Riverview Winterfest

back to results

Feb. 10, 2008

Riverview Winterfest
Riverview, Michigan
Provided by Gary Olsen


Overall Female Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shelby Perkins Rochester MI 224 23 11 24:55 6:14/M
Overall Male Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Allen Wagner Rochester MI 303 27 1 21:21 5:20/M
Overall Female Masters Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Olson Canton MI 276 57 81 31:47 7:57/M
Overall Male Masters Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Aufdemberge Redford MI 3 43 2 22:52 5:43/M
Female 14 and under
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Noelle Savage Sterling Hgts MI 301 14 62 30:36 7:39/M
2 Margaret Levasseur Grosse Pointe Park 62 14 74 31:10 7:48/M
3 Julia Erickson Grosse Ile MI 268 13 136 35:44 8:56/M
4 Devon Gale Windsor ON 149 11 221 48:09 12:02/M
Male 14 & Under
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicholas Frost Wyandotte MI 204 14 202 44:37 11:09/M
Female 15 to 19
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Caitlin Litz Sterling Hgts MI 296 17 24 26:47 6:42/M
2 Marcela Micheloni Sterling Heights M 295 16 33 28:00 7:00/M
3 Melanie Brender Sterling Heights M 306 15 35 28:19 7:05/M
4 Becky Moore Allen Park MI 297 16 38 28:30 7:08/M
5 Erin Smigielski Sterling Hgts MI 300 16 50 29:23 7:21/M
6 Richelle Gray Southgate MI 180 16 51 29:23 7:21/M
7 Stepahnie Ferrante Dearborn MI 269 16 83 31:52 7:58/M
8 Lisa Collo Sterling Heights M 316 15 87 32:11 8:03/M
9 Holly Payne Trenton MI 73 17 104 33:06 8:17/M
10 Kayla Gagnon Riverview MI 194 15 128 35:00 8:45/M
11 Elizabeth Grabowski Sterling Heights M 307 17 130 35:01 8:45/M
12 Marina Metes Grosse Pointe MI 302 17 186 41:09 10:17/M
13 Amanda Christin Schneid Harper Woods MI 205 18 187 41:10 10:18/M
14 Jessica Mcinchak Riverview MI 252 17 193 42:58 10:45/M
15 Bridget Reno Grosse Pointe Woods 206 18 212 45:55 11:29/M
Male 15 to 19
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Dunn Trenton MI 317 18 6 24:00 6:00/M
2 Grant Truskowski Brownstown MI 238 15 8 24:31 6:08/M
3 Steve Seward Trenton MI 283 17 9 24:37 6:09/M
4 Mark Smith Chelsea MI 305 17 13 25:11 6:18/M
5 Alex Salinas Dearborn MI 83 18 15 25:39 6:25/M
6 Mohammed Kakli Riverview MI 281 17 17 25:55 6:29/M
7 Andrew Campbell Brownstown MI 290 16 22 26:41 6:40/M
8 Stephen Kerr Dearborn MI 212 17 42 29:10 7:18/M
9 Sam Mackie Northville MI 118 16 48 29:21 7:20/M
10 Kyle Tindell Taylor MI 175 19 55 29:49 7:27/M
11 Aaron Moore Taylor MI 165 15 64 30:44 7:41/M
12 John Lietz Dearborn MI 88 15 65 30:46 7:42/M
13 Xavier Calvilla Detroit MI 334 17 67 30:54 7:44/M
14 Juliun Trevino Allen Park MI 333 16 93 32:41 8:10/M
15 Adam Chrusciel 271 17 129 35:01 8:45/M
16 Aldo Hernandez Detroit MI 329 16 132 35:12 8:48/M
17 Tony Matthews Riverview MI 161 18 213 45:56 11:29/M
Female 20 to 24
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mollie Harms Sterling Heights M 53 22 20 26:32 6:38/M
2 Cassie Jenich Warren MI 250 21 70 31:01 7:45/M
3 Lisa Weisenberger Allen Park MI 231 24 117 34:25 8:36/M
4 Brooke Harms Sterling Heights M 52 20 154 37:05 9:16/M
