MHSAA TF Finals Division 1 UP

back to results

Jun. 2, 2007

MHSAA TF Finals Division 1 UP
Kingsford, MI


TEAM SCORING - Gladstone 90; Escanaba 74.50; Kingsford 72; Menominee 56; Marquette 52; Sault Ste. Marie 49; Calumet 35.50; Negaunee 34; Iron Mountain 31; Houghton 31.

DISCUS -- 1. Cody Woods, Menominee, 130-8; 2. Emmett Bjorn, Calumet, 120-9; 3. Jordan MacCoux, Menominee, 119-9; 4. Louis Braun, Houghton, 116-5; 5. Jeff Anderson, Iron Mountain, 112-9; 6. Chad Anderson, Sault Ste. Marie, 110-0.

POLE VAULT -- 1. Mike Coyne, Gladstone, 13-7 (New U.P. Division 1 Finals Meet Record – Old Record, 13-6, Brad Hopper, Negaunee); 2. Josh Carlson, Escanaba, 12-6; 3. Joel Revord, Negaunee, 11-0; 4. Josh Syverson, Gladstone, 10-6; 5. James Loukus, Calumet, 10-0.

SHOT PUT -- 1. Kent King, Gladstone, 47-3.50; 2. Jared Berryman, Houghton, 45-2; 3. Jason Ebertsch, Iron Mountain, 43-11.50; 4. Tadd Marcell, Iron Mountain, 43-2; 5. Jeremy Gagnon, Gladstone, 42-8.75; 6. Ryan Glasser, Sault Ste. Marie, 42-6.75.

HIGH JUMP -- 1. Adam Gilbertson, Sault Ste. Marie, 6-0; 2. Max VanderWiele, Escanaba, 6-0; 3. Dillon Menard, Negaunee, 5-10; 4. Adam Huss, Marquette, 5-8; 5. Max Lesatz, Houghton, 5-6; 6. (tie) Nick Steber, Calumet, 5-4; Charlie Srutowski, Escanaba, 5-4.

LONG JUMP -- 1. Joby Sullivan, Iron Mountain, 19-11.50; 2. Dustin Harris, Houghton, 19-11.50; 3. Max VanderWiele, Escanaba, 19-8.50; 4. Matt Chester, Gladstone, 19-7.50; 5. Mike Coyne, Gladstone, 19-7; 6. Dillon Menard, Negaunee, 19-6.50.

3,200-METER RELAY -- 1. Escanaba, 8:20.05 (Allison Harvey, Heather Rusch, Derek Saari, Josh Ostrenga); 2. Gladstone, 8:24.33; 3. Calumet, 8:27.77; 4. Sault Ste. Marie, 8:42.34; 5. Negaunee, 8:56.59; 6. Iron Mountain, 9:17.31.

110-METER HURDLES -- 1. Dillon Menard, Negaunee, 16.20; 2. Ryan Pepin, Iron Mountain, 16.51; 3. Matt Hein, Calumet, 16.71; 4. Nathan Krause, Escanaba, 16.83; 5. Charlie Srutowski, Escanaba, 17.28; 6. Donald Emerson, Sault Ste. Marie, 17.56.

100-METER DASH -- 1. Ethan Shaver, Menominee, 11.63; 2. Josh Droese, Kingsford, 11.77; 3. Aaron Celestino, Sault Ste. Marie, 11.86; 4. Charlie Pfotenhauer, Gladstone, 11.87; 5. Ryan Kleisner, Kingsford, 11.98; 6. Dan Sjoquist, Kingsford, 12.19.

800-METER RELAY -- 1. Menominee, 1:33.03 (Matt LaCanne, Blake Chouinard, Ethan Shaver, Mike Hansen); 2. Kingsford, 1:33.37; 3. Escanaba, 1:34.19; 4. Gladstone, 1:34.56; 5. Marquette, 1:35.28; 6.
Houghton, 1:36.28.

1,600-METER RUN -- 1. Jared Johnston, Marquette, 4:29.05; 2. Jake Meeuwsen, Kingsford, 4:34.79; 3. Jake Isaacson, Menominee, 4:35.94; 4. Jacob Bennette, Sault Ste. Marie, 4:50.36; 5. Kris Rusch, Escanaba, 4:53.38; 6. Nate Manderfield, Houghton, 4:54.29.

400-METER RELAY -- 1. Menominee, 44.81 (Matt LaCanne, Kurt Roubal, Blake Chouinard, Ethan Shaver); 2. Gladstone, 45.07; 3. Sault Ste. Marie, 45.16; 4. Kingsford, 45.18; 5. Escanaba, 45.78; 6. Calumet, 46.14.

