MHSAA TF Finals Division 2 LP

back to results

Jun. 2, 2007

MHSAA TF Finals Division 2 LP
Zeeland, MI


TEAM SCORING - Dexter 48; East Lansing 35; Grand Rapids Forest Hills Northern 32; Detroit Renaissance 28; Ferndale 25; Madison Heights Lamphere 24; Lake Odessa-Lakewood 22; Fenton 22; Battle Creek Lakeview 21.50; Chelsea 21.50; Croswell Lexington 20; Byron Center 17; Whitehall 17; Flint Southwestern Academy 16.50; St. Clair 15; Sparta 14; Grosse Ile 14; Cheboygan 14; DeWitt 13; Marine City 13; Allegan 12; Mt. Pleasant 12; Petoskey 10; Detroit Crockett 10; Hamilton 10; Niles 10; Orchard Lake St Mary's 10; Benton Harbor 8; Muskegon Orchard View 8; South Haven 8; Ypsilanti 8; Zeeland East 8; Birmingham Seaholm 6; Otsego 6; St. Joseph 6; Alma 6; Comstock Park 6; Caledonia 6; St. Clair Shores South Lake 5; Eaton Rapids 5; Dearborn Divine Child 5; Lansing Waverly 5; Ionia 4; Caro 4; St. Johns 4; Corunna 4; Coldwater 4; Hastings 4; Milan 3.50; Saginaw 3; Fremont 3; Three Rivers 3; Grand Rapids Forest Hills Eastern 3; Ludington 3; Richmond 3; Flint Powers Catholic 2; North Branch 2; Zeeland West 2; Haslett 1.50; Grand Rapids Christian 1.50; Riverview 1; Warren Woods-Tower 1; Battle Creek Pennfield 1; Sturgis 1; Bay City John Glenn 1.

DISCUS -- 1. Brad Wentzel, Allegan, 170-0; 2. Tim Lelito, St. Clair, 167-1; 3. Mike Kuras, Lake Odessa-Lakewood, 156-5; 4. Cullen Salada, Battle Creek Lakeview, 154-9; 5. Ryan Vanbergen, Whitehall, 154-7; 6. Lonnie Pugh, Grosse Ile, 151-11; 7. Craig Borsenik, Corunna, 150-6; 8. Kyle Eno, Cheboygan, 146-10.

POLE VAULT -- 1. Joe Wesley, Marine City, 16-0 (New L.P. Division 2 Finals Meet Record – Old Record, 15-3, Mark Langlois, Fruitport, 2002); 2. Matt Fisher, Byron Center, 14-11; 3. Nate Root, Lake Odessa-Lakewood, 14-5.10; 4. Quinton Dennis, Lansing Waverly, 14-5; 5. Josh Kettlewell, Croswell-Lexington, 13-8.20; 6. Nic Ropotos, Ludington, 13-8.10; 7. Ryan Lucas, Eaton Rapids, 13-8; 8. Chad Skrocki, Bay City John Glenn, 13-2.

SHOT PUT -- 1. Mike Kuras, Lake Odessa-Lakewood, 56-2; 2. Kevin Dexter, Muskegon Orchard View, 56-1.50; 3. Lonnie Pugh, Grosse Ile, 55-4.75; 4. Kyle Eno, Cheboygan, 54-2.25; 5. Aaron Ide, Byron Center, 53-6.25; 6. Cliff Bowers, Coldwater, 53-3.51; 7. Brad Wentzel, Allegan, 53-3.50; 8. Ryan Vanbergen, Whitehall, 52-9.75.

HIGH JUMP -- 1. Kurt Poehlman, Niles, 6-10; 2. John Donkersloot, Zeeland East, 6-9; 3. Seth Hubbard, Alma, 6-8; 4. Gerry Hammons, St. Clair Shores South Lake, 6-6; 5. Kyle Nordstrom, Caro, 6-6; 6. Bryant Siegrist, Eaton Rapids, 6-4.10; 7. (tie) James Holton, Haslett, 6-4; Grant Holstege, Grand Rapids Christian, 6-4.

LONG JUMP -- 1. Zach Heerspink, Hamilton, 21-9.50; 2. Marvon Sanders, Ypsilanti, 21-3; 3. David Barton, Birmingham Seaholm, 21-2.50; 4. Jon Chinavare, Grosse Ile, 21-1.75; 5. Don Tait, DeWitt, 20-11.50; 6. Mike Powell, Saginaw, 20-9.50; 7. Brandin Friske, North Branch, 20-6; 8. Ron Spears, Milan, 20-1.50.

