2019 Passion for Life 5K & 5 Mile

back to results

Mar. 23, 2019

2019 Passion for Life 5K & 5 Mile
Walled Lake, Michigan
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.



Passion for Life
Age Group Results
March 23, 2019
Rotpac Racing

5K
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Caterina Servello Milford MI 14 9 22:15.8 7:11/M

Female Masters' Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kristin Kachnowski Wixom MI 48 14 22:51.2 7:22/M

Female 14 and under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Maria Kokko West Bloomfield MI 14 38 24:51.7 8:01/M
2 Aleah Schmottlach Wixom MI 14 91 30:27.2 9:49/M
3 Saige Ijlal West Bloomfield MI 14 119 33:50.8 10:55/M
4 Denysa Ramirez Livonia MI 4 126 34:29.8 11:07/M
5 Anvita Chjitrapu Novi MI 14 134 35:42.3 11:31/M
6 Amelia Lippitt Commerce Township MI 10 182 45:05.3 14:33/M
7 Angelina Hoban Pinckney MI 12 186 45:53.6 14:48/M
8 Kaylyn Piger Davison MI 6 215 50:57.0 16:26/M
9 Mattalyn Houth Saint Clair Shores MI 10 226 52:14.9 16:51/M
10 Brinley Brown Saint Clair Shores MI 10 227 52:15.1 16:51/M
11 Jailyn Houth Saint Clair Shores MI 8 228 52:15.8 16:51/M
12 Lily Caleca Saint Clair Shores MI 6 229 52:25.4 16:55/M
13 Isabelle Blue Farmington MI 7 237 53:16.8 17:11/M
14 Emily Famy Rochester MI 9 254 54:48.9 17:41/M
15 Hannah Famy Rochester MI 12 258 54:49.8 17:41/M
16 Evie Bialecki White Lake MI 10 261 55:21.3 17:51/M
17 Lourdes Davish Walled Lake MI 14 267 56:02.5 18:05/M
18 Simona Gashaj Farmington MI 12 282 57:56.2 18:41/M
19 Holly Wells Novi MI 1 294 58:44.4 18:57/M
20 Madison McEwen Bloomfield Hills MI 8 347 1:04:38.0 20:51/M
21 Abigail Sackin Bloomfield Hills MI 8 348 1:04:41.0 20:52/M
22 Harper Nicholson Royal Oak MI 9 359 1:07:12.9 21:41/M

Female 15 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Allison Fisher Commerce Township MI 15 18 23:06.2 7:27/M
2 Shantal Servello Milford MI 16 25 23:53.3 7:42/M
3 Kylee Johnson Wixom MI 15 26 23:54.2 7:43/M
4 Kaylee Snyder Commerce MI 16 32 24:27.7 7:53/M
5 Anna Johnson Wixom MI 17 48 26:05.9 8:25/M
6 Petra Johnson Commerce MI 16 49 26:11.5 8:27/M
7 Caley Burnock Wixom MI 15 58 27:06.4 8:45/M
8 Hailey Ijlal West Bloomfield MI 16 70 28:09.4 9:05/M
9 Ella Keena Walled Lake MI 16 71 28:10.3 9:05/M
10 Lindsay Eisenhour West Bloomfield MI 17 82 29:36.3 9:33/M
11 Noor Al-Jelihawi Walled Lake MI 16 89 30:09.9 9:44/M
12 Alice Carrera Commerce MI 15 92 31:14.0 10:05/M
13 Katie Sturgill Wixom MI 17 135 35:49.8 11:33/M
14 Claire Boman Wixom MI 16 137 36:06.1 11:39/M
15 Zoe Zdrojewski Commerce MI 19 138 36:15.7 11:42/M
16 Venessa Sharp Walled Lake MI 16 151 37:41.7 12:09/M
17 Ream Yaseen Wixom MI 15 152 37:44.6 12:10/M
18 Josie O'Connell Commerce Township MI 18 159 39:10.8 12:38/M
19 Lauren Shamoun Commerce MI 15 162 39:45.5 12:49/M
20 Lavanda Thomas West Bloomfield MI 15 188 46:00.2 14:50/M
21 Brooke Dabish Commerce MI 15 189 46:00.4 14:50/M
22 Michelle Trombetta Commerce Twp MI 18 212 50:24.1 16:15/M
23 Priya Kothari Walled Lake MI 18 268 56:12.2 18:08/M
24 Diana Rockstad Walled Lake MI 17 269 56:22.8 18:11/M
25 Sarah Gonzalez Waterford MI 19 295 58:52.4 18:59/M
26 Elana McEwen Bloomfield Hills MI 15 315 1:01:01.5 19:41/M
27 Harmony Hall West Bloomfield MI 15 344 1:03:31.3 20:29/M
28 Jadesola Soile West Bloomfield MI 16 345 1:03:31.7 20:29/M

