New Years Resolution Run

back to results

Dec. 31, 2007

New Years Resolution Run
Flint,MI
Provided by Gault Race MGMT


******************* MALE OVERALL WINNER ***************************

Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 1 Johnny Olsey 542 Clio 54 28:47 9:16
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************

Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 2 Susan Mora Fassett 579 Fenton 44 30:50 9:56
******************** MALE MASTERS WINNER *******************************
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 3 Harry Gabalis 246 Caro 61 32:23 10:26
******************** FEMALE MASTERS WINNER *******************************
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 4 Wanda Handlin 481 Flint 51 32:41 10:32

MALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 27 Bryan Verran 272 Lapeer 13 39:40 12:47
2 38 Tyler Elliott 645 Columbiaville 19 41:34 13:23
3 69 Seth Edwards 242 Linden 9 49:22 15:54
4 78 Rowan Fraim 690 Caro 11 50:55 16:24

FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 63 Rachael Hancock 251 Bloomfield Hills 16 47:13 15:13
2 64 Becca Hancock 250 Bloomfield Hills 7 47:14 15:13
3 70 Sylvan Edwards 243 Linden 15 49:23 15:54
4 79 Kayla Urban 689 Cass City 13 50:56 16:24
5 81 Nicole Nowak 649 Washington 9 52:10 16:48

MALE AGE GROUP: 20 - 29
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 20 - 29
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 17 Whitney Mich 257 Bay City 21 37:25 12:03
2 39 Amanda Zuniga 754 Ovid 24 41:37 13:24
3 73 Abigail Forwerck 245 Royal Oak 26 49:41 16:00

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 11 Noelle Grignani 338 Metamora 30 35:10 11:20
2 14 Darcy Glasstetter 684 Holly 30 36:04 11:37
3 51 Jaime Clark 577 Flint 31 44:18 14:16
4 52 Ellen Ruddock 640 Flint 34 44:19 14:16
5 85 Julie O'Rourke 259 Lansing 31 53:30 17:14
6 86 Janice Rumph 262 Belgrade 31 53:31 17:14

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 80 Janene Susalla 691 Cass City 36 51:59 16:45

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 15 Tom Carr 239 Columbiaville 43 36:14 11:40
2 21 Matthew Morgan 549 Grand Blanc 44 37:59 12:14
3 36 Tony Ellis 728 Flushing 43 41:19 13:19

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 37 Kathy Gallardo 643 Columbiaville 44 41:33 13:23
2 41 Terri Tomczak 745 Flushing 44 41:49 13:28
3 82 Pamela Sams 468 Canton 43 52:12 16:49

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 19 Donald Beckwith 730 Flint 48 37:27 12:04
2 26 Ray Emmendorfer 436 Fenton 47 39:37 12:46
3 47 Maurice Denson 695 Burton 48 42:54 13:49
4 48 Rick Samassa 264 Holly 46 42:57 13:50
5 65 Darrell Hancock, Jr. 252 Bloomfield Hills 45 47:26 15:17

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 12 Judy Jackson 434 Flint 49 35:23 11:24
2 13 Tina Poupard 573 Flushing 49 35:40 11:29
3 22 Susan Turnage 493 Davison 45 38:13 12:19
4 23 Cinda Sawyer 265 Oxford 48 38:15 12:19
5 24 Linda Stenz 271 Bay City 49 39:00 12:34
6 30 Mary Schmier 732 Mount Morris 48 40:33 13:04
7 40 Joni Ward 273 Swartz Creek 49 41:44 13:26
8 56 Cheri Ellison 440 Mount Morris 46 45:14 14:34
9 57 Jane Keeler 584 Flint 48 45:15 14:34
10 60 Cindy Koleski 638 Perry 49 46:02 14:49
11 83 Beverly Gilmore 248 Kingston 47 52:18 16:50
12 89 Kathren Alonzi 496 Clarkston 46 57:09 18:24

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 58 Terry Cooper 712 Flushing 51 45:39 14:42

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 10 Merri Ann Baker-Radcli 574 Durand 54 35:08 11:19
2 20 Sandra Callis 615 Eagle 50 37:36 12:07
3 28 Linda Skelton 533 North Branch 50 40:10 12:56
4 46 Darcy Pivonka 261 Flint 52 42:46 13:46
5 54 Nancy Angellotti 597 Lapeer 52 44:45 14:25
6 59 Jane O'Dell 258 Mount Morris 53 45:53 14:47
7 66 Mary Jane Bowdish 705 Clio 53 48:08 15:30
8 67 Robin Stec 270 Caro 52 48:41 15:41
9 71 Cecilia Terrell 435 Burton 50 49:23 15:54
10 76 Janette Hart 253 Birch Run 54 50:07 16:08
11 87 Debbie Underhill 621 Imlay City 53 53:59 17:23

