Alma Highland Festival 5K

back to results

May. 24, 2008

Alma Highland Festival 5K
Alma, Michigan
Provided by Playmakers


Overall Male Open Winner

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jason Jabszynski Clio MI 30 1 15:41.0 5:04/M

Overall Male Master Winner

Place Name City Age Overall Time Pace
1 John Strycker New Lothrop MI 41 6 16:50.7 5:26/M

Men 14 and under

Place Name City Age Overall Time Pace
1 K J Carpenter St Johns MI 14 11 17:49.6 5:45/M
2 John Flanders Mt Pleasant MI 14 25 18:56.3 6:06/M
3 Charlie Morey Alma MI 14 37 19:33.9 6:18/M
4 Kyle Dougherty Alma MI 14 50 19:58.8 6:26/M
5 Jake Morey Alma MI 12 68 21:20.5 6:53/M
6 Timothy DeJong Alma MI 13 71 21:35.5 6:58/M
7 Austin Rector Vestaburg MI 13 72 21:37.3 6:58/M
8 Bill Fleming Haslett MI 12 88 21:56.7 7:05/M
9 Charlie Stack Sumner MI 14 91 22:02.3 7:06/M
10 Broderic Bender Alma MI 13 95 22:18.2 7:12/M
11 Collin Lott Alma MI 11 98 22:23.0 7:13/M
12 Brandon Merritt Alma MI 13 106 22:31.5 7:16/M
13 Jorge Benitez Alma MI 12 125 23:19.2 7:31/M
14 Dominic Garcia Alma MI 12 140 23:37.3 7:37/M
15 Nik Avink Rockford MI 12 160 24:18.0 7:50/M
16 Jay Green Alma MI 12 178 24:55.7 8:02/M
17 Tony Perez Mt. Pleasant MI 10 185 25:05.8 8:05/M
18 Maxwell Bos Alma MI 11 205 25:53.0 8:21/M
19 Ryan Winkler Alma MI 14 280 28:37.1 9:14/M
20 Brody Radaz Alma MI 10 309 30:22.7 9:48/M
21 Tyler Scott Ithaca MI 14 320 31:32.3 10:10/M
22 Cole Stark Clare MI 13 327 32:03.8 10:20/M
23 Preston Shirely Alma MI 11 376 38:36.7 12:27/M
24 Nic Slocum Mattawan MI 13 379 38:51.3 12:32/M

Men 15 to 19

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Shawn Simons Cadillac MI 17 3 16:24.7 5:17/M
2 Jacob Stearns Boon MI 16 5 16:45.0 5:24/M
3 Mitch Farrar Ithaca MI 19 13 18:02.8 5:49/M
4 Cory Alegria Alma MI 16 17 18:24.8 5:56/M
5 Michael Thelen Sumner MI 16 19 18:29.9 5:58/M
6 Jason Farrar Ithaca MI 15 20 18:30.3 5:58/M
7 Alex Stahl Alma MI 16 22 18:36.8 6:00/M
8 Luke Kanine Alma MI 18 54 20:20.4 6:34/M
9 Seth Murray Alma MI 18 56 20:22.3 6:34/M
10 Josh Ruiz Potterville MI 15 57 20:24.2 6:35/M
11 Daniel DeJong Alma MI 18 62 20:42.1 6:41/M
12 Sam Morey Alma MI 15 63 20:42.2 6:41/M
13 Vernon Moeggenborg Jr Elwell MI 15 70 21:33.9 6:57/M
14 Neil Stebelton Riverdale MI 17 73 21:41.7 7:00/M
15 Nick Wallace Shepherd MI 16 113 22:52.8 7:23/M
16 Eric Sheldon Alma MI 17 115 22:57.1 7:24/M
17 Sean Griffin Alma MI 15 118 23:04.5 7:26/M
18 Ian Mozo Royal Oak MI 15 137 23:31.2 7:35/M
19 Shay Abbey Alma MI 17 199 25:36.4 8:15/M
20 Athony Baker Bay City MI 15 319 31:18.2 10:06/M
21 Marshall Harris Harrison MI 15 360 34:45.1 11:13/M
22 Branden Legeman Alma MI 16 363 35:09.1 11:20/M

Men 20 to 24

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Chanse Hungerford Shepherd MI 20 4 16:40.8 5:23/M
2 Cameron Schuler Alma MI 23 34 19:25.2 6:16/M
3 Jacob Garcia Alma MI 21 48 19:56.1 6:26/M
4 Lance O'Boyle St Louis MI 23 59 20:24.3 6:35/M
5 Tom Gruca Riverdale MI 22 66 20:54.3 6:45/M
6 Will Cook Alma MI 24 74 21:44.6 7:01/M
7 Isaac Wolfgang Midland MI 24 80 21:52.0 7:03/M
8 Christopher Rohman Mt Pleasant MI 22 108 22:45.6 7:20/M
9 Jeff Mueller Breckenridge MI 22 149 23:50.7 7:41/M
10 Peter Martin Alma MI 22 204 25:50.8 8:20/M
11 Richard Adams Rogers City MI 22 210 26:01.3 8:24/M
12 Mike Snyder Six Lakes MI 21 225 26:27.3 8:32/M
13 Kyle Garberson Alma MI 20 227 26:29.2 8:33/M
14 Jeff Griffith Alma MI 22 349 33:47.9 10:54/M
15 Ed Zawol Alma MI 21 393 50:24.6 16:15/M

