MITCA Division I State Championship

back to results

May. 24, 2008

MITCA Division I State Championship
JENISON STADIUM

All times are FAT unless noted.

TEAM SCORING - East Kentwood 392; Grand Ledge 336; John Glenn 268.50; De La Salle 229.50.

DISCUS -- 1. Zachary Bozigian, John Glenn, 145-6; 2. Jamey Harrison, Grand Ledge, 141-0; 3. Phil Nahirniak, De La Salle, 139-10; 4. James Kelly, John Glenn, 138-4; 5. Matt Sanderson, East Kentwood, 135-0; 6. Taylor Arancibia, John Glenn, 130-4; 7. Matt Wilkinson, De La Salle, 128-10; 8. Lance Fletke, East Kentwood, 118-5; 9. Zach Eagle, Grand Ledge, 112-6; 10. Tomasz Grzesiak, De La Salle, 95-0.

SHOT PUT -- 1. Jamey Harrison, Grand Ledge, 50-6.25; 2. Ross Simons, Grand Ledge, 48-6.50; 3. Matt Wilkinson, De La Salle, 48-4.50; 4. Kory Schrauben, Grand Ledge, 47-7.50; 5. Phil Nahirniak, De La Salle, 46-9.50; 6. Matt Sanderson, East Kentwood, 46-4.50; 7. Collin Madden, East Kentwood, 45-8; 8. James Kelly, John Glenn, 41-6.50; 9. Deonte' Jones, East Kentwood, 41-6.50; 10. Zachary Bozigian, John Glenn, 40-8.75; 11. Tomasz Grzesiak, De La Salle, 39-10.50; 12. Taylor Arancibia, John Glenn, 38-7.

LONG JUMP -- 1. Joe Applewhite, East Kentwood, 21-9; 2. Christian Jessie, East Kentwood, 20-7; 3. Keshawn Martin, John Glenn, 20-6; 4. Adam Powers, Grand Ledge, 20-5; 5. Joe Bushong, Grand Ledge, 20-4.50; 6. Aaron Carter, East Kentwood, 20-3; 7. Zachary Bozigian, John Glenn, 19-2; 8. Mike Rajnicek, De La Salle, 18-6; 9. Daris Smith, John Glenn, 18-0.50; 10. Asama Itseumah, De La Salle, 17-11.50; 11. Mike Snyder, Grand Ledge, 17-0.25; 12. Brendan Barkume, De La Salle, 16-1.

HIGH JUMP -- 1. Joe Applewhite, East Kentwood, 6-5; 2. Alex Guyon, De La Salle, 6-1; 3. Pat Clark, Grand Ledge, 5-11; 4. Ty McKinney, East Kentwood, 5-9.01; 5. Dennis Dillard, John Glenn, 5-9; 6T. Asama Itseumah, De La Salle, 5-6.02; T. Anthony McQuillen, De La Salle, 5-6.02; 8. Zack VanderWall, East Kentwood, 5-6.01; 9. Kyren Boyd, John Glenn, 5-6; 10. Daris Smith, John Glenn, 5-3.01; 11. Jared Kissane, Grand Ledge, 5-3.

POLE VAULT -- 1. Brian Akers, East Kentwood, 13-2.01; 2. Zack VanderWall, East Kentwood, 13-2; 3. Gary Lawrence, John Glenn, 12-8; 4. Garrett Maciejewski, Grand Ledge, 12-2; 5. Ryan Lockhart, John Glenn, 11-2; 6. Paul Dewey, Grand Ledge, 9-11.01; 7. Justin Kollar, John Glenn, 9-11.

3200 METER RELAY -- 1. Grand Ledge (A), 8:00.69 (Nick Thelen, Justin Flegel, Bruce Anthony, John Dyer); 2. East Kentwood (A), 8:05.14 (Stephen Huizing, Jon Manby, Mohamed Mohamed, Isaac Cox); 3. De La Salle (A), 8:17.43 (Jordan Eccleston, Greg Baade, Josh Eccleston, Ben Miller); 4. John Glenn (A), 9:08.12 (Nelson Kenne, Justin Kollar, Daris Smith, Daniel McCahill).

110M HURDLES -- 1. Kevin Jackson, East Kentwood, 14.18 (NEW MEET RECORD!); 2. Deonte Hurst, East Kentwood, 15.22; 3. Alex Guyon, De La Salle, 15.50; 4. Dennis Dillard, John Glenn, 15.88; 5. Aaron Carter, East Kentwood, 16.158; 6. Serigo Pavan, John Glenn, 16.59; 7. Chad Beatty, Grand Ledge, 16.62; 8. Brandon Maat, Grand Ledge, 17.37; 9. Joe Bushong, Grand Ledge, 19.17; 10. Anthony McQuillen, De La Salle, 21.15; 11. Julian Johnson, John Glenn, 21.26.