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 5 Tom Jr. Belford 238 Grand Blanc 59 32:43 10:32
2 6 Robert Asplund 430 Grand Blanc 56 32:59 10:38
3 18 David Kemp 551 Fenton 56 37:26 12:03
4 55 Charles Warden 478 Clio 58 44:57 14:29
5 68 Ernest Stec 269 Caro 57 48:42 15:41
6 77 Gregg Chynoweth 240 Highland 58 50:32 16:17
7 84 Jerry Gilmore 249 Kingston 56 52:18 16:51

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 7 Phyllis Anders 236 Swartz Creek 59 33:03 10:39
2 35 Jill Jirikovic 254 Davison 57 41:15 13:17
3 75 Christine Ryan 263 Frankenmuth, Mi 58 50:07 16:08
4 88 Diane Babcock 620 Lapeer 57 54:05 17:25

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 25 Gary Chisholm 576 Otisville 61 39:22 12:41
2 33 Doug Fisher 244 Flushing 64 40:51 13:10
3 49 William McKay 672 Flint 63 43:04 13:52

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 8 Peggy Soth 267 Swartz Creek 63 33:54 10:55
2 16 Wanda Merrell 678 Flushing 63 36:50 11:52
3 29 Jane Matthews 256 Grand Blanc 62 40:21 13:00
4 50 Kathleen Sparling 268 Grand Blanc 62 44:15 14:15
5 74 Elena M Keller 255 Lansing 64 49:47 16:02

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 9 Wesley Shumpert 266 Flint 67 34:44 11:11
2 42 Bobby Carter 446 Linden 66 41:50 13:28
3 43 Waldo Bronson 694 Flint 67 42:16 13:37

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 31 Patricia Gage 247 Flint 69 40:35 13:04
2 32 Carol Dickinson 588 Davison 67 40:36 13:05
3 44 Madonna Aubrey 237 Flushing 68 42:35 13:43
4 45 Vicki Paton 387 Swartz Creek 69 42:38 13:44

MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 34 James Vanderpool 697 Flushing 73 40:57 13:11

FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 75 - 89
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 53 Jack Williams 274 Grand Blanc 81 44:33 14:21
2 61 Al Duch 578 Swartz Creek 88 46:18 14:55
3 72 Carmi Edwards 241 Linden 76 49:29 15:56

FEMALE AGE GROUP: 75 - 89
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====




AGE-GROUP RESULTS
2007 NEW YEAR'S RESOLUTION 8K RUN

******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 1 Paul Aufdemberge 562 Redford 43 26:22 5:19
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 16 Marybeth Reader 462 Bloomfield 38 29:53 6:01
******************** MALE MASTERS WINNER *******************************
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 13 Vincent Jesudowich 461 Northville 40 29:00 5:50
******************** FEMALE MASTERS WINNER *******************************
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 17 Lisa Veneziano 624 Fenton 43 30:06 6:04

MALE AGE GROUP: 1 - 12
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 124 Brandon Carr 297 Grand Blanc 12 39:54 8:02
2 199 Trevor Krayer 357 Brighton 12 44:09 8:53
3 207 Andrew Alonzi 498 Waterford 12 44:46 9:01
4 270 Roberto Vargas 677 Saginaw 11 49:35 9:59
5 336 Nicolas Alonzi 499 Waterford 11 56:52 11:27
6 351 Jonathon Strong 411 Flint 10 59:55 12:03

FEMALE AGE GROUP: 1 - 12
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 211 Sarah Cobb 557 Owosso 11 44:51 9:02
2 226 Lauren Carr 299 Grand Blanc 10 45:39 9:11

MALE AGE GROUP: 13 - 15
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 4 David F Madrigal 464 Durand 15 27:33 5:33
2 31 Kenny Cooper 305 Clinton 15 32:48 6:36
3 43 Matt Cobb 552 Owosso 15 34:30 6:57
4 48 Michael Stratton I I 467 Flushing 15 35:16 7:06
5 50 Nick Jones 350 Fenton 13 35:23 7:07
6 52 Andrew Chmielewski 702 Columbiaville 15 35:32 7:09
7 203 Mark Wright 598 Linden 15 44:36 8:59
8 209 David Alonzi I I 500 Waterford 15 44:47 9:01
9 317 Daniel Alonzi 497 Waterford 14 53:49 10:50

