The Portland Winter Run 5k Run

back to results

Jan. 19, 2008

The Portland Winter Run 5k Run
Portland, MI
Provided by Running Foundation


Overall Male Open Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Nicholas Stanko 26 1 15:37.7 5:02/M

Overall Male Masters Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Dave Stebbins 52 15 19:10.7 6:11/M

Overall Male Grand Masters Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bob Laurie 50 20 19:24.0 6:15/M

Overall Male Great Masters Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mark Cryderman 61 51 21:46.2 7:01/M

Male 10 and under

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Felipe Cazares 9 61 22:32.4 7:16/M
2 Cody Brooks 10 158 28:15.7 9:07/M
3 Dawson Palme 8 218 33:43.0 10:53/M

Male 11-14

Place Name City Age Overall Time Pace
1 August Pappas 14 7 17:51.7 5:45/M
2 Jacob Kuyvenhoven 14 24 19:46.7 6:23/M
3 John Munro 14 31 20:41.3 6:40/M
4 Tyler Rogers 14 58 22:20.2 7:12/M
5 Garrett Carpenter 14 77 23:04.5 7:26/M
6 Jonathan Griffin 11 144 27:20.5 8:49/M
7 Liam Kelley 11 173 29:02.5 9:22/M
8 Trent Cook 13 182 29:42.3 9:35/M
9 Joel Dejong 14 183 29:44.5 9:35/M
10 Mitchell Carpenter 13 214 33:03.7 10:40/M

Male 15 to 19

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Tyler Noble 16 2 16:28.5 5:19/M
2 Trevor Oseland 16 3 16:32.4 5:20/M
3 Lukas Vander Linden 17 6 17:41.2 5:42/M
4 Eric Doornbos 17 8 17:53.3 5:46/M
5 Jon Faber 15 9 17:56.0 5:47/M
6 Kai Koopman 16 10 17:59.4 5:48/M
7 Eric Loveland 18 11 18:10.9 5:52/M
8 Mark F. Smith 16 13 18:52.9 6:05/M
9 Geoffrey Smith-Woollims 16 14 18:58.9 6:07/M
10 Josh Buteyn 17 21 19:29.7 6:17/M
11 Taylor Heath 15 27 20:10.8 6:30/M
12 Zachary Carpenter 16 32 20:41.8 6:40/M
13 Matthew Van Wyk 15 34 20:52.7 6:44/M
14 Justin Gibbs 17 50 21:41.8 7:00/M
15 Jacob Devoogd 17 53 21:53.0 7:04/M
16 Connor Dodenhoff 15 68 22:41.1 7:19/M
17 James McDonough 16 147 27:39.3 8:55/M

Male 20 to 24

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jeremy Doody 24 12 18:44.6 6:03/M
2 Ben Magen 22 22 19:30.3 6:17/M
3 Tim Schaner 22 45 21:27.3 6:55/M
4 Philip Smyka 24 59 22:27.3 7:15/M
5 Drew Brown 20 65 22:36.3 7:17/M
6 Kevin Neumann 24 66 22:36.6 7:17/M
7 Brice Brown 22 78 23:09.5 7:28/M
8 Sean Kavanagh 24 87 24:02.3 7:45/M
9 Devin Doty 23 106 25:01.3 8:04/M
10 Eric Vogel 23 112 25:13.5 8:08/M
11 Anthony Rollins 24 118 26:00.3 8:23/M
12 Corey Otis 22 121 26:05.4 8:25/M
13 Grant Hedley 24 143 27:20.1 8:49/M

Male 25 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Shawn Calabrese 25 5 17:03.4 5:30/M
2 Ryan Geers 27 33 20:48.1 6:43/M
3 Fink Feldman 26 40 21:18.6 6:52/M
4 Keith Cravotta 27 44 21:25.4 6:55/M
5 Justin Stover 27 99 24:51.2 8:01/M
6 Todd Hoppe 28 149 27:42.9 8:56/M
7 Lawrence Vanliew 28 164 28:36.4 9:14/M
8 Brian Baldwin 28 175 29:15.0 9:26/M
9 Tom Golden 26 234 38:06.5 12:17/M

