2017 Weekend Warrior Runfest

back to results

Oct. 8, 2017

2017 Weekend Warrior Runfest
Shelby Township, MI
Provided by Everal Race Management


Weekend Warrior RunFest
Overall Finish List
October 08, 2017

Results Provided by Everal Race Management

Champs Mile Run/Walk
Place
Name
City
Bib No
Age
Gender
Age Group
Total Time
Pace
1
Billy Strother

221
8
M
1 1-99
15:39
15:39/M
2
Savanna Strother

220
9
F
1 1-99
17:38
17:38/M
3
James Lerminez
Sterling Heights MI
187
52
M
2 1-99
30:22
30:22/M
4
Karsyn Hinderliter
Sterling Heights MI
183
6
F
2 1-99
30:22
30:22/M
5
Lori Hinderliter
Sterling Heights MI
184
50
F
3 1-99
30:24
30:24/M
6
Susan Lapienski
Macomb MI
186
67
F
4 1-99
37:33
37:33/M
7
Michelle Irons
Macomb MI
185
39
F
5 1-99
43:58
43:58/M
8
Larry Gaines
Macomb MI
182
51
M
3 1-99
43:58



Weekend Warrior RunFest
5k Run/Walk
Age Group Results
October 08, 2017

Results Provided by Everal Race Management

Male Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicholas Radwick Fraser MI 200 18 1 19:41 6:21/M
Female Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nikol Strother Los Alamos NM 219 37 4 21:47 7:02/M
Male Masters Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Timothy Babinski Sterling Heights M 98 54 5 22:48 7:21/M
Female Masters Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Pamela Lumetta Shelby Township MI 224 47 16 27:35 8:54/M
Male Grand Masters Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Everley Sterling Heights M 222 55 7 24:05 7:46/M
Female Grand Masters Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cheryl Sage Rochester MI 166 50 19 28:07 9:04/M
Male 12 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mateo Mele Warren MI 156 12 20 28:16 9:07/M
2 Lucas Lupinski Shelby Township MI 150 12 39 31:35 10:11/M
3 Joshua Lupinski Shelby Township MI 149 8 43 31:45 10:15/M
4 Logan Zechmeister Utica MI 189 7 87 50:53 16:25/M
Female 12 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Payton Brock Clinton Township M 106 11 71 41:37 13:25/M
Female 13 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Greenlee Anglin Warren MI 96 13 56 34:16 11:03/M
2 Jillian Babich Sterling Heights M 97 14 83 49:13 15:53/M
Male 16 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jerome Jackson Mt. Clemens MI 133 16 6 24:04 7:46/M
2 Mitchell Toomer Saint Clair Shores 172 17 12 25:36 8:15/M
3 Gabriel Callins Mt Clemens MI 110 16 33 30:37 9:53/M
4 Aidan Kallinowski Mt Clemens MI 138 16 78 45:33 14:42/M
Female 16 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karen Basas Macomb MI 103 19 23 29:02 9:22/M
2 Kiara Diggs Mt. Clemens MI 116 17 76 45:27 14:40/M
3 Myracle Hall Mt. Clemens MI 126 17 77 45:32 14:41/M
Male 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bradley Jr Bagans Lenox MI 100 20 3 21:43 7:00/M
Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Collins Ann Arbor MI 202 20 38 31:17 10:05/M
2 Sarah Adams Troy MI 94 23 46 32:25 10:27/M
3 Jordan Morgan Saint Clair Shores 209 23 52 33:20 10:45/M
4 Kelsey Geromin Grand Rapids MI 123 24 53 33:41 10:52/M
5 Britney Miracle Lincoln Park MI 157 21 62 36:38 11:49/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bradley Faber Sterling Heights M 121 28 29 30:19 9:47/M
2 Anthony Theel Mt Clemens MI 171 28 59 35:42 11:31/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Abigail Prather Rochester MI 161 25 37 31:15 10:05/M
2 Ashley Rodino Sterling Heights M 164 27 49 32:38 10:32/M
3 Maricela Beaver Clarkston MI 104 27 55 33:58 10:57/M
4 Shana Dodgson Sterling Heights M 117 25 64 37:33 12:07/M
5 Becky Radtke Brown City MI 163 29 75 44:35 14:23/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Muxlon Brown City MI 225 33 2 20:46 6:42/M