Female 20 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Allison Janicki West Bloomfield MI 23 62 27:32.1 8:53/M
2 Haley Rowe Highland MI 23 85 29:59.2 9:40/M
3 Sara Victor Wixom MI 22 174 41:49.3 13:29/M
4 Maria Lotan White Lake MI 24 209 50:19.9 16:14/M
5 Laura Harland Trenton MI 24 219 51:19.6 16:33/M
6 Tiffany Harland Trenton MI 24 220 51:19.9 16:33/M
7 Breanna Keeney Northville MI 22 236 53:12.3 17:10/M
8 Kathryn Vreeland Walled Lake MI 21 330 1:02:12.8 20:04/M
9 Joseph Komposh Walled Lake MI 21 339 1:02:35.7 20:11/M
10 Paige Young Brighton MI 24 341 1:02:39.8 20:13/M

Female 25 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Alexandria Dmoch West Bloomfield MI 26 43 25:31.9 8:14/M
2 Megan Higdon Novi MI 25 45 25:35.9 8:15/M
3 Paige Bruce Dearborn MI 28 53 26:23.9 8:31/M
4 Ariel Christy Grand Rapids MI 29 66 27:54.2 9:00/M
5 Rebecca Deschner Troy MI 25 131 35:31.8 11:27/M
6 Emily Sartore Berkley MI 27 141 36:44.2 11:51/M
7 Ashley Bush Whitmore Lake MI 25 177 43:34.4 14:03/M
8 Kathryn Steven Milford MI 27 195 49:35.5 16:00/M
9 Amy Ropek Commerce Township MI 29 210 50:21.0 16:15/M
10 Grace Curson Ida MI 27 234 53:10.9 17:09/M
11 Anne Vreeland Walled Lake MI 26 333 1:02:23.7 20:07/M
12 Jody Horn West Bloomfield MI 28 361 1:08:49.8 22:12/M

Female 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Alison Mroz Hamtramck MI 30 29 24:03.5 7:45/M
2 Kathleen Miller Wixom MI 31 67 27:54.8 9:00/M
3 Jessica Morton Royal Oak MI 34 74 28:50.5 9:18/M
4 Laura Brown Livonia MI 32 101 32:14.0 10:24/M
5 Louise Taylor Novi MI 30 103 32:21.1 10:26/M
6 Kristen Higgins Northville MI 34 117 33:44.4 10:53/M
7 Mary Kerre Royal Oak MI 31 149 37:18.5 12:02/M
8 Alese Hardy Waterford MI 31 156 38:20.5 12:22/M
9 Lauren Heleine Linden MI 31 178 43:35.6 14:04/M
10 Diana Sanchez Northville MI 30 194 47:38.7 15:22/M
11 Andrea Kappler Ypsilanti MI 30 235 53:11.5 17:09/M
12 Amber Schjmitt Waterford MI 34 245 54:21.2 17:32/M
13 Vilma Gashaj Farmington MI 33 281 57:55.2 18:41/M
14 Lindsey Wells Novi MI 32 293 58:44.1 18:57/M
15 Meghan Perron Ypsilanti MI 32 302 1:00:06.8 19:23/M
16 Ashley Deremer Commerce Township MI 31 304 1:00:17.0 19:27/M
17 Shannon Boivin Saint Clair Shores MI 34 308 1:00:41.7 19:35/M

Female 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kristina Suchyta Waterford MI 38 56 26:35.4 8:35/M
2 Jessica Humphrey Orchard Lake MI 35 64 27:40.1 8:55/M
3 Kristyn Doyle Troy MI 38 113 33:25.2 10:47/M
4 Christy Johns White Lake MI 38 114 33:25.4 10:47/M
5 Melissa Delonge Walled Lake MI 35 150 37:25.9 12:04/M
6 Stephanie Rossow West Bloomfield MI 37 154 38:00.4 12:15/M
7 Norma Gonzalez Waterford MI 39 175 42:23.8 13:40/M
8 Lauren Samyn Grosse Pointe MI 36 187 45:58.8 14:50/M
9 Heather Scott Walled Lake MI 35 191 46:19.9 14:56/M
10 Erin Geelhood Commerce Township MI 35 198 49:49.0 16:04/M
11 Beth Wright Munith MI 37 221 51:28.1 16:36/M
12 Jane Blue Farmington MI 39 263 55:29.1 17:54/M
13 Kyle Dorcey Walled Lake MI 37 264 55:33.7 17:55/M
14 Amanda Matchulat Walled Lake MI 35 276 57:36.8 18:35/M
15 Kimberley Clark Ferndale MI 38 288 58:13.4 18:47/M
16 Jennifer Camilleri Walled Lake MI 35 303 1:00:11.0 19:25/M
17 Brooke Smiley Brighton MI 36 313 1:00:55.2 19:39/M
18 Erin Hendriks West Bloomfield MI 38 350 1:04:48.5 20:54/M

