MHSAA LP D2 REGIONALS

back to results

May. 16, 2008

MHSAA LP D2 REGIONALS
Michigan
05/17/08 MEN'S TRACK AND FIELD

REGIONAL TRACK AT STURGIS 05/16/08

TEAM SCORING - Benton Harbor High School 84; Three Rivers High School 80.33; St. Joseph High School 78; Vicksburg High School 57; Stevensville-Lakeshore 55; Otsego High School 45.33; Mattawan High School 44; Sturgis High School 43.50; Niles High School 37; South Haven High School 31; Edwardsburg High School 30; Plainwell High School 28.50; Dowagiac Union High School 27.33; Pawpaw High School 19; Coloma High School 2.

3200 METER RELAY -- 1. Otsego High School (A) , 8:07.40 (Steve Yankoviak, Oakley Otte, Trevor Brinn, Tommy Brinn); 2. Three Rivers High Schoo, 8:13.40 (Travis Sealy, Jeff Freese, Nathan Martin, Ryan J DeNeau); 3. St. Joseph High School , 8:36.10; 4. Sturgis High School (A), 8:40.60; 5. Benton Harbor High Scho, 8:41.50; 6. Vicksburg High School (, 8:51.50 (Ryan Bowman, Daniel Schriemer, Jordan Grace, John Ryan); 7. Stevensville-Lakeshore , 8:51.90; 8. Niles High School, 8:52.10.

110M HURDLES -- 1. Thomas Teadt, Vicksburg High School, 15.50; 2. Henry Rensch, Mattawan High School, 15.90; 3. Aaron Garceau, Pawpaw High School, 16.20; 4. Isaac Brand, Sturgis High School, 16.30; 5. KYLER SHEARER, Niles High School, 16.40; 6. Trevor Doxey, Vicksburg High School, 16.50; 7. Scott Whitworth, Sturgis High School, 16.70.

100 METER DASH -- 1. Errol Thornton, Three Rivers High School, 11.20; 2. DOUGLAS HINES, Benton Harbor High School, 11.20; 3. Devonte Jones, St. Joseph High School, 11.30; 4. Kelip Goodwin, South Haven High School, 11.30; 5. Frank Nyambweke, St. Joseph High School, 11.30; 6. DORIAN DEFRANCE, Benton Harbor High School, 11.60; 7. Zac Vail, Three Rivers High School, 11.60; 8. Joshua Taylor, South Haven High School, 11.90.

800 METER RELAY -- 1. St. Joseph High School , 1:32.90 (CJ Bell, Frank Nyambweke, Josh Fisher, Devonte Jones); 2. Three Rivers High Schoo, 1:33.00 (Zac Vail, Aaron Spence, Errol Thornton, Ryan J DeNeau); 3. Dowagiac Union High Sch, 1:33.20; 4. Benton Harbor High Scho, 1:33.60; 5. Pawpaw High School (A) , 1:36.40 (Aaron Garceau, Paul Bogen, Jamelle Johnson, Max Field); 6. Plainwell High School (, 1:36.80; 7. Coloma High School (A) , 1:36.80; 8. Vicksburg High School (, 1:38.20 (Korey Worline, Ben Kimble, Trevor Doxey, Matt Bradley).

1600 METER RUN -- 1. Nathan Martin, Three Rivers High School, 4:19.60; 2. Jeff MacMillan, Mattawan High School, 4:29.80; 3. TIMOTHY NAPIER, Benton Harbor High School, 4:36.50; 4. James Kirschner, St. Joseph High School, 4:37.90; 5. Chris Ryan, Vicksburg High School, 4:38.30; 6. Mark Beams, Vicksburg High School, 4:38.70; 7. Collin Ludwig, St. Joseph High School, 4:38.90; 8. Ben Lewis, South Haven High School, 4:40.40.

400 METER RELAY -- 1. Benton Harbor High Scho, 43.70 (ROBERT SHELBY, DORIAN DEFRANCE, BRYCE HURST, DOUGLAS HINES); 2. Dowagiac Union High Sch, 44.30 (Ronnell Grady, Nick Walker, James Jones, Kevin Mitchell); 3. St. Joseph High School , 44.60; 4. South Haven High School, 44.70 (Chris Massenburg, Kelip Goodwin, Cameron Brunson, Carleton; 5. Stevensville-Lakeshore , 45.00; 6. Three Rivers High Schoo, 45.20; 7. Otsego High School (A) , 45.20 (Mike Shine, Mark Soisson, Dennis Vyletel, Chris Trevino); 8. Vicksburg High School (, 46.50 (Korey Worline, Ben Kimble, Derek Debiak, Matt Bradley).

400 METER DASH -- 1. Josh Fisher, St. Joseph High School, 51.00; 2. Cam Moore, Stevensville-Lakeshore, 51.50; 3. Chris Massenburg, South Haven High School, 51.60; 4. Ryan J DeNeau, Three Rivers High School, 52.20; 5. Jake Gabriel, Plainwell High School, 52.60; 6. LUIS DELMURO, Niles High School, 52.70; 7. Ahrin Lemacks, Edwardsburg High School, 52.80; 8. Mike Case, St. Joseph High School, 53.60.

300M INTERM. HURDLES -- 1. BRYCE HURST, Benton Harbor High School, 40.40; 2. Trevor Doxey, Vicksburg High School, 41.10; 3. Thomas Teadt, Vicksburg High School, 41.80; 4. Aaron Garceau, Pawpaw High School, 41.80; 5. Brian Sevison, Edwardsburg High School, 41.90; 6. Weston Taylor, Three Rivers High School, 42.20; 7. Isaac Brand, Sturgis High School, 42.50; 8. Nate Hamman, Otsego High School, 42.90.

800 METER RUN -- 1. Tommy Brinn, Otsego High School, 1:53.60; 2. Nathan Martin, Three Rivers High School, 1:58.70; 3. TIMOTHY NAPIER, Benton Harbor High School, 2:03.80; 4. ANTHONY HORVATH, Niles High School, 2:04.50; 5. David Bendewald, St. Joseph High School, 2:05.40; 6. John Ryan, Vicksburg High School, 2:05.80; 7. Cam Berry, Mattawan High School, 2:06.20; 8. Travis Sealy, Three Rivers High School, 2:06.50.

200 METER DASH -- 1. Errol Thornton, Three Rivers High School, 22.40; 2. Josh Hayward, Mattawan High School, 22.60; 3. ROBERT SHELBY, Benton Harbor High School, 22.70; 4. DOUGLAS HINES, Benton Harbor High School, 22.80; 5. Devonte Jones, St. Joseph High School, 22.90; 6. Nick Walker, Dowagiac Union High School, 23.10; 7. Kelip Goodwin, South Haven High School, 23.30; 8. Jason Fransworth, Plainwell High School, 24.00.

3200 METER RUN -- 1. Jeff MacMillan, Mattawan High School, 9:38.70; 2. Chris Ryan, Vicksburg High School, 9:57.80; 3. TIMOTHY NAPIER, Benton Harbor High School, 10:02.70; 4. Mark Beams, Vicksburg High School, 10:03.00; 5. James Kirschner, St. Joseph High School, 10:03.60; 6. Morgan Timiney, Plainwell High School, 10:09.90; 7. Kameron Mills, Sturgis High School, 10:10.10; 8. Sam Felton, St. Joseph High School, 10:12.20.

1600 METER RELAY -- 1. Otsego High School (A) , 3:27.20 (Oakley Otte, Nathan Wanamaker, Trevor Brinn, Tommy Brinn); 2. Three Rivers High Schoo, 3:29.40 (Travis Sealy, Jeff Freese, Nathan Martin, Ryan J DeNeau); 3. Benton Harbor High Scho, 3:30.60; 4. Stevensville-Lakeshore , 3:31.60; 5. St. Joseph High School , 3:34.90; 6. Pawpaw High School (A) , 3:39.30 (Aaron Garceau, John Williams, Corry Daoust, Jamelle Johnson; 7. Vicksburg High School (, 3:40.50 (Thomas Teadt, Trevor Doxey, Ken Davis, Robbie Wells-Schmidt; 8. Edwardsburg High School, 3:43.10 (Zack Eggleston, Brian Sevison, Alex Steinke, Ahrin Lemacks).

DISCUS -- 1. Josh Dehaan, Plainwell High School, 141-4; 2. Chris Mason, Stevensville-Lakeshore, 138-10; 3. Dan Murphy, Stevensville-Lakeshore, 136-10; 4. Brian Nekic, Stevensville-Lakeshore, 133-8; 5. Kyle Buchanan, Sturgis High School, 128-2; 6. Andrew Nowak, St. Joseph High School, 119-9; 7. KENYON ELLISON, Niles High School, 119-7; 8. Ryan Decker, Otsego High School, 118-6.

SHOT PUT -- 1. Derek Cole, Sturgis High School, 47-11; 2. Ian McCaffrey, Mattawan High School, 45-5; 3. KENYON ELLISON, Niles High School, 44-5; 4. Kyle Buchanan, Sturgis High School, 44-0; 5. Kade Wolfe, Plainwell High School, 42-11.75; 6. Spencer Blosser, Stevensville-Lakeshore, 42-4.50; 7. Ryan Bock, St. Joseph High School, 41-8; 8. Eric Poziwilco, Stevensville-Lakeshore, 41-0.25.

HIGH JUMP -- 1. Brent Shuttleworth, Edwardsburg High School, 6-4; 2. NICHOLAS BRANSCOMB, Benton Harbor High School, 6-3; 3. Dennis Vyletel, Otsego High School, 6-3; 4. Brian Sevison, Edwardsburg High School, 6-2; 5T. Gus Fulgoni, Plainwell High School, 5-10; T. Isaac Brand, Sturgis High School, 5-10; 7T. PERNELL ORR, Benton Harbor High School, 5-7.01; T. Ethan Helmer, Otsego High School, 5-7.01; T. Joshua Taylor, South Haven High School, 5-7.01.

POLE VAULT -- 1. Joe Fodo, Stevensville-Lakeshore, 13-2; 2. DAVID DAVIS, Niles High School, 12-8.01; 3. Luke Neumann, St. Joseph High School, 12-8; 4. Dallas Wirtz, Sturgis High School, 11-11; 5. Jason Roskam, Three Rivers High School, 11-5.02; 6. Zach Effa, Stevensville-Lakeshore, 11-5.01; 7. Coy Wright, Dowagiac Union High School, 11-5; 8T. Alec Friel, Three Rivers High School, 10-8.01; T. Kyle Wright, Dowagiac Union High School, 10-8.01; T. Scott Dietrick, Otsego High School, 10-8.01.

LONG JUMP -- 1. Chris Massenburg, South Haven High School, 21-3; 2. Kevin Mitchell, Dowagiac Union High School, 20-9; 3. JUSTIN POTTHOFF, Niles High School, 20-4; 4. Brent Shuttleworth, Edwardsburg High School, 20-2.25; 5. Dennis Vyletel, Otsego High School, 19-10.50; 6. Ahrin Lemacks, Edwardsburg High School, 19-7; 7. DAVID DAVIS, Niles High School, 19-7; 8. Max Field, Pawpaw High School, 18-11.
05/17/08 WOMEN'S TRACK AND FIELD

REGIONAL TRACK AT STURGIS HIGH SCHOOL 05/16/08



TEAM SCORING - Sturgis High School 108.50; Otsego High School 75; Vicksburg High School 68; Stevensville-Lakeshore 63.50; Three Rivers High School 55; Benton Harbor High School 53; St. Joseph High School 43; Kalamazoo Comstock High School 39; Edwardsburg High School 37; Niles High School 37; Dowagiac Union High School 26; Plainwell High School 23.50; Pawpaw High School 13; Mattawan High School 10; South Haven High School 8.50; Coloma High School 3.

3200 METER RELAY -- 1. Niles High School (A), 9:58.40 (Autumn Grayson, Elizabeth Vandenheede, Maddie Rodts, Gabby; 2. Sturgis High School (A), 10:03.78 (Mary Boyd, Bronte Stewart, Alex Keyser, Ann Marie Arseneau); 3. Otsego High School (A) , 10:26.05; 4. Pawpaw High School (A) , 10:29.00 (Megan Pearson, Taylor Hill, Stacey Allen, Brittany Clipping; 5. Vicksburg High School (, 10:35.20; 6. St. Joseph High School , 10:44.77 (Danielle Burk, Ashley Moyer, Lori Chen, Michenna Gibbs); 7. Plainwell High School (, 10:52.64; 8. Three Rivers High Schoo, 10:53.85.

100M HURDLES -- 1. JAMIE REED, Benton Harbor High School, 15.40; 2. Jen Fuller, Sturgis High School, 16.10; 3. Jasmine Barry, South Haven High School, 16.50; 4. Meghan Oesterle, Vicksburg High School, 17.00; 5. India Jackson, Edwardsburg High School, 17.10; 6. Elise Franks, Sturgis High School, 17.30; 7. Amelia Chapman, Otsego High School, 17.40; 8. Olivia Zvonar, Coloma High School, 17.40.

100 METER DASH -- 1. CHAVEA HILL, Benton Harbor High School, 12.80; 2. Kaisha Martin, Dowagiac Union High School, 13.00; 3. Kaylin Taylor, Kalamazoo Comstock High School, 13.10; 4. Analyse Seely, Sturgis High School, 13.20; 5. Emma Patrick, Sturgis High School, 13.30; 6. Reese Waldon, Plainwell High School, 13.70; 7. NYESHA WINBUSH, Benton Harbor High School, 13.70; 8. KAIYA CLAY, Benton Harbor High School, 13.80.

800 METER RELAY -- 1. Three Rivers High Schoo, 1:47.30; 2. Benton Harbor High Scho, 1:48.90; 3. St. Joseph High School , 1:49.10 (Megan Ferrell, Erin Virgil, Dakota Brock, Selia Gambrell); 4. Vicksburg High School (, 1:50.30; 5. Sturgis High School (A), 1:50.90 (Emma Patrick, Rachel Schwartz, Jen Fuller, Katlin Abbs); 6. Stevensville-Lakeshore , 1:54.70 (Liz James, Jessica Schewe, Teal Westerfield, Amber Hubbard); 7. Dowagiac Union High Sch, 1:56.80; 8. Pawpaw High School (A) , 1:56.90 (Alex Boyer, Jenna VanDenBos, Kelly Jensen, Gabriella VanHue.

1600 METER RUN -- 1. Morgan Stuut, Three Rivers High School, 5:26.80; 2. Amanda Balk, Stevensville-Lakeshore, 5:29.00; 3. Ann Marie Arseneau, Sturgis High School, 5:32.80; 4. Mary Boyd, Sturgis High School, 5:34.10; 5. Taylor Smith, Otsego High School, 5:38.70; 6. Audry Yonge, Three Rivers High School, 5:40.00; 7. Megan Pearson, Pawpaw High School, 5:40.50; 8. Danielle Thompson, Vicksburg High School, 5:48.70.

400 METER RELAY -- 1. Benton Harbor High Scho, 50.40 (KAIYA CLAY, JAMIE REED, NYESHA WINBUSH, CHAVEA HILL); 2. Dowagiac Union High Sch, 51.60 (Kaisha Martin, Moneisha Clabin, Jackie Green, Emily Primley; 3. Stevensville-Lakeshore , 52.30 (Liz James, Jessica Schewe, Teal Westerfield, Caitlyn Ramire; 4. Plainwell High School (, 52.30; 5. Sturgis High School (A), 52.80 (Emma Patrick, Emily Roth, Rachel Schwartz, Devonna McCarthy; 6. Vicksburg High School (, 53.40; 7. St. Joseph High School , 53.90 (Kanisha Harris, Char McCray, Megan Ferrell, Selia Gambrell); 8. South Haven High School, 54.50 (Clareese Paul, Christina Alayon, Jasmine Barry, Sara Parish.

400 METER DASH -- 1. Katie Rietkerk, Otsego High School, 59.90; 2. Amy Mort, Kalamazoo Comstock High School, 1:01.30; 3. Dakota Brock, St. Joseph High School, 1:03.40; 4. Allysa Owen, Three Rivers High School, 1:03.90; 5. Katherine Yircott, St. Joseph High School, 1:05.40; 6. Stephanie Koontz, Edwardsburg High School, 1:06.30; 7. Caitlin Miller, Plainwell High School, 1:06.50; 8. Bridget Patzer, Edwardsburg High School, 1:06.60.

300M LOW HURD -- 1. Jen Fuller, Sturgis High School, 46.40; 2. Erin Eggleston, Edwardsburg High School, 47.80; 3. Meghan Oesterle, Vicksburg High School, 48.00; 4. Kaylin Taylor, Kalamazoo Comstock High School, 48.50; 5. Amanda Lentz, Kalamazoo Comstock High School, 49.10; 6. JAMIE REED, Benton Harbor High School, 49.50; 7. India Jackson, Edwardsburg High School, 49.70; 8. Megan Demske, Sturgis High School, 50.90.

800 METER RUN -- 1. lawren wilson, Mattawan High School, 2:22.40; 2. Maddie Rodts, Niles High School, 2:24.50; 3. Autumn Grayson, Niles High School, 2:26.50; 4. Melena Touloupas, Vicksburg High School, 2:32.20; 5. Brittany Clippinger, Pawpaw High School, 2:33.60; 6. Michenna Gibbs, St. Joseph High School, 2:34.10; 7. Bronte Stewart, Sturgis High School, 2:35.20; 8. Ellen Miller, Edwardsburg High School, 2:38.10.

200 METER DASH -- 1. Kelsey Kuipers, Otsego High School, 26.10; 2. Jessica Steele, Plainwell High School, 26.30; 3. CHAVEA HILL, Benton Harbor High School, 26.40; 4. Selia Gambrell, St. Joseph High School, 26.50; 5. Caitlyn Ramirez, Stevensville-Lakeshore, 26.70; 6. Jasmine Roberts, Three Rivers High School, 26.80; 7. Kaylin Taylor, Kalamazoo Comstock High School, 27.40; 8. Amanda Lentz, Kalamazoo Comstock High School, 27.60.

3200 METER RUN -- 1. Molly Waterhouse, Vicksburg High School, 11:39.40; 2. Ann Marie Arseneau, Sturgis High School, 12:08.20; 3. Mary Boyd, Sturgis High School, 12:11.50; 4. Kati Jones, Kalamazoo Comstock High School, 12:15.30; 5. Danielle Thompson, Vicksburg High School, 12:16.40; 6. Amanda Balk, Stevensville-Lakeshore, 12:17.70; 7. Alex Keyser, Sturgis High School, 12:21.30; 8. Megan Pearson, Pawpaw High School, 12:25.60.

1600 METER RELAY -- 1. Three Rivers High Schoo, 4:14.40 (Allysa Owen, Morgan Stuut, Megan Walther, Jasmine Roberts); 2. Kalamazoo Comstock High, 4:14.70 (Amy Mort, Amanda Lentz, Kati Jones, Kaylin Taylor); 3. Stevensville-Lakeshore , 4:17.30 (Amanda Balk, Jessica Schewe, Teal Westerfield, Caitlyn Rami; 4. Vicksburg High School (, 4:18.00; 5. St. Joseph High School , 4:21.70 (Selia Gambrell, Alyssa Groth, Katherine Yircott, Dakota Bro; 6. Edwardsburg High School, 4:24.90; 7. Otsego High School (A) , 4:26.20 (Alex Weeldreyer, , , ); 8. Sturgis High School (A), 4:27.40 (Rachel Schwartz, Katlin Abbs, Elise Franks, Megan Demske).

DISCUS -- 1. Brandy Batten, Vicksburg High School, 109-4; 2. Erica Burkheimer, Otsego High School, 108-1; 3. Baysia Cox, Niles High School, 99-0; 4. Lanie Ford, Edwardsburg High School, 98-10; 5. Stephanie Koontz, Edwardsburg High School, 95-8; 6. Allison Gleiss, Stevensville-Lakeshore, 93-9; 7. Haley Eubank, Sturgis High School, 89-3; 8. Artesia Parker, Coloma High School, 88-11.

POLE VAULT -- 1. Katlin Abbs, Sturgis High School, 10-7; 2. Lauren Chorny, Stevensville-Lakeshore, 10-0; 3. Jessica Schewe, Stevensville-Lakeshore, 9-6; 4. Brittany Potter, Otsego High School, 8-8.01; 5T. Molly Marshall, Sturgis High School, 8-8; T. Kendra Miller, Plainwell High School, 8-8; 7. Kylee Stockdale, Three Rivers High School, 8-2.02; 8. Chelsea Barrett, Coloma High School, 8-2.01.

SHOT PUT -- 1. Brandy Batten, Vicksburg High School, 37-6; 2. Shardatsha Fitchett, Dowagiac Union High School, 36-4; 3. Baysia Cox, Niles High School, 35-3.75; 4. Erica Burkheimer, Otsego High School, 34-8.50; 5. Lanie Ford, Edwardsburg High School, 32-9.50; 6. Jesi Cooper, Three Rivers High School, 32-4.50; 7. Anna Tissot, Three Rivers High School, 31-7.25; 8. Jeanette Green, Stevensville-Lakeshore, 30-10.50.

HIGH JUMP -- 1. Caitlyn Bonczkowski, St. Joseph High School, 5-5; 2. Jen Fuller, Sturgis High School, 5-3; 3. Erica Burkheimer, Otsego High School, 5-2.01; 4. Kelsey Kuipers, Otsego High School, 5-2; 5. Lauren Chorny, Stevensville-Lakeshore, 5-1; 6. Cierra Gest, Sturgis High School, 4-11; 7T. Sara Parish-Reeves, South Haven High School, 4-9.02; T. Katie Oconnor, Stevensville-Lakeshore, 4-9.02.

LONG JUMP -- 1. Caitlyn Ramirez, Stevensville-Lakeshore, 17-0; 2. Kelsey Kuipers, Otsego High School, 16-10.50; 3. Allysa Owen, Three Rivers High School, 16-9; 4. Emma Patrick, Sturgis High School, 16-4; 5. Keisha Johnson, Otsego High School, 15-7.50; 6. TIMISHA NAPIER, Benton Harbor High School, 15-4; 7. Stephanie Koontz, Edwardsburg High School, 15-4; 8. Savanah Wolnik, Niles High School, 15-2.50.

05/16/08 MEN'S TRACK AND FIELD

MHSAA Div. 2 Region 12 AT CHARLOTTE 05/16/08

2008 MHSAA Charlotte Regional Results

TEAM SCORING - Lansing Waverly 82; Eaton Rapids 76; Battle Creek Lakeview 64; Richland Gull Lake 64; Hastings 51; Charlotte 50; DeWitt 43; Coldwater 41; Parma Western 40; Battle Creek Harper Creek 34; Mason 33; Ionia 30; Middleville-Thornapple Kellogg 18.50; Marshall 15; Lake Odessa-Lakewood 12.50; Jackson Northwest 9.

HIGH JUMP -- 1. Bryant Siegrist, Eaton Rapids, 6-5; 2. Matt Slater, Lansing Waverly, 6-4; 3. Neal Powers, DeWitt, 6-2; 4T. Nate Manning, Middleville-Thornapple Kellogg, 5-7.01; T. Tinashe Kubvoruno, Richland Gull Lake, 5-7.01; T. Cody Adamski, Richland Gull Lake, 5-7.01; T. Darrell Slaughter, Hastings, 5-7.01; T. Dan Albright, Lansing Waverly, 5-7.01.

POLE VAULT -- 1. Ryan Lucas, Eaton Rapids, 13-5.01; 2. Shayne Smith, Charlotte, 13-5; 3. Jeremy Rogers, Hastings, 12-8.02; 4. Luke Gellis, Eaton Rapids, 12-8.01; 5. Jeremiah Abbott, Parma Western, 12-8; 6. Derek Martin, Battle Creek Lakeview, 12-5.03; 7. Jacob Emery, Battle Creek Lakeview, 12-5.02; 8. Todd Wittenbach, Ionia, 12-5.01.

DISCUS -- 1. Pat Bond, Richland Gull Lake, 164-4; 2. Cliff Bowers, Coldwater, 154-1; 3. Blake Vandusen, Richland Gull Lake, 142-3; 4. Josh Beckhusen, Coldwater, 141-6; 5. Chris Molina, Battle Creek Lakeview, 138-6; 6. Tyler Muniz, Richland Gull Lake, 136-1; 7. Paul Herman, Marshall, 133-7; 8. Danton Bryans, Mason, 133-4.

LONG JUMP -- 1. Jason Fleet, DeWitt, 21-9.25; 2. Matt Slater, Lansing Waverly, 21-1; 3. Josh Smith, Mason, 20-3.50; 4. Tinashe Kubvoruno, Richland Gull Lake, 20-3; 5. Christian Hall, Mason, 20-2.50; 6. Nick Perkins, Charlotte, 19-10; 7T. Kyle Shanks, Lake Odessa-Lakewood, 19-3.50; T. Blake Johnson, Middleville-Thornapple Kellogg, 19-3.50.

SHOT PUT -- 1. Cliff Bowers, Coldwater, 52-3.50; 2. Paul Herman, Marshall, 49-3.25; 3. Justice Parker, Coldwater, 46-8.50; 4. Randy Lagow, Parma Western, 46-8; 5. Josh Beckhusen, Coldwater, 45-3.75; 6. Tyler Muniz, Richland Gull Lake, 44-10; 7. Kyle Armstrong, Coldwater, 44-7.25; 8. Justin Jevicks, Hastings, 43-10.

3200 METER RELAY -- 1. Eaton Rapids (A), 8:13.40; 2. Battle Creek Harper Cre, 8:23.88; 3. Charlotte (A), 8:32.48 (Taylor Farr, Jeremy Hicks, Mike Swanson, Zach Story); 4. Battle Creek Lakeview (, 8:34.03; 5. Hastings (A), 8:35.26; 6. Middleville-Thornapple , 8:36.82; 7. Lake Odessa-Lakewood (A, 8:37.48; 8. Ionia (A), 8:44.27.

110M HURDLES -- 1. Michael Jones, Battle Creek Harper Creek, 14.60; 2. George Chammas, Lansing Waverly, 14.71; 3. Zach Ruswick, Charlotte, 15.18; 4. Nick Perkins, Charlotte, 15.25; 5. Neal Powers, DeWitt, 15.43; 6. Bryant Siegrist, Eaton Rapids, 15.66; 7. Keith Williams, Lansing Waverly, 15.83; 8. Cody Adamski, Richland Gull Lake, 16.41.

100 METER DASH -- 1. Ryan Burgdorf, Hastings, 11.02; 2. Adam Woodson, Battle Creek Lakeview, 11.07; 3. Jerry Mccarty, Battle Creek Harper Creek, 11.34; 4. Bryan Horn, Lansing Waverly, 11.50; 5. Ben Hinamanu, Mason, 11.51; 6. Nate Humes, Lansing Waverly, 11.61; 7. Jason Fleet, DeWitt, 11.62; 8. Trevor Boyk, Jackson Northwest, 11.77.