Men 25 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Adam Olsen Vestaburg MI 28 49 19:57.9 6:26/M
2 Ryan Giegling Mt. Pleasant MI 28 58 20:24.3 6:35/M
3 Bill Joy Ionia MI 28 76 21:47.8 7:02/M
4 Ryan Bladzik Holly MI 29 78 21:48.7 7:02/M
5 Edward Schafer Mt Pleasant MI 27 90 22:00.0 7:06/M
6 Philip Breisch Royal Oak MI 28 123 23:16.9 7:30/M
7 Kevin Palmer St. Louis MI 25 143 23:44.8 7:39/M
8 Nick Caffin Ithaca MI 29 151 23:56.6 7:43/M
9 Ryan Grant Alma MI 26 177 24:54.8 8:02/M
10 Jim Terwilliger St. Louis MI 29 197 25:35.0 8:15/M
11 John Helinski Alma MI 28 221 26:19.6 8:29/M
12 Ryan Litwiller Flint MI 25 235 26:56.1 8:41/M
13 Phillip Andre Alma MI 29 261 27:59.5 9:02/M
14 Sam Martin Zeeland MI 28 275 28:28.5 9:11/M
15 Dustin Middleton Alma MI 26 299 29:41.8 9:35/M
16 Brad Walworth Chicago MI 29 336 32:29.7 10:29/M

Men 30 to 34

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Rick Cahoon Blanchard MI 30 2 16:01.7 5:10/M
2 Jason Byrne Mt. Pleasant MI 30 15 18:08.8 5:51/M
3 Marty Delo St Louis MI 32 24 18:56.1 6:06/M
4 Andrew Zimmer Mt Pleasant MI 32 31 19:17.2 6:13/M
5 James Adams Owosso MI 32 39 19:36.9 6:19/M
6 Chad Lange Mt Pleasant MI 30 41 19:38.9 6:20/M
7 Seth Stapleton Bad Axe MI 30 69 21:32.8 6:57/M
8 John Dalziel Shepherd MI 31 75 21:45.5 7:01/M
9 Ryan Hohlbein Shepherd MI 34 81 21:53.4 7:04/M
10 Brad Frank Adrian MI 34 85 21:54.8 7:04/M
11 Jeff Stahl Alma MI 33 99 22:23.7 7:13/M
12 Ed Haney Gaines MI 32 101 22:25.9 7:14/M
13 Tim Grant Rockford MI 32 154 24:02.5 7:45/M
14 Jeff Scoby Ionia MI 31 175 24:51.3 8:01/M
15 Rodney Roach Grayling MI 34 190 25:14.6 8:08/M
16 Aaron Kerr Mt Pleasant MI 30 196 25:31.5 8:14/M
17 Brent Moeggenborg Alma MI 30 207 25:53.7 8:21/M
18 Josh Fair Sumner MI 30 230 26:42.0 8:37/M
19 Jason McBride Mt. Pleasant MI 32 234 26:55.0 8:41/M
20 Nathan Miller Greenville MI 34 257 27:52.3 8:59/M
21 Joe Addressi Kentwood MI 30 283 28:38.7 9:14/M
22 Phil Maxwell St Louis MI 33 343 32:45.4 10:34/M

Men 35 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Clinton Lawhorne Morrice MI 36 7 16:53.6 5:27/M
2 Brian Jones Flint MI 35 8 17:10.2 5:32/M
3 Stephen Kerr Sterling Heights M 36 9 17:18.8 5:35/M
4 Paul DesRosiers Dexter MI 37 16 18:24.0 5:56/M
5 Scott Ketchum Holt MI 36 28 19:05.4 6:09/M
6 Bill Arnold Charlotte MI 38 65 20:53.4 6:44/M
7 Theo VonWallmenich Alma MI 38 77 21:48.2 7:02/M
8 Jay Shepherd Mt. Pleasant MI 35 96 22:21.8 7:13/M
9 Bob Lombard Phoenix Az 37 97 22:22.3 7:13/M
10 Dan Digman Mt Pleasant MI 35 126 23:19.5 7:31/M
11 Daniel Juzwiak Kalamazoo MI 38 132 23:24.0 7:33/M
12 Bryan Young Vestaburg MI 36 144 23:45.5 7:40/M
13 Steve Stark Clare MI 39 148 23:49.7 7:41/M
14 Jon Dickman St Louis MI 37 223 26:24.1 8:31/M
15 Bill LaClair Merrill MI 35 224 26:26.5 8:32/M
16 John Lewis Carson City MI 35 242 27:12.4 8:46/M
17 Jason Baker Bay City MI 37 297 29:34.1 9:32/M
18 Darcey Cox Mt. Pleasant MI 36 304 30:10.8 9:44/M