Female 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kimberly Jess Highland MI 43 79 29:17.0 9:27/M
2 Karina Gold Canton MI 43 81 29:24.6 9:29/M
3 Denise Ramirez Livonia MI 40 125 34:29.3 11:07/M
4 Anna Berkovich Walled Lake MI 40 139 36:20.2 11:43/M
5 Kristen Surbrook Commerce Township MI 40 160 39:12.3 12:39/M
6 Kelly Breen Novi MI 41 167 40:59.4 13:13/M
7 Rebecca Iler Wixom MI 44 184 45:12.0 14:35/M
8 Kim Hinzman Commerce Township MI 40 197 49:47.7 16:04/M
9 Brooke Piger Davison MI 41 216 50:57.4 16:26/M
10 Meagan Polak Commerce Township MI 44 233 52:57.6 17:05/M
11 Mindy Caleca Saint Clair Shores MI 40 238 53:18.1 17:12/M
12 Christine Coseo Wixom MI 41 239 53:54.2 17:23/M
13 Regina Bialecki White Lake MI 44 260 55:20.9 17:51/M
14 Lisa Tocco Chesterfield MI 40 262 55:27.1 17:53/M
15 Nahla Ayar West Bloomfield MI 43 270 56:54.6 18:21/M
16 Srirantita Chitrapu Novi MI 40 273 57:26.3 18:32/M
17 Vijaya Putta Farmington MI 44 274 57:26.6 18:32/M
18 Katie Kennedy Walled Lake MI 43 278 57:40.8 18:36/M
19 Kristi Siegel Royal Oak MI 40 360 1:07:19.3 21:43/M

Female 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Carol King Plymouth MI 49 75 28:54.5 9:19/M
2 Jennifer Sheehan Walled Lake MI 46 99 31:38.0 10:12/M
3 Amy Frawley Novi MI 49 105 32:44.2 10:34/M
4 Michelle Mintz West Bloomfield MI 48 111 33:16.0 10:44/M
5 Darcey Maher Commerce Township MI 46 121 33:53.1 10:56/M
6 Denise Orourke Farmington MI 48 145 36:51.7 11:53/M
7 Cynthia Eibler Munith MI 46 163 40:09.9 12:57/M
8 Julie Bourke Commerce Township MI 47 170 41:14.4 13:18/M
9 Monica Peterson White Lake MI 46 171 41:14.9 13:18/M
10 Kristie Syron West Bloomfield MI 47 200 49:52.1 16:05/M
11 Darlene Keevis Waterford MI 48 201 49:52.2 16:05/M
12 Sandi Brough-Gresh Walled Lake MI 49 203 50:02.2 16:08/M
13 Traci Adams Jackson MI 47 224 51:46.3 16:42/M
14 Shellie Avery-Franz Wolverine Lake MI 45 253 54:47.2 17:40/M
15 Kelly Weir Wolverine Lake MI 47 256 54:49.5 17:41/M
16 Emer Kenny Rochester MI 45 257 54:49.5 17:41/M
17 Uma Vishwakarma South Lyon MI 47 275 57:27.8 18:32/M
18 Tracy Brenner Wixom MI 48 300 59:47.4 19:17/M
19 Heather Brown Saint Clair Shores MI 49 305 1:00:29.0 19:31/M
20 Erika Nelson White Lake MI 47 314 1:00:55.6 19:39/M
21 Joany Bond Commerce Township MI 49 321 1:01:39.5 19:53/M
22 Kristin Fisher Commerce Township MI 48 323 1:01:41.4 19:54/M
23 Karen McEwen Bloomfield Hills MI 46 349 1:04:48.5 20:54/M

Female 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Yoshiko Tischler Novi MI 52 28 24:01.6 7:45/M
2 Tracy Cosenza Plymouth MI 53 65 27:45.2 8:57/M
3 Kathy Wickens Livonia MI 52 80 29:22.6 9:28/M
4 Cindy Peters Canton MI 52 96 31:25.8 10:08/M
5 Carolyn Malzone Commerce MI 54 129 34:48.3 11:14/M
6 Karen Milatz West Bloomfield MI 51 130 34:55.0 11:16/M
7 Sherri Sharp Davison MI 51 133 35:34.5 11:28/M
8 Ann Jones Novi MI 50 140 36:29.0 11:46/M
9 Ann Raske Wixom MI 51 146 37:01.6 11:56/M
10 Heather Glover White Lake MI 53 165 40:24.8 13:02/M
11 Dawn Robb White Lake MI 54 166 40:25.5 13:02/M
12 Stacey Jess Highland MI 53 168 41:03.0 13:15/M
13 Suzanne Enciso Wolverine Lake MI 50 205 50:07.4 16:10/M
14 Jennifer Barrett Wixom MI 51 206 50:16.2 16:13/M
15 Barb Dmoch West Bloomfield MI 52 211 50:23.0 16:15/M
16 Kelly Victor Wixom MI 52 214 50:40.0 16:21/M
17 Heidi Nordin Belmont MI 51 225 52:09.1 16:49/M
18 Lisa McGuire Commerce Township MI 51 287 58:13.3 18:47/M
19 Cathy Abbott Walled Lake MI 53 319 1:01:21.8 19:47/M
20 Sheri Papora Commerce Township MI 50 322 1:01:40.9 19:54/M
21 Heidi Johnson Commerce MI 53 325 1:01:43.8 19:55/M
22 Dorothy Vangel Commerce MI 51 327 1:02:05.1 20:02/M
23 Karin Viola Northville MI 54 334 1:02:25.7 20:08/M
24 Karen Vreeland Walled Lake MI 53 337 1:02:32.3 20:10/M
25 Jamie Hafke Walled Lake MI 54 355 1:06:03.6 21:18/M

