MHSAA TF Finals Division 3 LP

back to results

Jun. 2, 2007

MHSAA TF Finals Division 3 LP
Comstock Park


TEAM SCORING - Detroit Country Day 70; Williamston 69.33; Saginaw Swan Valley 52; Albion 45; Vassar 31; Saginaw Nouvel 30; Ovid-Elsie 20; Berrien Springs 18; Manchester 17; Hillsdale 16.50; Inkster 16; Jackson Lumen Christi 16; Clinton 14; Erie Mason 13; Sanford-Meridian 13; Clare 12; Livonia Clarenceville 11; Frankenmuth 10; Lakeview 10; Reese 9; Harrison 8; Hudson 8; Montrose 7; Stanton Central Montcalm 6; Saranac 6; Benzie Central 6; Boyne City 6; Monroe St. Mary Catholic Central 6; Grand Rapids West Catholic 6; Hanover-Horton 6; Adrian Madison 5.50; Freeland 5; Bangor 5; Perry 5; Allendale 5; Cass City 5; Muskegon Heights 4; Carson City-Crystal 4; Marlette 4; Leslie 4; Kent City 4; Wyoming Lee 4; Onsted 3; St. Charles 3; St. Louis 3; Tawas 3; Napoleon 3; New Haven 3; Leroy Pine River 3; Wyoming Godwin Heights 2.50; White Cloud 2.50; Niles Brandywine 2.33; Parchment 2; Beaverton 2; Charlevoix 2; Grandville Calvin Christian 2; Wyoming Kelloggsville 2; Essexville Garber 2; Evart 1.50; Kalkaska 1; Morley-Stanwood 1; Oscoda 1; Schoolcraft 1; Elk Rapids 1; Ithaca 1; Coloma 1; Standish-Sterling 1; Byron 0.50; Lansing Catholic 0.33.

DISCUS -- 1. Spencer Krauss, Clinton, 166-5; 2. Donny Stiffler, Williamston, 160-10; 3. Nate English, Hillsdale, 160-5; 4. Bobby Woodman, Williamston, 153-8; 5. Torrey Lee, Albion, 151-5; 6. Kenny Demens, Detroit Country Day, 146-7; 7. Justin Marquardt, Marlette, 146-3; 8. Brian Saltzman, Coloma, 143-7.

POLE VAULT -- 1. Kyle Lund, Lakeview, 14-9; 2. Monahan Brad, Hudson, 14-6; 3. Taylor Voice, Boyne City, 14-0.10; 4. Josh Walters, Williamston, 14-0; 5. Codi Mattix, Saranac, 13-9.10; 6. Thomas Domerese, Tawas, 13-9; 7. Cody Camero, Reese, 13-3.10; 8. (tie) Tyler Breault, Hillsdale, 13-3; Eddy Jankowski, Byron, 13-3.

SHOT PUT -- 1. Nate English, Hillsdale, 59-8.50 (New L.P. Division 3 Finals Meet Record – Old Record, 58-5.75, Joe Brooks, Kingsley, 2002); 2. Donny Stiffler, Williamston, 57-3; 3. Anthony Halfman, Williamston, 55-6.75; 4. Zack Hill, Allendale, 53-4.50; 5. Spencer Krauss, Clinton, 52-1.25; 6. Chris Hessell, New Haven, 51-8.25; 7. Justin Marquardt, Marlette, 51-0.25; 8. Dennis Bowen, Cass City, 50-6.

HIGH JUMP -- 1. Kevin Bacon, Vassar, 6-7; 2. Clifton Dale, Albion, 6-5; 3. Jarod Sawyer, Manchester, 6-5; 4. Matt Gotham, Reese, 6-3; 5. Evan Barratt, Leslie, 6-3; 6. Bryce Wakeman, Saginaw Swan Valley, 6-3; 7. Andrew Westover, Saranac, 6-3; 8. (tie) Caleb Frazier, Niles Brandywine, 6-3; Steffan Boettcher, Lansing Catholic, 6-3; Dale Williams, Williamston, 6-3.

LONG JUMP -- 1. Marck Berden, Saginaw Swan Valley, 21-10; 2. Will Cranford, Inkster, 21-9; 3. Bennie Fowler, Detroit Country Day, 21-7; 4. Kevin Bacon, Vassar, 21-6.50; 5. Durant Crum, Albion, 21-5.50; 6. Jonathon Reed, Central Montcalm, 21-2.50; 7. Abe Hartline, Onsted, 20-8; 8. Austin Davis, Schoolcraft, 20-6.50.

