E.M.U Eagle Early Bird

back to results

Mar. 14, 2008

E.M.U Eagle Early Bird
Eastern, MI
                        E.M.U Eagle Early Bird Indoor Wom                                            
Friday, March 14, 2008

Long Jump

Place Athlete School Name Time/Distance
1 Ariel Roberts Ann Arbor Pioneer 17' 10 1/2"
2 Shelleyse Richardson West Bloomfield 17' 1 3/4"
3 Sharoun Whitaker West Bloomfield 16' 6 1/4"
4 Talicia Francois Ypsilanti 16' 2 1/4"
5 Aleica Agner Monroe Jefferson 15' 9 3/4"
6 M. Clifford Brighton 15' 9 1/4"
7 C. Strasser Dearborn Divine Child 15' 4 1/4"
8 Kathryn Drumright Ann Arbor Youth Track Club 15' 4 1/4"
9 E. Clifford Brighton 15' 2 1/4"
10 A. Leonardi Dearborn Divine Child 15' 1 1/2"
11 Rachel Nyberg Saline 14' 9 3/4"
12 Nikki Yancho Grand Blanc 14' 8 1/4"
13 Breanna Eder Ann Arbor Pioneer 14' 6 1/2"
14 Dominique Carley Ann Arbor Youth Track Club 14' 5 1/2"
15 Angel Renfroe Ann Arbor Pioneer 14' 4 3/4"
16 Latoya Prewitt Dearborn Heights Robichaud 14' 4 3/4"
17 Jaclyn Konopka Northville 14' 4 1/4"
18 Foley Brighton 14' 11"
19 C. Decker Vicksburg 13' 8 1/2"
20 B. Verner Vicksburg 13' 5 1/2"
21 Lindsey Kreichelt Northville 13' 4"
22 Margie Bothwell Ypsilanti 13' 1"
23 K. Schultz Dearborn Divine Child 12' 8 3/4"
24 Sara Souls Saline 12' 5 3/4"
25 Kaitlin Marks Pinckney 12' 3 1/4"
26 Megan Rogers Pinckney 12' 2 1/4"
27 Katie Gall Grand Blanc 12' 11 3/4"
28 Ciera Metzoien Monroe Jefferson 11' 9 1/4"
29 Kurstyn Hensley Monroe Jefferson 11' 8 3/4"
30 Jamia Rice Ypsilanti 10' 5"
31 Kaylie Gillenkirk Monroe Jefferson 10' 4 3/4"
32 Lindsey Chadwell Monroe Jefferson 10' 2"
33 Tomi Jones Northville 9' 4 1/2"
34 Shavonne Roberson Ypsilanti NM
35 Delisia Morris Ypsilanti No Jumps

High Jump

Place Athlete School Name Time/Distance
1 Ariel Roberts Ann Arbor Pioneer 5' 7"
2 Emelle McConney West Bloomfield 5' 4"
3 Brianna Jenkins Northville 5' 0"
4 Erica Clifford Brighton 4' 10"
5 Jenn Lane Brighton 4' 10"
6 Andi Yancho Grand Blanc 4' 10"
7 Berghe House Ypsilanti 4' 10"
8 Dominique Corley Ann Arbor Youth Track Club 4' 10"
9 Shelleyse Richardson West Bloomfield 4' 10"
10 Mashia Kellum West Bloomfield 4' 10"
11 Delisia Morris Ypsilanti 4' 8"
12 Melena Taloupas Vicksburg 4' 8"
13 Kati Widarski Brighton 4' 8"
14 Kari Frank Saline 4' 8"
15 Kathryn Drumright Ann Arbor Youth Track Club 4' 6"
16 Katie Fenech Dearborn Divine Child 4' 6"
17 Elizabeth Foucher Northville 4' 6"
18 Beth Roadh Northville 4' 6"
19 Trisha Agner Monroe Jefferson 4' 6"
20 Laura Smith Ann Arbor Youth Track Club 4' 3"
21 Savenna Dicks Ann Arbor Pioneer 4' 3"
22 Judy Hofmann Ann Arbor Pioneer 4' 3"
23 Cardi Verner Vicksburg 4' 3"
24 Sarah Overcashier Saline 4' 3"
25 Holly Bensley Monroe Jefferson 4' 3"
26 Megan Cremona Dearborn Divine Child 4' 0"
27 Kathlyn Mooradin Dearborn Divine Child 4' 0"
28 Brittany Bender Vicksburg 4' 0"
29 Camille Akemann Pinckney 4' 0"
30 Natalie Nelson Pinckney 4' 0"
31 Kelsey Haener Monroe Jefferson 4' 0"
32 Samantha Gertnel Monroe Jefferson 4' 0"
33 Valerie Lellrir Monroe Jefferson NM
34 Chelsea Noble Saline NH
35 Courtney Duvall Monroe Jefferson NH



