Oakland County Championships

back to results

May. 25, 2007

Oakland County Championships
South Lyon, MI


TEAMS
1. Troy 76; 2. West Bloomfield 61; 3. Clarkston 49.5; 4. (tie) Rochester Adams and Southfield 49; 6. Novi 35; 7. Farmington Harrison 33; 8. Milford 28; 9. Walled Lake Northern 26; 10. Waterford Mott 25; 11. Rochester 23; 12. Detroit Country Day 20; 13. (tie) Pontiac Northern and Southfield Christian 19; 15. (tie) South Lyon, Birmingham Seaholm and Lakeland 16; 18. Oxford 14; 19. Farmington 13; 20. Farmington Mercy 12; 21. Walled Lake Central 10; 22. (tie) Walled Lake Western and North Farmington 9; 24. Holly 7; 25. Ferndale 6.5; 26. (tie) Berkley and Waterford Kettering 6

DISCUS
1. Kari Prena (Walled Lake Central) 114-5, 2. Bridgette Tinsley (Walled Lake Northern) 107-6, 3. Stephanie Carlson (Clarkston) 107-4, 4. Daphne Hidayetoglu (West Bloomfield) 104-4, 5. Katie O‚€™Leary (Lakeland) 104-1, 6. Jena Law (Milford) 101-8.

SHOT PUT
1. Courtney Whalen (Farmington Mercy) 37-10 1/2, 2. Kaitlin McKenna (Farmington) 37-8 1/2, 3. Angela Scarber (Waterford Kettering) 37-1 1/2, 4. Shaunte Waller (Oxford) 35-2 1/2, 5. Chanel Hernandez (Waterford Mott) 34-9 1/2, 6. Alysha Johnson (Walled Lake Western) 34-9 1/2.

HIGH JUMP
1. Shelleyse Richardson (West Bloomfield) 5-4, 2. Heather Armiak (Novi) 5-4, 3. Erica Soloman (Detroit Country Day) 5-0, 4. Stephanie Thorstad (Clarkston) 5-0, 5. Alyssa Swindlehurst (Cla rkston) 5-0, 6. (tie) Deanna Eamanuel (Ferndale) and Jena Manilla (Clarkston) 4-10.

POLE VAULT
1. Kaitlyn Shelar (Novi) 10-5, 2. Dana Johns (Clarkston) 9-6, 3. Paige Locher (Lakeland) 9-0, 4. Kiley Tobel (Walled Lake Western) 9-0, 5. Hanna Saarinen (Walled Lake Northern) 8-6, 6. Serena Batchelor (Holly) 8-6.

LONG JUMP
1. Shelleyse Richardson (West Bloomfield) 16-8 1/2, 2 Andrea Kramer (Novi) 16-3 1/4, 3. Marissa Martin (Birmingham Seaholm) 16-2 3/4, 4. Amanda Green (South Lyon) 16-2, 5. Charlotte Cahill (North Farmington) 15-11 3/4, 6. Stephanie Thorstad (Clarkston) 15-10 1/2.

3200 RELAY
1. Troy (Grace Green, Franki Adamski, Sam Hsieh, Jennifer Yee) 9:31.2, 2. Rochester Adams 9:36.9, 3. Novi 9:38.6, 4. Southfield Christian 9:45.6, 5. Milford 9:56.3, 6. Walled Lake Northern 9:58.1.

100 HURDLES
1. Leslie Aririguzo (West Bloomfield) 14.4, 2. Autumn Touchstone (Clarkston) 15.3, 3. Rachel Falzon (Milford) 15.5, 4. Marissa Martin (Birmingham Seaholm) 15.8, 5. Brandi Whiteman (Holly) 16.2, 6. Ashley Hart (Berkley) 16.3.

100 DASH
1. Bridgette Owens (Southfield) 11.9, 2. Jovonne Tyson-King (Rochester Adams) 12.1, 3. Lauren Drayton (Troy) 12.2, 4. Leslie Arririguzo (West Bloomfie ld) 12.3, 5. Kristen Hardy (Farmington Harrison) 12.4, 6. Shardae Parker (Farmington Harrison) 12.9.

800 RELAY
1. Southfield 1:44.0, 2. Farmington Harrison 1:44.3, 3. Pontiac Northern 1:45.2, 4. Waterford Mott 1:45.3, 5. South Lyon 1:45.5, 6. West Bloomfield 1:45.5.

1600 RUN
1. Grace Green (Troy) 5:07.7, 2. Tiffany Abrahamian (Rochester) 5:10.0, 3. Cally Macumber (Rochester Adams) 5:12.8, 4. Christina Capriccioso (West Bloomfield) 5:13.2, 5. Rachel Carter (Southfield Christian) 5:16.8, 6. Alex Mathews (Birmingham Seaholm) 5:22.0.