400-METER DASH -- 1. Josh Droese, Kingsford, 50.56; 2. Mitch VanEffen, Escanaba, 51.40; 3. Kevin Nancarrow, Marquette, 51.47; 4. Aaron Celestino, Sault Ste. Marie, 52.11; 5. Steve Rivard, Houghton, 52.85; 6. Tony Barrette, Negaunee, 52.89.

300-METER HURDLES -- 1. Casey Danhoff, Gladstone, 42.86; 2. Dillon Menard, Negaunee, 43.04; 3. Billy Morrow, Gladstone, 43.13; 4. James Loukus, Calumet, 44.93; 5. Andy Lorenz, Marquette, 45.91.

800-METER RUN -- 1. Dillon Johnston, Marquette, 2:00.16; 2. Jared Johnston, Marquette, 2:02.15; 3. Joe Mileski, Gladstone, 2:02.95; 4. Jacob Bennette, Sault Ste. Marie, 2:07.30; 5. Brad Anderson, Calumet, 2:07.41; 6. Jared Helminen, Calumet, 2:08.01.

200-METER DASH -- 1. Josh Droese, Kingsford, 23.13; 2. Aaron Celestino, Sault Ste. Marie, 23.55; 3. Paul Throret, Escanaba, 23.72; 4. Ethan Shaver, Menominee, 23.78; 5. Kevin Nancarrow, Marquette, 24.05; 6. Ryan Kleisner, Kingsford, 24.11.

3,200-METER RUN -- 1. Jake Meeuwsen, Kingsford, 10:06.75; 2. Paul DeMay, Gladstone, 10:28.35; 3. Derek Saari, Escanaba, 10:34.71; 4. Keith Helminen, Calumet, 10:39.98; 5. Evan Griffith, Houghton, 10:42.88; 6. Nate Manderfield, Houghton, 10:43.30.

1,600 METER RELAY -- 1. Kingsford, 3:32.84 (Rich Paupore, Dan Sjoquist, Sean Williams, Josh Droese); 2. Marquette, 3:33.13; 3. Escanaba, 3:33.51; 4. Gladstone, 3:35.07; 5. Houghton, 3:37.64; 6. Calumet, 3:38.33.




TEAM SCORING - Escanaba 101; Marquette 101; Kingsford 55; Calumet 52; Menominee 39; Negaunee 39; Gladstone 38; Iron Mountain 38; Houghton 34; Sault Ste. Marie 27; Gwinn 3.

DISCUS -- 1. Molly Wiltzius, Kingsford, 123-7; 2. Danielle Anderla, Menominee, 120-0; 3. Julie Mason, Sault Ste. Marie, 117-4; 4. Sarah DeShambo, Escanaba, 107-11.50; 5. Natalie Berryman, Houghton, 107-8; 6. Carlye Buchcuski, Iron Mountain, 102-7.

POLE VAULT -- 1. Megan Bunker, Sault Ste. Marie, 9-6; 2. Jeanee Bennette, Escanaba, 9-0; 3. Briana Wiegele, Iron Mountain, 8-6; 4. Jaime Roberts, Kingsford, 8-6; 5. Alicia Jacques, Gladstone, 8-0; 6. Claire Capra, Iron Mountain, 8-0.

SHOT PUT -- 1. Molly Wiltzius, Kingsford, 34-1; 2. Katherine White, Escanaba, 33-3; 3. Mary McLeod, Sault Ste. Marie, 32-7.25; 4. Natalie Berryman, Houghton, 32-3.50; 5. Cassie Anderson, Iron Mountain, 31-1.75; 6. Margo Recla, Kingsford, 30-8.75.

HIGH JUMP -- 1. Ashley Moore, Negaunee, 5-1; 2. Jessica Kangas, Negaunee, 5-1; 3. (tie) Abby Storm, Calumet, 4-10; Helen Richards, Houghton, 4-10; 5. Jessica Swan, Escanaba, 4-10; 6. Keara Kangas, Gwinn, 4-8.

LONG JUMP -- 1. Erin Gignac, Menominee, 16-5.25; 2. Kristin Nelson, Iron Mountain, 16-0; 3. Kirsten Warstler, Escanaba, 15-6; 4. Kelsey Eddleman, Calumet, 15-0.50; 5. Elizabeth Momont, Iron Mountain, 14-11.25; 6. Heidee Kolenda, Menominee, 14-4.50.