3,200-METER RELAY -- 1. Fenton, 7:52.31 (Alex Ralston, Joe Kryza, Jesse Anderson, Joe Dimambro) (New L.P. Division 2 Finals Meet Record – Old Record, 7:55.42, Chelsea, 2005); 2. Dexter, 7:53.29; 3. Mt. Pleasant, 7:55.67; 4. Caledonia, 8:01.91; 5. Sparta, 8:01.94; 6. Richmond, 8:02.59; 7. Petoskey, 8:03.04; 8. Sturgis, 8:03.50.

110-METER HURDLES -- 1. Josh Hembrough, Grand Rapids Forest Hills Northern, 13.70 (New L.P. Division 2 Finals Meet Record – Old Record, 13.82, Josh Hembrough, Grand Rapids Forest Hills Northern, 2006); 2. Evan Carpenter, Chelsea, 14.32; 3. Jesse Whitman, St. Joseph, 14.93; 4. Josh Kettlewell, Croswell-Lexington, 14.95; 5. Dan Andersen, Ionia, 15.00; 6. Brandon Hurst, Benton Harbor, 15.11; 7. Justin Siller, Orchard Lake St Mary's, 15.63; 8. Steve Velting, Caledonia, 15:00.00.

100-METER DASH -- 1. Brandon Vandriel, Sparta, 10.88; 2. Isaac Harper, East Lansing, 10.92; 3. James Rogers, Madison Heights Lamphere, 11.01; 4. Mark Ingram, Flint Southwestern Academy, 11.05; 5. Earnest Cleary, Ferndale, 11.06; 6. Quinn Parnell, Detroit Renaissance, 11.17; 7. Ryan Burgdorf, Hastings, 11.19; 8. Brian Thomas, Benton Harbor, 11.21.

800-METER RELAY -- 1. East Lansing, 1:28.42 (Will Slanger-Grant, Austin Lintemuth, Ali Philman, Isaac Harper); 2. Detroit Renaissance, 1:29.23; 3. Flint Southwestern Academy, 1:30.13; 4. Ferndale, 1:30.45; 5. Battle Creek Lakeview, 1:30.73; 6. South Haven, 1:30.74; 7. Grand Rapids Forest Hills Northern, 1:31.07; 8. Warren Woods-Tower, 1:31.21.

1,600-METER RUN -- 1. Dan Jackson, Dexter, 4:15.84; 2. Neil Grundman, Croswell-Lexington, 4:18.10; 3. Joe Dimambro, Fenton, 4:18.97; 4. Alex Ralston, Fenton, 4:19.61; 5. Brendan Smith, Chelsea, 4:20.09; 6. Nathan Martin, Three Rivers, 4:20.52; 7. Addis Habtewold, St. Clair, 4:20.63; 8. Jesse Anderson, Fenton, 4:22.34.

400-METER RELAY -- 1. Detroit Renaissance, 42.53 (Steven Worthy, Randy Moore, Xavier Parnell, Quinn Parnell) (New L.P. Division 2 Finals Meet Record – Old Record, 42.66, Farmington Hills Harrison, 2001); 2. East Lansing, 42.87; 3. Ferndale, 43.49; 4. South Haven, 43.57; 5. Benton Harbor, 43.60; 6. (tie) Chelsea, 43.75; Milan, 43.75; 8. Flint Southwestern Academy, 43.76.

400-METER DASH -- 1. Jarrod Hamilton, Ferndale, 49.11; 2. James Rogers, Madison Heights Lamphere, 49.55; 3. Matt Heinicke, Comstock Park, 49.99; 4. (tie) Billy Henderson, Flint Southwestern Academy, 50.31; Adrien Bouyer, Battle Creek Lakeview, 50.31; 6. B.J. Klotz, Grand Rapids Forest Hills Eastern, 50.40; 7. Logan Hebekeuser, Corunna, 50.47; 8. Alex DiBrano, Riverview, 50.48.

300-METER HURDLES -- 1. Josh Hembrough, Grand Rapids Forest Hills Northern, 37.99; 2. Trey Crongeyer, Cheboygan, 38.98; 3. Evan Carpenter, Chelsea, 39.39; 4. Tony Fountain, Whitehall, 39.50; 5. Don Tait, DeWitt, 39.87; 6. Josh Kettlewell, Croswell Lexington, 40.01; 7. Andrew Herman, Flint Powers Catholic, 40.08; 8. Steven Worthy, Detroit Renaissance, 40.15.

