WEST BLOOMFIELD INVITATIONAL

back to results

Apr. 26, 2008

WEST BLOOMFIELD INVITATIONAL
West Bloomfield, MI
Provided by: Hometown Life

WEST BLOOMFIELD INVITATIONAL

(April 26 at West Bloomfield HS)

TEAM SCORES - 1. (tie) Ann Arbor Pioneer 'A', 60; Northville, 60; 3. West Bloomfield, 48; 4. Warren DeLaSalle, 38; 5. Pinckney, 29; 6. Rochester Adams, 28; 7. Birmingham Brother Rice, 26; 8. Lake Orion, 25; 9. Detroit U-D Jesuit, 24; 10. Livonia Churchill, 23; 11. Monroe, 21; 12. White Lake Lakeland, 16; 13. Itie) Rochester, 14; Clarkston, 14; 15. (tie) Southfield, 10; Madison Heights Madison, 10; 17. (tie) Pontiac Northern, 8; Oak Park, 8; 19. Royal Oak, 6; 20. Auburn Hills Avondale, 5; 21. (tie) Waterford Mott, 2; Ann Arbor Pioneer 'B', 2; 23. Birmingham Groves, 1; 24. (tie) Waterford Kettering, 0; Farmington, 0; Bloomfield Hills Lahser, 0; Detroit Cody, 0.

LONG JUMP - 1. Michael Joiner-Hill (U-D Jesuit) 21-6; 2. Ali Arasta (Northville) 20-7; 3. Eric Thompson (Clarkston) 20-5; 4. Jordan Johnson (Oak Park) 19-8.75; 5. Jerry Macon (Southfield) 19-4.5; 6. Sean Staples (Lakeland) 19-2.75.

POLE VAULT - 1. Joe Tesner (Churchill) 14-6; 2. Derek Peterman (Churchill) 14-0; 3. Justin Amara-Parent (Lakeland) 13-0; 4. Tyloer Grob (Pinckney) 12-5; 5. Justin Trombley (Lakeland) 11-11; 6. Eric Franceseni (Northville) 11-0.

HIGH JUMP - 1. Ryan Aaron (Madison) 6-4; 2. (tie) Antwaan Credit (West Bloomfield) 6-1; Dave Brown (Northville) 6-1; 4. Alex Hare (Lake Orion) 6-1; 5. Scott Lavalley (Lake Orion) 6-1; 6. Eric Francesehi (Northville) 5-11.

SHOT PUT - 1. Mat Wilkinson (DeLaSalle) 50-7.5; 2. A.J. Palko (Lake Orion) 48-1; 3. Phil Nahirniak (DeLaSalle) 47-3; 4. Matt Bowman (West Bloomfield) 46-9./5; 5. Tony Credit (West Bloomfield) 45-10; 6. Andrew Gorley (Northville) 45-9.

DISCUS - 1. Phil Narhimak (DeLaSalle) 149-0; 2. Andrew Garley (Northville) 144-3; 3. Matt Bowman (West Bloomfield) 140-6; 4. Matt Wilkinson (DeLaSalle) 140-2; 5. Rob Reynolds (Adams) 138-6; 6. Derek Stollar (Monroe) 135-5.

300 HURDLES - 1. Kurt Reichenbach (Pinckney) 38.9; 2. Cavan Corcoran (Northville) 39.3; 3. Imani DuPerry (Brother Rice) 40.11; 4. Dennis Forston (Pioneer 'A') 40.2; 5. Evan Gerish (Northville) 40.4; 6. Nick Cooper (Avondale) 41.5.

3,200 RELAY - 1. Adams (Alex Lindsay, Mike Reimann, Tim Huwer, Joe Reynolds) 8:01.5; 2. Pioneer 'A', 8:05.0; 3. Royal Oak, 8:12.0; 4. Pinckney, 8:16.0; 5. Pioneer 'B', 8:18.0; 6. Lake Orion, 8:19.0.

SHUTTLE HURDLES RELAY - 1. Northville, 1:00.2; 2. Lakeland, 1:02.8; 3. West Bloomfield, 1:05.6; 4. U-D Jesuit, 1:05.7; 5. Pontiac Northern, 1:06.0; 6. Groves, 1:07.7.

SPRINT MEDLEY RELAY - 1. Adams (Alex Lindsay, Julian Bronson, Loren Bronson, Joe Reynolds) 3:37.0; 2. Pioneer 'A', 3:37.7; 3. Lake Orion, 3:43.8; 4. Churchill, 3:43.9; 5. Clarkston, 3:44.5; 6. Pontiac Northern, 3:44.6.

