Webberville Memorial Day Run

back to results

May. 26, 2008

Webberville Memorial Day Run
Webberville, MI
Provided by Michigan Running Foundation


Overall Female Open Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Amy Kirchen 40 14 23:29 7:35/M

Overall Female Masters Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Lori Morris 47 22 24:54 8:02/M

Overall Female Grand Masters Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Marge Novak 62 47 32:44 10:34/M

Female 12 and under



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Kate Davis 5 56 42:44 13:47/M

2 Joda Spitzley 6 73 49:50 16:05/M

3 Jodyn Spitzley 10 83 56:08 18:06/M

Female 13 to 14



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Kelsey Spitzley 13 16 23:56 7:43/M

2 Bailey Perkins 13 79 53:50 17:22/M

Female 15 to 19



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Kayla Spitzley 16 29 27:29 8:52/M

2 Jeanne Vangilder 16 42 30:38 9:53/M

Female 20 to 24



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Helena Vangilder 21 43 30:58 9:59/M

2 Ashley Teat 24 48 33:02 10:39/M

3 Tiffany Leonard 21 59 43:12 13:56/M

4 Samantha Starr Oliver 20 60 46:10 14:54/M

Female 25 to 29



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Hillary Deridder 27 26 26:06 8:25/M

2 Jennifer Filipiak 26 28 26:31 8:33/M

3 Jackie Woodbury 29 35 29:15 9:26/M

4 Jennifer Branch 28 41 30:33 9:51/M

5 Jennie Jandron 29 53 35:00 11:17/M

6 Bobby Jo Wheeler 29 64 47:42 15:23/M

Female 30 to 34



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Brena Irelan 34 31 28:04 9:03/M

2 Audrey Spurrell 32 44 32:06 10:21/M

3 Michelle Davine 33 49 33:31 10:49/M

4 Kendra Spitzley 33 85 57:24 18:31/M

Female 35 to 39



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Sarah Davis 36 19 24:20 7:51/M

2 Kate Keating 38 34 28:56 9:20/M

3 Lisa Nelson 36 36 29:33 9:32/M

4 Amy Verhelle-Smith 38 51 34:18 11:04/M

5 Michelle Spitzley 38 52 34:44 11:12/M

6 Tracy Haynes 38 58 43:11 13:56/M

7 Courtney Pierce 38 80 53:52 17:23/M

Female 40 to 44



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Janeane Jackson 43 40 30:33 9:51/M

2 Kristine Brenner 42 65 47:44 15:24/M

3 Sandy Mead 44 72 48:53 15:46/M

Female 45 to 49



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Caron Guidroz 45 63 47:07 15:12/M

2 Betty Juntunen 46 69 48:50 15:45/M

Female 50 to 54



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Lynn Khadija 53 50 33:52 10:55/M

2 Kathleen Westbrook 50 68 48:49 15:45/M

3 Heidi Mc Comb 52 71 48:52 15:46/M

4 Eella Greene 53 78 52:30 16:56/M

5 Mary McCoy 54 82 53:53 17:23/M

Female 55 to 59



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Joan Emerick 55 55 40:41 13:07/M

2 Alice McGowan 56 77 51:49 16:43/M

3 Annie Ryan 58 81 53:52 17:23/M

Female 60 to 64



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Julia O'Connor 64 61 46:29 15:00/M

2 Georgia Spitzley 62 88 57:36 18:35/M

Female 65 to 69



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Alice Schaad 68 89 1:04:41 20:52/M

Female 70 to 74



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Elsa Whitford 72 67 48:48 15:45/M

Female 80 to 97



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Lou Stringham 80 90 1:04:43 20:53/M

Overall Male Open Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Noah Filipiak 25 1 17:57 5:47/M

Overall Male Masters Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Brian Bess 52 7 21:09 6:49/M

Overall Male Grand Masters Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Dan Casey 54 15 23:46 7:40/M

Men 12 and under



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Caleb Hess 12 11 22:37 7:18/M

2 Aaron Davis 8 23 25:11 8:07/M

Men 13 to 14



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Jonathan Davis 14 3 20:00 6:27/M

