MHSAA TF Finals Division 1 LP

back to results

Jun. 2, 2007

MHSAA TF Finals Division 1 LP
East Kentwood

TEAM SCORING - Ann Arbor Pioneer 63; East Kentwood 33; Romulus 32; Flint Carman-Ainsworth 31; Pinckney 26; Detroit Mumford 24; Grand Ledge 23; White Lake-Lakeland 23; Northville 22; Bay City Central 19; Saline 18; Detroit Cass Tech 16; Temperance-Bedford 16; Canton 15; Lansing Sexton 15; Portage Northern 15; Detroit Catholic Central 13; East Detroit 12; Livonia Churchill 12; Swartz Creek 12; Monroe 12; Macomb Dakota 11; Walled Lake Central 11; Detroit Cooley 10; Lansing Everett 10; Grosse Pointe North 9; Midland Dow 8; Brownstown Woodhaven 8; Rochester Adams 8; Birmingham Brother Rice 8; Portage Central 7; Saginaw Heritage 6; Midland 6; Southfield 6; Dearborn Edsel Ford 6; Traverse City Central 6; Flushing 6; Holland West Ottawa 6; Ypsilanti Lincoln 6; Clinton Township Chippewa Valley 5; Grandville 5; Belleville 5; Troy 5; Sterling Heights Stevenson 5; Ortonville-Brandon 5; Farmington 4; Royal Oak 4; Livonia Franklin 4; Rockford 3; Flint Northern 3; Port Huron Northern 3; Utica Eisenhower 3; Sterling Heights 3; Westland John Glenn 3; Greenville 3; Kalamazoo Central 2; Holly 2; Hudsonville 2; Adrian 1; Okemos 1; Livonia Stevenson 1.

DISCUS -- 1. Kevin Mays, Flint Carman-Ainsworth, 170-7; 2. Andrew Evans, Portage Northern, 162-5; 3. Deon Casey, Ypsilanti Lincoln, 161-8; 4. Robert Hopkins, Portage Northern, 152-6; 5. Matthew Armstrong, Lansing Sexton, 152-0; 6. Matt Sanderson, East Kentwood, 151-11; 7. Brett Burke, Hudsonville, 151-7; 8. Gabe Helmuth, Saline, 150-0.
POLE VAULT -- 1. Logan Lynch, Temperance-Bedford, 16-1 (New L.P. Division 1 Finals Meet Record – Old Record, 16-0, Logan Lynch, Temperance-Bedford, 2006); 2. Michael Yassay, Northville, 15-4; 3. Jeff Serrell, Traverse City Central, 14-7; 4. Tommy Klonowski, Sterling Heights Stevenson, 14-7; 5. Mike Sylvester, Livonia Franklin, 14-4; 6. Zack Marsack, Port Huron Northern, 14-4; 7. Derik Peterman, Livonia Churchill, 14-1; 8. Phil Rancourt, East Kentwood, 13-7.

SHOT PUT -- 1. Michael Martin, Detroit Catholic Central, 60-11.50; 2. Matthew Armstrong, Lansing Sexton, 58-9; 3. Mychael King, Midland, 56-10.50; 4. Nicholas Moores, Canton, 54-3.50; 5. Joe Everett, Saline, 53-1; 6. Jake Maloney, Detroit Catholic Central, 52-11; 7. Andrew Evans, Portage Northern, 52-10.75; 8. Patrick Briggs, Swartz Creek, 52-6.25.

HIGH JUMP -- 1. Eric Thornton, Canton, 6-7; 2. Isiah Golson, Flint Carman-Ainsworth, 6-6; 3. (Tie) Kevin Lanier, White Lake Lakeland, 6-5; Dehron Pines, Grosse Pointe North, 6-5; James Lewis, East Kentwood, 6-5; 6. Mike Mudget, Rockford, 6-5; 7. Andy Ollie, Holly, 6-5; 8. Imani DuPerry, Birmingham Brother Rice, 6-5.

LONG JUMP -- 1. Cordell Miller, Lansing Everett, 23-3.75; 2. Luther Ware, Bay City Central, 22-8.50; 3. DeShaun Mingo, Holland West Ottawa, 22-6.50; 4. Josh Williams, Ortonville-Brandon, 22-5.75; 5. Stephen Byars, Farmington, 22-2.50; 6. Oscar Parker, Flint Northern, 22-0.75; 7. David Gardner, Swartz Creek, 21-10.75; 8. Myles White, Livonia Stevenson, 21-10.50.