3,200-METER RELAY -- 1. Escanaba, 9:59.51 (Allison Harvey, Heather Rusch, Kirsten Warstler, Erica Beversluis); 2. Marquette, 10:01.35; 3. Calumet, 10:02.98; 4. Iron Mountain, 10:06.34; 5. Negaunee, 10:10.29; 6. Houghton, 10:32.24.

100-METER HURDLES -- 1. Jaime Roberts, Kingsford, 16.30; 2. Kali Anderson, Escanaba, 16.37; 3. Miranda Miron, Gladstone, 16.70; 4. Jessica Roche, Marquette, 16.95; 5. Jordan Kronsage, Calumet, 17.16; 6. Lauren Rappi, Kingsford, 17.19.

100-METER DASH -- 1. Brittnee Balbierz, Marquette, 13.01; 2. Beth Frazer, Gladstone, 13.13; 3. Erin Gignac, Menominee, 13.30; 4. Ashley Moore, Negaunee, 13.34; 5. Brittany Newberry, Iron Mountain, 13.76; 6. Alyssa Erspamer, Marquette, 14.99.

800-METER RELAY -- 1. Marquette, 1:46.57 (Katy LaFayette, Jessica Trotochaud, Brittnee Balbierz, Catherine Angeli); 2. Menominee, 1:50.40; 3. Gladstone, 1:50.56; 4. Sault Ste. Marie, 1:50.65; 5. Kingsford, 1:52.30; 6. Calumet, 1:52.69.

1,600-METER RUN -- 1. Jeanee Bennette, Escanaba, 5:35.28; 2. Kylee St. Arnauld, Marquette, 5:36.59; 3. Kelly Lufkin, Houghton, 5:36.99; 4. Stephanie Parks, Calumet, 5:43.41; 5. Olivia DeVooght, Gwinn, 5:47.11; 6. Laura Nurmi, Negaunee, 5:47.62.

400-METER RELAY -- 1. Gladstone, 51.22 (Sarah Skultety, Miranda Miron, Laura Pfotenhauer, Beth Frazer) (New U.P. Division 1 Finals Meet Record – Old Record, 51.72, Marquette, 2005 and 2006); 2. Marquette, 51.63; 3. Negaunee, 52.88; 4. Menominee, 52.93; 5. Iron Mountain, 53.20; 6. Escanaba, 53.27.

400-METER DASH -- 1. Catherine Angeli, Marquette, 1:00.32; 2. Erica Beversluis, Escanaba, 1:01.28; 3. Kristin Nelson, Iron Mountain, 1:02.62; 4. Kelsey Roberts, Kingsford, 1:03.21; 5. Carolyn Yarina, Houghton, 1:03.87; 6. Brianna Slater, Sault Ste. Marie, 1:04.23.

300-METER HURDLES -- 1. Jordan Kronsage, Calumet, 46.75; 2. Kali Anderson, Escanaba, 46.82; 3. Jessica Trotochaud, Marquette, 47.17; 4. Jaime Roberts, Kingsford, 48.85; 5. Andrea Nyenhuis, Gladstone, 50.00; 6. Lauren Rappi, Kingsford, 50.78.

800-METER RUN -- 1. Erica Beversluis, Escanaba, 2:24.98; 2. Jeanee Bennette, Escanaba, 2:27.08; 3. Kathleen Helminen, Calumet, 2:28.80; 4. Carolyn Yarina, Houghton, 2:31.82; 5. Sara Storm, Marquette, 2:33.26; 6. Kristina Mattson, Negaunee, 2:34.92.

200-METER DASH -- 1. Brittnee Balbierz, Marquette, 26.46; 2. Catherine Angeli, Marquette, 26.48; 3. Ashley Moore, Negaunee, 27.47; 4. Sarah Skultety, Gladstone, 27.96; 5. Brandi Peterson, Menominee, 28.12; 6. Kelsey Roberts, Kingsford, 28.34.

3,200-METER RUN -- 1. Kelly Lufkin, Houghton, 12:22.32; 2. Lindsay Kiilunen, Calumet, 12:22.71; 3. Camille Compton, Marquette, 12:43.46; 4. Alisha Hammill, Kingsford, 12:49.89; 5. Jeanee Bennette, Escanaba, 12:56.69; 6. Heather Pugh, Kingsford, 13:02.14.

1,600-METER RELAY -- 1. Marquette, 4:08.55 (Katy LaFayette, Sara Storm, Jessica Trotochaud, Catherine Angeli); 2. Escanaba, 4:10.31; 3. Calumet, 4:14.38; 4. Iron Mountain, 4:16.58; 5. Kingsford, 4:16.73; 6. Negaunee, 4:19.31.