St. Paul Spring Tune-Up

back to results

May. 10, 2008

St. Paul Spring Tune-Up
Flint,MI
Provided by Gault Race Mgt.


MALE OVERALL
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 132 KREG HATFIELD 29 FLINT 16:52 5:26

FEMALE OVERALL
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 140 AVERY LARSON 17 FLINT 21:06 6:48

MALE AGE GROUP: 1-10
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 123 REED WILLIAMS 10 FLINT 28:10 9:04
2 73 CAMERON LANNING 8 GRAND BLANC 56:43 18:16

FEMALE AGE GROUP: 1-10
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 188 KEOSHA ARLINE 10 GRAND BLANC 54:01 17:23

MALE AGE GROUP: 11-14
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 160 BROCK HUBER 14 GRAND BLANC 20:16 6:32
2 44 MICHAEL VANDENBERG 14 LINDEN 22:01 7:06
3 146 DANIEL KAPRAUN 11 FLINT 23:39 7:37
4 36 LOGAN PYSCHER 13 SWARTZ CREEK 26:22 8:29
5 173 TRENT WILLIAMS 14 MONTROSE 32:23 10:26
6 45 BRADLEY WOODS 11 FLINT 36:10 11:39
7 40 ANDREW SCHUNTER 11 FLUSHING 37:25 12:03

FEMALE AGE GROUP: 11-14
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 127 KAYLIE MILNE 13 GRAND BLANC 21:40 6:59
2 125 AMANDA GEORGE 11 DAVISON 23:30 7:34
3 178 EMILY BUCK 12 FLINT 35:19 11:22

MALE AGE GROUP: 15-19
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 147 MATTHEW KAPRAUN 16 FLINT 19:38 6:20
2 136 DREW HARRIS 16 HOLLY 20:51 6:43


FEMALE AGE GROUP: 15-19
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 163 SARAH DREVON 17 SWARTZ CREEK 21:06 6:48
2 179 KATIE BUCK 15 FLINT 24:40 7:57
3 184 KATELYN CARPENTER 15 DAVISON 31:31 10:09
4 41 SARA SCHUNTER 17 FLUSHING 37:26 12:03

MALE AGE GROUP: 20-24
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 20 JARON KILBURY 20 FLINT 24:11 7:47

FEMALE AGE GROUP: 20-24
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====

MALE AGE GROUP: 25-29
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 12 JASON FRANCOIS 29 FLINT 20:40 6:39
2 183 CARL BASTIEN 26 FLINT 22:09 7:08
3 7 THOMAS CZINDER 27 WATERFORD 26:00 8:22
4 4 DILLON COLLIER 25 CLIO 26:50 8:39
5 167 RYAN LITWILLER 25 FLINT 27:53 8:59

FEMALE AGE GROUP: 25-29
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 194 MEGAN BLAMER 25 SAINT HELEN 24:37 7:56
2 6 ANDREA CZINDER 27 WATERFORD 40:23 13:00

MALE AGE GROUP: 30-34
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 166 DOUG VAUGHN 30 SOUTH LYON 18:11 5:52
2 164 JOE BERNARDI 30 HARTLAND 18:41 6:01
3 158 DEAN LINGENFELTER 33 DAVISON 22:11 7:09
4 156 BRIAN MONROE 34 DAVISON 23:31 7:34
5 157 CHRISTOPHER ROBINSON 34 FLINT 26:43 8:36
6 118 BRIAN SCHLIEGER 34 CANTON 28:23 9:09
7 29 ALLAN MOTES 32 GRAND BLANC 32:38 10:31

FEMALE AGE GROUP: 30-34
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 39 JENNIFER SCHMIDT 30 LAPEER 22:30 7:15
2 159 KATIE LINGENFELTER 32 DAVISON 29:23 9:28
3 190 ERICKA PASCHAL 33 GRAND BLANC 31:16 10:04


MALE AGE GROUP: 35-39
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 137 GREG THOMAS 39 CLIO 17:14 5:33
2 181 BRIAN JONES 35 FLINT 17:20 5:35
3 13 RYAN GASSER 35 DAVISON 19:42 6:21
4 33 TODD ONWELLER 37 FLINT 24:43 7:58

FEMALE AGE GROUP: 35-39
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 37 LAURA ROHDE 38 OXFORD 22:26 7:13
2 35 KRIS PARIS 36 FLUSHING 24:00 7:44
3 38 ANN-MARIE SCHMIDT 38 FLUSHING 28:43 9:15
4 170 AMY MENARD 36 BURTON 31:29 10:08
5 21 CARLA KOON 38 GOODRICH 37:42 12:08