2 Rickie Clark Warren MI 112 34 60 35:59 11:36/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ashley Yandura Berkley MI 180 30 11 25:21 8:11/M
2 Rachael Hummel Clarkston MI 132 32 54 33:45 10:53/M
3 Yoliser Wackter Oakland MI 175 31 58 34:34 11:09/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeremy Missig Sterling Heights M 158 37 48 32:37 10:31/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristy Buckland Armada MI 108 39 26 29:50 9:37/M
2 Kim Smale Grosse Pointe MI 168 36 31 30:25 9:49/M
3 Kerri Heydens Rochester MI 128 38 32 30:26 9:49/M
4 Michelle McMillan Sterling Heights M 154 38 40 31:37 10:12/M
5 Michelle Williams Sterling Heights M 178 39 41 31:38 10:12/M
6 Amy Hinman Saint Clair Shores 130 36 42 31:39 10:13/M
7 Sarah Gillies Mt. Clemens MI 124 36 57 34:30 11:08/M
8 Kerri Zechmeister Utica MI 190 38 86 50:53 16:25/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Jarvis Macomb MI 134 42 10 25:18 8:10/M
2 Dario Mele Warren MI 155 44 21 28:17 9:07/M
3 Jeffrey Basas Macomb MI 102 43 24 29:03 9:22/M
4 Mark Hurley Washington MI 211 41 85 50:22 16:15/M
5 Bruce Brown Macomb MI 107 44 88 52:56 17:05/M
6 Kristian Serr West Bloomfield MI 167 42 90 53:44 17:20/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Barby Knepper Washington MI 142 42 18 27:50 8:59/M
2 Louchrisa Smith Washington MI 169 41 27 29:50 9:37/M
3 Renee Maddox Utica MI 151 41 30 30:22 9:48/M
4 Lori Campbell Chesterfield MI 212 41 67 39:13 12:39/M
5 Kelly Cady Clinton Township M 109 44 70 41:08 13:16/M
6 Cynthia Banks Detroit MI 101 44 72 43:30 14:02/M
7 Kathleen Dicicco Macomb MI 114 44 73 43:38 14:05/M
8 Irelita Jones Harrison Township 137 43 81 49:13 15:53/M
9 Beth Hurley Washington MI 191 40 84 50:21 16:15/M
10 Jenni Price West Bloomfield MI 162 40 89 53:43 17:20/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Vanslambrouck Macomb MI 174 48 14 26:42 8:37/M
2 Brian Orr Macomb MI 159 46 15 27:07 8:45/M
3 Nick Dicicco Macomb MI 115 47 28 30:13 9:45/M
4 Craig Knepper Washington MI 143 46 35 31:10 10:03/M
5 Kelly Lowhorn Clinton Township M 147 46 79 47:25 15:18/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mindy Orr Macomb MI 160 47 22 28:40 9:15/M
2 Mary Augliaro Sterling Heights M 201 46 34 30:44 9:55/M
3 Michele Debski Saint Clair Shores 113 49 44 31:46 10:15/M
4 Jennifer Young Columbia PA 181 46 68 40:34 13:05/M
5 Nicole Jarvis Macomb MI 135 45 74 43:43 14:06/M
6 Tammy Holsworth Brown City MI 131 46 91 1:01:32 19:51/M
7 Amy Werner Brown City MI 177 48 92 1:01:34 19:52/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marty Klingert Utica MI 195 54 8 24:32 7:55/M
2 Bradley Bagans Lenox MI 99 51 9 24:58 8:03/M
3 Joe Lupinski Shelby Township MI 148 51 61 36:16 11:42/M
4 Randy Rogers Macomb MI 165 50 63 37:24 12:04/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeanne Turner Rochester MI 173 50 25 29:29 9:31/M
2 Mary Adams Troy MI 93 50 45 32:24 10:27/M
3 Brenda Begley Highland MI 188 54 66 39:02 12:35/M
4 Kim Kirstein Harrison Township 141 50 93 1:32:57 29:59/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Guest Rochester Hills MI 125 55 13 26:03 8:24/M
2 Curt Deschutter Troy MI 218 56 17 27:38 8:55/M
3 Jeff Mastej Macomb MI 152 55 36 31:10 10:03/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Landis Columbia PA 146 58 47 32:30 10:29/M
2 Kim Kennedy Macomb MI 139 56 50 32:45 10:34/M
3 Penny Hishon Romeo MI 214 58 65 37:51 12:13/M
4 Gloria Allvin Warren MI 95 58 82 49:13 15:53/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Glen Wold Jr Clinton Township M 179 60 69 40:37 13:06/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karen Johnson Macomb MI 136 62 80 48:03 15:30/M
Female 70 and Over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Diane Dunn Walled Lake MI 120 71 51 33:14 10:43/MMen





