MHSAA TF Finals Division 4 LP

back to results

Jun. 2, 2007

MHSAA TF Finals Division 4 LP
Forest Hills Eastern


TEAM SCORING - Ottawa Lake-Whiteford 55; Royal Oak Shrine 30; Springport 30; Genesee 29; Lutheran Westland 28; Jonesville 24; Pittsford 23; North Muskegon 22; Potterville 21; Mancelona 20; Marion 20; Saginaw Valley Lutheran 19; Jackson Christian 18; Fulton-Middleton 18; Kingston 15.50; Mio 15; Deckerville 14; Lawton 13; Eau Claire 13; Grass Lake 13; Harbor Springs 13; Waldron 13; Mendon 12; Southfield Christian 10; Webberville 10; Sand Creek 9; Pewamo-Westphalia 9; Ellsworth 9; Ann Arbor Greenhills 8; Traverse City St. Francis 8; Pellston 8; Covert 8; Reading 7; Climax-Scotts 6; Mt. Pleasant Sacred Heart 6; Saginaw Michigan Lutheran Seminary 6; Martin 6; Litchfield 6; Detroit Loyola 5.50; Auburn Hills Oakland Christian 5; White Pigeon 5; Bloomfield Hills Roeper 4; Harbor Beach 4; Coleman 3; Hesperia 3; Mason County Eastern 3; Brethren 3; Bellaire 3; Morenci 3; Fife Lake Forest Area 3; Rochester Hills Lutheran Northwest 3; New Lothrop 3; Breckenridge 2.50; AuGres-Sims 2; Beal City 2; Cassopolis 2; Fairview 1; Saugatuck 1; Blanchard Montabella 1; Manton 1; Fowler 1; Baldwin 1; Britton-Deerfield 1; McBain 1; Onekama 1; Adrian Lenawee Christian 0.50.

DISCUS -- 1. George Flanner, Ottawa Lake-Whiteford, 160-6; 2. Justin Dailey, Jonesville, 152-2; 3. Dan Ovall, Ottawa Lake-Whiteford, 149-2; 4. Aaron Meckes, Saginaw Valley Lutheran, 148-2; 5. Jordan Robinson, Bloomfield Hills Roeper, 142-0; 6. Scott Stratton, Brethren, 139-10; 7. Jake Ramon, Beal City, 139-7; 8. Jordan Rahme, Fulton-Middleton, 135-6.

POLE VAULT -- 1. Aaron Chamberlain, Webberville, 14-0; 2. Matt Boulis, Fulton-Middleton, 13-6; 3. Nick Packer, Litchfield, 13-3; 4. Andrew Fern, Lawton, 13-3; 5. Steven Mena, Martin, 13-3; 6. Justin Ely, Mason County Eastern, 13-3; 7. Rodney Penning, Lawton, 13-0; 8. (tie) Corey Neiderstadt, Breckenridge, 12-6; Blair Grotbeck, Adrian Lenawee Christian, 12-6.

SHOT PUT -- 1. George Flanner, Ottawa Lake Whiteford, 58-5.25 (New L.P. Division 4 Finals Meet Record – Old Record – 56-11.50, Derron McLaury, Adrian Madison, 2005); 2. Matthew Spitzley, Pewamo-Westphalia, 53-10.75; 3. Aaron Meckes, Saginaw Valley Lutheran, 51-1.50; 4. John Poley, White Pigeon, 49-9.50; 5. Bryan Shagena, Deckerville, 49-2.75; 6. Matt Loubert, Harbor Springs, 48-4.50; 7. Alex Edwards, Lutheran Westland, 48-2; 8. Steve Copciac, Britton-Deerfield, 47-1.25.

HIGH JUMP -- 1. Travis Leflore, Royal Oak Shrine, 6-5; 2. Ridge Hahn, Pellston, 6-5; 3. (tie) Mike Davis, Detroit Loyola, 6-2; Brandon Jones, Kingston, 6-2; 5. Mac Ward, Springport, 6-2; 6. Greg Kinney, Fife Lake Forest Area, 6-2; 7. Keaton Wolfe, Martin, 6-2; 8. Nick Bradford, Onekama, 6-2.