MALE AGE GROUP: 40-44
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 143 KEN WALRATH 40 FENTON 16:57 5:28
2 31 M. NIVEN 44 SWARTZ CREEK 17:07 5:31
3 42 DAVID SIEVERT 44 FRANKENMUTH 17:12 5:33
4 2 KURT ANDERLE 41 BYRON 21:54 7:03
5 14 KENNETH GIEGLER 40 ORION 22:04 7:06
6 182 BILL MILNE 41 GRAND BLANC 23:59 7:44
7 16 DAVID HARRIS 41 HOLLY 25:54 8:20
8 119 PATRICK FOSS 40 HOLLY 25:54 8:21
9 172 DEWAYNE WILLIAMS 43 MONTROSE 27:01 8:42
10 46 JERRY WOODS 42 FLINT 36:42 11:49

FEMALE AGE GROUP: 40-44
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 131 ROSIE MARANO 44 GRAND BLANC 21:58 7:05
2 153 COLLEEN CADY BROWN 41 GRAND BLANC 23:27 7:33
3 126 VICKI GEORGE 44 DAVISON 27:23 8:49
4 195 CHERYL PIERSON 43 OTISVILLE 28:42 9:15
5 27 AMY MILES 41 FENTON 30:09 9:43
6 5 CINDY CRAWFORD 41 FENTON 32:38 10:31

MALE AGE GROUP: 45-49
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 135 DAVE WOLBERT 48 FLINT 18:06 5:50
2 198 MICHAEL SUSKI 46 GRAND BLANC 19:11 6:11
3 145 WAYNE LYNCH 49 FLINT 19:58 6:26
4 142 GREG FLINT 45 FLUSHING 22:47 7:20
5 19 ANTHONY KILBURY 46 FLINT 23:29 7:34
6 15 ANDREW GRIFFIN 49 FLINT 24:36 7:55
7 141 DARREL HARVEY 46 FLUSHING 25:53 8:20


FEMALE AGE GROUP: 45-49
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 32 GALE OLDFORD 49 CROSWELL 32:37 10:30
2 187 BARBARA ARLINE 48 DAYTON 54:07 17:25

MALE AGE GROUP: 50-54
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 196 LEONARD BROUSSEAU 51 BYRON 18:58 6:07
2 43 HANK SULLIVAN 51 GRAND BLANC 21:12 6:50
3 34 DANIEL ORR 50 MONTROSE 21:34 6:57
4 24 RONALD MAKSYMOWSKI 53 FLINT 25:45 8:18
5 17 CLAYTON HUBEL 53 FLINT 27:27 8:50
6 28 BRIAN MILES 50 FENTON 30:09 9:43
7 162 TONY HANDLIN 51 BURTON 32:00 10:18

FEMALE AGE GROUP: 50-54
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 161 WANDA HANDLIN 51 BURTON 23:55 7:42
2 9 MICHELLE JO DVORAK 54 BURTON 24:32 7:54
3 11 TERESE FITZPATRICK 54 HOWELL 28:56 9:19
4 22 LYNN LARSON 52 FLINT 34:23 11:04
5 10 MARLA EWING 54 BLOOMFIELD HILLS 37:42 12:08

MALE AGE GROUP: 55-59
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 25 MICHAEL MANOR 58 CLIO 20:54 6:44
2 30 STEVE MOULTON 55 FLUSHING 22:50 7:21
3 150 GEORGE GRAY 59 FLUSHING 24:10 7:47
4 151 RILEY MCLINCHA 57 CLIO 27:21 8:49
5 154 MIKE COATES 57 DAVISON 29:20 9:27
6 134 LARRY MORAN 57 FLINT 29:34 9:31
7 26 PAUL MCCOLLOM 59 FLUSHING 31:52 10:16
8 3 MIKE BEARDSLEE 55 HOWELL 34:17 11:03

FEMALE AGE GROUP: 55-59
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 8 JANEEN DVORAK 57 CORUNNA 25:26 8:12
2 152 HOPE MCLINCHA 55 CLIO 38:07 12:16

MALE AGE GROUP: 60-64
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 1 ROGER KILPONEN 62 ST. IGNACE 27:27 8:51
2 23 MICHAEL LARSON 62 FLINT 34:03 10:58