100 METER DASH -- 1. Kevin Jackson, East Kentwood, 10.83 (NEW MEET RECORD!); 2. Larry Dawkins, John Glenn, 11.00; 3. Erik Dudley, East Kentwood, 11.43; 4. Zeke Crossley, East Kentwood, 11.48; 5. Adam Powers, Grand Ledge, 11.50; 6. Corey Davis, John Glenn, 11.63; 7T. Andrew Emery, De La Salle, 11.82; T. Ja'Juan Marks, John Glenn, 11.82; 9. Alex Sharpe, Grand Ledge, 11.85; 10. Tim Zabawa, De La Salle, 11.91; 11. Mike Snyder, Grand Ledge, 12.62; 12. Adam Weglarz, De La Salle, 13.02.

800 METER RELAY -- 1. East Kentwood (A), 1:29.35 (Dallas Wade, Zeke Crossley, Christian Jessie, Kevin Jackson); 2. John Glenn (A), 1:32.83 (Ja'Juan Marks, Keshawn Martin, Corey Davis, Larry Dawkins); 3. Grand Ledge (A), 1:33.34 (Chad Beatty, Dan Linder, Dominic Kiter, Alex Sharpe); 4. De La Salle (A), 1:34.57 (Tim Zabawa, Joe Larocca, Mark Karam, Andrew Emery).

1600 METER RUN -- 1. Ben Miller, De La Salle, 4:22.17; 2. Brockton Feltman, Grand Ledge, 4:33.89; 3. Greg Baade, De La Salle, 4:35.85; 4. Jon Manby, East Kentwood, 4:37.03; 5. Fasika Aklilu, East Kentwood, 4:41.20; 6. Ryan Konen, Grand Ledge, 4:44.12; 7. Nick Thelen, Grand Ledge, 4:50.85; 8. Michael Gardner, John Glenn, 4:59.46; 9. John Chase, De La Salle, 5:04.30; 10. Tim Boes, John Glenn, 5:04.70; 11. Eric Mlynar, John Glenn, 5:20.36.

400 METER RELAY -- 1. East Kentwood (A), 42.88 (Dallas Wade, Christian Jessie, Ryan Randolph, Deonte Hurst) (NEW MEET RECORD!); 2. John Glenn (A), 43.03 (Ja'Juan Marks, Keshawn Martin, Corey Davis, Larry Dawkins); 3. Grand Ledge (A), 44.84 (Alex Sharpe, Joe Bushong, Dominic Kiter, Adam Powers); 4. De La Salle (A), 45.81 (Tim Zabawa, Chris Hakim, Mark Karam, Andrew Emery).

400 METER DASH -- 1. Dan Linder, Grand Ledge, 51.35; 2. Joe Larocca, De La Salle, 51.40; 3. Mohamed Mohamed, East Kentwood, 52.43; 4. Bruce Anthony, Grand Ledge, 52.93; 5. Chase Wight, Grand Ledge, 53.06; 6. Chad Weesies, East Kentwood, 53.41; 7. Kody Dantuma, East Kentwood, 53.53; 8. Ryan Lockhart, John Glenn, 54.07; 9. Nelson Kenne, John Glenn, 54.67; 10. Kyren Boyd, John Glenn, 56.45; 11. Eric Devich, De La Salle, 56.55; 12. John Plotzke, De La Salle, 58.17.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Deonte Hurst, East Kentwood, 40.10; 2. Aaron Carter, East Kentwood, 40.96; 3. Alex Guyon, De La Salle, 42.51; 4. Chad Beatty, Grand Ledge, 43.28; 5. Serigo Pavan, John Glenn, 43.62; 6. Joe Bushong, Grand Ledge, 43.91; 7. Dennis Dillard, John Glenn, 44.15; 8. Ty McKinney, East Kentwood, 44.94; 9. Blake Simon, Grand Ledge, 46.00; 10. Ryan Taylor, De La Salle, 47.33; 11. Drew Holub, De La Salle, 48.39; 12. Julian Johnson, John Glenn, 49.21.

800 METER RUN -- 1. John Dyer, Grand Ledge, 1:57.45; 2. Ben Miller, De La Salle, 1:59.84; 3. Isaac Cox, East Kentwood, 2:03.94; 4. Alex Thelen, Grand Ledge, 2:05.11; 5. Ryan Konen, Grand Ledge, 2:06.33; 6. Joe Chodkiewicz, De La Salle, 2:06.68; 7. Patrick Vaughn, De La Salle, 2:07.38; 8. Mohamed Mohamed, East Kentwood, 2:10.45; 9. Nelson Kenne, John Glenn, 2:13.25; 10. Daniel McCahill, John Glenn, 2:18.42; 11. Michael Gardner, John Glenn, 2:19.04.

