MHSAA TF Finals Division 2 UP

back to results

Jun. 2, 2007

MHSAA TF Finals Division 2 UP
Kingsford, MI


TEAM SCORING - Stephenson 114; Ironwood 73; Manistique 63; Munising 52; Norway 44; Ishpeming Ishpeming Westwood 44; St. Ignace 42; Newberry 31; Ishpeming 26; West Iron County 22; Rudyard 8; Hancock 8.

DISCUS -- 1. Terry Martin, Manistique, 150-0; 2. Cody Kilgore, Newberry, 137-0; 3. Scott Giles, Manistique, 123-11; 4. Riley Fair, Newberry, 119-5; 5. Nate Isola, Ishpeming Westwood, 115-6; 6. Chris Niksich, Ironwood, 95-10.

POLE VAULT -- 1. Kurt Davis, Munising, 12-0; 2. Troy Seaberg, Munising, 11-6; 3. John Yeager, Ishpeming Westwood, 11-6; 4. Cory Vanamberg, Manistique, 11-0; 5. Ryan Grenberg, Ironwood, 10-6; 6. Roy Auvinen, Ironwood, 10-6.

SHOT PUT -- 1. Cody Kilgore, Newberry, 45-6; 2. Pat Bray, Norway, 45-1.75; 3. Brady Burby, Rudyard, 42-9; 4. Nate Isola, Ishpeming Westwood, 41-5.25; 5. Terry Martin, Manistique, 40-5.75; 6. Dylan Jurasin, Ishpeming, 40-4.

HIGH JUMP -- 1. Bryant Gottschalk, Ironwood, 5-10; 2. Phil Milbrath, Norway, 5-10; 3. Jake Weiss, St. Ignace, 5-8; 4. Cory McCullough, Ishpeming, 5-8; 5. Matt Sundberg, Ishpeming Westwood, 5-8; 6. Josh Mickelson, Manistique, 5-6.

LONG JUMP -- 1. Alex Winkler, Stephenson, 20-4; 2. Mario Calcaterra, St. Ignace, 19-11.50; 3. Robert Strobel, Stephenson, 19-8; 4. Kevin Schneller, Ironwood, 19-2.50; 5. Cory Torni, Ironwood, 19-2.50; 6. Jordon Thomas, Norway, 18-7.50.

3,200-METER RELAY -- 1. Ironwood, 8:21.18 (Mike McPherson, Alan Peterson, John Jacisin, Dominic Beckman) (New U.P. Division 2 Finals Meet Record – Old Record, 8:24.72, Ishpeming-Republic Michigamee, 2005); 2. Stephenson, 8:30.76; 3. Munising, 8:36.44; 4. Ishpeming Westwood, 8:45.00; 5. West Iron County, 8:50.27; 6. Newberry, 9:02.33.

110-METER HURDLES -- 1. Alex Winkler, Stephenson, 15.93; 2. Jake Meneghini, Norway, 16.77; 3. Derrick Clark, St. Ignace, 17.03; 4. Ryan Grenberg, Ironwood, 17.04; 5. Ray Brown, Manistique, 17.10; 6. Cory Mitchell, West Iron County, 17.43.

100-METER DASH -- 1. Derrick Frailing, West Iron County, 11.64; 2. Nick Pennell, Ishpeming Westwood, 11.70; 3. Ed Laplaunt, Newberry, 11.76; 4. Coty Jones, Stephenson, 11.89; 5. Kyle Smock, St. Ignace, 12.03; 6. Jeremy Wilson, Norway, 12.08.

800-METER RELAY -- 1. Norway, 1:33.92 (Phil Milbrath, Jordon Thomas, Jeremy Wilson, Jordan Marchetti); 2. Stephenson, 1:34.40; 3. St. Ignace, 1:34.77; 4. Manistique, 1:34.92; 5. Ishpeming Westwood, 1:36.15; 6. Ironwood, 1:37.01.

1,600-METER RUN -- 1. Scott Bond, Munising, 4:34.59 (New U.P. Division 2 Finals Meet Record – Old Record, 4:35.53, Brent Malaski, Rudyard, 2002); 2. Craig Tessmer, Stephenson, 4:40.26; 3. Alan
Peterson, Ironwood, 4:42.87; 4. Brad Waters, Ishpeming, 4:44.10; 5. Isiah Otten, Rudyard, 4:48.64; 6. Mike McPherson, Ironwood, 4:50.89.

400-METER RELAY -- 1. Stephenson, 45.66 (Robert Strobel, Coty Jones, Brent Parrett, David Strobel); 2. Hancock, 45.87; 3. Manistique, 45.96; 4. Ironwood, 46.44; 5. Newberry, 46.77; 6. West Iron County, 47.04.