800 METER RELAY -- 1. Lansing Waverly (A), 1:30.23 (Bryan Horn, Micah Mayhoe, Matt Slater, Noah Sumpter); 2. Battle Creek Lakeview (, 1:30.41 (Thomas Rollert, Adam Woodson, Donte' Donaldson, Adrien Bouy; 3. Parma Western (A), 1:30.80 (Chris Seward, Jeff West, Nathan Hoffman, David Grzesek); 4. Mason (A), 1:32.00; 5. DeWitt (A), 1:32.71 (Jason Fleet, Taylor Lotre, Nick Gawura, Ross Parsons); 6. Charlotte (A), 1:32.92 (Grant Sommer, Taylor Farr, Brian Hester, Corey Morehouse); 7. Battle Creek Harper Cre, 1:33.50 (Troy Davis, Danny Birmingham, David Bevins, Jerry Mccarty); 8. Hastings (A), 1:35.04 (Dustin Bateson, Phil Vanzyl, Spence Rhodes, Pat Loew).

1600 METER RUN -- 1. Kyle Slaughter, Ionia, 4:26.41; 2. Dalton Budd, Eaton Rapids, 4:28.55; 3. Dan Schasser, Lake Odessa-Lakewood, 4:33.23; 4. Andrew Mickus, Marshall, 4:37.72; 5. Ryan Bosma, Hastings, 4:38.13; 6. Mitch Hall, Eaton Rapids, 4:42.69; 7. Troy Dailey, Hastings, 4:45.99; 8. Sean Sparrow, Battle Creek Harper Creek, 4:46.82.

400 METER RELAY -- 1. Lansing Waverly (A), 43.23 (Bryan Horn, Micah Mayhoe, Nate Humes, Noah Sumpter); 2. Mason (A), 43.72; 3. Parma Western (A), 43.83 (David Grzesek, Kyle Densmore, Jeff West, Randy Lagow); 4. Hastings (A), 44.18 (Josh Coenen, Ryan Burgdorf, Greg Woodmansee, Chase Delcotto; 5. Charlotte (A), 44.51; 6. Richland Gull Lake (A) , 44.79 (Dan Drogosh, Ryan Solt, Michael Cody, Pat Bond); 7. Battle Creek Harper Cre, 45.05 (Tyrone Garnett, Danny Birmingham, Darrin Merwin, Jerry Mcca; 8. Battle Creek Lakeview (, 45.27 (Jordan Woodson, Adam Woodson, Donte' Donaldson, Dimeko Pric.

400 METER DASH -- 1. Adrien Bouyer, Battle Creek Lakeview, 49.08; 2. Taylor Lotre, DeWitt, 50.71; 3. Adam Coonrod, Richland Gull Lake, 51.19; 4. Hunter Feraco, Richland Gull Lake, 52.08; 5. Dustin Bateson, Hastings, 52.46; 6. Ross Parsons, DeWitt, 52.48; 7. Zach Phelps, Jackson Northwest, 52.98; 8. Cameron Holicki, Coldwater, 53.25.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Micah Mayhoe, Lansing Waverly, 40.33; 2. George Chammas, Lansing Waverly, 40.48; 3. Tyler Ankney, Richland Gull Lake, 40.71; 4. Bryant Siegrist, Eaton Rapids, 41.40; 5. Neil Smith, Battle Creek Lakeview, 41.69; 6. Spence Rhodes, Hastings, 42.36; 7. Josh Burns, Ionia, 42.56; 8. Alex Kramer, Eaton Rapids, 42.57.

800 METER RUN -- 1. Jordan Evans, Eaton Rapids, 1:58.79; 2. Nathan Hoffman, Parma Western, 1:58.97; 3. Eric Flancher, Eaton Rapids, 2:01.01; 4. Zach Story, Charlotte, 2:01.40; 5. Cody Stebbins, Ionia, 2:03.62; 6. Taylor Farr, Charlotte, 2:04.36; 7. Keith Huss, Parma Western, 2:04.93; 8. Joel Smith, Middleville-Thornapple Kellogg, 2:05.45.

200 METER DASH -- 1. Adrien Bouyer, Battle Creek Lakeview, 22.19; 2. Ryan Burgdorf, Hastings, 22.34; 3. David Grzesek, Parma Western, 22.35; 4. Josh Smith, Mason, 22.63; 5. Noah Sumpter, Lansing Waverly, 22.81; 6. Micah Mayhoe, Lansing Waverly, 22.83; 7. Corey Morehouse, Charlotte, 23.09; 8. Grant Sommer, Charlotte, 23.26.

3200 METER RUN -- 1. Kyle Slaughter, Ionia, 9:46.46; 2. Keith Winchester, Middleville-Thornapple Kellogg, 9:50.42; 3. Alec Womboldt, DeWitt, 9:55.26; 4. Gerardo Torres, Coldwater, 9:58.24; 5. Chris Betz, Eaton Rapids, 9:59.27; 6. Dan Schasser, Lake Odessa-Lakewood, 10:06.25; 7. Tyler Ellis, Ionia, 10:13.87; 8. Tommy Vanoosten, Battle Creek Lakeview, 10:17.12.

1600 METER RELAY -- 1. Richland Gull Lake (A) , 3:27.34 (Tyler Ankney, Nate Canter, Adam Coonrod, Hunter Feraco); 2. Battle Creek Lakeview (, 3:28.06 (Neil Smith, Dustin Ryan, Julius Harris, Adrien Bouyer); 3. Jackson Northwest (A), 3:30.94 (Trevor Boyk, Brandyn Seburg, Casey Ludwig, Zach Phelps); 4. Battle Creek Harper Cre, 3:31.39 (Jacob Cloward, Daniel Hayes, Troy Davis, Jerry Mccarty); 5. Charlotte (A), 3:31.96 (Taylor Farr, Zach Story, Grant Sommer, Mike Swanson); 6. Parma Western (A), 3:34.28 (Tyler Fenton, Chris Seward, Jeff West, Nathan Hoffman); 7. Middleville-Thornapple , 3:37.07 (Jeff Dickerson, Josh Thaler, Jacob Bultema, ); 8. Eaton Rapids (A), 3:39.26 (Adam Hofman, Eric Flancher, Dalton Budd, Jordan Evans).

05/16/08 WOMEN'S TRACK AND FIELD

MHSAA Div. 2 Region 12 AT CHARLOTTE 05/16/08

2008 MHSAA Charlotte Regional Results

TEAM SCORING - Middleville-Thornapple Kellogg 126.50; DeWitt 71; Parma Western 57; Battle Creek Lakeview 53; Eaton Rapids 52; Lake Odessa-Lakewood 47.50; Charlotte 42; Jackson Northwest 40; Richland Gull Lake 40; Coldwater 27; Ionia 23; Lansing Waverly 23; Hastings 22; Mason 17; Marshall 15; Battle Creek Harper Creek 7.

DISCUS -- 1. Kaylee Finney, Charlotte, 124-7; 2. Jamie Smith, Richland Gull Lake, 121-7; 3. Alesha Ward, Middleville-Thornapple Kellogg, 115-7; 4. Chelsea Hawver, Coldwater, 113-7; 5. Sara Jemison, Lake Odessa-Lakewood, 105-5; 6. Katelynn Wright, Battle Creek Lakeview, 103-5; 7. Breann Curtis, Ionia, 98-4; 8. Kait Greathouse, Eaton Rapids, 96-8.

HIGH JUMP -- 1. China Caldwell, Battle Creek Lakeview, 5-1; 2. Alesha Ward, Middleville-Thornapple Kellogg, 5-1; 3T. Jenna Bourdeaux, Parma Western, 4-11.01; T. Kelley Daniels, Lake Odessa-Lakewood, 4-11.01; 5. Brittany Morgan, Hastings, 4-11; 6. Caitlin Gwinn, DeWitt, 4-9.02; 7. Jenelle Smith, Lansing Waverly, 4-9.01; 8. Lauren Mcumber, Parma Western, 4-9.

LONG JUMP -- 1. Kathrine Wright, Eaton Rapids, 16-9.25; 2. Lara Dahlke, Middleville-Thornapple Kellogg, 15-7; 3. Brittany Bowers, Jackson Northwest, 15-3.50; 4. Janean Strickland, Mason, 15-3.25; 5. Cimone Diggs, Mason, 15-1.75; 6. Sebrina Burnett, Richland Gull Lake, 14-11.75; 7. Ali Labrecque, Battle Creek Harper Creek, 14-8; 8. Carson Sweet, Battle Creek Harper Creek, 14-6.50.

SHOT PUT -- 1. Cassie Krenzalek, Coldwater, 36-1; 2. Kaylee Finney, Charlotte, 35-10.75; 3. Chelsea Hawver, Coldwater, 34-9; 4. Erika Rockwell, Coldwater, 34-4.50; 5. Jamie Smith, Richland Gull Lake, 33-11.50; 6. Amanda Schleede, Parma Western, 33-1.50; 7. Elise Grider, DeWitt, 32-4.25; 8. Beth Williams, Charlotte, 31-11.

POLE VAULT -- 1. Brittany London, Middleville-Thornapple Kellogg, 9-9.02; 2. Carly Palmer, DeWitt, 9-9.01; 3. Kelsey Webster, Middleville-Thornapple Kellogg, 9-9; 4. Ceci Escobar, Battle Creek Lakeview, 9-6; 5. Laura Crittenden, Charlotte, 9-3; 6. Christina Gearhart, Eaton Rapids, 9-0; 7T. Anna Zerull, Parma Western, 8-8.01; T. Rebecca Denney, Middleville-Thornapple Kellogg, 8-8.01.

3200 METER RELAY -- 1. Lake Odessa-Lakewood (A, 9:51.56 (Alexis Brodbeck, Jessika Blackport, Brittany Raffler, Ashle; 2. Ionia (A), 9:57.00 (Jessi Hartman, Cassie Ellis, Alison Bauer, Amanda Brewer); 3. DeWitt (A), 9:57.96 (Alicia Patterson, Allie Gawura, Kayleigh Stanaway, Randi Sm; 4. Jackson Northwest (A), 9:59.85 (Mary Lehman, Kelli Childers, Ashley James, Amanda Curtis); 5. Middleville-Thornapple , 10:14.57; 6. Richland Gull Lake (A) , 10:20.60; 7. Battle Creek Harper Cre, 10:24.77 (Ali Labrecque, Kristy Haver, Haley Hancock, Amanda Weidner); 8. Charlotte (A), 10:31.33.

100M HURDLES -- 1. Danielle Rosenberg, Middleville-Thornapple Kellogg, 15.41; 2. Caitlin Gwinn, DeWitt, 15.53; 3. Katti Chivington, Parma Western, 16.34; 4. Katie Venner, Richland Gull Lake, 16.65; 5. Katie Love, Eaton Rapids, 16.74; 6. Christina Gearhart, Eaton Rapids, 16.80; 7. Kaylan Davis, Richland Gull Lake, 17.05; 8. Sammy Satow, Coldwater, 17.63.

100 METER DASH -- 1. Kathrine Wright, Eaton Rapids, 12.23; 2. Kristen Warriner, Eaton Rapids, 12.92; 3. Takira Moore, DeWitt, 12.921; 4. Brianna Flowers, Lansing Waverly, 12.922; 5. Annie Coon, DeWitt, 12.98; 6. Jessica Lee, Hastings, 13.16; 7. Sebrina Burnett, Richland Gull Lake, 13.26; 8. Jasmine Lucas, Battle Creek Lakeview, 13.27.

800 METER RELAY -- 1. Battle Creek Lakeview (, 1:47.57; 2. Middleville-Thornapple , 1:48.35 (Hana Hunt, Danielle Rosenberg, Stephanie Betcher, Emma Ordw; 3. DeWitt (A), 1:48.60 (Takira Moore, Randi Smith, Carly Palmer, Annie Coon); 4. Eaton Rapids (A), 1:49.69 (Katie Love, Jenna Barningham, Tiffany Daniels, Kathrine Wri; 5. Hastings (A), 1:53.60 (Jessica Lee, Gabby Eaton, Brittaney Gray, Jessica Czinder); 6. Lake Odessa-Lakewood (A, 1:54.07 (Carolina Martinez, Brittany Raffler, Amanda Briggs, Alexis; 7. Charlotte (A), 1:54.18; 8. Mason (A), 1:55.63.

1600 METER RUN -- 1. Meggan Freeland, Parma Western, 4:55.78; 2. Ashley Hamilton, Charlotte, 5:17.37; 3. Mary Lehman, Jackson Northwest, 5:17.62; 4. Beka Bentle, Parma Western, 5:17.89; 5. Allyson Winchester, Middleville-Thornapple Kellogg, 5:20.47; 6. Mindy Freeland, Parma Western, 5:20.75; 7. Alicia Patterson, DeWitt, 5:32.53; 8. Molly Smith, Hastings, 5:36.45.

400 METER RELAY -- 1. DeWitt (A), 51.41 (Takira Moore, Sophia Lantz, Carly Palmer, Annie Coon); 2. Battle Creek Lakeview (, 51.58; 3. Lansing Waverly (A), 51.68 (Jacinda Dawkins, Brianna Flowers, Shelia Roby, Noelle Miles; 4. Middleville-Thornapple , 52.20 (Stephanie Betcher, Lara Dahlke, Nicole Raymond, Hana Hunt); 5. Hastings (A), 52.50 (Jessica Czinder, Brittany Morgan, Gabby Eaton, Jessica Lee); 6. Parma Western (A), 52.66 (Kayla Mccarrell, Lacee Stone, Katti Chivington, Jenna Bourd; 7. Jackson Northwest (A), 52.69 (Brittany Bowers, Kelsey Slete, Ashley James, Amanda Curtis); 8. Eaton Rapids (A), 53.21 (Danielle Wright, Rebecca Waters, Tiffany Daniels, Katie Lov.

400 METER DASH -- 1. Emma Ordway, Middleville-Thornapple Kellogg, 58.93; 2. Carly Palmer, DeWitt, 59.51; 3. Monique Williams, Ionia, 1:03.24; 4. Kelli Childers, Jackson Northwest, 1:03.71; 5. Laura Clark, Richland Gull Lake, 1:03.79; 6. Danielle Fredenburg, Middleville-Thornapple Kellogg, 1:04.26; 7. Kate Coleman, Parma Western, 1:04.35; 8. Emily Reader, Mason, 1:04.40.

300M LOW HURD -- 1. Danielle Rosenberg, Middleville-Thornapple Kellogg, 47.64; 2. Caitlin Gwinn, DeWitt, 48.76; 3. Hannah Sievers, Marshall, 49.01; 4. Katie Venner, Richland Gull Lake, 49.07; 5. Tiffany Daniels, Eaton Rapids, 49.55; 6. Shelia Roby, Lansing Waverly, 50.10; 7. Lakendria Graham, Battle Creek Lakeview, 50.42; 8. Lacee Stone, Parma Western, 50.45.

800 METER RUN -- 1. Mary Lehman, Jackson Northwest, 2:23.56; 2. Ashley Hamilton, Charlotte, 2:24.27; 3. Ashley Pifer, Lake Odessa-Lakewood, 2:24.95; 4. Brittany Raffler, Lake Odessa-Lakewood, 2:28.94; 5. Mindy Freeland, Parma Western, 2:29.54; 6. Ashley Yallup, Mason, 2:29.95; 7. Amanda Weaver, Marshall, 2:30.07; 8. Jordan Bronkema, Middleville-Thornapple Kellogg, 2:30.41.

200 METER DASH -- 1. Leiah Hess, Battle Creek Lakeview, 26.10; 2. Emma Ordway, Middleville-Thornapple Kellogg, 26.74; 3. Hana Hunt, Middleville-Thornapple Kellogg, 27.61; 4. Jessica Czinder, Hastings, 27.91; 5. Ashley Kemper, Marshall, 28.13; 6. Cimone Diggs, Mason, 28.17; 7. Dairria Bynum, Lansing Waverly, 28.99; 8. Alicia Wayne, Ionia, 29.00.

3200 METER RUN -- 1. Meggan Freeland, Parma Western, 11:30.62; 2. Allyson Winchester, Middleville-Thornapple Kellogg, 11:51.40; 3. Jessika Blackport, Lake Odessa-Lakewood, 11:57.39; 4. Amanda Brewer, Ionia, 11:58.23; 5. Courtney Clancy, Richland Gull Lake, 12:00.06; 6. Karissa Kalisz, Marshall, 12:05.66; 7. Amanda Weidner, Battle Creek Harper Creek, 12:13.10; 8. Julia Kessler, Ionia, 12:22.38.

1600 METER RELAY -- 1. Middleville-Thornapple , 4:11.47 (Danielle Rosenberg, Hana Hunt, Kylie Schultz, Emma Ordway); 2. Lake Odessa-Lakewood (A, 4:12.04 (Ashley Pifer, Carolina Martinez, Brittany Raffler, Alexis B; 3. Jackson Northwest (A), 4:13.48 (Mary Lehman, Kelli Childers, Ashley James, Amanda Curtis); 4. Lansing Waverly (A), 4:16.24 (Brianna Flowers, Noelle Miles, Jenelle Smith, Shelia Roby); 5. Battle Creek Lakeview (, 4:18.12 (Malika Flenorl, Reaha Weaver, Jasmine Lucas, Leiah Hess); 6. Eaton Rapids (A), 4:18.90 (Jenna Barningham, Katie Love, Kristen Warriner, Tiffany Dan; 7. Parma Western (A), 4:21.48 (Beka Bentle, Kate Coleman, Meggan Freeland, Mindy Freeland); 8. Hastings (A), 4:27.09 (Brittaney Gray, Katie Ponsetto, Gabby Eaton, Natalie Vanden.

05/16/08 MEN'S TRACK AND FIELD

REGIONAL13-2 MENS AT LIVONIA LADYWOOD 05/16/08



TEAM SCORING - Adrian Maples 107.50; Ypsilanti 98; Dexter 83; Milan 80; Chelsea 77.50; Carleton Airport 73; Grosse Ile 40; Tecumseh 37; Trenton 19; Gibraltar-OA Carlson 17; Monroe Jefferson 15; Riverview Community 14; Ypsilanti-Willow Run 2.

DISCUS -- 1. Lonnie Pugh, Grosse Ile, 179-4; 2. Jake Stasa, Carleton Airport, 150-8; 3. David Box, Milan, 135-6; 4. James Rowe, Tecumseh, 132-10; 5. Alex Royal, Tecumseh, 130-7; 6. AUGUSTUS TINDALL, Adrian Maples, 129-11; 7. Josh Rudd, Chelsea, 127-3; 8. Andrew Miller, Carleton Airport, 123-0.

LONG JUMP -- 1. Ja'Quan Patterson, Ypsilanti, 22-1; 2. Ron Spears, Milan, 22-0.25; 3. Marvon Sanders, Ypsilanti, 21-8.25; 4. Zach Galloway, Tecumseh, 20-9; 5. Ryan Kantola, Dexter, 20-9; 6. Jonathan Chinavare, Grosse Ile, 20-6.50; 7. Keiton Winston, Gibraltar-OA Carlson, 19-11.75; 8. Robert Logwood, Milan, 19-1.75.

POLE VAULT -- 1. BRANT MULLINX, Adrian Maples, 13-5; 2. Jeremy Horner, Dexter, 12-8; 3. Nick Butler, Dexter, 12-5; 4. Zack Haveraneck, Trenton, 11-11.20; 5. Steve Ferguson, Dexter, 11-11.10; 6T. EVAN ARNETT, Adrian Maples, 11-11; T. Landen Niesen, Chelsea, 11-11; 8. John Oliver, Dexter, 11-5.

HIGH JUMP -- 1. Eric Betts, Milan, 6-4; 2. Kevin Atkins, Ypsilanti, 6-4; 3T. Ed Churches, Grosse Ile, 6-2.03; 4. Ryan Kantola, Dexter, 6-2.02; 5. Zach Galloway, Tecumseh, 6-2.01; 6. Wayne Gordon, Ypsilanti, 6-2; 7. KEITH MARKS, Ypsilanti-Willow Run, 6-0.02; 8. Drew Patterson, Monroe Jefferson, 6-0.01.

SHOT PUT -- 1. Jake Stasa, Carleton Airport, 53-7; 2. Lonnie Pugh, Grosse Ile, 53-7; 3. Trey Searles, Tecumseh, 48-10; 4. Tom Trevarrow, Monroe Jefferson, 46-0.75; 5. Adam Bauer, Chelsea, 45-7.75; 6. David Box, Milan, 45-7.50; 7. Michael Schultz, Dexter, 45-4.50; 8. Dan Ludy, Trenton, 45-2.25.

3200 METER RELAY -- 1. Adrian Maples, 8:13.89; 2. Carleton Airport, 8:18.20; 3. Ypsilanti, 8:21.02; 4. Trenton, 8:23.23; 5. Riverview Community, 8:27.05; 6. Milan, 8:28.32; 7. Chelsea, 8:29.68; 8. Gibraltar-OA Carlson, 8:43.88.

110M HURDLES -- 1. Justin McGrath, Chelsea, 15.11; 2. Kyle Love, Milan, 15.13; 3. Evan Carpenter, Chelsea, 15.20; 4. Derek Baker, Carleton Airport, 15.31; 5. RIGGS WEBB, Adrian Maples, 15.81; 6. RYAN PERRITT, Adrian Maples, 15.86; 7. Nick Butler, Dexter, 16.14; 8. Eric Betts, Milan, 17.09.

100 METER DASH -- 1. Domnique Lynch, Ypsilanti, 10.92; 2. Nick Hill, Chelsea, 11.38; 3. Anthony Marshall, Milan, 11.55; 4. Ross Seagram, Dexter, 11.60; 5. Dex Teen, Grosse Ile, 11.62; 6. Mitchell Long, Ypsilanti, 11.90; 7. Ersell Wilson, Ypsilanti, 11.99; 8. Julian Jones, Carleton Airport, 12.12.

800 METER RELAY -- 1. Milan (A), 1:29.56; 2. Adrian Maples (A), 1:29.87; 3. Ypsilanti (A), 1:32.91; 4. Carleton Airport (A), 1:33.44; 5. Riverview Community (A), 1:35.16 (Cameron Malcomson, Dakota Daughtry, Tony Matthews, Jake Sor; 6. Grosse Ile (A), 1:35.39; 7. Tecumseh (A), 1:35.60 (Sam Bishar, AJ Biscupski, Dan Easterday, Scott Corley); 8. Trenton (A), 1:36.15.

1600 METER RUN -- 1. Bobby Aprill, Dexter, 4:15.42; 2. Mike Darnell, Gibraltar-OA Carlson, 4:23.89; 3. Alex Hess, Dexter, 4:27.23; 4. Evan Krzyske, Carleton Airport, 4:28.53; 5. RICKY PEREZ, Adrian Maples, 4:42.94; 6. Nick Hewitt, Chelsea, 4:43.56; 7. Joe Martin, Milan, 4:48.13; 8. Leon Miller, Tecumseh, 4:49.12.

400 METER RELAY -- 1. Ypsilanti (A), 43.55; 2. Milan (A), 43.70; 3. Adrian Maples (A), 44.02; 4. Chelsea (A), 44.47; 5. Dexter (A), 45.47 (Ryan Kantola, Nick Crow, Adam Cares, Ross Seagram); 6. Grosse Ile (A), 45.88; 7. Tecumseh (A), 46.00 (Scott Corley, Dane Grimm, AJ Biscupski, Dan Easterday); 8. Carleton Airport, 46.31.

400 METER DASH -- 1. NICK GALVAN, Adrian Maples, 50.82; 2. Albert Backey, Ypsilanti, 51.44; 3. Kevin Rosentreter, Chelsea, 52.36; 4. Ja'Quan Patterson, Ypsilanti, 52.46; 5. JON NEWSOME, Adrian Maples, 52.77; 6. Terrance Moore, Ypsilanti, 52.90; 7. Tony Matthews, Riverview Community, 53.18; 8. Brian Murphy, Carleton Airport, 53.26.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Derek Baker, Carleton Airport, 39.73; 2. Evan Carpenter, Chelsea, 39.92; 3. Justin McGrath, Chelsea, 40.37; 4. Matt Mejia, Tecumseh, 41.06; 5. Derrek Williams, Carleton Airport, 41.26; 6. Ersell Wilson, Ypsilanti, 41.86; 7. Nick Butler, Dexter, 42.14; 8. RYAN PERRITT, Adrian Maples, 42.59.

800 METER RUN -- 1. THOMAS LANCZKI, Adrian Maples, 2:00.14; 2. Jim Abrams, Monroe Jefferson, 2:00.85; 3. PARKER WILSON, Adrian Maples, 2:01.30; 4. Josh Chuba, Gibraltar-OA Carlson, 2:02.04; 5. Alex Hess, Dexter, 2:03.53; 6. Mike Dunn, Trenton, 2:04.71; 7. Steve Seward, Riverview Community, 2:05.36; 8. Kyle Woodyard, Ypsilanti, 2:05.80.

200 METER DASH -- 1. UNDRA PETERSON, Adrian Maples, 22.20; 2. Ron Spears, Milan, 22.61; 3. NICK GALVAN, Adrian Maples, 22.91; 4. Domnique Lynch, Ypsilanti, 22.97; 5. Cody Adams, Chelsea, 23.53; 6. Jonathan Chinavare, Grosse Ile, 23.66; 7. Anthony Marshall, Milan, 24.10; 8. Mitchell Long, Ypsilanti, 24.75.

3200 METER RUN -- 1. Bobby Aprill, Dexter, 9:19.70; 2. Ben Steavenson, Dexter, 9:22.34; 3. August Pappas, Chelsea, 9:58.98; 4. Evan Krzyske, Carleton Airport, 10:04.93; 5. Kyle Anderson, Milan, 10:09.45; 6. Tony Rote, Carleton Airport, 10:09.71; 7. Ben Carruthers, Dexter, 10:19.14; 8. Mike Darnell, Gibraltar-OA Carlson, 10:25.23.

1600 METER RELAY -- 1. Adrian Maples (A), 3:25.00; 2. Ypsilanti (A), 3:26.21; 3. Carleton Airport (A), 3:32.15; 4. Chelsea (A), 3:33.03; 5. Trenton, 3:34.42; 6. Tecumseh (A), 3:36.21 (Sam Bishar, Kyle Peake, Dane Grimm, Zach Galloway); 7. Riverview Community (A), 3:39.27 (Cameron Malcomson, Dakota Daughtry, Steve Seward, Tony Matt; 8. Monroe Jefferson (A), 3:39.60.