800-METER RUN -- 1. Peek Delorean, Detroit Crockett, 1:54.61; 2. Pat Liederbach, Petoskey, 1:55.02; 3. Tommy Brinn, Otsego, 1:55.08; 4. Matt Erdmans, Byron Center, 1:56.52; 5. Jeff Bassett, Whitehall, 1:56.80; 6. Steve Faucher, Marine City, 1:56.84; 7. Nick Agosti, Dearborn Divine Child, 1:57.01; 8. Brendan Smith, Chelsea, 1:57.35.

200-METER DASH -- 1. James Rogers, Madison Heights Lamphere, 22.05; 2. Taurian Washington, Orchard Lake St Mary's, 22.48; 3. Quinn Parnell, Detroit Renaissance, 22.62; 4. Ali Philman, East Lansing, 22.65; 5. Will Slanger-Grant, East Lansing, 22.66; 6. Tony Fountain, Whitehall, 22.68; 7. Ryan Burgdorf, Hastings, 22.76.

3,200-METER RUN -- 1. Dan Jackson, Dexter, 9:07.38; 2. Bobby Aprill, Dexter, 9:18.34; 3. Jason Bishop, Dexter, 9:24.79; 4. Addis Habtewold, St. Clair, 9:27.94; 5. Ben Steavenson, Dexter, 9:28.81; 6. James Lanciaux, Fremont, 9:29.27; 7. Ryan Neely, Dexter, 9:29.46; 8. Nate Knisely, Coldwater, 9:31.13.

1,600-METER RELAY -- 1. Grand Rapids Forest Hills Northern, 3:22.14 (Tom Borgeling, David Marmian, Steve Lucas, Josh Hembrough); 2. Battle Creek Lakeview, 3:22.85; 3. Mt. Pleasant, 3:24.61; 4. DeWitt, 3:24.67; 5. St. Johns, 3:25.88; 6. Dearborn Divine Child, 3:26.09; 7. Zeeland West, 3:26.14; 8. Battle Creek Pennfield, 3:26.90.




TEAM SCORING - Detroit Renaissance 76; Grand Rapids Forest Hills Northern 45; Sparta 37; Grand Rapids South Christian 32; Farmington Hills Harrison 30; Battle Creek Lakeview 27; Ypsilanti 26; Lansing Waverly 22; East Grand Rapids 21; Byron Center 20; Ludington 19; Parma Western 16; Zeeland East 16; Wayland Union 15; Haslett 14; Redford Thurston 13; Tecumseh 12; Grand Rapids Christian 11.50; Caledonia 10; Vicksburg 10; Fenton 10; Dexter 10; Allegan 10; Dearborn Divine Child 9; Yale 9; Benton Harbor 8; Sturgis 8; Mt. Pleasant 7; Holland Christian 7; North Branch 6; East Lansing 6; Bridgeport 6; Alma 5; Wyoming Park 5; Center Line 5; Bay City John Glenn 5; Algonac 5; Clinton Township Clintondale 4; Marine City 4; Coldwater 4; Ferndale 4; Otsego 4; Flint Southwestern Academy 4; Plainwell 4; Carelton-Airport 4; Lake Odessa-Lakewood 4; Armada 3; Harper Woods-Regina 3; Croswell Lexington 3; Wyoming Rogers 3; Zeeland West 3; Gladwin 2.50; Dearborn Heights Annapolis 2; Bloomfield Hills Andover 2; Grand Rapids Forest Hills Eastern 2; Edwardsburg 2; Cedar Springs 2; Gaylord 2; Cheboygan 1; St. Johns 1; Hamilton 1; St Clair Shores Lakeview 1.

DISCUS -- 1. Mary Angell, Byron Center, 159-5 (New All Divisions and L.P. Division 2 Finals Meet Record – Old All Division Record, 158-3, Becky Breisch, Edwardsburg, 2001; Old L.P. Division 2 Record, 151-11, Jessica Rutherford, Ogemaw Heights, 2006); 2. Allison Liske, Zeeland East, 149-2; 3. Sarah Morris, Mt. Pleasant, 138-8; 4. Chelsea Anthony, Ludington, 125-3; 5. Amy Joostberns, Lake Odessa-Lakewood, 124-7; 6. Casey Shillito, Zeeland West, 121-9; 7. Kristin Cameron, Algonac, 115-9; 8. Victoria Buhr, Cheboygan, 115-6.

