MITCA Division II State Championship

back to results

May. 24, 2008

MITCA Division II State Championship
JENISON STADIUM

All times are FAT unless noted.

TEAM SCORING - Williamston 942; Adrian 914.50; Whitehall 856.50; Zeeland West 855.50; Sparta 688; Waverly 657.50; Caledonia 649; Ypsilanti 622.50; Alma 619; Benton Harbor 458.50.

DISCUS -- 1. Donny Stiffler, Williamston, 169-11; 2. Matt Forward, Zeeland West, 151-5; 3. Joe Stachowicz, Whitehall, 149-0; 4. Justin VanderVennen, Caledonia, 138-2; 5. Kyle Lark, Alma, 129-3; 6. Lorin Anderson, Caledonia, 129-2; 7. Cody Chamberlain, Sparta, 126-8; 8. Augsata Tindall, Adrian, 123-3; 9. Sam Smith, Sparta, 121-7; 10. Josh Wells, Adrian, 119-0; 11. Abe Smith, Alma, 118-4; 12. Toby Driemeyer, Adrian, 117-10; 13. Ethan Wirth, Williamston, 116-6; 14. Kyle Grant, Whitehall, 116-4; 15. Isandro Gomez, Caledonia, 115-9; 16. Troy Cronkright, Zeeland West, 114-10; 17. Matt Wray, Waverly, 114-0; 18. Willie Gaddy, Benton Harbor, 110-6; 19. Curtis Brown, Sparta, 108-2; 20. Carson Mahoney, Whitehall, 103-0; 21. Emanuel Clark, Benton Harbor, 102-4; 22. Mike Medendorp, Zeeland West, 101-8; 23. Ben Hand, Ypsilanti, 100-3; 24. John Fischer, Alma, 95-6; 25. Alex Brouwer, Williamston, 95-5; 26. John Frye, Ypsilanti, 95-2; 27. Alex Collett, Waverly, 94-8; 28. Robert Badger, Waverly, 91-1; 29. Mohamed Cherif, Ypsilanti, 86-10.

SHOT PUT -- 1. Donny Stiffler, Williamston, 58-1.50 (NEW MEET RECORD!); 2. Matt Forward, Zeeland West, 50-8; 3. Justin VanderVennen, Caledonia, 48-8; 4. Kyle Lark, Alma, 47-10.25; 5. Joe Stachowicz, Whitehall, 47-7.75; 6. Josh Villanueva, Zeeland West, 46-6; 7. Cody Chamberlain, Sparta, 46-4.75; 8. Kyle Grant, Whitehall, 44-6; 9. Isandro Gomez, Caledonia, 44-4; 10. Ben Hand, Ypsilanti, 43-10.50; 11. Lonnie Morris, Waverly, 42-5; 12. Toby Driemeyer, Adrian, 42-1.50; 13. Lorin Anderson, Caledonia, 41-5; 14. Joe Bahnweg, Williamston, 41-5; 15. Carson Mahoney, Whitehall, 41-3.50; 16. Emanuel Clark, Benton Harbor, 41-2.50; 17. Matt Behrens, Sparta, 41-2.50; 18. Mohamed Cherif, Ypsilanti, 40-8.50; 19. Mark Fleming, Williamston, 40-6.25; 20. Augsata Tindall, Adrian, 40-5.75; 21. Adam Follett, Alma, 39-9.50; 22. Andrew Rothen, Adrian, 39-2.75; 23. Travis Shoemaker, Benton Harbor, 38-5.50; 24. Matt Momber, Sparta, 38-2.25; 25. Matt Wray, Waverly, 37-0.75; 26. Mike Medendorp, Zeeland West, 36-9; 27. Abe Smith, Alma, 36-5.50; 28. Nathan Smith, Waverly, 35-1.75; 29. David Davis, Ypsilanti, 31-2.75.

LONG JUMP -- 1. Nate Oppenhuizen, Zeeland West, 21-9; 2. Ja'Quan Patterson, Ypsilanti, 21-0.25; 3. Marvon Sanders, Ypsilanti, 20-6; 4. Dan Albright, Waverly, 19-11; 5. Matt Slater, Waverly, 19-11; 6. Adam Follett, Alma, 19-7; 7. Nick Bishop, Adrian, 19-5; 8. Marcus Guyton, Adrian, 19-4; 9. Austin McKay, Waverly, 19-2; 10. Ryan Rickaby, Adrian, 19-2; 11. Max Struble, Whitehall, 19-1.25; 12. Nick Rainey, Williamston, 19-0.25; 13. David Potter, Zeeland West, 18-10.50; 14. Zachary Vaughn, Benton Harbor, 18-9.25; 15. Tim Reynolds, Williamston, 18-6; 16. Bryan Saunders, Whitehall, 18-3; 17. Dorian Witherspoon, Ypsilanti, 18-1; 18. Devon Fairman, Sparta, 18-0.50; 19. Mike Donahue, Whitehall, 18-0; 20. Noah Buikema, Caledonia, 17-11.25; 21. Aaron Greenbauer, Caledonia, 17-11; 22. Justin Tran, Zeeland West, 17-10.50; 23. Jordan Ondersma, Sparta, 17-6; 24. Justin Dixon, Caledonia, 17-5.75; 25. Adam Vliet, Alma, 17-3; 26. Jordan Brouwer, Sparta, 17-1; 27. Dillon Carr, Alma, 17-0.25; 28. Josh Bucklin, Williamston, 16-10.76; 29. Dennis Davis, Benton Harbor, 15-9; 30. Jakeem Griffin, Benton Harbor, 13-6.25.

