MHSAA LP Division 2

back to results

May. 31, 2008

MHSAA LP Division 2
Zeeland, MI

TEAM SCORING - Williamston 57; East Lansing 42; Zeeland West 32; Dexter 28; St. Clair Shores South Lake 23; Whitehall 22; Sparta 20; Detroit Renaissance 19; Milan 18; Chelsea 17; Marine City 15; Hamilton 15; Otsego 15; Eaton Rapids 14; Fenton 13; Grand Rapids Catholic Central 13; Battle Creek Lakeview 13; Cheboygen 12; Clinton Township Clintondale 11.50; Coopersville 11; Three Rivers 11; Wayland Union 11; Lansing Waverly 10; Detroit Country Day 10; Yale 10; Ypsilanti 10; Grant 10; Fremont 9; Flint Kearsley 9; Inkster 8; Coldwater 8; Charlotte 8; Adrian 8; St. Johns 8; Orchard Lake St. Mary 8; Edwardsburg 7; Grand Rapids Northview 6; Farmington Hills Harrison 6; Thurston 6; Caledonia 6; Richland Gull Lake 6; Ogemaw Heights 5; Fowlerville 5; Grand Rapids Forest Hills Northern 5; Alma 5; St. Clair 5; Corunna 5; Caro 4.50; Petoskey 4; Haslett 4; Big Rapids 4; Carleton Airport 4; Dearborn Divine Child 4; Ludington 3; Gibraltar-Carlson 3; Zeeland East 3; Parma Western 3; Grosse Ile 2; Flint Powers Catholic 2; DeWitt 2; Comstock Park 1; Clio 1; Ferndale 1; Wyoming Rogers 1.

DISCUS -- 1. Donny Stiffler, Williamston, 180-2; 2. Denzel Rodgers, Clinton Township Clintondale, 176-7; 3. Cory Still, Yale, 173-0; 4. Pat Bond, Richland Gull Lake, 168-9; 5. Jay Twichell, Haslett, 164-4; 6. Jake Stasa, Carleton Airport, 162-11; 7. Lorin Anderson, Caledonia, 156-4; 8. Aaron Clark, Comstock Park, 155-3.

POLE VAULT -- 1. Joe Wesley, Marine City, 14-8; 2. Shayne Smith, Charlotte, 14-5.01; 3. Austin DeWildt, Grand Rapids Catholic Central, 14-5; 4. Max Babits, Fowlerville, 14-2.01; 5. Ryan Lucas, Eaton Rapids, 14-2; 6. Cooper Osbron, Petoskey, 13-11; 7. Hazen Remus, Cheboygen, 13-8.01; 8. Justin Casarez, Wyoming Rogers, 13-8.

SHOT PUT -- 1. Donny Stiffler, Williamston, 58-8 (New L.P. Division 2 Finals Meet Record -- Old Record, 57-8.25, Joe Tripodi, Chelsea, 2002); 2. Cliff Bowers, Coldwater, 54-9.25; 3. Jason Harvey, Grand Rapids Catholic Central, 54-5; 4. Alex Rose, Ogemaw Heights, 54-1.75; 5. Quinten Marcott, Wayland Union, 53-8; 6. D.J. Lillibridge, Coopersville, 53-4.50; 7. Lonnie Pugh, Grosse Ile, 53-0.50; 8. Blake Treadwell, East Lansing, 51-8.50.

HIGH JUMP -- 1. Gerry Hammons, St. Clair Shores South Lake, 6-6; 2T. Brent Shuttleworth, Edwardsburg, 6-4.05; 2T. Eric Betts, Milan, 6-4.05; 4. Eric Griggs, Grand Rapids Forest Hills Northern, 6-4.04; 5T. Kyle Nordstrom, Caro, 6-4.03; 5T. Kenny Sims, Clinton Township Clintondale, 6-4.03; 7. Bryant Siegrist, Eaton Rapids, 6-4.02; 8. Neal Powers, DeWitt, 6-4.01.

LONG JUMP -- 1. Bennie Fowler, Detroit Country Day, 22-5.25; 2. Will Cranford, Inkster, 22-2.25; 3. Nate Oppenhuizen, Zeeland West, 21-11; 4. Ron Spears, Milan, 21-7.75; 5. Aaron Daugherty, Big Rapids, 21-4; 6. Zach Heerspink, Hamilton, 21-2.25; 7. Ja'quan Patterson, Ypsilanti, 21-2; 8. Jason Fleet, DeWitt, 21-0.50.