Shot Put

Place Athlete School Name Time/Distance
1 Batten Vicksburg 36' 5 1/2"
2 Bell Ypsilanti 33' 10"
3 Everett Saline 33' 5"
4 Gunn West Bloomfield 32' 2 1/2"
5 Fogle Brighton 31' 8"
6 Bergman Brighton 31' 7 1/2"
7 Drumright Ann Arbor Youth Track Club 31' 2"
8 Cavins Monroe Jefferson 30' 6"
9 Burks Ann Arbor Youth Track Club 30' 3 1/2"
10 Danms Grand Blanc 29' 8"
11 Johnson Dearborn Heights Robichaud 29' 5 1/2"
12 Masha Ann Arbor Pioneer 29' 0"
13 Berry Ann Arbor Pioneer 28' 11"
14 Hidayetoglu West Bloomfield 27' 7 1/2"
15 Gillespie Ypsilanti 27' 5"
16 Gillespie Dearborn Heights Robichaud 26' 8"
17 Schmitz Monroe Jefferson 26' 5"
18 Clay Dearborn Divine Child 25' 9"
19 Dejongne Saline 25' 6 1/2"
20 Washington West Bloomfield 25' 1/2"
21 Miller Pinckney 25' 0"
22 Pleger Saline 24' 1/2"
23 Dingledine Monroe Jefferson 23' 8"
24 Etter Brighton 23' 5"
25 Mitch Vicksburg 23' 4 1/2"
26 Katyinski Northville 22' 8 1/2"
27 O'Brien Northville 22' 4"
28 Brefeld Dearborn Divine Child 22' 11"
29 Wines Northville 20' 10"
30 Talarek Ann Arbor Pioneer 19' 6"
31 McGinity Pinckney 19' 6"
32 West Pinckney 19' 5"





Pole Vault

Place Athlete School Name Time/Distance
1 Amy Reynolds Northville 10' 0"
2 Violet Whitney Ann Arbor Pioneer 9' 6"
3 Emily Williams Ann Arbor Pioneer 9' 0"
4 Becky Murphy Northville 7' 6"
5 Chelsea Buren Vicksburg 7' 0"
6 Natalie Zidzik Brighton 7' 0"
7 Julie Davidson Northville NH
8 Jennifer Huma Ann Arbor Pioneer NH
9 Alexis Newton Brighton NH
10 Jhordan Wynne Ann Arbor Youth Track Club NH
11 Katie Copp Ann Arbor Youth Track Club NH
12 Sarah Pelo Ann Arbor Youth Track Club NH
13 Paige Pizzo Brighton NH
14 Kristen Keys Pinckney NH
























E.M.U Eagle Early Bird Indoor Wom
Friday, March 14, 2008


3200 Relay (4 x 800)

Place Athlete School Name Time/Distance
1 Ann Arbor Pioneer 10:04.62
2 Northville "A" 10:11.95
3 Brighton "A" 10:14.01
4 Ypsilanti 10:36.35
5 Brighton "B" 10:37.63
6 Monroe Jefferson "A" 10:39.63
7 Grand Blanc 10:39.66
8 Saline 10:45.75
9 Pinckney 10:50.54
10 West Bloomfield "A" 11:03.09
11 Northville "B" 11:22.29
12 Dearborn Divine Child 11:24.27
13 Monroe Jefferson "B" 11:34.03
14 Vicksburg 11:44.50
15 West Bloomfield "B" 12.48.0

60 Hurdle Prelims

Place Athlete School Name Time/Distance
1 Leslie Aririguzo West Bloomfield 8.89
2 Paige Madison Ann Arbor Pioneer 9.33
3 Kyra Caldwell Ypsilanti 9.48
4 O'Malley King Northville 9.56
5 Amanda Maher Ann Arbor Pioneer 9.56
6 Andrea Pawlowski Pinckney 9.78
7 Shelleyse Richardson West Bloomfield 9.89
8 Hamidah Ali Dearborn Heights Robichaud 9.98
9 Megan Clifford Brighton 10.04
10 Sam Etter Brighton 10.05
11 Jaclyn Konopka Northville 10.25