05/16/08 WOMEN'S TRACK AND FIELD

REGIONAL 13-2 WOMENS AT LIVONIA LADYWOOD 05/16/08



TEAM SCORING - Chelsea 88; Ypsilanti 87; Dexter 73.50; Tecumseh 69; Carlton-Airport 68; Milan 65; Livonia Ladywood 59; Monroe Jefferson 46; Riverview Community 33; Adrian Maples 24.50; Trenton 22; Gibraltor-OA Carlson 19; Grosse Ile 8; Ypsilanti - Willow Run 1.

HIGH JUMP -- 1. Megan Niemi, Trenton, 5-1; 2. Shannon Hogg, Livonia Ladywood, 5-1; 3. Loren Weber, Milan, 5-1; 4. Nyki Caldwell, Dexter, 5-1; 5T. Berghe' House, Ypsilanti, 4-9; T. Chelsea Caterina, Tecumseh, 4-9; T. Taylor McGovern, Milan, 4-9; T. Kathleen Phillips, Riverview Community, 4-9; T. Samantha Harmon, Milan, 4-9.

POLE VAULT -- 1. Becca Pilkerton, Dexter, 11-6; 2. Carly Dalton, Dexter, 9-6; 3. Cassie Coffman, Chelsea, 9-0; 4T. Janelle Heldt, Dexter, 9-0; T. Vanessa Rogers, Adrian Maples, 9-0; 6. Christine Murray, Dexter, 9-0; 7. Stephanie Lim, Dexter, 9-0; 8. Ria Brundage, Dexter, 9-0.

SHOT PUT -- 1. Avery Bodenmiller, Carlton-Airport, 37-2.50; 2. Jillian Fischer, Chelsea, 35-4; 3. Julia Williams, Trenton, 35-0.50; 4. Jessica Nagy, Carlton-Airport, 33-10.25; 5. Leteshia Johnson, Adrian Maples, 33-7.10; 6. Shana Flanary, Carlton-Airport, 33-7; 7. Brigid Molloy, Livonia Ladywood, 32-6.50; 8. Kai Beverly, Milan, 32-2.50.

DISCUS -- 1. Jillian Fischer, Chelsea, 121-7; 2. Nichole Cavins, Monroe Jefferson, 118-6; 3. Jessica Nagy, Carlton-Airport, 110-1; 4. Amy Oleynik, Carlton-Airport, 108-9; 5. Hannah Schmitz, Monroe Jefferson, 107-1; 6. Shana Flanary, Carlton-Airport, 104-9; 7. Avery Bodenmiller, Carlton-Airport, 103-1; 8. Alicia Hooten, Carlton-Airport, 100-2.

LONG JUMP -- 1. Theresa O'Leary, Tecumseh, 16-6; 2. Alecia Agner, Monroe Jefferson, 16-0.50; 3. Shannon Fasca, Riverview Community, 15-8.75; 4. DANA FODOROVA, Grosse Ile, 15-7; 5. Nicole Urdahl, Carlton-Airport, 15-3.50; 6. Michelle LaGrand, Ypsilanti, 15-3.50; 7. Catherine Carter, Trenton, 15-0.50; 8. Marissa Rowland, Trenton, 14-10.

3200 METER RELAY -- 1. Dexter, 9:55.86; 2. Milan, 9:59.08; 3. Tecumseh, 10:01.82; 4. Monroe Jefferson, 10:10.43; 5. Carlton-Airport, 10:36.29; 6. Livonia Ladywood, 10:40.21; 7. Chelsea, 10:44.54; 8. Trenton, 10:48.68.

100M HURDLES -- 1. Kyra Caldwell, Ypsilanti, 14.43; 2. Amber Fater, Riverview Community, 15.21; 3. Megan Yanik, Livonia Ladywood, 15.36; 4. Theresa O'Leary, Tecumseh, 15.67; 5. Annie Dunn, Tecumseh, 16.54; 6. Sha'meka Hamilton, Ypsilanti, 16.64; 7. Alicia Hooten, Carlton-Airport, 17.06; 8. Talecia Francois, Ypsilanti, 17.16.

100 METER DASH -- 1. Kyra Caldwell, Ypsilanti, 12.42; 2. Erin Benjamin, Chelsea, 12.76; 3. Corrinne Carpenter, Chelsea, 13.32; 4. Katie Morasso, Livonia Ladywood, 13.48; 5. Alex Walker, Adrian Maples, 13.60; 6. Michelle LaGrand, Ypsilanti, 13.63; 7. Krissy Pitock, Carlton-Airport, 13.66; 8. Zevin Carter, Ypsilanti - Willow Run, 13.70.

800 METER RELAY -- 1. Chelsea, 1:46.20; 2. Ypsilanti, 1:46.48; 3. Livonia Ladywood, 1:50.88; 4. Milan, 1:51.43; 5. Carlton-Airport, 1:53.75; 6. Riverview Community, 1:54.73; 7. Grosse Ile, 1:54.83; 8. Monroe Jefferson, 1:58.64.

1600 METER RUN -- 1. Jordan Tomecek, Milan, 5:14.77; 2. Remme Cortright, Dexter, 5:20.75; 3. Amanda Putt, Tecumseh, 5:21.11; 4. Andrea Hoffman, Monroe Jefferson, 5:21.45; 5. Kayla Gagnon, Riverview Community, 5:23.02; 6. Jackie McEnhill, Carlton-Airport, 5:37.95; 7. Sydney Yoscovits, Trenton, 5:41.08; 8. Julia Kenney, Livonia Ladywood, 5:42.96.

400 METER RELAY -- 1. Ypsilanti, 51.47; 2. Tecumseh, 52.59; 3. Chelsea, 52.62; 4. Riverview Community, 53.17; 5. Adrian Maples, 53.17; 6. Carlton-Airport, 53.67; 7. Milan, 54.25; 8. Monroe Jefferson, 55.01.

400 METER DASH -- 1. Olivia DeTroyer, Chelsea, 57.30; 2. Erinma Elibe, Gibraltor-OA Carlson, 59.42; 3. Maria Williams, Ypsilanti, 1:01.70; 4. Megan Vitale, Livonia Ladywood, 1:02.11; 5. Emily Glaser, Adrian Maples, 1:02.43; 6. Krystal Ingram, Gibraltor-OA Carlson, 1:03.49; 7. Marjorie Bothwell, Ypsilanti, 1:03.66; 8. Talecia Francois, Ypsilanti, 1:03.75.

300M LOW HURD -- 1. Kyra Caldwell, Ypsilanti, 46.47; 2. Megan Yanik, Livonia Ladywood, 46.48; 3. Sha'meka Hamilton, Ypsilanti, 47.02; 4. Theresa O'Leary, Tecumseh, 47.63; 5. Becca Pilkerton, Dexter, 49.07; 6. Annie Dunn, Tecumseh, 49.33; 7. Ashley Agar, Milan, 50.18; 8. Shannon Fasca, Riverview Community, 50.25.

800 METER RUN -- 1. Amanda Putt, Tecumseh, 2:24.25; 2. Jackie McEnhill, Carlton-Airport, 2:25.11; 3. Mari Couasnon, Dexter, 2:25.58; 4. Jenessa Steuwe, Tecumseh, 2:26.85; 5. Ellen Riehle, Dexter, 2:31.20; 6. Angela Swain, Milan, 2:31.44; 7. Jessica Wagley, Adrian Maples, 2:33.09; 8. Siobhan Aldridge, Livonia Ladywood, 2:33.51.

200 METER DASH -- 1. Erin Benjamin, Chelsea, 26.38; 2. Erinma Elibe, Gibraltor-OA Carlson, 26.59; 3. Samantha Harmon, Milan, 27.44; 4. Katie Morasso, Livonia Ladywood, 27.49; 5. Olivia DeTroyer, Chelsea, 27.64; 6. Megan Vitale, Livonia Ladywood, 27.95; 7. Maria Williams, Ypsilanti, 28.29; 8. Darian Champagne, Milan, 28.75.

3200 METER RUN -- 1. Jordan Tomecek, Milan, 11:13.22; 2. Andrea Hoffman, Monroe Jefferson, 11:38.11; 3. Kara Porter, Milan, 11:55.40; 4. Kristen Yarows, Dexter, 12:03.23; 5. Kayla Gagnon, Riverview Community, 12:10.50; 6. Caci Dishman, Dexter, 12:13.80; 7. Ariana Prine, Monroe Jefferson, 12:18.63; 8. MEGAN BLASZAK, Grosse Ile, 12:24.38.

1600 METER RELAY -- 1. Ypsilanti, 4:01.54; 2. Chelsea, 4:08.74; 3. Livonia Ladywood, 4:09.25; 4. Tecumseh, 4:09.64; 5. Monroe Jefferson (A), 4:16.75; 6. Carlton-Airport, 4:19.31; 7. Adrian Maples, 4:26.95; 8. Milan, 4:30.08.

05/17/08 MEN'S TRACK AND FIELD

REGIONAL DIVISION 2 - 14 AT SPARTA 05/17/08

Regional Division 2 - 14 Boys

TEAM SCORING - Whitehall High School 122; Sparta High School 85; Fruitport High School 63.33; Cedar Springs High School 45; Muskegon Orchard View High School 44.33; Fremont High School 43.33; Coopersville High School 39; Comstock Park High School 38; Grant High School 35; Belding High School 35; Spring Lake High School 34; GR F H Eastern High School 30; GR Northview High School 25; GR F H Northern High School 24.

HIGH JUMP -- 1. Eric Griggs, GR F H Northern High School, 6-4.01; 2. Kenny Tuffelmire, Grant High School, 6-4; 3. Josh Patterson, Sparta High School, 6-0; 4. Brandon Selleck, Cedar Springs High School, 5-10; 5T. Trent Rosenberg, Fremont High School, 5-7.02; T. Joe Klimowicz, Whitehall High School, 5-7.02; T. Mike Donahue, Whitehall High School, 5-7.02; 8T. Roger Scott, Fruitport High School, 5-7.01; T. D'andre Stedmon, Muskegon Orchard View High School, 5-7.01; T. Alec Beattie, Fremont High School, 5-7.01.

POLE VAULT -- 1. Kevin Mccauley, Fruitport High School, 13-0; 2T. C.r. Mohrhardt, Spring Lake High School, 12-5; T. Nathan Weeks, Belding High School, 12-5; 4. Garrett Sutton, Muskegon Orchard View High School, 11-11; 5. Nate Lillibridge, Coopersville High School, 11-5; 6. Aj Olszewski, Cedar Springs High School, 11-5; 7T. Jake Becker, Grant High School, 10-8.02; T. Brent Dahl, Cedar Springs High School, 10-8.02; T. Lucas Leiter, Muskegon Orchard View High School, 10-8.02; 10T. Brian Wilterink, GR F H Eastern High School, 10-8.01; T. Jason Smith, Fremont High School, 10-8.01; 12T. Ryan Silvernail, Fremont High School, 10-8; T. Zach Hall, Whitehall High School, 10-8.

SHOT PUT -- 1. D.j. Lillibridge, Coopersville High School, 52-5.50; 2. Joe Stachowicz, Whitehall High School, 50-4; 3. Ian Armstrong, Fruitport High School, 48-9.75; 4. Aaron Clark, Comstock Park High School, 46-3.25; 5. Jeremy Schreiber, Cedar Springs High School, 46-2.50; 6. Travis Kusmerski, Comstock Park High School, 45-11; 7. Kyle Grant, Whitehall High School, 44-8.75; 8. Cody Chamberlain, Sparta High School, 44-8.50.

DISCUS -- 1. Joe Stachowicz, Whitehall High School, 160-4; 2. Aaron Clark, Comstock Park High School, 151-1; 3. Ben Logan, GR F H Eastern High School, 134-11; 4. Jeremy Schreiber, Cedar Springs High School, 132-4; 5. Matt Dexter, Muskegon Orchard View High School, 132-1; 6. Matt Deyoung, Coopersville High School, 127-4; 7. Adam Dekryger, Fremont High School, 125-7; 8. Zak Vossen, GR Northview High School, 123-10.

LONG JUMP -- 1. Chris Kendro, Spring Lake High School, 21-0.50; 2. Dominic Fox, Muskegon Orchard View High School, 20-11.50; 3. Cj Davis, GR F H Eastern High School, 20-10; 4. Kenny Tuffelmire, Grant High School, 20-8; 5. Jordan Kelly, Cedar Springs High School, 20-6.50; 6. Travis Kusmerski, Comstock Park High School, 20-6.50; 7. D'andre Stedmon, Muskegon Orchard View High School, 19-7.25; 8. Leighton Watson, GR F H Northern High School, 19-5.25.

3200 METER RELAY -- 1. Fremont High School (A), 8:10.30 (Mike Morgan, James Lanciaux, Erik Westbrook, Andrew Zahrt); 2. Whitehall High School (, 8:14.00 (Jon Scouten, Andrew Barrett, Andrew Ketchum, Jeff Bassett); 3. Sparta High School (A) , 8:15.60 (Nathan Dahlgren, Ed Mazurkiewicz, T.J. Blystone, Alex Matth; 4. GR F H Eastern High Sch, 8:18.60 (Spencer Ferris, Alex Bergquist, Adam Leenheer, Garrett Cull; 5. Fruitport High School (, 8:31.70 (Jacob Batch, Brendon Haan, Kevin Kyle, Jake Boone); 6. Spring Lake High School, 8:37.00 (Steven Kramer, Blake Rottschafer, Tyler Fedewa, Bobby Chapm; 7. Coopersville High Schoo, 8:49.10 (Conner St. John, Nate Buist, Cameron Hill, Brian Young); 8. Cedar Springs High Scho, 9:09.80 (Tyler Helsel, Austin Mora, James Dean, Achrim Tillbrooke).

110M HURDLES -- 1. Mitch Hausmann, Coopersville High School, 14.60; 2. Christian Bach, Belding High School, 14.70; 3. Heath Carpenter, Whitehall High School, 15.00; 4. Nick Arends, Sparta High School, 15.10; 5. Cj Davis, GR F H Eastern High School, 15.20; 6. Mike Latsch, Spring Lake High School, 15.50; 7. Nathan Weeks, Belding High School, 15.70; 8. Brett Pfahler, Coopersville High School, 15.70.

100 METER DASH -- 1. Brandon Vandriel, Sparta High School, 10.40; 2. Tony Fountain, Whitehall High School, 10.50; 3. Nate Dykstra, Comstock Park High School, 10.80; 4. Dee Beane, Fruitport High School, 11.20; 5. Jim Russ, GR Northview High School, 11.20; 6. C.r. Mohrhardt, Spring Lake High School, 11.30; 7. Bryan Saunders, Whitehall High School, 11.30; 8. Tyler Vanbergen, Whitehall High School, 11.40.

800 METER RELAY -- 1. Sparta High School (A) , 1:30.90 (Josh Patterson, Mitch Arends, Nick Arends, Brandon Vandriel; 2. Whitehall High School (, 1:31.30 (Cameron Piszczek, Tyler Vanbergen, Terence Durga, Tony Foun; 3. Belding High School (A), 1:33.30 (Christian Bach, Nick Kerr, Caleb Young, Ryan Barger); 4. Fruitport High School (, 1:34.40 (Blake Kelly, Dylan Clarke, Evan Kamp, Dee Beane); 5. Muskegon Orchard View H, 1:35.00 (Thomas Ross, Dijon Jones, Dominic Fox, Jaquan White); 6. Comstock Park High Scho, 1:35.20 (Nate Dykstra, Dan Dykstra, Travis Kusmerski, Aaron Edlund); 7. Cedar Springs High Scho, 1:35.50 (Eric Chunn, Jordan Kelly, James Putnam, Dustin Helsel); 8. GR F H Northern High Sc, 1:35.80 (Josh Naimo, Leighton Watson, Dan Rhoden, Steve Lucas).

1600 METER RUN -- 1. Isaiah Vandoorne, Grant High School, 4:24.70; 2. James Lanciaux, Fremont High School, 4:30.90; 3. Nathan Dahlgren, Sparta High School, 4:33.70; 4. Jacob Batch, Fruitport High School, 4:35.70; 5. Garrett Cullen, GR F H Eastern High School, 4:41.30; 6. Isiah Stone, Muskegon Orchard View High School, 4:42.80; 7. Luke Baylis, Belding High School, 4:45.40; 8. Kevin Kyle, Fruitport High School, 4:47.00.

400 METER RELAY -- 1. Sparta High School (A) , 44.20 (Taylor Womack, Mitch Arends, Nick Arends, Brandon Vandriel); 2. Whitehall High School (, 44.90 (Bryan Saunders, Cameron Piszczek, Tyler Vanbergen, Terence; 3. Muskegon Orchard View H, 45.10 (Thomas Ross, Dijon Jones, Dominic Fox, Jaquan White); 4. Cedar Springs High Scho, 45.50 (Eric Chunn, Jordan Kelly, James Putnam, Dustin Helsel); 5. Belding High School (A), 45.90 (Ryan Barger, Nick Kerr, Zach Scheid, Caleb Young); 6. Comstock Park High Scho, 46.20 (Nate Dykstra, Chris Arsulowicz, Shawn Jackson, Aaron Edlund; 7. Spring Lake High School, 46.40 (Chris Kendro, Chad Setterbo, C.r. Mohrhardt, Andrew Skendro; 8. Fruitport High School (, 46.80 (Blake Kelly, Evan Kamp, Kevin Mccauley, Dee Beane).

400 METER DASH -- 1. Jeff Bassett, Whitehall High School, 51.50; 2. Zachary Yeo, Cedar Springs High School, 51.90; 3. Keith Spieker, GR Northview High School, 52.00; 4. Andrew Barrett, Whitehall High School, 53.13; 5. Darius Kidd, Muskegon Orchard View High School, 53.19; 6. Brian Young, Coopersville High School, 53.30; 7. Jay Churchwell, GR F H Northern High School, 53.60; 8. Prentis Williams, Grant High School, 53.80.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Heath Carpenter, Whitehall High School, 41.00; 2. Nick Arends, Sparta High School, 41.80; 3. Grant Baker, Spring Lake High School, 41.80; 4. Brett Pfahler, Coopersville High School, 41.90; 5. Dylan Clarke, Fruitport High School, 42.20; 6. Thom Vet, GR F H Northern High School, 43.20; 7. Christian Bach, Belding High School, 43.20; 8. Mitch Hausmann, Coopersville High School, 43.60.

800 METER RUN -- 1. Jeff Bassett, Whitehall High School, 1:59.70; 2. T.j. Vanslooten, GR Northview High School, 2:00.30; 3. Jake Boone, Fruitport High School, 2:02.10; 4. Mike Morgan, Fremont High School, 2:02.30; 5. Nathan Dahlgren, Sparta High School, 2:02.50; 6. Alex Matthews, Sparta High School, 2:03.60; 7. Matt Mcsween, GR F H Northern High School, 2:04.70; 8. Garrett Cullen, GR F H Eastern High School, 2:07.20.

200 METER DASH -- 1. Tony Fountain, Whitehall High School, 21.60; 2. Brandon Vandriel, Sparta High School, 21.60; 3. Nate Dykstra, Comstock Park High School, 23.30; 4. Steve Lucas, GR F H Northern High School, 23.40; 5. Jaquan White, Muskegon Orchard View High School, 23.70; 6. Dee Beane, Fruitport High School, 24.00; 7. James Putnam, Cedar Springs High School, 24.20; 8. Aaron Edlund, Comstock Park High School, 24.40.

3200 METER RUN -- 1. Isaiah Vandoorne, Grant High School, 9:33.10; 2. James Lanciaux, Fremont High School, 9:40.70; 3. Nate Kober, Sparta High School, 9:50.90; 4. Jacob Batch, Fruitport High School, 9:53.20; 5. Erik Westbrook, Fremont High School, 9:53.50; 6. Isiah Stone, Muskegon Orchard View High School, 10:07.90; 7. Louis Albertini, GR F H Eastern High School, 10:11.50; 8. Chad Scott, GR F H Eastern High School, 10:16.80.

1600 METER RELAY -- 1. Whitehall High School (, 3:29.20 (Andrew Barrett, Andrew Ketchum, Tony Fountain, Jeff Bassett; 2. Fruitport High School (, 3:33.00 (Blake Kelly, Dylan Clarke, Brendon Haan, Jake Boone); 3. GR Northview High Schoo, 3:35.40 (Jim Russ, Keith Spieker, Wes Arbogast, T.j. Vanslooten); 4. Cedar Springs High Scho, 3:37.80 (James Dean, Eric Chunn, Jordan Titus, Zachary Yeo); 5. Belding High School (A), 3:39.80 (Christian Bach, Caleb Young, Ryan Barger, Judah Weeks); 6. Fremont High School (A), 3:42.20 (Mike Morgan, Alec Beattie, James Lanciaux, Andrew Zahrt); 7. Sparta High School (A) , 3:43.10 (Josh Patterson, Alex Matthews, Nathan Dahlgren, Mitch Arend; 8. GR F H Eastern High Sch, 3:43.70 (Steve Persenaire, Spencer Elliot, Garrett Cullen, Mark Brad.
05/17/08 WOMEN'S TRACK AND FIELD

REGIONAL DIVISION 2 - 14 AT SPARTA 05/17/08

Regional Division 2 - 14 Girls

TEAM SCORING - GR F H Northern High School 129; Sparta High School 107.33; GR F H Eastern High School 65; GR Northview High School 54; Cedar Springs High School 52; Fruitport High School 49.33; Coopersville High School 43; Comstock Park High School 42; Whitehall High School 33; Grant High School 22.33; Belding High School 18; Fremont High School 17; Spring Lake High School 11; HC Tri County High School 11; Muskegon Orchard View High School 9.

DISCUS -- 1. Alyssa Zokoe, Coopersville High School, 104-6; 2. Erin Swinger, Comstock Park High School, 103-4; 3. Amber Terhaar, Cedar Springs High School, 100-5; 4. Cassie Purcell, Grant High School, 98-10; 5. Cassandra Thomas, Belding High School, 90-6; 6. Katie Wyman, HC Tri County High School, 86-6; 7. Alison Vanloon, Whitehall High School, 85-5; 8. Danielle Hagstrom, HC Tri County High School, 81-2.

LONG JUMP -- 1. Megan Vanderhyde, Sparta High School, 16-10.50; 2. Jessica Smith, Comstock Park High School, 16-3; 3. Bailey Blank, GR F H Eastern High School, 16-0.50; 4. Lauren Hubers, Grant High School, 15-8.25; 5. Phaebre Colbert, GR F H Northern High School, 15-5.50; 6. Tiffany Kitelinger, Fruitport High School, 15-4.25; 7. Bailey Weidenhamer, Sparta High School, 15-1; 8. April Adams, Belding High School, 14-11.75.

HIGH JUMP -- 1. Daniel Jones, GR Northview High School, 5-2; 2. Sarah Devries, Fruitport High School, 5-1; 3. Abby Timmer, GR F H Northern High School, 5-1; 4. Arielle Byl, GR F H Eastern High School, 4-11; 5. Katelyn Cnossen, Sparta High School, 4-10; 6. Emily Sarros, GR F H Eastern High School, 4-10; 7. Becky Baird, Coopersville High School, 4-9; 8T. Jennae Bedgood, Grant High School, 4-6; T. Hanna Burmeister, Sparta High School, 4-6; T. Toni Kamp, Fruitport High School, 4-6.

POLE VAULT -- 1. Emily Gravelin, Cedar Springs High School, 9-6; 2. Lydia Reyburn, Sparta High School, 9-3; 3. Halley Love, Sparta High School, 9-0; 4. Emily Sarros, GR F H Eastern High School, 9-0; 5. Amelia Stanley, GR Northview High School, 8-8; 6. Shelby Piper, Sparta High School, 8-8; 7. Kimber Dickerson, Cedar Springs High School, 8-2; 8. Jessy Reed, HC Tri County High School, 7-8.

SHOT PUT -- 1. Alyssa Zokoe, Coopersville High School, 34-8; 2. Miranda Andrews, Coopersville High School, 32-5.25; 3. Cassie Purcell, Grant High School, 30-7.75; 4. Erin Swinger, Comstock Park High School, 30-3.50; 5. Megan Vanderhyde, Sparta High School, 29-9.75; 6. Ella kate Wagner, Belding High School, 29-5.75; 7. Miranda Jones-martin, GR Northview High School, 29-1.75; 8. Larissa Faurot, Grant High School, 29-1.50.

3200 METER RELAY -- 1. GR F H Eastern High Sch, 9:48.70 (Ellen Junewick, Ashley Botham, Morgan Smith, Alyssa Dyer); 2. Fruitport High School (, 10:00.50 (Holly Anderson, Haleigh Przybylek, Lindsay Bo, Jayna Stone); 3. GR F H Northern High Sc, 10:03.40 (Nicolette Keller, Jace Mitcham, Maria Ervin, Lauren Calhoun; 4. Whitehall High School (, 10:05.40 (Samantha Schmiedeknecht, Theresa Wolter, Holly Rillema, Aub; 5. Sparta High School (A) , 10:19.80 (Katelyn Cnossen, Erica Konkle, Bayley Ravell, Allison Schei; 6. Fremont High School (A), 10:24.60 (Courtney Jones, Danielle Lanciaux, Katie Brookhouse, Laura; 7. Grant High School (A), 10:37.40 (Courtney Jensen, Joselyn Brueker, Lindsey Zimmerman, Stepha; 8. Cedar Springs High Scho, 10:38.20 (Molly Scott, Hannah Yeo, Stephanie Harthorn, Breeann Ovokai.

100M HURDLES -- 1. Kelcie Daniels, GR F H Northern High School, 14.90; 2. Olivia Holman, Coopersville High School, 15.60; 3. Andrea Kober, Sparta High School, 15.70; 4. Megan Heimbaugh, Sparta High School, 16.40; 5. Kayla Innis, GR Northview High School, 16.60; 6. Megan Folkema, Comstock Park High School, 16.60; 7. Meghan Young, Fremont High School, 16.90; 8. Erin Folkmier, Fruitport High School, 17.00.

100 METER DASH -- 1. Marieme Mbaye, GR F H Northern High School, 12.20; 2. Areil Holt, GR F H Northern High School, 12.60; 3. Ryah Ferguson, Whitehall High School, 12.70; 4. Tonesia Williams, Muskegon Orchard View High School, 13.00; 5. Kelsey Blystone, Sparta High School, 13.10; 6. Andrea Dykstra, GR F H Northern High School, 13.20; 7. Lauren Hubers, Grant High School, 13.20; 8. Katelynn Inman, HC Tri County High School, 13.30.