3200 METER RELAY -- 1. Zeeland West, 8:00.78 (Bobby Bassett, Derrick Kingshott, Dan Kung, Chris Schulist); 2. Eaton Rapids, 8:01.81; 3. Fenton, 8:02.40; 4. Fremont, 8:06.63; 5. Caledonia, 8:06.98; 6. Three Rivers, 8:07.46; 7. Sparta, 8:08.68; 8. Flint Kearsley, 8:09.40.

110M HURDLES -- 1. Evan Carpenter, Chelsea, 14.71; 2. Mitch Hausmann, Coopersville, 14.78; 3. Keyonte Saxon, East Lansing, 14.94; 4. Steve Wojciechowski, Marine City, 14.95; 5. Aviram Campbell, Yale, 14.97; 6. Matt Kamara, St. Clair Shores South Lake, 15.02; 7. Justin McGrath, Chelsea, 15.22.

100 METER DASH -- 1. Brandon Vandriel, Sparta, 10.52; 2. Greg Knaus, St. Johns, 10.73; 3. Tony Fountain, Whitehall, 10.81; 4. Quinn Parnell, Detroit Renaissance, 10.90; 5. Domnique Lynch, Ypsilanti, 10.92; 6. Issac Harper, East Lansing, 10.95; 7. Ali Philman, East Lansing, 11.03; 8. Steve Heard, Ferndale, 11.14.

800 METER RELAY -- 1. East Lansing, 1:28.93 (Will Slanger-Grant, Austin Lintemuth, Ali Philman, Issac Harper); 2. Sparta, 1:30.01; 3. Hamilton, 1:30.23; 4. Williamston, 1:30.47; 5. Detroit Renaissance, 1:30.65; 6. Lansing Waverly, 1:31.04; 7. St. Clair Shores South Lake, 1:31.14; 8. Adrian, 1:31.63.

1600 METER RUN -- 1. Bobby Aprill, Dexter, 4:12.98; 2. Nathan Martin, Three Rivers, 4:15.82; 3. Dan Nix, Williamston, 4:16.29; 4. Isaiah Vandoorne, Grant, 4:17.44; 5. Matt Lutzke, Williamston, 4:20.83; 6. Mike Darnell, Gibraltar-Carlson, 4:22.08; 7. Addis Habtewold, St. Clair, 4:22.71; 8. Chris Schulist, Zeeland West, 4:26.74.

400 METER RELAY -- 1. Detroit Renaissance, 42.30 (Xavier Parnell, Quinn Parnell, Esau Davis, Dana Dixon) (New L.P. Division 2 Finals Meet Record -- Old Record, 42.53, Detroit Renaissance, 2007); 2. East Lansing, 42.46; 3. Williamston, 42.81; 4. Zeeland West, 43.27; 5. Ypsilanti, 43.37; 6. Lansing Waverly, 43.40; 7. Wayland Union, 43.62; 8. Parma Western, 43.73.

400 METER DASH -- 1. Adrien Bouyer, Battle Creek Lakeview, 48.81; 2. Tayler Peruski, Orchard Lake St. Mary, 49.40; 3. Darius Davis, Farmington Hills Harrison, 49.76; 4. Logan Hebekeuser, Corunna, 49.94; 5. Matthew Geiger, Dearborn Divine Child, 49.98; 6. Nick Galvan, Adrian, 50.24; 7. Patrick Lucas-Perry, Flint Powers Catholic, 50.40; 8. Josh Arnold, Clio, 50.42.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Trey Crongeyer, Cheboygen, 39.65; 2. Matt Kamara, St. Clair Shores South Lake, 39.77; 3. Marcus Bennett, Thurston, 39.90; 4. Justin McGrath, Chelsea, 40.40; 5. Micah Mayhoe, Lansing Waverly, 40.46; 6. Logan Schaeffer, Zeeland East, 40.87; 7. Ryan. Brown, Fenton, 40.88; 8. Derek Baker, Carleton Airport, 40.97.