3,200-METER RELAY -- 1. Ann Arbor Pioneer, 7:45.20 (Chris Fortson, Mike Weisbuch, Shane Kunselman, James Wade); 2. Macomb Dakota, 7:47.30; 3. Pinckney, 7:49.20; 4. Saline, 7:49.30; 5. Detroit Mumford, 7:52.70; 6. Troy, 7:56.30; 7. Monroe, 7:57.20; 8. Okemos, 7:59.00.

110-METER HURDLES -- 1. Shane Wells, Romulus, 14.45; 2. Kevin Lanier, White Lake Lakeland, 14.74; 3. Demetrius Addison, Detroit Cooley, 14.87; 4. Reggie Bridges, Grandville, 14.98; 5. Roscoe Payne, Flint Carman-Ainsworth, 15.00; 6. Brandon Hayward, Sterling Heights, 15.10; 7. Dennis Fortson, Ann Arbor Pioneer, 15.22; 8. Samer Naser, Dearborn Edsel Ford, 19.32.

100-METER DASH -- 1. James Jackson, Grand Ledge, 10.94; 2. Darryl White, Romulus, 11.06; 3. Deshawn Hayes, Saginaw Heritage, 11.18; 4. Darius Recard, Swartz Creek, 11.26; 5. Serak Haile, East Kentwood, 11.27; 6. Jake Sanders, Greenville, 11.28; 7. Courtney Smith, Detroit Cass Tech, 11.29; 8. Undra Peterson, Adrian, 11.33.

800-METER RELAY -- 1. Ann Arbor Pioneer, 1:27.95 (Paris Horgrow, Dennis Fortson, James Wade, James Smith); 2. Romulus, 1:28.31; 3. Detroit Cass Tech, 1:28.64; 4. Flint Carman-Ainsworth , 1:28.90; 5. Portage Central, 1:29.21; 6. Bay City Central, 1:29.36; 7. Lansing Sexton, 1:29.47; 8. East Kentwood, 1:29.55.

1,600-METER RUN -- 1. Cole Sanseverino, Monroe, 4:13.90; 2. David Emery, Pinckney, 4:14.15; 3. Alex Folk, Temperance-Bedford, 4:14.90; 4. Jasen Turnbull, Northville, 4:16.30; 5. Robbie Fisher, Grosse Pointe North, 4:19.95; 6. Stephen Walker, Midland Dow, 4:21.44; 7. Blake Johnson, Saline, 4:21.59; 8. Isaiah Ward, Detroit Mumford, 4:22.59.

400-METER RELAY -- 1. East Kentwood, 42.20 (Christian Jesse, Serak Haile, Zeke Crossley, Kevin Jackson); 2. Bay City Central, 42.32; 3. Romulus, 42.61; 4. Clinton Township Chippewa Valley, 42.71; 5. Detroit Cass Tech, 42.79; 6. Ann Arbor Pioneer, 42.84; 7. Portage Central, 42.85; 8. Lansing Sexton, 42.94.

400-METER DASH -- 1. Kyle Wilson, East Detroit, 47.96 (New L.P. Division 1 Finals Meet Record – Old Record, 48.25, Willie Spencer, Grand Rapids Union, 2002); 2. James Wade, Ann Arbor Pioneer, 48.21; 3. Kevin Jackson, East Kentwood, 48.41; 4. Varrick Tucker, Belleville, 48.87; 5. Darius Recard, Swartz Creek, 48.93; 6. Cedric Everson, Detroit Mumford, 49.34; 7. Camerron Cheatham, Kalamazoo Central, 49.54; 8. David St. Amant, Livonia Churchill, 49.85.

300-METER HURDLES -- 1. Kevin Lanier, White Lake-Lakeland, 38.38; 2. Dennis Fortson, Ann Arbor Pioneer, 38.52; 3. Branden Post, Saline, 38.59; 4. Samer Naser, Dearborn Edsel Ford, 39.03; 5. Demetrius Addison, Detroit Cooley, 39.45; 6. Cavan Corcoran, Northville, 39.50; 7. Imani DuPerry, Birmingham Brother Rice, 39.55; 8. Andrew Laberge, Livonia Churchill, 39.58.