Weekend Warrior RunFest
10k Run/Walk
Age Group Results
October 08, 2017

Results Provided by Everal Race Management

Male Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Todd Kelly Troy MI 71 56 1 44:10 7:07/M
Female Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Molly Mayernik Washington MI 194 41 5 48:22 7:48/M
Male Masters Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Carosella Rochester MI 57 47 4 46:41 7:32/M
Female Masters Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michele Meckl Macomb MI 207 47 7 49:39 8:00/M
Male Grand Masters Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Mayernik Washington MI 193 65 33 1:12:55 11:46/M
Female Grand Masters Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shell Fairful Rochester Hills MI 65 59 30 1:11:32 11:32/M
Male 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kyle Lapine Troy MI 74 22 14 1:00:48 9:48/M
2 April McKeruey Swartz Creek MI 223 24 36 1:20:20 12:57/M
3 Kyle Birmingham Clio MI 54 20 39 1:46:15 17:08/M
Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathryn Milarch Brighton MI 78 24 18 1:01:59 10:00/M
2 Kati Klocke Yale MI 205 21 24 1:06:33 10:44/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Morgan Warren MI 81 27 26 1:06:53 10:47/M
2 Chad Miller Saint Clair Shores 79 29 32 1:11:41 11:34/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Caitlyn Maki Hazel Park MI 76 26 28 1:08:26 11:02/M
2 Brianna Wilson Eastpointe MI 91 27 31 1:11:38 11:33/M
3 Megan Hill North Branch MI 69 28 43 1:46:22 17:09/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristopher Rose Washington DC 208 30 2 44:54 7:15/M
2 Jed Hummel Clarkston MI 70 31 3 45:37 7:21/M
3 Jon Brickman Macomb MI 56 33 8 50:01 8:04/M
4 Cody Rudolph Brighton MI 86 33 17 1:01:52 9:59/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Laura Walters Brighton MI 90 33 19 1:02:13 10:02/M
2 Kelly Morgan Warren MI 80 30 25 1:06:52 10:47/M
3 Kathryn Kline Shelby Township MI 73 33 29 1:10:57 11:27/M
4 Megan Fiero Birch Run MI 66 33 40 1:46:16 17:08/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carl Ciaramitaro Troy MI 58 36 6 49:05 7:55/M
2 Tyson Herman Macomb MI 68 38 11 56:35 9:08/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicole Neumann Shelby Twp MI 82 35 13 58:41 9:28/M
2 Rebecca Schultz Macomb MI 87 38 21 1:04:10 10:21/M
3 Becky McNalley Flushing MI 77 35 41 1:46:17 17:09/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Cole Macomb MI 60 43 9 53:03 8:33/M
2 Scott Cieslak Utica MI 59 43 27 1:07:56 10:57/M
3 Keith Verellen White Lake MI 197 44 34 1:14:44 12:03/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stefania Hutchins Macomb MI 17 40 10 53:07 8:34/M
2 Linda Edgar New Baltimore MI 64 41 12 56:55 9:11/M
3 Monica Peterson White Lake MI 192 44 15 1:01:34 9:56/M
4 Stacie Ziehm Harrison Township 92 44 16 1:01:45 9:58/M
5 Dawn Campbell Chesterfield MI 213 41 20 1:03:19 10:13/M
6 Aimee Verellen White Lake MI 196 42 35 1:16:05 12:16/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Debbie MacIolek Macomb MI 75 47 22 1:05:31 10:34/M
2 Julie Klocke Yale MI 204 47 23 1:06:33 10:44/M
3 Betty Tucker Clio MI 88 48 38 1:25:58 13:52/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Calista Collins North Branch MI 61 52 42 1:46:21 17:09/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Drapalski Rochester MI 63 60 37 1:21:00 13:04/MMen