400-METER DASH -- 1. Brandon Lawrence, Manistique, 52.01; 2. Mario Calcaterra, St. Ignace, 52.60; 3. Brent Parrett, Stephenson, 52.77; 4. Dominic Beckman, Ironwood, 53.26; 5. Cory McCullough, Ishpeming, 53.93; 6. Jake Lehmann, Ishpeming, 54.41.

300-METER HURDLES -- 1. Alex Winkler, Stephenson, 41.97; 2. Jake Meneghini, Norway, 42.74; 3. Cory Mitchell, West Iron County, 42.80; 4. Dave Bertucci, Ishpeming, 43.42; 5. Jake Dellangelo, Ishpeming Westwood, 43.59; 6. Matt Chase, Munising, 44.97.

800-METER RUN -- 1. Scott Bond, Munising, 1:59.36 (New U.P. Division 2 Finals Meet Record – Old Record, 2:02.00, Nick Adams, St. Ignace, 2003); 2. Brandon Lawrence, Manistique, 2:05.59; 3. Kyle Philipps, Stephenson, 2:06.34; 4. Andrew Nuttal, Stephenson, 2:07.57; 5. Matt Sundberg, Ishpeming Westwood, 2:08.63; 6. Mike McPherson, Ironwood, 2:09.99.

200-METER DASH -- 1. Alex Winkler, Stephenson, 23.74; 2. Nick Pennell, Ishpeming Westwood, 23.84; 3. Cory McCullough,
Ishpeming, 24.08; 4. Mario Calcaterra, St. Ignace, 24.27; 5. Derrick Frailing, West Iron County, 24.37; 6. Derrick Clark, St. Ignace, 24.69.

3,200-METER RUN -- 1. Alan Peterson, Ironwood, 10:15.09; 2. John Jacisin, Ironwood, 10:19.74; 3. Craig Tessmer, Stephenson, 10:21.94; 4. Brad Waters, Ishpeming, 10:25.97; 5. Kirk Hooper, Ishpeming Westwood, 10:38.51; 6. Alex Zaleski, Munising, 10:43.85.

1,600-METER RELAY -- 1. Manistique, 3:36.86 (Cody Kangas, Pat McDonald, Garde Kangas, Brandon Lawrence); 2. Stephenson, 3:39.48; 3. Munising, 3:40.27; 4. Ironwood, 3:40.28; 5. Ishpeming Westwood, 3:44.04; 6. St. Ignace, 3:45.57.




TEAM SCORING - Ishpeming 72; St. Ignace 69; Munising 68; Hancock 64; Norway 57; Manistique 48; Stephenson 38; Newberry 28; West Iron County 26; Ironwood 20; Ishpeming Westwood 19; Rudyard 18.

DISCUS -- 1. Katie Turay, Ishpeming Westwood, 99-10; 2. Rachel Ryan, Munising, 92-1.50; 3. Emily Zellar, Manistique, 91-8.50; 4. Olivia Orr, Hancock, 90-9.50; 5. Leanne Vaughn, Manistique, 88-11.50; 6. Samantha Schultz, Norway, 83-9.

SHOT PUT -- 1. Rachel Ryan, Munising, 33-4.50; 2. Amanda Maxon, Munising, 32-1; 3. Sarah Newlin, Stephenson, 30-9; 4. Veronica Slone, Ishpeming, 30-7; 5. Samantha Schultz, Norway, 30-4.50; 6. Becca Conery, Ishpeming Westwood, 29-10.

HIGH JUMP -- 1. Melissa Beauchamp, West Iron County, 4-10; 2. Caryn Ducsay, Newberry, 4-10; 3. Lindsey Waters,Ishpeming, 4-8; 4. Kathleen Storm, Hancock, 4-6; 5. Allyson Markstrom, Rudyard, 4-6; 6. Abbey Moore, Ironwood, 4-6.

LONG JUMP -- 1. Jesssica Wood, Ishpeming, 16-4.25 (Ties U.P. Division 2 Finals Meet Record first set by Tori Nault, Ishpeming Westwood, 2006); 2. Melissa Christensen, West Iron County, 16-3.75; 3. Caysey Brown, St. Ignace, 15-7.75; 4. Carlen Smith, Hancock, 14-8.50; 5. Lisa Selling, Manistique, 13-8.50; 6. Kayla Lamuth, Manistique, 13-5.25.

POLE VAULT -- 1. Jaimie Bloxsom, St. Ignace, 8-6; 2. Kali Jo Marshall, St. Ignace, 8-0; 3. Erica Ahlich, St. Ignace, 7-6; 4. Kaitlyn Honkala, Ishpeming Westwood, 7-0; 5. Hannah Boudreau, Manistique, 7-0; 6. Ashley Ludtke, Ironwood, 7-0.