HIGH JUMP -- 1. Matt Slater, Waverly, 6-3; 2T. Josh Gillett, Zeeland West, 6-1.03; T. David Vargovitch, Williamston, 6-1.03; T. Adam Follett, Alma, 6-1.03; 5. Dale Williams, Williamston, 6-1.02; 6. Kevin Atkins, Ypsilanti, 6-1.01; 7. Nate Oppenhuizen, Zeeland West, 6-1; 8. Dan Albright, Waverly, 5-11.03; 9. Ryan Rickaby, Adrian, 5-11.02; 10. Donald Spencer, Ypsilanti, 5-11.01; 11T. Joe Klimowicz, Whitehall, 5-11; T. Ethan Woods, Williamston, 5-11; T. Nicholas Branscomb, Benton Harbor, 5-11; 14T. Caleb Levy, Sparta, 5-9.02; T. Andrew Barrett, Whitehall, 5-9.02; T. Mikaeal Perez, Adrian, 5-9.02; T. Brandon Arndt, Zeeland West, 5-9.02; T. Josh Patterson, Sparta, 5-9.02; T. Wayne Gordon, Ypsilanti, 5-9.02; 20. Mike Donahue, Whitehall, 5-9.01; 21T. Pernell Orr, Benton Harbor, 5-9; T. Dillion Tompkins, Caledonia, 5-9; 23T. Demetric Haynes, Benton Harbor, 5-6; T. Montel Smith, Waverly, 5-6; T. Adam Vliet, Alma, 5-6; 26T. Ed Mazurkiewicz, Sparta, 5-3.01; T. Evan Patton, Alma, 5-3.01; T. Marquill Love, Adrian, 5-3.01; 29. Tre Thomas, Caledonia, 5-3.

POLE VAULT -- 1. Nick Rainey, Williamston, 14-2; 2. Cole Spalding, Williamston, 13-8; 3. Tim Reynolds, Williamston, 13-2; 4T. Evan Arnett, Adrian, 12-2.01; T. Brant Mullinix, Adrian, 12-2.01; 6. Dillion Tompkins, Caledonia, 12-2; 7. Josh Patterson, Sparta, 11-8.01; 8. Zach Hall, Whitehall, 11-8; 9. Dan VanKammen, Whitehall, 11-2.02; 10. Steve Schmiedeknect, Whitehall, 11-2.01; 11. Cody DeRuischer, Sparta, 11-2; 12. Kegan Gibson, Alma, 10-8.02; 13. Zach Gonzales, Alma, 10-8.01; 14. Kourtney Johnson, Waverly, 10-8; 15. Keith Williams, Waverly, 9-11.02; 16T. Brandon Arndt, Zeeland West, 9-11.01; T. Caleb Claybaugh, Sparta, 9-11.01; T. Ian Youngs, Adrian, 9-11.01; 19. Josh Hettich, Waverly, 9-11.

3200 METER RELAY -- 1. Adrian (A), 8:05.20 (Thomas Lanczki, Ricky Perez, Asthon Mullinix, Parker Wislon); 2. Williamston (A), 8:06.07 (Matt Lutzke, Spencer Pioszak, John Person, Dan Nix); 3. Zeeland West (A), 8:09.73 (Chris Schulist, Derek Kingshot, Daniel Pung, Bobby Bassett); 4. Alma (A), 8:12.23 (Derek Devine, Nathaniel Holmes, Kyle Gibson, Nathan Sanchez); 5. Sparta (A), 8:12.86 (Alex Matthews, Ed Mazurkiewicz, Timothy Blystone, Nathan Dahlgren); 6. Caledonia (A), 8:16.12 (Luke Taylor, Ben Diefenbach, Jason Hodge, Dylan Anderson); 7. Whitehall (A), 8:23.77 (Andrew Barrett, Jon Scouten, Andrew Ketchum, Jeff Bassett); 8. Benton Harbor (A), 8:59.41 (Timothy Napier, Darrell Hegler, Qudeem Ellis, Jakeem Griffin); 9. Waverly (A), 11:22.95 (Josh Hettich, Jacob Hughes, Sill Johnson, Dante Ide).

110M HURDLES -- 1. George Chammas, Waverly, 15.21; 2. Heath Carpenter, Whitehall, 15.23; 3. Alex Rogers, Caledonia, 15.65; 4. Ryan Perritt, Adrian, 15.70; 5. Ryan DeLorenzo, Alma, 15.91; 6. Riggs Webb, Adrian, 16.156; 7. Chad Rhiness, Williamston, 16.20; 8. Nick Arends, Sparta, 16.31; 9. Keith Williams, Waverly, 16.37; 10. Travis Taylor, Benton Harbor, 16.43; 11. Max Struble, Whitehall, 16.56; 12. Markus Gonzales, Alma, 16.57; 13. Mitch Arends, Sparta, 16.74; 14. Evan Patton, Alma, 17.01; 15. Brandon Arndt, Zeeland West, 17.23; 16. Troy Lyons, Williamston, 17.28; 17. Nick Rainey, Williamston, 17.83; 18. Joe Klimowicz, Whitehall, 17.92; 19. Bryan Horn, Waverly, 18.07; 20. Colin Overweg, Zeeland West, 18.11; 21. Ian Youngs, Adrian, 18.13; 22. Sam Stearns, Caledonia, 18.17; 23. Nathan Kelley, Benton Harbor, 18.39; 24. Nick Terpstra, Caledonia, 18.69; 25. Antonio Thomas, Ypsilanti, 18.89; 26. Pernell Orr, Benton Harbor, 18.95; 27. Andrew Hunt, Ypsilanti, 19.45; 28. Matt Daugherty, Zeeland West, 22.11.

100 METER DASH -- 1. Brandon VanDriel, Sparta, 10.81 (NEW MEET RECORD!); 2. Tony Fountain, Whitehall, 10.98; 3. Undra Peterson, Adrian, 11.09; 4. Kyle VanderVeen, Caledonia, 11.17; 5. Domnique Lynch, Ypsilanti, 11.26; 6. Noah Sumpter, Waverly, 11.28; 7. Ryan Brooks, Williamston, 11.44; 8. Douglas Hines, Benton Harbor, 11.51; 9. Mitchell Long, Ypsilanti, 11.53; 10T. Nate Humes, Waverly, 11.57; T. Nate Oppenhuizen, Zeeland West, 11.57; 12. Mike Bareman, Zeeland West, 11.58; 13. Terence Durga, Whitehall, 11.64; 14. Bryan Saunders, Whitehall, 11.66; 15. Martez Dykes, Ypsilanti, 11.71; 16T. Justin Dixon, Caledonia, 11.75; T. John Koppenaal, Zeeland West, 11.75; 18. Devon Fairman, Sparta, 11.79; 19. Cam Lounsbury, Williamston, 11.80; 20. Bryan Horn, Waverly, 11.89; 21. Julian Delos-Reyes, Williamston, 11.90; 22. Kyle Lark, Alma, 11.98; 23. Tyler Davis, Adrian, 12.00; 24. Dorian Defrance, Benton Harbor, 12.01; 25. Chris Cameron, Alma, 12.12; 26. Isa Jasper, Adrian, 12.21; 27. Matt Behrens, Sparta, 12.47; 28. Nick Lewis, Alma, 12.50; 29. Aaron Greenbauer, Caledonia, 13.43.