FEMALE AGE GROUP: 13 - 15
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 21 Gabrielle Anzalone 427 Grand Blanc 14 31:07 6:16
2 62 Kaylie Milne 375 Grand Blanc 13 36:34 7:22
3 93 Talia Flint 618 Flushing 14 38:33 7:46
4 338 Anna Skelton 535 North Branch 13 57:08 11:30

MALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 7 Mike Skinner 593 Linden 17 28:22 5:43
2 8 Sebastian Gosztyla 336 Bay City 18 28:37 5:46
3 36 Ryan Hladik 627 Flushing 17 33:35 6:46
4 92 Greg Dedow 312 Clarkston 17 38:29 7:45
5 132 Nic Ingle 347 Bay City 18 40:16 8:06
6 153 Bryan Sears 647 Holly 17 41:26 8:21
7 154 Jesse Lorencz 424 Chesaning 17 41:28 8:21
8 155 Joshua Schiefer 401 New Lothrop 17 41:28 8:21
9 169 Christopher Kennedy 487 Columbiaville 16 42:33 8:34

FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 51 Kayla Duke 610 Linden 18 35:31 7:09
2 97 Selina Paupert 388 Dryden 16 38:37 7:46
3 212 Alissa Brouillet 293 Otisville 16 44:52 9:02
4 239 Lauren Dedow 313 Clarkston 19 46:50 9:26
5 241 Christina Skelton 537 North Branch 16 47:09 9:30
6 281 Kristin Cross 701 Waterford 16 50:11 10:06

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 22 Kellen Duke 609 Linden 21 31:15 6:18
2 38 Lee Fowler 328 Vassar 23 33:41 6:47
3 40 Matt Piper 437 Fenton 23 33:43 6:47
4 46 Lewis Messner 755 Howell 21 35:09 7:05
5 61 Jon Chaprnka 460 Midland 23 36:31 7:21
6 125 Ryan McCaskey 596 Holly 23 39:54 8:02
7 198 Jaron Kilbury 566 Flint 20 44:05 8:53

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 152 Courtney Mich 371 Bay City 21 41:26 8:21
2 311 Serrena Meyer 741 Davison 24 53:05 10:41
3 372 Paris Smiley 696 Thompson Stations 21 1:08:31 13:47

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 2 Lee Foley 635 Howell 26 27:01 5:26
2 10 Mo Love 445 Saginaw 27 28:49 5:48
3 12 Ben Dickie 685 Grand Blanc 26 28:59 5:50
4 15 Nicholas Honold 710 Swartz Creek 27 29:25 5:56
5 67 Jacob Kulhanek 747 Owosso 28 37:02 7:27
6 81 Austin Lampros 359 Brighton 29 37:56 7:38
7 173 Todd Zynda 421 Ferndale 28 42:57 8:39
8 269 Thomas Czinder 626 Waterford 27 49:30 9:58

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 88 Laura Good 748 Ann Arbor 27 38:09 7:41
2 89 Jennifer Schmidt 404 Lapeer 29 38:12 7:42
3 95 Kate Waxweiler 716 Flushing 28 38:35 7:46
4 204 Rebecca Olszewski 385 Grand Rapids 28 44:36 8:59
5 256 Holly Morgan 729 Burton 27 48:48 9:49
6 295 Tracy Anderson 587 Davison 29 51:07 10:17
7 341 Taylor Blohm 289 Royal Oak 25 57:40 11:36

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 5 Jason Jaloszynski 680 Clio 30 27:54 5:37
2 60 Dean Morris 637 Burton 31 36:28 7:21
3 64 Robert Behnke 284 Waterford 33 36:49 7:25
4 96 Shawn McElmurry 369 East Lansing 32 38:35 7:46
5 102 Kyle Nelson 381 Flint 33 38:49 7:49
6 134 Mark Todd 553 Charlotte 33 40:22 8:08
7 146 Alexander Coan 483 Bay City 32 41:05 8:16
8 147 Kevin Finn 322 Bath 30 41:07 8:17
9 234 Keith Glauser 715 Flint 34 46:13 9:18
10 275 Christopher Robinson 603 Flint 34 49:50 10:02
11 307 Paul Anderson 276 Grand Blanc 34 52:16 10:31
12 322 Joshua Forwerck 327 Royal Oak 30 54:38 11:00
13 340 Jeremy Blohm 288 Saginaw 30 57:40 11:36

