MHSAA LP Division 1

back to results

May. 31, 2008

MHSAA LP Division 1
Rockford High School

TEAM SCORING - Flint Carman-Ainsworth 56; East Kentwood 55; Pinckney 28; Portage Northern 23; Detroit Mumford 21; Midland Dow 21; Rochester Adams 21; Livonia Stevenson 20; Lansing Everett 20; Monroe 20; Saline 19; Detroit Cody 18; Westland John Glenn 16.50; Jackson 15; Ann Arbor Pioneer 15; Belleville 15; Romulus 15; Birmingham Brother Rice 15; Detroit Catholic Central 15; Detroit Cooley 13; Alpena 12; Port Huron Northern 12; Detroit U-D Jesuit 11; Troy 10; Davison 10; Lansing Sexton 9; Grand Ledge 9; Bay City Central 8; Detroit King 8; Milford 8; Detroit Cass Tech 8; Okemos 7; Sterling Heights Stevenson 7; Lansing Eastern 6; Rochester 5.50; Roseville 5; Rochester Hills Stoney Creek 5; Brownstown Woodhaven 5; Temperance Bedford 5; Livonia Churchill 5; Midland 5; Ypsilanti Lincoln 5; Plymouth 4; Swartz Creek 4; Dearborn Edsel Ford 4; Howell 4; Royal Oak 4; Northville 4; Portage Central 3; Flushing 3; Livonia Franklin 3; Warren DeLaSalle 3; Birmingham Seaholm 3; Kalamazoo Central 3; Flint Southwestern 2; Southfield 2; West Bloomfield 2; Walled Lake Central 2; Romeo 2; Grand Rapids Forest Hills Central 2; Grosse Pointe North 0.50; Grand Haven 0.50.

DISCUS -- 1. Andrew Evans, Portage Northern, 180-8; 2. Quinn Dawson, Saline, 175-6; 3. Zachary Bozigian, Westland John Glenn, 163-0; 4. Robert Hopkins, Portage Northern, 161-6; 5. Aaron Brandt, Flint Carman-Ainsworth, 159-8; 6. Matt Cutler, Portage Central, 158-1; 7. Mike Denison, Walled Lake Central, 157-8; 8. Gabe Helmuth, Saline, 157-7.

POLE VAULT -- 1. Nick Goyette, Davison, 14-3; 2. Kent Frantz, Alpena, 14-3; 3. Lance Cusac, Port Huron Northern, 14-0; 4. Derik Peterman, Livonia Churchill, 14-0; 5. Ben Ambrose, Plymouth, 13-9; 6. Evert Geerlings, East Kentwood, 13-9; 7. Brad Schweitzer, Grand Rapids Forest Hills Central, 13-9; 8. Ryan Staley, Flushing, 13-9.

SHOT PUT -- 1. Michael Martin, Detroit Catholic Central, 63-9 (New L.P. Division 1 Finals Meet Record -- Old Record, 61-11, Joey Santos, Portage Northern, 2000; 2. Andrew Evans, Portage Northern, 60-4; 3. Serxhio Guraleci, Sterling Heights Stevenson, 57-1.50; 4. Matthew Armstrong, Lansing Sexton, 54-10; 5. Matt Gerow, Alpena, 54-6.25; 6. Jamey Harrison, Grand Ledge, 54-6; 7. Andrew Stebbins, Romeo, 53-7.50; 8. Matt Wilkinson, Warren DeLaSalle, 53-0.

HIGH JUMP -- 1. Mitchell White, Livonia Stevenson, 6-6; 2. Kevin. Jackson, Detroit King, 6-6; 3. Larry Lindsey, Troy, 6-5; 4. Reginald Stallings, Flint Carman-Ainsworth, 6-5; 5. Chris Jimmerson, Okemos, 6-5; 6. Owen Hughes, Okemos, 6-5; 7. Nick Hullibarger, Temperance Bedford, 6-3; 8T. John Potter, Grand Haven, 6-3; 8T. De'rhon Pines, Grosse Pointe North, 6-3.