LONG JUMP -- 1. Patrick Patterson, Eau Claire, 21-10.75; 2. James Patilla, Genesee, 21-8.25; 3. DeWayne Jackson, Genesee, 21-3.50; 4. Alan Bussey, Southfield Christian, 21-0; 5. Pat Wright, Mio, 20-10; 6. Nate Seevers, Ottawa Lake Whiteford, 20-1.75; 7. David Garske, AuGres-Sims, 20-1.50; 8. Kyle Sanderson, Fairview, 19-10.

3,200-METER RELAY -- 1. Potterville, 8:12.60 (Grant James, Larry Julson, Josh Lawrence, Collin Ward); 2. Mendon, 8:13.76; 3. Saginaw Michigan Lutheran, 8:14.36; 4. Grass Lake, 8:14.44; 5. Saginaw Valley Lutheran, 8:14.52; 6. Hesperia, 8:18.21; 7. Ellsworth, 8:20.17; 8. Manton, 8:21.85.

110-METER HURDLES -- 1. Adam Duerksen, Mancelona, 15.21; 2. Seth McVittie, Deckerville, 15.40; 3. Calvin Sullins, Sand Creek, 15.51; 4. Kurt Schneider, Auburn Hills Oakland Christian, 15.74; 5. Dan Maxbauer, Traverse City St. Francis, 15.97; 6. Graham Burry, Bellaire, 16.27; 7. George Flanner, Ottawa Lake-Whiteford, 17.18; 8. Jay Spitzley, Pewamo-Westphalia, 25.56.

100-METER DASH -- 1. John Fahnenstiel, North Muskegon, 11.26; 2. Sean Masters, Ann Arbor Greenhills, 11.42; 3. Jared Spaulding, Marion, 11.43; 4. Alan Bussey, Southfield Christian, 11.45; 5. Jeremy Benton, Genesee, 11.59; 6. Patrick Patterson, Eau Claire, 11.66; 7. Pat Wright, Mio, 11.70; 8. D.J. Robinson, Baldwin, 11.83.

800-METER RELAY -- 1. Springport, 1:32.04 (Leonard Sheldon, Tyler Tarpley, Eric Sargent, Jesse Holmes); 2. Lutheran Westland, 1:32.47; 3. Ottawa Lake-Whiteford, 1:32.81; 4. Jonesville, 1:32.98; 5. Marion, 1:33.82; 6. Covert, 1:34.53; 7. Cassopolis, 1:34.58; 8. Fowler, 1:35.02.

1,600-METER RUN -- 1. Alex Harris, Royal Oak Shrine, 4:22.04; 2. Kyle Daugherty, Jackson Christian, 4:27.10; 3. Trey Graham, Harbor Springs, 4:27.69; 4. Tim Jagielski, Waldron, 4:28.09; 5. Ashton Fisher, Ellsworth, 4:28.96; 6. Matt Rolf, Rochester Hills Lutheran Northwest, 4:32.86; 7. Spencer Batten, Mendon, 4:33.06; 8. Larry Julson, Potterville, 4:33.36.

400-METER RELAY -- 1. Genesee, 44.10 (James Patilla, DeWayne Jackson, Jeremy Benton, David Patrick); 2. Ottawa Lake-Whiteford, 44.36; 3. Climax-Scotts, 44.66; 4. Covert, 44.96; 5. Springport, 45.10; 6. Lutheran Westland, 45.16; 7. North Muskegon, 45.19; 8. McBain, 45.54.

400 METER DASH -- 1. Aaron Hilborn, Kingston, 50.03; 2. Eric Lowe, Fulton-Middleton, 50.15; 3. Jesse Holmes, Springport, 50.23; 4. Josh Palka, Lutheran Westland, 50.28; 5. Chris Dendrinos, Traverse City St. Francis, 50.65; 6. Roderick Anderson, Coleman, 50.70; 7. D.J. Baisden, Jackson Christian, 51.49; 8. Mike Norton, Pittsford, 51.57.

300-METER HURDLES -- 1. Adam Duerksen, Mancelona, 39.39; 2. Michael Solo, Grass Lake, 39.69; 3. Chris Smith, Pittsford, 39.92; 4. Trent Morris, Reading, 39.98; 5. Pat Wright, Mio, 40.27; 6. Michael Vincke, New Lothrop, 40.69; 7. Seth McVittie, Deckerville, 41.04; 8. Kyle Ramthun, Lutheran Westland, 41.86.