FEMALE AGE GROUP: 60-64
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 191 CHRISTINA PUTNEY 63 DAVISON 34:58 11:16
2 18 LEE HUSEMANN 62 FLINT 37:18 12:01

MALE AGE GROUP: 65-69
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 165 RICHARD WHALEY 67 BYRON 21:17 6:51
2 144 NORMAN HART 66 DAVISON 23:52 7:41

FEMALE AGE GROUP: 65-69
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====

MALE AGE GROUP: 70-74
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 169 CLEMENS WEIERSTAHL 74 GOODRICH 29:46 9:35

FEMALE AGE GROUP: 70-74
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====

MALE AGE GROUP: 75-79
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 75-79
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====

MALE AGE GROUP: 80-99
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 80-99
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====



MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 149 JOHNNY OLSEY 54 CLIO 28:33 9:12

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 193 BECKY BENJAMIN 42 SWARTZ CREEK 32:23 10:26

MALE AGE GROUP: 1-10
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 1-10
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 111 AJA TAYLOR 7 FLINT 47:59 15:27
2 82 EMMA MCENRUE 9 FLINT 49:04 15:48
3 117 RACHAEL WOODS 7 FLINT 51:06 16:27
4 68 BRIANNA JEFFERSON 9 FLINT 53:13 17:08
5 120 EMILY HUDSON 8 FLINT 55:05 17:44
6 51 JULIA DANIEL 7 SWARTZ CREEK 56:26 18:10
7 72 CAITLYN LANNING 5 GRAND BLANC 56:50 18:18

MALE AGE GROUP: 11-14
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 11-14
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 129 JALAH STRONG 13 FLINT 43:16 13:56
2 66 REBECCA HRIT 12 FLUSHING 51:52 16:42
3 89 AIANA PALM 11 GAINES 52:48 17:00
4 90 EMILY PALM 13 GAINES 52:48 17:00
5 65 PATRICIA HRIT 14 FLUSHING 53:12 17:08

MALE AGE GROUP: 15-19
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 15-19
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 61 KATELYN GUNNELS 15 ORTONVILLE 47:12 15:12
2 86 ALEXIS MUNDY 15 LINDEN 48:55 15:45
3 57 KATHLEEN FINK 19 FLINT 51:31 16:35


MALE AGE GROUP: 20-24
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 20-24
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 171 MARY FINK 23 FLINT 51:45 16:40

MALE AGE GROUP: 25-29
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 25-29
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 174 ANGELA MARSH 29 FLINT 38:56 12:32

MALE AGE GROUP: 30-34
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 98 KURT PYSCHER 32 SWARTZ CREEK 47:03 15:09

FEMALE AGE GROUP: 30-34
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 96 LISA PRIESTAP 32 GRAND BLANC 40:41 13:06
2 97 BETH PYSCHER 33 SWARTZ CREEK 47:02 15:09
3 104 STACEY SCHLIEGER 31 FLINT 48:30 15:37
4 81 CARRIE MCENRUE 31 FLINT 51:32 16:36

MALE AGE GROUP: 35-39
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 35-39
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 116 DAPHNE WOODS 38 FLINT 48:20 15:34
2 121 JENNIFER HUDSON 36 FLINT 55:13 17:47
3 74 CHANTAL LANNING 36 GRAND BLANC 57:01 18:21

MALE AGE GROUP: 40-44
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 50 TOM CARR 43 COLUMBIAVILLE 32:58 10:37
2 53 BRIAN DAVIS 41 SWARTZ CREEK 52:53 17:02
3 64 DAVID HRIT 43 FLUSHING 53:37 17:16


FEMALE AGE GROUP: 40-44
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 54 WENDY DAVIS 40 SWARTZ CREEK 37:51 12:11
2 192 JAYNE CONRAD 42 FLINT 38:38 12:27
3 148 SHEILA CLIFFORD 40 FENTON 40:53 13:10
4 168 BIANCA WEIERSTAHL 44 FLINT 45:15 14:34
5 62 LISA GUNNELS 41 ORTONVILLE 47:12 15:12
6 67 SUSAN HRIT 42 FLUSHING 51:55 16:43
7 69 LOIS JEFFERSON 43 FLINT 54:57 17:42
8 52 LAURIE DANIEL 41 SWARTZ CREEK 56:26 18:10

