2017 The Sparkler

back to results

Jul. 2, 2017

2017 The Sparkler
Luna Pier, MI
Provided by Michigan Running Foundation



The Sparkler 5k Run/Walk
Age Group Results
July 02, 2017
results by Michigan Running Foundation

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Alex Russeau 28 1 16:03.8 5:11/M
2 Noah Dawn 18 2 17:07.8 5:31/M

Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Madison Vore 15 26 22:13.2 7:10/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Wesley McKee 50 14 19:32.1 6:18/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tammy Bengela 45 29 22:32.9 7:16/M

Male 12 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jackson Ansel 11 27 22:14.1 7:10/M
2 Jacob Postal 12 45 25:34.8 8:15/M
3 Ethan Batdorf 11 46 25:39.9 8:16/M
4 Noah Tanguay 12 98 32:14.3 10:24/M

Female 12 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Madeline Von Sacken 9 118 39:49.2 12:51/M

Male 13 to 15

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Carter Rose 15 13 19:24.8 6:15/M
2 Jacob Ansel 13 17 20:51.5 6:44/M
3 Lucas Batdorf 13 20 21:11.9 6:50/M
4 Nicholas Wohlfeil 14 28 22:18.4 7:12/M
5 Carson Rose 13 31 23:21.1 7:32/M
6 Hayden Fisher 14 36 23:59.0 7:44/M
7 Brendan Montri 15 38 24:25.1 7:53/M
8 Michael Suda 14 42 25:20.7 8:10/M
9 Spencer Balcerzak 14 43 25:23.2 8:11/M
10 Caleb Smiley 13 55 26:49.6 8:39/M
11 Cole Secord 13 76 28:52.8 9:19/M
12 Tim Nadolny 13 85 29:55.6 9:39/M

Male 16 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Anthony Wohlfeil 18 3 17:25.2 5:37/M
2 Craig Latty 16 4 17:43.4 5:43/M
3 Corbin Healey 17 5 17:57.0 5:47/M
4 George Joyce 16 6 18:07.0 5:51/M
5 Jake Maas 16 7 18:17.2 5:54/M
6 Keaton Marks 18 9 18:26.3 5:57/M
7 Jerry Yanak 16 11 18:52.2 6:05/M
8 Joshua Potter 17 12 19:20.5 6:14/M
9 Nathan Walker 16 16 19:54.2 6:25/M
10 Dawson Vore 18 18 20:57.6 6:45/M
11 Robert Lafevre 18 19 20:59.7 6:46/M
12 Cory Yenor 16 22 21:15.5 6:51/M
13 Justin Simmons 18 23 21:18.4 6:52/M
14 Connor Baldwin 17 24 21:58.4 7:05/M

Female 16 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Savannah Healey 19 39 24:26.3 7:53/M
2 Francesca Ansel 16 40 24:40.5 7:57/M
3 Korena Hernandez 17 47 25:48.6 8:19/M
4 Cheyenne Bolton 16 54 26:44.9 8:37/M
5 Natalie Maas 19 71 28:37.4 9:14/M
6 Madison Shroyer 16 79 29:04.9 9:23/M

Female 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kaitlyn McFarlane 23 52 26:34.3 8:34/M
2 Chelsea Moore 23 103 34:08.8 11:01/M
3 Taylor Zavala 20 104 34:09.1 11:01/M
4 Hayley Plummer 20 105 34:14.9 11:03/M
5 Paige Stark 20 114 37:29.6 12:05/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jesiah Rodriguez 29 8 18:21.1 5:55/M
2 Bruce Barnes 26 34 23:41.4 7:38/M
3 Jeremy Burlen 28 145 47:38.4 15:22/M
4 Jeremy Bodell 27 149 55:21.1 17:51/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Devin Cordray 26 32 23:24.1 7:33/M
2 Aiman Shahpurwala 27 58 27:09.6 8:45/M
3 Beth Rodriguez 26 61 27:24.9 8:50/M
4 Erika Van Kirk 29 63 27:48.4 8:58/M
5 Nicole Trouten 28 72 28:39.7 9:15/M
6 Caitlin Case 28 81 29:22.7 9:28/M
7 Chelsea Yetter 25 83 29:31.0 9:31/M
8 Ashley Scrivner 29 92 31:21.8 10:07/M
9 Angelisa Arocha 27 94 31:40.7 10:13/M
10 Emily Burlen 26 144 47:38.3 15:22/M

Male 30 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Joshua Skampo 34 10 18:34.6 5:59/M
2 Mark Schoehals 30 51 26:33.5 8:34/M
3 Jeremy Secord 39 124 41:06.3 13:15/M
4 Chad Perry 39 130 42:40.6 13:46/M
5 Matt Stanfill 30 133 43:50.2 14:08/M

Female 30 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sheena Jacobs 34 62 27:46.8 8:57/M
2 Catherine Perry 36 64 27:49.9 8:58/M
3 Hollie Tanguay 38 66 28:03.8 9:03/M
4 Margaret Hoogland 33 90 31:08.8 10:03/M
5 Tiffany Duran 36 93 31:37.5 10:12/M
6 Heather Tessier 34 97 32:14.0 10:24/M
7 Beth Lechy 36 102 33:31.1 10:49/M
8 Trisha Brown 38 107 34:59.1 11:17/M
9 Adrienne Soden 33 109 34:59.8 11:17/M
10 Adrian Mastraieni 36 112 37:26.0 12:05/M
11 Sue Futey 35 120 40:00.0 12:54/M
12 Jennifer Loomus 35 121 40:00.0 12:54/M
13 Rachel Williams 31 125 41:33.8 13:24/M
14 Kristine Hibbard 31 128 41:51.7 13:30/M
15 Kacie Stanfill 30 134 43:50.3 14:08/M

