2017 Crim Michigan Mile USATF Masters One Mile Championship

back to results

Aug. 25, 2017

2017 Crim Michigan Mile USATF Masters One Mile Championship
Flint, MI
Provided by Gault Race Mgt.


Age Group Results
Crim Michigan Mile USATF Masters One Mile Championship
Friday, August 25, 2017

USATF MASTERS MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place O'All Oallp Name No. City Ag Mm
===== ===== ===== ====================== ====== ====================== == =======
1 2 John Gardiner 20010 Rancho Santa Margarita 44 4:37
2 3 David Angell 20001 Blue Ridge 40 4:39
3 7 Philip Potvin 20005 Ann Arbor 41 4:52
4 10 Thomas Knowles 20004 Oakland 41 4:55
5 16 Matthew Yacoub 20013 Northville 43 5:01
6 19 Ryan Arens 20002 Dublin 42 5:07
7 20 Kyle Lanier 20012 Lincoln University 44 5:08
8 21 Chris White 20006 Elkhart 43 5:08
9 28 Kareem Lanier 20011 Lincoln University 44 5:13
10 59 Aaron Gadberry 20003 Terre Haute 43 5:55

USATF MASTERS MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place O'All Oallp Name No. City Ag Mm
===== ===== ===== ====================== ====== ====================== == =======
1 1 Kevin Castille 20020 Baton Rouge 45 4:24
2 5 Christian Cushing-Murr 20027 Santa Ana 49 4:49
3 11 Michael John Stanley 20033 Riverside 46 4:56
4 12 Michael Kessler 20029 Ann Arbor 48 4:57
5 14 Jeff Conston 20021 Hopewell Jct 49 4:57
6 15 Eric Green 20028 Pontiac 49 5:01
7 25 Brian Fahey 20038 Rockford 48 5:11
8 30 Stephen Ruchlin 20032 Rochester 49 5:14
9 31 Steve Menovcik 20030 Grand Ledge 48 5:14
10 33 Thomas Preiss 20031 Waterford 48 5:19
11 37 Eric Larsen 20039 Fenton 46 5:27
12 79 David Ash 20026 Spring Valley 46 7:07

USATF MASTERS MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place O'All Oallp Name No. City Ag Mm
===== ===== ===== ====================== ====== ====================== == =======
1 4 Todd Straka 20043 Boulder 50 4:48
2 8 Jim Bowles 20048 Eastvale 50 4:54
3 9 Robert Arsenault 20047 Riverside 51 4:54
4 13 Mike Nier 20050 Rochester 52 4:57
5 18 Jerome Vermeulen 20053 Simi Valey 50 5:05
6 22 Rick Hawley 20040 East Jordan 53 5:09
7 26 Eric Stuber 20052 Lansing 54 5:11
8 29 Henry Hofman 20061 Grandville 52 5:14
9 32 Dale Flanders 20049 Allegany 52 5:15
10 42 Michael Strickland 20051 Acworth 50 5:34
11 50 Donnie Sanders 20042 Dublin 51 5:42
12 56 William Huszti 20041 Milford 53 5:51

USATF MASTERS MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place O'All Oallp Name No. City Ag Mm
===== ===== ===== ====================== ====== ====================== == =======
1 6 Nat Larson 20064 Amherst 55 4:49
2 17 Dave Bussard 20070 Elkhart 57 5:01
3 23 Fred Zalokar 20065 Reno 57 5:09
4 24 Jeff Haertel 20072 Atlanta 55 5:10
5 27 Jeffery Dundas 20071 Conyers 58 5:12
6 41 Kevin Cooper 20062 Boulder 57 5:33
7 43 Michael Hammond 20073 Potterville 56 5:34
8 44 Timothy Riccardi 20075 Marietta 59 5:36
9 47 Kerry Barnett 20069 Keego Harbor 57 5:39
10 51 Tim Lambrecht 20074 Alma 55 5:46
11 58 John Van Kerkhove 20077 Rochester 55 5:55
12 60 Gary Dworkin 20063 Clearwater 59 5:57

