2017 Lenawee County Preview

back to results

Aug. 19, 2017

2017 Lenawee County Preview
Tecumseh, MI
Provided by A2 Race Management


RaceTab by MileSplit/FloSports A2 Race Management, a2racemangement.com

Lenawee County Preview - 8/19/2017 8:13:48 PM
Tecumseh High School, Tecumseh, MI

Freshman Sophomore Girls 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Maggie Raab 10 Adrian 21:19.4
2 Kaitlin Knape 9 Tecumseh 21:24.1 1
3 Brooke Hildebrandt 9 Adrian Lenawee Chris 21:43.1
4 Fiona Brown 10 Blissfield 22:20.5 2
5 Amber Czeiszperger 10 Hudson 22:53.3
6 Marina Kramer 9 Sand Creek 23:14.5 3
7 Kara Stutzman 9 Blissfield 23:21.0 4
8 Madison Kendall 10 Adrian 23:27.2
9 Megan Weidmayer 10 Blissfield 24:34.7 5
10 Makayla Fletcher 10 Clinton 24:54.7 6
11 Becca Fuhrmann 10 Tecumseh 25:05.8 7
12 Hannah Reckner 10 Sand Creek 25:14.9 8
13 Sienna Morlock 10 Sand Creek 25:21.4 9
14 Alissa King 9 Clinton 25:39.0 10
15 Izzy Brigman 10 Tecumseh 25:48.6 11
16 Faith Stull 9 Tecumseh 25:55.1 12
17 Brook Fetter 9 Adrian Madison 26:00.0
18 Ashlynn Reed 10 Blissfield 26:08.9 13
19 Kyleigh Morlock 9 Sand Creek 26:12.4 14
20 Emma Hampel 10 Clinton 26:38.5 15
21 Anna Loar 10 Hudson 26:54.3
22 Rylee Clairday 10 Onsted 26:59.7
23 Kaylee MacDonald 9 Onsted 27:00.7
24 Rachel Welter 10 Tecumseh 27:02.5 16
25 Emily Kirpatrick 9 Onsted 27:04.8
26 Elizabeth Milner 10 Blissfield 28:09.8 17
27 Reagan Ayers 10 Adrian Lenawee Chris 29:28.6
28 Audrey Salenbien 10 Sand Creek 29:46.3 18
29 Briana Damon 9 Sand Creek 29:57.1 19
30 Ja'Kai Aiken 9 Tecumseh 30:05.5 20
31 Emma Linger 9 Adrian Madison 30:27.3
32 Ahna Marry 9 Hudson 30:52.8
33 Grace Smith 10 Onsted 31:26.8
34 Susan Tan 10 Adrian 32:51.8
35 Isabell Young 10 Adrian Madison 33:11.5
36 Ashley Bouse 9 Clinton 33:29.2 21
37 Jordan Hurley 10 Clinton 33:33.9 22
38 Aubrey Janeczek 10 Tecumseh 33:44.8 23
39 Emily Evers 10 Clinton 33:58.9 24
40 Amanda Appleman 10 Britton Deerfield 34:18.4
41 Francis Hildreth 9 Sand Creek 35:00.5 25
42 Ashleigh Desjardins 10 Clinton 35:10.9 26



Freshman Sophomore Girls 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Blissfield 41 2 4 5 13 17 - -
Total Time: 2:04:35 Average: 24:54.95 1-5 Split: 5:50
2 Tecumseh 47 1 7 11 12 16 20 23
Total Time: 2:05:16 Average: 25:03.20 1-5 Split: 5:39
3 Sand Creek 52 3 8 9 14 18 19 25
Total Time: 2:09:50 Average: 25:57.86 1-5 Split: 6:32
4 Clinton 74 6 10 15 21 22 24 26
Total Time: 2:24:16 Average: 28:51.03 1-5 Split: 8:40


