2017 Outrun Hunger 5K

back to results

Nov. 11, 2017

2017 Outrun Hunger 5K
Commerce, Michigan
Provided by Michigan Running Foundation



Outrun Hunger 1 Mile Run
Overall Finish List
November 11, 2017
Results by: Michigan Running Foundation

Female Finishers
Place Name Bib No Age Age Group Place Total Time
1 Ginger Houghton 989 35 1 F Female 1 Mile 9:15.9
2 Grace Vogt 964 10 2 F Female 1 Mile 9:32.4
3 Alisia Olteany 966 11 3 F Female 1 Mile 9:33.6
4 Lauren Wiles 962 12 4 F Female 1 Mile 10:35.2
5 Sandy Houghton 972 63 5 F Female 1 Mile 12:08.9
6 Nicole McCloud 890 39 6 F Female 1 Mile 12:38.3
7 Abigail McCloud 889 6 7 F Female 1 Mile 12:38.7
8 Karen Kogelschatz 885 53 8 F Female 1 Mile 12:57.6
9 Claire Lyons 965 11 9 F Female 1 Mile 13:30.2
10 Roz Standriff 958 51 10 F Female 1 Mile 13:44.7
11 Emma Watt 967 11 11 F Female 1 Mile 14:15.3
12 Kathy Kantzer 883 44 12 F Female 1 Mile 14:25.6
13 Amelia Day 875 11 13 F Female 1 Mile 14:47.4
14 Ann Garko-Hill 876 8 14 F Female 1 Mile 15:06.2
15 Addison Kantzer 880 3 15 F Female 1 Mile 15:58.2
16 Kathy Kaylan 884 71 16 F Female 1 Mile 17:12.8
17 Maureen Boyd 871 71 17 F Female 1 Mile 17:15.8
18 Dee Ruen 896 79 18 F Female 1 Mile 20:07.8
19 Kathrin White 960 31 19 F Female 1 Mile 27:45.0
20 Gail White 959 62 20 F Female 1 Mile 27:46.8
21 Claudia Harlan 878 65 21 F Female 1 Mile 28:31.9
22 Bronda Payton 892 49 22 F Female 1 Mile 28:33.3
23 Abigail Masters 886 2 23 F Female 1 Mile 29:52.7
24 Eva Masters 887 4 24 F Female 1 Mile 29:52.9

Male Finishers

Place Name Bib No Age Age Group Place Total Time
1 Asher Silkd 991 6 1 M Male 1 Mile 9:17.0
2 Bob Vogt 963 43 2 M Male 1 Mile 10:29.3
3 Ryan Wiles 961 7 3 M Male 1 Mile 10:33.8
4 Eshton Kreiger 987 12 4 M Male 1 Mile 11:57.5
5 Levy Silko 990 4 5 M Male 1 Mile 12:03.7
6 Ari Silko 992 1 6 M Male 1 Mile 12:07.4
7 Sheha Silko 988 37 7 M Male 1 Mile 12:08.1
8 Bill Bauer 986 86 8 M Male 1 Mile 12:39.6
9 Cameron Kantzer 881 6 9 M Male 1 Mile 14:20.1
10 Mason Gray 969 10 10 M Male 1 Mile 15:31.3
11 Nolan Gray 970 7 11 M Male 1 Mile 15:39.9
12 Chris Gray 971 40 12 M Male 1 Mile 15:40.9
13 Karl Kantzer 882 47 13 M Male 1 Mile 15:59.1
14 Zach Doran 968 10 14 M Male 1 Mile 17:19.6
15 David Boyd 870 77 15 M Male 1 Mile 20:08.8
16 Dennis Harlan 879 65 16 M Male 1 Mile 27:25.3
17 Eric Palmer 891 46 17 M Male 1 Mile 27:27.8
18 Bob Schacht 897 66 18 M Male 1 Mile 27:45.3




Outrun Hunger 5k Run/Walk
Age Group Results
November 11, 2017
Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer McRenna 22 19 19:49.6 6:24/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Logan Robart 21 1 15:55.6 5:08/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Deb Deren 58 29 21:19.1 6:53/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ovidiu Olteanu 47 12 17:43.9 5:43/M

Female Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jane Sanders 61 56 25:00.0 8:04/M

Male Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Vincent Jesudowich 50 17 18:31.4 5:58/M

Female 9 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Grace Shandorouy 7 149 37:01.4 11:56/M
2 Hannah Shocknay 5 170 42:57.5 13:51/M
3 Karen Allen 5 198 50:12.6 16:12/M
4 Lauren Regentin 8 206 54:05.1 17:27/M