800 METER RUN -- 1. Tommy Brinn, Otsego, 1:51.76 (New L.P. Division 2 Finals Meet Record -- Old Record, 1:53.63, Jay Bilsborrow, Coldwater, 2006); 2. Dan Nix, Williamston, 1:55.93; 3. T.J. Vanslooten, Grand Rapids Northview, 1:56.09; 4. Nathan Sanchez, Alma, 1:56.40; 5. Jeff Bassett, Whitehall, 1:56.58; 6. Joey Kryza, Fenton, 1:57.46; 7. Evan Bancroft, Fenton, 1:57.81; 8. Travis Gere, Caro, 1:58.01.

200 METER DASH -- 1. Tony Fountain, Whitehall, 22.12; 2. Issac Harper, East Lansing, 22.32; 3. Ron Spears, Milan, 22.58; 4. Mike Martin, Wayland Union, 22.643; 5. Ali Philman, East Lansing, 22.647; 6. Adrien Bouyer, Battle Creek Lakeview, 22.73; 7. David Grzesek, Parma Western, 22.80; 8. Dan Quinn, Grand Rapids Catholic Central, 23.31.

3200 METER RUN -- 1. Bobby Aprill, Dexter, 9:16.41; 2. Ben Steavenson, Dexter, 9:24.83; 3. Matt Lutzke, Williamston, 9:27.10; 4. Isaiah Vandoorne, Grant, 9:30.35; 5. James Lanciaux, Fremont, 9:33.29; 6. Addis Habtewold, St. Clair, 9:35.75; 7. John Person, Williamston, 9:36.35; 8. Derek Henning, Petoskey, 9:41.73.

1600 METER RELAY -- 1. Zeeland West, 3:21.56 (Mike Bareman, Andy Plaska, Derrick Kingshott, Bobby Bassett); 2. Flint Kearsley, 3:22.17; 3. Hamilton, 3:24.67; 4. Otsego, 3:25.47; 5. Adrian, 3:25.60; 6. Ludington, 3:25.86; 7. Whitehall, 3:26.54; 8. Richland Gull Lake, 3:27.59.


TEAM SCORING - Grand Rapids Forest Hills Northern 54; Ypsilanti 40; Detroit Renaissance 35; East Lansing 34; Chelsea 26; Holland Christian 26; Ludington 21; Yale 18; Eaton Rapids 15; Dexter 13.50; Goodrich 13; Algonac 13; Parma Western 13; Zeeland West 13; Cheboygen 12; Croswell-Lexington 12; Grand Rapids Christian 12; Grand Rapids Forest Hills Eastern 12; Saginaw 11; Cadillac 11; Grand Rapids South Christian 11; Detroit Country Day 11; St. Joseph 10; Williamston 10; Richland Gull Lake 10; Hudsonville Unity Christian 10; St. Johns 10; Zeeland East 9.50; Owosso 9; Farmington Hills Harrison 9; Otsego 8.50; Grand Rapids Northview 8; Clinton Township Clintondale 8; Milan 8; Fruitport 8; North Branch 7; Sturgis 7; Tecumseh 7; Monroe Jefferson 7; Petoskey 6; Riverview Community 6; Gibraltor-Carlson 6; Byron Center 5; Middleville Thornapple Kellogg 5; Battle Creek Lakeview 4; Wyoming Park 4; Bloomfield Hills Lahser 4; Carleton-Airport 4; Charlotte 4; Three Rivers 4; Marine City 3.50; Remus Chippewa Hills 3.50; Midland Bullock Creek 3; Bay City John Glenn 3; Andover 3; Livonia Ladywood 3; Dowagiac Union 3; Flint Powers Catholic 3; Cedar Springs 2.50; Lake Odessa-Lakewood 2; Haslett 2; Grand Rapids Catholic Central 2; Dearborn Divine Child 1; Benton Harbor 1; Redford Thurston 1; Stevensville-Lakeshore 1; Niles 1.

DISCUS -- 1. Jamie Smith, Richland Gull Lake, 152-1; 2. Chelsea Anthony, Ludington, 143-11; 3. Victoria Buhr, Cheboygen, 135-0; 4. Casey Shillito, Zeeland West, 132-3; 5. Nichole Cavins, Monroe Jefferson, 126-6; 6. Kristin Cameron, Algonac, 126-2; 7. Kaylee Finney, Charlotte, 123-10; 8. Joann Carter, Goodrich, 122-5.

