MHSAA TF Finals Division 3 UP

back to results

Jun. 2, 2007

MHSAA TF Finals Division 3 UP
Kingsford, MI


TEAM SCORING – Rock-Mid Peninsula 81; Iron Mountain North Dickinson 74; Engadine 64; Rapid River 58.66; Powers-North Central 44; Ontonagon 25 Cedarville 22; Pickford 21; Painesdale-Jeffers 19; Brimley 18; Eben Junction Superior Central 17; Carney-Nadeau 16; Bessemer 14.33 Wakefield-Marenisco 12; Ewen-Trout Creek 10; Watersmeet 10; Bark River-Harris 7; Crystal Falls Forest Park 7; Cooks-Big Bay deNoc 5 Lake Linden-Hubbell 2.

DISCUS -- 1. Garrett Nowack, Powers-North Central, 139-6; 2. John Troyer, Engadine, 129-8; 3. Tyler Kuehl, Rapid River 123-0; 4. Nate Johnson, Iron Mountain North Dickinson, 121-6; 5. Justin Plimpton, Rapid River, 115-9; 6. Joe Jenkins, Pickford 115-0.

POLE VAULT -- 1. Jimmi Cretens, Rock Mid Peninsula, 13-3 (Ties U.P. Division 3/Class D Record first set by John Andrzejak, Pickford, 1978); 2. Jordan Gobert, Rock Mid Peninsula, 12-6; 3. Jordan Ringsmuth, Wakefield-Marenisco, 11-6; 4. Kevin Thompson, Cedarville, 11-6; 5. Nick Chartier, Iron Mountain North Dickinson 11-6; 6. (tie) Jeff Zar, Rapid River, 11-0; Pat Hampston, Bessemer, 11-0; Derek Berglund, Rapid River, 11-0.

SHOT PUT -- 1. Jason Miller, Ontonagon, 52-7.25; 2. John Troyer, Engadine, 46-2; 3. Garrett Nowack, Powers-North Central, 45-8.75; 4. Mike Gatien, Powers-North Central, 43-11.25; 5. Matt Hallock, Iron Mountain North Dickinson, 43-9.75; 6. Mason Fleagle, Cooks-Big Bay deNoc, 43-1.50.

HIGH JUMP -- 1. Mark Roell, Iron Mountain North Dickinson, 6-2; 2. Jon Moore, Rapid River, 6-0; 3. Eric Hawley, Ontonagon, 5-10 4. (tie) Paul Roell, Iron Mountain North Dickinson, 5-8; Pete Leeman, Iron Mountain North Dickinson, 5-8; 6. Ryan Maki, Eben Junction Superior Central, 5-8.

LONG JUMP -- 1. Alex Kopsi, Watersmeet, 20-5; 2. Damian Smith, Iron Mountain North Dickinson, 19-5.50; 3. Jordan Gobert, Rock-Mid Peninsula, 19-0; 4. Jeremy Hardy, Cooks-Big Bay deNoc, 18-9; 5. Jason Knauf, Bark River-Harris, 18-7.50; 6. Calix Sholander, Crystal Falls Forest Park, 18-3.50.

3,200-METER RELAY -- 1. Powers-North Central, 8:39.60 (David Dugree, Josh Hood, Tyler Veraghen, Steve Davis); 2. Cedarville 8:50.88; 3. Rapid River, 8:59.29; 4. Iron Mountain North Dickinson, 9:08.21; 5. Crystal Falls Forest Park, 9:12.71; 6. Ontonagon, 9:23.49.

110-METER HURDLES -- 1. Grayson Hood, Engadine, 15.21; 2. Jordan Gobert, Rock Mid Peninsula, 15.75; 3. Pete Leeman, Iron Mountain North Dickinson, 16.30; 4. Jon Moore, Rapid River, 16.38; 5. Jordan Dillon, Brimley, 16.41; 6. Eric Hawley Ontonagon, 16.66.

