XTERRA Last Stand

back to results

May. 18, 2008

XTERRA Last Stand
Augusta,MI
Provided by Gault Race Mgt.


2008 XTERRA LAST STAND TRIATHLON/DUATHLON
SUNDAY, MAY 18, 2008
DUATHLON RESULTS

MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 862 John Meyers 44 M 1 10:38 0:55 1 47:45 1:00 2 29:28 1:29:43

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 851 Amy Colby 33 F 3 18:17 1:28 1 1:15:49 1:27 2 50:41 2:27:40

MALE AGE GROUP 15 - 17
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 15 - 17
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 18 - 19
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 18 - 19
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 870 Joe Unwin 23 M 1 11:32 1:05 1 57:19 0:38 2 34:03 1:44:35
2 801 Jake Tracy 24 M 2 11:46 0:39 2 1:05:49 0:35 1 32:02 1:50:49

FEMALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 855 Casey Gatz 26 M 2 11:33 0:45 1 1:00:50 0:47 2 31:15 1:45:07
2 860 Josh Kroll 26 M 1 11:15 1:57 2 1:03:34 1:29 3 31:48 1:50:00
3 857 Richard, Iii Graham 26 M 4 12:44 1:27 3 1:06:17 0:48 1 30:54 1:52:08
4 744 Richard James-Jura 25 M 3 12:07 1:12

FEMALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 861 Heather McGowan 26 F 1 15:25 1:30 1 1:28:25 1:02 1 42:35 2:28:56


MALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 876 Mark Hoekstra 33 M 1 10:41 0:49 2 53:03 0:48 1 28:04 1:33:23
2 875 Jeff Cachero 31 M 3 12:01 0:52 1 52:36 0:36 3 33:21 1:39:23
3 853 Dave Dilno 34 M 2 11:13 1:58 4 1:02:34 1:14 2 31:47 1:48:44
4 859 Shane Hindenach 31 M 4 13:47 3:11 3 1:02:27 1:49 4 37:36 1:58:49
5 877 Corey Franklin 33 M 5 15:28 1:57 5 1:16:00 2:05 5 50:57 2:26:24

FEMALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 858 Todd Henrickson 39 M 2 12:11 1:09 1 53:36 1:16 2 32:28 1:40:38
2 881 Eric Malzahn 39 M 6 12:48 1:11 3 54:13 0:50 7 37:20 1:46:20
3 864 Norman Paternoster 36 M 8 13:38 1:17 2 53:59 1:55 4 35:35 1:46:21
4 707 Hans Boelstler 39 M 4 12:26 1:03 4 58:34 1:23 3 33:41 1:47:04
5 882 Troy Crady 37 M 1 11:32 1:14 6 1:04:45 1:23 1 31:52 1:50:43
6 867 Joel Scheffler 37 M 7 13:09 1:48 5 1:02:22 1:56 5 36:27 1:55:40
7 866 William Scanlan 36 M 3 12:20 1:42 7 1:05:08 1:18 6 37:11 1:57:38
8 874 Jonathon Sherman 37 M 5 12:40 0:59 9 1:09:08 0:56 8 39:45 2:03:26
9 811 Brenton Wallis 35 M 9 14:24 2:16 8 1:06:08 1:51 9 45:59 2:10:34
10 869 John Shoemaker 38 M 10 16:46 4:58 10 2:04:13

FEMALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 774 Richard Neumann 41 M 1 11:26 0:43 1 56:50 0:37 1 31:43 1:41:18
2 883 B Scott Hutchings 42 M 3 12:52 0:54 3 1:00:15 0:50 3 38:26 1:53:15
3 905 Jeffrey Tenniswood 40 M 4 14:01 1:10 2 59:31 1:23 4 38:37 1:54:40
4 792 Thomas Shaw 43 M 2 12:51 0:34 5 1:10:38 0:36 2 35:38 2:00:16
5 885 Dean Kolstad 40 M 5 14:54 1:36 4 1:05:07 1:34 5 42:02 2:05:12

FEMALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 872 Andrew Weeks 45 M 2 12:03 0:55 1 56:00 1:09 2 33:58 1:44:04
2 880 John Sotir 49 M 1 11:54 0:49 2 1:00:18 1:06 1 33:55 1:48:00
3 871 Scott Volkert 45 M 3 14:40 1:35 3 1:09:22 2:30 3 42:27 2:10:32

FEMALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======


MALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 888 Matt Daly 52 M 2 11:46 1:23 1 52:51 1:05 2 30:48 1:37:51
2 884 James Henderson 54 M 1 11:25 1:00 2 55:56 0:54 1 29:36 1:38:48
3 868 Rob Schell 53 M 4 13:25 1:56 3 1:01:57 1:55 3 34:47 1:53:58
4 856 Michael Gatz 52 M 3 13:23 1:38 4 1:04:14 1:34 4 40:29 2:01:17
5 878 Jeff McClain 51 M 5 14:56 1:39 5 1:37:27 0:38 5 43:58 2:38:36

FEMALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 873 Kathy Youmans 52 F 1 18:06 1:30 1 1:33:59 2:46 1 52:59 2:49:18

MALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 761 Robert Larson 57 M 1 13:12 1:15 1 57:21 1:22 1 34:20 1:47:29

FEMALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 60 - 64
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 60 - 64
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 65 - 69
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 65 - 69
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 70 - 74
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 70 - 74
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 75 - 79
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 75 - 79
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 80 - 99
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======


FEMALE AGE GROUP 80 - 99
Place No. Name Ag S Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======



2008 XTERRA LAST STAND TRIATHLON/DUATHLON
SUNDAY, MAY 18, 2008
TRIATHLON RESULTS

MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 743 Jim James 47 M 22 10:51 1:12 1 48:01 1:02 10 27:23 1:28:27

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 818 Melissa Hughes 27 F 2 12:08 3:20 8 1:09:04 1:20 1 31:24 1:57:13

MALE AGE GROUP 15 - 17
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 769 Alex Meyer 15 M 3 10:55 3:42 2 1:09:51 0:51 2 37:29 2:02:46
2 909 Carlos Barcenas 16 M 1 10:25 1:21 3 1:19:04 0:21 1 34:12 2:05:20
3 793 Scott Smiddy 17 M 4 13:10 4:31 1 1:05:39 2:34 3 48:10 2:14:02
4 910 Ruben Garcia 16 M 2 10:29 1:50

FEMALE AGE GROUP 15 - 17
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 18 - 19
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 799 Scott Taylor 19 M 1 16:55 4:18 1 1:05:58 1:35 1 31:44 2:00:28

FEMALE AGE GROUP 18 - 19
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 845 Walter Spees 23 M 2 10:41 1:33 1 54:06 0:57 1 31:18 1:38:32
2 711 Lucan Chatterley 20 M 1 10:15 2:41 2 1:06:22 0:48 2 34:11 1:54:15
3 775 Ted Nimz 24 M 3 13:03 1:11 3 1:13:02 1:10 3 39:12 2:07:36

FEMALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 819 Catherine Joliat 21 F 1 13:49 1:57 1 1:13:12 0:45 1 40:03 2:09:44


MALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 903 Tim Yuska 28 M 6 12:02 1:29 1 53:24 1:05 5 27:47 1:35:46
2 709 James Burke 29 M 1 9:13 2:36 7 58:20 0:49 1 26:01 1:36:57
3 787 George Schweitzer 27 M 3 11:32 2:11 9 59:43 0:51 2 26:05 1:40:20
4 914 James Johnson 29 M 11 12:31 1:44 6 58:19 1:08 6 28:19 1:41:59
5 791 Brian Sharda 27 M 12 12:42 2:18 4 56:46 1:15 7 30:44 1:43:44
6 717 Dominic Couturier 29 M 9 12:13 1:55 5 57:05 1:15 9 31:34 1:44:01
7 719 Michael Dawson 26 M 4 11:48 1:53 8 58:52 1:01 10 31:48 1:45:20
8 913 Brandon Elliott 27 M 7 12:05 1:31 10 1:00:01 0:57 8 31:23 1:45:54
9 844 Antonio Zamora 27 M 13 14:06 1:58 2 54:49 0:41 12 34:30 1:46:02
10 762 Joel Lautenbach 29 M 2 10:47 2:23 3 56:15 1:18 13 35:30 1:46:12
11 725 James Fields 28 M 10 12:15 0:49 16 1:12:56 0:34 3 26:58 1:53:29
12 773 Andy Nesheim 27 M 14 14:14 1:32 14 1:10:48 1:25 4 27:02 1:54:59
13 720 Anthony Depies 28 M 15 15:14 2:04 11 1:05:20 1:16 14 35:44 1:59:36
14 764 Michael Manhardt 28 M 5 12:00 2:02 15 1:11:50 1:04 11 34:10 2:01:04
15 796 Charles St. Henry 28 M 8 12:13 4:21 13 1:10:13 2:36 16 42:08 2:11:29
16 749 Jerry Jurinek 26 M 16 17:58 2:16 12 1:09:46 1:15 15 40:23 2:11:37

FEMALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 846 Margaret Pelz 25 F 1 15:54 2:52 1 1:09:20 1:26 1 32:54 2:02:25

MALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 902 Teodoro Ramos 32 M 2 10:46 0:54 1 51:35 0:34 3 27:28 1:31:15
2 771 Yaro Middaugh 32 M 5 11:44 1:10 2 53:29 0:39 2 27:26 1:34:24
3 812 Matt West 33 M 1 9:01 1:32 6 59:43 0:57 1 25:47 1:36:58
4 701 Paul Atkins 30 M 6 12:05 1:30 5 58:16 0:50 5 29:12 1:41:51
5 755 Nick Kokonas 34 M 7 12:12 1:38 7 1:00:18 1:03 6 29:47 1:44:56
6 710 Jeff Burke 31 M 4 11:38 3:06 4 57:14 1:06 7 33:12 1:46:14
7 726 Max Finkbeiner 34 M 12 19:33 2:23 3 54:56 1:57 4 28:26 1:47:14
8 783 Daniel Roberts 32 M 8 12:19 1:59 9 1:06:40 0:51 8 36:41 1:58:28
9 800 Adam Taylor Smith 34 M 11 14:09 3:59 10 1:09:12 1:36 10 39:11 2:08:03
10 849 Kenneth Dorado 30 M 14 21:07 4:40 8 1:05:45 2:12 9 37:17 2:11:00
11 778 Joel Parsons 32 M 10 13:44 3:06 12 1:12:07 2:08 13 45:41 2:16:45
12 736 Matthew Holter 30 M 13 19:49 2:57 11 1:10:16 2:04 11 42:19 2:17:23
13 751 Daniel Kight 34 M 9 13:18 3:43 13 1:15:06 1:41 12 44:14 2:17:59
14 722 Bill Driegert 31 M 3 10:59 1:22

FEMALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 821 Roxane Kruse 32 F 1 14:01 2:28 2 1:06:13 1:03 3 35:14 1:58:57
2 832 Casey Hoye Van Kampen 31 F 4 15:17 4:27 1 1:05:08 1:28 1 34:35 2:00:52
3 816 Paige Graff 34 F 2 14:33 4:28 3 1:09:28 1:51 2 34:54 2:05:13
4 828 Jennifer Kay Smith 32 F 3 15:16 3:16 4 1:11:35 1:14 4 39:49 2:11:09
5 825 Amy Oliver 34 F 5 16:28 2:49 5 1:37:38


MALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 843 Paul Dunn 39 M 6 10:47 1:21 1 49:30 0:32 3 26:57 1:29:05
2 734 Dean Hewson 39 M 2 9:39 0:50 5 53:06 0:38 1 25:48 1:29:59
3 763 Gord Lemon 36 M 3 9:42 1:22 3 51:13 0:44 4 28:13 1:31:13
4 788 Chris Scott 36 M 1 9:34 2:46 4 52:09 0:51 2 26:15 1:31:33
5 777 Mark Olson 38 M 21 14:28 1:53 2 50:58 1:15 9 31:22 1:39:54
6 706 Bryon Bierema 38 M 7 11:31 2:25 6 53:21 0:40 11 32:15 1:40:09
7 806 Anthony Venticinque 35 M 5 10:46 1:08 8 54:07 1:21 16 33:32 1:40:52
8 757 Dan Korienek 36 M 22 14:55 2:11 7 53:51 0:58 6 29:20 1:41:13
9 738 Cricket Howard 37 M 4 10:27 2:02 11 56:35 0:43 12 32:29 1:42:13
10 908 Juan C Gonzalez 38 M 11 12:15 1:45 12 57:08 0:43 13 32:32 1:44:22
11 837 Maurice Wills 39 M 9 11:59 3:26 15 1:00:03 0:59 5 29:15 1:45:39
12 912 Patrick Newman 36 M 8 11:53 3:09 13 58:30 1:31 7 31:05 1:46:07
13 809 Charlie Walker 36 M 18 14:10 2:37 10 56:17 0:57 15 33:15 1:47:14
14 847 S. McAllister 39 M 12 12:27 1:56 14 59:33 1:04 17 33:49 1:48:46
15 776 Steven Oliver 37 M 16 13:34 2:19 16 1:01:15 1:10 8 31:07 1:49:22
16 782 Matthew Rife 38 M 13 13:10 3:02 9 55:43 1:29 21 37:54 1:51:16
17 772 Jeff Murdoch 37 M 26 15:49 2:27 17 1:02:07 1:14 14 32:44 1:54:19
18 906 Kevin Haddox 37 M 14 13:14 3:08 18 1:04:48 1:41 10 31:39 1:54:30
19 808 Bart Voigt 35 M 19 14:13 0:57 21 1:06:25 1:48 19 35:06 1:58:27
20 754 Karl Klemm 36 M 20 14:18 2:08 23 1:06:54 1:57 18 34:20 1:59:36
21 716 Troy Cook 39 M 24 15:22 2:04 22 1:06:50 0:59 20 35:46 2:00:59
22 785 James Samlow 39 M 15 13:20 2:12 20 1:05:32 1:30 24 41:22 2:03:54
23 745 Jamie Jankowski 36 M 23 15:17 3:54 19 1:04:56 2:38 25 41:47 2:08:31
24 750 Brian Kight 37 M 17 13:50 4:20 25 1:13:40 2:05 22 38:22 2:12:14
25 795 Doug Soper 35 M 25 15:31 2:57 24 1:13:21 1:58 26 42:23 2:16:08
26 727 Chris Forney 38 M 10 12:02 4:40 26 1:16:55 1:42 27 43:34 2:18:51
27 728 Charles George 38 M 27 16:43 4:33 27 1:17:25 0:36 23 40:01 2:19:16

FEMALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 836 Amy Worthing 36 F 3 13:22 2:21 1 1:06:27 0:49 2 36:11 1:59:09
2 839 Christa Johnson 36 F 2 12:34 2:59 3 1:12:42 2:07 3 36:47 2:07:06
3 830 Susan Thompson 35 F 4 14:22 2:29 4 1:15:40 0:56 1 34:48 2:08:13
4 834 Keri Walker 35 F 1 11:46 1:48 2 1:10:35 1:12 4 45:08 2:10:28
5 831 Kelly Trowhill 39 F 5 18:47 3:27


MALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 9001 Eric Fernando 40 M 1 9:07 0:53 2 53:31 0:30 1 27:09 1:31:10
2 732 Graeme Henderson 43 M 3 10:14 1:57 4 55:03 1:06 2 27:45 1:36:03
3 758 Tim Krone 44 M 8 12:10 1:08 6 56:06 0:40 6 29:35 1:39:37
4 723 Bob Emery 43 M 4 10:36 1:59 8 56:34 1:00 8 30:30 1:40:38
5 705 Richard Bicknell 42 M 22 14:13 2:05 1 52:54 2:03 5 29:25 1:40:38
6 803 Matt Vander Sys 44 M 11 13:05 1:26 11 58:37 1:04 3 28:30 1:42:40
7 802 Dan Van Sweden 44 M 2 10:13 2:18 12 58:56 1:26 7 30:03 1:42:55
8 767 Thomas McDermott 40 M 12 13:08 1:28 14 59:29 0:19 4 28:54 1:43:16
9 842 Peter Post 42 M 5 10:49 2:26 5 55:04 1:07 15 34:13 1:43:37
10 730 Darrell Greathouse 43 M 10 13:04 1:24 13 59:03 0:43 10 31:36 1:45:47
11 814 Robert Zimmermann 42 M 6 11:16 2:23 15 59:55 0:35 11 32:11 1:46:19
12 742 Gregg Iddings 40 M 13 13:08 2:36 7 56:12 1:45 14 34:12 1:47:51
13 838 Derrick Fluegge 41 M 27 16:02 1:32 10 58:23 1:54 9 30:46 1:48:35
14 703 Michael Bartos 44 M 18 13:42 1:30 9 57:54 1:09 16 34:36 1:48:49
15 835 Eric Wallace 44 M 14 13:22 2:34 3 54:59 1:44 21 37:19 1:49:57
16 718 Gerald Daly Iii 40 M 7 12:00 1:52 19 1:04:35 1:26 12 32:16 1:52:07
17 786 Rick Sawyer 43 M 9 12:22 2:52 18 1:03:27 1:28 18 34:50 1:54:56
18 721 Brad Doane 42 M 25 15:22 3:40 16 1:02:02 1:06 20 36:09 1:58:18
19 805 Larry Vena 42 M 26 15:24 3:03 17 1:03:16 1:11 23 37:59 2:00:50
20 714 Dave Chiszar 41 M 21 14:09 3:46 25 1:09:25 1:12 13 32:42 2:01:12
21 746 Scott Jindra 44 M 20 14:05 2:43 22 1:06:27 1:12 22 37:20 2:01:46
22 760 Paul Lagemann 41 M 15 13:28 2:24 20 1:05:45 1:29 24 39:17 2:02:21
23 708 John Bottarini 40 M 19 13:48 3:26 24 1:09:12 2:02 19 35:12 2:03:38
24 770 Robert Meyer 44 M 24 15:19 3:39 26 1:10:14 1:18 17 34:48 2:05:17
25 766 John Marshall 40 M 16 13:39 3:53 21 1:06:23 2:08 25 40:36 2:06:39
26 739 John Hoye 42 M 23 14:33 4:00 23 1:07:05 2:17 26 41:37 2:09:31
27 789 Steve Scoville 43 M 29 18:12 5:22 27 1:11:59 0:34 27 46:52 2:22:57
28 798 Tom Stream 41 M 17 13:40 4:41 29 1:35:14 3:43 28 48:02 2:45:19
29 810 David Walker 42 M 28 17:37 4:04 28 1:29:42 3:18 29 54:06 2:48:46

FEMALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 820 Michele Kendall-Willi 42 F 1 12:28 2:07 1 1:08:15 1:01 3 39:08 2:02:56
2 833 Kris Verschoor 44 F 3 14:12 4:10 3 1:10:45 1:17 2 38:45 2:09:09
3 817 Heidi Halbert 41 F 6 19:09 2:27 2 1:08:59 1:04 1 37:33 2:09:10
4 822 Kimberly McGowan 40 F 2 14:08 2:03 4 1:13:14 1:09 4 39:36 2:10:08
5 850 Cynthia Gerlock 40 F 4 14:21 3:16 5 1:16:11 1:10 5 40:07 2:15:03
6 824 Maureen Nettles 42 F 5 16:16 4:17 6 1:19:26 2:36 6 45:28 2:28:01

MALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 781 Arcadio Ramirez 47 M 1 10:14 1:07 1 52:29 0:56 1 30:38 1:35:21
2 790 Gregory Seaman 49 M 2 11:31 1:48 2 59:47 1:19 5 33:04 1:47:27
3 804 Craig Vansumeren 48 M 9 13:58 2:48 3 1:02:07 1:43 3 32:42 1:53:15
4 784 Bruce Sabuda 45 M 3 12:03 2:50 5 1:03:32 0:48 7 35:05 1:54:15
5 904 John Schimpf 45 M 8 13:45 3:30 4 1:03:27 1:14 6 33:37 1:55:32
6 807 Dave Verschoor 46 M 7 13:44 3:13 6 1:06:22 1:38 2 31:22 1:56:18
7 729 John Grantz 49 M 5 12:45 2:33 7 1:08:09 1:11 8 37:17 2:01:53
8 712 Chris J. Chiappetta 47 M 6 13:07 3:12 8 1:08:41 2:29 10 47:04 2:14:30
9 737 John Hopkins 46 M 4 12:07 3:34 10 1:35:43 2:50 4 32:52 2:27:04
10 747 Mark Johnson 47 M 10 14:19 6:01 9 1:19:37 3:17 9 44:58 2:28:09


FEMALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 815 Shirlee Finch 45 F 3 14:02 1:54 1 1:04:25 1:31 2 37:06 1:58:55
2 827 Kathy Roche-Wallace 47 F 1 13:37 3:12 2 1:07:44 1:29 1 33:34 1:59:34
3 823 Heather McNamara 47 F 2 13:45 1:45 3 1:11:14 1:30 3 37:11 2:05:24

MALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 715 P. Jeffrey Colquhoun 52 M 1 10:04 2:36 1 59:42 1:10 1 29:55 1:43:26
2 765 Ed Maring 51 M 2 11:03 2:17 3 1:04:12 1:44 3 37:21 1:56:36
3 741 Kevin Hyde 51 M 3 15:25 5:24 2 1:02:26 2:29 2 35:56 2:01:38

FEMALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 907 Joe Cutcher 55 M 1 13:11 3:16 1 1:06:49 1:17 1 34:26 1:58:57
2 731 Marc Hawley 57 M 2 13:42 2:31 2 1:07:04 1:02 2 36:55 2:01:12

FEMALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 60 - 64
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 740 Terry Hutchins 60 M 2 13:46 3:52 1 1:03:26 1:13 1 32:47 1:55:02
2 813 Rich Williams 60 M 1 12:21 2:34 2 1:04:45 1:21 2 36:10 1:57:08

FEMALE AGE GROUP 60 - 64
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 65 - 69
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 797 John Stover 67 M 1 11:14 1:41 1 1:03:19 1:25 1 35:15 1:52:52
2 848 Russell Hudson 66 M 3 15:39 3:36 3 1:09:55 1:32 2 38:52 2:09:32
3 841 G L Brown 65 M 2 14:05 4:16 2 1:07:19 2:43 3 46:26 2:14:46

FEMALE AGE GROUP 65 - 69
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 70 - 74
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 70 - 74
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======


MALE AGE GROUP 75 - 79
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 75 - 79
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 80 - 99
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 80 - 99
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

CHALLENGED
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 901 Craig Vogtsberger 34 M 1 11:58 2:48 1 1:06:27 1:28 1 38:42 2:01:21