400 RELAY
1. Troy 49.7, 2. Farmington Harrison 50.3, 3. Pontiac Northern 50.8, 4. Detroit Country Day) 50.8, 5. Southfield 50.9, 6. South Lyon 51.1.

400 DASH
1. Katrina Drayton (Troy) 56.8, 2. Sierra Tate (Farmington Harrison) 57.9, 3. Asia Rawls (Waterford Mott) 58.2, 4. Taylor Willis-Moore (Detroit Country Day) 59.7, 5. Hannah George (Oxford) 61.0, 6. Carlie Green (Milford) 61.2.

300 HURDLES
1. Bridgette Owens (Southfield) 44.9, 2. Autumn Touchstone (Clarkston) 46.2, 3. Rachel Falzon (Milford) 46.6, 4. Rachel Leads (Farmington) 46.6, 5. Desiree Pettiford (Pontiac Northern) 46.9, 6. Areanna Lee (Pontiac Northern) 47.3.

800 RUN
1. Lauren Quaintance (Walled Lake Northern) 2:14.1, 2. Kim Secord (Rochester) 2:20.1, 3. Michaela Crew (Lakeland) 2:20.5, 4. Kristin Byrne (Rochester Adams) 2:22.8, 5. Samantha Hsieh (Troy) 2:23.6, 6. Camille Zaidieh (Southfield) 2:23.9.

200 DASH
1. Jovonne Tyson-King (Rochester Adams) 25.3, 2 Katrina Drayton (Troy) 25.7, 3. Lauren Drayton (Troy) 26.0, 4. Charlotte Cahill (North Farmington) 26.5, 5. Omenka Uchendu (Birmingham Groves) 26.9. 6. April Johnson (Ferndale) 27.0.

3200 RUN
1. Megan Carter (Southfield Christian) 10:56.1, 2. Grace Green (Troy) 10:58.9, 3. Megan Goethals (Rochester) 10:59.5, 4. Kristen Smith (Clarkston) 11:02.9, 5. Amy Noser (Rochster Adams) 11:06.6, 6. Christina Capriccioso (West Bloomfield) 11:09.5.
1600 RELAY 1. Southfield 4:05.2, 2. Waterford Mott 4:06.8, 3. Milford 4:09.7, 4. Pontiac Notre Dame Prep 4:09.8, 5. Oxford 4 :10.6, 6. West Bloomfield 4:11.7.



TEAMS
1. Southfield 52; 2. Lakeland 44; 3. (tie) Birmingham Brother Rice and Birmingham Detroit Country Day 43; 5. Farmington 38; 6. Novi Detroit Catholic Central 33; 7. Orchard Lake St. Mary‚€™s 30; 8. Stoney Creek 29; 9. Ferndale 28; 10. (tie) Troy and Walled Lake Central 24; 12. Holly 22; 13. Madison Heights Lamphere 21; 14. (tie) Birmingham Groves and Milford 18; 16. (tie) Lake Orion and Birmingham Seahol m) 18. Rochester Adams 16; 19. (tie) South Lyon and Rochester 15; 21 Pontiac Northern 14; 22. (tie) Berkley and Southfield Lathrup 10; 24. Novi 9; 25. (tie) Hazel Park and Clarenceville 8.

DISCUS
1. Mike Martin (Detroit Catholic Central) 147-5, 2. Mike Denison (Walled Lake Central) 144-4, 3. Brian Wing (Brother Rice) 143-3, 4. Kenny Demens (Detroit Country Day) 142-0, 5. Doug Ehardt (Stoney Creek) 1412-5. 6. Dan Taylor (Lakeland) 141-2.

SHOT PUT
1. Mike Martin (Detroit Catholic Central) 59-9 1/2, 2. Jake Maloney (Detroit Catholic Central) 51-8 1/4, 3. Ron Horne (Southfield Lathrup) 50-8 1/2, 4. Kayon Swanson (Southfield) 49-5 1/2, 5. Doug Ehardt (Stoney Creek) 46-8, 6. Derek Kreiner (Holly) 45-10.

HIGH JUMP
1. Andy Ollie (Holly) 6-6, 2. Kris Amos (Birmingham Groves) 6-5, 3. Kevin Lanier (Lakeland) 6-5, 4. Larry Lindsey (Troy) 6-4, 5. Mike Zito (Rochester) 6-2, 6. Eric Evans (Southfield Lathrup) 6-2.

POLE VAULT
1. Kyle Johns (Lake Orion) 13-2, 2. Justin Trombley (Lakeland) 13-2, 3. Jon Denys (South Lyon) 12-10, 4. Justin Amara-Parent (Lakeland) 12-10, 5. David Pichla (Walled Lake Northern) 12-2, 6. Jonathan Grinter (North Farmington) 12-2.