800 METER RELAY -- 1. Adrian (A), 1:30.91 (Jon Newsome, Nick Galvan, Marquill Love, Undra Peterson); 2. Waverly (A), 1:31.17 (Bryan Horn, Micah Mayhoe, Noah Sumpter, Matt Slater); 3. Benton Harbor (A), 1:31.36 (Robert Shelby, Bryce Hurst, Dorian Defrance, Douglas Hines); 4. Zeeland West (A), 1:31.63 (Mike Bareman, Derek Kingshot, Spencer Oonk, Andy Plaska); 5. Sparta (A), 1:31.65 (Josh Patterson, Mitch Arends, Nick Arends, Brandon VanDriel); 6. Whitehall (A), 1:31.79 (Cameron Piszczek, Tyler VanBergen, Terence Durga, Tony Fountain); 7. Williamston (A), 1:32.10 (Cam Lounsbury, Anthony Sovis, Ryan Brooks, Nate Hicks); 8. Ypsilanti (A), 1:33.34 (Marvon Sanders, Domnique Lynch, Dorian Witherspoon, Mitchell Long); 9. Caledonia (A), 1:35.39 (Steve VanderVeen, Brad Snyder, Alex Rogers, Kyle VanderVeen); 10. Alma (A), 1:38.63 (Brock Buschle, Kyle Lark, Adam Vliet, Chris Cameron).

1600 METER RUN -- 1. Dan Nix, Williamston, 4:20.26; 2. Matt Lutzke, Williamston, 4:22.10; 3. Chris Schulist, Zeeland West, 4:26.52; 4. Jeff Bassett, Whitehall, 4:30.58; 5. Timothy Napier, Benton Harbor, 4:30.65; 6. Derek Devine, Alma, 4:33.51; 7. Ben Diefenbach, Caledonia, 4:34.89; 8. Ricky Perez, Adrian, 4:37.49; 9. Nate Kober, Sparta, 4:39.06; 10. Asthon Mullinix, Adrian, 4:39.54; 11. Nathan Dahlgren, Sparta, 4:42.18; 12. Kyle Woodyard, Ypsilanti, 4:42.23; 13. Zach Burciaga, Adrian, 4:45.13; 14. Travis Barczak, Williamston, 4:46.68; 15. Kort Alexander, Caledonia, 4:46.98; 16. Kevin Barry, Waverly, 4:47.94; 17. Alex Tenelshof, Caledonia, 4:51.32; 18. Corbin Lott, Alma, 4:53.83; 19. Tyler Bos, Zeeland West, 4:54.76; 20. Chrisitan Hamilton, Ypsilanti, 4:58.16; 21. Austin Swanson, Zeeland West, 5:02.19; 22. Jacob Gilman, Sparta, 5:02.91; 23. Josh Horning, Whitehall, 5:03.06; 24. Blake Whittington, Whitehall, 5:05.02; 25. Jibran Fateh, Ypsilanti, 5:18.20; 26. Alex Marlin, Waverly, 5:35.49; 27. Jacob Hughes, Waverly, 6:14.10.

400 METER RELAY -- 1. Ypsilanti (A), 43.54 (Mitchell Long, Martez Dykes, Marvon Sanders, Domnique Lynch) (NEW MEET RECORD!); 2. Benton Harbor (A), 43.66 (Robert Shelby, Dorian Defrance, Bryce Hurst, Douglas Hines); 3. Williamston (A), 43.99 (Cam Lounsbury, Anthony Sovis, Julian Delos-Reyes, Ryan Brooks); 4. Waverly (A), 44.06 (Bryan Horn, Micah Mayhoe, Noah Sumpter, Nate Humes); 5. Whitehall (A), 44.78 (Bryan Saunders, Cameron Piszczek, Tyler VanBergen, Terence Durga); 6. Zeeland West (A), 44.81 (Andy Plaska, John Koppenaal, Andrew Ferry, Nate Oppenhuizen); 7. Sparta (A), 44.82 (Taylor Womack, Mitch Arends, Nick Arends, Brandon VanDriel); 8. Adrian (A), 44.87 (Riggs Webb, Jamel Jenkins, Marcus Guyton, Tyler Davis); 9. Caledonia (A), 45.33 (Alex Rogers, Justin Dixon, Steve VanderVeen, Kyle VanderVeen); 10. Alma (A), 47.73 (Markus Gonzales, Nick Lewis, Sebastian SanMiguel, Chris Cameron).

400 METER DASH -- 1. Nick Galvan, Adrian, 50.32; 2. Anthony Sovis, Williamston, 50.74; 3. Mike Bareman, Zeeland West, 51.10; 4. John Preiser, Zeeland West, 51.50; 5. Jason Hodge, Caledonia, 52.11; 6. Andrew Barrett, Whitehall, 52.66; 7. Ja'Quan Patterson, Ypsilanti, 52.98; 8. Tim Reynolds, Williamston, 53.25; 9. Brock Buschle, Alma, 53.51; 10. Brandon Frye, Ypsilanti, 53.59; 11. Terrance Moore, Ypsilanti, 53.64; 12. Alex Blehm, Caledonia, 53.75; 13. Demetric Haynes, Benton Harbor, 53.81; 14. Spencer Oonk, Zeeland West, 53.84; 15. Chet Kidder, Whitehall, 54.02; 16. Peter Schall, Williamston, 54.53; 17. Jon Newsome, Adrian, 54.74; 18T. Devon Fairman, Sparta, 54.85; T. Aaron Claybaugh, Sparta, 54.85; 20. Adam Vliet, Alma, 54.92; 21. Sean Smith, Waverly, 55.04; 22. Jamel Jenkins, Adrian, 55.32; 23. Sebastian SanMiguel, Alma, 55.79; 24. Matt Lacina, Caledonia, 55.85; 25. Justin Lang, Sparta, 56.31; 26. Brad Kidder, Whitehall, 56.49; 27. Elijah Melton, Waverly, 57.18; 28. Josh Hettich, Waverly, 57.30; 29. Jakeem Griffin, Benton Harbor, 58.63; 30. Qudeem Ellis, Benton Harbor, 1:00.97.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Micah Mayhoe, Waverly, 40.82; 2. Heath Carpenter, Whitehall, 40.97; 3. Ryan Perritt, Adrian, 41.47; 4. Bryce Hurst, Benton Harbor, 41.88; 5. Chad Rhiness, Williamston, 42.15; 6. Alex Rogers, Caledonia, 42.39; 7. Markus Gonzales, Alma, 42.45; 8. Nick Arends, Sparta, 42.63; 9. Riggs Webb, Adrian, 42.74; 10. George Chammas, Waverly, 42.83; 11. Antonio Thomas, Ypsilanti, 42.91; 12. Matt Daugherty, Zeeland West, 42.97; 13. Terence Durga, Whitehall, 43.18; 14. Travis Taylor, Benton Harbor, 43.39; 15. Max Struble, Whitehall, 43.61; 16. Colin Overweg, Zeeland West, 44.12; 17. Keith Williams, Waverly, 44.52; 18. Marquill Love, Adrian, 44.55; 19. Brandon Arndt, Zeeland West, 45.39; 20. Taylor Womack, Sparta, 45.44; 21. Chris Cameron, Alma, 45.72; 22. Andrew Hunt, Ypsilanti, 46.35; 23. Sam Stearns, Caledonia, 46.62; 24. Troy Lyons, Williamston, 47.60; 25. Caleb Levy, Sparta, 47.84; 26. Sam Sukovich, Williamston, 48.00; 27. Nick Terpstra, Caledonia, 48.30; 28. Evan Patton, Alma, 48.42.

