2018 Crystal Run the Lake

back to results

Aug. 4, 2018

2018 Crystal Run the Lake
Crystal Lake, MI
Provided by Michigan Running Foundation



Crystal Run the Lake 3 Mile 3 Mile Run/Walk
Age Group Results
July 30, 2018
Results by: Michigan Running Foundation

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jason Byrne 40 1 19:55.9 6:38/M

Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Julie Thelen 20 4 22:53.0 7:38/M

Male 14 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Landon Wade 14 3 22:28.7 7:29/M
2 Deegan Bodell 13 13 25:43.1 8:34/M
3 Aidan Burns 8 29 29:00.6 9:40/M
4 Parker Wheaton 14 31 30:15.0 10:05/M
5 Sebastian Devereaux 11 32 30:27.5 10:09/M
6 Reilly Burns 7 58 43:19.3 14:26/M
7 Todd Devereaux 11 61 43:40.0 14:33/M

Female 14 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Bailey Morgan 12 50 35:11.1 11:44/M

Male 15 to 18

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Wyatt Evans 17 2 21:33.7 7:11/M
2 Adrian Malanoski 15 9 24:03.3 8:01/M
3 Jack Schneider 18 46 34:31.8 11:30/M

Female 15 to 18

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Anna Loew 16 18 26:17.3 8:46/M
2 Lori Morgan 16 56 40:15.2 13:25/M

Male 19 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tate Bierstetel 23 40 31:49.1 10:36/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Charlie Cusack 28 59 43:20.9 14:27/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kimberly Thelen 25 5 22:56.1 7:39/M
2 Kimberly Klingbeil 29 23 28:15.2 9:25/M
3 Eden Stephens 29 37 31:11.4 10:24/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Chris Reed 32 10 24:19.5 8:06/M
2 Kurt Evoy 33 17 26:07.7 8:42/M
3 Charles Shie 34 28 28:39.8 9:33/M
4 Alex Woodruff 30 69 54:31.1 18:10/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kristina Fink 32 25 28:26.5 9:29/M
2 Trisha Reed 32 26 28:32.1 9:31/M
3 Jenifer McArthur 33 49 34:37.1 11:32/M
4 Valarie Mester 33 52 35:50.5 11:57/M
5 Nicole Crandell 32 53 35:56.4 11:59/M
6 Kari Fink 31 54 36:59.9 12:20/M
7 Jennifer Schrader 30 60 43:24.4 14:28/M
8 Jennifer Johnson 34 68 52:47.6 17:36/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Alissa Shepard 35 27 28:34.3 9:31/M
2 Debra Aldrich 36 33 30:29.3 10:10/M
3 Jennifer Ewalt 38 43 32:12.8 10:44/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Gus Salto 43 11 24:25.3 8:08/M
2 Nathan Miller 44 21 27:55.2 9:18/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tabitha Evans 42 19 26:18.5 8:46/M
2 Marvid Schneider 43 47 34:34.1 11:31/M
3 Belle Bodell 41 55 37:33.2 12:31/M
4 Tracy Snider 43 70 54:37.6 18:12/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Robert Williams 49 6 23:26.4 7:49/M
2 Allen Seiter 45 14 25:46.3 8:35/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Farley 48 8 23:58.2 7:59/M
2 Tammy Lynch 47 20 27:16.8 9:05/M
3 Cynthia Ebeid 45 22 28:13.8 9:24/M
4 Susie Loew 48 39 31:46.3 10:35/M
5 Laura Maybore 49 62 44:30.2 14:50/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Dave Thelen 52 7 23:35.7 7:52/M
2 Christopher Merrill 52 12 25:18.9 8:26/M
3 John Dougherty 52 34 30:35.0 10:12/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Thelen 55 24 28:21.5 9:27/M
2 Larry Ralph 59 36 31:05.9 10:22/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kim Sweet 59 35 30:57.7 10:19/M
2 Linda Rose 55 42 32:02.3 10:41/M
3 Rodys Dancer 55 48 34:35.4 11:32/M

Male 60 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 John Reed 67 15 25:47.5 8:36/M
2 Dan Sweet 60 16 25:53.6 8:38/M
3 Gary Lipsey 62 41 31:51.8 10:37/M
4 James Fedewa 66 44 32:46.4 10:55/M
5 Ronald Maki 66 51 35:19.4 11:46/M
6 David Novak 60 64 47:24.1 15:48/M

Female 60 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mary Abbott 64 38 31:31.3 10:30/M
2 Elaine Bryson 66 45 33:56.6 11:19/M
3 Debbie Ralph 64 57 41:43.0 13:54/M
4 Jackie Novak 61 63 47:22.7 15:47/M
5 Beverly Fink 61 65 50:52.5 16:57/M
6 Cindy Cusack 63 66 52:35.5 17:32/M
7 Judy Plumer 69 67 52:40.6 17:33/M

