2018 Cedar Lake Run

back to results

Jun. 17, 2018

2018 Cedar Lake Run
Cedar Lake, MI
Provided by Michigan Running Foundation



Cedar Lake Run 5k Run/Walk
Age Group Results
June 17, 2018
Results by: Michigan Running Foundation

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Nathan Blosser 31 1 17:28.9 5:38/M

Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Emily Gibbs 30 10 22:02.1 7:06/M

Male 10 and Under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jaden Hodet 9 24 24:18.9 7:50/M
2 Johnathon Show 10 42 26:11.7 8:27/M
3 Derek Nephew 9 49 27:16.3 8:48/M
4 Ryan Nephew 7 50 27:19.3 8:49/M
5 Gavin Reed 6 69 29:27.9 9:30/M
6 Levi Moredick 7 72 30:06.2 9:43/M
7 Daniel Gomez 9 79 30:34.1 9:52/M
8 Jonas Allen 8 85 31:33.7 10:11/M
9 Isaac Bernard 10 93 32:27.5 10:28/M
10 Lincoln Zimmerman 8 99 33:11.5 10:42/M
11 Brian Lucas 10 111 34:50.1 11:14/M
12 Kaden Peterson 9 118 36:28.1 11:46/M
13 Benjamin Ramos 8 121 36:54.4 11:54/M
14 Cooper Meiste 7 135 39:01.9 12:35/M
15 Elijah Martin 10 150 42:28.8 13:42/M
16 Fisher Stevenson 10 183 49:18.3 15:54/M
17 Joshua Atencio 8 192 53:00.9 17:06/M
18 Joshua Myrkle 8 195 55:28.4 17:54/M
19 Caleb Bishop 8 196 55:51.5 18:01/M
20 Levi Moody 5 211 1:02:44.9 20:14/M
21 Delwin Moody 8 213 1:02:50.4 20:16/M
22 Rowan Kilroy 9 214 1:02:50.8 20:16/M
23 Gabrielle Arms 7 215 1:03:19.3 20:25/M

Female 10 and Under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Anna Cook 10 84 31:18.8 10:06/M
2 Havannah Leslie 10 95 32:57.2 10:38/M
3 Rachel Lehmann 8 103 34:16.9 11:03/M
4 Cheyenne Peterson 6 160 44:03.7 14:13/M
5 Maia Hall 10 165 44:54.5 14:29/M
6 Abby Pemberton 8 188 52:05.9 16:48/M
7 Emily Lucas 10 218 1:07:23.2 21:44/M

Male 11 to 13

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Josh Little 11 23 24:15.5 7:49/M
2 Landon Millard 11 34 25:31.6 8:14/M
3 Caleb Izumi 13 35 25:34.4 8:15/M
4 Asher Hodet 13 39 25:58.9 8:23/M
5 Wyatt Smit 12 48 26:58.8 8:42/M
6 Joey Ramos 11 64 28:29.7 9:11/M
7 Benjamin Bernard 12 77 30:30.6 9:50/M
8 Christopher Show 12 82 31:03.5 10:01/M
9 Ethan Izumi 11 87 31:47.1 10:15/M
10 Levi Van Dervelde 13 108 34:27.4 11:07/M
11 Nathan Henderson 13 110 34:45.6 11:13/M
12 Weston Arms 12 115 35:16.1 11:23/M
13 Owen Cook 12 116 35:42.6 11:31/M
14 Ethan Truax 11 119 36:28.7 11:46/M
15 David Gomez 11 123 37:22.2 12:03/M
16 Trey Slikkers 11 125 37:29.1 12:05/M
17 Robert Potter 13 156 42:53.7 13:50/M
18 Austin Myrkle 12 159 43:57.3 14:11/M
19 Noah Moody 12 198 56:49.2 18:20/M

Female 11 to 13

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Summer Lehmann 11 83 31:13.2 10:04/M
2 Kristina Truax 11 133 38:59.9 12:35/M
3 Melody Pemberton 12 171 45:48.4 14:46/M
4 Brynn Rose 11 180 48:42.8 15:43/M
5 Stephanie McKelvey 13 182 48:57.6 15:47/M
6 Elena Atencio 11 194 53:44.4 17:20/M
7 Rhianna Ruger 13 199 57:00.4 18:23/M

Male 14 to 18

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jasiah Lounds 14 5 20:04.7 6:28/M
2 Kyler Soper 17 7 21:14.6 6:51/M
3 Scott Frain 14 11 22:04.2 7:07/M
4 Gatlin Lehmann 14 12 22:40.2 7:19/M
5 Ruben Balorda 17 16 23:06.0 7:27/M
6 Curtis Johnson 17 17 23:07.5 7:27/M
7 Manoah Van Dervelde 16 33 25:28.1 8:13/M
8 Enoch Ringstaff 15 36 25:43.8 8:18/M
9 Isaac Smit 15 37 25:52.9 8:21/M
10 Josh Gomez 14 41 26:03.7 8:24/M
11 Brockton Arms 14 51 27:22.2 8:50/M
12 David Lanphear 15 58 27:48.5 8:58/M
13 Hunter Penn 16 59 27:48.6 8:58/M
14 Zachary Parker 15 68 29:13.7 9:25/M
15 Ari Rauch 15 81 30:47.5 9:56/M
16 Nathan Horvath 18 92 32:19.0 10:25/M
17 Elijah Ringstaff 17 101 33:58.0 10:57/M
18 Chase Slikkers 14 102 34:12.7 11:02/M
19 Connor Nelson 18 112 34:53.0 11:15/M
20 Aaron Bernard 15 113 35:13.0 11:22/M
21 Diego Gomez 14 152 42:30.5 13:43/M
22 Matthew Horvath 14 178 48:06.9 15:31/M