800 METER RUN -- 1. Nathan Sanchez, Alma, 1:56.53; 2. Thomas Lanczki, Adrian, 1:58.48; 3. Jeff Bassett, Whitehall, 1:58.56; 4. Dan Nix, Williamston, 1:58.59; 5. Luke Taylor, Caledonia, 1:59.76; 6. Bobby Bassett, Zeeland West, 1:59.92; 7. Albert Backey, Ypsilanti, 2:01.14; 8. Chris Schulist, Zeeland West, 2:02.61; 9. Nathan Dahlgren, Sparta, 2:04.33; 10. Timothy Napier, Benton Harbor, 2:04.40; 11. Andrew Ketchum, Whitehall, 2:04.46; 12. Jon Scouten, Whitehall, 2:05.65; 13. Parker Wislon, Adrian, 2:05.86; 14. Nathaniel Holmes, Alma, 2:06.78; 15. Daniel Pung, Zeeland West, 2:07.21; 16. Spencer Pioszak, Williamston, 2:07.93; 17. Zach Gonzales, Alma, 2:08.61; 18. Dylan Anderson, Caledonia, 2:08.62; 19. Alex Matthews, Sparta, 2:08.64; 20. Zak Christopher, Caledonia, 2:08.84; 21. Darrell Hegler, Benton Harbor, 2:09.42; 22. Dan Prevo, Williamston, 2:10.74; 23. Kwame Searcy, Ypsilanti, 2:12.46; 24. Calvin Howard, Adrian, 2:12.69; 25. Chrisitan Hamilton, Ypsilanti, 2:14.01; 26. Ed Mazurkiewicz, Sparta, 2:15.36; 27. Dante Ide, Waverly, 2:20.96; 28. Jacob Hughes, Waverly, 2:31.45; 29. Sill Johnson, Waverly, 2:34.83.

200 METER DASH -- 1. Tony Fountain, Whitehall, 21.83 (NEW MEET RECORD!); 2. Brandon VanDriel, Sparta, 21.99; 3. Undra Peterson, Adrian, 22.32; 4. Domnique Lynch, Ypsilanti, 22.79; 5. Mike Bareman, Zeeland West, 22.93; 6. Kyle VanderVeen, Caledonia, 22.96; 7. Nick Galvan, Adrian, 23.02; 8. Andy Plaska, Zeeland West, 23.05; 9. Ryan Brooks, Williamston, 23.14; 10. Micah Mayhoe, Waverly, 23.30; 11. Zach Bucklin, Williamston, 23.34; 12. Marvon Sanders, Ypsilanti, 23.45; 13. Robert Shelby, Benton Harbor, 23.54; 14. Noah Sumpter, Waverly, 23.58; 15. Nate Humes, Waverly, 23.60; 16. John Koppenaal, Zeeland West, 23.61; 17. Tyler VanBergen, Whitehall, 23.77; 18. Cameron Piszczek, Whitehall, 23.80; 19. Brad Snyder, Caledonia, 23.97; 20. Jon Newsome, Adrian, 23.99; 21. Nate Hicks, Williamston, 24.18; 22. Brock Buschle, Alma, 24.26; 23. Mitchell Long, Ypsilanti, 24.27; 24. Devon Fairman, Sparta, 24.36; 25. Josh Patterson, Sparta, 24.46; 26. Le'juan Buford, Benton Harbor, 25.20; 27. Steve VanderVeen, Caledonia, 25.21; 28. Nick Lewis, Alma, 25.43; 29. Sebastian SanMiguel, Alma, 26.17.

3200 METER RUN -- 1. Matt Lutzke, Williamston, 9:37.96; 2. John Person, Williamston, 9:46.23; 3. Timothy Napier, Benton Harbor, 9:58.36; 4. John Risch, Williamston, 9:58.44; 5. Nate Kober, Sparta, 10:04.44; 6. Derek Devine, Alma, 10:09.01; 7. Kyle Gibson, Alma, 10:11.55; 8. Chris Schulist, Zeeland West, 10:16.25; 9. Asthon Mullinix, Adrian, 10:17.69; 10. Ben Diefenbach, Caledonia, 10:18.43; 11. Ricky Perez, Adrian, 10:27.39; 12. Kort Alexander, Caledonia, 10:29.43; 13. Greg Madendorp, Whitehall, 10:29.92; 14. Timothy Blystone, Sparta, 10:30.27; 15. Corbin Lott, Alma, 10:37.35; 16. Anthony Sterzick, Caledonia, 10:40.38; 17. Kevin Barry, Waverly, 10:47.42; 18. Austin Swanson, Zeeland West, 10:54.60; 19. Kyle Woodyard, Ypsilanti, 10:55.56; 20. Ej Engle, Adrian, 10:58.59; 21. Troy Hammond, Zeeland West, 11:07.20; 22. Jon DeMumbrum, Whitehall, 11:07.49; 23. Andy Delodder, Sparta, 11:28.73; 24. Jibran Fateh, Ypsilanti, 11:39.60; 25. Blake Whittington, Whitehall, 11:42.93; 26. Michael Taylor, Ypsilanti, 12:00.18; 27. Alex Marlin, Waverly, 12:08.44.