USATF MASTERS MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place O'All Oallp Name No. City Ag Mm
===== ===== ===== ====================== ====== ====================== == =======
1 34 Thomas Dever 20082 Terre Haute 60 18:47:19
2 35 Ken Youngers 20097 Tucker 61 18:47:24
3 36 Kyle Hubbart 20087 Broomfield 61 18:47:25
4 39 Dan Spale 20093 Lakewood 61 18:47:28
5 40 Michael Young 20096 Orchard Lake 60 18:47:30
6 46 Kevin Dollard 20086 Hopewell Junction 61 18:47:37
7 48 Reno Stirrat 20094 Rockaway 63 18:47:39
8 53 Harold Leddy 20088 Bridgewater 62 18:47:46
9 54 Bill Beyerbach 20084 Rochester 62 18:47:46
10 55 Scott Linnell 20089 Colts Neck 61 18:47:50
11 62 John Tarkowski 20095 Northville 64 18:48:05
12 64 Aaron Pratt 20091 Saline 63 18:48:09
13 67 Eduardo Matsuo 20090 Ann Arbor 64 18:48:15
14 72 Gary Radford 20092 Cicero 60 18:48:58
15 77 Thor Olafsson 20140 Clarkston 62 18:49:03
16 84 Michael Manz 20103 Ann Arbor 63 18:49:24

USATF MASTERS MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place O'All Oallp Name No. City Ag Mm
===== ===== ===== ====================== ====== ====================== == =======
1 38 Thomas Bernhard 20104 Castro Valley 66 5:28
2 45 Peter Mullin 20105 Houston 66 5:38
3 49 Doug Bell 20110 Greeley 66 5:41
4 57 Kirk Larson 20112 Atlanta 66 5:52
5 61 Jerry Learned 20113 Gainesville 69 6:01
6 65 Wally Hayes 20111 Ann Arbor 65 6:14
7 66 Vasan Neovakul 20114 Atlanta 67 6:15
8 71 Michael Reif 20115 Victor 68 6:53
9 74 Lee Mamola 20120 Novi 65 7:01
10 87 Mitchell Garner 20119 Ann Arbor 67 8:10

USATF MASTERS MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place O'All Oallp Name No. City Ag Mm
===== ===== ===== ====================== ====== ====================== == =======
1 63 Harold Nolan 20126 Navesink 70 6:09
2 68 Paul Carlin 20122 Indianapolis 71 6:16
3 70 Jan Frisby 20125 Grand Junction 73 6:31
4 73 Sam Benedict 20121 Atlanta 70 6:59
5 75 Joe Carter 20123 Snellville 73 7:01
6 78 William Shaffer 20128 Gainesville 71 7:04
7 80 Morris Williams 20129 Highlands 72 7:08
8 81 Przemyslaw Nowicki 20127 Holmdel 72 7:11
9 83 David Cohen 20124 Ann Arbor 74 7:21
10 85 Frank White 20131 Cumming 72 7:29

USATF MASTERS MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place O'All Oallp Name No. City Ag Mm
===== ===== ===== ====================== ====== ====================== == =======
1 69 Doug Goodhue 20134 Milford 75 6:17
2 76 Edward Smith 20137 Saint Paul 75 7:03
3 82 Charlie Patterson 20136 Buford 75 7:17
4 88 Phillip Kroll 20135 Ann Arbor 76 8:33
5 89 Andrew Sherwood 20138 Atlanta 77 8:42
6 91 Malcolm Cohen 20133 Ann Arbor 75 9:40

USATF MASTERS MALE AGE GROUP: 80 - 84
Place O'All Oallp Name No. City Ag Mm
===== ===== ===== ====================== ====== ====================== == =======
1 86 Jim Askew 20139 Highlands 81 7:47

USATF MASTERS MALE AGE GROUP: 85 - 98
Place O'All Oallp Name No. City Ag Mm
===== ===== ===== ====================== ====== ====================== == =======




Page 1
MALE RESULTS FOR USATF NATIONAL ONE MILE MASTERS CHAMPIONSHIP
AGEGRADED RESULTS BY PERCENTAGE
Friday, August 25, 2017