Male 30 to 34

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Roger Bonga 32 16 19:13.4 6:12/M
2 Chris Ferguson 30 19 19:23.3 6:15/M
3 John Donnelly 31 30 20:37.8 6:39/M
4 Chris Trine 33 79 23:14.8 7:30/M
5 Rick Varga 34 101 24:52.9 8:01/M
6 Garth Cornwell 30 160 28:24.5 9:10/M
7 Travis Bussler 34 163 28:28.7 9:11/M
8 Matthew Desilva 34 236 41:39.0 13:26/M

Male 35 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mike Holik 37 4 16:39.1 5:22/M
2 Brian Donohue 36 17 19:14.0 6:12/M
3 Joseph Stowell 36 26 20:05.1 6:29/M
4 Kraig Hinken 37 37 21:06.6 6:48/M
5 Brian Abbott 37 38 21:10.4 6:50/M
6 Scott Reach 36 48 21:35.2 6:58/M
7 James Hill 38 55 21:56.3 7:05/M
8 Joseph Cooper 39 97 24:32.3 7:55/M
9 Todd Stanton 39 113 25:22.7 8:11/M
10 Ian Draves 35 124 26:21.5 8:30/M
11 Mike Spoelstra 39 154 27:59.5 9:02/M
12 Tim Butler 39 155 28:00.1 9:02/M
13 Scott Verlinde 38 174 29:08.9 9:24/M
14 Chris Warners 37 177 29:20.0 9:28/M
15 Jason Jacobson 36 178 29:20.5 9:28/M
16 Jim Grant 38 194 30:38.0 9:53/M
17 Todd Davlin 37 196 30:38.9 9:53/M
18 Scott Lynn 39 206 31:57.2 10:18/M
19 Kelly Shaltry 35 219 33:44.8 10:53/M

Male 40 to 44

Place Name City Age Overall Time Pace
1 John Dahlgren 44 35 20:53.1 6:44/M
2 Steven Schneider 44 36 20:57.8 6:45/M
3 Scott Baker 40 52 21:48.3 7:02/M
4 Anthony Fitzpatrick 40 70 22:44.9 7:20/M
5 Troy Devoogd 40 71 22:47.7 7:21/M
6 Bill Hay 43 73 22:50.8 7:22/M
7 Tim Held 44 93 24:20.0 7:51/M
8 Todd Gibbs 43 96 24:27.2 7:53/M
9 Kevin Shaw 43 100 24:52.1 8:01/M
10 Mark Lewis 43 117 25:59.5 8:23/M
11 Allen Ells 44 130 26:39.7 8:36/M
12 William Carpenter 40 139 27:12.4 8:46/M
13 Travis Sybrowsky 40 145 27:21.1 8:49/M
14 Jerry Johnson 43 157 28:01.3 9:02/M
15 Malvin Balow 44 191 30:23.8 9:48/M
16 Reddog Sina 44 227 34:16.7 11:03/M
17 David Palme 41 229 34:33.2 11:09/M

Male 45 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Steve Peabody 45 18 19:19.5 6:14/M
2 Ron Alleman 49 29 20:34.0 6:38/M
3 Jeffery Heath 46 42 21:21.0 6:53/M
4 Michael Hill 48 57 22:15.7 7:11/M
5 Randy Foote 46 76 23:03.6 7:26/M
6 Terry Wood 47 81 23:29.6 7:35/M
7 Eric Hinderleider 49 83 23:39.9 7:38/M
8 David Weber 47 89 24:08.8 7:47/M
9 Mark Hommel 45 92 24:12.3 7:48/M
10 Joe Hecksel 48 103 24:54.6 8:02/M
11 Jeff Anderson 46 105 24:58.7 8:03/M
12 Mason McDonough 48 167 28:52.0 9:19/M
13 Dale Garlow 49 202 31:32.2 10:10/M
14 Daniel Cook 45 226 34:15.5 11:03/M