1600 METER RELAY -- 1. Zeeland West (A), 3:25.56 (John Preiser, Andy Plaska, Derek Kingshot, Bobby Bassett); 2. Whitehall (A), 3:26.42 (Andrew Barrett, Andrew Ketchum, Jeff Bassett, Tony Fountain); 3. Adrian (A), 3:28.45 (Undra Peterson, Thomas Lanczki, Jon Newsome, Nick Galvan); 4. Ypsilanti (A), 3:28.64 (Ja'Quan Patterson, Kwame Searcy, Terrance Moore, Albert Backey); 5. Williamston (A), 3:31.66 (Tim Reynolds, Nate Hicks, Dan Nix, Anthony Sovis); 6. Sparta (A), 3:35.85 (Alex Matthews, Nathan Dahlgren, Aaron Claybaugh, Mitch Arends); 7. Alma (A), 3:40.12 (Brock Buschle, Markus Gonzales, Adam Follett, Nathan Sanchez); 8. Caledonia (A), 3:40.99 (Alex Blehm, Luke Taylor, Dylan Anderson, Jason Hodge); 9. Waverly (A), 3:46.30 (Austin McKay, Elijah Melton, Alex Flanagan, Sean Smith).

MITCA TEAM STATE - DIV 2 AT JENISON STADIUM 05/24/08

All times are FAT unless noted.

TEAM SCORING - Williamston 710.50; Grand Rapids Christian 692; South Christian 661.50; Thornapple-Kellogg 554.50; Sparta 546.50; Sturgis 538; Chippewa Hills 532; Ypsilanti 499.

DISCUS -- 1. Alesha Ward, Thornapple-Kellogg, 111-9; 2. Kristin Kotarba, Williamston, 110-7; 3. Amanda Erwood, South Christian, 95-7; 4. Carmisha Bell, Ypsilanti, 95-6; 5. Gabrielle Gillespie, Ypsilanti, 94-2; 6. Amy Sierzega, Williamston, 92-7; 7. Rachel Eygenraam, Grand Rapids Christian, 91-5; 8. Charlee Bott, Chippewa Hills, 91-3; 9. Theresa Geelhoed, Grand Rapids Christian, 83-10; 10. Stacy Ellens, South Christian, 80-11; 11. Shelby Piper, Sparta, 80-3; 12. Joanna Hillman, Thornapple-Kellogg, 78-4; 13. Corrine Simon, Chippewa Hills, 78-0; 14. Hanna Burmeister, Sparta, 74-10; 15. Christine Bruinsma, Grand Rapids Christian, 74-4; 16. Beth Fuller, Thornapple-Kellogg, 71-5; 17. Hannah Gooch, Sturgis, 70-6; 18. Megan Vanderhyde, Sparta, 67-11; 19. Katy Miller, Sturgis, 67-10; 20. Cindy Anema, South Christian, 67-8; 21. Amanda Shank, Sturgis, 58-3; 22. Becca Imthurn, Williamston, 55-6.

SHOT PUT -- 1. Jamillya Hardley, Grand Rapids Christian, 37-7; 2. Kristin Kotarba, Williamston, 36-1.75; 3. Carmisha Bell, Ypsilanti, 32-8; 4. Shelby Thelen, Williamston, 31-10.25; 5. Petera Franks, Grand Rapids Christian, 31-8.50; 6. Leah Opolski, Grand Rapids Christian, 31-5; 7. Stacy Ellens, South Christian, 30-1.25; 8. Charlee Bott, Chippewa Hills, 30-0.25; 9. Alesha Ward, Thornapple-Kellogg, 29-7.25; 10. Corrine Simon, Chippewa Hills, 28-11.75; 11. Katie Reinke, Williamston, 28-11.25; 12. Megan Vanderhyde, Sparta, 28-5; 13. Nicole Raymond, Thornapple-Kellogg, 28-1.50; 14. Cindy Anema, South Christian, 27-8.75; 15. Amanda Erwood, South Christian, 27-0; 16. Gabrielle Gillespie, Ypsilanti, 26-5; 17. Hanna Burmeister, Sparta, 25-10.75; 18. Amanda Shank, Sturgis, 25-5; 19. Hannah Gooch, Sturgis, 25-3; 20. Halley Love, Sparta, 25-2.50; 21. Nicole Carey, Chippewa Hills, 25-0.50; 22. Beth Fuller, Thornapple-Kellogg, 23-2.25; 23. Katy Miller, Sturgis, 21-2.25; 24. Bianca Jordan, Ypsilanti, 20-4.75.

LONG JUMP -- 1. Katie Guikema, South Christian, 18-1.25; 2. Megan Vanderhyde, Sparta, 15-9.25; 3. Lara Dahlke, Thornapple-Kellogg, 15-1; 4. Bailey Weidenhamer, Sparta, 15-0.50; 5. Betsey Boorsma, South Christian, 15-0; 6. Sam Flietstra, Grand Rapids Christian, 14-10.25; 7. Shavonne Roberson, Ypsilanti, 14-10; 8. Emma Patrick, Sturgis, 14-7.50; 9. Chelsey Carpenter, Grand Rapids Christian, 14-6; 10. Jamie Grant, Williamston, 14-4.75; 11. Sha'meka Hamilton, Ypsilanti, 14-4.75; 12. Monica Betker, Chippewa Hills, 14-4; 13. Hannah Seminski, Williamston, 14-2.75; 14. Megan Hager, Thornapple-Kellogg, 14-0.50; 15. Stephanie Clark, Sturgis, 14-0; 16. Chloe Hiner, Williamston, 13-10.25; 17. Kelsey Blystone, Sparta, 13-10; 18. Kia Frazier, Grand Rapids Christian, 13-5.50; 19. Erin Sterk, South Christian, 13-4.50; 20. Michelle LaGrand, Ypsilanti, 13-2.50; 21. Jillian Holmquist, Thornapple-Kellogg, 12-10; 22. Kayla Epperson, Chippewa Hills, 12-6; 23. Breann Metcalf, Chippewa Hills, 11-8.25.