Place Name No. Usatf Club Ag Guntime Ag%
===== ========================== ====== ============================================= ====================== == ======= ========
1 Kevin Castille 20020 Baton Rouge 45 4:24 92.67

2 Nat Larson 20064 Greater Springfield Harriers, Inc Amherst 55 4:49 91.75
3 Dave Bussard 20070 Playmakers Elite/New Balance Elkhart 57 5:01 89.60
4 Thomas Bernhard 20104 Castro Valley 66 5:28 89.06
5 Todd Straka 20043 Boulder 50 4:48 88.36
6 John Gardiner 20010 Cal Coast Track Club Rancho Santa Margarita 44 4:37 87.64
7 Christian Cushing-Murray 20027 Cal Coast Track Club Santa Ana 49 4:49 87.36
8 Fred Zalokar 20065 Skechers Performance / Strawberry Canyon Reno 57 5:09 87.28
9 Robert Arsenault 20047 Cal Coast Track Club Riverside 51 4:54 87.27
10 Jeffery Dundas 20071 Atlanta Track Club Conyers 58 5:12 87.18
11 Mike Nier 20050 Genesee Valley Harriers Rochester 52 4:57 87.09
12 Doug Goodhue 20134 Ann Arbor Track Club Milford 75 6:17 86.73
13 Jim Bowles 20048 Cal Coast Track Club Eastvale 50 4:54 86.56
14 Thomas Dever 20082 Terre Haute 60 5:20 86.49
15 Peter Mullin 20105 Houston Elite Houston 66 5:38 86.43
16 Ken Youngers 20097 Atlanta Track Club Tucker 61 5:24 86.18
17 Doug Bell 20110 Boulder Road Runners Greeley 66 5:41 85.67
18 Kyle Hubbart 20087 Boulder Road Runners Broomfield 61 5:26 85.65
19 Jeff Haertel 20072 Atlanta Track Club Atlanta 55 5:10 85.53
20 Dan Spale 20093 Boulder Road Runners Lakewood 61 5:28 85.13
21 Jeff Conston 20021 Shore Athletic Club Hopewell Jct 49 4:57 85.01
22 Eric Stuber 20052 Playmakers Elite/New Balance Lansing 54 5:11 84.56
23 David Angell 20001 Roanoke Valley Elite Blue Ridge 40 4:39 84.42
24 Rick Hawley 20040 East Jordan 53 5:09 84.39
25 Michael Kessler 20029 Patient Endurance Racing Ann Arbor 48 4:57 84.33
26 Eric Green 20028 Patient Endurance Racing Pontiac 49 5:01 83.88
27 Michael Young 20096 Ann Arbor Track Club Orchard Lake 60 5:31 83.61
28 Reno Stirrat 20094 Shore Athletic Club Rockaway 63 5:40 83.59
29 Jerome Vermeulen 20053 Cal Coast Track Club Simi Valey 50 5:05 83.44
30 Jerry Learned 20113 Atlanta Track Club Gainesville 69 6:01 83.31
31 Michael John Stanley 20033 Cal Coast Track Club Riverside 46 4:56 83.30
32 Kirk Larson 20112 Atlanta Track Club Atlanta 66 5:52 82.99
33 Kevin Dollard 20086 Shore Athletic Club Hopewell Junction 61 5:38 82.61
34 Harold Nolan 20126 Shore Athletic Club Navesink 70 6:09 82.42
35 Henry Hofman 20061 Patient Endurance Racing Grandville 52 5:14 82.38
36 Dale Flanders 20049 Genesee Valley Harriers Allegany 52 5:15 82.11
37 Paul Carlin 20122 Ann Arbor Track Club Indianapolis 71 6:16 81.88
38 Timothy Riccardi 20075 Genesee Valley Harriers Marietta 59 5:36 81.66
39 Philip Potvin 20005 Ann Arbor 41 4:52 81.27
40 Harold Leddy 20088 Shore Athletic Club Bridgewater 62 5:47 81.18
41 Bill Beyerbach 20084 Genesee Valley Harriers Rochester 62 5:47 81.18
42 Kevin Cooper 20062 Athletics Boulder Boulder 57 5:33 80.99
43 Jan Frisby 20125 Boulder Road Runners Grand Junction 73 6:31 80.97
44 Brian Fahey 20038 Patient Endurance Racing Rockford 48 5:11 80.53