Men 40 to 44

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Dave Mohlman Owosso MI 41 10 17:24.8 5:37/M
2 Keith Kolb Alma MI 40 21 18:33.2 5:59/M
3 William Hunter Normal IL 42 30 19:12.8 6:12/M
4 Kurt O'Boyle St Louis MI 44 38 19:35.1 6:19/M
5 Daniel Morrell Sterling Heights M 42 44 19:44.9 6:22/M
6 Michael VanOss Lansing MI 42 52 20:00.9 6:27/M
7 Andy Shafley Alma MI 43 67 21:08.2 6:49/M
8 Scott Calabrese Barto East Lansing MI 41 87 21:55.5 7:04/M
9 Greg Johnston Vestaburg MI 44 89 21:57.5 7:05/M
10 Dave Carpenter St Johns MI 43 111 22:50.9 7:22/M
11 David Finch Brant MI 40 114 22:56.4 7:24/M
12 Scott Capen Alma MI 42 136 23:29.6 7:35/M
13 John Morey Alma MI 40 145 23:46.4 7:40/M
14 Peter Tacia Alma MI 44 146 23:49.0 7:41/M
15 John Case Alma MI 43 206 25:53.2 8:21/M
16 Brian Marr St. Louis MI 43 220 26:17.2 8:29/M
17 Mark Lewis South Haven MI 44 243 27:14.3 8:47/M
18 Luis Perez Mt. Pleasant MI 40 253 27:40.8 8:55/M
19 Jon Bos Alma MI 42 264 28:05.2 9:04/M
20 Dan Johnson Troy MI 43 267 28:09.7 9:05/M
21 Keith Moore Muskegon MI 41 271 28:15.3 9:07/M
22 Bob Radaz Alma MI 44 310 30:23.0 9:48/M
23 Dan Lorigan Owosso MI 43 329 32:07.4 10:22/M
24 Bob Zurawski Mt. Pleasant MI 41 353 34:18.8 11:04/M
25 David Freestone Ithaca MI 44 355 34:21.2 11:05/M

Men 45 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Dale Hool Jackson MI 48 23 18:36.9 6:00/M
2 Ron Buchanan Royal Oak MI 49 29 19:10.5 6:11/M
3 Robert Strouse Williamston MI 49 33 19:19.3 6:14/M
4 David Miyama Bay City MI 46 35 19:29.6 6:17/M
5 Mark Getty Plymouth MN 46 36 19:31.1 6:18/M
6 Steve Wimmer Alma MI 48 40 19:37.6 6:20/M
7 Terry Wood Bath MI 47 43 19:44.8 6:22/M
8 Kennen White Mt. Pleasant MI 46 53 20:01.7 6:27/M
9 Chris Whalen Alma MI 45 60 20:41.1 6:40/M
10 Eric Childs Wheeler MI 47 64 20:53.3 6:44/M
11 Craig Zeese St Louis MI 49 93 22:07.8 7:08/M
12 Mike Johnston Haslett MI 46 104 22:28.6 7:15/M
13 Mike Willard Sheridan MI 49 110 22:50.7 7:22/M
14 Steve Thelen Sumner MI 45 119 23:05.8 7:27/M
15 Rex Lombard Shepherd MI 49 168 24:40.3 7:57/M
16 Frank Goodrich Ovid MI 49 188 25:09.6 8:07/M
17 Steve Howard Mt Pleasant MI 47 201 25:40.4 8:17/M
18 Gregg Stefanek Alma MI 45 216 26:10.7 8:26/M
19 Scott Moes Alma MI 49 218 26:14.9 8:28/M
20 Michelle Howard Mt Pleasant MI 45 248 27:27.5 8:51/M
21 Richard Kingsley Perrinton MI 45 251 27:30.6 8:52/M
22 James Hogan Ithaca MI 47 281 28:37.4 9:14/M
23 Jose Oviedo Lansing MI 45 312 30:37.3 9:53/M
24 Matt Stack Sumner MI 46 314 30:48.8 9:56/M
25 Dan Cook Pewamo MI 46 332 32:14.9 10:24/M
26 Kenneth Newman Remus MI 48 348 33:36.3 10:50/M
27 Bud Peters Shepherd MI 48 381 38:54.8 12:33/M

Men 50 to 54

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Chuck Block Lansing MI 52 14 18:07.2 5:51/M
2 Dave Osborn Ashley MI 52 42 19:40.4 6:21/M
3 Pat McLaughlin Alma MI 50 47 19:55.9 6:25/M
4 Michael DuCharme Saginaw MI 52 51 19:59.9 6:27/M
5 Bruce Uhal Haslett MI 54 130 23:21.8 7:32/M
6 Tom Steere St Louis MI 53 150 23:55.6 7:43/M
7 Martin Brock Shepherd MI 50 182 24:59.3 8:04/M
8 David Rohman Mt Pleasant MI 54 184 25:03.6 8:05/M
9 Mike Ludlum Midland MI 51 193 25:20.8 8:10/M
10 Dirk Brines Farwell MI 54 195 25:26.9 8:12/M
11 Chuck Vogel Coleman MI 53 202 25:46.6 8:19/M
12 Rick Travis Mt Pleasant MI 51 213 26:08.4 8:26/M
13 Barrie Wilkes Alma MI 51 233 26:53.3 8:40/M
14 John Crombie Winthrop Harbor Il 53 240 27:05.8 8:44/M
15 David Peters Shepherd MI 54 382 38:56.1 12:34/M

