Run Like The Dickens

back to results

Dec. 8, 2007

Run Like The Dickens
Holly, Michigan
Results provided by Race Services Company


8K Run-Age Group Results

MALE OVERALL
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 734 CLINT VERRAN 32 ROCHESTER 25:37 5:10

FEMALE OVERALL
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 615 LISA VENEZIANO 43 FENTON 30:38 6:10

MALE MASTERS
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 938 ROGER LARA 49 GRAND BLANC 29:50 6:00

FEMALE MASTERS
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 590 MARIT JANSE 47 FENTON 36:14 7:18

MALE AGE GROUP: 1-15
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 700 SCOTT ALLEN ALBAUGH JR. 14 WATERFORD 30:29 6:08
2 974 JUSTIN WARANIAK 15 FENTON 31:36 6:22
3 529 KENNY COOPER 15 CLINTON 31:51 6:25
4 977 NICHOLAS LEFLER 15 GRAND BLANC 32:10 6:29
5 966 MATT COBB 15 OWOSSO 34:50 7:01
6 593 ETHAN JOHNSON 14 36:01 7:15
7 733 KYLE SAYLES 15 HOLLY 36:44 7:24
8 613 ALEX MACDERMAID 15 LINDEN 39:29 7:57

FEMALE AGE GROUP: 1-15
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 504 GABRIELLE L ANZALONE 14 GRAND BLANC 31:06 6:16
2 997 KAYLIE MILNE 13 GRAND BLANC 36:58 7:27

MALE AGE GROUP: 16-19
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 651 ALEX TEMPIN PRASAD 19 NOVI 27:42 5:35
2 908 JOE MAKI 17 FLINT 28:00 5:38
3 994 RICKY NORTH 18 WARREN 29:32 5:57
4 527 CHRIS CLARE 17 ADRIAN 32:59 6:38
5 684 MATTHEW WALLACE 16 FENTON 34:01 6:51

FEMALE AGE GROUP: 16-19
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 625 SARAH MICHAYLUK 19 DAVISBURG 38:13 7:42
2 720 SELINA PAUPERT 16 DRYDEN 40:01 8:03
3 502 LAURIE ANDERSON 18 HARTLAND 42:15 8:30
4 669 CHARLOTTE SPENCER 18 YPSILANTI 42:15 8:30
5 626 ELIZABETH MILLER 19 WESTLAND 46:58 9:27
6 592 ANNA JOHNSON 16 58:26 11:46

MALE AGE GROUP: 20-24
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 916 GARRETT MCKINNON 24 SOUTHFIELD 33:59 6:51

FEMALE AGE GROUP: 20-24
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 596 STEPHANIE JONES 24 GOODRICH 50:25 10:09
2 552 EMMA GOETT 24 HOLLY 51:27 10:21

MALE AGE GROUP: 25-29
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 696 JONATHAN RO WOODARD 25 ANN ARBOR 26:52 5:25
2 915 JEFFREY ROSELLI 29 CLARKSTON 36:14 7:18
3 737 KEN SNYDER 29 OAK PARK 37:00 7:27
4 550 AL DURHAM 29 ROCHESTER 37:09 7:29
5 710 RICH GIFALDI 28 HARRISON TOWNSHIP 37:23 7:32
6 564 JUSTIN GAILITIS 28 GOODRICH 39:13 7:54
7 208 DAN PARRISH 25 TRENTON 42:07 8:29
8 569 JEREMY GOODMAN 25 SWARTZ CREEK 45:07 9:05
9 660 BRADLEY WYATT 25 FLAT ROCK 45:35 9:11
10 729 BARTLEY THROWER 29 LANSING 48:43 9:48
11 604 CHAD KONZEN 29 MACOMB 53:47 10:50

FEMALE AGE GROUP: 25-29
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 605 ELIZABETH A KOPCHICK 25 LAKE ORION 36:47 7:24
2 662 JENNIFER SCHMIDT 29 LAPEER 37:19 7:31
3 674 LAURA GOOD 27 ANN ARBOR 39:19 7:55
4 686 ANGELA J WARD 26 SOUTHGATE 39:44 8:00
5 976 LISA LAND 27 HOLLY 40:05 8:04
6 622 KRISTEN MCKAY 27 FENTON 43:46 8:49
7 993 AMIE PLANCK 29 LAPEER 46:18 9:19
8 682 CHRISTINA VETTRAINO 26 ROCHESTER 46:28 9:21
9 917 ERON POWERS 28 BRIGHTON 46:29 9:21
10 503 TRACY ANDERSON 29 DAVISON 48:16 9:43
11 524 JENNIFER CHMIELEWSKI 26 NOVI 48:36 9:47
12 633 KELLY NICOL NILSON 28 WARREN 48:36 9:47
13 583 KELLY MICHE HOFFMANN 26 WHITE LAKE 55:10 11:06
14 546 HEATHER DESGRANGE 26 HOWELL 58:21 11:45

