MITS- Hillsdale College #1

back to results

Feb. 7, 2008

MITS- Hillsdale College #1
Hillsdale, MI
Provided by MITS

Hillsdale College
2008 MITS Meet #1 - February 7th, 2008

Women's Events

Event/Name: Club Name: Time/Distance/Height

Shot Put
Katie Franklin Bronson 34' 5 1/2 "
Leslie Hutchins UNA 22' 5"

Long Jump
Brittany Osburn Avery 13' 5"
Kelly O'Connell H-H 12 '8"

Triple Jump
Kelly O'Connell H-H 26' 10"

Pole Vault
Nicole Sweet Sienna Vaulters 8 '6"
Kayla Derror JATO 7' 6"
Anna Zerull JATO 7' 6"
Nicole Sweet UNA 7'
Amy Reynolds Skyshark 10'
Kayla Derror UNA --
Anna Zerull UNA --

High Jump
Candi Verner Quick Chicks 4'4
Brittney Bittenbender Quick Chicks 4'2
Buddy Jackson Albion Track Club 4'2
Kelly O'Connell HH 3'10

4x800m Relay
Jackson Track Club "A" Jackson Track Club 09:52.0
Jackson Track Club "B" Jackson Track Club 10:30.0
Speed Connection Speed Connection 10:35.6
Spirit of Pre Spirit of Pre 10:49.8

55m Hurdles
Pre-lims
Annie Dunn Speed Connection 9.48
Megan Oesterle Quick Chicks 9.72
Kate Gallup Mo-town Mafia 9.96
Heather Halseth Quick Chicks 11.25
Finals
Annie Dunn Speed Connection 9.41
Kate Gallup Mo-town Mafia 9.71
Megan Oesterle Quick Chicks 9.82
Heather Halseth Quick Chicks 11.09

55m Dash
Pre-Lims
Olivia Detroyer Speed Connection 7.48
Macaria Verner Quick Chicks 7.82
Ellie Jacques Speed Connection 7.85
Courtney Hong Speed Connection 8.00
Josie Crittender Speed Connection 8.09
Carlie Decker Quick Chicks 8.20
Finals
Olivia Detroyer Speed Connection 7.52
Macaria Verner Quick Chicks 7.88
Ellie Jacques Speed Connection 7.91
Courtney Hong Speed Connection 8.11

400m
Jennifer Shaffer UNA 01:03.0
Olivia Detroyer Speed Connection 01:03.2
Annie Dunn Speed Connection 01:05.5
Courtney Hong Speed Connection 01:06.2
Ellie Jacques Speed Connection 01:09.7
Josie Crittender Speed Connection 01:10.5
Brittany Bittenbender Quick Chicks 01:11.4
Jessica Reagle Homer 01:27.7

1600m
Meggan Freeland UNA 05:14.2
Alex Leptich Spirit of Pre 05:23.6
Remme Cortright Hudson Mills Harriers 05:28.5
Cayla Nousain UNA 05:31.8
Hilary Shyaer Jackson Track Club 05:34.3
Lindsey Cummings Spirit of Pre 05:35.6
Mindy Freeland Jackson Track Club 05:36.2
Meagan Creutz Spirit of Pre 05:42.5
Lindsey Burdette Jackson Track Club 05:55.9
Patsy Craig WAC 05:58.7
Melissa Tenkate UNA 05:59.8
Jessie Vkimoff Jackson Track Club 06:15.3
Jenna Ruimveld Quick Chicks 06:16.7
Morena Lodzinski UNA 06:32.2
Lauren Meumber Jackson Track Club 06:38.3
Megan Spencer Albion 06:49.9
Amanda Beagle Homer 06:57.3

800m
Jackson Track Club
Amanda Putt Speed Connection 02:34.2
Shannon Wonnelle Team Avery 02:36.7
Cayla Nousain UNA 02:38.1
Chelsea Savage Team Avery 02:40.6
Tera Woods WAC 02:42.7
Grace Kelley Speed Connection 02:55.3
Jackson Track Club
Erica Stwvwe Speed Connection 02:56.8

200m
Marcaria Verner Quick Chicks 29.4
Megan Oesterle Quick Chicks 30.78
Carlie Decker Quick Chicks 31.22
Heather Halseth Quick Chics 33.82
Meg Bellimo Avery 26.9
Brittany Osburn Avery 30.48
Amelia Bannister Albion 26.85

3200m
Molly Waterhouse Quick Chicks 12:06.1
Bailey Windle Quick Chicks 13:20.5
Amanda Reagle Homer
Jennifer Shaffer 13:25.6
Melissa Tenkate 13:14.9

4x400m


Men's Events

Event Name: Club Name: Time/Height/Distance:

Shot Put
Quinn Dawson Saline 52' 1"
Andrew Scholl Polar Bear 45' 8"
Sam Dyer Speed Connection 44' 5"
Jamar Weatherall Albion 43' 5"
Brian Bennyhoff Saline 42'
Kyle Caulkins Polar Bear 41' 11"
Ben O'Heran Polar Bear 29' 5"