800-METER RUN -- 1. Glen Barker, North Muskegon, 1:57.19; 2. Kyle Daugherty, Jackson Christian, 1:57.51; 3. Jon Hatfield, Pittsford, 1:58.32; 4. Collin Ward, Potterville, 1:59.22; 5. Kevin Ginther, Harbor Beach, 2:00.66; 6. Louis Borton, Morenci, 2:01.03; 7. Ethan Steinbarger, Mendon, 2:01.26; 8. Adam Garvey, Blanchard Montabella, 2:01.66.

200-METER DASH -- 1. Jared Spaulding, Marion, 22.52; 2. Josh Dupree, Ottawa Lake-Whiteford, 22.83; 3. Jesse Holmes, Springport, 22.85; 4. Corey Wright, Mio, 22.98; 5. Josh Palka, Lutheran Westland, 23.03; 6. Chad Falk, Jonesville, 23.15; 7. Nate Seevers, Ottawa Lake- Whiteford, 23.29; 8. David Patrick, Genesee, 24.25.

3,200-METER RUN -- 1. Alex Harris, Royal Oak Shrine, 9:51.10; 2. Tim Jagielski, Waldron, 9:51.11; 3. Kevin Oblinger, Mt. Pleasant Sacred Heart, 9:54.16; 4. Nick Flietstra, Potterville, 9:59.54; 5. Tec Adams, Harbor Springs, 10:00.51; 6. Ashton Fisher, Ellsworth, 10:06.55; 7. Derek Childs, Breckenridge, 10:07.45; 8. Christian Birky, Saugatuck, 10:09.65.

1,600-METER RELAY -- 1. Pittsford, 3:27.39 (Kyle Schaedler, Jon Hatfield, Chris Smith, Mike Norton); 2. Jonesville, 3:27.49; 3. Lawton, 3:29.16; 4. Lutheran Westland, 3:29.85; 5. Saginaw Valley Lutheran, 3:30.36; 6. Sand Creek, 3:30.45; 7. Reading, 3:30.67; 8. Fulton-Middleton, 3:30.86.



TEAM SCORING - Ubly 61.50; Southfield Christian 39; Athens 32; Frankfort 31; Maple City Glen Lake 30; Saginaw Valley Lutheran 27; Hillsdale Academy 27; Potterville 26; Detroit Urban Lutheran 22; Rochester Hills Lutheran Northwest 20; Marion 18; Saginaw Buena Vista 16; Pewamo-Westphalia 16; Kinde-North Huron 14; Homer 14; Beal City 13; Burton Bendle 12; Mendon 12; Deckerville 12; Harbor Beach 11; Fowler 11; Pellston 10; Litchfield 10; Ann Arbor Greenhills 10; North Muskegon 10; Morrice 9; Lawton 8; Jonesville 8; Mt. Pleasant Sacred Heart 8; Battle Creek St. Philip 7; Cassopolis 7; Bridgman 6; Atlanta 6; Merrill 6; Grass Lake 6; Colon 6; Akron-Fairgrove 6; Traverse City St. Francis 6; Bloomingdale 6; Webberville 6; Fulton-Middleton 5; Bellaire 5; Bloomfield Hills Roeper 5; Decatur 4.50; Concord 4; Reading 4; Waldron 4; Gaylord St. Mary 4; Fairview 3; Bath 3; Caseville 3; Manton 2.50; Coleman 2.50; Springport 2; Traverse City Christian 1; Marcellus 1; Grand Rapids NorthPointe Christian 1; Ottawa Lake Whiteford 1; Central Lake 1.

DISCUS -- 1. Erica Marsh, Litchfield, 123-11; 2. Catherine Newman, Mt. Pleasant Sacred Heart, 123-9; 3. Jessica Trombley, Burton Bendle, 122-1; 4. April Feldpausch, Pewamo-Westphalia, 107-8; 5. Jessica Fether, Waldron, 107-3; 6. Nikki Sisson, Bath, 106-9.01; 7. Jaime Lewis, Akron-Fairgrove, 106-9; 8. Kristin Pasch, Beal City, 106-3.