POLE VAULT -- 1. Becca Pilkerton, Dexter, 11-3; 2. Emily McKerchie, Ludington, 11-0; 3. Kelly Veldkamp, Grand Rapids Christian, 10-6.02; 4. Christina Gearhart, Eaton Rapids, 10-6.01; 5. Liz Sanger, Byron Center, 10-6; 6T. Emily Gravelin, Cedar Springs, 10-0.06; 6T. Kristen Hixson, Remus Chippewa Hills, 10-0.06; 8. Lauren Chorny, Stevensville-Lakeshore, 10-0.05.

SHOT PUT -- 1. Kristin Cameron, Algonac, 40-8.75; 2. Lydia Brower, Zeeland East, 39-0.50; 3. Victoria Buhr, Cheboygen, 38-10; 4. Chelsea Anthony, Ludington, 37-10.50; 5. Avery Bodenmiller, Carlton-Airport, 36-11; 6. Jillian Fischer, Chelsea, 36-7.75; 7. Kaylee Finney, Charlotte, 36-2.25; 8. Baysia Cox, Niles, 36-1.

HIGH JUMP -- 1. Caitlyn Bonczkowski, St. Joseph, 5-5.01; 2T. Erica Solomon, Detroit Country Day, 5-5; 2T. Kelsey Kuipers, Otsego, 5-5; 4. Jen Fuller, Sturgis, 5-3.04; 5T. Nyki Caldwell, Dexter, 5-3.03; 5T. Jessica Rombach, Marine City, 5-3.03; 7T. Erica Burkheimer, Otsego, 5-3.02; 7T. Sara Nitz, Zeeland East, 5-3.02.

LONG JUMP -- 1. Katie Guikema, Grand Rapids South Christian, 18-3.75; 2. Keyandrea Roheia, Saginaw, 18-0.50; 3. Kortni Elsworth, Goodrich, 17-9.25; 4. Victoria Lipscomb, East Lansing, 17-6.25; 5. Allysa Owen, Three Rivers, 17-2.75; 6. Kiara Smith, Detroit Renaissance, 17-1.25; 7. Kathrine Wright, Eaton Rapids, 16-7; 8. Theresa O'Leary, Tecumseh, 16-6.75.

3200 METER RELAY -- 1. Holland Christian, 9:28.98 (Brooke Eilers, Breanna Verkaik, Carissa Verkaik, Lis Potts); 2. Williamston, 9:34.80; 3. Grand Rapids Forest Hills Eastern, 9:35.78; 4. Petoskey, 9:37.08; 5. Fruitport, 9:49.27; 6. Grand Rapids Forest Hills Northern, 9:54.54; 7. Lake Odessa-Lakewood, 9:55.17; 8. Grand Rapids South Christian, 9:55.33.

100M HURDLES -- 1. Kyra Caldwell, Ypsilanti, 14.26; 2. Iris Campbell, Yale, 14.67; 3. Amber Fater, Riverview Community, 14.79; 4. Kelcie Daniels, Grand Rapids Forest Hills Northern, 15.03; 5. Eno Umoh, Wyoming Park, 15.09; 6. Samantha Roberts, Midland Bullock Creek, 15.37; 7. Olivia Kohler, North Branch, 15.38; 8. Heather Manning, Byron Center, 15.79.

100 METER DASH -- 1. Marieme Mbaye, Grand Rapids Forest Hills Northern, 12.45; 2. Kathrine Wright, Eaton Rapids, 12.52; 3. Allie Fox, St. Johns, 12.63; 4. Rachel Hettinger, Owosso, 12.68; 5. Areil Holt, Grand Rapids Forest Hills Northern, 12.72; 6. Natalia Roberts, Bloomfield Hills Andover, 12.86; 7. Amanda Hollern, Grand Rapids Catholic Central, 12.89; 8. Chavea Hill, Benton Harbor, 12.90.

800 METER RELAY -- 1. East Lansing, 1:43.73 (Karah Robertson, Gabriell Jennings, Hannah Fitzpatrick, Victoria Lipscomb); 2. Grand Rapids Forest Hills Northern, 1:44.87; 3. Detroit Renaissance, 1:44.88; 4. Chelsea, 1:45.47; 5. Ypsilanti, 1:46.74; 6. Farmington Hills Harrison, 1:47.46; 7. Battle Creek Lakeview, 1:47.47; 8. Redford Thurston, 1:47.52.