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 83 Christina Flaishans 668 Fenton 32 37:57 7:39
2 99 Kim Bauman 279 East Lansing 32 38:38 7:47
3 158 Nicole Stevens 669 Flint 31 41:44 8:24
4 168 Erricka Martin 491 Flint 34 42:33 8:34
5 180 Judy Farmer 581 Linden 33 43:17 8:43
6 196 Catherine Hollopeter 538 Grand Blanc 30 43:46 8:49
7 225 Karen Allmen 651 Holly 33 45:39 9:11
8 245 Nadine Dorrington 704 Royal Oak 32 47:55 9:39
9 250 Ericka Lambert 358 Washington Twp 32 48:18 9:43
10 288 Brandi Anderson 275 Grand Blanc 32 50:37 10:11
11 303 Kristin Tetzlaff 412 Flint 33 51:51 10:26
12 354 Nicolette Fazio 703 Grand Blanc 33 1:00:14 12:07
13 365 Nikole Peek 391 Northport 33 1:06:05 13:18

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 3 Steve Menovcik 370 Lansing 39 27:32 5:33
2 6 Thomas Preiss 492 South Lyon 38 27:56 5:38
3 9 Clinton Lawhorne 360 Morrice 35 28:43 5:47
4 11 Neil Peruski 392 Oxford 37 28:50 5:48
5 18 Alan Gabalis 330 Caro 37 30:28 6:08
6 35 Ryan Gasser 334 Davison 35 33:34 6:46
7 41 Brian Harville 458 Goodrich 38 33:58 6:50
8 56 Duane Machesney 362 Grand Blanc 39 35:45 7:12
9 78 Jeff Wilson 494 Grand Blanc 37 37:48 7:37
10 148 Richard Finn 323 Burton 36 41:07 8:17
11 172 Bret Forfar 326 North Branch 38 42:56 8:39
12 177 David Hobson 628 Grand Blanc 38 43:05 8:40
13 188 Olaf Schmidt 405 Clarkston 39 43:31 8:46
14 202 Corey Baker 735 Dimondale 38 44:22 8:56

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 84 Dee Weaver 671 Davison 39 37:58 7:39
2 115 Kimberly Bedigian 714 Plymouth 37 39:29 7:57
3 151 Laura Diehl 449 Flint 38 41:15 8:18
4 206 Stephanie Hawes 341 Howell 38 44:44 9:00
5 219 Julia Pinner 425 Midland 39 45:27 9:09
6 222 Lisa Mausolf 365 Oxford 37 45:36 9:11
7 232 Kimberly Leverette 711 Flushing 36 45:54 9:14
8 240 Kathy Edwards 319 Linden 39 46:55 9:27
9 242 Heather Baldridge 733 Grand Blanc 38 47:30 9:34
10 248 Mary Cardeccia 386 Hartland 38 48:17 9:43
11 258 Maria Hughes 470 Fenton 39 48:52 9:50
12 299 Lisa Hemgesberg 439 Grand Blanc 39 51:27 10:21
13 300 Shelly Bowman 613 Clifford 36 51:34 10:23
14 310 Joan Miller 373 Flint 39 52:55 10:39
15 330 Melissa Vanitvelt 749 Grand Blanc 37 55:55 11:15
16 331 Jeanne Roth 750 Grand Blanc 38 55:55 11:15
17 334 Kristen Pearless-Heale 389 Clio 37 56:23 11:21
18 345 Suzette Andres 708 Dunedin 38 57:46 11:38
19 353 Rebecca Haughey 713 Flint 38 1:00:09 12:06
20 356 Tracy Schmidt 406 Fenton 37 1:01:05 12:18
21 371 Jacqueline Smiley 693 Grand Blanc 39 1:08:30 13:47

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 14 John Niven 617 Swartz Creek 43 29:07 5:52
2 25 Russ Faulkner 550 Grand Blanc 41 32:11 6:29
3 26 Dean Fuller 623 Burton 44 32:26 6:32
4 27 Jim Oleksinski 384 Grosse Pointe Woo 40 32:28 6:32
5 53 Kirk Timmons 414 Davison 42 35:37 7:10
6 54 Joe Heslip 466 Howell 42 35:42 7:11
7 58 Tim Brooks 428 Flushing 43 36:11 7:17
8 68 Kevin Manning 630 Dewitt 44 37:07 7:28
9 69 Scott McCuaig 545 East Lansing 43 37:09 7:29
10 70 Jim Zittel 652 Waterford 44 37:16 7:30
11 72 Thomas Thivierge 413 Rochester Hills 44 37:19 7:31
12 90 Thomas Griffin 611 Clio 43 38:22 7:43
13 91 Clarence Garner 332 Linden 42 38:23 7:44
14 100 John Tosto 453 Flint 40 38:38 7:47
15 101 Matt Carr 298 Grand Blanc 43 38:43 7:48
16 117 Scott Barrett 674 Chesaning 41 39:40 7:59
17 118 Tim Held 625 Eagle 44 39:41 7:59
18 156 Jay Cook 655 Lapeer 40 41:38 8:23
19 166 Carmi Edwards Jr 320 Linden 40 42:28 8:33
20 183 Robert Koleski 355 Perry 44 43:24 8:44
21 192 Jeff Moore 377 Lansing 44 43:39 8:47
22 201 Mark Suyama 666 Attica 44 44:22 8:56
23 205 Raymond Bonomo 291 Brighton 43 44:42 9:00
24 261 Mark Moffitt 667 White Lake 44 48:54 9:51
25 268 Andy Behm 283 Milford 40 49:21 9:56
26 344 Everett Centerwall Iii 432 Flint 40 57:45 11:37