Female 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Geraldine Lupiui Milford MI 56 23 23:45.6 7:40/M
2 G B Dearborn MI 55 54 26:27.5 8:32/M
3 Sandra Brincat Commerce MI 55 73 28:44.5 9:16/M
4 Karen Semaan West Bloomfield MI 56 84 29:57.0 9:40/M
5 Diane McLaughlin West Bloomfield MI 55 110 33:10.9 10:42/M
6 Silvia Assmuth Birmingham MI 56 122 34:02.4 10:59/M
7 Laurie Worthington West Bloomfield MI 56 128 34:39.9 11:11/M
8 Rita Cremering Walled Lake MI 58 142 36:46.6 11:52/M
9 Mary Francis West Bloomfield MI 59 153 37:51.8 12:13/M
10 Sandra Noonan Commerce Twp MI 59 172 41:16.7 13:19/M
11 Jacqueline Roehl Farmington Hills MI 59 180 44:33.7 14:22/M
12 Karen Kogelschatz Commerce Township MI 55 185 45:34.2 14:42/M
13 Elizabeth Mirabitur Westland MI 59 222 51:29.5 16:36/M
14 Roxanne McCallum Commerce Township MI 59 242 53:55.2 17:24/M
15 Colleen Nagle Bloomfield Hills MI 59 246 54:26.3 17:34/M
16 Debbie Kuhn Commerce MI 55 250 54:34.9 17:36/M
17 Carol Nelson Milan MI 57 252 54:44.9 17:39/M
18 Julie Crane Commerce Township MI 55 265 55:56.6 18:03/M
19 Baida Davish Walled Lake MI 55 271 56:55.5 18:22/M
20 Susie Matchulat Walled Lake MI 58 279 57:49.1 18:39/M
21 Lori Martich Harper Woods MI 56 283 57:58.8 18:42/M
22 Betty Dilbeck Saint Clair Shores MI 57 285 57:59.9 18:42/M
23 Joanne Loeffler Novi MI 59 299 59:28.3 19:11/M
24 Kathy Morrison Canton MI 56 317 1:01:08.7 19:43/M
25 Karen Turner Westland MI 56 318 1:01:09.2 19:44/M
26 Anne Flumerfelt Redford MI 55 335 1:02:26.0 20:08/M
27 Donna Prahl Walled Lake MI 55 336 1:02:26.2 20:08/M
28 Julie Carr Brighton MI 57 342 1:02:40.2 20:13/M
29 Annette Horn Plymouth MI 58 346 1:03:36.1 20:31/M

Female 60 and over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Diane Mitchell Farmington Hills MI 60 109 33:08.2 10:41/M
2 Denise Abram Milford MI 61 155 38:01.1 12:16/M
3 Audrey Bruhn Novi MI 64 173 41:36.0 13:25/M
4 Toni Pepin Wolverine Lake MI 60 176 43:04.9 13:54/M
5 Mary Youtz Commerce Township MI 67 199 49:50.9 16:05/M
6 Ann Watson White Lake MI 64 202 49:53.2 16:05/M
7 Kathleen MacIasz Walled Lake MI 61 208 50:18.1 16:14/M
8 Sheryl Walsh Novi MI 65 213 50:27.6 16:16/M
9 Shirley Herman Goodrich MI 64 218 51:02.2 16:28/M
10 Tamara Mastro Milford MI 63 230 52:43.2 17:00/M
11 Cindy Serling Walled Lake MI 62 231 52:43.3 17:00/M
12 Zuzana Morelli Walled Lake MI 66 232 52:55.4 17:04/M
13 Gloria Marsh Grand Blanc MI 67 241 53:55.2 17:24/M
14 Carol Weber Birmingham MI 62 251 54:44.6 17:39/M
15 Mary Langdon Flint MI 60 284 57:59.7 18:42/M
16 Dorothy Smiley Wixom MI 64 312 1:00:54.6 19:39/M
17 Mary Jo Parsons Brighton MI 60 338 1:02:32.9 20:10/M
18 Connie Meinke Holland MI 71 354 1:06:03.4 21:18/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 George Drallos Commerce Township MI 18 1 16:55.1 5:27/M

Male Masters' Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Brian Servello Milford MI 47 8 22:10.8 7:09/M