POLE VAULT -- 1. Amy Morrison, Fenton, 12-0 (L.P. Division 2 Finals Meet Record – Old Record, 11-10, Stephanie Teeple, Sturgis, 2000); 2. Becca Pilkerton, Dexter, 11-9; 3. Brandi Hagan, Grand Rapids Forest Hills Northern, 11-3; 4. Emily McKerchie, Ludington, 11-0; 5. April Monaweck, Plainwell, 11-0; 6. Emily Reidt, Armada, 10-6; 7. (tie) Kelly Veldkamp, Grand Rapids Christian, 10-0; Elizabeth Willford, Gladwin, 10-0.

SHOT PUT -- 1. Mary Angell, Byron Center, 48-9.75 (New All Divisions and L.P. Division 2 Finals Meet Record – Old All Division Record, 46-9, Becky Breisch, Edwardsburg, 2001; Old L.P. Division 2 Record, 42-8.75, Kari Taylor, Chelsea, 2001); 2. Allison Liske, Zeeland East, 42-9.50; 3. Leslie Curtis, Caledonia, 41-7.75; 4. Krystle Beseler, Center Line, 39-6; 5. Katie Kubasiak, Coldwater, 38-11.75; 6. Kristin Cameron, Algonac, 38-10.75; 7. Amanda Bigney, Cedar Springs, 38-2; 8. Laura Lindsey, Gladwin, 37-10.

HIGH JUMP -- 1. Lindsey McKnight, Sparta, 5-4; 2. Jen Fuller, Sturgis, 5-4; 3. (tie) Deanna Emanuel, Ferndale, 5-1; China Caldwell, Battle Creek Lakeview, 5-1; Jessica Rombach, Marine City, 5-1; Alexandra King, Ludington, 5-1; Leslie Curtis, Caledonia, 5-1; 8. Sam Quist, Wyoming Park, 5-1.

LONG JUMP -- 1. Katie Guikema, Grand Rapids South Christian, 18-1.75; 2. Kiara Smith, Detroit Renaissance, 17-10.75; 3. Marva Goodson, Bridgeport, 17-10.25; 4. Chelsea Dekuiper, Ludington, 17-3.10; 5. Victoria Lipscomb, East Lansing, 17-3; 6. Jessica Roodvoets, Grand Rapids South Christian, 17-2.50; 7. Courtney Castaneda, Dearborn Heights Annapolis, 17-0.25; 8. Jenni Neville, Dearborn Divine Child, 16-9.50.

3,200-METER RELAY -- 1. East Grand Rapids, 9:29.87 (Nikki Brown, Randi Brown, Brianna Clifford, Raeanne Lohner); 2. Wayland Union, 9:40.36; 3. Grand Rapids Christian, 9:41.43; 4. Sparta, 9:45.87; 5. Grand Rapids Forest Hills Northern, 9:48.25; 6. Harper Woods Regina, 9:48.49; 7. Dexter, 9:49.12; 8. Dearborn Divine Child, 9:50.19.

100-METER HURDLES -- 1. Kyra Caldwell, Ypsilanti, 14.65; 2. (tie) Faith Lucas, Detroit Renaissance, 15.07; Taleece Jackson, Redford Thurston, 15.07; 4. Aly Brecht, Alma, 15.27; 5. Ena Umoh, Wyoming Park, 15.44; 6. Iris Campbell, Yale, 15.55; 7. Olivia Kohler, North Branch, 15.68; 8. Kara Vandeguchte, Hamilton, 15.87.

100-METER DASH -- 1. Erica Mann, Battle Creek Lakeview, 12.29; 2. Marieme Mbaye, Grand Rapids Forest Hills Northern, 12.37; 3. Jordan Dunn, Lansing Waverly, 12.53; 4. Kristen Hardy, Farmington Hills Harrison, 12.60; 5. Sarah Hooten, Carelton-Airport, 12.65; 6. Joordn Hall, Wyoming Rogers, 12.94; 7. Natalia Roberts, Bloomfield Hills Andover, 12.95; 8. Jenni Neville, Dearborn Divine Child, 13.00.

800-METER RELAY -- 1. Detroit Renaissance, 1:42.00 (Ashlee Abraham, Autumn Jones, Camille Johnson, Christina Farrow); 2. Farmington Hills Harrison, 1:44.20; 3. Lansing Waverly, 1:44.35; 4. Grand Rapids Forest Hills Northern, 1:44.63; 5. Haslett, 1:45.29; 6. Ypsilanti, 1:45.36; 7. Tecumseh, 1:45.93; 8. East Lansing, 1:46.12.