Men 55 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Don Pavlik Alma MI 58 61 20:41.3 6:40/M
2 Michael Heberling Grand Blanc MI 57 84 21:54.6 7:04/M
3 Jim Cole Alma MI 55 109 22:50.3 7:22/M
4 Bob Anguiano St. Louis MI 55 141 23:38.0 7:37/M
5 Larry Timm Bay City MI 58 163 24:23.6 7:52/M
6 Brian Wickes Alma MI 58 165 24:26.8 7:53/M
7 William Daniels Mt Pleasant MI 57 180 24:58.6 8:03/M
8 Douglas Adams Swartz Creek MI 55 237 27:01.8 8:43/M
9 Wayne Brooks Alma MI 57 238 27:03.3 8:44/M
10 Bruce Clark Merrill MI 55 265 28:07.0 9:04/M
11 Larry St. Clair Morrice MI 57 269 28:13.4 9:06/M
12 Mark Prout Alma MI 56 274 28:25.5 9:10/M
13 Blaine Lafler Alma MI 55 279 28:35.2 9:13/M
14 Marty Schultz Pinconning MI 55 282 28:38.1 9:14/M
15 Bernie Grosskopf Riverdale MI 59 296 29:32.4 9:32/M
16 Larry Donahue Sumner MI 55 308 30:20.0 9:47/M
17 Jeff Cook Alma MI 55 330 32:12.6 10:23/M
18 Dennis Greenwood Alma MI 56 394 57:44.7 18:37/M

Men 60 to 64

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Gary Scott Midland MI 60 45 19:45.3 6:22/M
2 Ed Clayton East Lansing MI 61 131 23:22.3 7:32/M
3 Ross Howard Frankenmuth MI 61 162 24:21.3 7:51/M
4 Greg Merwin Lake Isabella MI 61 179 24:56.7 8:03/M
5 Art Fredericks Mt Pleasant MI 61 189 25:10.7 8:07/M
6 Reed Wicander Mt Pleasant MI 61 192 25:20.2 8:10/M
7 Roger Caris Vestaburg MI 61 241 27:06.6 8:45/M
8 Rod Kunkel Vestaburg MI 61 333 32:16.0 10:25/M
9 Lloyd Scoby Greenville MI 63 345 32:58.3 10:38/M

Men 65 and over

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bill Keller Lansing MI 67 79 21:49.6 7:02/M
2 Jake Stockton Vestaburg MI 66 186 25:06.9 8:06/M
3 Ralph Palmer Midland MI 74 246 27:19.5 8:49/M
4 George Showers Alma MI 67 317 30:54.4 9:58/M
5 William Rude Lansing MI 74 346 33:08.2 10:41/M





Overall Female Open Winner

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Shannon Audretsch Okemos MI 24 12 18:01.5 5:49/M

Overall Female Master Winner

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Maggy Zidar Pontiac MI 58 86 21:55.1 7:04/M

Women 14 and under

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Laura Kelly St Louis MI 13 83 21:54.2 7:04/M
2 Taylor Cole Alma MI 14 128 23:21.0 7:32/M
3 Madison Seeley Alma MI 12 153 24:02.1 7:45/M
4 Rachel Kolb Alma MI 12 164 24:24.3 7:52/M
5 Ashley Clark Wheeler MI 12 171 24:46.7 7:59/M
6 Mallory Munderloh St Louis MI 11 208 25:57.8 8:22/M
7 Ashlee Fish Riverdale MI 14 217 26:13.9 8:27/M
8 Sydney Cox Mt. Pleasant MI 12 247 27:27.2 8:51/M
9 Kolby Brown St. Louis MI 13 285 28:40.1 9:15/M
10 Rachel Buckley Shepherd MI 12 307 30:13.5 9:45/M
11 Ashten Peltman Alma MI 14 316 30:51.6 9:57/M
12 Darby Reeves Clare MI 13 326 32:02.6 10:20/M
13 Brook Maxwell St. Louis MI 9 342 32:45.2 10:34/M
14 Melissa Zurawski Mt. Pleasant MI 10 352 34:17.0 11:04/M
15 Amelia Freestone Ithaca MI 8 354 34:20.7 11:05/M
16 Justina Moreno Alma MI 11 364 35:09.4 11:20/M
17 Eleaya Oswald St Louis MI 12 385 40:39.0 13:07/M
18 Abigale Whitford Ithaca MI 4 389 46:09.6 14:53/M

Women 15 to 19

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Rachel Luehm St. Louis MI 18 82 21:53.8 7:04/M
2 Hannah Elder St Louis MI 16 100 22:25.0 7:14/M
3 Emily Eaton Grand Blanc MI 15 102 22:26.7 7:14/M
4 Gianna Grace Alma MI 18 121 23:09.4 7:28/M
5 Lisa Frasco Alma MI 17 127 23:20.7 7:32/M
6 Mallory Anthony Alma MI 17 129 23:21.3 7:32/M
7 Heather Thume Alma MI 18 135 23:28.8 7:34/M
8 Charlotte Hulme Alma MI 16 200 25:37.6 8:16/M
9 Morgan McCoy Riverdale MI 15 232 26:52.6 8:40/M
10 Stephanie Johnson Troy MI 15 256 27:47.6 8:58/M
11 Alicia Pilmore Alma MI 15 258 27:54.9 9:00/M
12 Alexandra Timm Bay City MI 16 259 27:57.2 9:01/M
13 Jaime Vix Vestaburg MI 19 377 38:39.8 12:28/M