MALE AGE GROUP: 30-34
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 623 BRENT MCKELLAR 31 FENTON 32:41 6:35
2 650 TIMOTHY POULTON 33 ANN ARBOR 32:59 6:39
3 727 PRESTON THOMAS 33 FARMINGTON 35:37 7:10
4 911 DANIEL BAXTER 34 HOLLY 38:15 7:42
5 584 KEVIN L. HOLST 30 HOWELL 38:34 7:46
6 544 BRENT DELABARRE 31 BRIGHTON 38:39 7:47
7 579 FREDERICK HATFIELD 34 SOUTH LYON 39:20 7:55
8 663 JAKE SCHMITT 32 GRAND BLANC 40:43 8:12
9 570 SCOTT BENJA GRANT 31 FENTON 43:19 8:43
10 624 STEPHEN TIM MCKENNEY 31 ROYAL OAK 43:49 8:49
11 530 KEVIN COUTURIER 31 CLIO 44:08 8:53
12 724 TROY STUART SCLAFANI 31 BERKLEY 45:35 9:11
13 940 MIKE WHITE 33 FERNDALE 49:19 9:56
14 676 JOHN M THOMPSON III 32 HOLLY 54:17 10:56
15 702 PAUL ANDERSON 34 GRAND BLANC 54:29 10:58

FEMALE AGE GROUP: 30-34
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 557 JENNIFER FETTING-DOORLA 33 HARTLAND 34:43 6:59
2 675 DANA STONE 32 OXFORD 35:53 7:14
3 565 LESLIE ANN GARDNER 31 HIGHLAND 38:44 7:48
4 973 ANITA HARLESS 33 HOLLY 39:29 7:57
5 640 CHRISTY PARKER 30 CLARKSTON 40:09 8:05
6 714 MINDY MALLWITZ 34 MARYSVILLE 40:28 8:09
7 621 LESLEY ERIN MCINTYRE 31 ROYAL OAK 41:05 8:16
8 728 TENDA THOMAS 33 FARMINGTON 41:39 8:23
9 692 NAOMI LARUE WELBORN 34 TROY 42:08 8:29
10 617 MELISSA MARSH 34 ROCHESTER 43:48 8:49
11 501 KAREN ALLMEN 33 HOLLY 45:14 9:06
12 719 JENNIFER O'GVINN 34 FLINT 46:39 9:23
13 731 GENA WELCH 31 NOVI 48:42 9:48
14 42 MICHELLE RUEGSEGGER 32 DRYDEN 49:36 9:59
15 649 AMY POSEY 31 GOODRICH 50:12 10:06
16 701 BRANDI ANDERSON 32 GRAND BLANC 51:10 10:18
17 531 CHARITY CREECH 31 LAKE ORION 51:15 10:19
18 563 LISA FULLER 34 DRYDEN 51:27 10:21
19 525 AMY ALLISON CHU 31 ROYAL OAK 52:52 10:38
20 608 ANGELA LESH 32 LAPEER 52:53 10:39
21 559 DEANNA FORESTER 33 PLYMOUTH 52:58 10:40
22 606 TRACY LABELLE 30 CLINTON TOWNSHIP 53:13 10:43
23 9004 ANGIE KONZSEN 32 53:23 10:45
24 637 MELISSA OGDEN 30 LAPEER 53:28 10:46
25 647 LINDSEY ANN PIEL 30 ROYAL OAK 53:33 10:47
26 573 SARA MARGAR GUBALA 31 HASLETT 55:12 11:07

MALE AGE GROUP: 35-39
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 628 MIKE MILLHOUSE 36 BRIGHTON 32:43 6:35
2 540 DAVID DAHL 39 CANTON 33:09 6:41
3 545 VINCENT DEMARCO 39 ROYAL OAK 34:46 7:00
4 597 MARK KAKKURI 36 OXFORD 35:07 7:04
5 996 SAM SANMIGUEL 38 MIDLAND 35:08 7:04
6 694 JAMES WIEGAND 36 ROCHESTER 35:27 7:08
7 533 JOHN JOSEPH CRUMM 39 CLINTON TOWNSHIP 35:31 7:09
8 580 DARREN HEGARTY 38 CLARKSTON 36:21 7:19
9 735 JOHN KING 35 GRAND BLANC 36:39 7:23
10 631 KEVIN PATRI MURPHY 38 GRANDVILLE 37:09 7:29
11 990 DION CLARK 37 FOWLERVILLE 41:07 8:17
12 699 SCOTT SR. ALBAUGH 37 WATERFORD 41:40 8:23
13 998 DAVE HOBSON 37 GRAND BLANC 43:23 8:44
14 989 DAN FITZGERALD 39 ROCHESTER 44:00 8:51
15 542 SCOTT DALTON 35 OXFORD 59:46 12:02