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 63 Ann Gasta 477 Bay City 43 36:36 7:22
2 85 Lori A Davis 568 Lapeer 44 37:59 7:39
3 137 Debra Rojewski 586 Fowlerville 42 40:28 8:09
4 145 Laura Carter 300 White Lake 44 41:01 8:16
5 167 Karen Fraim 682 Caro 42 42:32 8:34
6 191 Debbie Walter 416 Grand Blanc 40 43:39 8:47
7 200 Michele Krayer 356 Brighton 40 44:10 8:54
8 216 Cathy Cobb 554 Owosso 41 45:05 9:04
9 217 Brenda Bonomo 290 Brighton 42 45:09 9:05
10 221 Heather Wark 418 Davison 40 45:31 9:10
11 223 Debra Bennethum 285 Rochester Hills 41 45:36 9:11
12 231 Cindy Lewis 585 Attica 41 45:48 9:13
13 233 Kristen Deloney 709 Flushing 41 45:54 9:14
14 236 Maria Hobson 632 Grand Blanc 41 46:28 9:21
15 247 Michele Hyde 532 Flint 42 48:13 9:42
16 259 Amy Miles 471 Fenton 41 48:52 9:50
17 273 Jacqueline Brown 582 Washington 42 49:42 10:00
18 280 Annemarie Arzenti 277 Clarkston 41 50:09 10:06
19 287 Cheri Nowak 648 Washington 40 50:30 10:10
20 309 Leeann Phillips 431 Grand Blanc 41 52:54 10:39
21 328 Shari Ellis 727 Flushing 42 55:12 11:07
22 346 Lori Glenn 335 Fenton 42 58:33 11:47

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 19 Robert Cook 442 Holt 46 30:44 6:11
2 28 Mark Dedow 314 Clarkston 49 32:33 6:33
3 29 Kevin Kitze 560 Canton 47 32:42 6:35
4 33 Greg Mills 374 Bellaire 46 33:10 6:41
5 42 Steve Leach 563 Huxley 46 34:29 6:57
6 44 Bill Khan 653 Grand Blanc 45 34:31 6:57
7 55 Randal Henige 619 Chesaning 47 35:44 7:12
8 59 Mike Froats 558 Grand Blanc 49 36:14 7:18
9 76 Jay Jones 472 Lake Orion 47 37:43 7:36
10 94 Jeff Tomczak 744 Flushing 45 38:34 7:46
11 108 Brian Wright 604 South Lyon 45 39:00 7:51
12 110 Larry Hall 455 Grand Blanc 48 39:08 7:53
13 116 Robert Whitcomb 740 Flushing 48 39:37 7:59
14 119 James Callis 681 Davison 46 39:45 8:00
15 141 Larry Turnage 580 Davison 48 40:44 8:12
16 164 Steven Hackett 572 Flint 46 42:12 8:30
17 170 Michael Brouillet 294 Otisville 49 42:36 8:35
18 174 Dan Deyo 450 Millington 49 42:59 8:39
19 179 Kim Maylee 546 Lansing 46 43:09 8:41
20 213 Andrew Griffin 337 Flint 49 44:55 9:03
21 215 Thomas Zuniga 753 Ovid 48 45:01 9:04
22 220 John Bedell 282 Avon Park 49 45:29 9:09
23 283 Dale Chiles 301 Flint 45 50:17 10:07
24 305 Mark Lesinski 426 Bay City 47 51:56 10:27