3,200-METER RELAY -- 1. Erie Mason, 8:03.77 (Josh Adams, Brandon Griffin, Alex Russeau, Jesiah Rodriguez); 2. Saginaw Swan Valley, 8:08.61; 3. Benzie Central, 8:10.22; 4. Freeland, 8:11.28; 5. Kent City, 8:13.66; 6. Clare, 8:13.83; 7. Charlevoix, 8:13.99; 8. Frankenmuth, 8:17.19.

110-METER HURDLES -- 1. Keith Curtis, Berrien Springs, 14.63; 2. Will Cranford, Inkster, 14.85; 3. Kevin Bacon, Vassar, 14.86; 4. Ryan Klenke, Clare, 15.29; 5. Eric Lee, Detroit Country Day, 15.36; 6. James McEnany, Napoleon, 15.89; 7. Zach Heinlein, Reese, 16.23; 8. Anthony Caraballo-Moran, Morley Stanwood, 16.25.

100-METER DASH -- 1. Chris Rucker, Detroit Country Day, 10.82; 2. Kenji Shaltry, Saginaw Nouvel, 11.00; 3. Jonas Gray, Detroit Country Day, 11.13; 4. Dan Rau, Sanford-Meridian, 11.16; 5. Aaron Seminski, Williamston, 11.21; 6. David Fox, Muskegon Heights, 11.28; 7. Herb Waits, Saginaw Swan Valley, 11.30; 8. James Person, Montrose, 11.52.

800-METER RUN -- 1. David Ash, Williamston, 1:53.86 (New L.P. Division 3 Finals Meet Record – Old Record, 1:54.22, Daniel Clark, Jackson Lumen Christi, 2005); 2. Jeramey Bierlein, Saginaw Swan Valley, 1:55.33; 3. Evan Lowry, Hanover-Horton, 1:55.40; 4. Kyle Dornan, Bangor, 1:56.05; 5. Daniel Nix, Williamston, 1:56.84; 6. Ryan Nagel, St. Charles, 1:57.56; 7. Edwin Mugo-Wainaina, Grandville Calvin Christian, 1:57.60; 8. Adam Johnson, Onsted, 1:58.13.

1,600-METER RUN -- 1. Maverick Darling, Ovid-Elsie, 4:15.07; 2. Josh McAlary, Jackson Lumen Christi, 4:17.08; 3. Daniel Nix, Williamston, 4:22.41; 4. Emanuel Ortega, Saginaw Swan Valley, 4:24.18; 5. Lukas Varney, Cass City, 4:24.56; 6. Alex Best, St. Louis, 4:24.96; 7. Ken Beck, Montrose, 4:25.02; 8. Derek Welmers, Standish-Sterling, 4:25.07.

400-METER RELAY -- 1. Albion, 43.51; 2. Detroit Country Day, 43.68; 3. Saginaw Nouvel, 43.71; 4. Williamston, 43.80; 5. Frankenmuth, 43.86; 6. Saginaw Swan Valley, 43.99; 7. (tie) Adrian Madison, 44.52; Evart, 44.52.

400 METER DASH -- 1. Chris Rucker, Detroit Country Day, 49.02; 2. David Ashcraft, Harrison, 49.55; 3. John Stewart, Livonia Clarenceville, 49.80; 4. Greg Schaible, Manchester, 50.68; 5. Josh Labombarbe, Adrian Madison, 50.88; 6. (tie) Kelly Brown, White Cloud, 51.18; Corey Stamps, Wyoming Godwin Heights, 51.18; 8. Trent Fouchey, Oscoda, 51.35.

300-METER HURDLES -- 1. Kevin Bacon, Vassar, 38.28 (New L.P. Division 3 Finals Meet Record – Old Record, 38.68, Okwara Uzoh, Berrien Springs, 2005); 2. Keith Curtis, Berrien Springs, 38.75; 3. Todd Walters, Monroe St. Mary Catholic Central, 39.72; 4. Brock Morse, Perry, 39.98; 5. Ryan Klenke, Clare, 40.02; 6. Jimmy Armstrong, Leroy Pine River, 40.37; 7. Tom Krzysiak, Essexville Garber, 40.38; 8. Kris Sundberg, Elk Rapids, 40.50.