800 METER RELAY -- 1. GR F H Northern High Sc, 1:48.20 (Andrea Dykstra, Phaebre Colbert, Areil Holt, Marieme Mbaye); 2. Sparta High School (A) , 1:50.00 (Chelsea Andrews, Andrea Kober, Stephanie Hull, Chelsea Love; 3. Cedar Springs High Scho, 1:51.50 (Marie Vicari, Jessica Empie, Kimber Dickerson, Amy Veltkamp; 4. Comstock Park High Scho, 1:52.80 (Megan Folkema, Melissa Weston, Jessica Smith, Amanda Russo); 5. Belding High School (A), 1:53.00 (Melinda Reminga, Taylor Wolcott, April Adams, Alexa Hill); 6. GR Northview High Schoo, 1:55.20 (Madison Koenig, Kayleigh Carpenter, Sara Williams, Kayleigh; 7. Whitehall High School (, 1:55.30 (Andrea Lewis, Kayla Cain, Ashley Coron, Ryah Ferguson); 8. Grant High School (A), 1:56.00 (Lindsey Zimmerman, Courtney Jensen, Kelsey Vanderweide, Lau.

1600 METER RUN -- 1. Carly Plank, GR Northview High School, 5:12.10; 2. Ellen Junewick, GR F H Eastern High School, 5:17.70; 3. Ashley Botham, GR F H Eastern High School, 5:18.70; 4. Allison Scheidel, Sparta High School, 5:24.00; 5. Lauren Calhoun, GR F H Northern High School, 5:26.50; 6. Holly Anderson, Fruitport High School, 5:33.00; 7. Aubree Danielson, Whitehall High School, 5:37.20; 8. Morgan Smith, GR F H Eastern High School, 5:47.10.

400 METER RELAY -- 1. GR F H Northern High Sc, 51.90 (Destiny Todd, Andrea Dykstra, Areil Holt, Marieme Mbaye); 2. GR Northview High Schoo, 53.00 (Kanisha Applewhite, Kellisha Bewley, Sara Williams, Madison; 3. Sparta High School (A) , 53.50 (Kelsey Blystone, Lydia Reyburn, Stephanie Hull, Chelsea Lov; 4. Cedar Springs High Scho, 53.90 (Marie Vicari, Jessica Empie, Kimber Dickerson, Amy Veltkamp; 5. Belding High School (A), 54.10 (Caitlin Ingraham, Katie Mercer, April Adams, Alexa Hill); 6. Whitehall High School (, 54.90 (Andrea Lewis, Kayla Cain, Ashley Coron, Ryah Ferguson); 7. GR F H Eastern High Sch, 55.50 (Kendra Jones, Mary Maier, Arielle Byl, Caitlin Przybysz); 8. Coopersville High Schoo, 55.80 (Melissa Post, Destinee Kiel, Kaylee Hilliker, Kelsey Lothsc.

400 METER DASH -- 1. Phaebre Colbert, GR F H Northern High School, 1:02.70; 2. Kayleigh Kramer, GR Northview High School, 1:02.90; 3. Chelsea Andrews, Sparta High School, 1:03.00; 4. Tara Reyelts, GR F H Eastern High School, 1:03.90; 5. Katie Allers, Coopersville High School, 1:04.00; 6. Rosie Seitz, Spring Lake High School, 1:04.40; 7. Melissa Weston, Comstock Park High School, 1:04.70; 8. Chelsea Love, Sparta High School, 1:04.90.

300M LOW HURD -- 1. Kelcie Daniels, GR F H Northern High School, 46.80; 2. Andrea Kober, Sparta High School, 47.50; 3. Amanda Russo, Comstock Park High School, 51.00; 4. Dana Deboer, Sparta High School, 51.20; 5. Meghan Young, Fremont High School, 51.70; 6. Caitlyn Tyler, Whitehall High School, 52.70; 7. Erin Folkmier, Fruitport High School, 53.20; 8. Kayla Innis, GR Northview High School, 53.50.

800 METER RUN -- 1. Jayna Stone, Fruitport High School, 2:26.80; 2. Breeann Ovokaitys, Cedar Springs High School, 2:28.40; 3. Lauren Calhoun, GR F H Northern High School, 2:29.30; 4. Laura Anderson, Fremont High School, 2:29.50; 5. Holly Rillema, Whitehall High School, 2:30.30; 6. Maria Ervin, GR F H Northern High School, 2:32.20; 7. Allison Scheidel, Sparta High School, 2:33.00; 8. Aubree Danielson, Whitehall High School, 2:35.40.

200 METER DASH -- 1. Marieme Mbaye, GR F H Northern High School, 26.30; 2. Amy Veltkamp, Cedar Springs High School, 26.70; 3. Areil Holt, GR F H Northern High School, 27.40; 4. Jessica Smith, Comstock Park High School, 27.40; 5. Tonesia Williams, Muskegon Orchard View High School, 27.80; 6. Bailey Blank, GR F H Eastern High School, 28.20; 7. Andrea Dykstra, GR F H Northern High School, 28.40; 8. Stephanie Hull, Sparta High School, 29.10.

3200 METER RUN -- 1. Alyssa Dyer, GR F H Eastern High School, 11:33.40; 2. India Peek jensen, Spring Lake High School, 11:43.10; 3. Holly Anderson, Fruitport High School, 11:48.60; 4. Kiah Teunissen, HC Tri County High School, 11:52.60; 5. Katelyn Cnossen, Sparta High School, 12:03.50; 6. Danielle Lanciaux, Fremont High School, 12:09.40; 7. Theresa Wolter, Whitehall High School, 12:13.40; 8. Nicolette Keller, GR F H Northern High School, 12:32.00.

1600 METER RELAY -- 1. GR F H Northern High Sc, 4:13.30 (Kelcie Daniels, Jace Mitcham, Lauren Calhoun, Phaebre Colbe; 2. Fruitport High School (, 4:18.10 (Haleigh Przybylek, Jordan Tejchma, Tiffany Kitelinger, Jayn; 3. Cedar Springs High Scho, 4:20.00 (Marie Vicari, Jessica Empie, Breeann Ovokaitys, Amy Veltkam; 4. Sparta High School (A) , 4:22.10 (Rachel Jantz, Samantha Pfeffer, Chelsea Andrews, Andrea Kob; 5. GR Northview High Schoo, 4:24.10 (Madison Koenig, Kayla Innis, Sara Williams, Kayleigh Kramer; 6. Whitehall High School (, 4:25.20 (Samantha Schmiedeknecht, Caitlyn Tyler, Lindy Browand, Holl; 7. Belding High School (A), 4:26.60 (Melinda Reminga, Taylor Wolcott, Caitlin Ingraham, April Ad; 8. GR F H Eastern High Sch, 4:29.70 (Bailey Blank, Tara Reyelts, Mary Maier, Arielle Byl).

05/16/08 MEN'S TRACK AND FIELD

CORUNNA REGIONAL 15-2 MEN AT CORUNNA HIGH SCHOOL 05/16/08

CORUNNA REGIONAL 15-2 MEN'S RESULTS

TEAM SCORING - WILLIAMSTON HIGH SCHOOL 145; EAST LANSING HIGH SCHOOL 120.50; FENTON HIGH SCHOOL 74; HASLETT HIGH SCHOOL 60; FLINT POWERS CATHOLIC HIGH SCHOOL 40; FOWLERVILLE HIGH SCHOOL 36; CORUNNA CAVALIERS 36; FLINT NORTHERN HIGH SCHOOL 31; LINDEN HIGH SCHOOL 30; ST. JOHNS HIGH SCHOOL 27.50; CLIO HIGH SCHOOL 20; OWOSSO HIGH SCHOOL 17; MT. MORRIS HIGH SCHOOL 12; SAGINAW HIGH SCHOOL 8; FLINT NORTHWESTERN HIGH SCHOOL 6.

POLE VAULT -- 1. MAX BABITS, FOWLERVILLE HIGH SCHOOL, 14-0; 2. TIM REYNOLDS, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 13-2; 3. COLE SPALDING, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 13-2; 4. HOPPE ACHUONJEI, EAST LANSING HIGH SCHOOL, 12-5; 5T. ELI COSTERISAN, ST. JOHNS HIGH SCHOOL, 11-5.02; T. AMIRUL MOKHTAR, EAST LANSING HIGH SCHOOL, 11-5.02; 7. AUSTIN TEFFT, FOWLERVILLE HIGH SCHOOL, 11-5.01; 8. MIKE SEPANAK, FENTON HIGH SCHOOL, 11-5.

LONG JUMP -- 1. MICHAEL IVORY, FLINT NORTHERN HIGH SCHOOL, 20-7; 2. JOSH SMITH, FLINT POWERS CATHOLIC HIGH SCHOOL, 20-6.25; 3. QUISHON RELERFORD, FLINT NORTHERN HIGH SCHOOL, 19-2.25; 4. DARION MILTON, HASLETT HIGH SCHOOL, 18-11; 5. BRYAN GREGORICKA, CORUNNA CAVALIERS, 18-8.25; 6. CODY MUSTEFFE, FOWLERVILLE HIGH SCHOOL, 18-5.25; 7. LUCAS SUTHERLAND, ST. JOHNS HIGH SCHOOL, 18-2; 8. RYAN JAYNE, EAST LANSING HIGH SCHOOL, 18-1.

HIGH JUMP -- 1. JAMES HOLTON, HASLETT HIGH SCHOOL, 6-4; 2T. YUSSEF GHERIANI, FENTON HIGH SCHOOL, 6-2.01; T. JOSH SMITH, FLINT POWERS CATHOLIC HIGH SCHOOL, 6-2.01; 4. JOE HNATOW, LINDEN HIGH SCHOOL, 6-2; 5. ANDY BROWN, LINDEN HIGH SCHOOL, 6-2; 6. DAVID VARGOVITCH, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 6-0.02; 7. BRYAN ANDERSON, CLIO HIGH SCHOOL, 6-0.01; 8. CHRISTOPHER TIGGS, FLINT NORTHWESTERN HIGH SCHOOL, 6-0.

DISCUS -- 1. DONNY STIFFLER, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 170-5; 2. JAY TWICHELL, HASLETT HIGH SCHOOL, 146-11.50; 3. TANNER PRAY, MT. MORRIS HIGH SCHOOL, 135-2; 4. BLAKE TREADWELL, EAST LANSING HIGH SCHOOL, 134-10; 5. MIKE NOWAK, HASLETT HIGH SCHOOL, 132-3.50; 6. CODY CRITES, OWOSSO HIGH SCHOOL, 132-3.50; 7. WES REJC, FOWLERVILLE HIGH SCHOOL, 127-4; 8. JOHN TIEFENBACH, FOWLERVILLE HIGH SCHOOL, 124-4.50.

SHOT PUT -- 1. DONNY STIFFLER, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 59-0.50; 2. BLAKE TREADWELL, EAST LANSING HIGH SCHOOL, 51-1.50; 3. WES REJC, FOWLERVILLE HIGH SCHOOL, 50-7; 4. CODY CRITES, OWOSSO HIGH SCHOOL, 48-0; 5. CHASE BURNETT, EAST LANSING HIGH SCHOOL, 46-7; 6. OGUGUA OKAFOR, HASLETT HIGH SCHOOL, 45-8; 7. MIKE NOWAK, HASLETT HIGH SCHOOL, 43-7; 8. DAN DEKOSKI, CLIO HIGH SCHOOL, 43-5.

3200 METER RELAY -- 1. FENTON HIGH SCHOOL (A) , 8:07.25 (TJ SEVERYN, JOEY KRYZA, JESSE ANDERSON, EVAN BANCROFT); 2. WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 8:13.17 (MATT LUTZKE, SPENCER PIOSZAK, JOHN PERSON, DAN NIX); 3. LINDEN HIGH SCHOOL (A) , 8:17.43 (MICHAEL SKINNER, BRENDAN SAGE, JAKE HORD, DYLAN RYAN); 4. FOWLERVILLE HIGH SCHOOL, 8:22.49 (AARON KING, JOHNNY DURAN, IAN MCKENNA, DUSTIN HEILER); 5. CLIO HIGH SCHOOL (A), 8:27.30 (JAMES STEFANSKI, MIKE RINKS, JOSH ARNOLD, CHRIS BEHREND); 6. EAST LANSING HIGH SCHOO, 8:30.40 (HENRY FREY, BANJOR MUSA, WILL KOGUT, MATT HOSHAL); 7. HASLETT HIGH SCHOOL (A), 8:34.71 (IAN HANCKE, JARED KNUDSEN, IAN MCKAY, IAN MCKAY); 8. FLINT POWERS CATHOLIC H, 8:46.72 (KEN FOLEY, DAN FOLEY, NICK BARDEN, BEN DZIDO).

110M HURDLES -- 1. KEYONTE SAXON, EAST LANSING HIGH SCHOOL, 14.65; 2. CHRIS WILLIAM, SAGINAW HIGH SCHOOL, 14.80; 3. JOSH SMITH, FLINT POWERS CATHOLIC HIGH SCHOOL, 15.40; 4. CHARLIE CROOM, EAST LANSING HIGH SCHOOL, 15.48; 5. CHAD RHINESS, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 15.57; 6. TREVER HILLER, FENTON HIGH SCHOOL, 15.61; 7. QUINTON WILLIAMS, FLINT NORTHERN HIGH SCHOOL, 15.66; 8. RYAN. BROWN, FENTON HIGH SCHOOL, 23.90.

100 METER DASH -- 1. ISAAC HARPER, EAST LANSING HIGH SCHOOL, 10.52; 2. GREG KNAUS, ST. JOHNS HIGH SCHOOL, 10.58; 3. ALI PHILMAN, EAST LANSING HIGH SCHOOL, 10.64; 4. QUISHON RELERFORD, FLINT NORTHERN HIGH SCHOOL, 10.96; 5. AUSTIN PALMER, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 11.07; 6. RYAN BROOKS, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 11.18; 7. LAMARR WEST, FLINT NORTHWESTERN HIGH SCHOOL, 11.34; 8. MICHAEL IVORY, FLINT NORTHERN HIGH SCHOOL, 11.46.

800 METER RELAY -- 1. EAST LANSING HIGH SCHOO, 1:28.76 (WILL SLANGER-GRANT, AUSTIN LINTEMUTH, ALI PHILMAN, ISAAC HA; 2. WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 1:31.59 (AUSTIN PALMER, ANTHONY SOVIS, RYAN BROOKS, CAM LOUNSBURY); 3. CORUNNA CAVALIERS (A), 1:32.19 (TYLER ANDREWS, LANCE GRABOWSKI, BRYAN GREGORICKA, LOGAN HEB; 4. FLINT NORTHERN HIGH SCH, 1:32.60 (QUISHON RELERFORD, ADRIAN THAMES, SEAN BRANDON, MICHAEL IVO; 5. FENTON HIGH SCHOOL (A) , 1:34.38 (HAYDEN BROWN, DUSTIN GRIMSHAW, CHUCK MILLER, RYAN. BROWN); 6. HASLETT HIGH SCHOOL (A), 1:34.98 (RYAN WHITE, DARION MILTON, JAKE LAMPMAN, WES SHERMAN); 7. LINDEN HIGH SCHOOL (A) , 1:35.50 (LEE CHIATALAS, JOSH LABRENZ, RYAN KRISTOFEK, JUSTIN HRADOWS; 8. FLINT POWERS CATHOLIC H, 1:35.69 (DEXTER HOBDY, VINCE KING, ZACH JOHNSON, BEN DZIDO).

1600 METER RUN -- 1. DAN NIX, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 4:23.09; 2. JOEY KRYZA, FENTON HIGH SCHOOL, 4:26.02; 3. MATT LUTZKE, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 4:28.79; 4. JESSE ANDERSON, FENTON HIGH SCHOOL, 4:30.76; 5. TJ FLAGG, HASLETT HIGH SCHOOL, 4:33.61; 6. ALEX SALEMI, ST. JOHNS HIGH SCHOOL, 4:35.58; 7. BRAD FERRARA, LINDEN HIGH SCHOOL, 4:39.15; 8. MATT HOSHAL, EAST LANSING HIGH SCHOOL, 4:39.51.

400 METER RELAY -- 1. EAST LANSING HIGH SCHOO, 42.89 (WILL SLANGER-GRANT, AUSTIN LINTEMUTH, ALI PHILMAN, ISAAC HA; 2. WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 43.31 (AUSTIN PALMER, ANTHONY SOVIS, JULIAN DELOS-REYES, RYAN BROO; 3. CORUNNA CAVALIERS (A), 44.86 (TYLER ANDREWS, MAX ELLENBERG, BRYAN GREGORICKA, LANCE GRABO; 4. HASLETT HIGH SCHOOL (A), 45.06 (AUSTIN NELSON, DARION MILTON, TONY TAYLOR, WES SHERMAN); 5. FENTON HIGH SCHOOL (A) , 45.72 (HAYDEN BROWN, ALEX TRAKS, DUSTIN GRIMSHAW, CHUCK MILLER); 6. FLINT NORTHWESTERN HIGH, 45.74; 7. FOWLERVILLE HIGH SCHOOL, 45.84 (JOHN BAIN, COREY KENNISON, AARON KING, DALE MEUNIER); 8. LINDEN HIGH SCHOOL (A) , 46.74 (JUSTIN HRADOWSKY, DANNY LOGAN, RYAN KRISTOFEK, DREW DOWNES).

400 METER DASH -- 1. LOGAN HEBEKEUSER, CORUNNA CAVALIERS, 49.56; 2. ANTHONY SOVIS, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 50.45; 3. PATRICK LUCAS-PERRY, FLINT POWERS CATHOLIC HIGH SCHOOL, 50.57; 4. JOSH ARNOLD, CLIO HIGH SCHOOL, 50.91; 5. GREG SILM, ST. JOHNS HIGH SCHOOL, 51.23; 6. LEE CHIATALAS, LINDEN HIGH SCHOOL, 51.91; 7. SEAN BRANDON, FLINT NORTHERN HIGH SCHOOL, 52.47; 8. JAKE LAMPMAN, HASLETT HIGH SCHOOL, 52.58.

800 METER RUN -- 1. DAN NIX, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 1:56.92; 2. EVAN BANCROFT, FENTON HIGH SCHOOL, 1:57.49; 3. JOEY KRYZA, FENTON HIGH SCHOOL, 1:58.27; 4. DUSTIN HEILER, FOWLERVILLE HIGH SCHOOL, 1:58.53; 5. CHRIS BEHREND, CLIO HIGH SCHOOL, 1:59.40; 6. MATT LUTZKE, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 2:00.60; 7. DYLAN RYAN, LINDEN HIGH SCHOOL, 2:01.90; 8. TJ FLAGG, HASLETT HIGH SCHOOL, 2:04.58.

200 METER DASH -- 1. ISAAC HARPER, EAST LANSING HIGH SCHOOL, 21.82; 2. ALI PHILMAN, EAST LANSING HIGH SCHOOL, 21.97; 3. GREG KNAUS, ST. JOHNS HIGH SCHOOL, 22.39; 4. WILL SLANGER-GRANT, EAST LANSING HIGH SCHOOL, 23.01; 5. RYAN BROOKS, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 23.09; 6. AUSTIN PALMER, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 23.11; 7. AUSTIN LINTEMUTH, EAST LANSING HIGH SCHOOL, 23.40; 8. TEMWA PHIRI, EAST LANSING HIGH SCHOOL, 26.59.

300M INTERM. HURDLES -- 1. RYAN. BROWN, FENTON HIGH SCHOOL, 40.51; 2. JOE MERLO, OWOSSO HIGH SCHOOL, 41.32; 3. QUINTIN MEMS, MT. MORRIS HIGH SCHOOL, 41.45; 4. RYAN JAYNE, EAST LANSING HIGH SCHOOL, 41.73; 5. WES SHERMAN, HASLETT HIGH SCHOOL, 42.25; 6. RYAN WHITE, HASLETT HIGH SCHOOL, 42.94; 7. GOZ ANYADIEGWU, EAST LANSING HIGH SCHOOL, 43.07; 8. CHAD RHINESS, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 43.08.

3200 METER RUN -- 1. MATT LUTZKE, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 9:40.01; 2. JOHN PERSON, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 9:40.34; 3. JOE MAKI, FLINT POWERS CATHOLIC HIGH SCHOOL, 9:44.21; 4. IAN HANCKE, HASLETT HIGH SCHOOL, 9:45.20; 5. JESSE ANDERSON, FENTON HIGH SCHOOL, 9:46.97; 6. BRAD FERRARA, LINDEN HIGH SCHOOL, 9:51.80; 7. JOHN RISCH, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 9:52.54; 8. MORSI RAYYAN, ST. JOHNS HIGH SCHOOL, 9:55.20.

1600 METER RELAY -- 1. CORUNNA CAVALIERS (A), 3:27.38 (LANCE GRABOWSKI, BRYAN GREGORICKA, KORY COSTELLO, LOGAN HEB; 2. WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 3:29.91 (TIM REYNOLDS, NATE HICKS, DAN NIX, ANTHONY SOVIS); 3. EAST LANSING HIGH SCHOO, 3:30.22 (TEMWA PHIRI, WILL SLANGER-GRANT, TYLER TUCKER, AUSTIN LINTE; 4. FLINT POWERS CATHOLIC H, 3:31.34 (JOSH SMITH, ANDY HERMAN, VINCE KING, PATRICK LUCAS-PERRY); 5. CLIO HIGH SCHOOL (A), 3:32.08 (BRIAN FLYNN, JAMES STEFANSKI, JOSH ARNOLD, CHRIS BEHREND); 6. FENTON HIGH SCHOOL (A) , 3:32.42 (JOEY KRYZA, JESSE ANDERSON, EVAN BANCROFT, YUSSEF GHERIANI); 7. LINDEN HIGH SCHOOL (A) , 3:32.67 (JOE HNATOW, ANDY BROWN, JOSH LABRENZ, LEE CHIATALAS); 8. OWOSSO HIGH SCHOOL (A) , 3:34.23 (JON COFFEY, JOE MERLO, EVAN MUELLER, ANDREW NIEMAN).
05/19/08 WOMEN'S TRACK AND FIELD

CORUNNA REGIONAL 15-2 WOM AT CORUNNA 05/16/08

CORUNNA REGIONAL 15-2 WOMEN'S RESULTS

TEAM SCORING - WILLIAMSTON HIGH SCHOOL 147.10; EAST LANSING HIGH SCHOOL 96; HASLETT HIGH SCHOOL 89.50; ST. JOHNS HIGH SCHOOL 63.60; LINDEN HIGH SCHOOL 45; OWOSSO HIGH SCHOOL 42.50; SAGINAW HIGH SCHOOL 41.50; FOWLERVILLE HIGH SCHOOL 41; FLINT POWERS CATHOLIC HIGH SCHOOL 30.50; CORUNNA CAVALIERS 23.70; FENTON HIGH SCHOOL 23; CLIO HIGH SCHOOL 11.60; MT. MORRIS HIGH SCHOOL 7; FLINT NORTHWESTERN HIGH SCHOOL 1.

POLE VAULT -- 1. ERIKA POLI, EAST LANSING HIGH SCHOOL, 10-1; 2. RACHEL LEDEBUHR, EAST LANSING HIGH SCHOOL, 9-8.01; 3. TAYLOR JORGENSEN, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 9-8; 4. MIKA YOUNG, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 9-4; 5T. KATIE SILKWORTH, HASLETT HIGH SCHOOL, 8-2.01; T. HALEY TSUJI, EAST LANSING HIGH SCHOOL, 8-2.01; 7. JORY BROWN, CORUNNA CAVALIERS, 8-2; 8T. COURTNEY HOWARD, OWOSSO HIGH SCHOOL, 7-8; T. ANDREA CAMPBELL, CORUNNA CAVALIERS, 7-8.

LONG JUMP -- 1. VICTORIA LIPSCOMB, EAST LANSING HIGH SCHOOL, 17-3.50; 2. KEYANDREA ROHEIA, SAGINAW HIGH SCHOOL, 17-2.50; 3. JACKIE COON, LINDEN HIGH SCHOOL, 15-5; 4. BRE BELLINGAR, ST. JOHNS HIGH SCHOOL, 14-4.50; 5. JESSICA SMITH, FOWLERVILLE HIGH SCHOOL, 14-3; 6. KELLY DOHERTY, FLINT POWERS CATHOLIC HIGH SCHOOL, 14-2.50; 7. MARIANNA COLPEAN, HASLETT HIGH SCHOOL, 14-1; 8. MALLORY RUMRILL, OWOSSO HIGH SCHOOL, 13-11.

HIGH JUMP -- 1. MOLLY DUDA, HASLETT HIGH SCHOOL, 5-1; 2. SAMANTHA VANGILDER, FOWLERVILLE HIGH SCHOOL, 5-1; 3. ANDREA SMITH, ST. JOHNS HIGH SCHOOL, 4-9.02; 4. TARA WASYLYSHYN, LINDEN HIGH SCHOOL, 4-9.01; 5T. MARINA SCHABERG, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 4-9; T. KELLY DOHERTY, FLINT POWERS CATHOLIC HIGH SCHOOL, 4-9; 7T. CANDICE STEWART, CLIO HIGH SCHOOL, 4-6; T. MOLLY MAYNARD, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 4-6; T. KATIE BEARUP, ST. JOHNS HIGH SCHOOL, 4-6; T. MEREDITH WESTERLUND, CORUNNA CAVALIERS, 4-6; T. BREANNA RILEY, CORUNNA CAVALIERS, 4-6.

DISCUS -- 1. KRISTIN KOTARBA, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 113-3; 2. KIMMY SCHMID, HASLETT HIGH SCHOOL, 107-10; 3. COURTNEY KLAUS, FOWLERVILLE HIGH SCHOOL, 101-8; 4. SAM STRANDMARK, HASLETT HIGH SCHOOL, 99-6.50; 5. LAUREN BERLIN, LINDEN HIGH SCHOOL, 92-7; 6. PAIGE HEIL, FENTON HIGH SCHOOL, 91-7; 7. AMY SIERZEGA, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 90-7; 8. EMILY JAGER, CORUNNA CAVALIERS, 88-7.

SHOT PUT -- 1. JAQUAVIA COUCH, SAGINAW HIGH SCHOOL, 35-11.50; 2. PAIGE HEIL, FENTON HIGH SCHOOL, 35-4; 3. KRISTIN KOTARBA, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 34-7.75; 4. KIMMY SCHMID, HASLETT HIGH SCHOOL, 34-7.50; 5. EMILY JAGER, CORUNNA CAVALIERS, 34-7; 6. ANN MARIE THEIS, HASLETT HIGH SCHOOL, 33-3.75; 7. COURTNEY KLAUS, FOWLERVILLE HIGH SCHOOL, 32-5.50; 8. SHELBY THELEN, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 30-2.