Freshman Sophomore Boys 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Ivan Westgate 10 Onsted 18:07.5 1
2 Nathen Letson 10 Adrian 18:57.8 2
3 Ethan Goodrow 10 Onsted 19:03.8 3
4 Kyle Mackey 9 Tecumseh 19:23.7 4
5 Christian Fischer 9 Blissfield 19:32.7
6 Blake Klocke 10 Onsted 19:40.0 5
7 Quinten Perry 9 Sand Creek 19:47.0 6
8 Jude Campbell 10 Blissfield 19:52.3
9 Evan Johnson 9 Adrian 20:00.7 7
10 Nick Forche 10 Sand Creek 20:06.7 8
11 Casey James 10 Adrian 20:08.6 9
12 Nate Chavez 9 Clinton 20:10.5 10
13 Matt DeVitto 9 Tecumseh 20:12.7 11
14 Hunter Comstock 10 Adrian 20:13.2 12
15 Cameron Kemppainen 9 Tecumseh 20:17.9 13
16 Noah Manuszak 10 Tecumseh 20:30.3 14
17 Gabe Rosas II 10 Tecumseh 20:34.9 15
18 Justin Cooke 10 Tecumseh 20:35.6 16
19 Jonah Rankin 9 Onsted 21:08.4 17
20 Eric Briggs 9 Clinton 21:27.7 18
21 Kenny Jarchow 9 Addison 21:37.7
22 Tyler Bolenbaugh 9 Hudson 21:42.0
23 Logan McRobert 10 Onsted 21:46.3 19
24 Evan Walsh 10 Tecumseh 21:48.6 20
25 Romaro Guerrero 9 Adrian 21:51.2 21
26 Todd King 9 Clinton 21:57.7 22
27 Riley Malarney 9 Adrian 22:30.9 23
28 Noah Holland 9 Tecumseh 22:36.3
29 Steven Posa 10 Clinton 22:43.8 24
30 Shane Skinner 9 Sand Creek 22:47.0 25
31 Caleb Gramm 10 Addison 22:59.1
32 Ben Nieto 10 Hudson 23:02.9
33 Wyatt Keller 10 Morenci 23:05.8
34 Brennan Osborne 9 Morenci 23:13.3
35 Jared Gleckler 10 Morenci 23:15.4
36 Jose Ramirez 9 Adrian 23:15.7 26
37 Aydan Kaiser 10 Morenci 23:20.3
38 Nethanel Leupold 9 Adrian Madison 23:33.9
39 Zane Watkins 9 Adrian 23:40.0
40 Ryan Woods 10 Sand Creek 23:58.0 27
41 Cole Luck 10 Sand Creek 24:07.2 28
42 Michael Tan 9 Adrian 24:12.6
43 Daniel Shovels 10 Clinton 24:32.4 29
44 Spencer Toner 10 Adrian 24:39.2
45 Cooper Goble 10 Britton Deerfield 24:39.4
46 Kyle Bayes 9 Onsted 24:49.5 30
47 Nick Oliver 9 Clinton 25:40.5 31
48 Drake Johns 9 Tecumseh 25:58.6
49 Nathan Hunter 9 Adrian 26:00.5
50 Andrew Selenko 9 Tecumseh 26:50.7
51 Reese Nevins 9 Tecumseh 27:26.0
52 Jacob Gilliam 9 Tecumseh 27:53.8
53 Marcus Arnett 9 Hudson 28:14.9
54 Matt Blaska 9 Tecumseh 28:35.5
55 Anthony Holt 9 Hudson 29:01.1
56 Luke Jackson 10 Sand Creek 29:31.7 32
57 Austin Scheffler 9 Britton Deerfield 29:48.9
58 Kyle Settles 10 Clinton 31:20.5 33
59 Jacob Damon 9 Sand Creek 32:57.1 34
60 Ian Rick 10 Tecumseh 33:47.4



Freshman Sophomore Boys 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Onsted 45 1 3 5 17 19 30 -
Total Time: 1:39:46 Average: 19:57.15 1-5 Split: 3:39
2 Adrian 51 2 7 9 12 21 23 26
Total Time: 1:41:12 Average: 20:14.27 1-5 Split: 2:54
3 Tecumseh 57 4 11 13 14 15 16 20
Total Time: 1:41:00 Average: 20:11.83 1-5 Split: 1:12
4 Sand Creek 94 6 8 25 27 28 32 34
Total Time: 1:50:46 Average: 22:09.14 1-5 Split: 4:21
5 Clinton 103 10 18 22 24 29 31 33
Total Time: 1:50:52 Average: 22:10.38 1-5 Split: 4:22