Male 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jeff Fedewa 46 15 19:43.5 6:22/M
2 Chris Tanguay 44 21 21:15.3 6:51/M
3 Jay Brown 40 41 24:52.6 8:01/M
4 Mike Batdorf 45 53 26:35.4 8:35/M
5 Mike Potter 45 73 28:47.1 9:17/M
6 Norman Case 41 82 29:23.4 9:29/M
7 Christopher Stark 47 89 30:50.3 9:57/M
8 Ryan Montri 43 96 32:12.6 10:23/M
9 Jeff Hempel 46 99 32:20.4 10:26/M
10 Tony Mastraieni 43 113 37:26.6 12:05/M

Female 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Annemarie Bankosky 43 37 24:22.7 7:52/M
2 Nikki Horn 46 50 25:53.9 8:21/M
3 Mary Ansel 42 56 26:52.8 8:40/M
4 Sandra Baldwin 47 60 27:18.6 8:48/M
5 Nicole Hilsenbeck 42 65 27:52.8 8:59/M
6 Dena Potter 41 80 29:10.9 9:25/M
7 Mary Beth St. John 47 86 30:15.4 9:45/M
8 Patricia Kitts 45 87 30:21.4 9:47/M
9 Denise Dashner 47 88 30:42.1 9:54/M
10 Sarah Mitchell 43 100 32:28.1 10:28/M
11 Amy Hempel 49 106 34:35.5 11:09/M
12 Nicole Knight 40 108 34:59.3 11:17/M
13 Kellie Sowle 48 119 39:56.8 12:53/M
14 Jennifer Taylor 40 123 41:06.1 13:15/M

Male 50 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Kleman 56 25 22:01.6 7:06/M
2 Mark Kipf 53 30 23:09.9 7:28/M
3 Larry Dilabbio 59 33 23:32.6 7:35/M
4 Richard Brown 59 44 25:28.8 8:13/M
5 Patrick Foley 50 57 26:58.0 8:42/M
6 Roland Plummer 56 67 28:14.4 9:06/M
7 Jim Zittel 54 75 28:52.5 9:19/M
8 Tom Walter 55 78 28:54.8 9:19/M
9 Steve Barnes 54 91 31:21.6 10:07/M
10 Tim Kolling 56 110 35:21.3 11:24/M
11 Ronald Kitts 50 140 45:16.4 14:36/M
12 Domingo Valadez 58 141 45:54.2 14:48/M
13 Bonny Ruby 56 151 1:08:02.0 21:57/M

Female 50 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kelly Jewell 57 49 25:52.6 8:21/M
2 Cheryl Naylor 50 68 28:22.4 9:09/M
3 Mary Dusseau 56 74 28:48.0 9:17/M
4 Cheryl Walter 52 84 29:46.9 9:36/M
5 Lesa Russeau 52 111 35:26.4 11:26/M
6 Tracy Jablonski 55 137 44:01.7 14:12/M
7 Wendy Bodell 53 150 1:00:30.3 19:31/M
8 John Ruby 53 152 1:08:04.3 21:57/M

Male 60 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Dave Wallingford 64 35 23:42.9 7:39/M
2 Tom Striggow 66 48 25:50.0 8:20/M
3 Michael Peraino 67 59 27:17.1 8:48/M
4 Frank Johnson 65 69 28:24.4 9:10/M
5 Paul Maas 60 70 28:36.4 9:14/M
6 Jerry Kuhr 60 77 28:54.6 9:19/M
7 Leonard Constantine 64 95 31:50.1 10:16/M
8 George Ho 66 101 33:11.6 10:42/M
9 Joe Evans 63 116 38:06.4 12:17/M
10 Thomas Hamrick 65 127 41:48.4 13:29/M
11 Hillory Earley 66 135 43:56.9 14:10/M
12 John Guzik 67 146 50:15.3 16:13/M

Female 60 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mary Bullard 68 122 40:22.0 13:01/M
2 Chris Tunison 63 126 41:35.9 13:25/M
3 Maggy Zidar 67 129 42:15.9 13:38/M
4 Josey Raezler 64 131 43:04.9 13:54/M
5 Connie Morrow 65 132 43:14.0 13:57/M
6 Newtie Frost 61 138 44:05.2 14:13/M
7 Darlene Kuhr 61 139 45:14.1 14:35/M
8 Diane Guzik 65 147 50:15.8 16:13/M
9 Susan Hicks 60 148 54:32.3 17:35/M

Male 70 to 79

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jerome Tomc 74 117 38:16.5 12:21/M
2 Thomas Naylor 76 143 47:19.7 15:16/M

Female 70 to 79

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mary Steinhauser 72 115 38:03.7 12:16/M

Male 80 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jack Streicher 80 136 43:57.2 14:11/M
2 Harrison Hensley 84 142 45:55.1 14:49/M




The Sparkler Mile
Overall Finish List
July 02, 2017
results by Michigan Running Foundation

Female Finishers
Place Name Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace
1 Madison Bankosky 11 8 1 F Female 10:51.6 10:51/M
2 Stephanie Weisenberger 126 34 2 F Female 12:49.2 12:49/M
3 Rosalie St John 171 2 3 F Female 15:08.5 15:08/M

Male Finishers

Place Name Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace
1 Ryan Lamberth 14 10 1 M Male 8:13.7 8:13/M
2 Trevor Lamberth 92 9 2 M Male 9:07.6 9:07/M
3 Charles Bankosky 10 8 3 M Male 10:39.8 10:39/M
4 Wesley Weisenberger 127 4 4 M Male 12:53.9 12:53/M

Luna Pier, MI
Provided by Michigan Running Foundation