45 Thomas Knowles 20004 Adidas Garden State Track Club Oakland 41 4:55 80.44
46 Stephen Ruchlin 20032 Genesee Valley Harriers Rochester 49 5:14 80.40
47 Michael Hammond 20073 Playmakers Elite/New Balance Potterville 56 5:34 80.07
48 Matthew Yacoub 20013 Cal Coast Track Club Northville 43 5:01 80.04
49 Scott Linnell 20089 Shore Athletic Club Colts Neck 61 5:50 79.78
50 Steve Menovcik 20030 Patient Endurance Racing Grand Ledge 48 5:14 79.76
51 Jim Askew 20139 Atlanta Track Club Highlands 81 7:47 79.64
52 Kerry Barnett 20069 Playmakers Elite/New Balance Keego Harbor 57 5:39 79.56
53 Kyle Lanier 20012 TNT International Racing Club Lincoln University 44 5:08 78.82
54 Vasan Neovakul 20114 Atlanta Track Club Atlanta 67 6:15 78.62
55 Thomas Preiss 20031 Patient Endurance Racing Waterford 48 5:19 78.51
56 John Tarkowski 20095 Ann Arbor Track Club Northville 64 6:06 78.37
57 Chris White 20006 Elkhart 43 5:08 78.22
58 Ryan Arens 20002 Dublin 42 5:07 77.88
59 Kareem Lanier 20011 TNT International Racing Club Lincoln University 44 5:13 77.56
60 Wally Hayes 20111 Ann Arbor Track Club Ann Arbor 65 6:14 77.39
61 Edward Smith 20137 Shore Athletic Club Saint Paul 75 7:03 77.30
62 Gary Dworkin 20063 Clearwater 59 5:57 76.85
63 Aaron Pratt 20091 Ann Arbor Track Club Saline 63 6:10 76.82
64 Tim Lambrecht 20074 Playmakers Elite/New Balance Alma 55 5:46 76.64
65 Eduardo Matsuo 20090 Ann Arbor Track Club Ann Arbor 64 6:16 76.28
66 Michael Strickland 20051 Atlanta Track Club Acworth 50 5:34 76.19
67 Eric Larsen 20039 Patient Endurance Racing Fenton 46 5:27 75.40
68 Joe Carter 20123 Atlanta Track Club Snellville 73 7:01 75.20
69 Donnie Sanders 20042 U.S. Navy Dublin 51 5:42 75.02
70 Charlie Patterson 20136 Atlanta Track Club Buford 75 7:17 74.82
71 John Van Kerkhove 20077 Genesee Valley Harriers Rochester 55 5:55 74.69
72 William Huszti 20041 Ann Arbor Track Club Milford 53 5:51 74.30
73 David Cohen 20124 Ann Arbor Track Club Ann Arbor 74 7:21 72.91
74 Morris Williams 20129 Atlanta Track Club Highlands 72 7:08 72.90
75 William Shaffer 20128 Atlanta Track Club Gainesville 71 7:04 72.61
76 Sam Benedict 20121 Atlanta Track Club Atlanta 70 6:59 72.59
77 Przemyslaw Nowicki 20127 Shore Athletic Club Holmdel 72 7:11 72.40
78 Michael Reif 20115 Genesee Valley Harriers Victor 68 6:53 72.06
79 Frank White 20131 Atlanta Track Club Cumming 72 7:29 69.49
80 Lee Mamola 20120 Ann Arbor Track Club Novi 65 7:01 68.75
81 Aaron Gadberry 20003 Terre Haute 43 5:55 67.86
82 Thor Olafsson 20140 Clarkston 62 7:03 66.60
83 Gary Radford 20092 Genesee Valley Harriers Cicero 60 6:59 66.05
84 Andrew Sherwood 20138 Atlanta Track Club Atlanta 77 8:42 65.02
85 Phillip Kroll 20135 Ann Arbor Track Club Ann Arbor 76 8:33 64.89
86 Michael Manz 20103 Ann Arbor Track Club Ann Arbor 63 7:24 64.01
87 Mitchell Garner 20119 Ann Arbor Track Club Ann Arbor 67 8:10 60.17
88 David Ash 20026 TNT International Racing Club Spring Valley 46 7:07 57.74
89 Malcolm Cohen 20133 Ann Arbor Track Club Ann Arbor 75 9:40 56.37
8/25/2017 8:05PM