Male 14 and under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Sam Peters Canton MI 13 13 22:26.4 7:14/M
2 Cullen Broyles Milford MI 11 20 23:10.6 7:28/M
3 Zack Hill Commerce MI 14 21 23:17.5 7:31/M
4 Grant Davis Davison MI 14 22 23:19.3 7:31/M
5 Gavin Johns White Lake MI 11 30 24:15.4 7:49/M
6 Tyler Kochevar Walled Lake MI 14 34 24:40.6 7:57/M
7 Tyler Johns White Lake MI 8 72 28:36.8 9:14/M
8 Doug Wertman West Bloomfield MI 14 87 30:03.3 9:42/M
9 Jake Berkovich Walled Lake MI 14 88 30:04.9 9:42/M
10 Landon Johns White Lake MI 11 112 33:19.1 10:45/M
11 Sammy Ramirez Livonia MI 3 127 34:30.3 11:08/M
12 Lucas Bialecki White Lake MI 12 148 37:15.1 12:01/M
13 Michael Ayar West Bloomfield MI 14 158 39:10.7 12:38/M
14 Lucas Thweni West Bloomfield MI 13 179 43:52.6 14:09/M
15 Brendan Iler Wixom MI 10 181 45:05.2 14:33/M
16 Ty Coseo Wixom MI 12 240 53:54.6 17:23/M
17 Nicklaus Coseo Wixom MI 11 243 53:55.3 17:24/M
18 Colten Kuhn Commerce MI 14 249 54:34.7 17:36/M
19 Alex Famy Rochester MI 14 259 55:01.3 17:45/M
20 Jackson Matchulat Walled Lake MI 3 277 57:37.0 18:35/M
21 Caleb Bosak Walled Lake MI 14 280 57:49.3 18:39/M
22 Vincent Wells Novi MI 2 291 58:43.8 18:56/M
23 Camden Boivin Saint Clair Shores MI 3 307 1:00:40.8 19:34/M
24 Gavin Horn West Bloomfield MI 9 343 1:02:46.3 20:15/M
25 Jacob Nicholas Canton MI 8 351 1:05:33.0 21:09/M
26 Caleb Nicholas Canton MI 3 352 1:05:51.9 21:15/M
27 Matthew Horn West Bloomfield MI 2 362 1:08:50.1 22:12/M
28 Mason Horn West Bloomfield MI 5 364 1:09:55.2 22:33/M

Male 15 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Sam Barrett Wixom MI 19 2 19:40.9 6:21/M
2 Kyler Bosak Walled Lake MI 16 6 22:03.4 7:07/M
3 Brady Clark Walled Lake MI 15 15 22:54.4 7:23/M
4 Josh Pepin Wolverine Lake MI 18 17 23:04.7 7:26/M
5 Joey Brincat Commerce MI 18 31 24:24.6 7:52/M
6 Mitchell Strohl Commerce Twp MI 15 33 24:28.1 7:54/M
7 Ryan Weir Wolverine Lake MI 17 37 24:51.2 8:01/M
8 David Moshkovich Commerce MI 15 41 25:06.7 8:06/M
9 Dillon Fulcher Walled Lake MI 16 42 25:13.9 8:08/M
10 Dean Perry Commerce MI 19 44 25:33.1 8:15/M
11 Ryan Nelson White Lake MI 15 50 26:11.7 8:27/M
12 Brendan Martin Commerce MI 16 51 26:17.3 8:29/M
13 Jacob Ayar West Bloomfield MI 16 52 26:19.6 8:29/M
14 Jacob Surbrook Commerce MI 15 57 27:05.0 8:44/M
15 Aaron Felkin West Bloomfield MI 15 59 27:09.7 8:45/M
16 Levi Schwartz West Bloomfield MI 15 107 32:59.9 10:38/M
17 Anthony Jaszczalt Wolverine Lake MI 15 108 33:01.5 10:39/M
18 Anthony Cabadas Wolverine Lake MI 15 123 34:04.3 10:59/M
19 Bryce Livesey Wolverine Lake MI 16 204 50:06.3 16:10/M

Male 20 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Logan Manning Walled Lake MI 21 47 26:03.4 8:24/M
2 Nolan Victor Wixom MI 24 97 31:27.3 10:09/M
3 Tyler Lauer White Lake MI 20 144 36:48.6 11:52/M

Male 25 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Brent Watton Rochester MI 26 3 20:22.3 6:34/M
2 Adam Janicki West Bloomfield MI 25 4 20:28.6 6:36/M
3 Michael Nowak Walled Lake MI 27 40 24:55.2 8:02/M
4 Evan Donahue West Bloomfield MI 28 46 25:59.1 8:23/M
5 Thomas Ropek Commerce Township MI 28 69 28:07.8 9:04/M
6 Graham Keto Novi MI 27 102 32:20.5 10:26/M
7 Kevin Leabu Whitmore Lake MI 25 192 47:29.4 15:19/M
8 Robert Steven Milford MI 25 196 49:35.8 16:00/M
9 Alexandru Versin Rochester MI 26 272 57:18.7 18:29/M
10 Caleb Showerman Walled Lake MI 26 332 1:02:22.6 20:07/M
11 Zachery Carr Brighton MI 25 340 1:02:39.1 20:13/M