LONG JUMP -- 1. Cordell Miller, Lansing Everett, 23-1; 2. Michael Joiner-Hill, Detroit U-D Jesuit, 22-6; 3. Myles White, Livonia Stevenson, 22-3.50; 4. Adelayo Akinfenwa, Ypsilanti Lincoln, 22-0.50; 5. Joe Applewhite, East Kentwood, 21-8; 6. Cordel Fowler, Detroit U-D Jesuit, 21-7.50; 7. Luther Ware, Bay City Central, 21-4.75; 8. Rob Strong, Sterling Heights Stevenson, 21-2.75.

3200 METER RELAY -- 1. Detroit Mumford, 7:44.79 (George Jackson, Isaiah Ward, Shaka Dukes, Kris Washington); 2. Rochester Adams, 7:49.50; 3. Saline, 7:50.81; 4. Detroit Catholic, 7:58.40; 5. Grand Ledge, 7:59.01; 6. Royal Oak, 7:59.14; 7. Lansing Eastern, 7:59.55; 8. Rochester Hills Stoney Creek, 8:01.75.

110M HURDLES -- 1. Roscoe Payne, Flint Carman-Ainsworth, 13.99; 2. Demetrius Addison, Detroit Cooley, 14.26; 3. Kevin Jackson, East Kentwood, 14.32; 4. Steve Else, Belleville, 14.55; 5. Dennis Fortson, Ann Arbor Pioneer, 14.59; 6. Imani Duperry, Birmingham Brother Rice, 14.61; 7. Jordan Bass, Detroit Mumford, 14.63.

100 METER DASH -- 1. Darryl White, Romulus, 10.76; 2. DeShawn Williams, Detroit Cody, 10.86; 3. Larry Dawkins, Westland John Glenn, 10.87; 4. Dominique Endline, Midland Dow, 10.89; 5. Darius Recard, Swartz Creek, 10.926; 6. Tyler Thomas, Jackson, 10.93; 7. Cam Cheatham, Kalamazoo Central, 10.99; 8. Aaron Taylor, Rochester Adams, 11.01.

800 METER RELAY -- 1. Flint Carman-Ainsworth, 1:28.00 (Tyjuan Jones, Sean Bradley, Roscoe Payne, Jahmar Rashad); 2. East Kentwood, 1:28.68; 3. Bay City Central, 1:29.06; 4. Jackson, 1:29.18; 5. Lansing Sexton, 1:29.75; 6. Westland John Glenn, 1:29.97; 7. Southfield, 1:30.02; 8. Lansing Everett, 1:30.21.

1600 METER RUN -- 1. Justin Heck, Monroe, 4:15.33; 2. Stephen Walker, Midland Dow, 4:16.39; 3. Matt Wines, Pinckney, 4:17.17; 4. Brian Hankins, Pinckney, 4:17.81; 5. Mike Atchoo, Troy, 4:18.38; 6. Ted Howard, Birmingham Seaholm, 4:18.94; 7. Ben Miller, Warren DeLaSalle, 4:22.23; 8. Joe Banyai, Royal Oak, 4:22.38.

400 METER RELAY -- 1. East Kentwood, 42.25 (Wade Dallas, Christian Jessie, Zeke Crossley, Kevin Jackson); 2. Detroit Cass Tech, 42.47; 3. Lansing Everett, 42.59; 4. Flint Carman-Ainsworth , 42.65; 5. Livonia Stevenson, 42.74; 6. Livonia Franklin, 42.80; 7T. Westland John Glenn, 42.81; 7T. Rochester, 42.81.

400 METER DASH -- 1. Varick Tucker, Belleville, 48.71; 2. James Wade, Ann Arbor Pioneer, 48.98; 3. Spencer Thomas, Port Huron Northern, 49.59; 4. Doug Dawson, Roseville, 49.62; 5. Jahmar Rashad, Flint Carman-Ainsworth, 49.64; 6. Erik Braun, Pinckney, 49.67; 7. Anthony Bolden, West Bloomfield, 49.90; 8. Nick Cipta, Howell, 49.95.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Roscoe Payne, Flint Carman-Ainsworth, 37.69; 2. Kevin Jackson, East Kentwood, 38.17; 3. Deonte Hurst, East Kentwood, 38.42; 4. Demetrius Addison, Detroit Cooley, 38.765; 5. Samer Naser, Dearborn Edsel Ford, 38.766; 6. Ali Arastu, Northville, 38.79; 7. Kyle Podvin, Milford, 38.86; 8. Cavan Corcoran, Northville, 39.13.