2017 USATF NATIONAL MASTERS CHAMPIONSHIP - MALE TEAMS
40+ Division


1. 14:22 Cal Coast Track Club ( 4:48)
=======================================================
1 4:37 John Gardiner 20010
2 4:49 Christian Cushing-Murray 20027
3 4:56 Michael John Stanley 20033
4 ( 5:01) Matthew Yacoub 20013

2. 15:12 Patient Endurance Racing ( 5:04)
=======================================================
1 4:57 Michael Kessler 20029
2 5:01 Eric Green 20028
3 5:14 Steve Menovcik 20030
4 ( 5:19) Thomas Preiss 20031

3. 15:52 Patient Endurance Racing B ( 5:18)
=======================================================
1 5:11 Brian Fahey 20038
2 5:14 Henry Hofman 20061
3 5:27 Eric Larsen 20039

4. 17:28 TNT International Racing Club ( 5:50)
=======================================================
1 5:08 Kyle Lanier 20012
2 5:13 Kareem Lanier 20011
3 7:07 David Ash 20026



2017 USATF NATIONAL MASTERS CHAMPIONSHIP - MALE TEAMS
50+ Division


1. 14:53 Cal Coast Track Club ( 4:58)
=======================================================
1 4:54 Jim Bowles 20048
2 4:54 Robert Arsenault 20047
3 5:05 Jerome Vermeulen 20053

2. 15:46 Playmakers Elite/New Balance ( 5:16)
=======================================================
1 5:01 Dave Bussard 20070
2 5:11 Eric Stuber 20052
3 5:34 Michael Hammond 20073
4 ( 5:39) Kerry Barnett 20069
5 ( 5:46) Tim Lambrecht 20074

3. 15:48 Genesee Valley Harriers ( 5:16)
=======================================================
1 4:57 Mike Nier 20050
2 5:15 Dale Flanders 20049
3 5:36 Timothy Riccardi 20075
4 ( 5:55) John Van Kerkhove 20077

4. 15:56 Atlanta Track Club ( 5:19)
=======================================================
1 5:10 Jeff Haertel 20072
2 5:12 Jeffery Dundas 20071
3 5:34 Michael Strickland 20051



2017 USATF NATIONAL MASTERS CHAMPIONSHIP - MALE TEAMS
60+ Division


1. 16:35 Boulder Road Runners ( 5:32)
=======================================================
1 5:26 Kyle Hubbart 20087
2 5:28 Dan Spale 20093
3 5:41 Doug Bell 20110
4 ( 6:31) Jan Frisby 20125

2. 17:05 Shore Athletic Club ( 5:42)
=======================================================
1 5:38 Kevin Dollard 20086
2 5:40 Reno Stirrat 20094
3 5:47 Harold Leddy 20088
4 ( 5:50) Scott Linnell 20089

3. 17:17 Atlanta Track Club ( 5:46)
=======================================================
1 5:24 Ken Youngers 20097
2 5:52 Kirk Larson 20112
3 6:01 Jerry Learned 20113
4 ( 6:15) Vasan Neovakul 20114

4. 17:47 Ann Arbor Track Club ( 5:56)
=======================================================
1 5:31 Michael Young 20096
2 6:06 John Tarkowski 20095
3 6:10 Aaron Pratt 20091
4 ( 6:14) Wally Hayes 20111
5 ( 6:16) Eduardo Matsuo 20090

5. 19:39 Genesee Valley Harriers ( 6:33)
=======================================================
1 5:47 Bill Beyerbach 20084
2 6:53 Michael Reif 20115
3 6:59 Gary Radford 20092