Female 14 to 18

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Aubriel Hayes 14 106 34:23.1 11:05/M
2 Anneliese Howard 15 120 36:33.9 11:47/M
3 Abigail Taylor 14 128 37:41.2 12:09/M
4 Emma Ringstaff 14 131 38:26.7 12:24/M
5 Hannah Lanphear 16 141 39:56.1 12:53/M
6 Hannah Sheridan 17 175 46:23.4 14:58/M

Male 19 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Eric Moll 29 2 18:29.5 5:58/M
2 Andrew Hosford 19 3 19:27.6 6:16/M
3 Nathan Buck 20 4 19:32.5 6:18/M
4 Jimmy Katt 21 8 21:40.4 6:59/M
5 Shannon Oliver 26 18 23:15.5 7:30/M
6 Caleb Howard 21 19 23:19.0 7:31/M
7 Ishaan Dean 20 21 23:51.9 7:42/M
8 Carlos Tavarez 21 27 24:55.1 8:02/M
9 Drew Corder 24 45 26:48.9 8:39/M
10 Shea Nielsen 28 53 27:34.2 8:54/M
11 Michael Reynolds 28 54 27:37.9 8:55/M
12 Cody Dobb 24 138 39:31.7 12:45/M

Female 19 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Veronica Messer 22 31 25:22.9 8:11/M
2 Esther Nanasi 24 43 26:20.8 8:30/M
3 Katie Baughan 26 44 26:26.5 8:32/M
4 Heather Lanphear 19 56 27:43.5 8:56/M
5 Amaris Benardo 23 67 28:59.3 9:21/M
6 Lindsey Mills 28 75 30:12.5 9:45/M
7 Jessica Trubey 26 88 31:47.2 10:15/M
8 Jessica Dobb 24 136 39:10.2 12:38/M
9 Ariel Sanchez 23 145 40:44.1 13:08/M

Male 30 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Yuri Izumi 34 9 21:47.5 7:02/M
2 David Canada 37 20 23:26.1 7:34/M
3 Michael Goetz 38 26 24:39.8 7:57/M
4 Isaac Sims 35 28 25:04.9 8:05/M
5 Jacob Gibbs 35 55 27:40.5 8:55/M
6 Phil Mills 32 57 27:45.5 8:57/M
7 Michael Taylor 33 62 28:20.9 9:08/M
8 Sean Reed 35 70 29:28.8 9:30/M
9 Ken Moredick 35 76 30:16.0 9:46/M
10 Tom Frary 39 146 40:53.2 13:11/M
11 Aaron Rose 34 181 48:44.3 15:43/M
12 John Jones 39 189 52:09.6 16:49/M

Female 30 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jenny Trubey 35 60 27:53.5 9:00/M
2 Jill Driesenga 36 63 28:29.4 9:11/M
3 Melanie Goetz 39 74 30:12.4 9:45/M
4 Megan Allen 34 86 31:40.2 10:13/M
5 Liz Moredick 31 89 31:54.0 10:17/M
6 Rachel Nephew 37 96 33:02.0 10:39/M
7 Mandy Francis 39 97 33:05.6 10:40/M
8 Sarah Canada 36 142 40:21.6 13:01/M
9 Beth Thomas 37 143 40:26.2 13:03/M
10 Marion Peppers 35 144 40:38.9 13:06/M
11 Angie Sparks 30 148 41:08.4 13:16/M
12 Joanne Hodet 38 158 43:27.4 14:01/M
13 Adrian Kappel 32 205 57:55.1 18:41/M
14 Renee Jones 39 219 1:11:00.4 22:54/M

Male 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Christian Martin 41 14 22:53.3 7:23/M
2 Curt Johnson 48 15 23:05.0 7:27/M
3 Bart Soper 43 22 24:06.5 7:46/M
4 Paul Kilroy 45 25 24:33.3 7:55/M
5 Ron Moody 40 29 25:18.3 8:10/M
6 Brian Van Dervelde 46 30 25:22.7 8:11/M
7 Ray Gager 42 32 25:26.3 8:12/M
8 Dale Sheridan 42 40 26:00.6 8:23/M
9 Matt Frain 46 46 26:51.2 8:40/M
10 Julian Gomez 42 47 26:56.3 8:41/M
11 Alex Fitzpatrick 47 61 28:10.8 9:05/M
12 Jerry Pemberton 46 98 33:07.6 10:41/M
13 Joe Ramos 45 117 36:22.5 11:44/M
14 Kelly Slikkers 44 124 37:25.9 12:04/M
15 Michael Bernard 42 126 37:29.8 12:05/M
16 Ned Peterson 44 130 38:14.8 12:20/M
17 Mitch Meiste 40 134 39:00.2 12:35/M
18 Ben Garcia 42 155 42:35.7 13:44/M
19 Christian Hodet 45 157 43:23.6 14:00/M
20 Conrad Hayes 47 164 44:48.9 14:27/M
21 Jeremy Hall 43 166 44:54.5 14:29/M
22 Roberto Atencio 47 193 53:01.5 17:06/M