Male 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Will Christy Orchard Lake MI 34 5 20:44.4 6:41/M
2 Ryan Ploch Grand Blanc MI 32 7 22:03.6 7:07/M
3 Nickolas Sanchez Northville MI 33 11 22:20.8 7:12/M
4 Matt Kerre Royal Oak MI 31 60 27:19.8 8:49/M
5 Edward Collins Auburn Hills MI 33 61 27:20.0 8:49/M
6 Nick Johns Westland MI 30 147 37:01.9 11:56/M
7 Adam Heleine Linden MI 31 193 47:31.5 15:20/M
8 Daniel Rasmussen Flint MI 32 286 58:01.3 18:43/M
9 Michael Velardo Royal Oak MI 32 290 58:31.8 18:53/M
10 Matt Boivin Saint Clair Shores MI 32 292 58:44.0 18:57/M
11 Kyle Wells Novi MI 32 296 58:59.8 19:02/M
12 Jeff Rossi Commerce Township MI 32 316 1:01:05.4 19:42/M
13 Kyle Horn West Bloomfield MI 30 363 1:08:51.4 22:13/M

Male 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Eduardo Aguin Bloomfield Hills MI 38 27 24:01.2 7:45/M
2 Eric Lipinski West Bloomfield MI 36 39 24:53.7 8:02/M
3 Nebojsa Stojkovic Commerce MI 36 68 28:07.7 9:04/M
4 Ken Nether Farmington MI 37 98 31:35.2 10:11/M
5 Bret Samyn Grosse Pointe MI 35 161 39:16.2 12:40/M
6 Matthew Blue Farmington MI 38 190 46:05.6 14:52/M
7 Marcus Boivin Saint Clair Shores MI 35 306 1:00:40.3 19:34/M
8 Keith Smiley Brighton MI 36 311 1:00:53.1 19:38/M
9 Nathan Nicholas Canton MI 35 353 1:05:53.6 21:15/M

Male 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Rc Edwards Birmingham OH 42 16 22:59.5 7:25/M
2 J Reynolds Walled Lake MI 41 24 23:50.4 7:41/M
3 Thomas Bissett Waterford MI 43 100 31:52.5 10:17/M
4 Michael Famy Rochester MI 44 255 54:49.0 17:41/M
5 Jeremy Nicholson Royal Oak MI 42 358 1:07:11.3 21:40/M

Male 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Michael Fisher Commerce Township MI 48 19 23:06.3 7:27/M
2 Kent Flory Commerce MI 49 83 29:38.3 9:34/M
3 Alexander Bogicevic Walled Lake MI 48 116 33:43.7 10:53/M
4 Jimmy Maher Commerce Charter Twp MI 47 120 33:52.6 10:55/M
5 Sam Ramirez Livonia MI 46 124 34:29.1 11:07/M
6 Ken Singleton Westland MI 46 164 40:13.5 12:58/M
7 Jerry Piger Davison MI 46 217 50:58.8 16:26/M
8 Brett McEwen Bloomfield Hills MI 46 326 1:01:59.2 20:00/M

Male 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Greg Janicki West Bloomfield MI 54 10 22:17.6 7:11/M
2 Ernest Mack Wolverine Lake MI 51 36 24:46.0 7:59/M
3 Craig Johnson Wixom MI 52 63 27:33.1 8:53/M
4 Patrick Manning Commerce MI 52 76 28:59.4 9:21/M
5 Raj Kothari Southfield MI 51 90 30:15.7 9:45/M
6 David Peters Canton MI 54 95 31:25.0 10:08/M
7 Walter Kabalka Highland MI 53 106 32:44.5 10:34/M
8 Kyle Raske Wixom MI 54 115 33:40.1 10:52/M
9 Kenneth Sharp Davison MI 51 132 35:34.5 11:28/M
10 Glenn Visbeck Farmington Hills MI 54 136 36:05.5 11:38/M
11 Edward Dietz Commerce Township MI 53 143 36:48.0 11:52/M
12 Glenn Victor Wixom MI 51 169 41:05.1 13:15/M
13 Ron Lippitt Commerce Township MI 52 183 45:05.4 14:33/M
14 William Brenner Wixom MI 52 207 50:16.3 16:13/M
15 Kevin Kuhn Commerce MI 54 248 54:33.1 17:36/M
16 Ed Barrett Wixom MI 53 297 59:08.4 19:05/M
17 Shawn Nelson White Lake MI 50 309 1:00:46.6 19:36/M

Male 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Bill Desmond Southfield MI 57 12 22:26.4 7:14/M
2 Vijay George Wixom MI 59 35 24:42.9 7:58/M
3 Guy Wardell Ortonville MI 57 55 26:30.9 8:33/M
4 David Sarti Commerce Township MI 56 77 29:03.4 9:22/M
5 Howard Kaplan Walled Lake MI 57 78 29:09.1 9:24/M
6 Doug Pontious Wolverine Lake MI 59 86 29:59.5 9:40/M
7 Reynold Mirabitur Westland MI 58 93 31:15.8 10:05/M
8 Mark Frawley Novi MI 57 104 32:44.2 10:34/M
9 Greg Kokko West Bloomfield MI 55 118 33:50.8 10:55/M
10 Edward Rich Walled Lake MI 59 244 54:04.9 17:26/M
11 Tom Nelson Milan MI 56 247 54:27.4 17:34/M
12 Timothy Velardo Saint Clair Shores MI 59 289 58:31.7 18:53/M
13 Jim Loeffler Novi MI 59 298 59:27.9 19:11/M
14 Scot Glidden Commerce Township MI 58 301 1:00:06.4 19:23/M
15 Dave Abbott Walled Lake MI 59 320 1:01:24.2 19:48/M
16 Michael Johnson Commerce MI 55 324 1:01:42.9 19:54/M
17 Brad Vreeland Walled Lake MI 55 329 1:02:10.8 20:03/M
18 Thomas Hafke Bloomfield Hills MI 59 356 1:06:04.8 21:19/M