800-METER RUN -- 1. Isaiah Ward, Detroit Mumford, 1:54.03; 2. Joe Reynolds, Rochester Adams, 1:55.00; 3. Jasen Turnbull, Northville, 1:55.65; 4. Ryan Tisdall, Walled Lake Central, 1:56.20; 5. Joe Banyai, Royal Oak, 1:56.21; 6. Dave Magnotte, Macomb Dakota, 1:56.43; 7. Mike Weisbuch, Ann Arbor Pioneer, 1:56.46; 8. David Emery, Pinckney, 1:56.61.

200-METER DASH -- 1. James Smith, Ann Arbor Pioneer, 21.80; 2. James Jackson, Grand Ledge, 22.01; 3. Rumeal McKinney, Southfield, 22.18; 4. Dominique Endline, Midland Dow, 22.65; 5. Julian Easterly, Detroit Cass Tech, 22.72; 6. Larry Dawkins, Westland John Glenn, 22.95; 7. Kyle Wilson, East Detroit, 24.45.

3,200-METER RUN -- 1. David Emery, Pinckney, 9:22.02; 2. Gary Brownell, Brownstown Woodhaven, 9:25.93; 3. Jake Hill, Walled Lake Central, 9:26.81; 4. Mike Murphy, Birmingham Brother Rice, 9:29.11; 5. Pat Cassady, Flushing, 9:31.07; 6. Jon Rock, Utica Eisenhower, 9:32.17; 7. Kenny Wall, Flushing, 9:34.35; 8. Mike Katsefaras, Pinckney, 9:35.43.

1,600-METER RELAY -- 1. Ann Arbor Pioneer, 3:18.50 (James Smith, Dennis Fortson, Kevin Hughbanks, James Wade); 2. Livonia Churchill, 3:19.28; 3. Detroit Mumford, 3:19.31; 4. Grand Ledge, 3:21.62; 5. Flint Carman-Ainsworth, 3:22.27; 6. East Kentwood, 3:23.03; 7. Troy, 3:23.18; 8. Portage Central, 3:23.21.

TEAM SCORING - Ann Arbor Pioneer 104; Detroit Mumford 57; Saline 43; Jackson 35; East Kentwood 26; Troy 18; Port Huron 17; Rockford 17; Saginaw Heritage 16; Dearborn Edsel Ford 15; Taylor Kennedy 14; Detroit Cody 14; Flint Carman-Ainsworth 13.50; Highland Milford 13; Monroe 13; Plymouth 13; Clarkston 13; Rochester Adams 13; Grand Ledge 12; Romulus 12; Saginaw Arthur Hill 11; Livonia Churchill 11; Grandville 11; Rochester 10; Jenison 10; Walled Lake Northern 10; Brownstown Woodhaven 9; Livonia Franklin 9; Temperance-Bedford 8; Fraser 8; Waterford Kettering 8; Lansing Eastern 8; Grand Haven 6; Alpena 6; West Bloomfield 6; Grand Blanc 6; Ortonville-Brandon 5.50; Northville 5.50; Grosse Pointe North 5; Hartland 5; Midland 4.50; Grand Rapids Northview 4; Oak Park 4; Utica 3; Farmington Hills Mercy 3; Traverse City Central 2; Ypsilanti Lincoln 2; Lowell 1.50; Novi 1.50; Southfield Lathrup 1.

DISCUS -- 1. Lauren Krupsky, Livonia Churchill, 129-9; 2. Reanna Trombley, Grandville, 126-11; 3. Joy Rolfe, Fraser, 124-9; 4. Norianna Brown, Port Huron, 124-0; 5. Robyn Whalen, Livonia Franklin, 119-7; 6. Savannah Stedman, Ortonville-Brandon, 118-0; 7. Kayla Dillon, Ypsilanti Lincoln, 116-11; 8. Lindsey Karpowicz, Grandville, 115-0.