Male 50 to 54

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Patrick Duff 54 43 21:22.4 6:54/M
2 Scott Tice Holt MI 52 46 21:33.2 6:57/M
3 Pete Blauwiekel 52 62 22:34.6 7:17/M
4 Pokey Brown 51 64 22:35.4 7:17/M
5 Roy Brown Jr. 52 67 22:40.0 7:19/M
6 Keith Hesche 52 74 22:52.5 7:23/M
7 Ken Kramer 54 95 24:22.7 7:52/M
8 Richard Beal 53 98 24:50.6 8:01/M
9 Bob Bauer 53 102 24:53.2 8:02/M
10 Dwight Lafleur 54 107 25:05.7 8:05/M
11 Bob Jacobson 53 120 26:03.0 8:24/M
12 Henry Unruh 51 131 26:41.2 8:36/M
13 Gale Harkness 52 150 27:45.4 8:57/M
14 Jeff Walker Grand Ledge MI 53 201 31:09.9 10:03/M
15 Richard Cahill 53 212 32:46.7 10:34/M
16 Steven A. Doty 53 213 32:54.1 10:37/M
17 Gary Lipsey 52 217 33:41.6 10:52/M

Male 55 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Dave Minier 59 23 19:39.1 6:20/M
2 Lou Cravotta 56 60 22:28.5 7:15/M
3 Larry McCaskey 58 86 23:49.5 7:41/M
4 David Stierley 55 88 24:07.1 7:47/M
5 Kevin Meade 58 115 25:34.5 8:15/M
6 Pat Doody 57 125 26:25.0 8:31/M
7 David Hill 56 128 26:35.5 8:35/M
8 Randy Slater 58 129 26:37.2 8:35/M
9 James Anton 58 133 26:43.2 8:37/M
10 Frank Jobe 59 137 27:06.3 8:45/M
11 Norm Nephew 59 170 28:58.9 9:21/M
12 Marlin Short 59 230 35:23.2 11:25/M

Male 60 to 64

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Matt Britton 62 54 21:54.6 7:04/M
2 David Myers 60 162 28:27.6 9:11/M
3 Charles Pall 63 210 32:20.3 10:26/M
4 Dennis Armbruster 60 232 35:43.3 11:31/M

Male 65 to 69

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mark Sebald 65 216 33:35.5 10:50/M
2 Paul Wood 68 235 39:56.1 12:53/M

Male 70 and over

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Rod Smith 70 171 29:00.6 9:21/M
2 Harrison Hensley 75 198 30:57.2 9:59/M




Overall Female Open Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Gayle Kuipers 42 25 19:51.0 6:24/M

Overall Female Masters Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jill Evers-Bowers 41 49 21:37.1 6:58/M

Overall Female Grand Masters Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Sharon Dolan 65 72 22:48.7 7:21/M

Overall Female Great Masters Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Joann Lehman 67 138 27:09.3 8:45/M

Female 10 and under

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Hannah Palme 10 228 34:32.8 11:08/M

Female 11 to 14

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kimby Penning 14 85 23:42.6 7:39/M
2 Alaina Griffin 12 142 27:19.2 8:49/M

Female 15 to 19

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Alyssa Penning 16 28 20:20.6 6:34/M
2 Nikkol May 16 41 21:19.8 6:53/M
3 Kial Schafer 16 63 22:35.0 7:17/M
4 Kayli Devoogd 15 146 27:22.4 8:50/M

Female 20 to 24

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Christian Arnold 24 39 21:16.9 6:52/M
2 Danielle Long 22 82 23:36.6 7:37/M
3 Erin Holdren 22 104 24:57.4 8:03/M
4 Stephanie Wagner 24 109 25:07.1 8:06/M
5 Sarah Ellis 24 141 27:14.0 8:47/M
6 Michelle Dawes 20 151 27:50.8 8:59/M
7 Jessica Johnson 22 156 28:01.0 9:02/M
8 Mandy Brzezinski 23 166 28:51.6 9:18/M