Female 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mindy Lanphear 46 65 28:45.0 9:16/M
2 Petra Ferrraz 48 66 28:48.6 9:17/M
3 Melanie Soper 41 78 30:32.4 9:51/M
4 Tiffany Potter 45 90 31:54.4 10:17/M
5 Chelli Rignstaff 42 109 34:36.6 11:10/M
6 Sarah Little 43 122 37:21.9 12:03/M
7 Cheryl Bernard 41 127 37:30.6 12:06/M
8 Karen Peterson 42 129 38:12.2 12:19/M
9 Donna Hall 44 132 38:39.0 12:28/M
10 Janine Lim 45 137 39:15.2 12:40/M
11 Brenda Nelson 49 139 39:44.0 12:49/M
12 Tonya Lim 43 140 39:49.0 12:51/M
13 Carol Garcia 40 154 42:35.2 13:44/M
14 Heidi Martin 41 162 44:14.5 14:16/M
15 Haejin Lee 42 168 45:26.7 14:39/M
16 Tanya Ramos 48 170 45:40.7 14:44/M
17 Michelle Sheridan 40 177 46:50.2 15:06/M
18 Melissa Przystup 42 179 48:11.2 15:33/M
19 Kasey McFarland 47 203 57:19.3 18:29/M
20 Deirdre Gerstenberger 43 204 57:54.7 18:41/M
21 Andrea Moody 47 212 1:02:46.5 20:15/M
22 Heidi Arms 48 216 1:04:18.9 20:45/M

Male 50 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kent Millard 57 13 22:43.1 7:20/M
2 James Slater II 51 38 25:56.0 8:22/M
3 Daniel Ferraz 57 52 27:25.9 8:51/M
4 Richard Hempel 59 73 30:10.2 9:44/M
5 Brock Arms 51 91 32:05.8 10:21/M
6 Rich Rienstra 52 114 35:15.0 11:22/M
7 Sean Parker 50 147 41:03.4 13:15/M
8 Jeff Toth 57 174 46:17.9 14:56/M
9 Jeff Przystup 53 190 52:19.7 16:53/M
10 Tim Bishop 58 197 55:52.3 18:01/M

Female 50 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Sawvel 52 104 34:22.4 11:05/M
2 Tami Henderson 52 105 34:22.7 11:05/M
3 Naomi Millard 55 107 34:24.4 11:06/M
4 Birgit Sherwin 57 149 41:38.9 13:26/M
5 Liesbeth Fernandez 59 151 42:30.2 13:43/M
6 Ronda Bernard 57 167 45:06.2 14:33/M
7 Moana Lockett 51 172 46:06.4 14:52/M
8 Sheron Young 57 173 46:07.4 14:53/M
9 Kim Toth 57 176 46:30.3 15:00/M
10 Janie Harris 56 201 57:16.4 18:28/M
11 Linda Mammen-Krause 54 202 57:17.7 18:29/M
12 Kay Cook 59 217 1:06:48.4 21:33/M

Male 60 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ken Miller 61 6 21:10.3 6:50/M
2 Thomas Davis 64 94 32:38.7 10:32/M
3 Royce Snyman 65 100 33:55.2 10:56/M
4 David Fernandez 61 153 42:30.9 13:43/M
5 David Susens 68 185 50:48.2 16:23/M
6 Steve Hemenway 69 187 51:46.6 16:42/M
7 Buddy Oliver 64 209 59:12.8 19:06/M
8 David Raquepaw 68 210 59:13.4 19:06/M

Female 60 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Debbie Schultz 65 169 45:37.2 14:43/M
2 Barbara Hemenway 64 186 51:45.6 16:42/M
3 Pati Vooge 67 200 57:04.4 18:25/M
4 Susie Dehart 67 207 58:09.7 18:45/M
5 Pam Prouty 68 220 1:11:10.8 22:57/M
6 Helen Susens 68 221 1:11:14.0 22:59/M

Male 70 and over

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Curtis Lyndon 76 71 29:36.0 9:33/M
2 Dong-Sup Chung 71 80 30:36.8 9:52/M
3 Ralph Townsend 79 163 44:17.2 14:17/M
4 Michael Nickless 75 208 58:13.9 18:47/M

Female 70 and over

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Fran Rice 75 161 44:11.6 14:15/M
2 Jane Lloyd 79 184 49:24.6 15:56/M
3 Barbara Ward 71 191 52:27.3 16:55/M
4 Lynne Nickless 75 206 58:03.6 18:44/M