Male 9 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Elijah Mom's 8 140 36:19.8 11:43/M
2 Carter Gordon 7 146 36:55.0 11:55/M
3 Myles Regentin 8 151 37:08.0 11:59/M
4 Pete Fairchild 8 160 40:09.7 12:57/M
5 Koll Messer 9 177 45:05.6 14:33/M
6 Jackson Mallory 5 195 49:40.1 16:01/M

Female 10 to 14

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Molly Cibby 14 27 21:04.3 6:48/M
2 Sophia Potter 14 30 21:23.5 6:54/M
3 Joanna Halterman 11 41 23:14.2 7:30/M
4 Jayne Halterman 11 46 23:58.6 7:44/M
5 Abby Watt 14 60 25:33.5 8:15/M
6 Delaney Hall 11 69 26:34.6 8:34/M
7 Ashley Gibbs 14 80 27:50.4 8:59/M
8 Lena Moltzen 11 90 29:19.6 9:27/M
9 Aubrey Gibbs 14 96 30:36.2 9:52/M
10 Kaitlyn Browne 14 105 31:24.1 10:08/M
11 Luke Dittman 14 106 31:24.1 10:08/M
12 Olivia Bednarz 12 112 32:04.2 10:21/M
13 Chloe Cotter 12 113 32:04.5 10:21/M
14 Ava Cotter 14 123 34:27.5 11:07/M
15 Eliza Jefferson-Swint 14 180 45:52.3 14:48/M
16 Gracie Sheckenberger 14 205 53:34.5 17:17/M

Male 10 to 14

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Bennett Grimes 14 20 20:23.9 6:35/M
2 Trevor Flynn 12 28 21:13.0 6:51/M
3 Jonasen Doran 14 32 21:47.9 7:02/M
4 Dominic Sprague 13 39 23:13.2 7:29/M
5 Connor Parliament 14 43 23:45.7 7:40/M
6 Gaven Debuire 13 64 25:57.9 8:22/M
7 Andrew Mercier 11 75 26:50.3 8:39/M
8 Levi Gray 11 78 26:57.5 8:42/M
9 Stefan Sneckenberger 10 107 31:27.6 10:09/M
10 Matthew David 10 117 32:41.7 10:33/M
11 Keiki Hattori 12 128 34:54.9 11:15/M
12 Samuel Fairchild 10 150 37:06.6 11:58/M
13 Masaki Hattori 10 155 37:38.9 12:08/M
14 Zach Zuber 12 158 39:44.9 12:49/M
15 Luke Parliament 12 168 42:40.6 13:46/M
16 Spencer Philp 13 204 53:33.6 17:16/M

Female 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Regan Cotter 15 124 34:27.6 11:07/M
2 Ellie Bednarz 16 169 42:44.1 13:47/M
3 Clare Maranto 16 184 46:47.4 15:05/M

Male 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Joey Mercier 19 2 15:59.6 5:09/M
2 Justin Detgen 18 3 16:02.3 5:10/M
3 Trent Smith 18 4 16:14.5 5:14/M
4 James Colón 18 6 16:52.0 5:26/M
5 Jacob Fletcher 19 9 17:06.8 5:31/M
6 Cameron Kyser 19 11 17:38.6 5:41/M
7 Sebastian Behme 19 13 17:52.8 5:46/M
8 Remington Clements 18 14 17:58.4 5:48/M
9 David Williams 18 15 18:05.7 5:50/M
10 Brandon Hall 16 22 20:25.8 6:35/M
11 Taiki Hattori 16 25 20:54.4 6:45/M
12 Michael Umanskiy 16 26 21:02.7 6:47/M
13 Cody Hitchcock 19 35 22:27.6 7:15/M
14 Luc Gault 16 92 30:21.9 9:47/M
15 Andrew Schneider 17 95 30:22.5 9:48/M

Female 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Courtney Schrauben 23 132 35:33.1 11:28/M
2 Justine Leo 23 178 45:45.9 14:45/M