800-METER RELAY -- 1. Detroit Country Day, 1:28.39 (Chris Rucker, Erik Williams, Brian Tan, Jonas Gray); 2. Albion, 1:30.37; 3. Saginaw Nouvel, 1:30.69; 4. Saginaw Swan Valley, 1:30.75; 5. Frankenmuth, 1:31.21; 6. Stanton Central Montcalm, 1:32.05; 7. Beaverton, 1:32.25; 8. Muskegon Heights, 1:32.43.

200 METER DASH -- 1. Kenji Shaltry, Saginaw Nouvel, 21.99; 2. Dan Rau, Sanford-Meridian, 22.08; 3. Durant Crum, Albion, 22.25; 4. John Stewart, Livonia Clarenceville, 22.86; 5. James Person, Montrose, 23.01; 6. Erik Williams, Detroit Country Day, 23.24; 7. Justin Kellogg, Wyoming Kelloggsville, 23.31; 8. Tyler Davila, Ithaca, 23.32.

3,200 METER RUN -- 1. Maverick Darling, Ovid-Elsie, 9:14.27; 2. Josh McAlary, Jackson Lumen Christi, 9:23.48; 3. Michael Gravelyn, Grand Rapids West Catholic, 9:25.30; 4. Matt Lutzke, Williamston, 9:28.76; 5. Garrett Lacy, Carson City-Crystal, 9:29.94; 6. Alex Russeau, Erie Mason, 9:31.80; 7. Nicholas Tecca, Parchment, 9:32.50; 8. Paul Grieve, Kalkaska, 9:36.16.

1,600 METER RELAY -- 1. Detroit Country Day, 3:26.57 (Brian Tan, Chris Jackson, Jonas Gray, Chris Rucker); 2. Saginaw Swan Valley, 3:26.81; 3. Manchester, 3:27.15; 4. Albion, 3:27.78; 5. Wyoming Lee, 3:28.37; 6. Williamston




TEAM SCORING - Albion 66; Ann Arbor Gabriel Richard 43; Parchment 40; Williamston 36; Jackson Lumen Christi 30; Detroit Country Day 30; Grand Rapids West Catholic 30; Flint Hamady 27.50; Frankenmuth 25; Leroy Pine River 23; Hemlock 17; White Cloud 16; Standish-Sterling 16; Shepherd 14.50; Benzie Central 14; Adrian Madison 13; Elkton-Pigeon-Bay Port Laker 12; Grandville Calvin Christian 12; Perry 11; Hillsdale 11; Clare 10; Lakeview 10; Carson City-Crystal 10; Hopkins 9; Monroe St. Mary Catholic Central 8; Stockbridge 8; Montague 8; Elk Rapids 8; Wyoming Kelloggsville 8; Saranac 7; Vermontville Maple Valley 6.50; Unionville-Sebewaing 6; Carrollton 6; Lansing Catholic 5; Macomb Lutheran North 5; Bronson 5; Sanford-Meridian 5; Mayville 5; Tawas 4; Union City 4; Kent City 4; Hartford 3; Schoolcraft 3; Charlevoix 3; Paw Paw 3; Birch Run 3; Allendale 3; Michigan Center 2; Boyne City 2; Gobles 2; Napoleon 2; Madison Heights Madison 2; Watervliet 1.50; Hanover-Horton 1; Laingsburg 1; Whittemore-Prescott 1.

DISCUS -- 1. Stacey Harrington, Lakeview, 125-6; 2. Ashlyn Gulvas, Standish-Sterling, 124-9; 3. Melissa Gesselman, Carson City-Crystal, 118-3; 4. Carly Treiber, Unionville-Sebewaing, 115-7; 5. Quinn Knox, Tawas, 113-6; 6. Megan Layer, Hartford, 112-7; 7. Kristen Quainton, Napoleon, 109-5; 8. Jessica Treiber, Unionville, 108-1.10.

POLE VAULT -- 1. Kahty Angelova, Adrian Madison, 10-6; 2. Chelsea Wackernagel, Montague, 10-6; 3. Christina Watson, Perry, 10-0; 4. Stephanie Pindar, Grand Rapids West Catholic, 10-0; 5. (tie) Stacey Fassett, Vermontville Maple Valley, 9-6; Kelly Morrissey, Grand Rapids West Catholic, 9-6; 7. (tie) Kay Haas, Shepherd, 9-6; Kristy Howard, Watervliet, 9-6.