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 71 Ruth Lara 660 Grand Blanc 46 37:17 7:30
2 111 Rochelle Jones 351 Fenton 45 39:09 7:53
3 128 Sandra Carlson 534 Fenton 47 40:04 8:04
4 135 Claire Dedow 311 Clarkston 46 40:25 8:08
5 143 Shelia Allen 676 Davison 45 40:57 8:15
6 149 Patti Ingle 348 Bay City 46 41:10 8:17
7 150 Sheri Samassa 396 Holly 45 41:12 8:18
8 175 Teresa Wright 599 Linden 47 43:00 8:39
9 260 Jan Henson 664 Ortonville 47 48:54 9:51
10 272 Mary Grunow 531 Swartz Creek 45 49:41 10:00
11 278 Kris Bullock 295 Bellaire 45 49:56 10:03
12 285 Shelley Lindsey 361 Flint 45 50:18 10:07
13 304 Susan Hiler 346 Burton 47 51:53 10:27
14 314 Kelley Readman 742 Howell 47 53:45 10:49
15 320 Cindy Huff 489 North Branch 49 54:06 10:53
16 325 Kimberly Cross 307 Waterford 46 55:06 11:05
17 333 Diane Dunn 317 Pinconning 49 56:00 11:16
18 342 Pamela Kitchen 612 Mt. Morris 48 57:43 11:37
19 343 Barbara Arline 751 Grand Blanc 48 57:43 11:37
20 358 Charlotte Paul 707 Grand Blanc 48 1:02:17 12:32
21 359 Diane Sikora 592 Flint 47 1:02:19 12:32

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 20 Arthur Kitze 559 Kettering 50 30:50 6:13
2 23 Leonard Brousseau 752 Byron 50 31:50 6:25
3 24 Rick Duhaime 452 Holly 53 31:52 6:25
4 47 Rodney Dibble 605 Clarkston 50 35:13 7:06
5 49 James Scholl 548 Williamston 54 35:19 7:07
6 66 Jim L Pougnet 394 Flushing 51 37:01 7:27
7 74 Bruce Howard 555 Lansing 53 37:32 7:33
8 80 Dan L Casey 570 Haslett 54 37:55 7:38
9 104 Brian Barrie 278 Flint 51 38:54 7:50
10 107 Lance Dicaire 679 Grand Blanc 53 39:00 7:51
11 114 Robin Pearce 688 New Hudson 54 39:26 7:56
12 133 Ken Jackson 675 Flint 53 40:17 8:07
13 138 Larry Lawrence 561 Burton 53 40:35 8:10
14 144 Tom Gerulski 541 Bay City 53 40:58 8:15
15 157 Jeff Coote 306 Royal Oak 51 41:40 8:23
16 187 Kirt Stalker 409 Clarkston 54 43:31 8:46
17 194 Thomas Mitchell 567 Davison 52 43:44 8:48
18 208 Kevin Reed 486 Otisville 52 44:46 9:01
19 210 Chuck Vogel 456 Coleman 53 44:51 9:02
20 214 Leo J Foley 657 Howell 53 45:01 9:04
21 227 Paul Wright 438 Burton 51 45:40 9:12
22 246 Daniel Van Norman 590 Lapeer 50 48:11 9:42
23 254 Michael Steinkraus 410 Davison 53 48:43 9:48
24 267 Timothy Murphy 746 Flushing 54 49:20 9:56
25 298 Joe Day 309 White Lake 54 51:18 10:20
26 301 Pat Furlo 422 Clarkston 50 51:41 10:24
27 302 Jerry Myers 380 Flint 54 51:44 10:25
28 306 Paul Anderson 738 Clarkston 52 52:00 10:28
29 339 Richard Skelton 539 North Branch 50 57:13 11:31

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 159 Annette Robb 658 Kenockee 51 41:51 8:26
2 176 Denise Charles 731 Flushing 53 43:04 8:40
3 251 Ruth Cantor 739 Flint 52 48:21 9:44
4 263 Denise Schroeder 662 Ann Arbor 52 48:57 9:51
5 266 Valerie Kump-Dutkowski 544 Flushing 53 49:20 9:56
6 274 Dianne Newcomb 736 Flint 50 49:44 10:01
7 276 Vicki Dolliver 315 Linden 51 49:51 10:02
8 282 Jan Reynolds 644 Waterford 54 50:12 10:06
9 308 Colleen Hames 646 Metamora 51 52:26 10:33
10 316 Martha Kemp 556 Fenton 53 53:46 10:49
11 319 Theresa Wall 654 Flushing 50 54:03 10:53
12 321 Maryann Baxter 280 St Johns 51 54:25 10:57
13 323 Susan Scharrer 400 Clio 52 54:41 11:00
14 326 Tamara Savage 397 Boca Raton 54 55:07 11:06
15 332 Dale Decker 310 Clarkston 52 55:59 11:16
16 349 Lynette Heinlein 344 Vassar 51 59:18 11:56
17 363 Hope McLincha 564 Clio 54 1:05:03 13:06
18 369 Kristine Church 616 Flint 54 1:07:59 13:41