800 METER RUN -- 1. Joe Reynolds, Rochester Adams, 1:53.92; 2. Isaiah Ward, Detroit Mumford, 1:55.10; 3. Nick Thomas, Birmingham Brother Rice, 1:55.76; 4. Nate Love, Midland, 1:56.26; 5. Mark Hoyer, Rochester Hills Stoney Creek, 1:56.30; 6. Nick Kaiser, Temperance Bedford, 1:56.73; 7. John Dyer, Grand Ledge, 1:57.05; 8. George Jackson, Detroit Mumford, 1:57.06.

200 METER DASH -- 1. DeShawn Williams, Detroit Cody, 21.895; 2. Dominique Endline, Midland Dow, 21.899; 3. Tyler Thomas, Jackson, 22.02; 4. Darryl White, Romulus, 22.41; 5. Jarius Saunders, Rochester, 22.59; 6. Dwayne Darden, Lansing Everett, 22.66; 7. Aaron Taylor, Rochester Adams, 22.73; 8. Cam Cheatham, Kalamazoo Central, 23.02.

3200 METER RUN -- 1. Justin Heck, Monroe, 9:20.32; 2. Mike Katsefaras, Pinckney, 9:23.67; 3. Stephen Fuelling, Milford, 9:24.00; 4. Gary Brownell, Brownstown Woodhaven, 9:25.40; 5. Blake Johnson, Saline, 9:26.23; 6. Steven Marcinkowski, Howell, 9:27.36; 7. Pat Cassady, Flushing, 9:28.36; 8. Michael Murphy, Birmingham Brother Rice, 9:29.36.

1600 METER RELAY -- 1. East Kentwood, 3:20.56 (Deonte Hurst, Chad Weesies, Christian Jessie, Kevin Jackson); 2. Flint Carman-Ainsworth , 3:21.16; 3. Pinckney, 3:22.96; 4. Brother Rice, 3:23.82; 5. Lansing Eastern, 3:23.94; 6. Ann Arbor Pioneer, 3:24.04; 7. Flint Southwestern, 3:24.23; 8. Jackson, 3:24.30.


TEAM SCORING - Ann Arbor Pioneer 59; Jackson 54; Grand Haven 25; Detroit Mumford 25; Southfield Lathrup 25; Rockford 23; Waterford Mott 23; East Kentwood 22.20; Romulus 21; Flint Southwestern 20; Clarkston 17.50; Troy 17; Dearborn Edsel Ford 16; Brighton 15.50; Rochester 15; Utica 15; Rochester Adams 15; Lansing Sexton 14; West Bloomfield 13; Saline 12; Flint Carman-Ainsworth 12; Brownstown Woodhaven 11; Pontiac Northern 11; Saginaw Arthur Hill 10; Grandville 10; Walled Lake Central 10; Ypsilanti Lincoln 10; Lowell 8.20; Warren Mott 8; Fraser 8; Plymouth 8; Grand Blanc 8; Detroit Cody 8; South Lyon 7; Ortonville-Brandon 7; Walled Lake Western 6.50; Macomb Dakota 6.50; Waterford Kettering 6; Monroe 6; Livonia Churchill 5; Milford 5; Holly 5; Okemos 5; Livonia Stevenson 4; Belleville 4; Jenison 3; Lake Orion 3; Port Huron 3; Holland West Ottawa 3; Flint Central 3; Pinckney 2; Romeo 2; Grand Rapids Forest Hills Central 2; Northville 2; Flushing 1.20; Midland 1; Hudsonville 1; Traverse City West 0.20; Saginaw Heritage 0.20.

DISCUS -- 1. Samantha Lockhart, Lansing Sexton, 139-11; 2. Andrea Fogle, Brighton, 134-1; 3. Kelsey Prena, Walled Lake Central, 131-3; 4. Ann Retka, Holly, 131-1; 5. Kari Prena, Walled Lake Central, 130-6; 6. Chelsea Brazier, Holland West Ottawa, 130-2; 7. Kyndra Abron, Livonia Churchill, 125-8; 8. Lis Murphy, Romeo, 123-11.