POLE VAULT -- 1. Abby Shanahan, East Kentwood, 12-2 (New All Divisions and L.P. Division 1 Finals Meet Records – Old Record – 12-1, Amy Morrison, Fenton, L.P. Division 1, 2006); 2. Shari Harmon, Temperance-Bedford, 11-7; 3. Sarah Birkmeier, Rockford, 11-1; 4. Ashley Esparza, Hartland, 11-1; 5. Amy Reynolds, Northville, 10-10; 6. Cassie Chetosky, Utica, 10-10; 7. (toe) Richelle Kimble, Lowell, 10-4; Katlyn Shelar, Novi, 10-4.

SHOT PUT -- 1. Norianna Brown, Port Huron, 42-3.50; 2. Angela Scarber, Waterford Kettering, 41-7; 3. Tia Brooks, East Kentwood, 41-2.50; 4. Robyn Whalen, Livonia Franklin, 40-7.75; 5. Jillian Bowman, Grand Rapids Northview, 40-3.25; 6. Courtney Whalen, Farmington Hills Mercy, 39-5.50; 7. Joy Rolfe, Fraser, 39-5; 8. Lauren Krupsky, Livonia Churchill, 39-3.75.

HIGH JUMP -- 1. Ariel Roberts, Ann Arbor Pioneer, 5-7 (Ties L.P. Division 1 Finals Meet Record previously set by Kathering Johnson, Birmingham Marian, 2003; and Stephanie Lintz, Okemos, 2000); 2. Jessica Scherting, Saginaw Heritage, 5-6; 3. Mindy Marx, Grand Haven, 5-5; 4. Brittany Petty, Plymouth, 5-5; 5. Stephanie Thorstad, Clarkston, 5-4; 6. Christine Klein, Grosse Pointe North, 5-4; 7. (tie) Sara Jones, Ortonville-Brandon, 5-2; Brianna Jenkins, Northville, 5-2.

LONG JUMP -- 1. Monsherri Hall, Saginaw Arthur-Hill, 18-9 (New L.P. Division 1 Finals Meet Record – Old Record – 18-8.5, Brittany Howard, Romulus, 2006); 2. Micah Jones, Lansing Eastern, 18-2.50; 3. Ashley Hunault, Alpena, 17-11.50; 4. Elise Brown, Jackson, 17-11.50; 5. Stephanie Okolo, Plymouth, 17-7.75; 6. Elise Glass, Dearborn Edsel Ford, 17-7.25; 7. Ariel Roberts, Ann Arbor Pioneer, 17-6.50; 8. Kiah Douglas, Saginaw Arthur Hill, 17-6.

3,200-METER RELAY -- 1. Saline, 9:14.20 (Meagan Creutz, Lindsey Cummings, Alex Leptich, Kate Carter); 2. Ann Arbor Pioneer, 9:18.80; 3. Detroit Mumford, 9:23.60; 4. Highland Milford, 9:23.70; 5. Grand Ledge, 9:25.30; 6. Troy, 9:26.50; 7. Jenison, 9:26.70; 8. Grandville, 9:31.00.

100-METER HURDLES -- 1. Ra'jae Marable, Ann Arbor Pioneer, 14.32; 2. Raven Clay, Detroit Cody, 14.33; 3. Leslie Aririguzo, West Bloomfield, 14.78; 4. Chidimma Uche, Ann Arbor Pioneer, 14.85; 5. Paige Madison, Ann Arbor Pioneer, 15.18; 6. Autumn Touchstone, Clarkston, 15.31; 7. Aurielle Mccauley, Romulus, 15.55; 8. Brittany Shreve, Romulus, 15.60.

100-METER DASH -- 1. Shayla Mahan, Detroit-Mumford, 11.76; 2. Jovonne Tyson-King, Rochester Adams, 12.40; 3. Ra'jae Marable, Ann Arbor Pioneer, 12.56; 4. Lauren Drayton, Troy, 12.59; 5. Elise Glass, Dearborn Edsel Ford, 12.61; 6. Brianna Walker, Flint Carman-Ainsworth, 12.66; 7. Christienne Linton, Romulus, 12.90; 8. Chanese Mendenall, East Kentwood, 12.93.

800-METER RELAY -- 1. Detroit Mumford, 1:39.19 (Aisha Osborne, Dominque Brown, Jasmin Webb, Shayla Mahan); 2. Ann Arbor Pioneer, 1:39.98; 3. Jackson, 1:40.23; 4. Saline, 1:42.71; 5. Flint Carman-Ainsworth , 1:43.08; 6. Saginaw Heritage, 1:43.94; 7. Midland, 1:44.91; 8. East Kentwood, 1:45.22.