HIGH JUMP -- 1. Jen Fuller, Sturgis, 5-4; 2T. Kelly Heidmann, South Christian, 4-10.03; T. Katelyn Cnossen, Sparta, 4-10.03; 4T. Sam Flietstra, Grand Rapids Christian, 4-10.02; T. Molly Maynard, Williamston, 4-10.02; T. Alesha Ward, Thornapple-Kellogg, 4-10.02; 7. Marina Schaberg, Williamston, 4-10.01; 8. Cierra Gest, Sturgis, 4-10; 9T. Alexa DeVos, South Christian, 4-8.03; T. Breann Metcalf, Chippewa Hills, 4-8.03; 11T. Kelly Birkeland, Sparta, 4-8.02; T. Hana Hunt, Thornapple-Kellogg, 4-8.02; 13. Hanna Burmeister, Sparta, 4-8.01; 14. Karina VanDrie, Grand Rapids Christian, 4-8; 15T. Cassie Marsh, Grand Rapids Christian, 4-5; T. Jennifer Noffke, Thornapple-Kellogg, 4-5; T. Jana Blodgett, Sturgis, 4-5; T. Monica Betker, Chippewa Hills, 4-5; T. Kelley Tuinenga, South Christian, 4-5; 20. Marissa Huback, Chippewa Hills, 4-2; 21. Elizabeth Erickson, Williamston, 4-2.

POLE VAULT -- 1. Kelly Veldkamp, Grand Rapids Christian, 10-2.03; 2. Brittany London, Thornapple-Kellogg, 10-2.02; 3. Katlin Abbs, Sturgis, 10-2.01; 4. Halley Love, Sparta, 10-2; 5. Kristen Hixson, Chippewa Hills, 9-8.02; 6. Taylor Jorgensen, Williamston, 9-8.01; 7. Christina VanSingel, South Christian, 9-8; 8. Mika Young, Williamston, 9-2.01; 9. Kelsey Webster, Thornapple-Kellogg, 9-2; 10T. Rebecca Denney, Thornapple-Kellogg, 8-8.03; T. Lydia Reyburn, Sparta, 8-8.03; 12. Shelby Piper, Sparta, 8-8.02; 13. Katie Reinke, Williamston, 8-8.01; 14. Monica Betker, Chippewa Hills, 8-8; 15. Nicole Burgess, Chippewa Hills, 8-2.01; 16. Molly Marshall, Sturgis, 8-2; 17T. Emma DeVries, Grand Rapids Christian, 6-11.02; T. Karina VanDrie, Grand Rapids Christian, 6-11.02; 19T. Kim Bennett, Sturgis, 6-11; T. Amanda Haagsma, South Christian, 6-11.

3200 METER RELAY -- 1. Williamston (A), 9:29.64 (Shelby Guile, Lauren Halm, Emma Drenth, Kate Nelson) (NEW MEET RECORD!); 2. Grand Rapids Christian , 9:53.55 (Taryn Borst, Liza Gunnink, Leah Warners, Alyssa Penning); 3. Sturgis (A), 10:05.05 (Mary Boyd, Bronte Stewart, Alex Keyser, Ann Marie Arseneau); 4. South Christian (A), 10:08.48 (Molly Longstreet, Renae Dwarshuis, Kelsey Burgess, Kaitlin Dremer); 5. Thornapple-Kellogg (A) , 10:10.17 (Jordan Bronkema, Allyson Winchester, Kelsey Webster, Kylie Schultz); 6. Chippewa Hills (A), 10:18.59 (Chandra Martin, Sam Wixson, Kellea Krueger, Shelby Thren); 7. Sparta (A), 11:00.47 (Rachel Jantz, Katelyn Cnossen, Erica Konkle, Allison Scheidel); 8. Ypsilanti (A), 11:28.83 (Katherine Mattie, Anna Kluitenberg, Marjorie Bothwell, Bianca Jordan).

100M HURDLES -- 1. Kyra Caldwell, Ypsilanti, 14.80; 2. Jen Fuller, Sturgis, 15.81; 3. Betsey Boorsma, South Christian, 16.05; 4. Kelly Heidmann, South Christian, 16.16; 5. Danielle Rosenberg, Thornapple-Kellogg, 16.38; 6. Megan Heimbaugh, Sparta, 16.67; 7. Andrea Kober, Sparta, 16.70; 8. Molly Maynard, Williamston, 16.73; 9. Courtney Kraai, Grand Rapids Christian, 17.05; 10. Elise Franks, Sturgis, 17.37; 11. Megan Demske, Sturgis, 17.58; 12. Nicole Raymond, Thornapple-Kellogg, 17.73; 13. Rashell VanLuven, Chippewa Hills, 17.89; 14. Hannah Seminski, Williamston, 17.91; 15. Talecia Francois, Ypsilanti, 18.03; 16. Mallory Fuhst, Sparta, 18.15; 17. Amy Boorsma, South Christian, 18.17; 18. Samantha Coykendall, Williamston, 18.38; 19. Alex Swainston, Thornapple-Kellogg, 18.41; 20. Emma DeVries, Grand Rapids Christian, 18.42; 21. Monica Betker, Chippewa Hills, 18.47; 22. Kianna Granlund, Chippewa Hills, 18.78; 23. Chelsey Carpenter, Grand Rapids Christian, 19.25; 24. Marjorie Bothwell, Ypsilanti, 20.65.

100 METER DASH -- 1. Kyra Caldwell, Ypsilanti, 12.72; 2. Olivia Holwerda, Grand Rapids Christian, 12.80; 3. Leanne Selinger, Williamston, 12.95; 4T. Analyse Seely, Sturgis, 13.06; T. Ja'lisa Longoria, Chippewa Hills, 13.06; 6. Emma Patrick, Sturgis, 13.13; 7. Kelly Heidmann, South Christian, 13.17; 8. Jamillya Hardley, Grand Rapids Christian, 13.18; 9T. Mallory Metzer, Williamston, 13.19; T. Emma Ordway, Thornapple-Kellogg, 13.19; 11. Michelle LaGrand, Ypsilanti, 13.21; 12. Devonna McCarthy, Sturgis, 13.28; 13. Danielle Rosenberg, Thornapple-Kellogg, 13.30; 14. Kelsey Blystone, Sparta, 13.31; 15. Stephanie Hull, Sparta, 13.39; 16. Chelsea Heyne, South Christian, 13.47; 17. Kia Frazier, Grand Rapids Christian, 13.52; 18. Lydia Reyburn, Sparta, 13.67; 19. DeLisia Morris, Ypsilanti, 13.72; 20. Erin Sterk, South Christian, 13.89; 21. Rachel Young, Thornapple-Kellogg, 14.05; 22. Kayla Epperson, Chippewa Hills, 14.16; 23. Renee Humphrey, Chippewa Hills, 14.20; 24. Chloe Hiner, Williamston, 14.54.