POLE VAULT -- 1. Sarah Birkmeier, Rockford, 11-3; 2. Richelle Kimble, Lowell, 11-3; 3T. Kiley Tobel, Walled Lake Western, 10-6; 3T. Kelsey Hinz, Macomb-Dakota, 10-6; 3T. Amanda Impellizeri, East Kentwood, 10-6; 3T. Charity Hester, East Kentwood, 10-6; 7. Jessica Pizzini, Macomb-Dakota, 10-6; 8. Dana Johns, Clarkston, 10-6.

SHOT PUT -- 1. Tia Brooks, East Kentwood, 48-0.50 (New L.P. Division 1 Finals Meet Record -- Old Record, 45-6.25, Kamitra Carroll, Flint Carman-Ainsworth, 2003); 2. Joy Rolfe, Fraser, 40-11; 3. Angela Scarber, Waterford Kettering, 40-10; 4. Whitney Turner, Okemos, 40-0.25; 5. Samantha Lockhart, Lansing Sexton, 39-9.50; 6. Judea Walker, Flint Central, 38-10.50; 7. Jessica Kindle, Port Huron, 38-9.50; 8. Lis Murphy, Romeo, 38-9.

HIGH JUMP -- 1. Ariel Roberts, Ann Arbor Pioneer, 5-9 (New L.P. Division 1 Finals Meet Record -- Old Record, 5-7, Stephanie Lintz, Okemos, 2000; Katherine Johnson, Bloomfield Hills Marian, 2003; Ariel Roberts, Ann Arbor Pioneer, 2007); 2T. Rachel Herald, Rockford, 5-5.01; 2T. Brittani Williams, Jackson, 5-5.01; 4T. Stephanie Thorstad, Clarkston, 5-5; 4T. Kate Winiarski, Brighton, 5-5; 6. Emelle McConney, West Bloomfield, 5-5; 7. Brianna Jenkins, Northville, 5-4; 8T. Margeaux Raymond, Traverse City West, 5-2; 8T. Samantha Stein, Flushing, 5-2; 8T. Aubree Suor, East Kentwood, 5-2; 8T. Jessica Scherting, Saginaw Heritage, 5-2; 8T. Amy VanEns, Lowell, 5-2.

LONG JUMP -- 1. Monsherri Hall, Saginaw Arthur Hill, 18-1.25; 2. Ariel Roberts, Ann Arbor Pioneer, 18-0; 3. Amanda Green, South Lyon, 17-10.25; 4. Stephanie Okolo, Plymouth, 17-8.25; 5. Elise Brown, Jackson, 17-5.50; 6. Christienne Linton, Romulus, 17-5.50; 7. Lauren Stodola, Jenison, 17-2.50; 8. Val DeWeerd, Hudsonville, 16-10.75.

3200 METER RELAY -- 1. Detroit Mumford, 9:13.19 (Dominque Brown, Shariece Pinkston, Ajia Olison, Aisha Osborne); 2. Warren Mott, 9:15.44; 3. Saline, 9:16.24; 4. Grand Haven, 9:20.10; 5. Troy, 9:24.73; 6. Ann Arbor Pioneer, 9:29.31; 7. Grand Rapids Forest Hil, 9:30.66; 8. Grandville, 9:32.27.

100M HURDLES -- 1. Leslie Aririguzo, West Bloomfield, 13.84; 2. Raven Clay, Detroit Cody, 14.14; 3. Paige Madson, Ann Arbor Pioneer, 14.46; 4. Breanna Peabody, Utica, 14.74; 5. Autumn Touchstone, Clarkston, 15.05; 6. Chiara Allen, Lake Orion, 15.06; 7. Megan Clifford, Brighton, 15.23; 8. Amanda Fenton, Flushing, 15.41.

100 METER DASH -- 1. Jordan Clark, Southfield Lathrup, 12.09; 2. Dani Drayton, Troy, 12.11; 3. Elise Glass, Dearborn Edsel Ford, 12.16; 4. Jovonne Tysonking, Rochester Adams, 12.18; 5. Christienne Linton, Romulus, 12.27; 6. Stephanie Okolo, Plymouth, 12.30; 7. Ciarra Adams, Flint Southwestern Academy, 12.42; 8. Ashley Keyes, Rochester, 12.43.

800 METER RELAY -- 1. Jackson, 1:41.08 (DeShara Soto, Brittani Williams, Brenda Gibson, Elise Brown); 2. Ann Arbor Pioneer, 1:42.51; 3. Flint Carman-Ainsworth, 1:42.62; 4. Southfield Lathrup, 1:43.09; 5. Pontiac Northern, 1:43.46; 6. Rockford, 1:43.48; 7. Ypsilanti Lincoln, 1:43.56; 8. Detroit Mumford, 1:44.02.