2017 USATF NATIONAL MASTERS CHAMPIONSHIP - MALE TEAMS
70+ Division


1. 19:54 Ann Arbor Track Club ( 6:38)
=======================================================
1 6:16 Paul Carlin 20122
2 6:17 Doug Goodhue 20134
3 7:21 David Cohen 20124
4 ( 8:33) Phillip Kroll 20135
5 ( 9:40) Malcolm Cohen 20133

2. 20:23 Shore Athletic Club ( 6:48)
=======================================================
1 6:09 Harold Nolan 20126
2 7:03 Edward Smith 20137
3 7:11 Przemyslaw Nowicki 20127

3. 21:04 Atlanta Track Club ( 7:02)
=======================================================
1 6:59 Sam Benedict 20121
2 7:01 Joe Carter 20123
3 7:04 William Shaffer 20128
4 ( 7:08) Morris Williams 20129
5 ( 7:17) Charlie Patterson 20136



Age Group Results
Crim Michigan Mile USATF Masters One Mile Championship
Friday, August 25, 2017

USATF MASTERS FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place O'All Oallp Name No. City Ag Mw
===== ===== ===== ====================== ====== ====================== == =======
1 1 Renee Tolan 20009 Clifton Park 42 5:25
2 2 Melissa Gacek 20007 White Bear Lake 41 5:30
3 3 Alice Kassens 20014 Fincastle 42 5:35
4 5 Tammy Nowik 20017 Clarkston 43 5:40
5 6 Heather Webster 20019 Honeoye Falls 43 5:42
6 9 Wakenda Tyler 20018 Syracuse 42 5:50
7 13 Vanessa Lordi 20008 Livermore 40 5:56
8 43 Amy King 20015 Wilmington 41 8:49
9 45 Dabeth Manns 20016 Washington 41 10:24

USATF MASTERS FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place O'All Oallp Name No. City Ag Mw
===== ===== ===== ====================== ====== ====================== == =======
1 7 Erin Larusso 20036 Ypsilanti 47 5:44
2 8 Amy Nemeth 20024 Williamston 49 5:48
3 11 Serena Kessler 20035 Ann Arbor 45 5:51
4 16 Jill Geer 20023 Indianapolis 47 6:03
5 17 Melissa Senall 20037 Fairport 45 6:05
6 33 Susan Pilgram 20025 Boulder 49 7:09

USATF MASTERS FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place O'All Oallp Name No. City Ag Mw
===== ===== ===== ====================== ====== ====================== == =======
1 4 Alisa Harvey 20044 Manassas 51 5:37
2 12 Christine Vincent 20046 Jackson 53 5:54
3 14 Lisa Veneziano 20045 Fenton 52 6:02
4 18 Michelle Allen 20054 Fleming Island 53 6:06
5 19 Julie Pangburn 20058 Downingtown 53 6:06
6 22 Patricia Pirnie 20059 Hilton 53 6:12
7 23 Kimberly Anderson 20055 Dillsburg 52 6:15
8 30 Kathleen Hayden 20057 Rochester 51 6:44
9 32 Carol Bischoff 20056 Victor 53 6:58

USATF MASTERS FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place O'All Oallp Name No. City Ag Mw
===== ===== ===== ====================== ====== ====================== == =======
1 10 Lorraine Jasper 20067 Birchrunville 55 5:51
2 15 Susan Cooke 20079 Odessa 58 6:03
3 21 Lynn Malloy 20068 Katy 57 6:09
4 24 Mary Swan 20081 Penn Valley 55 6:17
5 25 Lesley Hinz 20080 Atlanta 59 6:21
6 26 Cheryl Bellaire 20078 Wayne 58 6:33
7 41 Kendra Bealmear 20066 Kansas City 59 7:45

USATF MASTERS FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place O'All Oallp Name No. City Ag Mw
===== ===== ===== ====================== ====== ====================== == =======
1 27 Mary Richards 20100 Townsend 63 6:35
2 29 Jill Miller-Robinett 20098 Concord 63 6:41
3 34 Margaret Taylor 20101 Atlanta 61 7:09
4 36 Terry Ozell 20099 Atlanta 64 7:20
5 38 Susan Stirrat 20083 Rockaway 61 7:25
6 40 Elizabeth Unislawski 20102 Marietta 61 7:30