Women 20 to 24

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Lisa Montgomery Livonia MI 22 26 19:01.2 6:08/M
2 Shauna M. Paradine Schoolcraft MI 22 27 19:01.5 6:08/M
3 Linda Montgomery Livonia MI 22 32 19:18.2 6:14/M
4 Veronica Pratt Merrill MI 24 107 22:38.3 7:18/M
5 Kari Alsager Mt. Pleasant MI 20 138 23:35.8 7:36/M
6 Amanda Sheehan Gladwin MI 20 173 24:49.1 8:00/M
7 Rebecca O'Boyle St Louis MI 20 187 25:08.5 8:06/M
8 Mandy Risch Alma MI 23 203 25:50.2 8:20/M
9 Renee Ligi Clio MI 23 222 26:23.3 8:31/M
10 Jenna Wilkes East Lansing MI 24 231 26:51.9 8:40/M
11 Mindy Loeks Tustin MI 22 266 28:07.1 9:04/M
12 Stephanie Ernst St. Louis MI 24 303 30:09.8 9:44/M
13 Tiffany Paradine Schoolcraft MI 20 306 30:11.6 9:44/M
14 Ashley Makela Mt. Pleasant MI 22 322 31:35.8 10:11/M
15 Sara Bacon St Louis MI 22 350 34:09.4 11:01/M
16 Caroline Roberts Kalamazoo MI 20 351 34:10.3 11:01/M
17 Jillian Foster Alma MI 24 366 35:15.3 11:22/M
18 Sarah Peters Shepherd MI 21 380 38:52.8 12:32/M

Women 25 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jackie Miller Mt. Pleasant MI 27 18 18:27.5 5:57/M
2 Cheyenne Luzynski Alma MI 25 46 19:45.7 6:22/M
3 Kelly O'Boyle Bad Axe MI 28 105 22:29.7 7:15/M
4 Janelle LaMirand Saginaw MI 25 116 22:58.0 7:25/M
5 Johanna Fox Chicago IL 26 120 23:06.3 7:27/M
6 Mary Black Lapeer MI 28 139 23:36.9 7:37/M
7 Maureen Breisch Royal Oak MI 27 142 23:40.6 7:38/M
8 Marsha Harris St. Johns MI 25 157 24:12.9 7:48/M
9 Joslyn Byrne Mt. Pleasant MI 25 161 24:19.2 7:51/M
10 Mary Heintzelman Belding MI 27 174 24:50.1 8:01/M
11 Allison Lebron Alma MI 26 191 25:19.5 8:10/M
12 Laura Krebs Alma MI 25 194 25:24.0 8:12/M
13 Jill Johnston Alma MI 26 211 26:02.1 8:24/M
14 Alissa Czeiszperger Alma MI 25 228 26:36.9 8:35/M
15 Tara Fortino Canton MI 25 229 26:39.4 8:36/M
16 Carrie Bailey Alma MI 26 260 27:57.9 9:01/M
17 Ramona Garza 26 263 28:04.6 9:03/M
18 Erika Gunnell Burton MI 26 273 28:20.4 9:08/M
19 Colleen Martin Zeeland MI 26 276 28:31.0 9:12/M
20 Wendy Beltinck Mt Pleasant MI 27 287 28:44.6 9:16/M
21 Kasey Wackerle Bay City MI 28 290 28:52.0 9:19/M
22 Morgan Dutton Alma MI 26 300 29:52.1 9:38/M
23 Sandra Andre Alma MI 26 302 30:07.3 9:43/M
24 Joy Avink Rockford MI 28 311 30:30.6 9:50/M
25 Amadna Foster Edmore MI 26 313 30:42.3 9:54/M
26 Darby Matthews Alma MI 26 324 31:44.8 10:14/M
27 Laura Campbell St. Louis MI 25 367 35:58.4 11:36/M
28 Tiffany Smith Alma MI 26 373 38:00.2 12:15/M
29 Kristin Raducha St Louis MI 27 374 38:00.5 12:15/M

Women 30 to 34

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Crystal Katopol Middleton MI 31 92 22:03.1 7:07/M
2 Brandi Witter Perrinton MI 31 103 22:27.5 7:15/M
3 Carrie Nielson Midland MI 32 124 23:18.7 7:31/M
4 Yolanda Flamino Rochester Hills MI 31 152 24:01.1 7:45/M
5 Stacy L. Gaffke Midland MI 33 181 24:59.0 8:04/M
6 Char Palmer Saginaw MI 34 219 26:15.7 8:28/M
7 Erin Zimmer Mt Pleasant MI 31 226 26:28.4 8:32/M
8 Kristie Hessbrook Ithaca MI 31 236 26:59.1 8:42/M
9 Jodie Belden Mecosta MI 34 239 27:04.9 8:44/M
10 Kelly Ludlum Hemlock MI 30 249 27:28.3 8:52/M
11 Kristina Peace West Branch MI 30 252 27:38.0 8:55/M
12 Taneille Hohlbein Shepherd MI 32 255 27:44.6 8:57/M
13 Jamie Smith Alma MI 31 262 28:03.3 9:03/M
14 Tracey St. Clair Alma MI 30 268 28:12.5 9:06/M
15 Bobbie Brzak Alma MI 34 278 28:34.6 9:13/M
16 Cheryl Irvin Alma MI 30 284 28:39.4 9:15/M
17 Jen Ruble Mt. Pleasant MI 30 286 28:43.2 9:16/M
18 Kish Mahoney Chesaning MI 34 288 28:47.2 9:17/M
19 Jeannine Addressi Kentwood MI 31 295 29:21.5 9:28/M
20 Heather Mills Alma MI 34 331 32:14.0 10:24/M
21 Cheri Martin Macomb MI 33 334 32:21.2 10:26/M
22 Leigh Fleming Lapeer MI 34 337 32:31.7 10:29/M
23 Carrie Salladay St Louis MI 30 338 32:37.6 10:31/M
24 Katie Frank Adrian MI 30 341 32:44.1 10:34/M
25 Heather Pratt Richland MI 30 358 34:38.1 11:10/M
26 Laura Mozo Royal Oak MI 33 369 36:59.3 11:56/M
27 Chris Alger Mt Pleasant MI 32 370 37:13.5 12:00/M
28 Valerie McBain Charlevoix MI 34 371 37:55.0 12:14/M
29 Stacy Ordway Bannister MI 32 386 40:42.6 13:08/M
30 Karen Ramereiz Breckenridge MI 31 391 46:25.0 14:58/M