Long Jump
Mike Ivory STP 18' 6"
Jordan Robinson Homer 18' 4"
Brian Pearl Albion 16' 11.5"
Matt Clark UNA 15' 4"
Buddy Jackson Albion 12' 10"
Sachary Crothers STP 12' 1.5"

Triple Jump
Buddy Jackson Albion 28' 9"

Pole Vault
Brent Mullinia 12'
Stephen Sweet 11'
Zach Malott 9'
Brandon Waterman 11' 6"

High Jump
Jonathan Wolder Tiao Jump Clinic 6'0
Zach Malott Winter Indoor 5'8
Nick Glaspey Winter Indoor 5'0
Ryan Ramsey Hardcore 5'2
Zach Phillips Mo-town Mafia 5'8
Nick Hullibarger Temperance 6'0
Conor Sullivan MACH 5'2

55m Hurdles
Pre-lims
Charles Stinson UNA 7.47
Michael Jones Hard Core 8.26
David Myndeuse UNA 8.30
Ryan Ramsey Hard Core 8.75
Christopher Giarmod UNA 9.09
Finals
Charles Stinson UNA 7.56
Michael Jones Hard Core 8.26
Christopher Giarmod UNA 8.35
Ryan Ramsey Hard Core 8.80

55m Dash
Pre-Lims
Tyler Thromes Jacktown 6.36
Eric Crenshaw Jacktown 6.54
Jerry McCarthy Hard Core 6.65
Chris Kimball Jackson County Club 6.67
Damar Williams Mach 6.70
Charles Stinson Jacktown 6.70
Mike Ivory STP 6.73
Tyrone Garnett Hard Core 6.75
Sklyer Hammond Track boys 6.86
Conor Sullivan Mach 7.09
Zachary Crothers STP 7.40
Austin Mudge Hard Core 7.44
Parker Saehz Concord 9.09
Finals
Tyler Thromes Jacktown 6.28
Jerry McCarthy Hard Core 6.62
Eric Crenshaw Jacktown 6.66
Chris Kimball Jackson County Club 6.86

400m
David Myndnol UNA 01:01.5
Zachary Grothers STP 01:06.2
Brandon Hoffman Albler 57:36.0
Matt Clark UNA 01:06.8
Mike Ivory STP 01:05.0
Nick Glavon Preseason 53.75

1600m
Larry Julson Ledges 04:41.3
Spencer Nausain UNA 05:01.9
Cyle Rugotake UNA 05:04.5
Nick Flieston UNA 05:07.1
Michael Borton Polar Bears 05:07.5
Patrick Lannen Jackson Track Club 05:10.7
John Burthen UNA 05:12.1
Bryon Peoples Albion 05:15.9
Calvin Hein J-Town Boys 05:21.2
Pete Kanieczki UNA 05:22.5
Matt Koniegzki UNA 05:23.4
Mike Strieff UNA 05:38.4
Jeremiah Grant Albion 05:54.9
Ben Robertson T-Town Flyboys 06:03.3
Calvin Howard Preseason 06:04.4
Parker Saenz UNA 06:06.1

800m
Josh McAlry Mach 02:00.5
Branden Hoffman Albion 02:01.7
James Hughes IT 02:04.9
Thomas Lanczki Preseason 02:07.4
Josh Brent Team Avery 02:07.4
Carl Wharan IT 02:09.5
Jacob Isabell Polar Bears Club 02:10.0
Sabin Emerson UNa 02:10.6
Alex Wolfe Jackson County Club 02:11.5
Parker Wilson Preseason 02:13.3
Vincent Mastin Albion 02:16.6
Brian Pearl Albion 02:17.1
Spencer Nousain UNA 02:22.2
Brock Hubbard Hard Core 02:22.4
Zach Burciasa Preseason 02:22.6
EJ Vannuys Bronso 02:22.9
Patrick Lannen Jackson Track Club 02:24.5
Parker Saenz UNA 02:50.3

200m
Matt Clark UNA 29.07
Damar Williams UNA 24.78
Mike Ivory STP 25.75
Zachary Crothers UNA 28.3
Chris Kimball Jackson County Club 28.8
Austin Mudge Hard Core 27.47
Jerry McCarthy Hard Core 24.5
Michael Jones Hard Core 25.74
Tyrone Garnett Hard Core 27.27
Nathan Thebald Team Avery 26.81
Eric Crenshaw Jacktown
Charles Stinson Jackson 24.51
Tyler Thomas Jackson 23.27
Skyler Hammond Trackboys
Brad Ratliff AATC 25.37
Justin McGrath AATC 24.69
Klas Nagerstogie AATC 26.56
Evan Carpenter AATC 23.15

3200m
Nick Fliettra 10:49.2
Travis Barczak Defendors of Gondor
John Risch Defendors of Gondor 10:42.9
Josh McAlery MACH
Kyle Stacks Albion 10:02.5
Larry Julson 10:15.9
Ben Straunsam DNF
Bobby Aprill 09:10.0