60 Hurdle Prelims CONT.

Place Athlete School Name Time/Distance
12 Cailey Miller Ann Arbor Pioneer 10.43
13 Brittany Calhoun Grand Blanc 10.55
14 Shameka Hamilton Ypsilanti 10.59
15 Camille Akemann Pinckney 10.66
16 Kaylee Gittleson Ann Arbor Youth Track Club 10.67
17 Kanika Kochhar Northville 10.79
18 Dominque Corley Ann Arbor Youth Track Club 10.92
19 Becky Stubler Saline 11.01
20 Karen Gallardo Saline 11.09
21 Megan Oesterle Vicksburg 11.10
22 Alivia Ebenhoeh Ann Arbor Youth Track Club 11.33
23 Rachel Alloy Brighton 11.37
24 Holly Beasley Monroe Jefferson 11.41
25 Amanda Vanlandeghem Grand Blanc 11.42
26 Erica Tiedeman Saline 11.50
27 Heather Halseth Vicksburg 11.59
28 Valerie Leclair Monroe Jefferson 11.75
29 Hallie Jordan Grand Blanc 11.86
30 Darnetha Matthews Dearborn Heights Robichaud 11.98
31 Kelsey Haener Monroe Jefferson 12.58
32 Bethany Grysko Dearborn Divine Child 12.63
33 Courtney Duvall Monroe Jefferson 12.66
34 Kelsey Fegan Pinckney 12.96
35 Trisha Agner Monroe Jefferson 13.11
36 Lauren Lewis Dearborn Divine Child 13.17
37 Liz Arroyo Dearborn Divine Child 14.27

60 Dash Prelims

Place Athlete School Name Time/Distance
1 Tiara Sharp Ann Arbor Pioneer 8.11
2 Sam Etter Brighton 8.19
3 Angel Renfroe Ann Arbor Pioneer 8.34
4 Kenniea Jackson Ypsilanti 8.36
5 Shelby Page Ann Arbor Pioneer 8.42
6 Anjala Johnson Dearborn Heights Robichaud 8.43


60 Dash Prelims CONT.

Place Athlete School Name Time/Distance
7 Shavonne Roberson Ypsilanti 8.46
8 Christina Wade Ann Arbor Youth Track Club 8.47
9 Sharaun Whitaker West Bloomfield 8.55
10 Cardi Verner Vicksburg 8.56
11 Grace Duan Ann Arbor Youth Track Club 8.60
12 Brittani Peterson Monroe Jefferson 8.63
13 Quinn Foley Brighton 8.64
14 Olivia Bassett Ann Arbor Youth Track Club 8.64
15 Carolinne Strasser Dearborn Divine Child 8.65
16 Alecia Agner Monroe Jefferson 8.66
17 Brittany Officer West Bloomfield 8.68
18 Jessica Ruff Pinckney 8.69
19 Morgan Malloy Northville 8.79
20 Carley Decker Vicksburg 8.88
21 Kim Wilson Pinckney 8.89
22 Darrlynn Medlock Dearborn Heights Robichaud 8.92
23 Abbey Schwantes West Bloomfield 8.98
24 Lauren Baker Dearborn Divine Child 9.02
25 Lindsey Kreichelt Northville 9.08
26 Chelsea Ciampa Northville 9.09
27 Jennifer Lane Brighton 9.10
28 Natalie Nelson Pinckney 9.16
29 Alyssa Jervis Monroe Jefferson 9.16
30 Sarah Overcashier Saline 9.17
31 Nina Cataldo Dearborn Divine Child 9.22
32 Vanessa Piper Vicksburg 9.25
33 Kurstyn Hensley Monroe Jefferson 9.30
34 Christina Colbert Ypsilanti 9.43
35 Katrina Ezeinyi Saline 9.50
36 Nina Dejonghe Saline 9.52
37 Chelsea Dingledine Monroe Jefferson 9.67
38 Sara Souls Saline 9.76
39 Tabatha Martin Monroe Jefferson 9.85
40 Leah Staricha Dearborn Divine Child 9.85




400 Dash

Place Athlete School Name Time/Distance
1 Saisha Gailliard Ann Arbor Pioneer 1:01.53
2 Jessica Lee Ann Arbor Pioneer 1:01.65
3 Daniela Drurw Northville 1:02.73
4 Cherub Thomas Ann Arbor Youth Track Club 1:03.22
5 Teri Williams Monroe Jefferson 1:05.06
6 Sarah Mills Monroe Jefferson 1:05.35
7 Whitney Mccloe Saline 1:05.89
8 Alexis Therman Ann Arbor Youth Track Club 1:06.15
9 Michelle Baumgart Brighton 1:06.55
10 Melana Touloupas Vicksburg 1:07.14
11 Markea Dickinson Northville 1:07.52
12 Katrina Lamansky Brighton 1:07.81
13 Megan Rogers Pinckney 1:09.55
14 Kiley Kilgallon Saline 1:11.98
15 Amanda Polly Dearborn Divine Child 1:12.0
16 Ariana Prine Monroe Jefferson 1:12.03
17 Trisha Agner Monroe Jefferson 1:12.34
18 Margie Bothwell Ypsilanti 1:13.01
19 Brittany Verner Vicksburg 1:13.10
20 Lauren Lewis Dearborn Divine Child 1:15.57
21 Adrena Benson Dearborn Heights Robichaud 1:15.59
22 Ciearra Smith Dearborn Heights Robichaud 1:16.20
23 Julia Gilbert Pinckney 1:17.76
24 Diana Shan West Bloomfield 1:21.48
25 Mike Hirano West Bloomfield 1:24.26