Women 35 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Angela Calabrese Barto East Lansing MI 39 55 20:20.8 6:34/M
2 Ladawn Showers Ithaca MI 38 112 22:51.6 7:22/M
3 Laura Fletcher Alma MI 39 133 23:25.3 7:33/M
4 Tonya Gatlin Alma MI 37 176 24:54.0 8:02/M
5 Pam Munderloh St Louis MI 37 209 25:59.2 8:23/M
6 Karen Stellema Grand Rapids MI 37 212 26:07.6 8:25/M
7 Cindy Wagner Ithaca MI 35 215 26:09.8 8:26/M
8 Rachel Peltier Mt Pleasant MI 36 245 27:18.8 8:48/M
9 Angela Baublitz Ithaca MI 35 254 27:42.5 8:56/M
10 Laura Benitez Alma MI 38 272 28:16.6 9:07/M
11 Laura Zurawksi Mt. Pleasant MI 39 289 28:49.6 9:18/M
12 Kriss Hummel Carson City Mi 39 291 28:57.9 9:20/M
13 Katherine Cox Mt. Pleasant MI 37 305 30:11.1 9:44/M
14 Theresa Hyde Edmore MI 38 328 32:06.4 10:21/M
15 Lisa Knowles Charlotte MI 35 335 32:23.4 10:27/M
16 Rachael Wirostek Oakley MI 35 339 32:38.5 10:32/M
17 Jennifer Diederich Harrison MI 38 361 34:49.3 11:14/M
18 Tiffany Silver Bay City MI 35 362 35:07.6 11:20/M
19 Valerie Maloney Shepherd MI 37 368 36:33.4 11:47/M
20 Amy Courter Shepherd MI 36 388 43:47.5 14:07/M

Women 40 to 44

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Lori Kaliszewski Rochester Hills MI 42 94 22:11.3 7:09/M
2 Tracy Beaulescomb Alma MI 42 117 23:00.4 7:25/M
3 Amy Stark Clare MI 41 147 23:49.3 7:41/M
4 Shirlee Finch Alma MI 44 156 24:11.3 7:48/M
5 Roxane Morey Alma MI 41 159 24:15.6 7:49/M
6 Lisa O'Boyle St Louis MI 41 183 25:00.4 8:04/M
7 Kim Zerba-DeAngelis Alma MI 40 198 25:35.5 8:15/M
8 Melissa Best Mt Pleasant MI 40 244 27:14.6 8:47/M
9 Michele Batchelder Alma MI 41 270 28:14.8 9:06/M
10 Jackie Waber Alma MI 44 321 31:33.9 10:11/M
11 Misty Schalk Bay City MI 42 323 31:38.9 10:12/M
12 June Blanshan Vestaburg MI 43 378 38:40.2 12:28/M
13 Paula Smith Alma MI 44 384 39:16.2 12:40/M

Women 45 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Teresa Martin Freeland MI 48 134 23:27.3 7:34/M
2 Tammy Griffin Alma MI 46 158 24:14.8 7:49/M
3 Wendy Cole Alma MI 49 166 24:28.1 7:54/M
4 Susan Strouse Williamston MI 48 169 24:44.9 7:59/M
5 Julie Klein Cadillac MI 49 170 24:45.9 7:59/M
6 Sharon Reznick Alma MI 47 172 24:47.6 8:00/M
7 Laurie Travis Mt Pleasant MI 49 214 26:08.6 8:26/M
8 Moica Fox Mt Pleasant MI 49 250 27:29.0 8:52/M
9 Shannon Coombs St Johns MI 47 277 28:31.2 9:12/M
10 Cheryl Jacob Riverdale MI 46 292 29:13.1 9:25/M
11 Karen Wirostek Oakley MI 46 293 29:14.9 9:26/M
12 Pamela Brock Shepherd MI 45 294 29:18.4 9:27/M
13 Carey Wilmot Shepherd MI 46 298 29:37.0 9:33/M
14 Traci Foster Edmore MI 46 301 29:58.0 9:40/M

Women 50 to 54

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Chris Sipka Alma MI 54 122 23:15.9 7:30/M
2 Karen Martin Carson City MI 52 155 24:03.3 7:45/M
3 Penny Beck Alma MI 51 344 32:58.0 10:38/M
4 Karen Roberts Mt. Pleasant MI 50 347 33:32.6 10:49/M
5 Marilyn Clark Merrill MI 53 365 35:11.8 11:21/M
6 Eileen Kern Reese MI 54 372 37:59.8 12:15/M
7 Cindy Lombard Shepherd MI 51 375 38:11.3 12:19/M

Women 55 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Betty Adams Swartz Creek MI 55 315 30:50.8 9:57/M
2 Wendy Lombard Ithaca MI 57 318 30:57.7 9:59/M
3 Kathryn Andrews Lake City MI 59 325 31:57.6 10:18/M
4 Sandra Freedman Shepherd MI 56 356 34:23.1 11:05/M
5 Sharon Loichinger Richland MI 57 357 34:37.9 11:10/M
6 Kay Tobin Ithaca MI 58 390 46:10.2 14:54/M