100-METER DASH -- 1. Grayson Hood, Engadine, 11.87; 2. Jordan Gobert, Rock Mid Peninsula, 11.93; 3. Cory Thiry, Carney-Nadeau, 11.95; 4. Marcus Dunbar, Wakefield-Marenisco, 12.04; 5. Michael Schott, Ewen-Trout Creek, 12.05; 6. John Nurmi, Iron Mountain North Dickinson, 12.06.

800-METER RELAY -- 1. Iron Mountain North Dickinson, 1:36.36 (Damian Smith, Pete Leeman, Paul Roell, John Nurmi); 2. Eben Junction Superior Central, 1:36.51; 3. Rock Mid Peninsula, 1:36.84; 4. Bessemer, 1:38.02; 5. Wakefield-Marenisco, 1:38.71; 6. Brimley, 1:39.90.

1,600-METER RUN -- 1. Tyler Crossman, Rapid River, 4:41.53; 2. Richard Gibson, Pickford, 4:45.81; 3. Jonathan Kilpela, Painesdale- Jeffers, 4:49.74; 4. Chris Tritt, Rock Mid Peninsula, 4:50.07; 5. Anthony Greco, Crystal Falls Forest Park, 4:50.58; 6. Steve Veihl Bark River-Harris, 4:51.57.

400-METER RELAY -- 1. Rock Mid Peninsula, 45.67 (Todd Winkelbauer, Justin Wigand, Keith Reynolds, Jimmy Cretens) (New U.P. Division 4/Class D Finals Meet Record – Old Record, 45.9, Baraga, 1981); 2. Engadine, 46.52; 3. Rapid River, 46.76; 4. Bessemer, 46.92; 5. Lake Linden-Hubbell, 47.21; 6. Iron Mountain North Dickinson, 47.28.

400-METER DASH -- 1. Harlan Chartrand, Brimley, 51.94; 2. Damian Smith, Iron Mountain North Dickinson, 52.05; 3. Justin Wigand, Rock Mid Peninsula, 52.06; 4. Scott Coullard, Pickford, 52.42; 5. Phillip Hood, Engadine, 53.60; 6. Steve Davis, Powers North Central, 53.79.

300-METER HURDLES -- 1. Grayson Hood, Engadine, 40.63; 2. Justin Baker, Cedarville, 41.95; 3. Eric Hawley, Ontonagon, 42.48; 4. Todd Winkelbauer, Rock Mid Peninsula, 42.51; 5. Pete Leeman, Iron Mountain North Dickinson, 42.76; 6. Dan Zini, Powers-North Central, 44.25.

800-METER RUN -- 1. Tyler Veraghen, Powers-North Central, 2:04.83; 2. Phillip Hood, Engadine, 2:06.68; 3. Tyler Crossman, Rapid River, 2:06.75; 4. David Kilpela, Painesdale-Jeffers, 2:07.13; 5. Richard Gibson, Pickford, 2:07.26; 6. Chris Tritt, Rock Mid Peninsula, 2:08.71.

200-METER DASH -- 1. Cory Thiry, Carney-Nadeau, 24.03; 2. Michael Schott, Ewen-Trout Creek, 24.14; 3. John Nurmi, Iron Mountain North Dickinson, 24.18; 4. Ryan Freedman, Brimley, 24.26; 5. Steve Davis, Powers-North Central, 24.30; 6. Dan Blake Ontonagon, 24.45.

3,200-METER RUN -- 1. Tyler Crossman, Rapid River, 10:19.56; 2. Jonathan Kilpela, Painesdale-Jeffers, 10:25.47; 3. Richard
Gibson, Pickford, 10:49.09; 4. Steve Veihl, Bark River-Harris, 10:50.60; 5. Anthony Greco, Crystal Falls Forest Park, 11:04.95; 6.
David Kilpela, Painesdale-Jeffers, 11:07.11.

1,600-METER RELAY -- 1. Rock Mid Peninsula, 3:37.51 (Todd Winkelbauer, Keith Reynolds, Matt Viau, Justin Wigand); 2. Eben Junction Superior Central, 3:39.12; 3. Bessemer, 3:45.22; 4. Iron Mountain North Dickinson, 3:45.29; 5. Cedarville, 3:45.29; 6. Brimley, 3:46.78.