MALE AGE GROUP: 45-49
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 138 DONALD BECKWITH 48 FLINT 32:07 10:21
2 107 ROBERT SCHUNTER 49 FLUSHING 48:37 15:39
3 186 ANTHONY ARLINE 49 GRAND BLANC 49:12 15:51
4 77 STEVE MASKE 46 FLUSHING 57:08 18:24

FEMALE AGE GROUP: 45-49
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 105 ANNETTE SCHUNTER 48 FLUSHING 37:49 12:11
2 189 KIM MONROE 46 FLUSHING 38:56 12:32
3 180 MARY LYNN BUCK 45 FLINT 47:04 15:09
4 91 LORI PALM 46 GAINES 53:28 17:13

MALE AGE GROUP: 50-54
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 59 JAMES GEYER 54 SWARTZ CREEK 48:33 15:38

FEMALE AGE GROUP: 50-54
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 88 JANE OREWILER 53 SWARTZ CREEK 44:58 14:29
2 83 MARGE MCLAUGHLIN 53 FLUSHING 45:15 14:34
3 128 LORI ROSS 51 FLINT 48:40 15:40
4 56 DENISE DVORAK 52 TRAVERSE CITY 49:25 15:55
5 109 SUE SKUDAS 53 FLUSHING 52:53 17:02

MALE AGE GROUP: 55-59
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 48 TOM D JR BELFORD 59 GRAND BLANC 32:07 10:21
2 49 LESTER BRADY 55 GRAND BLANC 32:15 10:23
3 92 TIM PALM 57 GAINES 51:01 16:25

FEMALE AGE GROUP: 55-59
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 93 KRISTIN POPILEK 55 SWARTZ CREEK 37:41 12:08
2 80 PAULA MCCOLLOM 59 FLUSHING 53:37 17:16


MALE AGE GROUP: 60-64
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 55 DAVID DIEM 64 FENTON 40:43 13:07
2 102 GERALD SCHLIEGER 61 FLUSHING 48:24 15:35

FEMALE AGE GROUP: 60-64
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 78 JANE MATTHEWS 63 GRAND BLANC 39:58 12:52
2 79 NANCY MCCARTHY 62 FLUSHING 44:21 14:17
3 139 EVE BROWN 60 FLINT 45:59 14:48
4 101 KAREN SCHLEIGER 60 FLUSHING 48:25 15:35
5 114 CANDY VORWERK 61 SWARTZ CREEK 51:29 16:35

MALE AGE GROUP: 65-69
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 108 WESLEY SHUMPERT 67 FLINT 34:08 11:00
2 58 DOUG FISHER 65 FLUSHING 38:28 12:23
3 130 BOBBY CARTER 66 LINDEN 40:01 12:53

FEMALE AGE GROUP: 65-69
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 60 SUE GRACE 67 OWOSSO 41:16 13:17
2 47 PATSY BADGLEY 67 FLINT 47:13 15:12

MALE AGE GROUP: 70-74
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 185 JAMES VANDERPOOL 74 FLUSHING 40:43 13:07
2 94 ELDON PRICE 73 SWARTZ CREEK 54:14 17:28
3 155 LARRY NORWOOD 70 FLUSHING 54:14 17:28
4 110 DALE SUOMELA 74 FLINT 54:14 17:28

FEMALE AGE GROUP: 70-74
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 95 VELMA PRICE 71 SWARTZ CREEK 45:58 14:48
2 106 HELGA SCHUNTER 70 FLUSHING 52:02 16:45

MALE AGE GROUP: 75-79
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 84 WALLY MCLAUGHLIN 75 FLUSHING 38:24 12:22
2 176 MIKE ANDERSON 76 FLUSHING 42:44 13:46
3 122 JOHN SCHOENFIELD 76 FLINT 44:25 14:18

FEMALE AGE GROUP: 75-79
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 197 DORIS GAUTHIER 78 DAVISON 47:29 15:17
2 70 LOUANN JENKINS 78 SWARTZ CREEK 54:42 17:37


MALE AGE GROUP: 80-99
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 133 AL DUCH 89 SWARTZ CREEK 45:37 14:41
2 124 NORMAN CRENSHAW 90 FLINT 48:34 15:38
3 71 ROBERT JENKINS 84 SWARTZ CREEK 54:44 17:37

FEMALE AGE GROUP: 80-99
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====
1 177 BETH MICHELS 80 FLUSHING 51:56 16:43

FEMALE AGE MISSING
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================= ======= =====