800 METER RELAY -- 1. Ypsilanti (A), 1:47.41 (Talecia Francois, Shavonne Roberson, Sha'meka Hamilton, Maria Williams); 2. South Christian (A), 1:48.33 (Chelsea Heyne, Courtney Gaskell, Jodi Niewiek, Katie Guikema); 3. Chippewa Hills (A), 1:48.70 (Kristen Hixson, Rashell VanLuven, Nicole Burgess, Ja'lisa Longoria); 4. Grand Rapids Christian , 1:50.87 (Maria Meekhof, Kelly Veldkamp, Olivia Holwerda, Jamillya Hardley); 5. Sparta (A), 1:51.50 (Chelsea Andrews, Andrea Kober, Stephanie Hull, Chelsea Love); 6. Williamston (A), 1:52.65 (Mallory Metzer, Cassidy Metzer, Samantha Coykendall, Leanne Selinger); 7. Sturgis (A), 1:53.25 (Megan Demske, Rachel Schwartz, Jen Fuller, Katlin Abbs).

1600 METER RUN -- 1. Allison Scheidel, Sparta, 5:17.21; 2. Emma Drenth, Williamston, 5:17.75; 3. Kate Nelson, Williamston, 5:18.46; 4. Kaitlin Diemer, South Christian, 5:19.01; 5. Kelsey Burgess, South Christian, 5:23.25; 6. Lauren Halm, Williamston, 5:27.63; 7. Allyson Winchester, Thornapple-Kellogg, 5:28.57; 8. Ann Marie Arseneau, Sturgis, 5:30.93; 9. Sharon McKenney, Chippewa Hills, 5:31.05; 10. Destinee Sackett, Chippewa Hills, 5:34.03; 11. Jennifer Anderson, Grand Rapids Christian, 5:34.57; 12. Mary Boyd, Sturgis, 5:36.01; 13. Bayley Ravell, Sparta, 5:42.33; 14. Alex Keyser, Sturgis, 5:43.17; 15. Emily Long, Grand Rapids Christian, 5:49.12; 16. Liza Gunnink, Grand Rapids Christian, 5:49.80; 17. Anna Kluitenberg, Ypsilanti, 5:52.05; 18. Jordan Bronkema, Thornapple-Kellogg, 5:53.02; 19. Renae Dwarshuis, South Christian, 5:56.21; 20. Kassie Coon, Chippewa Hills, 5:57.40; 21. Casey Trimble, Sparta, 5:57.91; 22. Kelsey Webster, Thornapple-Kellogg, 6:00.91; 23. Katherine Mattie, Ypsilanti, 6:32.43.

400 METER RELAY -- 1. Grand Rapids Christian , 50.91 (Olivia Holwerda, Autum Knight, Maria Meekhof, Jamillya Hardley); 2. Sturgis (A), 51.80 (Emma Patrick, Emily Roth, Rachel Schwartz, Devonna McCarthy); 3. South Christian (A), 51.82 (Kelly Heidmann, Molly Morren, Jodi Niewiek, Chelsea Heyne); 4. Ypsilanti (A), 52.18 (Bianca Jordan, DeLisia Morris, Shavonne Roberson, Michelle LaGrand); 5. Sparta (A), 52.24 (Kelsey Blystone, Lydia Reyburn, Stephanie Hull, Chelsea Love); 6. Chippewa Hills (A), 53.05 (Rashell VanLuven, Nicole Burgess, Kianna Granlund, Renee Humphrey); 7. Williamston (A), 53.58 (Mallory Metzer, Chloe Hiner, Cassidy Metzer, Leanne Selinger); 8. Thornapple-Kellogg (A) , 54.51 (Brittany London, Lara Dahlke, Nicole Raymond, Rachel Young).

400 METER DASH -- 1. Emma Ordway, Thornapple-Kellogg, 1:00.15; 2. Maria Williams, Ypsilanti, 1:00.97; 3. Kristen Hixson, Chippewa Hills, 1:01.17; 4. Katie Guikema, South Christian, 1:02.24; 5. Shelby Guile, Williamston, 1:02.77; 6. Alyssa Penning, Grand Rapids Christian, 1:03.02; 7. Chelsea Love, Sparta, 1:03.05; 8. Christina Green, Williamston, 1:04.16; 9. Taryn Borst, Grand Rapids Christian, 1:04.53; 10. Chelsea Andrews, Sparta, 1:04.55; 11. Sam Wixson, Chippewa Hills, 1:04.66; 12. Kelly Veldkamp, Grand Rapids Christian, 1:04.84; 13. Nicole Burgess, Chippewa Hills, 1:04.92; 14. Stephanie Betcher, Thornapple-Kellogg, 1:06.05; 15. Elizabeth Erickson, Williamston, 1:06.21; 16. Danielle Fredenburg, Thornapple-Kellogg, 1:06.61; 17. Samantha Pfeffer, Sparta, 1:06.72; 18. Katlin Abbs, Sturgis, 1:07.32; 19. Elise Franks, Sturgis, 1:07.78; 20. Marjorie Bothwell, Ypsilanti, 1:08.00; 21. Courtney Gaskell, South Christian, 1:08.03; 22. Laura Grimm, South Christian, 1:08.09; 23. Christin Hall, Sturgis, 1:10.40; 24. Michelle LaGrand, Ypsilanti, 1:13.61.

300M LOW HURD -- 1. Kyra Caldwell, Ypsilanti, 46.38; 2. Andrea Kober, Sparta, 46.77; 3. Jen Fuller, Sturgis, 46.89; 4. Talecia Francois, Ypsilanti, 47.65; 5. Betsey Boorsma, South Christian, 48.85; 6. Molly Maynard, Williamston, 49.20; 7. Danielle Rosenberg, Thornapple-Kellogg, 49.28; 8. Kelley Tuinenga, South Christian, 49.78; 9. Courtney Kraai, Grand Rapids Christian, 49.80; 10. Rashell VanLuven, Chippewa Hills, 50.04; 11. Kianna Granlund, Chippewa Hills, 50.68; 12. Dana DeBoer, Sparta, 50.96; 13. DeLisia Morris, Ypsilanti, 51.47; 14. Hannah Seminski, Williamston, 52.27; 15. Emma DeVries, Grand Rapids Christian, 52.50; 16. Megan Heimbaugh, Sparta, 52.71; 17. Samantha Coykendall, Williamston, 52.712; 18. Nicole Raymond, Thornapple-Kellogg, 53.47; 19. Amy Boorsma, South Christian, 53.60; 20. Jodi Bleise, Chippewa Hills, 53.77; 21. Chelsey Carpenter, Grand Rapids Christian, 54.38; 22. Katie Lark, Thornapple-Kellogg, 55.03; 23. Chelsea Leer, Sturgis, 56.70; 24. Megan Demske, Sturgis, 58.22.