TEAM SCORING - Pickford 73; Rapid River 67.33; Powers North Central 66; Cooks-Big Bay deNoc 53; Bark River-Harris 38; Iron Mountain North Dickinson 32; Engadine 30.33; L'Anse 30; Crystal Falls Forest Park 29; Brimley 24; Dollar Bay 23; Bessemer 18; Rock Mid Peninsula 15; Lake Linden-Hubbell 8; DeTour 6; Baraga 4.33; Eben Junction Superior Central 4; Cedarville 3; Painesdale-Jeffers 1; Carney-Nadeau 1; Ontonagon 1.

DISCUS -- 1. Karrie Meyers, Bark River-Harris, 105-3; 2. Samantha Horst, Crystal Falls Forest Park, 103-2.50; 3. Katie Jenkins,
Pickford, 93-1; 4. Autumn Foster, Lake Linden-Hubbell, 92-6; 5. Emily Feldhake, Cedarville, 91-4; 6. Joanna Cunningham, Rapid River, 91-3.50.

POLE VAULT -- 1. Lauren Marshall, Rapid River, 10-0 (New U.P. Division 3/Class D Finals Meet Record – Old Record, 9-6, Lauran Marshall, Rapid River, 2005 and 2006); 2. Jesse Ledy, Pickford, 10-0; 3. Emily Bushie, Bessemer, 8-0; 4. Liz Robbe, Crystal Falls Forest Park, 8-0; 5. Daryl Arcand, Crystal Falls Forest Park, 8-0; 6. Marley Aalto, Rock Mid Peninsula, 7-6.

SHOT PUT -- 1. Kelli Meyers, Bark River-Harris, 34-0; 2. Katie Jenkins, Pickford, 33-0.75; 3. Shauni Rutledge, Engadine, 31-8; 4. Elisa Reynolds, Baraga, 31-3; 5. Courtney Amble, Brimley, 29-11.50; 6. Samantha Horst, Crystal Falls Forest Park, 29-6.75.

HIGH JUMP -- 1. Michelle Jorasz, Bark River-Harris, 4-10; 2. Brooke Granquist, North Central, 4-10; 3. Nicole Melcer, DeTour, 4-8; 4. Renee Reich, Pickford, 4-8; 5. Rebecca Joseph, Eben Junction Superior Central, 4-8; 6. (tie) Lauren Macarthur, Engadine,
4-6; Melissa Turriff, Baraga, 4-6; Kelsey Ignat, Rapid River, 4-6.

LONG JUMP -- 1. Jesse Ledy, Pickford, 15-11.75; 2. Laura Carlson, Iron Mountain North Dickinson, 15-4.75; 3. Emily Lehto, Iron Mountain North Dickinson, 15-4.50; 4. Lauren Macarthur, Engadine, 15-4.50; 5. Anna Viau, Rock Mid Peninsula, 15-1.50; 6. Molly Laurin,
Carney-Nadeau, 14-6.25.

3,200-METER RELAY -- 1. North Central, 10:21.12 (Katie Granquist, Brooke Granquist, Samantha Kleiman, Amber Granquist); 2. Engadine, 10:36.12; 3. Rock Mid Peninsula, 10:41.75; 4. Pickford, 10:45.75; 5. Crystal Falls Forest Park, 11:05.00; 6. Bessemer, 11:11.25.

100-METER HURDLES -- 1. Kayla Shope, Rapid River, 17.40; 2. Brooke Granquist, Powers North Central, 17.47; 3. Tara Cooper, Cooks Big Bay deNoc, 17.58; 4. Veronica Gough, Pickford, 18.08; 5. Jessica Roell, Iron Mountain North Dickinson, 18.15; 6. Jaimi Rifenberg,
Pickford, 18.27.

100-METER DASH -- 1. Lauren Marshall, Rapid River, 13.37; 2. Brittany Engman, Dollar Bay, 13.50; 3. Kayla Shope, Rapid River, 13.51; 4. Maria Valesano, Crystal Falls Forest Park, 13.67; 5. Maria Ahnen, Bessemer, 13.88; 6. Samantha Johnson, Painesdale-Jeffers, 14.09.