1,600 METER RUN -- 1. Katie Haines, Rockford, 5:00.32; 2. Carlie Green, Highland Milford, 5:01.62; 3. Alex Leptich, Saline, 5:02.34; 4. Natalie Webb, Brownstown Woodhaven, 5:04.35; 5. Kelsey Duerksen, Ann Arbor Pioneer, 5:04.85; 6. Lindsey Gakenheimer, Monroe, 5:04.91; 7. Elizabeth Graney, Grosse Pointe North, 5:06.67; 8. Grace Green, Troy, 5:06.74.

400-METER RELAY -- 1. Ann Arbor Pioneer, 48.17 (Ra'jae Marable, Kiara Moore, Tiara Sharp, Paige Madison); 2. East Kentwood, 49.29; 3. Detroit Cody, 49.60; 4. Saline, 49.61; 5. Oak Park, 49.63; 6. (tie) Flint Carman-Ainsworth, 50.11; Midland, 50.11; 8. Southfield Lathrup, 50.15.

400 METER DASH -- 1. Victoria Chatman, Taylor Kennedy, 55.51; 2. Brittani Williams, Jackson, 56.08; 3. Kiara Moore, Ann Arbor Pioneer, 56.21; 4. Aisha Osborne, Detroit Mumford, 56.86; 5. Jennifer Carey, Brownstown Woodhaven, 57.96; 6. Brittany Brassfield, Flint Carman-Ainsworth, 57.98; 7. Katrina Drayton, Troy, 58.09; 8. Angie Brooks, Ortonville-Brandon, 58.11.

300-METER HURDLES -- 1. Chidimma Uche, Ann Arbor Pioneer, 43.98; 2. Paige Madison, Ann Arbor Pioneer, 44.30; 3. Megan Enzor, Grand Blanc, 44.35; 4. Aurielle McCauley, Romulus, 44.98; 5. Jaelynn Pryor, Jackson, 45.62; 6. Dominque Brown, Detroit Mumford, 45.68; 7. Christienne Linton, Romulus, 45.74; 8. Amanda Maher, Ann Arbor Pioneer, 46.32.

800-METER RUN -- 1. Lauren Quaintance, Walled Lake Northern, 2:14.20; 2. Ariel Dempsey, Jenison, 2:14.97; 3. Lindsey Gakenheimer, Monroe, 2:15.40; 4. Ajia Olison, Detroit Mumford, 2:15.59; 5. Kate Carter, Saline, 2:15.69; 6. Meagan Creutz, Saline, 2:16.35; 7. Chelsey Bonney, Port Huron, 2:16.49; 8. Danielle Tepper, Grandville, 2:17.13.

200-METER DASH -- 1. Shayla Mahan, Detroit Mumford, 24.11; 2. Elise Glass, Dearborn Edsel Ford, 24.80; 3. Elise Brown, Jackson, 25.07; 4. Jovonne Tyson-King, Rochester Adams, 25.11; 5. Victoria Chatman, Taylor Kennedy, 25.56; 6. Corrie Castro, Saline, 25.64; 7. Tiara Sharp, Ann Arbor Pioneer, 26.03; 8. Ariel Hatcher, Monroe, 26.07.

3,200-METER RUN -- 1. Tiffany Abrahamian, Rochester, 10:50.92; 2. Emily Langenberg, Grand Ledge, 11:04.19; 3. Kristen Smith, Clarkston, 11:11.25; 4. Grace Green, Troy, 11:12.01; 5. Kelly Hahn, Plymouth, 11:13.14; 6. Alex Leptich, Saline, 11:21.53; 7. Katie Perkins, Traverse City Central, 11:22.81; 8. Katie Haines, Rockford, 11:24.15.

1,600-METER RELAY -- 1. Ann Arbor Pioneer, 3:51.46 (Jessica Lee, Chidimma Uche, Tiara Sharp, Kiara Moore); 2. Detroit Mumford, 3:53.15; 3. Jackson, 3:53.93; 4. Saginaw Heritage, 3:58.71; 5. Saline, 3:59.25; 6. Monroe, 4:01.06; 7. Troy, 4:01.18; 8. Flint Carman-Ainsworth, 4:01.50.