USATF MASTERS FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place O'All Oallp Name No. City Ag Mw
===== ===== ===== ====================== ====== ====================== == =======
1 20 Sabra Harvey 20107 Houston 68 6:07
2 28 Jeannie Rice 20109 69 6:39
3 31 Barbara Broad 20106 Pepper Pike 66 6:50
4 35 Hannah Phillips 20108 Alexandria 65 7:16
5 37 Donna Chan 20116 San Francisco 66 7:20
6 39 Jo Anne Rowland 20117 Concord 69 7:26

USATF MASTERS FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place O'All Oallp Name No. City Ag Mw
===== ===== ===== ====================== ====== ====================== == =======
1 42 Dianne Anderson 20130 Danville 71 8:37

USATF MASTERS FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place O'All Oallp Name No. City Ag Mw
===== ===== ===== ====================== ====== ====================== == =======

USATF MASTERS FEMALE AGE GROUP: 80 - 84
Place O'All Oallp Name No. City Ag Mw
===== ===== ===== ====================== ====== ====================== == =======

USATF MASTERS FEMALE AGE GROUP: 85 - 98
Place O'All Oallp Name No. City Ag Mw
===== ===== ===== ====================== ====== ====================== == =======



Page 1
FEMALE RESULTS FOR USATF NATIONAL ONE MILE MASTERS CHAMPIONSHIP
AGEGRADED RESULTS BY PERCENTAGE
Friday, August 25, 2017
Place Name No. Usatf Club Ag Guntime Ag%
===== ========================== ====== ============================================= ====================== == ======= ==========
1 Sabra Harvey 20107 Houston 68 6:07 105.63

2 Jeannie Rice 20109 69 6:39 98.79
3 Susan Cooke 20079 New Balance Tampa Masters Racing Odessa 58 6:03 91.68
4 Barbara Broad 20106 Pepper Pike 66 6:50 91.54
5 Lorraine Jasper 20067 Athena Track Club Birchrunville 55 5:51 90.95
6 Mary Richards 20100 Atlanta Track Club Townsend 63 6:35 90.67
7 Alisa Harvey 20044 RIADHA Manassas 51 5:37 89.85
8 Jill Miller-Robinett 20098 Impala Racing Team Concord 63 6:41 89.31
9 Lynn Malloy 20068 Katy 57 6:09 88.93
10 Lesley Hinz 20080 New Balance Tampa Masters Racing Atlanta 59 6:21 88.60
11 Jo Anne Rowland 20117 Impala Racing Team Concord 69 7:26 88.38
12 Christine Vincent 20046 Playmakers Elite/New Balance Jackson 53 5:54 87.80
13 Donna Chan 20116 Impala Racing Team San Francisco 66 7:20 85.30
14 Michelle Allen 20054 New Balance Tampa Masters Racing Fleming Island 53 6:06 84.92
15 Julie Pangburn 20058 Athena Track Club Downingtown 53 6:06 84.92
16 Amy Nemeth 20024 Playmakers Elite/New Balance Williamston 49 5:48 84.83
17 Lisa Veneziano 20045 Fenton 52 6:02 84.74
18 Hannah Phillips 20108 Potomac Valley Track Club Alexandria 65 7:16 84.72
19 Mary Swan 20081 Athena Track Club Penn Valley 55 6:17 84.68
20 Cheryl Bellaire 20078 Athena Track Club Wayne 58 6:33 84.68
21 Erin Larusso 20036 Patient Endurance Racing Ypsilanti 47 5:44 83.71
22 Patricia Pirnie 20059 Genesee Valley Harriers Hilton 53 6:12 83.55
23 Renee Tolan 20009 ARE Racing Team Clifton Park 42 5:25 83.49
24 Terry Ozell 20099 Atlanta Track Club Atlanta 64 7:20 82.66
25 Kimberly Anderson 20055 TNT International Racing Club Dillsburg 52 6:15 81.80
26 Melissa Gacek 20007 Twin Cities Track Club White Bear Lake 41 5:30 81.32
27 Margaret Taylor 20101 Atlanta Track Club Atlanta 61 7:09 81.02
28 Alice Kassens 20014 Athena Track Club Fincastle 42 5:35 81.00
29 Tammy Nowik 20017 Patient Endurance Racing Clarkston 43 5:40 80.74
30 Heather Webster 20019 Genesee Valley Harriers Honeoye Falls 43 5:42 80.27
31 Serena Kessler 20035 Patient Endurance Racing Ann Arbor 45 5:51 80.08
32 Jill Geer 20023 Indianapolis 47 6:03 79.33
33 Dianne Anderson 20130 Impala Racing Team Danville 71 8:37 78.89
34 Susan Stirrat 20083 Shore Athletic Club Rockaway 61 7:25 78.10
35 Wakenda Tyler 20018 Genesee Valley Harriers Syracuse 42 5:50 77.53
36 Elizabeth Unislawski 20102 Atlanta Track Club Marietta 61 7:30 77.24
37 Melissa Senall 20037 Genesee Valley Harriers Fairport 45 6:05 77.01
38 Kathleen Hayden 20057 Genesee Valley Harriers Rochester 51 6:44 74.95
39 Vanessa Lordi 20008 Strawberry Canyon Track Club Livermore 40 5:56 74.64
40 Carol Bischoff 20056 Genesee Valley Harriers Victor 53 6:58 74.36
41 Kendra Bealmear 20066 Kansas City 59 7:45 72.60
42 Susan Pilgram 20025 Athletics Boulder Boulder 49 7:09 68.81
43 Amy King 20015 TNT International Racing Club Wilmington 41 8:49 50.73
44 Dabeth Manns 20016 TNT International Racing Club Washington 41 10:24 43.01
8/25/2017 7:49PM