Male 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Dylan Hamilton 20 5 16:45.2 5:24/M
2 Joshua Norton 22 7 16:54.3 5:27/M
3 Ian Fulton 20 8 17:00.4 5:29/M
4 Matt Brown 23 10 17:32.2 5:39/M
5 Conor Kennedy 24 16 18:29.9 5:58/M
6 Ryan Davis 24 189 48:19.4 15:35/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Maggi Silvagi 28 49 24:20.3 7:51/M
2 Kristen Kinderwater 26 84 28:59.5 9:21/M
3 Carly Amhowitz 26 104 31:20.5 10:06/M
4 Nikki Eaken 26 172 44:01.1 14:12/M
5 Rebecca Davis 26 187 48:18.9 15:35/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Andy Smith 28 45 23:58.4 7:44/M
2 Jacob Noell 26 61 25:44.5 8:18/M
3 Ed Pena 28 68 26:24.8 8:31/M
4 Vincent Lipari 29 102 30:57.0 9:59/M
5 Neal Johnson 28 110 31:56.1 10:18/M
6 Adam Tawney 27 129 35:09.2 11:20/M
7 Paul Nonna 27 130 35:09.4 11:20/M
8 Corey Davis 27 191 48:19.7 15:35/M
9 Ben Sowles 26 208 55:43.5 17:58/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Renne Ratliff 31 53 24:42.0 7:58/M
2 Julia Riemenschneider 30 65 25:58.2 8:23/M
3 Christina Chobot 33 100 30:56.2 9:59/M
4 Michelle D’orazio 32 137 35:59.2 11:36/M
5 Sawyer Lipari 30 138 35:59.4 11:36/M
6 Heidi Harlan 32 139 36:01.5 11:37/M
7 Jessica Brar 33 165 41:49.4 13:29/M
8 Christine Marcoux 33 166 42:12.2 13:37/M
9 Jenna Garcia 33 197 50:08.4 16:10/M
10 Jen Wright 30 211 56:20.3 18:10/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Greg Ratliff 31 42 23:19.2 7:31/M
2 Tom Hanah 30 50 24:21.2 7:51/M
3 Michael Rapach 34 59 25:16.2 8:09/M
4 Craig Swiaters 34 66 25:58.8 8:23/M
5 Chris Rapach 32 73 26:44.7 8:37/M
6 Nicholas Diponio 34 101 30:56.3 9:59/M
7 Justin Messer 34 176 45:03.9 14:32/M
8 Andrew Wright 30 213 56:28.3 18:13/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Mullin 35 51 24:24.1 7:52/M
2 Kristina Suchyta 36 67 26:07.2 8:25/M
3 Amanda Morris 36 141 36:21.0 11:44/M
4 Jodie Gordon 39 147 36:55.1 11:55/M
5 Karla Shandonay 38 148 36:59.3 11:56/M
6 Emily Fairchild 36 163 40:37.4 13:06/M
7 Kristy Mallory 37 196 49:40.4 16:01/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Czinder 37 34 22:21.1 7:13/M
2 Matt Berg 39 44 23:50.3 7:41/M
3 Deren Smith 35 58 25:10.6 8:07/M
4 Robert Fairchild 37 161 40:10.2 12:57/M
5 Jasper Yung 39 162 40:27.5 13:03/M
6 Sri Ganesh Buddhavarapu 37 214 57:09.0 18:26/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Linda Christenson 40 48 24:03.7 7:45/M
2 Laura Doran 41 76 26:51.8 8:40/M
3 Iveta Tobiczyk 44 114 32:10.7 10:23/M
4 Stephanie Isenbarg 40 154 37:26.0 12:05/M
5 Tina Zuber 44 159 39:46.1 12:50/M
6 Laura David 43 164 40:49.3 13:10/M
7 Jeanne Regentin 40 207 54:10.3 17:28/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Bissett 42 97 30:45.4 9:55/M
2 Makoto Hattori 44 127 34:54.2 11:15/M
3 Tim Sitanjonay 41 171 42:59.9 13:52/M
4 Dave Pearce 44 173 44:24.2 14:19/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Nikki Horn 46 47 24:02.8 7:45/M
2 Jennifer Halterman 47 74 26:45.8 8:38/M
3 Christy Husted 49 94 30:22.3 9:48/M
4 Lorie Szabo 48 99 30:54.4 9:58/M
5 Kathy Edwards 48 103 31:10.0 10:03/M
6 Lisa Day 45 115 32:12.6 10:23/M
7 Lisa Hall 48 118 33:10.2 10:42/M
8 Dina Sowers 49 125 34:32.2 11:08/M
9 Noelle Cotter 47 136 35:59.0 11:36/M
10 Laurie Malone 47 142 36:37.8 11:49/M
11 Sherry Sebesta 47 145 36:45.7 11:51/M
12 Sachiko Hattori 46 156 37:39.5 12:09/M
13 Margie Vlisides 49 175 44:58.6 14:30/M
14 Vanet Sneckenberger 45 203 53:32.8 17:16/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jeff Fedewa 46 18 18:50.7 6:05/M