3,200-METER RELAY -- 1. Munising, 10:31.22 (Mollie Schultz, Abbey Kelto, Hillary Guynn, Emily Cook); 2. Stephenson, 10:35.58; 3. Ironwood, 10:39.40; 4. Newberry, 10:43.07; 5. St. Ignace, 10:48.91; 6. Ishpeming Westwood, 11:15.85.

100-METER HURDLES -- 1. Jesssica Wood, Ishpeming, 16.29; 2. Katelin Girard, Norway, 17.19; 3. Carlen Smith, Hancock, 17.34; 4. Allyson Markstrom, Rudyard, 17.89; 5. Toni Enrietti, Ishpeming Westwood, 18.00; 6. Kayla Gustin, St. Ignace, 18.79.

100-METER DASH -- 1. Jesssica Wood, Ishpeming, 13.49; 2. Samantha Bryant, Manistique, 13.60; 3. Katelin Girard, Norway, 13.92; 4. Carlen Smith, Hancock, 14.01; 5. Jesse Mackey, Ironwood, 14.09; 6. Cassie Majkrzak, Stephenson, 14.19.

800-METER RELAY -- 1. Manistique, 1:52.11 (Kayla Anthony, Samantha Bryant, Katie Lamuth, Robin Vaughn); 2. St. Ignace, 1:53.54; 3. Newberry, 1:53.90; 4. Ishpeming, 1:54.25; 5. West Iron County, 1:55.37; 6. Ishpeming Westwood, 1:56.43.

1,600-METER RUN -- 1. Christina Mishica, Hancock, 5:21.03; 2. Amanda Newlin, Stephenson, 5:22.91; 3. Abbey Kelto, Munising, 5:40.33; 4. Brittany Hoolsema, Rudyard, 5:43.46; 5. Caitlin Ludlow, Newberry, 5:43.47; 6. Erika Peterson, Ironwood, 5:49.77.

400-METER RELAY -- 1. Manistique, 53.30 (Kayla Anthony, Samantha Bryant, Katie Lamuth, Robin Vaughn); 2. St. Ignace, 54.15; 3. Ishpeming, 54.56; 4. West Iron County, 54.64; 5. Norway, 55.00; 6. Newberry, 56.02.

400-METER DASH -- 1. Kelsey Cryderman, St. Ignace, 1:00.96; 2. Emily Cook, Munising, 1:02.87; 3. Kalee Lacoursier, Norway, 1:05.01; 4. Brooke Olgren, Ishpeming, 1:05.32; 5. Caryn Ducsay, Newberry, 1:05.50; 6. Cori Glime, Newberry, 1:07.84.

300-METER HURDLES -- 1. Ellary Renier, Norway, 47.89; 2. Allyson Markstrom, Rudyard, 48.87; 3. Kathleen Hanrahan, Hancock, 50.68; 4. Kymber Beltrame, Ishpeming, 50.84; 5. Melissa Christensen, West Iron County, 52.46; 6. Rachel Eckert, Stephenson, 53.26.

800-METER RUN -- 1. Christina Mishica, Hancock, 2:28.47; 2. Amanda Newlin, Stephenson, 2:32.05; 3. Emily Cook, Munising, 2:33.58; 4. Miranda Zygiel, Norway, 2:33.83; 5. Caitlin Ludlow, Newberry, 2:35.03; 6. Erika Peterson, Ironwood, 2:39.84.

200-METER DASH -- 1. Kelsey Cryderman, St. Ignace, 27.37; 2. Ellary Renier, Norway, 27.62; 3. Jesssica Wood, Ishpeming, 27.86; 4. Kathleen Storm, Hancock, 28.16; 5. Jesse Mackey, Ironwood, 29.84; 6. Kayla Anthony, Manistique, 29.87.

3,200-METER RUN -- 1. Abbey Kelto, Munising, 12:21.61; 2. Christina Mishica, Hancock, 12:21.81; 3. Amanda Newlin, Stephenson, 12:25.23; 4. Brittany Pertile, Ironwood, 12:52.09; 5. Kari Strand, Ironwood, 12:59.50; 6. Courtney Klaty, Newberry, 13:14.05.
1,600-METER RELAY -- 1. Norway, 4:18.93 (Kalee Lacoursier, Miranda Zygiel, Hilary Zanoni, Ellary Renier); 2. Ishpeming, 4:22.54; 3. Manistique, 4:25.38; 4. Hancock, 4:28.38; 5. Munising, 4:32.86; 6. Newberry, 4:33.40.