Male 60 and over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Robert Watton Commerce Township MI 60 94 31:18.1 10:06/M
2 John O'Connell Walled Lake MI 60 157 39:09.7 12:38/M
3 Dale Herman Goodrich MI 64 223 51:35.9 16:38/M
4 Bruce Crane Commerce Township MI 63 266 55:57.4 18:03/M
5 Keith Smiley Wixom MI 65 310 1:00:50.9 19:37/M
6 Robert Wolfskehl Commerce MI 75 328 1:02:06.6 20:02/M
7 Kenneth Horn Plymouth MI 69 331 1:02:13.4 20:04/M
8 Bob Levin 65 357 1:06:49.5 21:33/M

5 mile
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Melissa Broyles Milford MI 41 9 32:39.1 6:32/M

Female Masters' Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Heidi Drallos Commerce Township MI 56 24 36:34.2 7:19/M

Female 15 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Olivia Kochevar Wolverine Lake MI 16 18 35:35.9 7:07/M
2 Erin Sheehan Wolverine Lake MI 15 23 36:05.9 7:13/M
3 Brielle Phung West Bloomfield MI 16 30 38:22.3 7:40/M
4 Lauren Hudson Commerce Township MI 21 51 42:40.7 8:32/M

Female 25 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kathryn Mattei Redford MI 26 46 41:54.4 8:23/M
2 Tricia Schmiege Ann Arbor MI 27 48 42:24.5 8:29/M
3 Brittany Bottenhorn Northville MI 27 57 43:58.6 8:48/M
4 Whitney McClinton Waterford MI 26 70 47:38.7 9:32/M
5 Caitlin Hendriks Waterford MI 31 72 48:21.2 9:40/M
6 Monica Ruiz Detroit MI 33 75 48:59.3 9:48/M
7 Rebecca Laurie Novi MI 32 79 49:59.7 10:00/M
8 Dominica Renbah Novi MI 29 83 50:13.3 10:03/M
9 Hannah Witt Walled Lake MI 28 90 52:39.7 10:32/M
10 Manori Ratnayaka Northville MI 32 93 55:25.3 11:05/M
11 Jill Flora Livonia MI 30 101 58:26.4 11:41/M

Female 35 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ashley Truan Wixom MI 35 21 36:00.6 7:12/M
2 Christy Clement Rochester Hills MI 44 31 38:46.0 7:45/M
3 Nicole Barclay Commerce Township MI 37 54 43:14.7 8:39/M
4 Jennifer Hollister Washington MI 43 60 43:59.6 8:48/M
5 Jennifer Egli Novi MI 41 64 44:52.2 8:58/M
6 Eileen Derengowski New Hudson MI 39 65 46:06.0 9:13/M
7 Tracey Vlahos Walled Lake MI 44 73 48:53.2 9:47/M
8 Michelle Moskal Wixom MI 41 89 52:29.1 10:30/M
9 Kristin Lesh Rochester Hills MI 35 97 56:53.2 11:23/M

Female 45 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Christen Powers Ingleside IL 46 59 43:59.4 8:48/M
2 Shirley Kolakovich Clarkston MI 48 62 44:11.7 8:50/M
3 Lorie Toutant Walled Lake MI 50 92 54:00.7 10:48/M
4 Neha Kia Novi MI 51 96 56:49.9 11:22/M
5 Rhonda Bifano South Lyon MI 52 100 57:25.9 11:29/M
6 Lisa Chambers Livonia MI 45 103 58:27.5 11:41/M

Female 55 and over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jane Sanders Milford MI 63 52 42:44.2 8:33/M
2 Mary Perrin Plymouth MI 55 69 47:24.2 9:29/M
3 Elizabeth Hoban Pinckney MI 58 85 50:58.1 10:12/M
4 Laurie Krentz Bloomfield Hills MI 59 91 52:48.9 10:34/M
5 Lynn Guzman Plymouth MI 60 99 57:22.4 11:28/M
6 Toni Holmes Commerce MI 62 105 1:02:04.7 12:25/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Justin Hill Wolverine Lake MI 17 1 26:10.7 5:14/M

Male Masters' Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Johns White Lake MI 40 2 26:14.1 5:15/M

Male 14 and under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Keertan Kompalli West Bloomfield MI 14 55 43:34.7 8:43/M