POLE VAULT -- 1. Amanda Schafer, Pewamo-Westphalia, 10-7; 2. Aunnalea Mustard, Marion, 10-3; 3. Jacqueline Kirsch, Harbor Beach, 9-9; 4. Lori Karsen, Lawton, 9-9; 5. Samantha Mason, Akron-Fairgrove, 9-6; 6. (tie) Ashley Potwin, Manton, 9-3; Ashley Humphry, Coleman, 9-3; 8. Kelly Cook, Pewamo-Westphalia, 9-3.

SHOT PUT -- 1. Hilary England, Marion, 36-11.75; 2. Gwen Buchhop, Hillsdale Academy, 36-9.50; 3. Jessica Trombley, Burton Bendle, 35-11.25; 4. Molly Poel, Bellaire, 35-7.25; 5. Brooke Schmucker, Reading, 35-6.75; 6. Amanda Calhoun, Fairview, 35-4; 7. Bethany Baker, Fulton-Middleton, 35-3; 8. Scarlet Fitzpatrick, Saginaw Valley Lutheran, 34-11.25.

HIGH JUMP -- 1. Allyson Karaba, North Muskegon, 5-6; 2. Sarah MacCourtney, Rochester Hills Lutheran Northwest, 5-6; 3. Megan Heffner, Kinde North Huron, 5-4; 4. (tie) Emilee Simcox, Decatur, 5-2; Shelby Labuhn, Ubly, 5-2; 6. Cassandra Babcock, Mendon, 5-2; 7. Heather Nicklaw, Springport, 5-2; 8. Elizabeth Hauser, Ottawa Lake- Whiteford, 5-2.

LONG JUMP -- 1. Valerie Watkins, Detroit Urban Lutheran, 16-9.75; 2. Miranda Iles, Athens, 16-9.25; 3. Morgan Choszczyk, Webberville, 16-8.25; 4. Kelly David, Beal City, 16-7.75; 5. Cassandra Babcock, Mendon, 16-5.25; 6. Jessi Palmer, Gaylord St. Mary, 16-4.25; 7. Sydney Dow, Jonesville, 16-1; 8. Victoria Reyes, Marcellus, 15-11.25.

3,200-METER RELAY -- 1. Ubly, 9:28.88 (Kayla Kubacki, Chelsey Kubacki, Jennifer White, Kylee Kubacki) (New L.P. Division 4 Finals Meet Record – Old Record, 9:41.18, Ubly, 2006); 2. Southfield Christian, 9:32.15; 3. Deckerville, 9:36.63; 4. Hillsdale Academy, 9:54.90; 5. Potterville, 9:58.08; 6. Harbor Beach, 9:58.75; 7. Fowler, 10:06.32; 8. Traverse City Christian, 10:11.13.

100-METER HURDLES -- 1. Audrey McMurry, Pellston, 16.10; 2. Christine Witchger, Saginaw Valley Lutheran, 16.28; 3. Jeni Janowski, Bridgman, 16.72; 4. Caitlin Leighton, Mendon, 17.06; 5. Shelby Labuhn, Ubly, 17.07; 6. Liz Sherzer, Battle Creek St. Philip, 17.16; 7. Valerie Watkins, Detroit Urban Lutheran, 17.30.

100-METER DASH -- 1. Tasha Balls, Saginaw Buena Vista, 12.81; 2. Brittany Ajegba, Ann Arbor Greenhills, 12.96; 3. Jade Kaufman, Ubly, 12.97; 4. Chastity Williams, Cassopolis, 13.23; 5. Heather Lowery, Morrice, 13.27; 6. Maggie Olsen, Traverse City St. Francis, 13.30; 7. Jasman Jones, Bloomingdale, 13.31; 8. Katie Mead, Grass Lake, 13.40.

800-METER RELAY -- 1. Athens, 1:48.19 (Miranda Iles, Emily Wickemeyer, Kelsey Harris, Nicole Cripe); 2. Frankfort, 1:49.22; 3. Colon, 1:49.32; 4. Potterville, 1:49.62; 5. Hillsdale Academy, 1:49.96; 6. Lawton, 1:50.09; 7. Bloomfield Hills Roeper, 1:50.12; 8. Southfield Christian, 1:50.96.