Weekend Warrior RunFest
1/2 Marathon
Age Group Results
October 08, 2017

Results Provided by Everal Race Management

Male Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeb Singer Brooklyn NY 42 36 1 1:31:58 7:01/M
Female Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Aimee Kalisz Harrison Township 24 30 3 1:45:34 8:04/M
Male Masters Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Neal Obermyer Fort Gratiot MI 206 54 2 1:41:38 7:45/M
Female Masters Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jessica Kaiser Harrison Township 22 45 8 1:53:29 8:40/M
Male Grand Masters Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ray Ledezma Fort Gratiot MI 30 56 4 1:45:45 8:04/M
Female Grand Masters Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ann Anstett Sarnia ON 1 54 11 2:02:10 9:20/M
Male 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Zachary Johnson Waterford MI 20 23 30 2:22:43 10:54/M
Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Aniela Sosnowski Auburn Hills MI 44 23 15 2:03:24 9:25/M
2 Brooke Foulds Grand Blanc MI 12 24 16 2:05:34 9:35/M
3 Ariel Tucker Grand Rapids MI 49 23 21 2:11:56 10:04/M
4 Rachel Shercliffe Auburn Hills MI 41 24 35 2:26:46 11:12/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ashley Rathke Royal Oak MI 37 27 28 2:21:47 10:49/M
2 Rachel Kalin Memphis MI 23 26 46 3:03:33 14:01/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Orians Okemos MI 35 33 27 2:21:28 10:48/M
2 Patrick Hayes Saginaw MI 16 32 36 2:30:38 11:30/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melissa Stefanic Warren MI 45 34 26 2:20:42 10:44/M
2 Jessica Cyprus Harrison Township 9 33 32 2:24:45 11:03/M
3 Misty Medeiros Windsor ON 33 31 41 2:48:32 12:52/M
4 Angela Hardesty Brighton MI 15 32 42 2:48:41 12:53/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Samuel Willingham Wayne MI 52 37 23 2:16:33 10:25/M
2 Anthony Atrasz Troy MI 3 39 29 2:22:17 10:52/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Virginia Ellsworth Washington MI 10 39 13 2:03:05 9:24/M
2 Amanda Celeste Macomb MI 8 35 24 2:17:00 10:27/M
3 Karen Johnston South Lyon MI 21 39 47 3:06:29 14:14/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joe Zabramski Redford Twp. MI 198 43 18 2:08:57 9:51/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Danielle Arnott Harrison Township 2 43 10 1:58:27 9:03/M
2 Christine Salamango Ferndale MI 40 43 12 2:02:35 9:21/M
3 Barbara Caliston Kitchener ON 7 43 34 2:25:48 11:08/M
4 Brandy Watson Shelby Township MI 50 43 40 2:48:01 12:50/M
5 Lisa Taylor Warren MI 48 43 45 2:52:10 13:09/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael James Macomb MI 18 46 5 1:46:28 8:08/M
2 Tom James Saint Clair Shores 19 49 31 2:23:42 10:58/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dorothy Krawczyk Avoca MI 28 47 22 2:14:11 10:15/M
2 Barb Fields Linden MI 11 47 33 2:25:21 11:06/M
3 Kristine Moore Imlay City MI 203 49 37 2:36:36 11:57/M
4 Vasiliki Collins Troy MI 216 47 43 2:49:41 12:57/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Roman Sterling Heights M 38 52 6 1:49:16 8:20/M
2 Eugene Surdutovich Ann Arbora MI 210 51 7 1:53:20 8:39/M
3 John Fox Akron MI 215 53 17 2:08:44 9:50/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julie Gallagher Grand Blanc MI 13 54 19 2:09:06 9:51/M
2 Carol Miller Macomb MI 34 54 25 2:18:36 10:35/M
3 Konstantina Stavropoulos Birmingham MI 217 51 39 2:46:33 12:43/M
4 Kimberly Bush Sterling Heights M 6 54 44 2:51:23 13:05/M
5 Sally Bechtel Yale MI 4 50 48 3:11:38 14:38/M
6 Lori Martich Harper Woods MI 32 54 49 3:19:52 15:15/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Wilk Sterling Heights M 51 58 9 1:56:33 8:54/M
2 Eric Kozlowski Oakland MI 27 59 14 2:03:23 9:25/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Knoll Warren MI 26 61 20 2:11:19 10:01/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Brown Minneapolis MN 5 65 38 2:45:09 12:36/M