200 METER DASH -- 1. Kevin Jackson, East Kentwood, 21.66 (NEW MEET RECORD!); 2. Larry Dawkins, John Glenn, 22.00; 3. Adam Powers, Grand Ledge, 22.68; 4. Ryan Randolph, East Kentwood, 22.81; 5. Keshawn Martin, John Glenn, 22.88; 6. Joe Larocca, De La Salle, 23.29; 7. Erik Dudley, East Kentwood, 23.44; 8. Ja'Juan Marks, John Glenn, 23.72; 9. Dominic Kiter, Grand Ledge, 23.88; 10. Alex Sharpe, Grand Ledge, 24.16; 11. Brendan Barkume, De La Salle, 24.96; 12. Chris Hakim, De La Salle, 25.23.

3200 METER RUN -- 1. Brockton Feltman, Grand Ledge, 9:46.76; 2. Devin Lea, Grand Ledge, 9:53.31; 3. Jordan Eccleston, De La Salle, 9:55.70; 4. Josh Eccleston, De La Salle, 10:04.71; 5. Jon Manby, East Kentwood, 10:06.55; 6. Fasika Aklilu, East Kentwood, 10:09.83; 7. Matt Shepherd, East Kentwood, 10:30.63; 8. Brian Lucas, Grand Ledge, 10:49.38; 9. Daniel McCahill, John Glenn, 10:52.40; 10. Andrew Cusmano, De La Salle, 11:12.61; 11. Tim Boes, John Glenn, 11:20.20; 12. Eric Mlynar, John Glenn, 11:52.21.

1600 METER RELAY -- 1. East Kentwood (A), 3:36.17 (Chad Weesies, Aaron Carter, Kody Dantuma, Dallas Wade); 2. Grand Ledge (A), 3:36.89 (John Dyer, Chase Wight, Bruce Anthony, Dan Linder); 3. John Glenn (A), 3:45.70 (Nelson Kenne, Kyren Boyd, Serigo Pavan, Ryan Lockhart).


All times are FAT unless noted.

TEAM SCORING - Rockford 389; East Kentwood 368; Brighton 324; Dakota 163.

DISCUS -- 1. Tia Brooks, East Kentwood, 129-9; 2. Andrea Fogle, Brighton, 117-0; 3. Katelyn Fox, Rockford, 112-10; 4. Megan Felcyn, Dakota, 107-0; 5. Ayanna Stancle, East Kentwood, 102-8; 6. Amanda Impellizeri, East Kentwood, 99-7; 7. Dayna Bergman, Brighton, 98-9; 8. Caitlyn Patterson, Rockford, 90-0; 9. Laura Blaser, Brighton, 88-7; 10. Tanya Kolenbrander, Rockford, 82-9; 11. Sarah Mozdrzech, Dakota, 72-3; 12. Rachel Potestato, Dakota, 63-0.

SHOT PUT -- 1. Tia Brooks, East Kentwood, 42-0; 2. Dayna Bergman, Brighton, 36-0; 3. Katelyn Fox, Rockford, 35-0.50; 4. Megan Felcyn, Dakota, 35-0; 5. Ayanna Stancle, East Kentwood, 34-0; 6. Karli Rowe, Rockford, 32-10; 7. Tatiyana Jones, East Kentwood, 32-3.25; 8. Laura Blaser, Brighton, 31-5.25; 9. Andrea Fogle, Brighton, 31-2; 10. Brittany Goldstyne, Rockford, 30-2; 11. Adrienne Thomas, Dakota, 28-5; 12. Rachel Potestato, Dakota, 26-4.75.

LONG JUMP -- 1. Aubree Suor, East Kentwood, 18-0 (NEW MEET RECORD!); 2. Megan Clifford, Brighton, 16-3.50; 3. Emma Breen, Rockford, 16-1.50; 4. Kiara Essex, East Kentwood, 16-1; 5. Quinn Foley, Brighton, 15-5.50; 6. Erika Clifford, Brighton, 15-0; 7. Rachel Jerrils, Rockford, 14-8.25; 8. Chelsea Piper, Dakota, 14-6.25; 9. Daniele Putterman, Rockford, 14-5.50; 10. Deanna Crumpton, East Kentwood, 14-3.50; 11. Rachel Potestato, Dakota, 13-10.75.