1600 METER RUN -- 1. Meggan Freeland, Parma Western, 4:59.36; 2. Carly Plank, Grand Rapids Northview, 5:06.91; 3. Leah O'Connor, Croswell-Lexington, 5:08.65; 4. Kaitlyn Patterson, Cadillac, 5:12.16; 5. Taylor Pogue, Goodrich, 5:12.94; 6. Andrea Hoffman, Monroe Jefferson, 5:12.96; 7. Amanda Putt, Tecumseh, 5:13.06; 8. Ashley Botham, Grand Rapids Forest Hills Eastern, 5:16.40.

400 METER RELAY -- 1. East Lansing, 49.36 (Jennings Hart, Arnesha Jennings, Karah Robertson, Hannah Fitzpatrick); 2. Detroit Renaissance, 49.76; 3. Farmington Hills Harrison, 50.19; 4. Grand Rapids Forest Hills Northern, 50.28; 5. Detroit Country Day, 50.45; 6. Dowagiac, 50.73; 7. Ypsilanti, 50.76; 8. Grand Rapids Christian, 51.08.

400 METER DASH -- 1. Olivia Detroyer, Chelsea, 56.49; 2. Gabrielle Adams, Clinton Township Clintondale, 56.59; 3. Erinma Elibe, Gibraltor-Carlson, 58.96; 4. Emma Ordway, Middleville Thornapple Kellogg, 59.14; 5. Joylisa Davis, Bloomfield Hills Lahser, 59.21; 6. Stephanie Hurley, Bay City John Glenn, 59.34; 7. Lauren Lampman, Haslett, 59.39; 8. Lis Potts, Holland Christian, 59.44.

300M LOW HURD -- 1. Kyra Caldwell, Ypsilanti, 45.31; 2. Kelcie Daniels, Grand Rapids Forest Hills Northern, 45.78; 3. Jordan Gabrielse, Hudsonville Unity Christian, 46.44; 4. Olivia Kohler, North Branch, 46.48; 5. Sha'meka Hamilton, Ypsilanti, 46.84; 6. Megan Yanik, Livonia Ladywood, 46.85; 7. Jen Fuller, Sturgis, 46.98; 8. Theresa O'Leary, Tecumseh, 47.18.

800 METER RUN -- 1. Christina Farrow, Detroit Renaissance, 2:14.54; 2. Madison Werley, Zeeland West, 2:16.15; 3. Leah O'Connor, Croswell-Lexington, 2:17.10; 4. Alyssa Penning, Grand Rapids Christian, 2:19.11; 5. Erin Fedewa, St. Johns, 2:19.19; 6. Sarah Martinez, Flint Powers Catholic, 2:19.51; 7. Kate Nelson, Williamston, 2:19.56; 8. Margaret Liederbach, Petoskey, 2:19.75.

200 METER DASH -- 1. Iris Campbell, Yale, 25.52; 2. Victoria Lipscomb, East Lansing, 25.65; 3. Ashlee Abraham, Detroit Renaissance, 25.73; 4. Marieme Mbaye, Grand Rapids Forest Hills Northern, 26.14; 5. Rachel Hettinger, Owosso, 26.23; 6. Keyandrea Roheia, Saginaw, 26.36; 7. Leiah Hess, Battle Creek Lakeview, 26.38; 8. Hannah Fitzpatrick, East Lansing, 26.92.

3200 METER RUN -- 1. Brooke Eilers, Holland Christian, 10:59.65; 2. Jordan Tomecek, Milan, 11:10.90; 3. Kaitlyn Patterson, Cadillac, 11:15.93; 4. Alyssa Dyer, Grand Rapids Forest Hills Eastern, 11:19.68; 5. Holly Anderson, Fruitport, 11:19.71; 6. Meggan Freeland, Parma Western, 11:21.63; 7. Taylor Pogue, Goodrich, 11:23.62; 8. Rachel Iaquaniello, Dearborn Divine Child, 11:30.67.

1600 METER RELAY -- 1. Ypsilanti, 3:57.89 (Talecia Francis, Maria Williams, Sha'meka Hamilton, Kyra Caldwell); 2. Chelsea, 4:06.11; 3. Grand Rapids Forest Hills Norther, 4:06.56; 4. Holland Christian, 4:06.57; 5. Hudsonville Unity Christian, 4:06.71; 6. Tecumseh, 4:06.81; 7. Detroit Renaissance, 4:07.31; 8. Remus Chippewa Hills, 4:09.26.