Female 25 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kristen Calabrese 25 47 21:34.5 6:57/M
2 Sarah Sandborn 25 56 22:07.7 7:08/M
3 Audrey Cook 28 69 22:42.8 7:19/M
4 Lisa Truax 28 75 23:01.9 7:25/M
5 Katie Krellwitz 27 94 24:20.9 7:51/M
6 Emily Grantner 25 108 25:06.4 8:06/M
7 Jessica Shaft 25 111 25:10.1 8:07/M
8 Natalie Klein 26 114 25:33.2 8:15/M
9 Nicole Vanneste 25 132 26:42.0 8:37/M
10 Michelle Rainsberger 29 134 26:47.3 8:38/M
11 Jesssica Peterson 27 148 27:42.5 8:56/M
12 Carrie Johnson 25 172 29:01.3 9:22/M
13 Kasey Carpenter 25 180 29:24.6 9:29/M
14 Sarah Wilterding 27 207 31:58.1 10:19/M
15 Emily Morrison 28 209 32:05.2 10:21/M
16 Cindy Fourman 29 221 33:54.2 10:56/M
17 Kylie Golden 25 233 38:06.2 12:17/M

Female 30 to 34

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Julie Wilkinson 32 126 26:25.3 8:31/M
2 Elizabeth Rice 32 135 26:52.7 8:40/M
3 Daisy Cook 33 185 29:55.5 9:39/M
4 Shanna Reynolds 30 187 30:01.6 9:41/M
5 Kelly Sarniak 34 189 30:13.5 9:45/M
6 Tonya Foster 31 192 30:26.8 9:49/M
7 Jennifer Davlin 33 195 30:38.4 9:53/M
8 Tami Draves 32 208 32:03.8 10:20/M

Female 35 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Sallie Spencer 38 122 26:06.5 8:25/M
2 Sherry Workman 37 152 27:57.5 9:01/M
3 Dorey Mellios 39 153 27:59.2 9:02/M
4 Karen Blanck 36 161 28:26.8 9:10/M
5 Lisamarie Davis 35 176 29:18.4 9:27/M
6 Jennifer Hahn 35 181 29:27.7 9:30/M
7 Jody Davlin 35 190 30:14.8 9:45/M
8 Kate Stanton 37 197 30:41.8 9:54/M
9 Tina Lamer 35 204 31:44.4 10:14/M
10 Tammy Quillan 35 205 31:49.5 10:16/M
11 Sara Troutman 36 223 33:58.6 10:57/M
12 Heidi Nagel 39 224 34:13.8 11:02/M

Female 40 to 44

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Brenda Rogers 44 140 27:13.2 8:47/M
2 Cyndi Tarasevic 44 169 28:57.3 9:20/M
3 Karen Dixon 41 222 33:55.3 10:56/M
4 Jennifer Burnett 40 225 34:14.4 11:03/M

Female 45 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Marit Janse 47 80 23:25.6 7:33/M
2 Dawn Holcomb 47 90 24:10.3 7:48/M
3 Toni Walker 49 110 25:07.9 8:06/M
4 Robin Wagner 46 116 25:36.4 8:15/M
5 Annette Puleo 48 127 26:25.8 8:31/M
6 Angela Dykes 47 136 27:05.2 8:44/M
7 Monica Fox 49 165 28:38.1 9:14/M
8 Amy Fairbanks Lansing MI 46 188 30:11.9 9:44/M
9 Arlene Rauen 46 231 35:30.3 11:27/M

Female 50 to 54

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Denise Stebbins 50 84 23:40.6 7:38/M
2 Barb Evans 50 119 26:01.8 8:24/M
3 Shawn Gillham 50 159 28:19.1 9:08/M
4 Susie Debler 50 184 29:45.5 9:36/M
5 Alice Kramer 54 186 29:59.2 9:40/M
6 Kimberly Armbruster 52 193 30:32.3 9:51/M
7 Maryann Baxter 51 200 31:06.3 10:02/M

Female 55 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Maggy Zidar 58 91 24:10.7 7:48/M
2 Kathy Kettles 55 123 26:09.6 8:26/M
3 Joan Ludtke 59 168 28:56.4 9:20/M
4 Mary Jo Stein 58 179 29:21.6 9:28/M
5 Karen Irrer 59 199 31:04.4 10:01/M
6 Janice Beech 58 203 31:41.4 10:13/M
7 Edith Smith 56 211 32:25.1 10:27/M

Female 60 to 64

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Marge Novak 62 215 33:28.9 10:48/M

Female 65 to 69

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Dagnija Schmidt 66 220 33:49.0 10:55/M