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 32 Gary Scott 474 Midland 59 33:01 6:39
2 73 William Hart 340 Birch Run 59 37:25 7:32
3 79 Mike Murphy 429 Burton 57 37:50 7:37
4 82 Thomas Claflin 303 Brighton 59 37:56 7:38
5 86 Riley McLincha 569 Clio 56 38:03 7:40
6 105 Larry McCaskey 368 Holt 58 38:57 7:51
7 112 Randy Fielder 321 Adrian 56 39:11 7:53
8 120 Robert Gazella 639 Lansing 56 39:49 8:01
9 123 Fred Smith 634 Flint 59 39:53 8:02
10 160 Myron Sedman 407 Beverly Hills 57 41:53 8:26
11 161 Michael Curtis 308 Swartz Creek 58 41:56 8:26
12 185 Bill Garrity 333 Ann Arbor 59 43:27 8:45
13 195 Robert Manes 423 Mason 55 43:45 8:48
14 230 Tom Ryan 395 Frankenmuth 59 45:47 9:13
15 249 John Parke Jr 9002 Howell 56 48:17 9:43
16 253 Michael Bowen 670 Flushing 59 48:31 9:46
17 257 Larry De Rossett 484 Otisville 57 48:49 9:50
18 348 Mark Vick 473 Saint Helen 56 59:17 11:56
19 360 William Klocek 354 Gaines 58 1:02:22 12:33
20 362 Marlin Short 408 Wauseon 59 1:04:36 13:00

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 87 Maggy Zidar 650 Pontiac 57 38:05 7:40
2 165 Janeen A Dvorak 318 Corunna 57 42:23 8:32
3 171 Susan Fox 329 Mayville 57 42:48 8:37
4 197 Melodie Maxfield 367 Oxford 59 43:49 8:49
5 235 Dona De Rossett 485 Otisville 55 46:23 9:20
6 277 Christine Major-Talley 540 Fenton 57 49:53 10:02
7 279 Mary Chynoweth 302 Highland 57 49:58 10:04
8 284 Nancy Meszaros 465 Davison 57 50:17 10:07
9 291 Linda Flues 325 Munger 57 50:46 10:13
10 318 Barbara Foley 636 Howell 57 53:59 10:52
11 352 Kathy Wagner 415 Clio 59 59:57 12:04
12 364 Jackie Peek 390 Flint 56 1:05:32 13:11
13 370 Pat Mims 686 Swartz Creek 57 1:07:59 13:41

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 39 David Rau 687 Gagetown 61 33:43 6:47
2 57 Michael Harrison 447 Orchard Park 60 35:50 7:13
3 65 Larry Morse 379 Linden 61 36:54 7:26
4 103 Tom Wascha 606 Burton 64 38:51 7:49
5 129 Jerome Mittman 376 Northville 63 40:06 8:04
6 163 Conrad Scharrer 399 Clio 63 42:08 8:29
7 193 Rick Warner 419 Sterling Heights 60 43:42 8:48
8 224 John Hebert 342 Bloomfield Hills 61 45:38 9:11
9 237 Bob Gaden 331 Davison 60 46:29 9:21
10 243 Dan Dewey 734 Orion 61 47:31 9:34
11 252 Gerald Rohn 629 Freeland 62 48:29 9:46
12 315 Brian Barkey 737 Flint 62 53:46 10:49
13 327 John Hart 661 Grand Blanc 64 55:10 11:06
14 373 Donald Skunda 717 Durand 61 1:17:00 15:30

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 184 Kathleen Morse 378 Linden 62 43:26 8:45
2 292 Shirley Larsen 444 Grand Blanc 64 50:54 10:15
3 293 Nancy Porter 393 Mt Pleasant 60 51:00 10:16
4 324 Joann Wascha 607 Burton 63 54:45 11:01
5 368 Dorothy Morse 595 Lapeer 60 1:07:05 13:30

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 77 Bill J Keller 353 Lansing 67 37:46 7:36
2 109 Richard Wallen 602 Flushing 68 39:06 7:52
3 126 Norman Hart 608 Davison 65 39:56 8:02
4 190 Leonard J Block 287 Bay City 65 43:34 8:46
5 218 Art Kitze Sr 536 South Lyon 69 45:13 9:06
6 313 Gilbert Schmidt 403 Grand Ledge 65 53:14 10:43
7 366 Archie Pollard 706 Detroit 65 1:06:19 13:21
8 367 Gerald Darby 433 Flint 69 1:06:51 13:27