3200 METER RELAY -- 1. WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 9:49.50 (SHELBY GUILE, LAUREN HALM, EMMA DRENTH, KATE NELSON); 2. FLINT POWERS CATHOLIC H, 10:01.24 (AVERY LARSON, HEATHER HRESKO, SARAH DREVON, SARAH MARTINEZ); 3. EAST LANSING HIGH SCHOO, 10:14.59 (WHITNEY WHITE, PATTY FAHEY, PATTY FAHEY, JADE JACKSON); 4. FOWLERVILLE HIGH SCHOOL, 10:21.96 (ALECIA BRONIKOWSKI, BREANN ALLEN, KAITLYN MOLNER, SAMANTHA; 5. LINDEN HIGH SCHOOL (A) , 10:41.82 (MAYCE VARACALLI, JESSICA SAINT JOHN, BRANDI JUENGEL, HEIDI; 6. FENTON HIGH SCHOOL (A) , 11:12.70 (CHELSEE MCQUARTERS, JAMIE REED, DESIRAY ARROL, HAYLEY LADI); 7. CLIO HIGH SCHOOL (A), 11:17.04 (SAM MAXSON, CARRIE WARNER, MAEGHAN MIER, ELIZABETH JAMES); 8. MT. MORRIS HIGH SCHOOL , 11:21.63 (KATEE FARLOW, LYNDSIE FARLOW, CHEYANNE EIDSON, TORI VOLWAY).

100M HURDLES -- 1. ERICKA HESTON, HASLETT HIGH SCHOOL, 16.18; 2. MOLLY MAYNARD, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 16.29; 3. BREANNA RILEY, CORUNNA CAVALIERS, 16.65; 4. HANNAH SEMINSKI, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 17.50; 5. ELENI CHIATALAS, LINDEN HIGH SCHOOL, 17.77; 6. COURTNEY HOWARD, OWOSSO HIGH SCHOOL, 17.78; 7. JENNIFER TAYLOR, ST. JOHNS HIGH SCHOOL, 17.90; 8. KORTNEE BUCKEL, FENTON HIGH SCHOOL, 18.04.

100 METER DASH -- 1. RACHEL HETTINGER, OWOSSO HIGH SCHOOL, 12.21; 2. ALLIE FOX, ST. JOHNS HIGH SCHOOL, 12.30; 3. LEANNE SELINGER, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 12.73; 4. MEHGAN HART, EAST LANSING HIGH SCHOOL, 12.77; 5. JAQUAVIA COUCH, SAGINAW HIGH SCHOOL, 12.80; 6. LEANN SCRUGGS, CLIO HIGH SCHOOL, 12.81; 7T. KARAH ROBERTSON, EAST LANSING HIGH SCHOOL, 13.18; T. TAKEYNA SINGLETON, SAGINAW HIGH SCHOOL, 13.18.

800 METER RELAY -- 1. EAST LANSING HIGH SCHOO, 1:46.21 (KARAH ROBERTSON, GABRIELLE JENNINGS, HANNAH FITZPATRICK, VI; 2. HASLETT HIGH SCHOOL (A), 1:48.24 (BRITTANY WOLF, SARAE ZIMMERMAN, MONICA. BARNES, LAUREN. LAM; 3. ST. JOHNS HIGH SCHOOL (, 1:50.40 (KAYLA BOWLES, ELIE DURKEE, BRE BELLINGAR, ALLIE FOX); 4. FENTON HIGH SCHOOL (A) , 1:52.28 (ALESSANDRA KOZLOWSKI, BRITTANY ROBINSON, ALYSSA SANDER, KOR; 5. WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 1:52.68 (MALLORY METZER, CASSIDY METZER, SAMANTHA COYKENDALL, LEANNE; 6. LINDEN HIGH SCHOOL (A) , 1:52.82 (ELENI CHIATALAS, RACHEL MCCLOSKEY, JACKIE COON, MEGAN DUBOI; 7. FLINT POWERS CATHOLIC H, 1:54.11 (RACHAEL BLOINK, KARIANNE MCDONALD, SHAYAN FERRIS, BRITTANY; 8. SAGINAW HIGH SCHOOL (A), 1:55.51 (ANGEL ROHEIA, JAQUAVIA COUCH, TAKEYNA SINGLETON, KEYANDREA.

1600 METER RUN -- 1. KATE NELSON, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 5:21.96; 2. EMMA DRENTH, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 5:22.80; 3. LAUREN HALM, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 5:30.10; 4. HEIDI SACK, LINDEN HIGH SCHOOL, 5:32.91; 5. MICHA SPAGNUOLO, OWOSSO HIGH SCHOOL, 5:42.03; 6. ALECIA BRONIKOWSKI, FOWLERVILLE HIGH SCHOOL, 5:43.24; 7. SARAH DREVON, FLINT POWERS CATHOLIC HIGH SCHOOL, 5:44.45; 8. MARISSA SCHNEIDER, CORUNNA CAVALIERS, 5:47.85.

400 METER RELAY -- 1. EAST LANSING HIGH SCHOO, 49.93 (MEHGAN HART, ARNESHA JENNINGS, KARAH ROBERTSON, HANNAH FITZ; 2. SAGINAW HIGH SCHOOL (A), 50.57 (ANGEL ROHEIA, JAQUAVIA COUCH, TAKEYNA SINGLETON, KEYANDREA; 3. WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 51.87 (MALLORY METZER, CHLOE HINER, CASSIDY METZER, LEANNE SELINGE; 4. HASLETT HIGH SCHOOL (A), 52.71 (MARIANNA COLPEAN, SARAE ZIMMERMAN, BRITTANY WOLF, SAM. JOHN; 5. FOWLERVILLE HIGH SCHOOL, 53.19 (CORINNE JELKEN, JESSICA SMITH, KYLE HARMON, ALANA CURTIS); 6. CORUNNA CAVALIERS (A), 53.48 (JORY BROWN, BRIANA DUMOND, ALLISON SHIPMAN, LORI SPITLER); 7. LINDEN HIGH SCHOOL (A) , 53.49 (ELENI CHIATALAS, RACHEL MCCLOSKEY, JACKIE COON, MEGAN DUBOI; 8. FLINT NORTHWESTERN HIGH, 53.84 (TIORA TURNER, JANINE TRAVICE, ALYSSA JONES, KHADIJAH CHAPPL.

400 METER DASH -- 1. RACHEL HETTINGER, OWOSSO HIGH SCHOOL, 59.44; 2. LAUREN LAMPMAN, HASLETT HIGH SCHOOL, 59.46; 3. WHITNEY WHITE, EAST LANSING HIGH SCHOOL, 1:00.07; 4. LEANN SCRUGGS, CLIO HIGH SCHOOL, 1:02.86; 5. SHELBY GUILE, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 1:03.19; 6. ASHLEY RIHACEK, LINDEN HIGH SCHOOL, 1:03.67; 7. ELIE DURKEE, ST. JOHNS HIGH SCHOOL, 1:03.72; 8. CASSANDRA CAMERON, CORUNNA CAVALIERS, 1:04.06.

800 METER RUN -- 1. SARAH MARTINEZ, FLINT POWERS CATHOLIC HIGH SCHOOL, 2:21.93; 2. ERIN FEDEWA, ST. JOHNS HIGH SCHOOL, 2:22.61; 3. KATE NELSON, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 2:22.87; 4. SAMANTHA VANGILDER, FOWLERVILLE HIGH SCHOOL, 2:24.61; 5. JENNIFER VANDENHAUTE, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 2:27.68; 6. JADE JACKSON, EAST LANSING HIGH SCHOOL, 2:29.40; 7. ELIZABETH ERICKSON, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 2:30.13; 8. HAYLEY LADI, FENTON HIGH SCHOOL, 2:32.61.

200 METER DASH -- 1. VICTORIA LIPSCOMB, EAST LANSING HIGH SCHOOL, 25.31; 2. RACHEL HETTINGER, OWOSSO HIGH SCHOOL, 25.69; 3. KEYANDREA ROHEIA, SAGINAW HIGH SCHOOL, 26.02; 4. HANNAH FITZPATRICK, EAST LANSING HIGH SCHOOL, 26.23; 5. ALLIE FOX, ST. JOHNS HIGH SCHOOL, 26.35; 6. MALLORY METZER, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 26.78; 7. LAUREN LAMPMAN, HASLETT HIGH SCHOOL, 26.94; 8. LEANN SCRUGGS, CLIO HIGH SCHOOL, 27.21.

300M LOW HURD -- 1. MONICA BARNES, HASLETT HIGH SCHOOL, 47.72; 2. BRE BELLINGAR, ST. JOHNS HIGH SCHOOL, 48.66; 3. LAURA SEARS, MT. MORRIS HIGH SCHOOL, 50.05; 4. MOLLY MAYNARD, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 50.53; 5. JENNIFER TAYLOR, ST. JOHNS HIGH SCHOOL, 52.32; 6. ANGEL ROHEIA, SAGINAW HIGH SCHOOL, 52.42; 7. ALYSSA SANDER, FENTON HIGH SCHOOL, 52.58; 8. SARA WARD, LINDEN HIGH SCHOOL, 52.65.

3200 METER RUN -- 1. LAUREN HALM, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 11:51.54; 2. EMMA DRENTH, WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 11:52.14; 3. LIBBY SALEMI, ST. JOHNS HIGH SCHOOL, 12:17.32; 4. MICHA SPAGNUOLO, OWOSSO HIGH SCHOOL, 12:18.50; 5. ALECIA BRONIKOWSKI, FOWLERVILLE HIGH SCHOOL, 12:22.11; 6. MAYCE VARACALLI, LINDEN HIGH SCHOOL, 12:22.46; 7. ELIZABETH PEARCE, EAST LANSING HIGH SCHOOL, 12:26.46; 8. DANIELLE PARTAIN, CORUNNA CAVALIERS, 12:37.25.

1600 METER RELAY -- 1. HASLETT HIGH SCHOOL (A), 4:12.48 (BRITTANY WOLF, MOLLY. DUDA, MONICA. BARNES, LAUREN. LAMPMAN; 2. WILLIAMSTON HIGH SCHOOL, 4:13.02 (SHELBY GUILE, MALLORY METZER, CHRISTINA GREEN, KATE NELSON); 3. EAST LANSING HIGH SCHOO, 4:13.23 (KARAH ROBERTSON, HANNAH FITZPATRICK, JADE JACKSON, WHITNEY; 4. LINDEN HIGH SCHOOL (A) , 4:19.73 (SARA WARD, ASHLEY RIHACEK, HEIDI SACK, JACKIE COON); 5. ST. JOHNS HIGH SCHOOL (, 4:21.01 (ELIE DURKEE, BRE HARDEN, BRE BELLINGAR, ERIN FEDEWA); 6. CORUNNA CAVALIERS (A), 4:24.87 (CASSANDRA CAMERON, KAYLEE JOHNSON, CAITLAN HERRON, MEREDITH; 7. FLINT POWERS CATHOLIC H, 4:25.00 (SHAYAN FERRIS, KARIANNE MCDONALD, BRITTANY LIVESAY, SARAH M; 8. OWOSSO HIGH SCHOOL (A) , 4:31.31 (MALLORY RUMRILL, JENNAH HUNT, KRISTA ELLIS, RACHEL HETTINGE.



05/16/08 MEN'S TRACK AND FIELD

MICHIGAN REGIONAL 16-2 AT CADILLAC HIGH SCHOOL 05/16/08



TEAM SCORING - Alma 112; Ludington 92; Mt Pleasant 78; Ogemaw Heights 65; Cheboygen 60; Petoskey 52; Big Rapids 50; Cadillac 45; Remus Chippewa Hills 29; Bay City John Glenn 26.50; Midland Bullock Creek 18; Manistee 17; Gaylord 12; Pinconning Area 5.50.

3200 METER RELAY -- 1. Alma (A), 8:11.14; 2. Petoskey (A), 8:13.28 (Blaise Henning, Dylan Fettig, Jared Goodrich, Derek Henning; 3. Mt Pleasant (A), 8:40.36; 4. Cheboygen (A), 8:45.15 (Chris Crongeyer, Brandon Barr, Chad Powell, Josh Kurtz); 5. Midland Bullock Creek (, 8:45.97 (Ryan Decker, Grant Isley, Lance Juhas, Trenton Trudell); 6. Remus Chippewa Hills (A, 8:49.02; 7. Ogemaw Heights (A), 8:50.43; 8. Manistee (A), 8:57.83 (Jon Peterson, Joe Jesgarz, Wes Owens, Josh Janowiak).

110M HURDLES -- 1. Trey Crongeyer, Cheboygen, 14.99; 2. Nathan Hoyle, Mt Pleasant, 15.57; 3. Greg Simmons, Ogemaw Heights, 15.63; 4. Kevin Leikert, Ludington, 16.12; 5. Jaron Jablonski, Bay City John Glenn, 16.39; 6. Chris Schumann, Bay City John Glenn, 16.53; 7. Markus Gonzales, Alma, 16.60; 8. Kyle Hooley, Big Rapids, 16.69.

100 METER DASH -- 1. Cody Zagers, Cadillac, 11.44; 2. Bradan Tuszynski, Gaylord, 11.73; 3. Nick St. John, Mt Pleasant, 11.75; 4. Kyle Lark, Alma, 11.98; 5. Chase Dore, Bay City John Glenn, 12.00; 6. Dalton Zawacki, Manistee, 12.05; 7. Bryan Williams, Ogemaw Heights, 12.52.

800 METER RELAY -- 1. Ludington (A), 1:31.52; 2. Cadillac (A), 1:33.03 (Tyler Hewitt, Tyler Ellsworth, Jake Hurrell, Cody Zagers); 3. Mt Pleasant (A), 1:33.43; 4. Cheboygen (A), 1:34.08 (Trey Crongeyer, Scott Dombroski, Josh Kurtz, Adam Reed); 5. Remus Chippewa Hills (A, 1:35.18; 6. Ogemaw Heights (A), 1:35.54; 7. Manistee (A), 1:37.26 (Carl Jaskiw, Dalton Zawacki, John Phillips, Ryan Helminiak); 8. Petoskey (A), 1:38.30 (James Proctor, Chad Holmuth, Mark Wilhelm, Mike Suter).

1600 METER RUN -- 1. Derek Henning, Petoskey, 4:30.90; 2. Derek Devine, Alma, 4:37.98; 3. Nathan Sanchez, Alma, 4:38.76; 4. Ethan Earnest, Big Rapids, 4:40.99; 5. Adrian Martinez, Ludington, 4:45.55; 6. Andy Franklin, Remus Chippewa Hills, 4:47.57; 7. Shawn Simons, Cadillac, 4:48.78; 8. Jake Stearns, Cadillac, 4:49.35.

400 METER RELAY -- 1. Cadillac (A), 44.40 (Tyler Hewitt, Tyler Ellsworth, Jake Hurrell, Cody Zagers); 2. Big Rapids (A), 44.68 (Matt Windquist, Alec Snavley, Aaron Daugherty, Zach Daugher; 3. Bay City John Glenn (A), 45.00 (Chase Dore, Matt Balen, Chris Schumann, Josh Light); 4. Midland Bullock Creek (, 45.39 (Matthew Peterson, Tyler Yascolt, Dan Elledge, Andrew Copus); 5. Ogemaw Heights (A), 45.40; 6. Alma (A), 45.65; 7. Mt Pleasant (A), 45.89; 8. Cheboygen (A), 46.12 (Willie Neelis, Tim Lytle, Zach Engstrom, David Lince).

400 METER DASH -- 1. Gabe Rivera, Ludington, 50.79; 2. Brock Buschle, Alma, 50.94; 3. Ethan Fulton, Ludington, 51.85; 4. Eric Reum, Ludington, 52.00; 5. Connor Odykirk, Mt Pleasant, 53.47; 6. Alec Snavley, Big Rapids, 53.57; 7. Sebastian SanMiguel, Alma, 54.66; 8. Jon Peterson, Manistee, 54.92.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Trey Crongeyer, Cheboygen, 40.03; 2. Greg Simmons, Ogemaw Heights, 41.78; 3. Nick St. John, Mt Pleasant, 42.41; 4. Matthew Peterson, Midland Bullock Creek, 43.02; 5. Kevin Leikert, Ludington, 43.10; 6. Markus Gonzales, Alma, 43.15; 7. Kyle Hooley, Big Rapids, 43.29; 8. Nathan Hoyle, Mt Pleasant, 43.43.

800 METER RUN -- 1. Nathan Sanchez, Alma, 1:58.73; 2. Nick Loveberry, Mt Pleasant, 2:01.62; 3. Tim LeForce, Ogemaw Heights, 2:02.55; 4. Cody Gosma, Big Rapids, 2:06.13; 5. Matt Mastenbrook, Petoskey, 2:07.02; 6. Nathaniel Holmes, Alma, 2:07.87; 7. Travis Howard, Petoskey, 2:08.89; 8. Kelsey Allen, Bay City John Glenn, 2:09.63.

200 METER DASH -- 1. Eric Reum, Ludington, 23.10; 2. Brock Buschle, Alma, 23.57; 3. Fisayo Famoye, Mt Pleasant, 23.61; 4. Dustin Wooster, Remus Chippewa Hills, 23.85; 5. Josh Light, Bay City John Glenn, 24.08; 6. Ethan Fulton, Ludington, 24.11; 7. Jake Hurrell, Cadillac, 24.17; 8. Connor Odykirk, Mt Pleasant, 24.22.

3200 METER RUN -- 1. Derek Henning, Petoskey, 9:53.79; 2. Blaise Henning, Petoskey, 9:57.92; 3. Derek Devine, Alma, 10:08.75; 4. Martin Nelkie, Ogemaw Heights, 10:17.92; 5. Kyle Gibson, Alma, 10:18.72; 6. Ryan Rebain, Remus Chippewa Hills, 10:22.54; 7. Ethan Earnest, Big Rapids, 10:32.67; 8. Adrian Martinez, Ludington, 10:33.25.

1600 METER RELAY -- 1. Ludington (A), 3:27.59; 2. Cheboygen (A), 3:28.49 (Brandon Barr, Trey Crongeyer, Scott Dombroski, Josh Kurtz); 3. Alma (A), 3:31.29; 4. Mt Pleasant (A), 3:31.58; 5. Petoskey (A), 3:33.75 (Derek Henning, Mark Wilhelm, Jason Muller, Dylan Fettig); 6. Ogemaw Heights (A), 3:36.75; 7. Remus Chippewa Hills (A, 3:37.13; 8. Cadillac (A), 3:38.55 (Tyler Ellsworth, Jake Hurrell, Tyler Hewitt, Steve Reddy).

HIGH JUMP -- 1. Adam Follett, Alma, 6-2.02; 2. Connor Odykirk, Mt Pleasant, 6-2.01; 3. Cory Sanders, Ludington, 6-2; 4. Derek Danielson, Big Rapids, 6-0.01; 5. Ryan Helminiak, Manistee, 6-0; 6. Aaron Daugherty, Big Rapids, 5-10.01; 7T. Alex Bray, Pinconning Area, 5-10; T. Riki Velasquez, Bay City John Glenn, 5-10.

SHOT PUT -- 1. Alex Rose, Ogemaw Heights, 53-7; 2. Kyle Lark, Alma, 49-1; 3. Tyler Kuzee, Remus Chippewa Hills, 48-5; 4. Andrew Biedenbender, Mt Pleasant, 46-9.50; 5. Zach Pant, Cadillac, 46-9; 6. Mike James, Remus Chippewa Hills, 46-3; 7. Zack Page, Ludington, 45-2; 8. Derek Zeien, Mt Pleasant, 43-5.50.

POLE VAULT -- 1. Adam Reed, Cheboygen, 13-5; 2. Hazen Remus, Cheboygen, 12-11; 3. Kyle Brady, Alma, 12-8.01; 4. Cooper Osbron, Petoskey, 12-8; 5. Ryan McDonald, Ludington, 11-11; 6. Kyler Rosin, Bay City John Glenn, 11-5.01; 7. Jake Combs, Cadillac, 11-5; 8. Joe Burton, Ludington, 10-8.

DISCUS -- 1. Anthony Carollo, Ogemaw Heights, 159-7; 2. Justin Worth, Big Rapids, 152-8; 3. Alex Rose, Ogemaw Heights, 152-7; 4. Josh Wisney, Mt Pleasant, 151-11; 5. Josh Federspeil, Pinconning Area, 145-2; 6. Kyle Lark, Alma, 140-4; 7. Isaiah Grice, Midland Bullock Creek, 136-9; 8. Zack Page, Ludington, 130-10.

LONG JUMP -- 1. Gabe Rivera, Ludington, 21-10; 2. Aaron Daugherty, Big Rapids, 21-3.75; 3. Kyle Kline, Manistee, 20-11.50; 4. Tyler Ellsworth, Cadillac, 20-10.25; 5. Bradan Tuszynski, Gaylord, 20-8.25; 6. John Lafrinere, Cheboygen, 20-4.75; 7. Matthew Peterson, Midland Bullock Creek, 20-3.50; 8. Adam Follett, Alma, 20-1.50.
05/16/08 WOMEN'S TRACK AND FIELD

MICHIGAN REGIONAL 16-2 AT CADILLAC HIGH SCHOOL 05/16/08



TEAM SCORING - Remus Chippewa Hills 94.33; Gaylord 93; Ludington 80; Cadillac 71.33; Petoskey 66; Ogemaw Heights 56; Cheboygen 51; Alma 41; Midland Bullock Creek 28; Mt Pleasant 26.33; Big Rapids 19; Manistee 19; Bay City John Glenn 16.

3200 METER RELAY -- 1. Petoskey (A), 9:49.59 (Margaret Liederbach, Amy Bieganowski, Tia Penfold, Molly To; 2. Cadillac (A), 9:58.30; 3. Gaylord (A), 10:02.24 (Maria Kulka, Sloan Secord, Brooke Arnold, Amber Kassuba); 4. Midland Bullock Creek (, 10:18.26 (Elizabeth Groendal, Mary Canze, Sarah Frederick, Cansis Rig; 5. Alma (A), 10:19.37; 6. Remus Chippewa Hills (A, 10:23.28 (Chandra Martin, Destinee Sackett, Sam Wixson, Shelby Thren); 7. Mt Pleasant (A), 10:58.86 (Briana Green, Caroline Linhart, Heidi Pearson, Mackenzie Fl.

100M HURDLES -- 1. Aly Brecht, Alma, 16.06; 2. Samantha Roberts, Midland Bullock Creek, 16.15; 3. Rashell VanLuven, Remus Chippewa Hills, 16.46; 4. Hailey Hermes, Mt Pleasant, 16.61; 5. Jenna Zaborowski, Gaylord, 17.64; 6. Erika Olson, Cadillac, 17.82; 7. Laura Pape, Mt Pleasant, 17.84; 8. Rachel Serafini, Petoskey, 18.07.

100 METER DASH -- 1. Ja'lisa Longoria, Remus Chippewa Hills, 13.28; 2. Brittney Deerfield, Gaylord, 13.29; 3. Kelsey Bunce, Big Rapids, 13.46; 4. Emily McKerchie, Ludington, 13.68; 5. Amanda Keichline, Gaylord, 13.80; 6. Allissa Castellon, Alma, 13.87; 7. Kristian Franklin, Ogemaw Heights, 13.94; 8. Katie Dickson, Cadillac, 13.99.

800 METER RELAY -- 1. Remus Chippewa Hills (A, 1:48.35 (Kristen Hixson, Nicole Burgess, Rashell VanLuven, Ja'lisa L; 2. Gaylord (A), 1:48.53 (Brittney Deerfield, Amanda Keichline, Carlye Scheer, Savann; 3. Cadillac (A), 1:51.72; 4. Ogemaw Heights (A), 1:52.31 (Brianne Price, Kristeen Soper, Selina Tabayoyong, Kalena Fr; 5. Cheboygen (A), 1:53.66; 6. Mt Pleasant (A), 1:54.47 (Latasha Welsh, Mariah Lewis, Alenna Beroza, Hailey Hermes); 7. Petoskey (A), 1:59.93 (Rachel Serafini, Sarah Scudder, Natalie Burke, Theresa LeBl.

1600 METER RUN -- 1. Kaitlyn Patterson, Cadillac, 5:15.73; 2. Molly Touran, Petoskey, 5:31.09; 3. Amber Kassuba, Gaylord, 5:39.41; 4. Destinee Sackett, Remus Chippewa Hills, 5:41.55; 5. Sloan Secord, Gaylord, 5:42.88; 6. Tori Overton, Cheboygen, 5:47.71; 7. Sharon McKenney, Remus Chippewa Hills, 5:49.24; 8. Mallory Anthony, Alma, 5:50.72.

400 METER RELAY -- 1. Gaylord (A), 52.14 (Brittney Deerfield, Taylor Hazlett, Amanda Keichline, Carly; 2. Alma (A), 52.22; 3. Remus Chippewa Hills (A, 52.79 (Nicole Burgess, Renee Humphrey, Kianna Granlund, Rashell Va; 4. Ludington (A), 52.81 (Emily McKerchie, Chelsea Henderson, Alexandra King, Stephan; 5. Ogemaw Heights (A), 54.66 (Maggie Edward, Kristian Franklin, Selina Tabayoyong, Brittn; 6. Midland Bullock Creek (, 54.96 (Samantha Roberts, Amanda Kobel, Britney Stanick, Brittany O; 7. Mt Pleasant (A), 56.77 (Laura Pape, Taylor Gibson, Samantha Duke, Mariah Lewis); 8. Cadillac (A), 56.93.

400 METER DASH -- 1. Stephanie Hurley, Bay City John Glenn, 59.71; 2. Kristen Hixson, Remus Chippewa Hills, 1:00.14; 3. Alenna Beroza, Mt Pleasant, 1:01.22; 4. Savannah Hypio, Gaylord, 1:01.42; 5. Felicia Smith, Alma, 1:01.70; 6. Kelsie Russell, Ludington, 1:02.20; 7. Kristi Ellis, Petoskey, 1:02.96; 8. Nicole Burgess, Remus Chippewa Hills, 1:05.25.

300M LOW HURD -- 1. Samantha Roberts, Midland Bullock Creek, 46.51; 2. Mell Libby, Cheboygen, 48.27; 3. Hailey Hermes, Mt Pleasant, 49.70; 4. Rashell VanLuven, Remus Chippewa Hills, 50.23; 5. Amy Bieganowski, Petoskey, 51.08; 6. Jenna Zaborowski, Gaylord, 51.15; 7. Emily Holbrook, Ludington, 51.41; 8. Lane Thompson, Alma, 54.16.

800 METER RUN -- 1. Margaret Liederbach, Petoskey, 2:22.70; 2. Tia Penfold, Petoskey, 2:25.46; 3. Chandra Martin, Remus Chippewa Hills, 2:26.41; 4. Chennah Heroor, Big Rapids, 2:28.56; 5. Kendra Kiefer, Cheboygen, 2:28.91; 6. Emily Barcey, Cadillac, 2:29.35; 7. Maria Kulka, Gaylord, 2:31.22; 8. Brooke Arnold, Gaylord, 2:31.84.

200 METER DASH -- 1. Kalena Franklin, Ogemaw Heights, 27.09; 2. Chelsea Henderson, Ludington, 27.29; 3. Ja'lisa Longoria, Remus Chippewa Hills, 27.49; 4. Savannah Hypio, Gaylord, 27.73; 5. Betsey Coon, Cadillac, 27.81; 6. Allissa Castellon, Alma, 29.00; 7. Kenni Jo Lemieux, Big Rapids, 29.71; 8. Katie Dickson, Cadillac, 29.79.