2016 USATF NATIONAL MASTERS CHAMPIONSHIP - FEMALE TEAMS
40+ Division

1. 17:15 Patient Endurance Racing ( 5:45)
=======================================================
1 5:40 Tammy Nowik 20017
2 5:44 Erin Larusso 20036
3 5:51 Serena Kessler 20035

2. 17:37 Genesee Valley Harriers ( 5:53)
=======================================================
1 5:42 Heather Webster 20019
2 5:50 Wakenda Tyler 20018
3 6:05 Melissa Senall 20037

3. 25:28 TNT International Racing Club ( 8:30)
=======================================================
1 6:15 Kimberly Anderson 20055
2 8:49 Amy King 20015
3 10:24 Dabeth Manns 20016



2016 USATF NATIONAL MASTERS CHAMPIONSHIP - FEMALE TEAMS
50+ Division

1. 18:14 Athena Track Club ( 6:05)
=======================================================
1 5:51 Lorraine Jasper 20067
2 6:06 Julie Pangburn 20058
3 6:17 Mary Swan 20081
4 ( 6:33) Cheryl Bellaire 20078

2. 18:30 New Balance Tampa Masters Racing ( 6:10)
=======================================================
1 6:03 Susan Cooke 20079
2 6:06 Michelle Allen 20054
3 6:21 Lesley Hinz 20080

3. 19:54 Genesee Valley Harriers ( 6:38)
=======================================================
1 6:12 Patricia Pirnie 20059
2 6:44 Kathleen Hayden 20057
3 6:58 Carol Bischoff 20056



2016 USATF NATIONAL MASTERS CHAMPIONSHIP - FEMALE TEAMS
60+ Division

1. 21:04 Atlanta Track Club ( 7:02)
=======================================================
1 6:35 Mary Richards 20100
2 7:09 Margaret Taylor 20101
3 7:20 Terry Ozell 20099
4 ( 7:30) Elizabeth Unislawski 20102

2. 21:27 Impala Racing Team ( 7:09)
=======================================================
1 6:41 Jill Miller-Robinett 20098
2 7:20 Donna Chan 20116
3 7:26 Jo Anne Rowland 20117
4 ( 8:37) Dianne Anderson 20130