1,600-METER RUN -- 1. Marissa Treece, Maple City Glen Lake, 4:51.73 (New L.P. Division 4 Finals Meet Record – Old Record, 4:55.57, Alexa Glencer, Ann Arbor Greenhills, 2006); 2. Nikki Wurster, Homer, 5:07.95; 3. Megan Carter, Southfield Christian, 5:08.55; 4. Kylee Kubacki, Ubly, 5:12.52; 5. Rachel Carter, Southfield Christian, 5:16.59; 6. Brooke Simon, Fowler, 5:21.23; 7. Bri Woycehoski, Harbor Beach, 5:24.20; 8. Heather Strong, Fulton-Middleton, 5:24.84.

400-METER RELAY -- 1. Frankfort, 51.06 (Keeton Spencley, Britt Frantz, Abby Gilbert, Kelly Tousley) (New L.P. Division 4 Finals Meet Record – Old Record, 51.15, Flint Hamady, 2006); 2. Athens, 51.28; 3. Jonesville, 51.74; 4. Beal City, 51.98; 5. Southfield Christian, 52.09; 6. Bloomfield Hills Roeper, 52.34; 7. Cassopolis, 52.48; 8. Ubly, 52.55.

400-METER DASH -- 1. Jade Kaufman, Ubly, 58.93; 2. Amanda Chambers, Saginaw Valley Lutheran, 59.60; 3. Melissa Hale, Atlanta, 59.63; 4. Michelle Crouch, Grass Lake, 59.76; 5. Katie Rolf, Rochester Hills Lutheran Northwest, 1:00.26; 6. Kelsey Letson, Potterville, 1:00.40; 7. Brittany Ajegba, Ann Arbor Greenhills, 1:01.13; 8. Heather Carlson, Grand Rapids NorthPointe Christian, 1:01.33.

300-METER HURDLES -- 1. Valerie Watkins, Detroit Urban Lutheran, 46.14; 2. Megan Heffner, Kinde-North Huron, 46.48; 3. Dominique Porter, Merrill, 46.91; 4. Kaila Cook, Potterville, 47.01; 5. Liz Sherzer, Battle Creek St. Philip, 47.36; 6. Emily Quinn, Caseville, 47.43; 7. Christine Witchger, Saginaw Valley Lutheran, 47.65; 8. Jessi Palmer, Gaylord St. Mary, 47.77.

800-METER RUN -- 1. Marissa Treece, Maple City Glen Lake, 2:13.96; 2. Katie Rolf, Rochester Hills Lutheran Northwest, 2:15.86; 3. Clara Leutheueser, Hillsdale Academy, 2:20.94; 4. Emily Wickemeyer, Athens, 2:21.17; 5. Dana Stolicker, Deckerville, 2:21.97; 6. Katy Olsen, Traverse City St. Francis, 2:22.77; 7. Rachel Carter, Southfield Christian, 2:23.83; 8. Kylee Kubacki, Ubly, 2:24.64.

200-METER DASH -- 1. Jade Kaufman, Ubly, 25.44 (New L.P. Division 4 Finals Meet Record – Old Record, 25.63, Erin Dillon Reading, 2004); 2. Britt Frantz, Frankfort, 25.56; 3. Tasha Balls, Saginaw Buena Vista, 26.10; 4. Heather Lowery, Morrice, 26.20; 5. Jasman Jones, Bloomingdale, 26.34; 6. Aneisha Bussey, Southfield Christian, 26.47; 7. Katie Gross, Beal City, 26.48; 8. Nicole Cripe, Athens, 26.87.

3,200-METER RUN -- 1. Marissa Treece, Maple City Glen Lake, 10:57.57; 2. Megan Carter, Southfield Christian, 11:05.08; 3. Nikki Wurster, Homer, 11:35.20; 4. Brooke Simon, Fowler, 11:44.45; 5. Cayla Nousain, Concord, 11:46.22; 6. Megan Shurlow, Potterville, 11:46.92; 7. Heather Strong, Fulton-Middleton, 11:51.99; 8. Kari Johnson, Central Lake, 11:54.50.

1,600-METER RELAY -- 1. Ubly, 4:04.48 (Kayla Kubacki, Lyndsay White, Andrea Hill, Jade Kaufman) (New L.P. Division 4 Finals Meet Record – Old Record, 4:06.26 Burton Atherton, 2002); 2. Saginaw Valley Lutheran, 4:06.58; 3. Potterville, 4:08.11; 4. Frankfort, 4:09.93; 5. Hillsdale Academy, 4:11.75; 6. Southfield Christian, 4:12.32; 7. Deckerville, 4:16.62; 8. Fowler, 4:16.85.