3200 METER RUN -- 1. Kaitlyn Patterson, Cadillac, 11:05.79; 2. Samantha Hunt, Gaylord, 12:02.15; 3. Sloan Secord, Gaylord, 12:06.11; 4. Emma Bizzigotti, Cadillac, 12:11.32; 5. Sharon McKenney, Remus Chippewa Hills, 12:12.12; 6. Amber Kassuba, Gaylord, 12:14.53; 7. Destinee Sackett, Remus Chippewa Hills, 12:16.91; 8. Shayla Uplegger, Alma, 12:24.31.

1600 METER RELAY -- 1. Remus Chippewa Hills (A, 4:10.18 (Kristen Hixson, Ja'lisa Longoria, Chandra Martin, Sam Wixso; 2. Petoskey (A), 4:10.22 (Margaret Liederbach, Molly Touran, Tia Penfold, Kristi Elli; 3. Cheboygen (A), 4:13.97; 4. Ogemaw Heights (A), 4:17.31 (Brianne Price, Kristian Franklin, Kristeen Soper, Kalena Fr; 5. Alma (A), 4:19.36; 6. Cadillac (A), 4:25.20; 7. Gaylord (A), 4:26.19 (Brooke Arnold, Maria Kulka, Sloan Secord, Savannah Hypio); 8. Midland Bullock Creek (, 4:34.72 (Elizabeth Groendal, Sarah Frederick, Mary Canze, Cansis Rig.

HIGH JUMP -- 1. McKenzie Majchrzak, Manistee, 5-3; 2. Alexandra King, Ludington, 5-1.05; 3. Mell Libby, Cheboygen, 5-1; 4. maggie smith, Cadillac, 4-11.05; 5. Kristi Ellis, Petoskey, 4-11; 6. Jennifer Alway, Manistee, 4-9.05; 7. Aly Brecht, Alma, 4-9; 8T. Breann Metcalf, Remus Chippewa Hills, 4-6; T. Erika Olson, Cadillac, 4-6; T. Latasha Welsh, Mt Pleasant, 4-6.

SHOT PUT -- 1. Victoria Buhr, Cheboygen, 41-4; 2. Chelsea Anthony, Ludington, 37-3; 3. Lauren Bluhm, Bay City John Glenn, 35-0; 4. Chelsea Henderson, Ludington, 34-5.50; 5. Kayla Brindley, Ogemaw Heights, 33-8.50; 6. Kami Shields, Ogemaw Heights, 33-2.50; 7. Audrey Wood, Cadillac, 31-9; 8. Sheila Tift, Big Rapids, 31-5.

POLE VAULT -- 1. Emily McKerchie, Ludington, 10-0; 2. Kristen Hixson, Remus Chippewa Hills, 9-6; 3T. Andi Caron, Petoskey, 9-0; T. Betsey Coon, Cadillac, 9-0; 5. Mia Stranaly, Cheboygen, 8-8.50; 6. Brittney Stein, Ogemaw Heights, 8-8.40; 7. Monica Betker, Remus Chippewa Hills, 8-8.30; 8T. Amanda Pincosky, Cadillac, 8-2; T. Catie Gammon, Petoskey, 8-2.

DISCUS -- 1. Chelsea Anthony, Ludington, 136-3; 2. Kayla Brindley, Ogemaw Heights, 129-4; 3. Victoria Buhr, Cheboygen, 123-4; 4. Mariah Hector, Big Rapids, 121-1; 5. Kami Shields, Ogemaw Heights, 114-10; 6. Lauren Steinhurst, Ogemaw Heights, 103-10; 7. Audrey Wood, Cadillac, 95-4; 8. Andrea Wood, Cadillac, 93-1.

LONG JUMP -- 1. Chelsea DeKuiper, Ludington, 16-5; 2. Brittney Deerfield, Gaylord, 16-2.25; 3. McKenzie Majchrzak, Manistee, 15-11.75; 4. Kalena Franklin, Ogemaw Heights, 15-6.50; 5. Emily Holbrook, Ludington, 15-5.01; 6. Kristi Ellis, Petoskey, 15-5; 7. Stephanie Sanders, Ludington, 15-4.25; 8. Brittany Ohora, Midland Bullock Creek, 15-3.50.

05/17/08 MEN'S TRACK AND FIELD

REGIONAL 17 AT RENAISSANCE 05/17/08



TEAM SCORING - Detroit Renaissance 139; South Lake 90; Ferndale 79; HAZEL PARK HIGH SCHOOL 65; Crockett Technical High School 47; Warren Woods Tower High School 46; Lakeview High School 39; Madison Heights Lamphere 33; Southwestern High School 24; Warren Lincoln High School 22; FITZGERALD HIGH SCHOOL 18; Highland Park Comunity High School 14; Center Line High School 11; Explorers 9.

3200 METER RELAY -- 1. Detroit Renaissance (A), 8:46.61; 2. HAZEL PARK HIGH SCHOOL , 8:47.80 (Levi Laframboise, Cruz Castillo, Carlos. Coronado, Dalton M; 3. Crockett Technical High, 9:00.26; 4. Warren Woods Tower High, 9:17.44 (Andrew Rejc, George Byers, Vincent Coppola, Corey Jackson); 5. Madison Heights Lampher, 9:52.84; 6. South Lake High School , 10:16.88 (Jacob Comfort, Addison Conniff, David Seaver, Shayne Little.

800 METER RELAY -- 1. South Lake High School , 1:29.00 (Eric Osley, Cameron Wilson-ALlen, Quentin Jones, Gerry Hamm; 2. Detroit Renaissance (A), 1:30.00; 3. Ferndale (A), 1:31.89; 4. Crockett Technical High, 1:33.02; 5. Lakeview High School (A, 1:35.31 (Steve Conway, Eli Gonzalez, Donny Waldorf, Joe Shepherd); 6. Warren Woods Tower High, 1:35.54 (Elijah Blocker, George Byers, Dondrick Sturdivant-Dean , Er.

110M HURDLES -- 1. Matt Kamara, South Lake High School, 15.17; 2. Samuel Gaymon, Detroit Renaissance, 15.34; 3. Dana Dixon, Detroit Renaissance, 15.80; 4. Demetrius Hawkins, Center Line High School, 15.89; 5. Duane Waldorf, Lakeview High School, 16.59; 6. Charles Hill, HAZEL PARK HIGH SCHOOL, 17.12; 7. DeShawn Jones, South Lake High School, 17.16; 8. Matt Gallina, Lakeview High School, 17.20.

100 METER DASH -- 1. Quinn Parnell, Detroit Renaissance, 10.87; 2. Valtorey Showers, Crockett Technical High School, 10.94; 3. Steve Heard, Ferndale, 11.05; 4. Dennis. Mitchell, Southwestern High School, 11.07; 5. Esua Davis, Detroit Renaissance, 11.19; 6. Joshua Jones, Explorers, 11.50; 7. Kyron Major, Crockett Technical High School, 11.56; 8. Jarren Harrison, Ferndale, 11.59.

1600 METER RUN -- 1. Raphael. Heath, Southwestern High School, 4:35.00; 2. Justin Bullock, Detroit Renaissance, 4:47.00; 3. James Barry, South Lake High School, 4:49.70; 4. Steve Poleni, Lakeview High School, 4:53.00; 5. Carlos. Coronado, HAZEL PARK HIGH SCHOOL, 4:54.34; 6. Scott Stafford, Lakeview High School, 4:54.70; 7. Justin Rea, FITZGERALD HIGH SCHOOL, 4:58.55; 8. David Munafo, Center Line High School, 5:40.20.

400 METER RELAY -- 1. Detroit Renaissance (A), 43.10; 2. Ferndale (A), 44.00; 3. South Lake High School , 44.50 (Eric Osley, Cameron Wilson-ALlen, Quentin Jones, Gerry Hamm; 4. Highland Park Comunity , 45.00; 5. Crockett Technical High, 45.30; 6. Warren Woods Tower High, 45.70 (Alex. Rejc, Bryan Castle, Vinnie Pierik, Alex Apostolescu); 7. HAZEL PARK HIGH SCHOOL , 46.20 (Adam. Hurst, Joshuah Miller, Charles Hill, Brandon Hendrix); 8. Southwestern High Schoo, 46.50.

400 METER DASH -- 1. Xavier Parnell, Detroit Renaissance, 50.29; 2. Eli Gonzalez, Lakeview High School, 51.11; 3. Kevin Terrell, Ferndale, 52.01; 4. Raphael. Heath, Southwestern High School, 54.36; 5. DeAndre Tucker, Warren Lincoln High School, 54.63; 6. Darius Waters, Crockett Technical High School, 54.69; 7. Jarrod Hamilton, Ferndale, 55.66; 8. Vorheese Zanders, Detroit Renaissance, 57.54.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Matt Kamara, South Lake High School, 41.07; 2. Samuel Gaymon, Detroit Renaissance, 41.86; 3. Antonio Fueri, Ferndale, 43.53; 4. Demetrius Hawkins, Center Line High School, 43.95; 5. DeShawn Jones, South Lake High School, 44.58; 6. Charles Hill, HAZEL PARK HIGH SCHOOL, 44.60; 7. Jerrod Scarber, HAZEL PARK HIGH SCHOOL, 44.87; 8. Jeff Hardman, Lakeview High School, 44.99.

800 METER RUN -- 1. Alex. Rejc, Warren Woods Tower High School, 2:09.95; 2. Dalton Merrell, HAZEL PARK HIGH SCHOOL, 2:11.38; 3. Kevin Lewis, Detroit Renaissance, 2:13.84; 4. Kendall Maddox, Ferndale, 2:15.22; 5. Scott Stafford, Lakeview High School, 2:16.69; 6. Steve Poleni, Lakeview High School, 2:17.11; 7. Steven Satterfield, HAZEL PARK HIGH SCHOOL, 2:17.92; 8. Vincent Coppola, Warren Woods Tower High School, 2:18.49.

200 METER DASH -- 1. Quinn Parnell, Detroit Renaissance, 22.02; 2. Quentin Jones, South Lake High School, 23.06; 3. Joshua Jones, Explorers, 23.40; 4. Esua Davis, Detroit Renaissance, 23.51; 5. Valtorey Showers, Crockett Technical High School, 24.00; 6. Kyron Major, Crockett Technical High School, 24.25; 7. Donny Waldorf, Lakeview High School, 24.40; 8. Elijah Blocker, Warren Woods Tower High School, 24.50.

3200 METER RUN -- 1. Isaac Webb, Ferndale, 10:01.58; 2. Ricky North, FITZGERALD HIGH SCHOOL, 10:06.62; 3. Justin Bullock, Detroit Renaissance, 10:55.39; 4. Justin Rea, FITZGERALD HIGH SCHOOL, 10:59.00; 5. Joe Sedlak, Warren Lincoln High School, 11:02.00; 6. Jonathan Roberts, HAZEL PARK HIGH SCHOOL, 11:19.00; 7. Anthony Mushro, Warren Woods Tower High School, 11:33.00; 8. Ian Stoll, Warren Lincoln High School, 11:38.00.

1600 METER RELAY -- 1. South Lake High School , 3:31.88 (Gerry Hammons, Quentin Jones, Matt Kamara, Derrell Williams; 2. Crockett Technical High, 3:34.93; 3. Detroit Renaissance (A), 3:35.40; 4. Ferndale (A), 3:38.04; 5. Lakeview High School (A, 3:43.56 (Eli Gonzalez, Steve Conway, Steve Poleni, Jeff Hardman); 6. Warren Lincoln High Sch, 3:51.39; 7. Madison Heights Lampher, 3:52.50; 8. Southwestern High Schoo, 3:54.24.

LONG JUMP -- 1. Steve Heard, Ferndale, 21-5; 2. Jonathon Dandridge, Highland Park Comunity High School, 20-5; 3. DeShawn Jones, South Lake High School, 19-8.50; 4. Antwan Gandy, Ferndale, 19-7.75; 5. Hertier Ndele, Warren Lincoln High School, 19-2.50; 6. Andrew Rumpz, Warren Woods Tower High School, 19-1.50; 7. Gage White, HAZEL PARK HIGH SCHOOL, 18-5.25; 8. Antonio Combs, Ferndale, 18-4.50.

HIGH JUMP -- 1. Gerry Hammons, South Lake High School, 6-2; 2. Gage White, HAZEL PARK HIGH SCHOOL, 6-0.30; 3. Hertier Ndele, Warren Lincoln High School, 6-0.20; 4. Cameron Wilson-ALlen, South Lake High School, 6-0.10; 5. Ian Larkans, Detroit Renaissance, 5-10; 6. Scott Brown, FITZGERALD HIGH SCHOOL, 5-7.03; 7. Chinedum Umachi, Detroit Renaissance, 5-7.02; 8. Antwan Gandy, Ferndale, 5-7.01.

SHOT PUT -- 1. Christopher Bible, HAZEL PARK HIGH SCHOOL, 50-10; 2. Christopher Harris, Madison Heights Lamphere, 50-0; 3. Deangelo Glaze, Ferndale, 44-9; 4. Joshuah Miller, HAZEL PARK HIGH SCHOOL, 44-3.25; 5. Aaron Mccord, Crockett Technical High School, 41-2; 6. Lawrence Young, Detroit Renaissance, 40-6; 7. Chris Norman, Detroit Renaissance, 39-6; 8. Joshua Donaldson, Highland Park Comunity High School, 39-4.50.

DISCUS -- 1. Christopher Harris, Madison Heights Lamphere, 137-4; 2. Chinedum Umachi, Detroit Renaissance, 137-2; 3. Kenny Yang, Madison Heights Lamphere, 136-1; 4. Christopher Bible, HAZEL PARK HIGH SCHOOL, 132-0; 5. Darcey Wilson, Detroit Renaissance, 130-6; 6. Alex Shub, Madison Heights Lamphere, 123-2; 7. Ramon Rodrigeuz, Southwestern High School, 121-9; 8. Dwight Tillis, Ferndale, 114-0.

POLE VAULT -- 1. Matt Pierik, Warren Woods Tower High School, 10-8; 2. Scott Postl, Warren Woods Tower High School, 9-0.
05/17/08 WOMEN'S TRACK AND FIELD

REGIONAL 17 AT RENAISSANCE 05/17/08



TEAM SCORING - Detroit Renaissance 162; Harper Woods Regina 105; Warren Woods Tower High School 87; South Lake High School 51; Lakeview High School 50; Ferndale 47; HAZEL PARK HIGH SCHOOL 42; Warren Lincoln High School 32; Madison Heights Lamphere 26; Crockett Technical High School 21; Southwestern High School 14; Highland Park Comunity High School 4.

3200 METER RELAY -- 1. Warren Woods Tower High, 10:24.50; 2. Harper Woods Regina (A), 11:00.40 (Caitlyn Hurley, Beth Ponkowski, Mary Cornwell, Annie Schult; 3. Detroit Renaissance (A), 11:07.30; 4. Madison Heights Lampher, 11:17.00; 5. HAZEL PARK HIGH SCHOOL , 12:00.80; 6. Warren Lincoln High Sch, 12:04.80 (Lauren Wells, Melissa Albaugh, Tina Mickowski, Jessica Cons; 7. South Lake High School , 12:17.40 (Eva Doering, Rebecca DeWalls, Jackie Warner, Flavia Sabashi.

800 METER RELAY -- 1. Detroit Renaissance (A), 1:46.24; 2. Ferndale (A), 1:48.09 (Shinia Malloy, Bondee Mansaray, Ciara Beard, April Johnson); 3. Lakeview High School (A, 1:49.73 (Ariel Almanza, Brittani Baisden, Jackie Langer, Mary Leone); 4. Warren Woods Tower High, 1:50.28; 5. South Lake High School , 1:50.38; 6. HAZEL PARK HIGH SCHOOL , 1:52.21; 7. Highland Park Comunity , 1:56.10; 8. Harper Woods Regina (A), 1:58.52 (Tina Runyan, Jenell Nadolski, Kayla Borkowski, Meaghan Ogon.

100M HURDLES -- 1. Chelsey Hall, Detroit Renaissance, 15.87; 2. Ariel Almanza, Lakeview High School, 16.53; 3. Malika Williams, Ferndale, 17.79; 4. Carmen Medina, Warren Lincoln High School, 18.27; 5. Amanda Mauro, Warren Woods Tower High School, 18.30; 6. Jackie Williams, Lakeview High School, 18.88; 7. Mackenzie Voss-Kury, South Lake High School, 18.96; 8. Britney Robinson, Warren Lincoln High School, 18.98.

100 METER DASH -- 1. Aja Hawkins, Crockett Technical High School, 12.18; 2. Alycea Diaz, HAZEL PARK HIGH SCHOOL, 12.81; 3. Lakia Abron, Detroit Renaissance, 12.88; 4. Kimberly Durr, Southwestern High School, 12.94; 5. Janae Cook, Detroit Renaissance, 12.99; 6. Jackie Langer, Lakeview High School, 13.25; 7. Princess Spratt, Crockett Technical High School, 13.28; 8. DeLon Wills, Detroit Renaissance, 13.41.

1600 METER RUN -- 1. Gina Valgoi, Harper Woods Regina, 5:34.49; 2. Victoria Alexander, Madison Heights Lamphere, 5:44.46; 3. Renee Cholyway, Harper Woods Regina, 5:49.00; 4. Aileen Mayack, Warren Woods Tower High School, 5:50.00; 5. Sabrina Bolvari, Ferndale, 5:58.00; 6. Kristle Marshall, Detroit Renaissance, 5:59.00; 7. Shaciara Smith, Detroit Renaissance, 6:02.00; 8. Chere Kratz, Warren Woods Tower High School, 6:05.00.

400 METER RELAY -- 1. Detroit Renaissance (A), 50.50; 2. Ferndale (A), 51.30 (Ciara Beard, April Johnson, Shinia Malloy, Bondee Mansaray); 3. HAZEL PARK HIGH SCHOOL , 52.90; 4. Harper Woods Regina (A), 53.50 (Tina Runyan, Jenell Nadolski, Kayla Borkowski, Meaghan Ogon; 5. Southwestern High Schoo, 54.90; 6. Lakeview High School (A, 56.20 (Brittani Baisden, Jorde Hardy, Princess Sims, Lisa Cerulli); 7. Highland Park Comunity , 56.90; 8. Warren Lincoln High Sch, 57.00.

400 METER DASH -- 1. Ramzee Fondren, Detroit Renaissance, 1:00.54; 2. Sadie Cinato, Warren Woods Tower High School, 1:01.14; 3. Jennifer MacDonald, South Lake High School, 1:02.44; 4. Shinia Malloy, Ferndale, 1:03.63; 5. Lauryn Giles-Marzette, South Lake High School, 1:03.89; 6. Mary Leone, Lakeview High School, 1:04.47; 7. April Johnson, Ferndale, 1:05.13; 8. Princess Spratt, Crockett Technical High School, 1:05.62.

300M LOW HURD -- 1. Ariel Almanza, Lakeview High School, 48.64; 2. Casey Lafriniere, Warren Woods Tower High School, 50.36; 3. Chelsey Hall, Detroit Renaissance, 50.50; 4. Aja Hawkins, Crockett Technical High School, 52.45; 5. Kaylene Abernathy, Ferndale, 53.48; 6. Carmen Medina, Warren Lincoln High School, 53.99; 7. Amanda Mauro, Warren Woods Tower High School, 54.67; 8. Janicia McCaskill, HAZEL PARK HIGH SCHOOL, 54.76.

800 METER RUN -- 1. Christina Farrow, Detroit Renaissance, 2:21.27; 2. Louisa Coppola, Warren Woods Tower High School, 2:30.72; 3. Kelsey Countryman, HAZEL PARK HIGH SCHOOL, 2:42.42; 4. Shaciara Smith, Detroit Renaissance, 2:42.85; 5. Sabrina Bolvari, Ferndale, 2:45.97; 6. Lauren Wells, Warren Lincoln High School, 2:47.97; 7. Jackie Williams, Lakeview High School, 2:52.13; 8. Caitlyn Hurley, Harper Woods Regina, 2:54.42.

200 METER DASH -- 1. Ashlee Abraham, Detroit Renaissance, 25.87; 2. Meaghan Ogonowski, Harper Woods Regina, 26.60; 3. April Johnson, Ferndale, 26.67; 4. Jackie Langer, Lakeview High School, 27.57; 5. Samantha Harper, Detroit Renaissance, 27.75; 6. Nikeda. Ford, Southwestern High School, 28.17; 7. Aja Hawkins, Crockett Technical High School, 28.45; 8. Princess Spratt, Crockett Technical High School, 28.87.

3200 METER RUN -- 1. Gina Valgoi, Harper Woods Regina, 12:00.95; 2. Victoria Alexander, Madison Heights Lamphere, 12:13.11; 3. Renee Cholyway, Harper Woods Regina, 12:43.91; 4. Kristle Marshall, Detroit Renaissance, 13:15.38; 5. Elizabeth Kapala, Madison Heights Lamphere, 13:17.60; 6. Jasmine Hayward, Detroit Renaissance, 13:44.64; 7. Chere Kratz, Warren Woods Tower High School, 13:52.86; 8. Samantha Cooper, Warren Woods Tower High School, 14:38.78.

1600 METER RELAY -- 1. Detroit Renaissance (A), 4:06.72; 2. South Lake High School , 4:20.48; 3. Lakeview High School (A, 4:26.94 (Ariel Almanza, Jackie Langer, Mary Leone, Jorde Hardy); 4. Warren Woods Tower High, 4:35.11; 5. HAZEL PARK HIGH SCHOOL , 4:37.90; 6. Harper Woods Regina (A), 4:41.38 (Kayla Borkowski, Jenell Nadolski, Alexus Patton, Paula Blou; 7. Southwestern High Schoo, 4:46.36; 8. Madison Heights Lampher, 4:56.86.

LONG JUMP -- 1. Kiara Smith, Detroit Renaissance, 16-4; 2. Meaghan Ogonowski, Harper Woods Regina, 16-2.25; 3. Ayanna Dennis, Warren Woods Tower High School, 14-11; 4. Andrea Kyser, South Lake High School, 14-7; 5. Kelsey Countryman, HAZEL PARK HIGH SCHOOL, 14-5; 6. Samantha Harper, Detroit Renaissance, 14-5; 7. Elizabeth Miller, Warren Lincoln High School, 14-4; 8. Lisa Cerulli, Lakeview High School, 13-11.

HIGH JUMP -- 1. Jennifer MacDonald, South Lake High School, 4-11.10; 2. Kiara Smith, Detroit Renaissance, 4-11.02; 3. Janicia McCaskill, HAZEL PARK HIGH SCHOOL, 4-9.10; 4. Samantha Harper, Detroit Renaissance, 4-9.02; 5. Amiri Williams, Detroit Renaissance, 4-9.01; 6. Paula Blount, Harper Woods Regina, 4-6.10; 7. Annie Schulte, Harper Woods Regina, 4-6.04; 8. Carmen Medina, Warren Lincoln High School, 4-6.03.

SHOT PUT -- 1. Anjanea Reed, South Lake High School, 36-3; 2. Alex Strango, Harper Woods Regina, 36-0.50; 3. Jasmine Esu, Detroit Renaissance, 34-7; 4. Candace Hurt, Harper Woods Regina, 33-8.50; 5. D'Lisa Harrison, Detroit Renaissance, 33-3.50; 6. Breanna James, Harper Woods Regina, 32-5; 7. Taylor Halperin, Warren Lincoln High School, 31-9.25; 8. Rokeyta Roberson, Detroit Renaissance, 30-11.50.

DISCUS -- 1. Alex Strango, Harper Woods Regina, 110-0; 2. Breanna James, Harper Woods Regina, 103-9; 3. Jennifer Randall, Warren Lincoln High School, 97-0; 4. Taylor Halperin, Warren Lincoln High School, 96-5; 5. D'Lisa Harrison, Detroit Renaissance, 94-7; 6. Klaudia Cembor, Warren Woods Tower High School, 93-7; 7. Brittany Pasha, Detroit Renaissance, 88-4; 8. Amber Martin, Warren Woods Tower High School, 86-4.

POLE VAULT -- 1. Mandi Damm, Warren Woods Tower High School, 8-4; 2. Lauren Fitzpatrick, Warren Woods Tower High School, 8-0.

05/16/08 MEN'S TRACK AND FIELD

REGIONAL 18-2 AT ALGONAC 05/16/08



TEAM SCORING - Flint Kearsley 96; Goodrich 86; Marine City 72.50; Caro 66; Clinton Township Clintondale 57; Yale 44; North Branch 39.50; Croswell - Lexington 39.50; St. Clair 36; Algonac 34; Marysville 28; Richmond 24.50; Imlay City 20; Lapeer West 12; Lapeer East 8.

3200 METER RELAY -- 1. Caro, 8:05.75; 2. Flint Kearsley, 8:09.79; 3. Algonac, 8:24.35; 4. St. Clair, 8:27.38; 5. Imlay City, 8:31.10; 6. Croswell - Lexington, 8:41.49; 7. Marysville, 8:46.92; 8. Lapeer East, 8:56.60.

110M HURDLES -- 1. Steve Wojciechowski, Marine City, 14.60; 2. Aviram Campbell, Yale, 14.69; 3. KYLER ELSWORTH, Goodrich, 15.06; 4. John Hanna, Lapeer East, 15.41; 5. Brad Farley, Croswell - Lexington, 15.48; 6. Dennis Kunselman, Algonac, 15.78; 7. Chad Rhoades, Algonac, 15.97; 8. Nate Jones, Marysville, 16.19.

100M Dash -- 1. Dale Blackmer, Flint Kearsley, 10.76; 2. Michael Johnson, Clinton Township Clintondale, 11.02; 3. NICHOLAS SWEET, Goodrich, 11.13; 4. Wayne Gilbert, North Branch, 11.14; 5. Dan Mandeville, Yale, 11.34; 6. Devin Scherzer, Caro, 11.44; 7. NICK MENDOZA, Goodrich, 11.76; 8. Chad Allemon, Marine City, 19.53.

800 METER RELAY -- 1. Flint Kearsley, 1:31.86; 2. Clinton Township Clinto, 1:32.46; 3. Goodrich, 1:33.84; 4. Croswell - Lexington, 1:34.85; 5. Richmond, 1:35.17; 6. Caro, 1:35.95; 7. Marysville, 1:36.75; 8. North Branch, 1:37.36.