Male 70 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Don Harp 72 30 29:08.4 9:43/M




Crystal Run the Lake 5 Mile 5 Mile Run
Age Group Results
July 30, 2018
Results by: Michigan Running Foundation

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Justin Jones 21 1 28:09.4 5:38/M

Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Dominique Adams 21 3 31:46.3 6:21/M

Male 14 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tommy Burns 10 34 46:59.1 9:24/M

Male 15 to 18

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ethan Getchell 17 13 37:52.7 7:34/M
2 Corbin Thering 15 26 43:30.5 8:42/M

Female 15 to 18

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Danielle Schafer 17 59 53:36.6 10:43/M

Male 19 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Hunter Chovanec 19 2 29:29.3 5:54/M
2 Dean Koenigsknecht 22 23 42:09.1 8:26/M

Female 19 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Julie Thelen 20 11 36:48.6 7:22/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Paul Bengel 28 47 50:21.2 10:04/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kimberly Thelen 25 12 36:49.9 7:22/M
2 Laurel McNeeley 27 40 47:59.3 9:36/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Trisha Reed 32 30 45:07.3 9:01/M
2 Melissa MacLaren 34 31 45:23.6 9:05/M
3 Jessica McCallister 32 39 47:37.7 9:31/M
4 Ashley Bengel 31 50 50:54.9 10:11/M
5 Jenifer McArthur 33 56 51:39.9 10:20/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Philip Beekman 39 16 39:28.5 7:54/M
2 Corey Sandborn 38 45 50:05.7 10:01/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Shannon Madden 38 32 45:24.8 9:05/M
2 Shelby Shankel 35 38 47:11.8 9:26/M
3 Elizabeth Burns 39 43 49:03.9 9:49/M
4 Jennifer Ewalt 38 46 50:13.0 10:03/M
5 Renae Goodman 35 51 51:13.6 10:15/M
6 Shannon Kooistra 36 57 52:14.7 10:27/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jason Byrne 40 6 34:19.4 6:52/M
2 Michael Simon 42 7 34:37.7 6:55/M
3 Gregory Jensen 40 10 36:11.0 7:14/M
4 Gus Salto 43 17 39:35.1 7:55/M
5 James Thering 44 19 39:54.4 7:59/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Krista Seiter 42 21 41:36.0 8:19/M
2 K.c. Harkness 42 35 47:04.4 9:25/M
3 Jamie Richardson 42 36 47:08.8 9:26/M
4 Karen Ramereiz 41 48 50:32.4 10:06/M
5 Jamie Long 40 49 50:33.7 10:07/M
6 Jamie Simmon 41 52 51:17.1 10:15/M
7 Kimberly Ohare 44 54 51:33.8 10:19/M
8 Kim Simon 41 65 1:04:45.6 12:57/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Chovanec 49 4 32:47.2 6:33/M
2 Matthew Wingate 48 9 35:27.2 7:05/M
3 Robert Williams 49 14 38:06.7 7:37/M
4 Allen Seiter 45 18 39:51.5 7:58/M
5 Ben Simon 46 41 48:05.5 9:37/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Farley 48 20 39:55.3 7:59/M
2 Tammy Lynch 47 29 44:23.2 8:53/M
3 Amy Shinabarger 46 60 54:08.8 10:50/M
4 Theresa Getchell 47 61 56:22.9 11:16/M
5 Wendy Judge 45 62 56:24.3 11:17/M
6 Aimee Young 46 64 1:00:04.6 12:01/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Christopher Merrill 52 24 42:29.2 8:30/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Steve Peabody 55 5 33:54.1 6:47/M
2 Terry Thelen 58 8 34:48.4 6:58/M
3 Jeff Anderson 56 22 42:06.2 8:25/M
4 Craig Simon 57 28 44:08.0 8:50/M
5 Daniel Cook 56 58 52:45.8 10:33/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Carol Thelen 57 15 38:26.4 7:41/M
2 Nora Ryan 55 27 44:02.8 8:48/M
3 Debe Mitchell 58 44 49:22.9 9:52/M
4 Rodys Dancer 55 55 51:38.4 10:20/M

Male 60 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 John Reed 67 25 43:04.8 8:37/M
2 Gale Nesbitt 62 37 47:10.3 9:26/M
3 Larry Cusack 64 53 51:25.5 10:17/M
4 Larry Donahue 65 67 1:06:10.5 13:14/M

Female 60 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Nancy West 62 42 48:48.9 9:46/M
2 Karen Martin 63 63 57:10.3 11:26/M

Male 70 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Don Harp 72 33 46:32.4 9:18/M
2 Ed Kimmel 90 68 1:34:11.0 18:50/M

Female 70 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Joyce Dryer 73 66 1:05:54.7 13:11/M

Crystal Lake, MI
Provided by Michigan Running Foundation