2 Daniel Kochan 14 13 23:27 7:34/M

3 Aaron Verhille 14 17 24:06 7:46/M

Men 15 to 19



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Brad Ford 16 2 18:30 5:58/M

2 Quintin Dye 16 5 20:25 6:35/M

3 Nathan Vorie 16 6 20:55 6:45/M

4 Andrew Dike 15 8 21:15 6:51/M

5 Mitchell Fiebernefz 15 10 22:35 7:17/M

6 Josh Langenderfer 15 20 24:42 7:58/M

7 Jake Lyons 16 21 24:43 7:58/M

8 Ryan Utter 18 37 29:55 9:39/M

9 Ryan Guidroz 15 91 1:11:49 23:10/M

Men 20 to 24



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Tom Witt 24 45 32:08 10:22/M

Men 25 to 29



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Ryan Johnson 28 18 24:19 7:51/M

Men 35 to 39



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Dan Davis 38 4 20:06 6:29/M

2 Scott Wawrzyniak 37 30 27:31 8:53/M

3 Curt Smith 35 46 32:15 10:24/M

4 Kris Spitzley 36 74 49:50 16:05/M

Men 40 to 44



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Daniel Pierce 40 9 21:54 7:04/M

2 Brent Brodnar 42 12 22:38 7:18/M

3 Joseph Kochan 43 24 25:25 8:12/M

4 Brian Friddle 41 33 28:49 9:18/M

5 Bob Pierce 44 38 30:25 9:49/M

6 Kurt Swerdsen 42 75 49:59 16:07/M

Men 45 to 49



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Kevin Guidroz 48 62 47:05 15:11/M

2 Paul Utter 47 66 47:45 15:24/M

Men 50 to 54



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Henry Unruh 51 25 25:59 8:23/M

2 Thomas Emerick 50 57 43:10 13:55/M

3 John Vangilder 50 70 48:51 15:45/M

Men 55 to 59



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Terry Gawel 58 27 26:07 8:25/M

2 Mike Coates 57 32 28:07 9:04/M

3 Edward McGowan 57 76 51:48 16:43/M

Men 60 to 64



Place Name City Age Overall Time Pace

1 John Hayes 64 54 36:39 11:49/M

Men 65 to 69



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Peter Ostrander 67 39 30:31 9:51/M

2 Steven Spitzley 66 84 57:23 18:31/M

3 Mike O'Connor Lansing MI 68 87 57:33 18:34/M

Male 80 to 97



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Charlie Stringham 81 86 57:26 18:32/M



Overall Female Open Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Amy Delaney 44 7 50:00 8:04/M

Overall Female Masters Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Sheila Larson 56 15 1:05:23 10:33/M

Female 15 to 19



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Maureen Rogers 16 16 1:11:50 11:35/M

Female 20 to 24



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Stephanie Thelen 23 14 1:02:39 10:06/M

2 Christina Hall 23 17 1:21:20 13:07/M

Female 25 to 29



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Heather McGowan 26 12 52:49 8:31/M

Female 30 to 34



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Heather King 34 8 50:10 8:05/M

Female 35 to 39



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Melinda Fairfield 37 13 54:12 8:45/M


10k Male
Overall Male Open Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Keith Harrison 47 1 40:16 6:30/M

Overall Male Masters Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Gerard Wilbrink 54 2 41:44 6:44/M

Overall Male Grand Masters Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Charlie Ross 59 3 43:27 7:00/M

Men 15 to 19



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Hunter Juntunen 15 10 51:12 8:15/M

Men 20 to 24



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Christopher Greene 24 6 46:39 7:31/M

Men 30 to 34



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Jeff Branch 32 5 44:12 7:08/M

Men 45 to 49



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Brad Ford 47 11 52:29 8:28/M

Men 50 to 54



Place Name City Age Overall Time Pace

1 James Scholl 54 4 43:33 7:01/M

Men 55 to 59



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Robert Larson 58 9 51:08 8:15/M

Webberville, MI
Provided by Michigan Running Foundation