1600 METER RUN -- 1. Rebecca Addison, Grand Haven, 4:50.80; 2. Shannon Osika, Waterford Mott, 4:52.72; 3. Lindsey Gakenheimer, Monroe, 4:56.16; 4. Megan Goethals, Rochester, 5:00.05; 5. Courtney Calka, Livonia Stevenson, 5:04.44; 6. Natalie Webb, Brownstown Woodhaven, 5:07.11; 7. Lindsay Clark, Walled Lake Western, 5:08.85; 8. Alex Leptich, Saline, 5:08.86.

400 METER RELAY -- 1. Southfield Lathrup, 48.38 (Amber Avery, Tofunmi Akeredolu, Chelsea Gholston, Jordan Clark); 2. Ypsilanti Lincoln, 48.84; 3. Flint Carman-Ainsworth , 48.89; 4. Pontiac Northern, 49.06; 5. Belleville, 49.13; 6. East Kentwood, 49.32; 7. Saline, 49.58; 8. Rockford, 49.68.

400 METER DASH -- 1. Brittani Williams, Jackson, 56.08; 2. Dynasty McGee, Flint Southwestern , 56.65; 3. Aisha Osborne, Detroit Mumford, 57.35; 4. Asia Rawls, Waterford Mott, 57.59; 5. Jessica Meyers, Grandville, 58.50; 6. Angie Brooks, Ortonville-Brandon, 58.54; 7. Kanaya Williams, Romulus, 59.46; 8. Kelsey Chapman, Jenison, 59.49.

300M LOW HURD -- 1. Ariel Roberts, Ann Arbor Pioneer, 43.96; 2. Christienne Linton, Romulus, 44.01; 3. Paige Madson, Ann Arbor Pioneer, 44.52; 4. Jaelynn Pryor, Jackson, 44.66; 5. Breanna Peabody, Utica, 44.88; 6. Autumn Touchstone, Clarkston, 44.97; 7. Andrea Pawlowski, Pinckney, 45.23; 8. Megan Morad, South Lyon, 46.14.

800 METER RUN -- 1. Rebecca Addison, Grand Haven, 2:13.75; 2. Jenny Carey, Brownstown Woodhaven, 2:15.41; 3. Amanda Mergaert, Utica, 2:16.00; 4. Danielle Tepper, Grandville, 2:16.83; 5. Franki Adamski, Troy, 2:17.05; 6. Sara Kroll, Livonia Churchill, 2:17.38; 7. Ajia Olison, Detroit Mumford, 2:17.47; 8. Chelsey Bonney, Port Huron, 2:17.99.

200 METER DASH -- 1. Elise Glass, Dearborn Edsel Ford, 24.94; 2. Elise Brown, Jackson, 25.50; 3. Jovonne Tysonking, Rochester Adams, 25.55; 4. Dynasty McGee, Flint Southwestern, 25.63; 5. Angie Brooks, Ortonville-Brandon, 25.87; 6. Kayla Schoenle, Milford, 26.06; 7. Shavonne Moore, Pontiac Northern, 26.08; 8. Ashley Lang, Midland, 26.75.

3200 METER RUN -- 1. Shannon Osika, Waterford Mott, 10:42.08; 2. Gabrielle Anzalone, Grand Blanc, 10:42.79; 3. Tiffany Abrahamian, Rochester, 10:50.60; 4. Kristen Smith, Clarkston, 10:56.66; 5. Cally Macumber, Rochester Adams, 11:00.84; 6. Megan Goethals, Rochester, 11:01.21; 7. Brittni Hutton, Milford, 11:03.03; 8. Michelle Moriset, Troy, 11:08.50.

1600 METER RELAY -- 1. Jackson, 3:50.85 (Jaelynn Pryor, Elise Brown, Brenda Gibson, Brittani Williams); 2. Ann Arbor Pioneer, 3:54.26; 3. Detroit Mumford, 3:55.49; 4. Flint Southwestern, 3:57.90; 5. Romulus, 4:00.55; 6. Saline, 4:01.50; 7. Rockford, 4:01.99; 8. Brighton, 4:02.81.