2 Greg Hall 48 21 20:25.4 6:35/M
3 John Adams 47 24 20:54.1 6:45/M
4 Brian Flynn 48 31 21:31.0 6:56/M
5 Rusty Robinson 49 33 22:19.8 7:12/M
6 Jeff Mesojedec 45 36 22:33.2 7:16/M
7 Jonathan Halterman 48 70 26:35.0 8:35/M
8 Kevin Parliament 47 79 27:48.9 8:58/M
9 Steve Tobiczyk 48 88 29:11.0 9:25/M
10 Mark Sebesta 49 89 29:16.9 9:26/M
11 Mike Moltzen 48 91 29:20.0 9:28/M
12 Mike O'Connor 47 120 33:22.5 10:46/M
13 Matthew Cotter 46 135 35:57.9 11:36/M
14 Matt Malone 46 143 36:37.9 11:49/M
15 Henry Maicki 48 174 44:26.3 14:20/M
16 Martin Bednarz 46 185 48:00.0 15:29/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kathy Walsh 52 57 25:01.1 8:04/M
2 Joanne Gondert 52 131 35:18.3 11:23/M
3 Maria Kalaj 50 133 35:34.4 11:28/M
4 Jodi Lauingur 51 134 35:45.6 11:32/M
5 Barb Edwards 50 144 36:44.5 11:51/M
6 Theresa Pooley 52 152 37:10.8 11:59/M
7 Sara Hazen 50 153 37:20.8 12:03/M
8 Martha Rumschlag 50 179 45:51.2 14:47/M
9 Aimee Bednarz 53 186 48:02.3 15:30/M
10 Susan Dixon 53 188 48:19.3 15:35/M
11 Renee Walsh 51 194 49:22.7 15:55/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Herbert Cleveland 54 83 28:34.3 9:13/M
2 Mike Walsh 52 85 29:01.9 9:22/M
3 Jim Zittel 54 87 29:06.1 9:23/M
4 Thomas Brice 54 98 30:53.7 9:58/M
5 Mark Pantogiaw 52 111 31:57.2 10:18/M
6 Glenn Visbeck 53 126 34:44.7 11:12/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Barbara Cleveland 55 82 28:22.4 9:09/M
2 Melissa Gallmeier 55 86 29:04.7 9:23/M
3 Diane Mitchell 59 108 31:38.7 10:12/M
4 Laurie Worthington 55 109 31:50.1 10:16/M
5 Eve Milligan 56 116 32:30.6 10:29/M
6 Kathy Passino 55 122 34:15.9 11:03/M
7 Lorianne Anderson 55 182 46:34.7 15:01/M
8 Diane Kinderwater 59 183 46:37.5 15:02/M
9 Donna Pylar 58 199 50:25.1 16:16/M
10 Catherine Cole 59 202 50:53.4 16:25/M
11 Marge Levinson 56 215 1:00:37.3 19:33/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Craig Mulhinch 55 23 20:29.2 6:36/M
2 Rich Allanson 56 37 22:41.2 7:19/M
3 Tom Kinney 56 38 23:01.5 7:25/M
4 Shawn Rowley 56 40 23:13.3 7:29/M
5 Patrick Furlong 57 63 25:56.7 8:22/M
6 Kenneth Clees 59 72 26:43.8 8:37/M
7 Eric Kozlowski 59 93 30:22.1 9:48/M
8 Glen Milligan 59 119 33:17.5 10:44/M
9 Michael Diton 56 190 48:19.5 15:35/M
10 Matt Delaney 55 193 49:20.5 15:55/M
11 Joseph Lacola 56 200 50:47.1 16:23/M

Female 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Nancy Andrzejak 63 167 42:31.5 13:43/M
2 Michele White 63 216 1:00:39.4 19:34/M

Male 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Paul Ranke 62 157 37:46.4 12:11/M
2 Dan Sanders 62 181 46:08.0 14:53/M

Female 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kathy Fisher 65 62 25:50.8 8:20/M
2 Barbara Horton 65 210 56:14.8 18:08/M

Male 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Monk Van Netten 65 52 24:41.7 7:58/M
2 Myron Sedman 67 71 26:38.7 8:35/M
3 Chuck Stewart 68 81 28:20.7 9:08/M
4 Eric Andrzejak 69 121 33:32.8 10:49/M
5 Tim Delaney 65 192 49:14.4 15:53/M
6 Joe Hutson 66 209 55:46.4 17:59/M
7 Bob Horton 65 212 56:20.9 18:10/M

Female 70 to 74

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Trudy Werner 72 201 50:48.7 16:23/M

Male 70 to 74

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 James Carlton 74 54 24:46.7 7:59/M
2 Mark Cryderman 71 55 24:46.9 7:59/M
3 Bob Drapal 72 77 26:55.4 8:41/M

Commerce, Michigan
Provided by Michigan Running Foundation