Junior Senior Girls 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Lauren Goodrow 12 Onsted 21:20.3
2 Katie Selenko 11 Tecumseh 21:22.7 1
3 Sydney Feekings 12 Hudson 21:43.8 2
4 Riley Zick 12 Adrian 21:58.8 3
5 Vivian Messerschmidt 12 Sand Creek 22:03.5 4
6 Mikayla Bowen 11 Hudson 22:24.5 5
7 Rachel Stockford 11 Tecumseh 22:47.3 6
8 Lexi Hill 11 Hudson 22:49.2 7
9 Katie Weatherford 12 Tecumseh 22:53.7 8
10 Haley Wilkes 12 Addison 22:57.5 9
11 Casey Reed 12 Blissfield 22:59.1
12 Sarah Weidmayer 11 Blissfield 23:08.7
13 Reese Dillard 12 Adrian Madison 23:11.3
14 Alexandria Bayes 11 Onsted 23:17.4
15 Anne Wong 11 Adrian Madison 23:33.8
16 Mya Shirey 11 Hudson 23:42.3 10
17 Meadow Robinson 11 Onsted 23:49.1
18 Megan Bower 12 Britton Deerfield 24:09.1 11
19 Halena Dickerson 11 Sand Creek 24:13.5 12
20 Caroline Lewis 11 Adrian 24:15.4 13
21 Bradey Osborn 11 Morenci 24:20.5
22 Kayleigh Barrett 11 Britton Deerfield 25:15.6 14
23 Anna Schafer 11 Adrian 25:41.1 15
24 Vanessa Hernandez 12 Adrian 25:49.5 16
25 Harley Sholl 12 Hudson 25:55.2 17
26 Gabrielle England 11 Onsted 25:59.4
27 Shianne Muessig 12 Clinton 26:35.0
28 Deltann Pape 11 Sand Creek 26:35.4 18
29 Chelsea Short 11 Adrian Madison 26:38.3
30 Eva Marshall 12 Addison 26:45.9 19
31 Bri McNatt 11 Clinton 27:22.7
32 Destiny Hoot 12 Sand Creek 27:41.4 20
33 Kallen Mohr 11 Sand Creek 27:53.4 21
34 Sam Guinn 10 Adrian 27:59.6 22
35 Ashton Johnson 12 Adrian 28:03.8 23
36 Keynia Breeding 10 Adrian Madison 28:09.9
37 Maggie Loesch 12 Britton Deerfield 28:18.7 24
38 Allie Kaiser 11 Morenci 28:53.3
39 Chelsea Scheffler 11 Clinton 29:31.6
40 Faith Ford 12 Clinton 29:56.5
41 Kendall Brown 12 Tecumseh 30:29.8 25
42 Miranda Constable 12 Sand Creek 30:46.5 26
43 Brooklyn Beard 12 Britton Deerfield 31:00.5 27
44 Sienna Frost 11 Addison 31:14.4 28
45 Maranda Harris 11 Morenci 31:39.6
46 Jamie Waid 11 Addison 32:59.7 29
47 Abbie White 11 Morenci 33:08.1
48 Zoe Meyers 12 Tecumseh 33:18.0 30
49 Faith Scheffler 12 Britton Deerfield 33:43.0 31
50 Maria Pace 12 Adrian 33:48.6 32
51 Maria Orazco 11 Adrian 33:51.7
52 Brittany Evers 12 Britton Deerfield 35:19.1 33
53 Rose Perkins 12 Tecumseh 35:38.6 34
54 Madison Bohn 12 Sand Creek 36:19.7 35
55 Kaitlyn Johnson 11 Sand Creek 37:38.5
56 Carley Allison 12 Addison 38:30.4 36
57 Tara Beyer 12 Addison 38:34.0 37



Junior Senior Girls 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Hudson 41 2 5 7 10 17 - -
Total Time: 1:56:35 Average: 23:18.95 1-5 Split: 4:12
2 Adrian 69 3 13 15 16 22 23 32
Total Time: 2:05:45 Average: 25:08.84 1-5 Split: 6:01
3 Tecumseh 70 1 6 8 25 30 34 -
Total Time: 2:10:52 Average: 26:10.29 1-5 Split: 11:56
4 Sand Creek 75 4 12 18 20 21 26 35
Total Time: 2:08:27 Average: 25:41.37 1-5 Split: 5:50
5 Britton Deerfield 107 11 14 24 27 31 33 -
Total Time: 2:22:27 Average: 28:29.31 1-5 Split: 9:34
6 Addison 121 9 19 28 29 36 37 -
Total Time: 2:32:28 Average: 30:29.55 1-5 Split: 15:33