SHOT PUT -- 1. Samantha Cormier, Frankenmuth, 41-10; 2. Ashlyn Gulvas, Standish-Sterling, 39-9; 3. Alex Strango, Detroit Country Day, 38-10.75; 4. Katie Franklin, Bronson, 37-0; 5. Melissa Gesselman, Carson City-Crystal, 36-8; 6. Sylvia Vasko, Mayville, 36-7.75; 7. Samantha Budd, Michigan Center, 36-5.10; 8. Catherine Daniels, Whittemore-Prescott, 36-5.

HIGH JUMP -- 1. Mary Ramsey, Parchment, 5-5 (Ties L.P. Division 3 Finals Meet Record first set by Shanna Tamminga, Delton Kellogg, 2004); 2. Erica Solomon, Detroit Country Day, 5-5; 3. Misha Lamphere, Saranac, 5-5; 4. Amber Siegle, Macomb Lutheran North, 5-5; 5. Kylie Topliff, Williamston, 5-3; 6. (tie) Jasmine Thomas, Flint Hamady, 5-3; Kayleigh Coulson, Grand Rapids West Catholic, 5-3; 8. Kelsee Miles, Hanover-Horton, 5-3.

LONG JUMP -- 1. Juandretta Oliver, Albion, 18-1 (New L.P. Division 3 Finals Meet Record – Old Record, 17-11, Leighann Dowell, Millington, 2002); 2. Shaniel Atkinson, Wyoming Kelloggsville, 17-1; 3. Carmen Foster, White Cloud, 17-0; 4. Tara Johnson, Flint Hamady, 16-11.10; 5. Stephanie Snyder, Shepherd, 16-11; 6. Savannah Polhemus, Perry, 16-9; 7. Tammy Smith, Gobles, 16-8; 8. Mary Kate Barber, Hillsdale, 16-7.50.

3,200-METER RELAY -- 1. Jackson Lumen Christi, 9:30.60 (Cara Cremeans, Kelly Crowley, Hilary Snyder, Theresa Walsh); 2. Leroy Pine River, 9:32.66; 3. Williamston, 9:37.18; 4. Ann Arbor Gabriel Richa, 9:41.60; 5. Stockbridge, 9:44.82; 6. Monroe St. Mary Catholic, 9:45.59; 7. Parchment, 9:51.41; 8. Schoolcraft, 9:54.99.

100-METER HURDLES -- 1. Amy Myler, Ann Arbor Gabriel Richard, 15.43; 2. Alyssa Alvarez, Albion, 15.46; 3. Carmen Foster, White Cloud, 15.89; 4. Kim Holtrop, Grandville Calvin Christian, 15.96; 5. Jessi Craun, Hemlock, 16.14; 6. Emily Carey, Paw Paw, 16.15; 7. Meesha Nolen, Madison Heights Madison, 16.70; 8. Kelsey Horvath, Benzie Central, 20.24.

100-METER DASH -- 1. Mary Ramsey, Parchment, 12.43; 2. Molly Baldauf, Hemlock, 12.44; 3. Kim Holtrop, Grandville Calvin Christian, 12.63; 4. Andrea Duffey, Williamston, 12.76; 5. Chelsea Dubey, Elkton-Pigeon-Bay Port Laker, 12.81; 6. Jasmine Thomas, Flint Hamady, 12.86; 7. Hillary Cook, Adrian Madison, 12.92.

800-METER RELAY -- 1. Albion, 1:43.49 (Marcola Ridley, Chartney Blair, Amelia Bannister, Joranda Chapman) (New L.P. Division 3 Finals Meet Record – Old Record, 1:44.24, Albion, 2005); 2. Detroit Country Day, 1:45.21; 3. Frankenmuth, 1:45.35; 4. Flint Hamady, 1:46.05; 5. Williamston, 1:46.20; 6. Parchment, 1:46.98; 7. Mayville, 1:47.37; 8. Adrian Madison, 1:47.65.

1,600-METER RUN -- 1. Hilary Snyder, Jackson Lumen Christi, 5:07.49; 2. Karie McDonald, Frankenmuth, 5:13.77; 3. Lia Jones, Leroy Pine River, 5:14.00; 4. Nissa Looper, Sanford-Meridian, 5:14.75; 5. Gabriella Brubaker, Union City, 5:17.44; 6. Olivia Sydow, Grand Rapids West Catholic, 5:18.40; 7. Lindsay Sanders, Schoolcraft, 5:18.97; 8. Amaya Ayers, Laingsburg, 5:19.33.