1600 METER RUN -- 1. Addis Habtewold, St. Clair, 4:25.89; 2. emery pitcel, Richmond, 4:33.60; 3. Casey Trempler, Marine City, 4:38.44; 4. Travis Gere, Caro, 4:39.47; 5. Drew Davis, Flint Kearsley, 4:39.99; 6. Nick Brosky, St. Clair, 4:40.31; 7. BRANDON DEGROUCHY, Goodrich, 4:41.15; 8. Abel Lerma, Croswell - Lexington, 4:41.60.

400 METER RELAY -- 1. Clinton Township Clinto, 44.54; 2. Goodrich, 45.22; 3. Flint Kearsley, 45.59; 4. Croswell - Lexington, 46.40; 5. Caro, 46.48; 6. Marysville, 46.54; 7. Richmond, 46.61; 8. Yale, 46.74.

400 METER DASH -- 1. Fernando Terrell, Flint Kearsley, 50.79; 2. Steve Faucher, Marine City, 50.84; 3. Cody Gustafson, Flint Kearsley, 52.21; 4. Ben Casaceli, Algonac, 52.53; 5. Michael Hartson, Croswell - Lexington, 53.21; 6. Kenny Sims, Clinton Township Clintondale, 53.69; 7. Kris Sutherland, Yale, 53.79; 8. JEFF TEAGUE, Goodrich, 54.02.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Steve Wojciechowski, Marine City, 39.87; 2. Dalton Bates, North Branch, 40.47; 3. Aviram Campbell, Yale, 40.95; 4. Kyle Blackmer, Flint Kearsley, 41.05; 5. Lynell Brintley, Clinton Township Clintondale, 41.39; 6. KYLER ELSWORTH, Goodrich, 42.30; 7. Josh Sherwood, Flint Kearsley, 42.77; 8. ADAM KAUER, Goodrich, 43.33.

800 METER RUN -- 1. Travis Gere, Caro, 2:00.86; 2. Steve Faucher, Marine City, 2:01.13; 3. Fernando Terrell, Flint Kearsley, 2:01.85; 4. Cory Rivard, Algonac, 2:02.89; 5. Mike Guerrero, Imlay City, 2:03.35; 6. Scott Boller, Lapeer West, 2:03.67; 7. Drew Davis, Flint Kearsley, 2:05.94; 8. BRANDON DEGROUCHY, Goodrich, 2:06.34.

200 METER DASH -- 1. Dale Blackmer, Flint Kearsley, 22.35; 2. KYLE HUGHES, Goodrich, 22.67; 3. Jerry Hendrick, Marysville, 22.76; 4. Cody Gustafson, Flint Kearsley, 22.95; 5. Devin Scherzer, Caro, 23.00; 6. Ben Clark, Lapeer West, 23.43; 7. dan schroeder, Richmond, 23.47; 8. Brandon Hercliff, Caro, 23.63.

3200 METER RUN -- 1. Addis Habtewold, St. Clair, 9:38.25; 2. Andrew Gizowski, St. Clair, 10:06.79; 3. Abel Lerma, Croswell - Lexington, 10:09.79; 4. Tommy Matuszak, Caro, 10:13.80; 5. James Fisher, Yale, 10:14.98; 6. emery pitcel, Richmond, 10:18.31; 7. Travis Gere, Caro, 10:33.97; 8. Gregg Govier, Marine City, 10:36.35.

1600 METER RELAY -- 1. Flint Kearsley, 3:26.71; 2. Goodrich, 3:30.98; 3. Marine City (A), 3:32.13; 4. Algonac, 3:35.38; 5. Croswell - Lexington, 3:35.76; 6. Imlay City, 3:37.28; 7. Caro, 3:38.66; 8. Yale, 3:45.91.

HIGH JUMP -- 1. Kenny Sims, Clinton Township Clintondale, 6-6; 2. Kyle Nordstrom, Caro, 6-4; 3. JO BOISTURE, Goodrich, 6-2.10; 4. Brad Farley, Croswell - Lexington, 6-2; 5. Zach VanLooy, Marysville, 6-0; 6T. Spencer Dudely, North Branch, 5-11; T. Nathan Rusch, Croswell - Lexington, 5-11; 8. KYLER ELSWORTH, Goodrich, 5-10.

LONG JUMP -- 1. Camerin Friske, North Branch, 21-5.50; 2. Dennis Kunselman, Algonac, 21-0.75; 3. Todd DeLange, Lapeer West, 20-11.25; 4. Steve Wojciechowski, Marine City, 20-10; 5. dan schroeder, Richmond, 20-4.50; 6. Wayne Gilbert, North Branch, 19-10; 7. John Hanna, Lapeer East, 19-8.50; 8. Kyle Nordstrom, Caro, 18-4.25.

SHOT PUT -- 1. JAKE WINSTON, Goodrich, 50-10.50; 2. Denzel Rodgers, Clinton Township Clintondale, 49-4.50; 3. JAKE MCGINNIS, Goodrich, 49-0; 4. Dan Dobney, Marysville, 48-7; 5. Mason Duke, Imlay City, 46-6.50; 6. Zach Hueter, North Branch, 45-7; 7. Kevin Turner, Flint Kearsley, 43-0; 8. Cory Still, Yale, 42-9.

DISCUS -- 1. Cory Still, Yale, 167-3; 2. Jack Dennis, Caro, 163-8; 3. Denzel Rodgers, Clinton Township Clintondale, 155-0; 4. Dan Dobney, Marysville, 142-4; 5. JAKE MCGINNIS, Goodrich, 141-4; 6. JAKE WINSTON, Goodrich, 140-5; 7. Steve Chuhran, Marine City, 129-11; 8. Mason Duke, Imlay City, 129-10.

POLE VAULT -- 1. Joe Wesley, Marine City, 14-6; 2T. Dalton Bates, North Branch, 12-8; T. Josh Kutchen, Yale, 12-8; 4T. Russell Ferqueron, Marine City, 12-5; T. Kevin Shene, Imlay City, 12-5; T. BLAKE HUDACK, Goodrich, 12-5; 7T. kaleb schweiger, Richmond, 11-5; T. Colby Aures, Marine City, 11-5.
05/16/08 WOMEN'S TRACK AND FIELD

REGIONAL 18-2 AT ALGONAC 05/16/08



TEAM SCORING - Goodrich 115; Marine City 87; Algonac 69; Yale 56; Clinton Township Clintondale 54; North Branch 52.50; Croswell - Lexington 43.50; Richmond 41; Caro 39; Lapeer East 26; Flint Kearsley 21.50; St. Clair 21; Imlay City 20.50; Marysville 14; Lapeer West 3.

3200 METER RELAY -- 1. Algonac, 9:52.69; 2. Richmond, 9:58.60; 3. Marine City, 10:01.43; 4. Goodrich, 10:03.94; 5. Caro, 10:08.53; 6. St. Clair, 10:16.74; 7. Croswell - Lexington, 10:34.20; 8. Flint Kearsley, 10:34.78.

100M HURDLES -- 1. Iris Campbell, Yale, 14.39; 2. Olivia Kohler, North Branch, 14.97; 3. Jessica Rombach, Marine City, 15.24; 4. kristen patchel, Richmond, 15.69; 5. JOLYNN ZIRNHELT, Goodrich, 15.92; 6. Anna McNerney, Algonac, 16.47; 7. Kelly Collins, Algonac, 16.49; 8. Jordan Strauss, Lapeer East, 16.78.

100 METER DASH -- 1. Gabrielle Adams, Clinton Township Clintondale, 12.14; 2. KORTNI ELSWORTH, Goodrich, 12.51; 3. Teal Washington, North Branch, 12.81; 4. Cassie Ciaravino, Lapeer East, 13.07; 5. Kaitlyn Bieth, Marine City, 13.10; 6. Brittany Melick, St. Clair, 13.15; 7. LILY POWERS, Goodrich, 13.26; 8. Shanice Lewis, Flint Kearsley, 13.47.

800 METER RELAY -- 1. Clinton Township Clinto, 1:48.21; 2. Yale, 1:48.43; 3. North Branch, 1:50.32; 4. Imlay City, 1:51.57; 5. Marine City, 1:51.60; 6. Algonac, 1:52.07; 7. Caro, 1:52.74; 8. Flint Kearsley, 1:54.33.

1600 METER RUN -- 1. Leah OConnor, Croswell - Lexington, 5:16.31; 2. TAYLOR POGUE, Goodrich, 5:20.63; 3. Alexis Yezbick, Marine City, 5:27.98; 4. hannah brisson, Richmond, 5:29.61; 5. Alexandria Vintevoghel , Marine City, 5:32.22; 6. Meghan Schrader, Algonac, 5:34.76; 7. Jenae Curley, Marysville, 5:36.82; 8. paige hoag, Richmond, 5:37.01.

400 METER RELAY -- 1. Clinton Township Clinto, 51.51; 2. Goodrich, 52.51; 3. North Branch, 53.10; 4. St. Clair, 53.33; 5. Marine City, 53.95; 6. Caro, 54.18; 7. Yale, 54.52; 8. Lapeer East, 55.03.

400 METER DASH -- 1. Gabrielle Adams, Clinton Township Clintondale, 59.22; 2. Chelsea Bischer, Yale, 1:01.22; 3. Jessica Rombach, Marine City, 1:01.53; 4. CHRISTINA SWEET, Goodrich, 1:01.82; 5. Kaitlin DeBoyer, Algonac, 1:02.80; 6. Brittany Yelnick, Croswell - Lexington, 1:03.38; 7. Madison Campbell, Caro, 1:03.62; 8. Jen Endelman, Marysville, 1:03.75.

300M LOW HURD -- 1. Avery Scarcelli, Marine City, 46.47; 2. Olivia Kohler, North Branch, 47.59; 3. JOLYNN ZIRNHELT, Goodrich, 48.06; 4. Angela Marinich, Yale, 49.60; 5. Andrea Rembert, Clinton Township Clintondale, 49.64; 6. Kelly Collins, Algonac, 49.86; 7. alea carlson, Richmond, 50.19; 8. Dionne Washington, Clinton Township Clintondale, 50.30.

800 METER RUN -- 1. Leah OConnor, Croswell - Lexington, 2:20.88; 2. MARY HAIDERER, Goodrich, 2:25.99; 3. Kayla Smade, St. Clair, 2:29.34; 4. Lexi Roe, Caro, 2:31.06; 5. Billie Fierros, Caro, 2:31.79; 6. sheila skinner, Richmond, 2:33.38; 7. Alexis Yezbick, Marine City, 2:36.32; 8. Jessica Hilliker, Algonac, 2:37.41.

200 METER DASH -- 1. Iris Campbell, Yale, 24.95; 2. Gabriella McIntyre, Algonac, 26.66; 3. CHRISTINA SWEET, Goodrich, 26.67; 4. Rachel Bryant, Clinton Township Clintondale, 27.00; 5. Ashlee Eisinger, Lapeer East, 27.65; 6. Becky Albrecht, Caro, 27.66; 7. Katie Alred, Marine City, 28.55; 8. Jessica Fisher, Marine City, 29.32.

3200 METER RUN -- 1. TAYLOR POGUE, Goodrich, 11:29.28; 2. Alexandria Vintevoghel , Marine City, 11:43.16; 3. mandy lacertosa, Imlay City, 11:50.65; 4. hannah brisson, Richmond, 11:58.14; 5. Pamela Hamilton, St. Clair, 11:59.01; 6. paige hoag, Richmond, 12:00.08; 7. Jenae Curley, Marysville, 12:06.42; 8. Paige TerBush, Caro, 12:10.26.

1600 METER RELAY -- 1. Goodrich, 4:11.78; 2. Croswell - Lexington, 4:13.44; 3. Marine City, 4:17.02; 4. Imlay City, 4:18.62; 5. Caro, 4:20.80; 6. Yale, 4:22.62; 7. Flint Kearsley, 4:23.54; 8. Algonac, 4:23.71.

HIGH JUMP -- 1. Jessica Rombach, Marine City, 5-5; 2. Kristin Cameron, Algonac, 5-3.20; 3. Becky Albrecht, Caro, 5-3.01; 4T. kilie swapshur, Imlay City, 5-3; T. Kailey Paul, Flint Kearsley, 5-3; 6T. Erin Lamb, Croswell - Lexington, 5-1; T. Linsay Bartle, North Branch, 5-1; 8. Paige Houghtaling, Lapeer East, 5-0.50.

LONG JUMP -- 1. KORTNI ELSWORTH, Goodrich, 17-6.50; 2. Brittany Yelnick, Croswell - Lexington, 15-5.50; 3. Emily Kiger, Marysville, 15-0.50; 4. Becky Albrecht, Caro, 14-11.50; 5. kristen patchel, Richmond, 14-11.50; 6. Janelle Van Wagoner, Lapeer West, 14-9.50; 7. Lesley Kucharski, Marine City, 14-2; 8. Iris Campbell, Yale, 14-1.75.

SHOT PUT -- 1. Kristin Cameron, Algonac, 41-5; 2. JOANN CARTER, Goodrich, 35-0; 3. Amanda Cranick, North Branch, 32-7; 4. nora faatiga, Richmond, 32-6; 5. Heather Crist, Flint Kearsley, 32-4.50; 6. CHYNNA BLAKER, Goodrich, 32-4; 7. Rose Fuller, Clinton Township Clintondale, 31-7; 8. Taylor Jones, Clinton Township Clintondale, 30-10.

DISCUS -- 1. Kristin Cameron, Algonac, 118-9; 2. JOANN CARTER, Goodrich, 115-0; 3. Heather Crist, Flint Kearsley, 102-4; 4. Stephanie Bular, Yale, 98-1; 5. Gabrielle Kasten, Yale, 97-1; 6. Katie McCullough, Algonac, 95-8; 7. CHYNNA BLAKER, Goodrich, 94-11; 8. Ashley Field, Marine City, 94-3.

POLE VAULT -- 1. Elisabeth Morquecho, North Branch, 9-10; 2. Taylor McGuffie, Lapeer East, 9-8; 3. Lindsey Podolski, Lapeer East, 9-6; 4. crystal McCreary, Marine City, 9-4; 5. DANI BARTHEL, Goodrich, 8-8.20; 6. Michelle Arnett, Marysville, 8-8.10; 7. Katie Pavelich, Flint Kearsley, 8-2.20; 8. Rachel Bryant, Clinton Township Clintondale, 8-2.10.

05/16/08 MEN'S TRACK AND FIELD

MHSAA D2 REGIONAL #19 AT HOUSEMAN 05/16/08

Boys Division 2 Regional #19

TEAM SCORING - Zeeland West 109.50; Caledonia 84; Hamilton High School 72.50; Wayland Union 56.60; Grand Rapids Catholic Central 56; Zeeland East High School 50; Grand Rapids Christian 48.60; Byron Center 40; South Christian 38.60; Holland Christian 28; Grand Rapids Central 24; Wyoming Rogers 21; East Grand Rapids 13; Wyoming Park 11.20; Unity Christian 8.

DISCUS -- 1. Jim Lont, Holland Christian, 159-3; 2. Tanner Hardester, Zeeland East High School, 152-5; 3. Matt Forward, Zeeland West, 150-11; 4. Lorin. Anderson, Caledonia, 150-4; 5. Jason Cogswell, Byron Center, 141-0; 6. Matt DeYoung, Holland Christian, 138-7; 7. Alex Slagh, Zeeland East High School, 138-2; 8. Kirk. VanderVennen, Caledonia, 137-7.

LONG JUMP -- 1. Nate Oppenhuizen, Zeeland West, 22-1.25; 2. Cody Becksvoort, Hamilton High School, 21-5.75; 3. Zach Heerspink, Hamilton High School, 21-5; 4. Kirk Spencer, East Grand Rapids, 21-4; 5. Mark Thrash, Wyoming Park, 21-0.25; 6. Matt Nagelkirk, Holland Christian, 20-7.75; 7. Josh Stuive, Unity Christian, 20-1.75; 8. Michael. Booker, Grand Rapids Christian, 20-1.

HIGH JUMP -- 1. Zach Heerspink, Hamilton High School, 6-4; 2. Matt Christians, South Christian, 6-2; 3. Nate. Smith, Grand Rapids Christian, 6-0.02; 4T. Nate Oppenhuizen, Zeeland West, 6-0.01; T. David Ptacek, Hamilton High School, 6-0.01; 6. Josh Gillett, Zeeland West, 6-0; 7T. Charlie. Rowerdink, Grand Rapids Christian, 5-10; T. Rumiel Benson, Wyoming Park, 5-10; T. Mitch Huisman, South Christian, 5-10; T. Matt Bronner, Wyoming Park, 5-10; T. Alex Lyle, Wayland Union, 5-10.

SHOT PUT -- 1. Jason. Harvey, Grand Rapids Catholic Central, 55-4; 2. Quinten Marcott, Wayland Union, 55-3.50; 3. Jim Lont, Holland Christian, 50-3.75; 4. Justin. VanderVennen, Caledonia, 48-6.50; 5. Matt Forward, Zeeland West, 47-11.50; 6. Derek Sievers, Byron Center, 47-2.50; 7. Tanner Hardester, Zeeland East High School, 47-0.50; 8. Nick Hibma, Zeeland East High School, 46-0.

POLE VAULT -- 1. Austin. DeWildt, Grand Rapids Catholic Central, 13-10.01; 2. Justin Casarez, Wyoming Rogers, 13-10; 3. Chris Schurr, Byron Center, 13-2; 4. Dillion. Tompkins, Caledonia, 12-5; 5. Kevin. Harris, Grand Rapids Christian, 11-11; 6. Trevor Goodman, Hamilton High School, 11-5.02; 7. Nate Wilson, Wayland Union, 11-5.01; 8. Craig Jeplawy, South Christian, 11-5.

3200 METER RELAY -- 1. Zeeland West (A), 8:07.20 (Chris Schulist, Derek Kingshot, Daniel Pung, Bobby Bassett); 2. Caledonia (A), 8:09.10; 3. South Christian (A), 8:13.60; 4. Wayland Union (A), 8:15.00; 5. Grand Rapids Christian , 8:15.40; 6. Grand Rapids Catholic C, 9:23.90; 7. Wyoming Rogers (A), 9:37.20.

110M HURDLES -- 1. Nathan Mathis, Zeeland East High School, 14.90; 2. Alex. Rogers, Caledonia, 15.00; 3. Logan Schaeffer, Zeeland East High School, 15.50; 4. Daniel. Byl, Grand Rapids Christian, 15.60; 5. Dustin DePree, Hamilton High School, 15.61; 6. Justin Casarez, Wyoming Rogers, 15.90; 7. Mike Knape, East Grand Rapids, 16.10; 8. Cody Johnson, Wayland Union, 16.50.

100 METER DASH -- 1. Kyle. VanderVeen, Caledonia, 10.90; 2. Dan. Quinn, Grand Rapids Catholic Central, 11.00; 3. Michael. Booker, Grand Rapids Christian, 11.01; 4. Mike Martin, Wayland Union, 11.02; 5. Chante. Tucker, Grand Rapids Central, 11.10; 6. Chad Rozema, South Christian, 11.20; 7. Matt Bekken, Byron Center, 11.40; 8. Lamont Banks, Wyoming Rogers, 11.60.

800 METER RELAY -- 1. Hamilton High School (A, 1:30.80 (Austin Schild, David Ptacek, Matt Deletto, Cody Becksvoort); 2. Zeeland West (A), 1:31.00; 3. Wyoming Park (A), 1:31.70; 4. Wayland Union (A), 1:32.30; 5. Grand Rapids Central (A, 1:33.50; 6. Zeeland East High Schoo, 1:33.60; 7. Grand Rapids Christian , 1:35.20; 8. Wyoming Rogers (A), 1:35.90.

1600 METER RUN -- 1. Chris Schulist, Zeeland West, 4:25.20; 2. Zac Bigelow, Byron Center, 4:30.00; 3. Eddie Seymour, Wayland Union, 4:31.20; 4. Ben. Diefenbach, Caledonia, 4:31.80; 5. Chase Burgess, Wayland Union, 4:34.50; 6. Jimmy. McKeiver, Grand Rapids Catholic Central, 4:34.90; 7. Dean Hazel, East Grand Rapids, 4:37.50; 8. Gabe Gunnink, Grand Rapids Christian, 4:37.70.

400 METER RELAY -- 1. Zeeland West (A), 43.70 (Mike Bareman, John Koppenaal, Andy Plaska, Nate Oppenhuizen; 2. Wayland Union (A), 44.10; 3. Grand Rapids Catholic C, 44.40; 4. Grand Rapids Central (A, 44.60; 5. Hamilton High School (A, 45.10; 6. Wyoming Rogers (A), 45.20; 7. Holland Christian (A), 45.50; 8. Caledonia (A), 45.60.

400 METER DASH -- 1. Bobby Bassett, Zeeland West, 50.60; 2. Matt Bekken, Byron Center, 50.80; 3. Cody Becksvoort, Hamilton High School, 50.90; 4. Stanley. Imoh, Grand Rapids Central, 51.00; 5. John Preiser, Zeeland West, 51.80; 6. Aris Melton, Zeeland East High School, 51.90; 7. Jason. Hodge, Caledonia, 52.00; 8. DeVontae. Mitchell, Grand Rapids Christian, 52.10.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Logan Schaeffer, Zeeland East High School, 40.90; 2. Jeff Talsma, South Christian, 40.91; 3. Troy Sneller, Hamilton High School, 41.30; 4. Nathan Mathis, Zeeland East High School, 41.70; 5. Mike Knape, East Grand Rapids, 42.20; 6. Rakeyme Banks, Wyoming Rogers, 42.30; 7. Dan Vandenbosch, Holland Christian, 43.00; 8. Daniel. Byl, Grand Rapids Christian, 43.10.

800 METER RUN -- 1. Dylan. Anderson, Caledonia, 1:58.40; 2. Luke. Taylor, Caledonia, 2:00.30; 3. Eddie Seymour, Wayland Union, 2:01.80; 4. Jimmy. McKeiver, Grand Rapids Catholic Central, 2:02.20; 5. Josh Stuive, Unity Christian, 2:02.30; 6. Josh Garvelink, Grand Rapids Christian, 2:03.20; 7. Ben Bosch, South Christian, 2:03.70; 8. Zac Bigelow, Byron Center, 2:04.30.

200 METER DASH -- 1. Mike Bareman, Zeeland West, 21.90; 2. Dan. Quinn, Grand Rapids Catholic Central, 22.00; 3. Kyle. VanderVeen, Caledonia, 22.10; 4. Mike Martin, Wayland Union, 22.40; 5. Chad Rozema, South Christian, 23.30; 6. Matt Deletto, Hamilton High School, 23.60; 7. Eric Slenk, Holland Christian, 23.90.

3200 METER RUN -- 1. Chris Schulist, Zeeland West, 9:50.50; 2. David Vandebunte, Byron Center, 9:52.00; 3. Luis. Fabian, Grand Rapids Central, 9:54.20; 4. Kort. Alexander, Caledonia, 9:57.70; 5. Eric. Doornbos, Grand Rapids Christian, 9:59.80; 6. Kevin. Peterson, Grand Rapids Christian, 10:01.40; 7. Lukas. VanderLinden, Grand Rapids Christian, 10:06.40; 8. Luke. DeJong, Grand Rapids Christian, 10:08.60.

1600 METER RELAY -- 1. Zeeland West (A), 3:24.50 (Mike Bareman, Andy Plaska, John Preiser, Bobby Bassett); 2. Hamilton High School (A, 3:27.70; 3. South Christian (A), 3:29.20; 4. Caledonia (A), 3:31.10; 5. Grand Rapids Christian , 3:31.80; 6. Grand Rapids Catholic C, 3:32.90; 7. Unity Christian (A), 3:38.10; 8. Wayland Union (A), 3:38.90.
05/16/08 WOMEN'S TRACK AND FIELD

MHSAA D2 REGIONAL #19 AT HOUSEMAN 05/16/08

Girls Division 2 Regional #19

TEAM SCORING - South Christian 127; Grand Rapids Christian 75; Byron Center 71.50; Holland Christian 67; Unity Christian 63; Caldonia High School 38; Wyoming Park 35; Zeeland West 29; Zeeland East High School 28; Grand Rapids Catholic Central 27; Wyoming Rogers 21; Wayland Union 19; Allegan High Schol 18; East Grand Rapids 18; Hamilton High School 17.50; Grand Rapids Central 9.

POLE VAULT -- 1. Liz Sanger, Byron Center, 9-8.01; 2. Christina VanSingel, South Christian, 9-8; 3. Kelly Veldkamp, Grand Rapids Christian, 9-4; 4. Carley Morris, East Grand Rapids, 9-0.01; 5. Becca Schnyders, Unity Christian, 9-0; 6. Marika Rietsema, Byron Center, 8-8.01; 7. Nicole Staat, Hamilton High School, 8-8; 8T. Jenn Boetsma, Unity Christian, 8-0; T. Alissa Duimstra, Hamilton High School, 8-0.

SHOT PUT -- 1. Megan Meier, Allegan High Schol, 37-10.25; 2. Lydia Brower, Zeeland East High School, 37-6.25; 3. Jamillya Hardley, Grand Rapids Christian, 36-7.75; 4. Rachel Smith, Unity Christian, 35-2.25; 5. Kaylen Carey, Byron Center, 33-5; 6. casey shillito, Zeeland West, 33-3.25; 7. Petera Franks, Grand Rapids Christian, 32-9; 8. Jessica Young, Zeeland East High School, 31-9.

HIGH JUMP -- 1. Sara Nitz, Zeeland East High School, 5-5; 2. Kelly Heidmann, South Christian, 5-1; 3. Carissa Verkaik, Holland Christian, 4-11.03; 4. Sydney Couch, Byron Center, 4-11.02; 5. Courtney Sorensen, Wyoming Rogers, 4-11.01; 6. ANNALISE PICKREL, Grand Rapids Catholic Central, 4-11; 7T. Caitlin Rempalski, Byron Center, 4-9; T. Kristen Bosch, Unity Christian, 4-9.

LONG JUMP -- 1. Katie Guikema, South Christian, 19-3.75; 2. Mel Koops, Hamilton High School, 17-4; 3. Jordan Gabrielse, Unity Christian, 17-1.50; 4. Emily Streelman, Unity Christian, 16-7.75; 5. Paige Agnew, Grand Rapids Catholic Central, 16-5.25; 6. Eno Umoh, Wyoming Park, 16-4; 7. Aubrey Glashower, Unity Christian, 16-0.50; 8. OGECHI ARIRIGUZO, Grand Rapids Catholic Central, 15-11.50.

DISCUS -- 1. casey shillito, Zeeland West, 116-10; 2. Whitney Stone, Byron Center, 109-6; 3. Rachel Smith, Unity Christian, 108-8; 4. Kaylen Carey, Byron Center, 106-5; 5. Lydia Brower, Zeeland East High School, 106-0; 6. Rachel Eygenraam, Grand Rapids Christian, 100-10; 7. Heather Raab, Hamilton High School, 99-4; 8. Brooke. Hogan, Caldonia High School, 98-7.