Male 15 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Christopher Allen West Bloomfield MI 17 3 27:32.2 5:30/M
2 Akshay Reddy Walled Lake MI 16 4 27:48.3 5:34/M
3 Thomas Polak Commerce Township MI 17 5 29:18.4 5:52/M
4 Mike Trombetta Commerce Twp MI 17 6 29:31.6 5:54/M
5 Alex Takla West Bloomfield MI 19 7 31:20.2 6:16/M
6 Kyler Smead Wixom MI 15 8 31:35.9 6:19/M
7 Iven Kamposh Commerce MI 16 15 35:33.8 7:07/M
8 Connor Dufort Callard Walled Lake MI 16 16 35:35.3 7:07/M
9 Kenneth Rozenboom Taylor MI 23 19 35:55.7 7:11/M
10 Cory Pontious Wolverine Lake MI 22 29 37:51.8 7:34/M
11 Alex Vlahos Walled Lake MI 15 32 39:01.1 7:48/M
12 Jake Perry Walled Lake MI 18 37 40:18.4 8:04/M
13 Maanas Kompalli West Bloomfield MI 17 38 40:25.4 8:05/M
14 Shaheer Khan West Bloomfield MI 16 41 41:20.1 8:16/M
15 Gordon McWilliams Commerce MI 20 42 41:44.0 8:21/M
16 Nicolas Fitzsimons Waterford MI 17 49 42:25.4 8:29/M
17 Jacob Mack Wolverine Lake MI 17 53 42:47.2 8:33/M
18 Daniel Polak Commerce Township MI 16 61 44:06.7 8:49/M
19 Ankith Basavalingiah West Bloomfield MI 15 68 47:13.9 9:27/M

Male 25 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jesse Ed Highland MI 32 11 33:07.9 6:37/M
2 Cory Deacon Linden MI 27 28 37:43.8 7:33/M
3 Riley Lokar Ferndale MI 30 34 39:07.4 7:49/M
4 Sean Crump New Hudson MI 28 35 39:08.5 7:50/M
5 Brandon Gugala Walled Lake MI 34 76 49:03.4 9:49/M
6 Tom Morelli Walled Lake MI 30 78 49:17.4 9:51/M
7 Nick Kyriakopoulos Ferndale MI 32 81 50:01.7 10:00/M
8 Patrick Ohl Waterford MI 30 94 56:12.8 11:14/M
9 Takahiro Misaki Farmington MI 34 98 57:14.8 11:27/M

Male 35 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 James Rutherford Milford MI 38 10 32:59.6 6:36/M
2 Brian Steinberg Grand Rapids MI 40 13 34:39.1 6:56/M
3 Scott Suttle Novi MI 35 17 35:35.5 7:07/M
4 Eric Bennett Howell MI 36 20 35:56.1 7:11/M
5 Eric Kaminski Lake Orion MI 36 27 37:36.1 7:31/M
6 Jason Rutherford Rochester Hills MI 35 33 39:02.8 7:48/M
7 Mark Nold Commerce MI 43 36 39:44.6 7:57/M
8 Michael Moskal New Baltimore MI 43 56 43:53.1 8:47/M
9 Derek Smith Walled Lake MI 36 71 48:18.0 9:40/M
10 Joshua Newman Wixom MI 36 84 50:23.1 10:05/M
11 Edward Jones Livonia MI 35 102 58:26.6 11:41/M

Male 45 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Mike Camacho West Bloomfield MI 46 22 36:04.7 7:13/M
2 Mark McCaslin Clarkston MI 49 40 41:19.2 8:16/M
3 Robert Belcoure Macomb MI 53 44 41:47.8 8:21/M
4 Chris Bussa South Lyon MI 53 45 41:48.3 8:22/M
5 Jim O'Connor Troy MI 54 47 42:06.9 8:25/M
6 Leonardo Brito Ann Arbor MI 48 58 43:59.0 8:48/M
7 Jeffrey Wickens Livonia MI 51 63 44:31.9 8:54/M
8 Eiji Ikeda Novi MI 48 66 46:29.8 9:18/M
9 David McWilliams Walled Lake MI 52 67 46:40.4 9:20/M
10 Peter Vlahos Walled Lake MI 46 74 48:54.2 9:47/M
11 Ken Rozenboom Commerce Twp MI 45 77 49:13.2 9:51/M
12 Scott Goins Monroe MI 49 82 50:03.7 10:01/M
13 Mark Partogian Walled Lake MI 53 86 51:06.8 10:13/M
14 Mike Carano South Lyon MI 53 87 51:35.2 10:19/M
15 Mike O'Connor Waterford MI 48 88 52:22.4 10:28/M
16 Chris Trombetta Commerce Twp MI 49 104 59:51.9 11:58/M

Male 55 and over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Tony Noxon Andover OH 56 12 33:53.0 6:47/M
2 Mike Lupini West Bloomfield 55 14 35:24.1 7:05/M
3 Jim Cremering Walled Lake MI 58 25 37:11.5 7:26/M
4 Marvin Guitar Harrison Twp MI 62 26 37:22.3 7:28/M
5 Mike Chekal Farmington Hills MI 55 39 41:05.9 8:13/M
6 Chester Karash Lake City MI 62 43 41:47.7 8:21/M
7 Robert May Commerce Township MI 57 50 42:31.7 8:30/M
8 Kenneth Orlando Sterling Heights MI 58 80 50:01.6 10:00/M
9 Richard Franczak Commerce MI 61 95 56:29.0 11:18/M