100 METERS - 1. James Smith (Pioneer 'A') 10.9; 2. Kevin Davis (West Bloomfield) 11.1; 3. Jarius Sanders (Rochester) 11.2; 4. Bruce McNorton (Avondale) 11.3; 5. M. Hargrow (Pioneer 'A') 11.3; 6. Devon Herron (Pontiac Northern) 11.5.

1,600 METERS - 1. Justin Heck (Monroe) 4:21.5; 2. Brian Hankins (Pinckney) 4:27.0; 3. Dan Culbertson (Pioneer 'A') 4:29.0; 4. Phil Fattore (U-D Jesuit) 4:30.9; 5. Greg Baade (DeLaSalle) 4:31.6; 6. Ryan Ziolko (Lake Orion) 4:32.8.

110 HURDLES - 1. Imani DuPerrt (Brother Rice) 14.6; 2. Cavan Corcoran (Northville); 3. Evan Gerish (Northville) 15.1; 4. Nickolas Rippon (Lake Orion) 15.4; 5. M. Kazanji (Brother Rice) 15.4; 6. M. Gawecki (Lakeland) 15.6.

800 RELAY - 1. Pioneer 'A' (Paris Horgrow, Chris Forton, James Wade, James Smith) 1:29.6; 2. Southfield, 1:31.0; 3. West Bloomfield, 1:31.1; 4. Rochester, 1:31.2; 5. Pontiac Northern, 1:32.1; 6. Mott, 1:33.0.

400 RELAY - 1. Pioneer 'A' (Kevin Sherman, Paris Hogrow, Brandis Yarrington, James Smith) 42.9; 2. West Bloomfield, 43.5; 3. Clarkston, 44.0; 4. Rochester, 44.2; 5. Pontiac Northern, 44.6; 6. Mott, 44.8.

3,200 METERS - 1. Justin Heck (Monroe) 9:32.0; 2. Michael Murphy (Brother Rice) 9:38.0; 3. Ben Miller (DeLaSalle) 9:39.0; 4. James Pierson (U-D Jesuit) 9:41.0; 5. Matt Wines (Pinckney) 9:46.0; 6. Mike Katsefaras (Pinckney) 9:47.0.

1,600 RELAY - 1. Pioneer 'A', 3:25.7; 2. Northville, 3:32.2; 3. Adams, 3:34.5; 4. Oak Park, 3:35.5; 5. U-D Jesuit, 3:35.6; 6. West Bloomfield, 3:36.1.

TEAM SCORES - 1. West Bloomfield, 65; 2. Northville, 60; 3. Waterford Mott, 51.5; 4. Brighton, 48; 5. Detroit Cody, 44; 6. Livonia Churchill, 36; 7. Rochester Adams, 33; 8. Rochester, 28; 9. Pontiac Northern, 26; 10. Monroe, 25; 11. Clarkston, 16; 12. Waterford Kettering, 13; 13. Pinckney, 11; 14. Lake Orion, 10.5; 5. White Lake Lakeland, 9.5; 16. Farmington, 8; 17. Southfield, 6; 18. Bloomfield Hills Lahser, 3; 19. Birmingham Groves, 0.5; 20. (tie) Madison Heights Madison, 0; Royal Oak, 0; Oak Park, 0.

LONG JUMP - 1. Asia Rawls (Mott) 17-2; 2. Ashley Keyes (Rochester) 17-0.5; 3. Lisa Galasso (Lake Orion) 16-6; 4. Shelleyse Richardson (West Bloomfield) 16-5; 5. Sharaun Whitaker (West Bloomfield) 16-1; 6. Joylisa Davis (Lahser) 16-1.

POLE VAULT - 1. Amy Reynolds (Northville) 10-0; 2. Eren Ural (Churchill) 9-0; 3. (tie) Paige Locher (Lakeland) 8-6; Jamie Marihugh (Churchill) 8-6; 5. Alica Dimavro (Churchill) 8-0; 6. Natalie Zidzik (Brighton) 7-6.

HIGH JUMP - 1. Brianna Jenkins (Northville) 5-4; 2. Stephanie Thorstad (Clarkston) 5-2; 3. Emelle McConney (West Bloomfield) 5-1; 4. Shavonne Moore (Pontiac Northern) 5-0; 5. Erika Clifford (Brighton) 4-11; 6. Janny Lane (Brighton) 4-11.