Women 60 to 64

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Laura Schultz East Lansing MI 60 167 24:30.0 7:54/M
2 Jane Matthews Grand Blanc MI 63 359 34:38.6 11:10/M
3 Elena Keller Lansing MI 64 383 39:08.9 12:37/M

Women 65 and over

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Gib Stark Alma MI 67 340 32:40.9 10:32/M
2 Deanna Berry Lansing MI 65 387 41:13.7 13:18/M
3 Lorna Vaughn Blanchard MI 70 392 48:53.6 15:46/M





Women Walk


Place* Name City Age Age Group Time Pace
1 Cheryl Timm Bay City MI 58 ***** F 55-59 34:04.0 10:59/M
2 Bailey Scott Ithaca MI 11 1 F 11-14 34:09.7 11:01/M
3 Sara Hunter-Sell Fitchburg WI 33 1 F 30-34 37:13.1 12:00/M
4 Stacy Wohlscheid Shepherd MI 31 2 F 30-34 38:25.0 12:24/M
5 Leanne Worgess Mt. Pleasant MI 40 1 F 40-44 38:33.9 12:26/M
6 Brandi Shirely Alma MI 34 3 F 30-34 38:41.8 12:29/M
7 Ellen Bluem Edmore MI 59 1 F 55-59 39:19.6 12:41/M
8 Luci Christensen Alma MI 43 2 F 40-44 39:27.4 12:44/M
9 Linda Wickes Alma MI 60 1 F 60-64 39:45.6 12:49/M
10 Kimberly Pugh Saginaw MI 44 3 F 40-44 40:25.3 13:02/M
11 Laura McCarthy Alma MI 37 1 F 35-39 40:37.0 13:06/M
12 Pam Gross Alma MI 38 2 F 35-39 40:37.9 13:06/M
13 Deb McLaughlin Alma MI 50 1 F 50-54 40:49.9 13:10/M
14 Tammy Klifman Alma MI 45 1 F 45-49 40:50.4 13:10/M
15 Shada Biabani St Louis MI 40 4 F 40-44 41:01.5 13:14/M
16 Sheila Pilmore Alma MI 42 5 F 40-44 41:01.8 13:14/M
17 Susie Kanine Shepherd MI 24 1 F 20-24 42:02.4 13:34/M
18 Jill Fair Sumner MI 31 4 F 30-34 42:02.6 13:34/M
19 Amber Howlett Shepherd MI 27 1 F 25-29 42:21.4 13:40/M
20 Teresa Bailey St Louis MI 49 2 F 45-49 42:21.8 13:40/M
21 Julie Aaby Alma MI 30 5 F 30-34 42:22.1 13:40/M
22 Carole Merwin Lake Isabella MI 61 2 F 60-64 42:29.3 13:42/M
23 Amanda Patterson Alma MI 30 6 F 30-34 42:29.6 13:42/M
24 Meredith Combs Davison MI 33 7 F 30-34 42:42.5 13:46/M
25 Tammy Dickman St Louis MI 35 3 F 35-39 42:49.2 13:49/M
26 Shirley Jenkins Mt. Pleasant MI 62 3 F 60-64 42:56.4 13:51/M
27 Jackie Mitchell Alma MI 44 6 F 40-44 42:58.7 13:52/M
28 Simi VanCise Alma MI 41 7 F 40-44 43:02.4 13:53/M
29 Carolyn Sexton Six Lakes MI 64 4 F 60-64 43:51.1 14:09/M
30 Cathy Bigelow Elwell MI 55 2 F 55-59 44:30.7 14:21/M
31 Heidi Klebs Alma MI 40 8 F 40-44 44:48.2 14:27/M
32 Heidi Lind Midland MI 33 8 F 30-34 45:14.1 14:35/M
33 Micky Johnston Alma MI 59 3 F 55-59 45:32.0 14:41/M
34 Rudi Bollinger Crystal Mi 18 1 F 15-19 45:41.0 14:44/M
35 Kelly Hipolite Ithaca MI 38 4 F 35-39 45:41.7 14:44/M
36 Tami Nelson Wheeler MI 31 9 F 30-34 45:42.2 14:45/M
37 Bridgett Peak St Louis MI 21 2 F 20-24 46:23.8 14:58/M
38 Kirsten Telfor Mt Pleasant MI 20 3 F 20-24 46:37.8 15:02/M
39 Kathy Goettling Alma MI 36 5 F 35-39 47:11.4 15:13/M
40 Gwen Fitzpatrick Shepherd MI 35 6 F 35-39 47:12.8 15:14/M
41 R.N. Saxena Alma MI 66 1 F 65-97 47:25.6 15:18/M
42 Soprrya Saxena Alma MI 34 10 F 30-34 47:25.8 15:18/M
43 Kristin Case Alma MI 39 7 F 35-39 47:34.0 15:21/M
44 Kristen Case Alma MI 15 2 F 15-19 47:34.2 15:21/M
45 Jan Sheehan Gladwin MI 53 2 F 50-54 48:07.1 15:31/M
46 Brittany Sheehan Gladwin MI 22 4 F 20-24 48:07.8 15:31/M
47 Cindy Kinney Chesterfield MI 36 8 F 35-39 48:35.1 15:40/M