Junior Senior Boys 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Travis Carson 12 Sand Creek 17:33.1 1
2 Zach Morse 11 Addison 17:52.2 2
3 Ian Thomsen 12 Tecumseh 17:52.8 3
4 Daniel Holder 12 Hudson 18:02.3
5 Alex Lammers 12 Tecumseh 18:18.8 4
6 Matt Doyle 12 Onsted 18:43.4
7 Lawrence Force 11 Adrian 19:02.9 5
8 Dontae Edwards 12 Adrian 19:06.0 6
9 Charlie Raab 12 Adrian 19:06.9 7
10 Josh Holder 11 Hudson 19:13.5
11 Parker Hedrick 11 Tecumseh 19:21.5 8
12 Logan Hudson 12 Blissfield 19:24.3
13 Lucas Manuszak 12 Tecumseh 19:47.2 9
14 Caleb Gleckler 12 Morenci 20:05.8
15 Connor Stowell 11 Morenci 20:16.4
16 Griffin Reynard 11 Sand Creek 20:17.0 10
17 Spencer Stevens 12 Sand Creek 20:18.7 11
18 Alex Kelly 11 Adrian Madison 20:27.8 12
19 Jesse Heistan 11 Hudson 20:29.6
20 Matt Carey 12 Sand Creek 20:35.3 13
21 Elijah Mckown 11 Onsted 20:45.7
22 Gavin McAndrews 11 Addison 20:47.3 14
23 Gabe Guerrero 11 Adrian 20:54.5 15
24 Matthew Poling 11 Addison 21:16.1 16
25 Christopher Butler 11 Blissfield 21:26.5
26 Anthony Contreras 11 Adrian Madison 21:43.5 17
27 Zac Steiner 11 Addison 21:49.3 18
28 Lucas Crumb 12 Clinton 21:53.6
29 Nick Adams 12 Adrian Madison 22:11.1 19
30 Chaise Hanawalt 11 Hudson 22:17.4
31 Blake Grimes 12 Adrian 22:27.0 20
32 Dillon Gibbs 11 Morenci 22:28.8
33 Andrew Towler 11 Tecumseh 22:34.7 21
34 Carson Kiss 11 Onsted 22:51.2
35 Josh Brown 11 Addison 23:10.4 22
36 Trevor Pilbeam 12 Adrian 23:12.0 23
37 Marcos Muhl 12 Adrian Madison 23:19.0 24
38 Tanner Luce 11 Adrian Madison 23:25.9 25
39 Kyle Bartush 11 Britton Deerfield 23:49.8
40 Joe Baker 11 Sand Creek 24:04.5 26
41 Joseph Hayes 12 Clinton 24:13.9
42 Brandon Beach 11 Clinton 24:17.2
43 Matthew Bach 11 Sand Creek 24:27.5 27
44 Luke Wheeler 11 Sand Creek 24:36.4 28
45 Zachary Zyla 12 Sand Creek 25:11.6
46 Sean Newlin 12 Blissfield 26:51.0
47 Braeden Newsome 11 Adrian Madison 27:40.6 29
48 Corbin Clark 12 Adrian Madison 28:11.1 30
49 Nick Walters 12 Clinton 28:31.2
50 Zack Farrow 11 Addison 28:45.6 31
51 Gabriel Kirkendall 11 Adrian Madison 34:38.4



Junior Senior Boys 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Tecumseh 45 3 4 8 9 21 - -
Total Time: 1:37:55 Average: 19:34.96 1-5 Split: 4:42
2 Adrian 53 5 6 7 15 20 23 -
Total Time: 1:40:38 Average: 20:07.42 1-5 Split: 3:25
3 Sand Creek 61 1 10 11 13 26 27 28
Total Time: 1:42:49 Average: 20:33.68 1-5 Split: 6:32
4 Addison 72 2 14 16 18 22 31 -
Total Time: 1:44:56 Average: 20:59.02 1-5 Split: 5:19
5 Adrian Madison 97 12 17 19 24 25 29 30
Total Time: 1:51:08 Average: 22:13.43 1-5 Split: 2:59