5 Ashley Walker Rockwood MI 319 22 173 39:58 10:00/M
6 Alison Cave Melvindale MI 195 23 188 41:34 10:24/M
7 Sara Farley Romulus MI 173 23 195 43:34 10:54/M
Male 20 to 24
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matt Armelagos Allen Park MI 310 22 66 30:50 7:43/M
2 Pete Braun Troy MI 91 22 73 31:09 7:47/M
3 Steve Gibson Warren MI 308 22 92 32:40 8:10/M
4 Neil Matthews Riverview MI 270 23 107 33:31 8:23/M
5 Garret Soltesz Riverview MI 172 24 167 39:27 9:52/M
Female 25 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mindy Houser West Bloomfield MI 320 29 25 27:05 6:46/M
2 Andrea Blake Dearborn MI 259 29 28 27:35 6:54/M
3 Teresa Cook Dearborn Heights M 162 28 53 29:26 7:22/M
4 Laura Good Ann Arbor MI 340 27 77 31:18 7:50/M
5 Lisa Price Brownstown MI 273 26 95 32:42 8:11/M
6 Marie Lamb Wyandotte MI 258 27 114 34:14 8:34/M
7 Stephanie Kapanowski Southgate MI 177 29 126 34:51 8:43/M
8 Marisa Dennisuk Trenton MI 233 26 208 45:09 11:17/M
9 Lauren Bochenek Grosse Ile MI 338 27 215 46:09 11:32/M
10 Jenny Budziak Gibraltar MI 58 29 219 46:59 11:45/M
Male 25 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Pline Plymouth MI 97 27 3 23:05 5:46/M
2 Brian Goodwin Allen Park MI 289 26 4 23:32 5:53/M
3 Daniel Saunders Riverview MI 14 29 21 26:38 6:40/M
4 Matthew E Schock Royal Oak MI 146 28 108 33:46 8:27/M
5 Jason Bertern Belleville MI 277 28 165 38:47 9:42/M
6 Wille Viittanen Farmington Hills M 125 29 166 39:11 9:48/M
Female 30 to 34
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gina Warnke Oak Harbor OH 241 34 57 30:03 7:31/M
2 Amber Williamson Macomb MI 17 32 112 34:12 8:33/M
3 Wendy Melton Dearborn MI 260 32 118 34:27 8:37/M
4 Heather Patterson Wyandotte MI 254 33 135 35:40 8:55/M
Male 30 to 34
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Craig Dolecki Redford MI 315 34 12 25:02 6:16/M
2 Sam Childs Riverview MI 321 32 31 27:50 6:58/M
3 Patrick Reed Ann Arbor MI 184 30 32 27:51 6:58/M
4 Richard Kollar Ann Arbor MI 104 33 60 30:30 7:38/M
5 Mark Bliss Harrison Twp MI 309 32 115 34:22 8:36/M
6 James Jenson Brownstown MI 236 31 119 34:27 8:37/M
7 Jason Wuellner Canton MI 288 33 196 43:35 10:54/M
8 Geoffrey S. Clarke Madison Heights MI 134 34 198 43:54 10:59/M
Female 35 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marybeth Reader Bloomfield MI 292 39 19 26:02 6:31/M
2 Jennifer Ballard Wyandotte MI 264 36 101 33:02 8:16/M
3 Carrie Ling Trenton MI 15 37 116 34:23 8:36/M
4 Vicky Stearns Lincoln Park MI 183 39 148 36:22 9:06/M
5 Kristen Kobiljak Grosse Ile MI 61 35 162 38:42 9:41/M
6 Rhonda Raft Trenton MI 100 38 199 44:07 11:02/M
7 Diane Huch Brownstown MI 230 39 204 44:55 11:14/M
8 Tonya Gale Windsor ON 148 37 222 48:09 12:02/M
Male 35 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Menovcik Lansing MI 12 39 7 24:05 6:01/M
2 Erin Irwin Dearborn MI 46 35 36 28:25 7:06/M
3 Eric Fritz Southgate MI 213 36 43 29:11 7:18/M
4 John Quayle Belleville MI 299 38 63 30:41 7:40/M
5 Daniel A Perttula Allen Park ME 133 35 78 31:25 7:51/M
6 David Marshall Trenton MI 324 38 133 35:24 8:51/M
7 Richard Troup Riverview MI 249 39 140 36:04 9:01/M
8 Jim Kuzemka Trenton MI 285 38 143 36:16 9:04/M