48 Deb Cross Saginaw MI 35 9 F 35-39 48:35.4 15:40/M
49 Karen Stevens Grand Rapids MI 43 9 F 40-44 48:36.3 15:41/M
50 Lorie Pitts Grand Rapids MI 41 10 F 40-44 48:37.4 15:41/M
51 Helen Hamler Vestaburg MI 62 5 F 60-64 48:53.2 15:46/M
52 Tammy Kreber Alma MI 41 11 F 40-44 49:00.6 15:48/M
53 Kim Turk Alma MI 36 10 F 35-39 49:01.8 15:49/M
54 Christina Roe St Louis MI 39 11 F 35-39 49:02.4 15:49/M
55 Patty Cole St Louis MI 44 12 F 40-44 49:02.8 15:49/M
56 Tammy Kanine Alma MI 46 3 F 45-49 49:37.3 16:00/M
57 Diane Burgess Sumner MI 51 3 F 50-54 49:37.5 16:00/M
58 Michelle Pitts Alma MI 36 12 F 35-39 49:56.1 16:06/M
59 Melissa Hamilton Alma MI 20 5 F 20-24 49:56.7 16:06/M
60 Nikki Greenwood Alma MI 17 3 F 15-19 50:24.4 16:15/M
61 Darlene Martine Burton MI 69 2 F 65-97 50:37.1 16:20/M
62 Johanne Vaguinto Payson AZ 53 4 F 50-54 50:56.6 16:26/M
63 Jennifer Hogan Ithaca MI 36 13 F 35-39 51:03.9 16:28/M
64 Rachael Bateman Ithaca MI 31 11 F 30-34 51:04.4 16:28/M
65 Tricia Cole St Louis MI 13 2 F 11-14 51:51.0 16:44/M
66 Debbie Buckley Shepherd MI 35 14 F 35-39 51:51.9 16:44/M
67 Jennifer Whitford Ithaca MI 28 2 F 25-29 51:52.8 16:44/M
68 Jessica Godley Ithaca MI 29 3 F 25-29 51:53.9 16:44/M
69 Cara Lange Mt Pleasant MI 26 4 F 25-29 51:55.6 16:45/M
70 Deboria Scarborough Sunfield MI 57 4 F 55-59 51:56.6 16:45/M
71 Jennifer Knight Mt Pleasant MI 29 5 F 25-29 52:01.0 16:47/M
72 Laura Hutchins Mt Pleasant MI 28 6 F 25-29 52:04.0 16:48/M
73 Deb McAlpin Mt Pleasant MI 53 5 F 50-54 52:06.2 16:48/M
74 Amy Cramer Alma MI 47 4 F 45-49 52:13.8 16:51/M
75 Erica Ketchum Holt MI 29 7 F 25-29 52:27.0 16:55/M
76 Kathie Hawn Ovid MI 50 6 F 50-54 52:58.0 17:05/M
77 Cindy Jerry St. Louis MI 50 7 F 50-54 52:58.4 17:05/M
78 Stefanie Howell Carson City MI 33 12 F 30-34 52:59.6 17:05/M
79 Jan Howell Hubbardston MI 62 6 F 60-64 53:01.1 17:06/M
80 Channing Kimball Alma MI 26 8 F 25-29 53:07.0 17:08/M
81 Becky Johnston Midland MI 29 9 F 25-29 53:44.2 17:20/M
82 Lilly Maloney Shepherd MI 15 4 F 15-19 53:58.1 17:25/M
83 Jo Greenwood Alma MI 52 8 F 50-54 57:43.5 18:37/M
84 Erin Rubingh Mt Pleasant MI 25 10 F 25-29 1:01:34.5 19:52/M
85 Stephanie Sant Harrison MI 24 6 F 20-24 1:01:34.7 19:52/M
86 Sarah Pennington Harrison MI 29 11 F 25-29 1:01:35.1 19:52/M
87 Heather Bell Flint MI 42 13 F 40-44 1:03:20.5 20:26/M
88 Becky Black Riverdale MI 51 9 F 50-54 1:06:40.1 21:30/M
89 Mary Orosco Alma MI 46 5 F 45-49 1:06:40.4 21:30/M


Men Walk

Place* Name City Age Age Group Time Pace
1 Harvey Mattson Breckenridge MI 60 ***** M 60-64 36:47.4 11:52/M
2 David Cable Saginaw MI 60 1 M 60-64 40:41.5 13:07/M
3 Kelvin Grant Alma MI 49 1 M 45-49 40:44.8 13:08/M
4 Joseph Sell Fitchburg WI 34 1 M 30-34 44:03.6 14:13/M
5 Kevin Fitzgibbon St. Louis MI 55 1 M 55-59 45:22.4 14:38/M
6 Zubair Shaikh Alma MI 40 1 M 40-44 46:24.1 14:58/M
7 Chuck Griffith St Louis MI 50 1 M 50-54 48:24.1 15:37/M
8 Jeff Turk Alma MI 35 1 M 35-39 48:58.3 15:48/M
9 Doug Kreber Alma MI 51 2 M 50-54 49:01.4 15:49/M
10 Peter Reed Alma MI 48 2 M 45-49 52:14.4 16:51/M
11 Isaac Smith Alma MI 23 1 M 20-24 53:16.0 17:11/M
12 Brian Maloney Shepherd MI 11 1 M 11-14 54:01.8 17:25/M