1,600-METER RUN -- 1. Ramzee Fondren, Detroit Renaissance, 4:59.85; 2. Meggan Freeland, Parma Western, 4:59.90; 3. Brooke Eilers, Holland Christian, 5:05.68; 4. Samantha Draney, Allegan, 5:07.12; 5. Jenna Matthews, Otsego, 5:10.51; 6. Jessica Armstrong, Wayland Union, 5:15.62; 7. Ashley Botham, Grand Rapids Forest Hills Eastern, 5:17.80; 8. Jayne Miller, Mt. Pleasant, 5:19.25.

400-METER RELAY -- 1. Lansing Waverly, 49.13 (Shombrieka Williams, Tiara Adams, Jordan Dunn, Shanaye Carr); 2. Farmington Hills Harrison, 49.40; 3. Detroit Renaissance, 49.72; 4. Benton Harbor, 49.72; 5. Flint Southwestern Academy, 49.76; 6. Grand Rapids Forest Hills Northern, 49.84; 7. Battle Creek Lakeview, 50.16; 8. East Lansing, 50.33.

400-METER DASH -- 1. Lindsey McKnight, Sparta, 57.09; 2. Sierra Tate, Farmington Hills Harrison, 57.90; 3. Lauren Prueter, Tecumseh, 58.14; 4. Christina Farrow, Detroit Renaissance, 58.21; 5. Gabrielle Adams, Clinton Township Clintondale, 58.32; 6. Stephanie Hurley, Bay City John Glenn, 58.41; 7. Hadiyah Olowolafe, Haslett, 58.54; 8. Lis Potts, Holland Christian, 58.55.

300-METER HURDLES -- 1. Kyra Caldwell, Ypsilanti, 44.25; 2. Jess Roodvoets, Grand Rapids South Christian, 44.93; 3. Taleece Jackson, Redford Thurston, 45.76; 4. Kelcie Daniels, Grand Rapids Forest Hills Northern, 45.82; 5. Olivia Kohler, North Branch, 46.07; 6. Katie Dickmann, Battle Creek Lakeview, 46.66; 7. Erin Eggleston, Edwardsburg, 46.70; 8. Amanda Chapman, St Clair Shores Lakeview, 46.96.

800-METER RUN -- 1. Ramzee Fondren, Detroit Renaissance, 2:11.18; 2. Raeanne Lohner, East Grand Rapids, 2:13.47; 3. Lindsey McKnight, Sparta, 2:14.06; 4. Samantha Draney, Allegan, 2:15.34; 5. Alison Tuuk, Grand Rapids Christian, 2:16.59; 6. Leah O’Connor, Croswell- Lexington, 2:17.39; 7. Maria Iaquaniello, Dearborn Divine Child, 2:17.50; 8. Erin Fedewa, St. Johns, 2:17.53.

200-METER DASH -- 1. Ashlee Abraham, Detroit Renaissance, 25.01; 2. Erica Mann, Battle Creek Lakeview, 25.05; 3. Iris Campbell, Yale, 25.58; 4. Marieme M’baye, Grand Rapids Forest Hills Northern, 26.13; 5. Darcy Rhoden, Grand Rapids Forest Hills Northern, 26.21; 6. Chavea Hill, Benton Harbor, 26.31; 7. Stephanie Hurley, Bay City John Glenn, 26.40; 8. Jenni Neville, Dearborn Divine Child, 26.52.

3,200-METER RUN -- 1. Molly Waterhouse, Vicksburg, 10:49.82; 2. Meggan Freeland, Parma Western, 11:08.92; 3. Magan Antor, Sparta, 11:17.83; 4. Kelsey Burgess, Grand Rapids South Christian, 11:20.99; 5. Jessica Armstrong, Wayland Union, 11:25.27; 6. Rachel Iaquaniello, Dearborn Divine Child, 11:27.37; 7. Sloan Secord, Gaylord, 11:27.87; 8. Nikki Brown, East Grand Rapids, 11:31.03.

1,600-METER RELAY -- 1. Detroit Renaissance, 3:56.48 (Kiara Smith, Christina Farrow, camille Johnson, Ramzee Fondren); 2. Haslett, 4:01.35; 3. Grand Rapids South Christian, 4:01.522; 4. Grand Rapids Forest Hills Northern, 4:01.528; 5. Tecumseh, 4:02.01; 6. Ypsilanti, 4:03.50; 7. East Grand Rapids, 4:06.86; 8. Farmington Hills Harrison, 4:07.44.