9 Dave Kadlitz Wyandotte MI 237 37 144 36:18 9:05/M
10 Curtis Miller Carleton MI 22 38 147 36:22 9:06/M
11 John Stearns Lincoln Park MI 182 39 149 36:23 9:06/M
12 David Pierce Flat Rock MI 286 38 150 36:24 9:06/M
13 Roger W Domokos Port Clinton OH 208 39 176 40:08 10:02/M
14 Chris Best Detroit MI 336 35 178 40:12 10:03/M
15 Brent Gale windsor ON 150 37 223 48:12 12:03/M
Female 40 to 44
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathleen Moss Chesterfield Twp M 189 42 111 34:10 8:33/M
2 Laurie Oriel Plymouth MI 127 41 123 34:37 8:39/M
3 Jo Darlington Ann Arbor MI 59 41 152 36:56 9:14/M
4 Tracy Faraoni Westland MI 339 41 153 36:59 9:15/M
5 Megan Richardson Wyandotte MI 328 43 175 39:59 10:00/M
6 Cynthia Lozon Trenton MI 34 43 177 40:10 10:03/M
7 Jean Davenport Carleton MI 155 40 192 42:49 10:42/M
8 Mary Jakubowski Southgate MI 279 43 216 46:30 11:38/M
9 Donna Hallenbeck Trenton MI 280 44 237 53:33 13:23/M
Male 40 to 44
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Keith Hanson Rochester Hills MI 314 43 5 23:55 5:59/M
2 Eric Swager Chelsea MI 312 43 10 24:49 6:12/M
3 Steven Harris Hazel Park MI 219 41 16 25:50 6:28/M
4 Jim Ottaviani Ann Arbor MI 103 44 34 28:01 7:00/M
5 Jim Oleksinski Grosse Pointe Woods 138 40 37 28:27 7:07/M
6 Chris Brandly Ypsilanti MI 282 42 45 29:13 7:18/M
7 Russell Kissel Riverview MI 119 44 46 29:16 7:19/M
8 Steven Scribner Wyandotte MI 76 41 56 29:54 7:29/M
9 Thomas Coombs Southgate MI 35 42 68 30:55 7:44/M
10 Jim Zittel Waterford MI 318 44 72 31:09 7:47/M
11 Dave Sevon Dearborn Heights M 291 43 76 31:14 7:49/M
12 Peter Kopera Trenton MI 16 40 82 31:52 7:58/M
13 Paul Kurtzhals Trenton MI 274 43 85 31:56 7:59/M
14 George Tindell Taylor MI 176 44 89 32:25 8:06/M
15 Timothy Culp Taylor MI 24 42 98 32:47 8:12/M
16 Vincent Kenneth Jesudow Northville MI 126 41 100 32:58 8:15/M
17 Patrick F Irwin Deaborn MI 109 43 106 33:23 8:21/M
18 John Clifford Dearborn MI 341 43 109 33:56 8:29/M
19 Daniel Haggerty Warren MI 191 43 134 35:32 8:53/M
20 John Plona Taylor MI 94 43 138 35:49 8:57/M
21 Kurt Kobiljak Grosse Ile MI 60 41 163 38:43 9:41/M
22 Nick Butkevich Westland MI 65 41 174 39:59 10:00/M
23 Scott Raft Trenton MI 99 40 184 40:53 10:13/M
24 Mark Holten Riverview MI 84 40 211 45:11 11:18/M
Female 45 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeanne Johnson Wyandotte MI 82 47 121 34:35 8:39/M
2 Sharon Rodriguez Adrian MI 80 49 179 40:14 10:04/M
3 Deborah McMillan Riverview MI 218 47 205 45:00 11:15/M
4 Ann Zurbo Brownstown MI 261 47 209 45:11 11:18/M
5 Karen Sabuda Riverview MI 49 46 210 45:11 11:18/M
6 Diane Chartier Belleville MI 168 49 232 50:03 12:31/M
7 Mary Lafrance Flat Rock MI 78 48 233 50:14 12:34/M
8 Kathleen Hall Newport MI 192 46 238 53:39 13:25/M
9 Sue Murt Southgate MI 267 47 239 55:36 13:54/M
Male 45 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kurt Schneider Harper Woods MI 244 48 14 25:37 6:24/M
2 Paul Robinson Grosse Ile MI 56 49 27 27:21 6:50/M
3 Karl Shiji Canton MI 95 47 39 28:36 7:09/M
4 Tom Robert Plymouth MI 311 49 40 28:42 7:11/M
5 Kevin Sherwood Royal Oak MI 50 45 47 29:17 7:19/M
6 Richard Mackie Northville MI 117 47 59 30:10 7:33/M