3200 METER RELAY -- 1. Holland Christian (A), 9:41.20 (Brooke Eilers, Breanna Verkaik, Carissa Verkaik, Lis Potts); 2. South Christian (A), 9:53.10; 3. Grand Rapids Christian , 9:55.60; 4. East Grand Rapids (A), 10:00.20; 5. Wayland Union (A), 10:02.40; 6. Caldonia High School (A, 10:13.40; 7. Byron Center (A), 10:21.20; 8. Allegan High Schol (A) , 11:04.80.

100M HURDLES -- 1. Eno Umoh, Wyoming Park, 15.20; 2. Heather Manning, Byron Center, 15.50; 3. Betsey Boorsma, South Christian, 15.60; 4. Kelly Heidmann, South Christian, 16.20; 5. Carly Stone, Allegan High Schol, 16.40; 6. Jordan Gabrielse, Unity Christian, 16.50; 7. Amber Wierckz, Wayland Union, 16.51; 8. nneka. hartfield, Wyoming Rogers, 16.90.

100 METER DASH -- 1. Courtney Sorensen, Wyoming Rogers, 12.55; 2. Olivia Holwerda, Grand Rapids Christian, 12.57; 3. Rebecca Hall, Wyoming Park, 12.58; 4. Amanda Hollern, Grand Rapids Catholic Central, 12.59; 5. Brittany Werner, Byron Center, 13.10; 6. Chelsea Heyne, South Christian, 13.20; 7. Reshell Carter, Grand Rapids Central, 13.21; 8. Brittany Rosendale, Unity Christian, 13.50.

800 METER RELAY -- 1. South Christian (A), 1:48.60 (Chelsea Heyne, Courtney Gaskell, Jodi Niewiek, Katie Guikem; 2. Grand Rapids Christian , 1:49.40; 3. Caldonia High School (A, 1:49.60; 4. Byron Center (A), 1:51.50; 5. Unity Christian (A), 1:52.60; 6. Holland Christian (A), 1:52.70; 7. East Grand Rapids (A), 1:53.20; 8. Hamilton High School (A, 1:53.90.

1600 METER RUN -- 1. Brooke Eilers, Holland Christian, 5:17.20; 2. Kelsey Burgess, South Christian, 5:23.60; 3. Alex Forsythe, Wayland Union, 5:26.10; 4. Liza Gunnink, Grand Rapids Christian, 5:32.20; 5. Lydia Peterson, Holland Christian, 5:32.60; 6. Shea VanKlompenberg, Allegan High Schol, 5:35.00; 7. Sarah Oren, Hamilton High School, 5:35.20; 8. Courtney. Stauffer, Caldonia High School, 5:35.30.

400 METER RELAY -- 1. Grand Rapids Christian , 51.00 (Olivia Holwerda, Autum Knight, Maria Meekhof, Jamillya Hard; 2. South Christian (A), 51.60; 3. Wyoming Park (A), 51.61; 4. Byron Center (A), 52.00; 5. Grand Rapids Central (A, 53.50; 6. East Grand Rapids (A), 53.90; 7. Hamilton High School (A, 54.00; 8. Caldonia High School (A, 54.01.

400 METER DASH -- 1. Lis Potts, Holland Christian, 1:00.90; 2. Katie Guikema, South Christian, 1:01.90; 3. Julie Busscher, Unity Christian, 1:02.10; 4. Jodi Niewiek, South Christian, 1:02.50; 5. Stepahnie. Packer, Caldonia High School, 1:03.30; 6. Annebelle Schuelke, Grand Rapids Central, 1:03.40; 7. Amanda Onopa, Wayland Union, 1:03.50; 8. ceara. goree, Wyoming Rogers, 1:03.60.

300M LOW HURD -- 1. Jordan Gabrielse, Unity Christian, 45.80; 2. Kelly Heidmann, South Christian, 47.90; 3. Michelle. Butcher, Caldonia High School, 47.99; 4. Betsey Boorsma, South Christian, 48.00; 5. Sarah Venlet, Holland Christian, 48.40; 6. Amber Wierckz, Wayland Union, 48.50; 7. Courtney Kraai, Grand Rapids Christian, 49.80; 8. nneka. hartfield, Wyoming Rogers, 49.90.

800 METER RUN -- 1. Madison Werley, Zeeland West, 2:18.40; 2. Kaitlin Diemer, South Christian, 2:19.80; 3. Jen Gast, Grand Rapids Catholic Central, 2:21.10; 4. Alyssa Penning, Grand Rapids Christian, 2:22.40; 5. Kelsey Verkaik, Unity Christian, 2:23.50; 6. Amdrea. Schedlebauer, Caldonia High School, 2:24.10; 7. Cassie Peterson, Byron Center, 2:24.40; 8. Leah Warners, Grand Rapids Christian, 2:26.30.

200 METER DASH -- 1. Rebecca Hall, Wyoming Park, 26.10; 2. Amanda Hollern, Grand Rapids Catholic Central, 26.30; 3. Brittany Werner, Byron Center, 26.80; 4. Maddison. Zych, Caldonia High School, 27.50; 5. ceara. goree, Wyoming Rogers, 27.60; 6. Chelsea Heyne, South Christian, 27.70; 7. Molly Morren, South Christian, 28.30; 8. Melissa Russo, Wayland Union, 28.90.

3200 METER RUN -- 1. Brooke Eilers, Holland Christian, 11:26.10; 2. Alyssa Penning, Grand Rapids Christian, 11:34.90; 3. Kelsey Burgess, South Christian, 11:38.90; 4. Devin VanDoornik, Zeeland East High School, 11:54.20; 5. Stephanie. Rossman, Caldonia High School, 11:59.40; 6. Jennifer Anderson, Grand Rapids Christian, 12:09.00; 7. Kimby Penning, Grand Rapids Christian, 12:15.70; 8. Maddie Vaughn, East Grand Rapids, 12:22.60.

1600 METER RELAY -- 1. Holland Christian (A), 4:06.90 (Carissa Verkaik, Sarah Venlet, Breanna Verkaik, Lis Potts); 2. South Christian (A), 4:10.50; 3. Zeeland West (A), 4:11.20; 4. Unity Christian (A), 4:11.60; 5. Caldonia High School (A, 4:12.40; 6. Byron Center (A), 4:15.70; 7. East Grand Rapids (A), 4:18.10; 8. Wayland Union (A), 4:22.40.

05/16/08 MEN'S TRACK AND FIELD

MHSAA REGIONAL 20-2 AT BLOOMFIELD HILLS-LAHSER 05/16/08

MHSAA Regional 20-2 (2008): BOYS

TEAM SCORING - Detroit Country Day 98; Orchard Lake St. Mary 90; Harrison 80.50; Inkster 72; Thurston 66; Divine Child 48; Lahser 48; Melvindale 40.50; Cranbrook Kingswood 32; Andover 27; Allen Park 12.50; Notre Dame 12; Annapolis 7.50.

3200 METER RELAY -- 1. Lahser (A), 8:13.92 (Jordan Jones, Chris Pinter, Tobias Budde, Joey Grace) (NEW Finals Add'l Qual. ); 2. Divine Child (A), 8:25.42 (Matthew Geiger, Jacob Mack, Kenneth Tate, Steve Webb); 3. Detroit Country Day (A), 8:29.43; 4. Cranbrook Kingswood (A), 8:31.82 (Nicholas Andersen, Grant Drzyzga, Hyun Hwan Ahn, Daniel Sub; 5. Notre Dame (A), 8:47.20 (Chris Burns, Neil Dwivedi, Brad Lorant, Mike Deibel); 6. Annapolis, 9:02.56 (David Judd, Nathan Verdun, Mike Smyth, Richard Collins); 7. Orchard Lake St. Mary (, 9:09.94 (Nick Larson, Dustin Miller, Ashton Teasley, Matt Sweet); 8. Harrison (A), 9:15.50.

110M HURDLES -- 1. Will Cranford, Inkster, 13.94 (NEW Finals Add'l Qual. ); 2. Marcus Bennett, Thurston, 14.20; 3. Vanier Joseph, Thurston, 14.62; 4. Prentiss Rachal, Inkster, 15.29; 5. Robert Bolden, Orchard Lake St. Mary, 15.43; 6. Brian Janzen, Harrison, 15.66; 7. Tendo Lukwago, Harrison, 15.76; 8. Jihad Mims, Detroit Country Day, 15.96.

100 METER DASH -- 1. Bennie Fowler, Detroit Country Day, 10.72 (NEW Finals Add'l Qual. ); 2. Rodney Woodland, Orchard Lake St. Mary, 11.10; 3. Aaron Taylor, Melvindale, 11.23; 4. Terrence Stevens, Inkster, 11.30; 5. O'Neil Swanson, Detroit Country Day, 11.34; 6. B.J. Lavallis, Lahser, 11.36; 7. Thomas Varner, Detroit Country Day, 11.37; 8. Joe Johnson, Allen Park, 11.61.

800 METER RELAY -- 1. Inkster (A), 1:30.44 (Curtis Simpson, Johnathan Taylor, Josh Williams, Terrence S (NEW Finals Add'l Qual. ); 2. Orchard Lake St. Mary (, 1:30.82 (Robert Bolden, Jonathon Gibson, Tayler Peruski, Rodney Wood; 3. Detroit Country Day (A), 1:30.91; 4. Harrison (A), 1:31.17; 5. Divine Child (A), 1:32.21 (Matthew Geiger, James Fitzgerald, Anthony Vecchioni, James; 6. Melvindale (A), 1:34.72; 7. Thurston (A), 1:35.03 (Reece Boyd, Marty Johnson, Brandon Liggins, Michael Hines); 8. Andover (A), 1:38.33 (Michael Spickler, Ed Hur, Peter Yu, Anton Darby).

1600 METER RUN -- 1. Daniel Suber, Cranbrook Kingswood, 4:31.07; 2. Joey Grace, Lahser, 4:32.40; 3. Tobias Budde, Lahser, 4:33.50; 4. Nicholas Andersen, Cranbrook Kingswood, 4:37.97; 5. Mike Deibel, Notre Dame, 4:41.55; 6. Kyle Brandon, Harrison, 4:47.92; 7. Richard Collins, Annapolis, 4:48.73; 8. Aaron Moore, Divine Child, 4:50.93.

400 METER RELAY -- 1. Inkster (A), 43.48 (Curtis Simpson, Johnathan Taylor, Prentiss Rachal, Terrence (NEW Finals Add'l Qual. ); 2. Harrison (A), 43.64; 3. Orchard Lake St. Mary (, 43.87 (Rodney Woodland, Jonathon Gibson, Robert Bolden, Demetrius; 4. Detroit Country Day (A), 44.72; 5. Thurston (A), 45.21 (Dontel Duhart, Michael Hines, Marty Johnson, Reece Boyd); 6. Melvindale (A), 45.76; 7. Divine Child (A), 46.08 (James Graham, James Fitzgerald, Joseph McClulloch, Jason Po; 8. Andover (A), 46.46 (Michael Spickler, Peter Yu, Youske Yagi, Ed Hur).

400 METER DASH -- 1. Tayler Peruski, Orchard Lake St. Mary, 49.19 (NEW Finals Add'l Qual. ); 2. Darius Davis, Harrison, 49.97; 3. Matthew Geiger, Divine Child, 50.30; 4. Andy Jimbo, Andover, 50.60; 5. Anton Darby, Andover, 50.78; 6. Ricky Bruce, Melvindale, 52.48; 7. Gary Hunter, Orchard Lake St. Mary, 52.77; 8. Christian Success, Harrison, 53.64.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Marcus Bennett, Thurston, 39.35 (NEW Finals Add'l Qual. ); 2. Demetrius Jackson, Orchard Lake St. Mary, 40.82; 3. Brian Janzen, Harrison, 41.73; 4. Prentiss Rachal, Inkster, 41.93; 5. Esau Parker, Harrison, 42.30; 6. Dontel Duhart, Thurston, 43.56; 7. Brandon Hill, Detroit Country Day, 44.15; 8. David Saunders, Andover, 44.36.

800 METER RUN -- 1. Charles Irmen, Orchard Lake St. Mary, 1:59.45 (NEW Finals Add'l Qual. ); 2. Nick Prys, Detroit Country Day, 2:00.73; 3. Daniel Suber, Cranbrook Kingswood, 2:01.55; 4. Anton Darby, Andover, 2:02.86; 5. Kenneth Tate, Divine Child, 2:03.08; 6. Jordan Jones, Lahser, 2:05.40; 7. Kyle Brandon, Harrison, 2:07.86; 8. Chris Pinter, Lahser, 2:08.50.

200 METER DASH -- 1. Chris Pride, Harrison, 22.25 (NEW Finals Add'l Qual. ); 2. Curtis Simpson, Inkster, 22.41; 3. Rodney Woodland, Orchard Lake St. Mary, 22.66; 4. Gary Hunter, Orchard Lake St. Mary, 23.03; 5. Norm Shuford, Harrison, 23.36; 6. Aaron Taylor, Melvindale, 23.58; 7. Robert Bolden, Orchard Lake St. Mary, 23.60; 8. Joe Johnson, Allen Park, 24.26.

3200 METER RUN -- 1. Jacob Mack, Divine Child, 10:00.47; 2. Anthony Perrotta, Lahser, 10:04.00; 3. Joey Grace, Lahser, 10:07.63; 4. Nicholas Andersen, Cranbrook Kingswood, 10:18.19; 5. Chris Burns, Notre Dame, 10:23.19; 6. Duncan Miller, Divine Child, 10:23.62; 7. Stephen Kerr, Divine Child, 10:34.09; 8. Jalen Graves, Harrison, 10:37.17.

1600 METER RELAY -- 1. Inkster (A), 3:26.18 (Josh Williams, Johnathan Taylor, Curtis Simpson, Will Cranf (NEW Finals Add'l Qual. ); 2. Andover (A), 3:31.66 (Andy Jimbo, Michael Pentecost, Michael Moorer, Anton Darby); 3. Detroit Country Day (A), 3:32.48; 4. Orchard Lake St. Mary (, 3:34.21 (Austin Heinemann, Chris Clarke, Ashton Teasley, Donovan Zer; 5. Thurston (A), 3:38.16 (Brandon Liggins, Dontel Duhart, Reece Boyd, Marcus Bennett); 6. Lahser (A), 3:39.01 (Chris Pinter, Tobias Budde, Chris Craig, Jordan Jones); 7. Melvindale (A), 3:44.03; 8. Cranbrook Kingswood (A), 3:46.96 (Andre Dompierre, Mike Corey, Blake Artushin, Daniel Suber).

DISCUS -- 1. Kenny Demens, Detroit Country Day, 139-8; 2. Mark Tucker, Thurston, 122-2; 3. Ian Thibodeau, Divine Child, 120-3; 4. David Brown, Detroit Country Day, 119-11; 5. Kevin Cleaver, Melvindale, 117-3; 6. Anthony Miller, Thurston, 116-7; 7. Renaldo Wallace, Annapolis, 113-5; 8. Christopher Beri, Melvindale, 110-1.

LONG JUMP -- 1. Bennie Fowler, Detroit Country Day, 23-2.50 (NEW Finals Add'l Qual. ); 2. Will Cranford, Inkster, 22-6; 3. Marcus Bennett, Thurston, 21-2.50; 4. Kenton Janzen, Harrison, 20-9; 5. Ryan Pinchum, Harrison, 20-9; 6. Byaes Harper, Melvindale, 20-1; 7. Ed Hur, Andover, 19-11; 8. Sidney Coleman, Harrison, 19-11.

HIGH JUMP -- 1T. Dartis Willis, Detroit Country Day, 6-0; T. Stefan Ede, Detroit Country Day, 6-0; 3T. Lance Miller, Orchard Lake St. Mary, 5-10.01; T. Demetrius Jackson, Orchard Lake St. Mary, 5-10.01; 5. Tendo Lukwago, Harrison, 5-10; 6T. Rashad Hunt, Melvindale, 5-7.01; T. Christian Success, Harrison, 5-7.01; 8T. Phil Adamisen, Allen Park, 5-7; T. Renaldo Wallace, Annapolis, 5-7.

SHOT PUT -- 1. Anthony Woods, Melvindale, 46-5; 2. Mark Tucker, Thurston, 44-10; 3. Ian Johnson, Harrison, 44-3; 4. Darwyn Fair, Detroit Country Day, 44-0.50; 5. Reece Boyd, Thurston, 43-9; 6. Mike Padula, Orchard Lake St. Mary, 43-7.75; 7. Kyle Reichert, Divine Child, 43-3.50; 8. Grady Ward, Inkster, 40-7.50.

POLE VAULT -- 1. Chris Harwood, Allen Park, 10-8.
05/16/08 WOMEN'S TRACK AND FIELD

MHSAA REGIONAL 20-2 AT BLOOMFIELD HILLS-LAHSER 05/16/08

MHSAA Regional 20-2 (2008): GIRLS

TEAM SCORING - Harrison 90; Detroit Country Day 82; Divine Child 74.50; Lahser 70; Andover 64.50; Notre Dame 55; Marian 43; Annapolis 43; Thurston 35; Allen Park 27; Drbrn Hts-Robichaud 23; Cranbrook Kingswood 15; Inkster 11.

3200 METER RELAY -- 1. Lahser (A), 9:59.81 (Jami Rodes, Kayla Gawlik, Nicole Pentis, Erin LaFave) (NEW Finals Add'l Qual. ); 2. Divine Child (A), 10:03.00; 3. Marian (A), 10:53.60 (Claire Schelske, Sarah Michalski, Rachel Michalski, Ashley; 4. Annapolis (A), 11:06.21 (Heather Gentit, Kelly McGreevy, Intissar Soufane, Jessica F; 5. Andover (A), 11:15.90 (Annie Cheslin, Bayan Founas, Talia Goldman, Carly Chocron); 6. Allen Park (A), 11:49.72 (Bethany Bommarito, Kelsey Callahan, Gabby Sekula, Amanda Va; 7. Harrison (A), 12:05.64; 8. Detroit Country Day (A), 12:14.45.

100M HURDLES -- 1. Hamidah Ali, Drbrn Hts-Robichaud, 15.50 (NEW Finals Add'l Qual. ); 2. Amira Franklin, Harrison, 15.92; 3. Karlyn Cassidy, Harrison, 16.12; 4. Chelsea Burns, Harrison, 16.48; 5. Sheylan Kalso, Allen Park, 16.95; 6. Mita Nagarkar, Cranbrook Kingswood, 17.05; 7. Lauren Baker, Divine Child, 17.14; 8. Ashley Hutchinson, Harrison, 17.70.

100 METER DASH -- 1. Natalia Roberts, Andover, 12.46 (NEW Finals Add'l Qual. ); 2. Amber Simpson, Detroit Country Day, 12.79; 3. Shardae Parker, Harrison, 12.84; 4. Auriel Bell, Harrison, 12.91; 5. LaTresha Staten, Cranbrook Kingswood, 12.915; 6. Nikolette Johnson, Thurston, 12.99; 7. Anjala Johnson, Drbrn Hts-Robichaud, 13.01; 8. Rickell Hill, Detroit Country Day, 13.40.

800 METER RELAY -- 1. Thurston (A), 1:47.39 (Chelsea Carradine, Altemecia Martin, Kayla Jones, Nikolette (NEW Finals Add'l Qual. ); 2. Harrison (A), 1:48.20; 3. Detroit Country Day (A), 1:49.15; 4. Marian (A), 1:50.57 (Katherine Pohl, Katie Cotner, Rachel Postelnic, Morgan Henn; 5. Inkster (A), 1:50.73 (Jayna Meyers, Alexis Baynham, Sade Adams, Marcia Howard); 6. Drbrn Hts-Robichaud (A), 1:51.46; 7. Notre Dame (A), 1:52.03 (Gina Apone, Alex Wade, Kelly Kanan, Emily Wade); 8. Divine Child (A), 1:54.15.

1600 METER RUN -- 1. Erica Crane, Divine Child, 5:19.27 (NEW Finals Add'l Qual. ); 2. Rachel Iaquaniello, Divine Child, 5:20.03; 3. Erin LaFave, Lahser, 5:22.73; 4. Becky Moore, Allen Park, 5:33.30; 5. Alissa Ott, Detroit Country Day, 5:36.78; 6. Breanna Morrison, Harrison, 5:42.63; 7. Annie Cheslin, Andover, 5:47.63; 8. Kim Crockett, Marian, 5:51.77.

400 METER RELAY -- 1. Harrison (A), 50.53 (NEW Finals Add'l Qual. ); 2. Andover (A), 51.17 (Jordan Rome, Rhyan Walker, Jordan Grantz, Natalia Roberts); 3. Detroit Country Day (A), 51.27; 4. Thurston (A), 51.67 (Chelsea Carradine, Altemecia Martin, Kayla Jones, Nikolette; 5. Marian (A), 52.45 (Amanda Ustick, Julie Albano, Katherine Pohl, Juliet Brown); 6. Inkster (A), 52.53 (Jayna Meyers, April Howard, Alexis Baynham, Marcia Howard); 7. Annapolis (A), 53.38 (Teria Smith, Chelsea Turner, NaTasha Moden, Shaniece Holcom; 8. Drbrn Hts-Robichaud (A), 54.88.

400 METER DASH -- 1. Joylisa Davis, Lahser, 59.63 (NEW Finals Add'l Qual. ); 2. Jordan Grantz, Andover, 1:00.79; 3. Kelly Kanan, Notre Dame, 1:02.71; 4. Taylor Moore-Willis, Detroit Country Day, 1:02.84; 5. Emily Wade, Notre Dame, 1:03.71; 6. Teria Smith, Annapolis, 1:03.89; 7. Meghan Terry, Allen Park, 1:04.29; 8. Sade Adams, Inkster, 1:04.80.

300M LOW HURD -- 1. Amira Franklin, Harrison, 46.99 (NEW Finals Add'l Qual. ); 2. Mita Nagarkar, Cranbrook Kingswood, 48.07; 3. Karlyn Cassidy, Harrison, 48.90; 4. Chelsea Burns, Harrison, 50.20; 5. Sheylan Kalso, Allen Park, 50.30; 6. Lauren Baker, Divine Child, 51.20; 7. Vnicia Smith, Inkster, 52.12; 8. Kelly Lamiman, Andover, 54.18.

800 METER RUN -- 1. Erin Asher, Marian, 2:29.58; 2. Nicole Pentis, Lahser, 2:29.96; 3. Rachel Hanson, Notre Dame, 2:32.88; 4. Jacyln Wilson, Notre Dame, 2:36.57; 5. Katherine Carl, Lahser, 2:36.58; 6. Erin Bender, Allen Park, 2:38.07; 7. Annie Cheslin, Andover, 2:38.17; 8. Trisha Fura, Marian, 2:38.37.

200 METER DASH -- 1. Natalia Roberts, Andover, 26.10 (NEW Finals Add'l Qual. ); 2. Joylisa Davis, Lahser, 26.57; 3. Anjala Johnson, Drbrn Hts-Robichaud, 27.15; 4. Shaniece Holcomb, Annapolis, 27.45; 5. Chelsea Carradine, Thurston, 27.55; 6. Kayla Jones, Thurston, 28.02; 7. Candice Logan, Detroit Country Day, 28.07; 8. Amber Simpson, Detroit Country Day, 28.36.

3200 METER RUN -- 1. Rachel Iaquaniello, Divine Child, 11:22.24 (NEW Finals Add'l Qual. ); 2. Erin LaFave, Lahser, 11:28.14; 3. Liz Barron, Notre Dame, 11:37.00; 4. Erica Crane, Divine Child, 11:40.72; 5. Becky Moore, Allen Park, 11:55.09; 6. Brittany Hayden, Divine Child, 11:57.82; 7. Alissa Ott, Detroit Country Day, 12:10.82; 8. Kayla Gawlik, Lahser, 12:18.80.

1600 METER RELAY -- 1. Marian (A), 4:12.68 (Juliet Brown, Rachel Michalski, Colleen Ross, Erin Asher) (NEW Finals Add'l Qual. ); 2. Notre Dame (A), 4:15.03 (Emily Wade, Alex Wade, Kelly Kanan, Gina Apone); 3. Harrison (A), 4:18.01; 4. Lahser (A), 4:24.64 (Nicole Pentis, Jami Rodes, Katherine Carl, Joylisa Davis); 5. Divine Child (A), 4:25.42; 6. Annapolis (A), 4:31.65 (Teria Smith, Heather Gentit, Jessica Feast, Shaniece Holcom; 7. Allen Park (A), 4:41.81 (Karol Cadorin, Devin Partrich, Kelly Smith, Meghan Terry).

HIGH JUMP -- 1. Troy Hambric, Detroit Country Day, 5-1.01 (NEW Finals Add'l Qual. ); 2. Erica Solomon, Detroit Country Day, 5-1; 3. Imari Redfield, Detroit Country Day, 4-11; 4. Morgan Hennessy, Marian, 4-9.03; 5T. Ceara O' Leary, Divine Child, 4-9.02; T. Jordan Grantz, Andover, 4-9.02; 7T. Kamry Jackson, Drbrn Hts-Robichaud, 4-9.01; T. Trisha Fura, Marian, 4-9.01; T. Sade Adams, Inkster, 4-9.01.

POLE VAULT -- 1. Jessica Feast, Annapolis, 7-8.

SHOT PUT -- 1. Chelsea Carradine, Thurston, 37-9 (NEW Finals Add'l Qual. ); 2. Brittani Logan, Detroit Country Day, 36-0.75; 3. Erica Solomon, Detroit Country Day, 33-10.50; 4. Jesse Prepolec, Andover, 32-9.50; 5. Justina Nagorka, Divine Child, 32-2.50; 6. Sarah Huston, Notre Dame, 32-1.50; 7. Jane Fountain, Notre Dame, 31-8.50; 8. Kellie Boisineau, Divine Child, 30-11.

DISCUS -- 1. Malissa Kenner, Annapolis, 108-1; 2. Lexi Kosik, Notre Dame, 98-6; 3. Kristina Pepelko, Andover, 94-7; 4. Shanilenin Calderon, Annapolis, 93-11; 5. Kaylyn Belmore, Divine Child, 92-8; 6. Jesse Prepolec, Andover, 82-9; 7. Melanie Demmer, Divine Child, 81-8; 8. Sarah Huston, Notre Dame, 81-1.

LONG JUMP -- 1. Joylisa Davis, Lahser, 16-10 (NEW Finals Add'l Qual. ); 2. Auriel Bell, Harrison, 16-6; 3. Caroline Strasser, Divine Child, 16-5; 4. Eyitemi Fregene, Detroit Country Day, 16-2.50; 5. Jane Fountain, Notre Dame, 16-0; 6. Spencer Lane, Detroit Country Day, 15-10.50; 7. Natalia Roberts, Andover, 15-6.50; 8. Sisan Iyamu, Harrison, 15-5

Michigan