60 Hurdle Final

Place Athlete School Name Time/Distance
1 Leslie Aririguzo West Bloomfield 8.89
2 Kyra Caldwell Ypsilanti 9.14
3 Paige Madison Ann Arbor Pioneer 9.21
4 O'Malley King Northville 9.58
5 Amanda Maher Ann Arbor Pioneer 9.58
6 Andrea Pawlowski Pinckney 9.66
7 Shelleyse Richardson West Bloomfield 9.73
8 Hamidah Ali Dearborn Heights Robichaud 9.79

60 Dash Final

Place Athlete School Name Time/Distance
1 Tiara Sharp Ann Arbor Pioneer 8.10
2 Sam Etter Brighton 8.21
3 Angel Renfroe Ann Arbor Pioneer 8.28
4 Kenniea Jackson Ypsilanti 8.34
5 Christina Wade Ann Arbor Youth Track Club 8.41
6 Shelby Page Ann Arbor Pioneer 8.42
7 Anjala Johnson Dearborn Heights Robichaud 8.49

1600 Run

Place Athlete School Name Time/Distance
1 Lindsay Hagan Northville 5:15.84
2 Gabrielle Anzalone Grand Blanc 5:17.30
3 Andrea Hoffman Monroe Jefferson 5:38.75
4 Erika Jensen Pinckney 5:40.61
5 Nora Kiilunen Brighton 5:40.91
6 Jenny Murphy Northville 5:42.68
7 Kristan Emmorey Brighton 5:43.79
8 Amanda Halonen Brighton 5:43.99
9 Christine Lim Ann Arbor Pioneer 5:49.16
10 Klare Essad West Bloomfield 5:49.92
11 Kayla Boyes Pinckney 5:52.07
12 Erin Dowling Saline 5:55.52
13 Anna Dean Ann Arbor Pioneer 5:56.78
14 Rachel Baron Monroe Jefferson 5:58.33
15 Allison Kennedy Ann Arbor Youth Track Club 5:59.59
16 Rachel Jackson Saline 5:59.96
17 Alex Dawson Grand Blanc 6:00.86
18 Samantha Zajac Monroe Jefferson 6:07.30
19 Sheridan Faass Pinckney 6:10.0
20 Juliana Prine Monroe Jefferson 6:11.94
21 Danielle Thompson Vicksburg 6:13.63
22 Alexa Breedeld Saline 6:14.08
23 Anna Kluitenberg Ypsilanti 6:14.73
24 Ciara Metzoian Monroe Jefferson 6:15.03



1600 Run CONT.

Place Athlete School Name Time/Distance
25 Julia Durham Ann Arbor Youth Track Club 6:16.09
26 Brittany Hayden Dearborn Divine Child 6:16.16
27 Ashley Push Ann Arbor Pioneer 6:16.88
28 Courtney Brewis Dearborn Divine Child 6:17.95
29 Katie Mattie Ypsilanti 6:25.67
30 Megan Cremona Dearborn Divine Child 6:31.48
31 Shivani Kaushal Grand Blanc 6:32.40
32 Molly Shuart Northville 6:38.52
33 Mindy Lewis Vicksburg 6:38.88
34 Brittany Hale Vicksburg 6:45.13
35 Lisa Hughes Monroe Jefferson 6:46.84
36 Leonie Bolte West Bloomfield 7:08.41

800 Relay ( 4 x 200)

Place Athlete School Name Time/Distance
1 Ann Arbor Pioneer 1:49.64
2 Saline 1:51.37
3 West Bloomfield 1:52.96
4 Ann Arbor Youth Track Club 1:53.48
5 Brighton 1:54.31
6 Grand Blanc 1:55.21
7 Vicksburg 1:55.64
8 Monroe Jefferson "A" 1:56.73
9 Dearborn Heights Robichaud 1:57.21
10 Pinckney 2:05.72
11 Ypsilanti 2:06.83
12 Monroe Jefferson "B" 2:07.85
13 Dearborn Divine Child 2:08.40
14 Northville DQ