7 Bruce Young Southgate MI 44 46 88 32:15 8:04/M
8 Kevin T Mills Sterling Heights M 105 49 90 32:27 8:07/M
9 Mark Gluch Grosse Ile MI 323 48 91 32:33 8:08/M
10 Timothy Payne Trenton MI 74 46 94 32:41 8:10/M
11 Douglas Serra Taylor Mi 193 45 97 32:46 8:12/M
12 Patrick Phillips Woodhaven MI 93 46 102 33:06 8:17/M
13 Brian Reetz Lake Orion MI 143 46 103 33:06 8:17/M
14 John Byrne Dearborn MI 337 47 110 33:56 8:29/M
15 Kevin Taylor West Bloomfield MI 11 46 122 34:37 8:39/M
16 Scott Smith Fremont OH 170 49 139 36:02 9:01/M
17 Peter Mulopulos Toledo OH 266 46 156 37:33 9:23/M
18 Richard Harms Sterling Heights M 54 49 169 39:34 9:54/M
19 Brian Batko Southgate MI 181 47 189 41:40 10:25/M
20 Michael Frost Wyandotte MI 203 49 203 44:43 11:11/M
21 Michael C Chartier Belleville MI 169 49 234 51:31 12:53/M
Female 50 to 54
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joan Mathews Maumee Oh 96 51 84 31:54 7:59/M
2 Glenda Card Oak Park MI 166 52 171 39:46 9:57/M
3 Nancy Broadbridge Birmingham MI 226 54 180 40:22 10:06/M
4 Sue Wade Belleville MI 160 53 185 41:05 10:16/M
5 Glorianne Ebel Rochester Hills MI 51 52 197 43:46 10:57/M
6 Debbie Dennisuk Trenton MI 235 54 214 45:56 11:29/M
7 Susan McConnell Southgate MI 275 52 218 46:36 11:39/M
8 Valerie Nicholson Grosse Ile MI 26 51 225 48:35 12:09/M
9 Nancy Mayville Windsor ON 42 52 229 49:30 12:23/M
10 Laurie Young Lasalle ON 43 51 230 49:31 12:23/M
11 Donna J Lapczuk LaSalle ON 116 53 231 49:31 12:23/M
12 Sara Bochenek Grosse Ile MI 256 54 235 52:09 13:02/M
Male 50 to 54
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Herman Rockwood MI 294 52 30 27:48 6:57/M
2 Ed Kornacki Farmington Hills M 304 51 44 29:12 7:18/M
3 Edward O'Reilly Maumee OH 196 54 52 29:24 7:21/M
4 Jim Paul Chelsea MI 327 51 61 30:34 7:39/M
5 Robert Wilke Chelsea MI 326 50 75 31:14 7:49/M
6 Robin Pearce New Hudson MI 242 54 86 32:02 8:01/M
7 Paul Simmons Allen Park MI 262 50 113 34:13 8:33/M
8 Steve Edwards Dundee MI 178 53 127 34:52 8:43/M
9 Joe Evans Ypsilanti MI 293 53 137 35:47 8:57/M
10 Len Constantine Chesterfield MI 322 54 146 36:22 9:06/M
11 David Gallagher Hazel Park MI 20 50 161 38:23 9:36/M
12 Ed Glowniak, Jr. Clinton Twp MI 37 50 164 38:44 9:41/M
13 Bob Ellis Taylor MI 23 52 168 39:32 9:53/M
14 Thomas Stalinski Warren MI 106 51 170 39:38 9:55/M
15 Joshua Jaime Northville MI 335 52 207 45:06 11:17/M
16 Pat Carey Grosse Ile MI 85 51 217 46:32 11:38/M
17 Ronald Nicholson Grosse Ile MI 25 52 226 48:36 12:09/M
Female 55 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maggy Zidar Pontiac MI 8 58 96 32:45 8:11/M
2 Lois Berkowitz Riverview MI 55 59 181 40:22 10:06/M
3 Carol Butcher Bowling Green OH 240 56 183 40:50 10:13/M
4 Paula Steinker Bowling Green OH 163 58 241 1:03:48 15:57/M
Male 55 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Tarkowski Northville MI 131 55 26 27:14 6:49/M
2 Darryl Stanbrough Oak Park Mi 98 56 29 27:42 6:56/M
3 James O'Callaghan Woodhaven MI 70 59 41 29:10 7:18/M
4 James Paul Robert Plymouth MI 36 59 49 29:22 7:21/M
5 Patrick Mulkern Dearborn MI 257 56 58 30:08 7:32/M
6 Anthony Lopetrone Birmingham MI 225 56 69 30:56 7:44/M