400-METER RELAY -- 1. Albion, 49.74 (Marcola Ridley, Juandretta Oliver, Alyssa Alvarez, Joranda Chapman) (New L.P. Division 3 Finals Meet Record – Old Record, 50.06, Albion, 2005 and Kent City, 2006); 2. Detroit Country Day, 50.21; 3. Flint Hamady, 50.23; 4. Hemlock, 50.26; 5. Kent City, 50.69; 6. Williamston, 50.91; 7. Parchment, 51.46; 8. Vermontville Maple Valley, 51.54.

400-METER DASH -- 1. Amelia Bannister, Albion, 55.94 (New L.P. Division 3 Finals Meet Record – Old Record, 55.95, Jaime Watson, Allendale, 2004); 2. Kristen Goncalves, Ann Arbor Gabriel Richard, 56.89; 3. Shawntoreah Turk, Carrollton, 58.78; 4. Stephanie Snyder, Shepherd, 59.08; 5. Rachel Whitley, Leroy Pine River, 59.13; 6. Chelsea Dubey, Elkton-Pigeon-Bay Port Laker, 59.17; 7. Joranda Chapman, Albion, 59.34; 8. Zoey Hohmann, Stockbridge, 59.37.

300-METER HURDLES -- 1. Amy Myler, Ann Arbor Gabriel Richard, 44.82 (New L.P. Division 3 Finals Meet Record – Old Record, 44.94, Katie Pickette, Hopkins, 2003); 2. Kelsey Beatty, Clare, 44.85; 3. Kelsey Horvath, Benzie Central, 45.74; 4. Jena Hilaski, Hopkins, 46.61; 5. Carmen Foster, White Cloud, 46.62; 6. Emily Heffling, Charlevoix, 46.63; 7. Danielle Christensen, Vermontville Maple Valley, 47.09; 8. Kim Holtrop, Grandville Calvin Christian, 47.46.

800-METER RUN -- 1. Amelia Bannister, Albion, 2:14.03 (New L.P. Division 3 Finals Meet Record – Old Record, 2:14.66, Tracy Egnatuk, Albion, 2001); 2. Monica Kinney, Grand Rapids West Catholic, 2:14.73; 3. Cara Cremeans, Jackson Lumen Christi, 2:17.37; 4. Liz Watson, Lansing Catholic, 2:20.39; 5. Kate Nelson, Williamston, 2:20.85; 6. Nichole Wiers, Allendale, 2:21.13; 7. Shannon Monnette, Monroe St. Mary Catholic Central, 2:21.93; 8. Jolene Jeske, Benzie Central, 2:22.39.

200-METER DASH -- 1. Andrea Duffey, Williamston, 26.13; 2. Jaymie Dam, Parchment, 26.17; 3. Tara Johnson, Flint Hamady, 26.18; 4. Chelsea Dubey, Elkton-Pigeon-Bay Port Laker, 26.39; 5. Stephanie Snyder, Shepherd, 26.48; 6. Jamie Gaines, Birch Run, 26.50; 7. Natasha Bell, Boyne City, 26.98.

3,200-METER RUN -- 1. Adrienne Pastula, Hillsdale, 11:07.70; 2. Amanda Hammer, Elk Rapids, 11:10.01; 3. Devyn Ramsay, Benzie Central, 11:10.73; 4. Lia Jones, Leroy Pine River, 11:18.16; 5. Hilary Snyder, Jackson Lumen Christi, 11:19.83; 6. Annie Bellino, Monroe St. Mary Catholic Central, 11:22.58; 7. Megan Rodgers, Clare, 11:26.36; 8. Melinda Palinkas, Saranac, 11:26.62.

1,600-METER RELAY -- 1. Ann Arbor Gabriel Richard, 3:59.06 (Alex McCoy, Amy Myler, Katie Weishaar, Kristen Goncalves) (New L.P. Division 3 Finals Meet Record – Old Record, 4:01.89, Albion, 2005); 2. Grand Rapids West Catholic, 4:06.70; 3. Albion, 4:07.32; 4. Parchment, 4:07.61; 5. Hopkins, 4:09.01; 6. Stockbridge, 4:09.68; 7. Perry, 4:10.42; 8. Frankenmuth, 4:10.58.