Sprint Medley (400-200-2

Place Athlete School Name Time/Distance
1 Ann Arbor Pioneer 2:54.67
2 Ypsilanti 3:04.38
3 Northville 3:07.59
4 Pinckney 3:08.80
5 Ann Arbor Youth Track Club 3:13.84
6 Saline 3:18.04
7 Brighton 3:23.29
8 Grand Blanc 3:28.54
9 West Bloomfield 3:30.74
10 Dearborn Divine Child 3:34.48
11 Dearborn Heights Robichaud 3:41.84
12 Monroe Jefferson "A" 3:51.21
13 Monroe Jefferson "B" No time

200 Dash

Place Athlete School Name Time/Distance
1 Shelby Page Ann Arbor Pioneer 27.46
2 Angel Renfroe Ann Arbor Pioneer 27.54
3 Anjala Johnson Dearborn Heights Robichaud 28.20
4 Olivia Bassett Ann Arbor Youth Track Club 28.23
5 Grace Duan Ann Arbor Youth Track Club 28.30
6 Carolinne Strasser Dearborn Divine Child 28.65
7 Sarah Wood Brighton 29.20
8 Shavonne Roberson Ypsilanti 29.30
9 Brittany Officer West Bloomfield 29.69
10 Chelsea Ciampa Northville 29.79
11 Darrlynn Medlock Dearborn Heights Robichaud 29.97
12 Brittany Peterson Monroe Jefferson 30.20
13 Alecia Agner Monroe Jefferson 30.42
14 Katie Begin Dearborn Divine Child 30.59
15 Lindsey Kreichelt Northville 30.92
16 Dayna Bergman Brighton 31.55
17 Katie Gall Grand Blanc 31.66
18 Alyssa Jervis Monroe Jefferson 31.80
19 Megan Rogers Pinckney 31.80


200 Dash CONT.

Place Athlete School Name Time/Distance
20 Vanessa Piper Vicksburg 32.07
21 Erica Tiedeman Saline 32.22
22 Heather Halseth Vicksburg 32.29
23 Katrina Ezeinyi Saline 32.44
24 Robyn Miller Pinckney 33.97
25 Sara Souls Saline 34.31
26 Jessica Allen Dearborn Divine Child 34.59
27 Amanda Tolle Monroe Jefferson 36.03

800 Run

Place Athlete School Name Time/Distance
1 Ellory Green Brighton 2:30.26
2 Markea Dickinson Northville 2:32.45
3 Laura Knight Ann Arbor Pioneer 2:32.83
4 Sarah Kiilunen Brighton 2:37.28
5 Andrea Hoffman Monroe Jefferson 2:38.13
6 Courtnay Hughes Grand Blanc 2:39.78
7 Miriam Holzman Ann Arbor Pioneer 2:41.42
8 Elena Gonzalez Ann Arbor Youth Track Club 2:43.66
9 Samantha Zajac Monroe Jefferson 2:44.63
10 Katie Mattie Ypsilanti 2:45.77
11 Arianna Leonardi Dearborn Divine Child 2:47.13
12 Sarah Hulett Grand Blanc 2:47.65
13 Shelby Johnson Northville 2:47.85
14 Chelsea Noble Saline 2:48.13
15 Rachel Kowalski West Bloomfield 2:48.67
16 Anna Kluitenberg Ypsilanti 2:48.82
17 Danielle Thompson Vicksburg 2:53.08
18 Juliana Prine Monroe Jefferson 2:55.75
19 Courtney Perry Vicksburg 2:58.20
20 Katie Fenech Dearborn Divine Child 2:58.55
21 Lauren Boyes Pinckney 3:04.17
22 Katie Hinkle Pinckney 3:05.06
23 Olivia Naveaux Monroe Jefferson 3:57.14



1600 Relay (4 x 400)

Place Athlete School Name Time/Distance
1 Ypsilanti 4:14.82
2 Ann Arbor Pioneer 4:16.12
3 Ann Arbor Youth Track Club 4:16.25
4 Grand Blanc 4:25.01
5 Northville 4:26.82
6 Saline "A" 4:26.86
7 Monroe Jefferson "A" 4:28.40
8 Brighton 4:36.08
9 West Bloomfield 4:37.5
10 Vicksburg 4:39.47
11 Saline "B" 4:43.92
12 Pinckney 4:54.98
13 Monroe Jefferson "B" 4:55.2
14 Dearborn Divine Child 4:55.73
15 Dearborn Heights Robichaud 5:05.6
16 Dearborn Divine Child 5:16.3