HIGH JUMP -- 1. Rachel Herald, Rockford, 5-4; 2. Kate Winiarski, Brighton, 5-4; 3. Jennifer Lane, Brighton, 5-2; 4. Aubree Suor, East Kentwood, 5-2; 5. Stephanie Cuniberti, Dakota, 5-0; 6. Deanna Crumpton, East Kentwood, 5-0; 7. Kylie Basarabski, Rockford, 5-0; 8. Kiara Essex, East Kentwood, 4-10; 9. Erika Clifford, Brighton, 4-10; 10. Ashley Thomas, Dakota, 4-10; 11. Laqwana Dockery, Dakota, 4-10; 12. Kylie McKay, Rockford, 4-2.

POLE VAULT -- 1. Sarah Birkmeier, Rockford, 11-2.03; 2. Charity Hester, East Kentwood, 11-2.02; 3. Amanda Impellizeri, East Kentwood, 11-2; 4. Jessica Pizzini, Dakota, 10-8; 5. Daniele Putterman, Rockford, 10-2.01; 6. Gwen Scruggs, Dakota, 10-2; 7. Lori Davidson, Rockford, 9-2; 8T. Erin Varcoe, Brighton, 6-11.01; T. Alexis Newton, Brighton, 6-11.01; 10. Natalie Zidzik, Brighton, 6-11.

3200 METER RELAY -- 1. Rockford (A), 9:33.65 (Sarah Neideck, Catie Rietsema, Kelcie Severson, Katie Haines); 2. East Kentwood (A), 9:47.97 (Martice Moffett, Alissa Williams, Jessica Dippel, Krista Parks); 3. Brighton (A), 10:12.02 (Kelsey Reynolds, Nora Kiilunen, Kristen Emmorey, Mary Halonen); 4. Dakota (A), 10:32.11 (Chelsea Piper, Krysten Neate, Alicia Kellogg, Hannah Pugh).

100M HURDLES -- 1. Megan Clifford, Brighton, 15.37; 2. Daniele Putterman, Rockford, 15.76; 3. Aubree Suor, East Kentwood, 15.812; 4. Stephanie Hahn, East Kentwood, 16.16; 5. Samantha Etter, Brighton, 16.22; 6. Megan Walters, Brighton, 16.76; 7. Kiara Essex, East Kentwood, 17.26; 8. Rose Fulbright, Rockford, 17.79; 9. Haley Sanders, Dakota, 18.46; 10. Laura Fett, Dakota, 19.30; 11. Sarah Kulman, Dakota, 20.21; 12. Melissa Wolfe, Rockford, 20.46.

100 METER DASH -- 1. Chanese Mendenhall, East Kentwood, 12.44; 2. Krysten Fischer, Rockford, 12.45; 3. Becky Caywood, Rockford, 12.60; 4. Samantha Etter, Brighton, 12.74; 5. Regina Bradley, East Kentwood, 12.93; 6. Charity Hester, East Kentwood, 13.03; 7. Michelle Baumgart, Brighton, 13.27; 8. Heather Queener, Brighton, 13.59; 9. Nicole Provencher, Dakota, 13.81; 10. Stephanie Cuniberti, Dakota, 13.82; 11. Lauren Doherty, Dakota, 13.84; 12. Crystal Quillan, Rockford, 13.86.

800 METER RELAY -- 1. Rockford (A), 1:43.62 (Krysten Fischer, Abby Blanchard, Emma Breen, Becky Caywood); 2. East Kentwood (A), 1:46.53 (Charity Hester, Toni Cole, Kim Stewart, Chanese Mendenhall); 3. Brighton (A), 1:49.72 (Katrina Lamansky, Quinn Foley, Amanda Curtis, Michelle Baumgart); 4. Dakota (A), 1:53.16 (Jessica Pizzini, Lauren Doherty, Ashley Thomas, Stephanie Cuniberti).

1600 METER RUN -- 1. Katie Haines, Rockford, 5:00.86; 2. Sarah Neideck, Rockford, 5:12.43; 3. Krista Parks, East Kentwood, 5:16.84; 4. Nora Kiilunen, Brighton, 5:17.99; 5. Amanda Halonen, Brighton, 5:20.73; 6. Anna Bos, Rockford, 5:21.30; 7. Kristen Emmorey, Brighton, 5:24.62; 8. Leah Shepherd, East Kentwood, 5:32.61; 9. Hannah Pugh, Dakota, 5:39.69; 10. Sarah Ball, Dakota, 5:43.62; 11. Janell Herrick, Dakota, 5:46.59; 12. Bryn Nadziejka, East Kentwood, 5:50.23.