800 METER RUN -- 1. Sha'meka Hamilton, Ypsilanti, 2:23.39; 2. Kaitlin Diemer, South Christian, 2:24.83; 3. Kate Nelson, Williamston, 2:25.81; 4. Alyssa Penning, Grand Rapids Christian, 2:26.27; 5. Chandra Martin, Chippewa Hills, 2:27.05; 6. Jennifer VandenHaute, Williamston, 2:28.13; 7. Leah Warners, Grand Rapids Christian, 2:29.06; 8. Mary Boyd, Sturgis, 2:29.28; 9. Allison Scheidel, Sparta, 2:29.46; 10. Ann Marie Arseneau, Sturgis, 2:30.39; 11. Allyson Winchester, Thornapple-Kellogg, 2:30.45; 12. Taryn Borst, Grand Rapids Christian, 2:31.72; 13. Kylie Schultz, Thornapple-Kellogg, 2:32.57; 14. Bronte Stewart, Sturgis, 2:34.84; 15. Christina VanSingel, South Christian, 2:35.01; 16. Molly Longstreet, South Christian, 2:35.40; 17. Jordan Bronkema, Thornapple-Kellogg, 2:36.36; 18. Kellea Krueger, Chippewa Hills, 2:36.70; 19. Shelby Thren, Chippewa Hills, 2:36.83; 20. Natalie Klink, Sparta, 2:38.12; 21. Brenann Couturier, Williamston, 2:38.91; 22. Katherine Mattie, Ypsilanti, 2:42.80; 23. Erica Konkle, Sparta, 2:44.00; 24. Anna Kluitenberg, Ypsilanti, 2:55.25.

200 METER DASH -- 1. Kyra Caldwell, Ypsilanti, 25.81; 2. Olivia Holwerda, Grand Rapids Christian, 26.47; 3. Emma Ordway, Thornapple-Kellogg, 26.69; 4. Mallory Metzer, Williamston, 26.88; 5. Leanne Selinger, Williamston, 26.96; 6. Jodi Niewiek, South Christian, 26.97; 7. Emma Patrick, Sturgis, 27.08; 8. Chelsea Heyne, South Christian, 27.09; 9. Ja'lisa Longoria, Chippewa Hills, 27.24; 10. Hana Hunt, Thornapple-Kellogg, 27.28; 11. Maria Williams, Ypsilanti, 27.32; 12. Autum Knight, Grand Rapids Christian, 27.39; 13. Danielle Rosenberg, Thornapple-Kellogg, 27.45; 14. Kelsey Blystone, Sparta, 27.57; 15. Stephanie Hull, Sparta, 27.67; 16. Shavonne Roberson, Ypsilanti, 28.12; 17. Molly Morren, South Christian, 28.19; 18. Hannah Seminski, Williamston, 28.20; 19. Chelsea Love, Sparta, 28.27; 20. Maria Meekhof, Grand Rapids Christian, 28.38; 21. Kianna Granlund, Chippewa Hills, 28.46; 22. Emily Roth, Sturgis, 28.79; 23. Angie Cottin, Sturgis, 29.39; 24. Renee Humphrey, Chippewa Hills, 30.48.

3200 METER RUN -- 1. Alyssa Penning, Grand Rapids Christian, 11:33.95; 2. Lauren Halm, Williamston, 11:34.62; 3. Kelsey Burgess, South Christian, 11:37.98; 4. Emma Drenth, Williamston, 11:40.30; 5. Allyson Winchester, Thornapple-Kellogg, 11:59.07; 6. Sharon McKenney, Chippewa Hills, 12:07.75; 7. Destinee Sackett, Chippewa Hills, 12:15.62; 8. Ann Marie Arseneau, Sturgis, 12:16.35; 9. Kimby Penning, Grand Rapids Christian, 12:28.07; 10. Mary Boyd, Sturgis, 12:31.06; 11. Bayley Ravell, Sparta, 12:32.68; 12. Alex Keyser, Sturgis, 12:41.95; 13. Jennifer Anderson, Grand Rapids Christian, 12:44.67; 14. Britley McConnell, South Christian, 12:49.73; 15. Anna Kluitenberg, Ypsilanti, 13:04.42; 16. Cheyenne Slachter, South Christian, 13:16.33; 17. Emily Prevo, Williamston, 13:16.95; 18. Rebecca Denney, Thornapple-Kellogg, 13:21.68; 19. Kassie Coon, Chippewa Hills, 13:26.24; 20. Kelsey Webster, Thornapple-Kellogg, 13:28.52; 21. Casey Trimble, Sparta, 13:37.51; 22. Katherine Mattie, Ypsilanti, 15:03.81.

1600 METER RELAY -- 1. Chippewa Hills (A), 4:10.73 (Kristen Hixson, Sam Wixson, Chandra Martin, Ja'lisa Longoria); 2. Ypsilanti (A), 4:14.68 (Talecia Francois, Sha'meka Hamilton, Marjorie Bothwell, Maria Williams); 3. Williamston (A), 4:14.97 (Shelby Guile, Jennifer VandenHaute, Christina Green, Kate Nelson); 4. Thornapple-Kellogg (A) , 4:17.76 (Hana Hunt, Stephanie Betcher, Kylie Schultz, Emma Ordway); 5. South Christian (A), 4:18.03 (Jodi Niewiek, Courtney Gaskell, Kaitlin Diemer, Katie Guikema); 6. Grand Rapids Christian , 4:18.78 (Destiney Robinson, Taryn Borst, Courtney Kraai, Leah Warners); 7. Sparta (A), 4:27.33 (Rachel Jantz, Samantha Pfeffer, Andrea Kober, Chelsea Andrews); 8. Sturgis (A), 4:33.30 (Rachel Schwartz, Katlin Abbs, Megan Demske, Christin Hall).