800-METER RELAY -- 1. L'Anse, 1:52.51 (Lisa Bennett, Lauren Bianco, Jackie Collins, Kellie Collins); 2. Pickford, 1:53.23; 3. Rapid River, 1:53.63; 4. Brimley, 1:55.12; 5. Lake Linden-Hubbell, 1:56.19; 6. Eben Junction Superior Central, 1:57.69.

1,600-METER RUN -- 1. Erin Holmberg, Cooks-Big Bay deNoc, 5:22.79 (New U.P. Division 3/Class D Finals Meet Record – Old Record, 5:25.3, Julie Wallis, Pickford, 1988); 2. Katie Granquist, Powers North Central, 5:24.06; 3. Elicia Derusha, Engadine, 5:48.53; 4. Kelly Graham, Brimley, 5:53.87; 5. Jasmine Ledy, Pickford, 5:58.54;
6. Ashley Sweeney, Cedarville, 6:01.02.

400-METER RELAY -- 1. L'Anse, 53.64 (Lisa Bennett, Lauren Bianco, Jackie Collins, Kellie Collins); 2. Pickford, 54.85; 3. Rock Mid Peninsula, 55.38; 4. Bark River-Harris, 55.63; 5. Lake Linden-Hubbell, 55.85; 6. Ontonagon, 56.06.

400-METER DASH -- 1. Erin Holmberg, Cooks-Big Bay deNoc, 1:01.20; 2. Brittany Engman, Dollar Bay, 1:02.57; 3. Maria Ahnen, Bessemer, 1:03.80; 4. Caitlin Mortinsen, Pickford, 1:03.96; 5. Amanda Zawacki, Bark River-Harris, 1:04.45; 6. Jessica Kempainen, L'Anse, 1:05.65.

300-METER HURDLES -- 1. Brooke Granquist, North Central, 48.98; 2. Kayla Shope, Rapid River, 50.73; 3. Tara Cooper, Cooks-Big Bay deNoc, 51.72; 4. Erin Connor, L'Anse, 52.29; 5. Jessica Roell, Iron Mountain North Dickinson, 52.39; 6. Stephanie Minor, Cooks-Big Bay deNoc, 52.78.

800-METER RUN -- 1. Erin Holmberg, Cooks-Big Bay deNoc, 2:23.72 (New U.P. Division 3/Class D Finals Meet Record – Old Record, 2:24.0, Joan Casanova, Norway, 1980); 2. Katie Granquist, Powers North Central, 2:28.59; 3. Elicia Derusha, Engadine, 2:31.57; 4. Megan Harper, Iron Mountain North Dickinson, 2:32.40; 5. Sasha Sprague, Bessemer, 2:33.97; 6. Jennifer Naasz, Eben Junction Superior Central, 2:34.68.

200-METER DASH -- 1. Lauren Marshall, Rapid River, 27.55; 2. Maria Valesano, Crystal Falls Forest Park, 27.82; 3. Kayla Shope, Rapid River, 27.91; 4. Brittany Engman, Dollar Bay, 28.13; 5. Rachel Carruthers, Brimley, 28.27; 6. Kellie Collins, L'Anse, 28.55.

3,200-METER RUN -- 1. Erin Holmberg, Cooks-Big Bay deNoc, 11:59.89; 2. Katie Granquist, Powers North Central, 12:30.33; 3. Amber Granquist, Powers North Central, 12:59.86; 4. Kelly Graham, Brimley, 13:07.12; 5. Allison Fallon, Dollar Bay, 13:19.75; 6. Dawn Engman, Dollar Bay, 13:41.76.

1,600-METER RELAY -- 1. Iron Mountain North Dickinson, 4:21.86 (Jessica Roell, Kristin Luedtke, Emily Lehto, Megan Harper); 2. Brimley, 4:23.67; 3. Pickford, 4:24.58; 4. L'Anse, 4:26.23; 5. Bark River-Harris, 4:27.85; 6. Bessemer, 4:29.63.