LONG JUMP
1. Stephen Byars (Farmington) 22-2 1/2, 2. Benny Fowler (Detroit Country Day) 21-6 3/4, 3. Stephen Heard (Ferndale) 21-5 1/2, 4. David Barton (Birmingham Seahlm) 21-2 1/2, 5. Alan Bussey (Southfield Christian) 20-10 1/2, 6. Max Klindt (Birmingham Seaholm) 20-2 1/2.

3200 RELAY
1. Rochester Adams 8:01.7, 2. Troy 8:06.5, 3. Stoney Creek 8:07.8, 4. Orchard Lake St. Mary‚€™s 8:09.8, 5. Detroit Catholic Central 8:10.5, 6. Novi 8:15.4.

110 HURDLES
1. Kevin Lanier (Lakeland) 14.1, 2. Imani DuPerry (Brother Rice) 14.6, 3. Wayne Sanders (Rochester Adams) 14.6, 4. Antoine Mason (Oak Park) 14.6, 5. Jason Heist (Farmingt on) 14.7, 6. Justin Siller (St. Mary‚€™s) 14.8.

100 DASH
1. Chris Rucker (Detroit Country Day) 10.4, 2. Earnest Cleary (Ferndale) 10.7, 3. James Rogers (Madison Heights Lamphere) 10.8, 4. Jairus Saunders (Rochester) 10.8, 5. Kevin Davis (West Bloomfield) 10.8, 6. Taurian Washington (St. Mary‚€™s) 10.9.

800 RELAY
1. Southfield (Jonathan Blakely, Michael Tinsley, Sean Young, Rumeal McKinney) 1:26.4, 2. Detroit Country Day 1:26.6, 3. Pontiac Northern 1:28.6, 4. Milford 1:29.4, 5. Birmingham Groves 1:29.9, 6. Rochester 1:30.7.

1600 RUN
1. Anthony Wile (Brother Rice) 4:20.9, 2. Alex Harris (Royal Oak Shrine) 4:23.7, 3. Ted Howard (Birmingham Seaholm) 4:24.4, 4. Joe Banyai (Royal Oak) 4:26.1, 5. Neal Duggan (Troy Athens) 4:26.4, 6. Chris Johnson (Ferndale) 4:27.1.

400 RELAY
1. Detroit Country Day 42.8, 2. Farmington 42.8, 3. Southfield 43.0, 4. Ferndale 43.5, 5. South Lyon 43.6, 6. Pntiac Northern 43.8.

400 DASH
1. James Rogers (Madison Heights Lamphere) 49.2, 2. John Stewart (Clarenceville) 49.6, 3. Jarrod Hamilton (Ferndale) 49.6, 4. Keontay Sangster (Pontiac Northern) 49.9, 5. Cameron Lampkin (Berkley) 50.0, 6. Jack Coleman (Holly) 50.2.

300 HURDLES
1. Kevin Lanier (Lakeland) 38.6, 2. Imani DuPerry (Brother Rice) 38.8, 3. Nick Cooper (Avondale) 40.4, 4. Justin Siller (St. Mary‚€™s) 40.5, 5. Kris Poling (Stoney Creek) 40.5, 6. Jon Craven (Farmington) 408.

800 RUN
1. Tayler Peruski (St. Mary‚€™s) 1:55.5, 2. Chris Merrell (Hazel Park) 1:57.2, 3. Nick Lamora (Clarkston) 1:57.9, 4. Mark Hoyer (Stoney Creek) 1:58.2, 5. Chas Irmen (St. Mary‚€™s) 1:58.6, 6. Will Kane (Birmingham Seaholm) 1:59.0.

200 DASH
1. Rumeal McKinney (Southfield) 21.6, 2. Stephen Byars (Farmington) 22.1, 3. Sean Young (Southfield) 22.2, 4. Jack Coleman (Holly) 22.2, 5. James Rogers (Madison Heights Lamphere) 22.2, 6. Spencer Banks (Milford) 22.3.

3200 RUN
1. Jake Hill (Walled Lake Central) 9:28.2, 2. Mike Murphy (Brother Rice) 9:33.8, 3. Tony Sanfilippo (Walled Lake Central) 9:38.5, 4. Stephen Fuelling (Milford) 9:42.2, 5. Michael Wheat (Novi) 9:44.8, 6. Justin Battle (Birmingham Groves) 9:46.2

1600 RELAY
1. Southfield (Bria n Webster, Jonathan Blakely, Donald Brown, Sean Young) 3:23.3, 2. Troy 3:24.2, 3. Stoney Creek 3:26.2, 4. South LYon 3:26.8, 5. Berkley 3:27.3, 6. Brother Rice 3:27.7.