7 Bryane Kowalewski Trenton MI 265 57 71 31:08 7:47/M
8 Michael Capraro Riverview MI 313 59 79 31:27 7:52/M
9 Michael Golombek Dearborn MI 152 56 80 31:33 7:53/M
10 Randy Fielder Adrian MI 81 56 99 32:58 8:15/M
11 Dennis Bahnsen Port Clinton OH 209 55 105 33:19 8:20/M
12 Thomas Biblewski Toledo OH 64 56 120 34:29 8:37/M
13 Mark Delbrugge Riverview MI 246 56 124 34:40 8:40/M
14 Tom Flanagan Novi MI 158 55 125 34:45 8:41/M
15 Bill Garrity Ann Arbor MI 156 59 151 36:40 9:10/M
16 Michael Dennisuk Trenton MI 234 56 157 37:48 9:27/M
17 Joel Kashdan Southfield MI 298 59 160 38:15 9:34/M
18 Jack Green Inkster MI 243 59 236 52:09 13:02/M
Female 60 to 64
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kay Heinrichs Toledo OH 229 61 141 36:05 9:01/M
2 Collie Hooper-Yan Grosse Ile MI 71 60 206 45:01 11:15/M
Male 60 to 64
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Deladurantaye Riverview MI 9 62 18 25:57 6:29/M
2 Jerry Mittman Northville MI 40 63 142 36:14 9:04/M
3 Michael Perry Grosse Ile MI 27 64 155 37:09 9:17/M
4 Dan Dewey Lake Orion MI 332 61 172 39:48 9:57/M
5 R. Stewart Robertson Rochester MI 135 61 182 40:29 10:07/M
6 Carl Gretzinger Royal Oak MI 251 61 190 42:11 10:33/M
7 Roy Parker Grosse Ile MI 57 63 191 42:22 10:36/M
8 HAROLD LEE BENNETT WAYNE MI 115 60 224 48:22 12:06/M
9 Geoff Sass Shelby Twp MI 278 61 228 49:18 12:20/M
Female 65 to 69
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ellen Nitz Milford MI 63 67 158 38:06 9:32/M
Male 65 to 69
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Doug Goodhue Milford Mi 6 65 23 26:45 6:41/M
2 John Wehrly Madison Heights MI 248 68 131 35:08 8:47/M
3 Jerome Tomc Toledo OH 263 65 145 36:18 9:05/M
4 Richard Litzler Bloomfield MI 89 68 159 38:13 9:33/M
5 John Hibler Dearborn Heights M 157 67 227 49:07 12:17/M
Female 70 to 74
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dee Crowe Belleville MI 145 71 240 57:17 14:19/M
Male 70 to 74
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Peter Polidori Bingham Farms MI 77 70 54 29:39 7:25/M
2 Ronald Gill Pleasant Lake MI 247 71 194 43:00 10:45/M
3 Bill Haggerty St Clair Shores MI 190 70 220 48:08 12:02/M
Male 75 to 79
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Harrison Hensley Pinckney MI 10 75 201 44:27 11:07/M
Male 80 and Over
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Forshee Ann Arbor MI 228 81 200 44:25



Place Team No Bib No Team/Participant Name City Time Pace

1 67 Team No 2 25:51 6:28/M
67 Justin Opfermann Ypsilanti MI
67 David Schneider Riverview MI
67 Ana Kerekes Lincoln Park MI
67 Eric Stuart Riverview MI

2 142 Encore Athletics 29:07 7:17/M
142 Chris Brower Ypsilanti MI
142 Mike Brower Ypsilanti MI
142 Scott Baker MI
142 Lisa Brower Ypsilanti MI

3 220 Team No 3 33:36 8:24/M
220 Steven Brettschneider Riverview MI
220 Joanna Chudzinski Livonia MI
220 Julia Stulock Westland MI
220 Angela Yu Dearborn Heights MI

4 30 Team No 1 35:58 9:00/M
30 Valerie Swystun Dearborn Heights MI
30 Chris Swystun Dearborn Heights MI
30 Steve Costa Dearborn Heights MI
30 Mike Shuttleworth Livonia MI

Riverview, Michigan
Provided by Gary Olsen