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 238 Janet Wallen 575 Flushing 67 46:44 9:25
2 312 Dagnija Schmidt 402 Grand Ledge 66 53:14 10:43
3 335 Linda Nelson 665 Ortonville 65 56:25 11:21
4 355 Joan Darby 565 Flint 66 1:00:16 12:08
5 357 Karen Scanlon 398 Brighton 66 1:01:45 12:26
6 361 Mary Demattia 459 Novi 67 1:04:19 12:57

MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 264 Marvin Stevenson 571 Rochester 73 49:05 9:53
2 271 Ronald L Gill 448 Pleasant Lake 71 49:39 10:00
3 347 William Wilson 454 Otisville 72 58:41 11:49

FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 75 - 89
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 244 Glen Larsen 443 Grand Blanc 75 47:47 9:37
2 289 Harrison Hensley 345 Pinckney 75 50:44 10:13
3 329 Earl Hanson 543 Flint 75 55:41 11:12
4 350 Harold Jones 349 Davison 76 59:36 12:00

FEMALE AGE GROUP: 75 - 89
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====

HEAVYWEIGHT 185-199 POUNDS
Place Oall Name No. Town Ag Time Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= ======= =====
1 30 Dan Skinner 594 Linden 48 32:47 29:08 5:52
2 98 Gregory Maxfield 366 Oxford 57 38:37 31:53 6:25
3 37 Bradley Martin 475 Perry 35 33:39 32:56 6:38
4 127 David Bartlett 547 Lansing 54 39:58 33:50 6:49
5 106 Stu Allen 683 Davison 48 38:58 34:38 6:58
6 75 John Walter 417 Grand Blanc 40 37:34 35:30 7:09
7 113 Tom Jones 352 Fenton 44 39:22 36:06 7:16
8 131 Robert Vogt 633 Grand Blanc 44 40:15 36:55 7:26
9 139 Richard Vogt 631 Greer 44 40:41 37:19 7:31
10 178 Douglas Doud 316 Richville 45 43:06 39:13 7:54
11 255 Frank Dinaj 692 Swartz Creek 27 48:44 48:44 9:49

HEAVYWEIGHT 200-219 POUNDS
Place Oall Name No. Town Ag Time Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= ======= =====
1 34 Joseph G Schloegl 457 Davison 48 33:18 29:36 5:58
2 130 James Beale 601 Royal Oak 56 40:09 33:25 6:44
3 122 Tom Wright 600 Linden 50 39:52 34:52 7:01
4 142 Derrick Hassell 441 Clio 48 40:49 36:16 7:18
5 140 Kirk May 591 Flushing 46 40:43 36:46 7:24
6 136 Bryan Wallace 656 Fenton 42 40:27 37:40 7:35
7 189 Brian Larive 490 Kawkawlin 50 43:33 38:05 7:40
8 186 Michael Rinks 482 Clio 41 43:29 40:47 8:13
9 290 Fred Wallon 451 Naples 60 50:46 40:50 8:13
10 229 Greg Latosynski 476 Atlas 42 45:44 42:35 8:34
11 294 George B Rasch 622 Fenton 54 51:05 43:14 8:42

HEAVYWEIGHT 220 & Over POUNDS
Place Oall Name No. Town Ag Time Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= ======= =====
1 45 Steven Schneider 479 Saint Johns 44 34:34 31:42 6:23
2 121 Greg Flint 614 Flushing 45 39:49 36:14 7:18
3 262 Ron Readman 743 Howell 58 48:55 40:02 8:04
4 182 Todd Jones 480 Goodrich 42 43:21 40:22 8:08
5 286 Larry Salinas 659 Saginaw 58 50:26 41:16 8:19
6 228 Eric Sams 469 Canton 46 45:43 41:17 8:19
7 181 Dion Clark 641 Fowlerville 37 43:21 41:53 8:26
8 297 Jim Mich 372 Bay City 58 51:11 41:53 8:26
9 162 Ian Coote 488 Royal Oak 28 42:05 42:05 8:28
10 265 Darrel Harvey 589 Flushing 45 49:10 44:44 9:00
11 337 David Alonzi 495 Waterford 50 57:00 49:51 10:02
12 296 John Campbell 296 Rochester Hills 35 51:08 50:03 10:05

Flint,MI
Provided by Gault Race MGMT