SHOT PUT - 1. Angela Scarber (Kettering) 38-1; 2. Taylor Gunn (West Bloomfield) 36-2.5; 3. Breanne UIzzo (Lakeland) 34-0; 4. McKenzie Harper (Monroe) 33-6.5; 5. Danya Bergman (Brighton) 33-6; 6. Chae Small (Monroe) 33-3.5.

DISCUS - 1. Danya Bergman (Brighton) 100-5; 2. Alina Bradford-Petrous (Farmington) 99-5; 3. Tasha Ford (West Bloomfield) 97-5; 4. Angela Bursay (Pontiac Northern) 97-3; 5. Angela Scarber (Kettering) 96-2; 6. Rachael Harris (Adams) 93-7.

300 HURDLES - 1. Leslie Aririguzo (West Bloomfield) 46.3; 2. Autumn Touchstone (Clarkston) 47.0; 3. Andrea Pawlowski (Pinckney) 48.5; 4. Sam Etter (Brighton) 48.6; 5. Jaclyn Konopka (Northville) 48.7; 6. (tie) Biana Croyle (Groves) 50.4; Kristyn Wade (Lakeland) 50.4.

3,200 RELAY - 1. Waterford Mott (Alyssa Osika, Holly Looperrider, Asia Rawls, Shannon Osika) 9:45.0; 2. Brighton, 9:58.0; 3. Adams, 9:59.0; 4. Northville, 10:03.0; 5. Rochester, 10:11.0; 6. Monroe, 10:13.0.

SHUTTLE HURDLES RELAY - 1. Cody, 1:06.5; 2. Brighton, 1:07.1; 3. Northville, 1:08.7; 4. Pontiac Northern, 1:11.5; 5. Adams, 1:11.5; 6. Churchill, 1:12.4.

SPRINT MEDLEY RELAY - 1. Monroe, 4:19.1; 2. Waterford Mott, 4:23.8; 3. Northville, 4:25.3; 4. Pinckney, 4:29.3; 5. Brighton, 4:29.5; 6. Adams, 4:21.2.

100 METERS - 1. Jovonne Tyson-King (Adams) 12.3; 2. Ashley Keyes (Rochester) 12.8; 3. K. Flowers (Cody) 13.0; 4. K. Hatcher (Monroe) 13.0; 5. S. Parker (Pontiac Northern) 13.1; 6. Joylisa Davis (Lahser) 13.3.

1,600 METERS - 1. Rachel McFarlane (Churchill) 5:09.6; 2. Lindsay Hagan (Northville) 5:10.2; 3. Lindsey Gakenheimer (Monroe) 5:14.4; 4. Sara Kroll (Churchill) 5:16.0; 5. Tiffany Abrahamian (Rochester) 5:19.8; 6. Sam Scipio (West Bloomfield) 5:27.1.

100 HURDLES - 1. Ravan Clay (Cody) 14.0; 2. Leslie Aririguzo (West Bloomfield) 14.3; 3. Lindsay-O'Malley King (Northville) 15.8; 4. Shelleyse Richardson (West Bloomfield) 16.0; 5. K. Lazarevska (Churchill) 16.3; 6. Jillian Linklater (Lake Orion) 17.0.

800 RELAY - 1. Cody, 1:47.0; 2. Pontiac Northern, 1:48.0; 3. Southfield, 1:48.1; 4. Brighton, 1:49.0; 5. Waterford Mott, 1:50.0;6. Lake Orion, 1:51.0.

400 RELAY - 1. West Bloomfield (Brandi Patton, Sharaun Whitaker, Rachael Armstrong, Leslie Aririguzo) 50.6; 2. Cody, 50.9; 3. Brighton, 51.3; 4. Pontiac Northern, 52.8; 5. Rochester, 53.1; 6. Lake Orion, 53.1.

3,200 METERS - 1. Shannon Osika (Mott) 10:52.0; 2. Megan Goethals (Rochester) 10:59.0; 3. Cally Macumber (Adams) 11:16.0; 4. Rachel McFarlane (Churchill) 11:20.0; 5. Lindsey Hilton (Adams) 11:26.0; 6. Erin LaFave (Lahser) 11:36.0.

1,600 RELAY - 1. Mott (Holly Cooperrider, Porchea High, Shannon Osika, Asia Rawls) 4:09.5; 2. Northville, 4:13.7; 3. West Bloomfield, 4:!6.1; 4. Adams, 4:16.3; 5. Churchill, 4:18.3; 6. Pinckney, 4:19.0.