400 METER RELAY -- 1. Rockford (A), 49.49 (Krysten Fischer, Emma Breen, Becky Caywood, Stephanie Birkmeier); 2. East Kentwood (A), 49.67 (Regina Bradley, Toni Cole, Kim Stewart, Chanese Mendenhall); 3. Brighton (A), 51.35 (Michelle Baumgart, Megan Clifford, Megan Walters, Quinn Foley); 4. Dakota (A), 53.74 (Laura Fett, Lauren Doherty, Stephanie Cuniberti, Ashley Thomas).

400 METER DASH -- 1. Becky Caywood, Rockford, 59.19; 2. Amanda Curtis, Brighton, 1:00.95; 3. Martice Moffett, East Kentwood, 1:00.97; 4. Chelsea Piper, Dakota, 1:01.60; 5. Katie Carlson, Rockford, 1:01.94; 6. Katrina Lamansky, Brighton, 1:02.15; 7. Megan Kelley, Rockford, 1:03.00; 8. Alicia Kellogg, Dakota, 1:05.21; 9. Chelsie Minnick, Brighton, 1:05.83; 10. Jessica Knoertzer, East Kentwood, 1:05.84; 11. Charity Hester, East Kentwood, 1:07.75; 12. Rachael Yelda, Dakota, 1:14.99.

300M LOW HURD -- 1. Samantha Etter, Brighton, 47.69; 2. Tylor Davis, East Kentwood, 49.08; 3. Lori Davidson, Rockford, 49.14; 4. Stephanie Hahn, East Kentwood, 49.52; 5. Megan Walters, Brighton, 50.37; 6. Aubree Suor, East Kentwood, 51.26; 7. Rachel Alloy, Brighton, 51.45; 8. Melissa Wolfe, Rockford, 51.93; 9. Kylie Mckay, Rockford, 52.69; 10. Haley Sanders, Dakota, 53.56; 11. Laura Fett, Dakota, 55.40; 12. Kristen Korcyinski, Dakota, 57.98.

800 METER RUN -- 1. Sarah Neideck, Rockford, 2:21.06; 2. Krista Parks, East Kentwood, 2:23.82; 3. Alissa Williams, East Kentwood, 2:24.82; 4. Kelcie Severson, Rockford, 2:25.42; 5. Amanda Halonen, Brighton, 2:27.60; 6. Nora Kiilunen, Brighton, 2:29.14; 7. Kelsey Reynolds, Brighton, 2:29.47; 8. Alyssa Durkin, Rockford, 2:30.38; 9. Krysten Neate, Dakota, 2:31.75; 10. Shanna Maeder, Dakota, 2:31.77; 11. Jessica Dippel, East Kentwood, 2:36.27; 12. Brooke Verlinden, Dakota, 2:45.39.

200 METER DASH -- 1. Krysten Fischer, Rockford, 25.60; 2. Chanese Mendenhall, East Kentwood, 26.15; 3. Samantha Etter, Brighton, 26.23; 4. Quinn Foley, Brighton, 26.75; 5. Kim Stewart, East Kentwood, 27.14; 6. Megan Clifford, Brighton, 27.69; 7. Abby Blanchard, Rockford, 27.72; 8. Nicole Provencher, Dakota, 28.38; 9. Toni Cole, East Kentwood, 28.60; 10. Rebecca Fett, Dakota, 29.00; 11. Alyssa Magnotte, Dakota, 29.62; 12. Margaret Smiley, Rockford, 28:00.00.

3200 METER RUN -- 1. Catie Rietsema, Rockford, 11:18.74; 2. Krista Parks, East Kentwood, 11:24.01; 3. Anna Bos, Rockford, 11:26.34; 4. Katie Haines, Rockford, 11:33.44; 5. Kristen Emmorey, Brighton, 11:35.00; 6. Leah Shepherd, East Kentwood, 12:11.27; 7. Samantha Brish, Brighton, 12:16.51; 8. Sarah Kiilunen, Brighton, 12:30.13; 9. Megan Pittoors, Dakota, 12:44.97; 10. Erica Hippe, East Kentwood, 12:55.48; 11. Sarah Ball, Dakota, 13:23.18; 12. Sophie Kohrman, Dakota, 13:47.64.

1600 METER RELAY -- 1. Rockford (A), 4:08.83 (Rachel Jerrils, Rachel Herald, Katie Carlson, Emma Breen); 2. East Kentwood (A), 4:17.67 (Martice Moffett, Stephanie Hahn, Tylor Davis, Alissa Williams); 3. Dakota (A), 4:24.58 (Laqwana Dockery, Alicia Kellogg, Shanna Maeder, Chelsea Piper).