FEMALE AGE GROUP: 35-39
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 995 TAMMY TAYLOR 38 BAY CITY 33:41 6:47
2 721 KERRY LOUIS ROLLING 38 LEONARD 34:29 6:57
3 661 TAMMY SACK 35 LINDEN 39:47 8:01
4 698 HEIDI ANN ZAYAN 39 GAINES 39:49 8:01
5 644 JENNIFER PEATTIE 38 LANSING 43:30 8:45
6 581 JILL HEGARTY 36 CLARKSTON 43:35 8:46
7 928 SUSAN GAVIN-SUDDETH 35 CLARKSTON 45:43 9:12
8 549 DANELL DUFF 39 ORTONVILLE 48:55 9:51
9 611 MARTHA LOUGH 37 HENDERSON 56:21 11:21
10 541 MELISSA DALTON 35 OXFORD 59:49 12:02

MALE AGE GROUP: 40-44
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 970 VICTOR BROWN 44 CANTON 30:06 6:04
2 987 RONALD TOTH 42 LAKE ORION 31:54 6:25
3 618 STEVE J MARTIN 41 CLARKSTON 33:10 6:41
4 638 JIM OLEKSINSKI 40 GROSSE POINTE 33:19 6:42
5 681 ROY JOSEPH UHLMEYER 41 SWARTZ CREEK 33:30 6:45
6 576 PHIL HAMELIN 43 CLARKSTON 34:10 6:53
7 536 DUANE CULP 43 COMMERCE TOWNSHIP 36:14 7:18
8 709 FRANK FERUS 44 ROCHESTER 36:26 7:20
9 920 MARK ISKEN 42 ROCHESTER 36:29 7:21
10 643 BILL PEATTIE 44 LANSING 36:39 7:23
11 930 JIM ZITTEL 44 SOUTHFIELD 36:47 7:24
12 967 SCOTT MCCUAIG 43 OWOSSO 37:33 7:34
13 602 JOSEPH PAUL KOHLER 41 HOLLY 37:35 7:34
14 939 WILLIAM BELCHER 43 TROY 38:13 7:42
15 514 TIM BROOKS 43 FLUSHING 38:30 7:45
16 537 TIMOTHY JAM CULP 42 TAYLOR 38:36 7:46
17 578 MICHAEL HATCHEW 43 GOODRICH 39:08 7:53
18 707 CARMI EDWARDS 40 LINDEN 40:37 8:11
19 656 MATTHEW REIMANN 44 TROY 42:39 8:35
20 639 STEVEN PALERMO 44 OXFORD 43:08 8:41
21 556 ROBERT FENSTEMAKER 41 REDFORD 43:13 8:42
22 601 DARREN KLEIN 40 HOLLY 44:00 8:51
23 909 JIM MCCLEAR 42 OXFORD 45:31 9:10

FEMALE AGE GROUP: 40-44
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 975 LIZ HENDERSHOTT 42 ORTONVILLE 36:32 7:21
2 585 PAULETTE HOOSE 41 FENTON 37:52 7:37
3 513 DEBRA BENNETHUM 40 ROCHESTER 38:30 7:45
4 641 MAUREEN PARMANN 43 PORT HURON 40:16 8:06
5 964 CATHY COBB 41 OWOSSO 41:22 8:20
6 688 SUSAN MARIE WARNER 43 ORTONVILLE 41:58 8:27
7 982 NANCY LAMPHERE 43 GOODRICH 42:19 8:31
8 107 SHELLEY GUSTAFSON 40 HIGHLAND 42:31 8:34
9 610 CINDY LEWIS 41 ATTICA 43:47 8:49
10 673 KRISTEN DELONEY 41 FLUSHING 44:56 9:03
11 677 LAURIE ANNE TOMCZYK 44 BIG RAPIDS 46:22 9:20
12 999 MARIA HOBSON 41 GRAND BLANC 47:05 9:29
13 515 JACQUELINE BROWN 42 WASHINGTON 51:32 10:23
14 646 PAMELA PEREZ 42 CLARKSTON 1:05:50 13:15
15 691 SHELLY WEIDERHOLD 44 CARO 1:07:14 13:32

MALE AGE GROUP: 45-49
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 937 DAVID WULBRECHT 47 CLARKSTON 30:35 6:10
2 538 DAN CUMMINGS 47 OAKLAND 31:50 6:25
3 732 RAY JEFFERY 48 HIGHLAND 33:31 6:45
4 539 DAVID CZAPOR 49 FRANKLIN 34:25 6:56
5 670 JAMES SPENCER 49 YPSILANTI 35:50 7:13
6 924 MIKE FROATS 49 GRAND BLANC 36:26 7:20
7 717 JIM MONKMEYER 45 FARMINGTON 36:44 7:24
8 979 STU ALLEN 48 DAVISON 37:02 7:27
9 687 PAT WILLIAM WARD 49 PORT HURON 37:59 7:39
10 683 JW SMIRT 47 GRAND BLANC 38:11 7:41
11 679 LARRY TURNAGE 48 DAVISON 38:31 7:45
12 508 WADE BATEY 49 FLINT 38:41 7:47
13 577 DON HATCHEW 49 GLADWIN 39:09 7:53
14 9003 CRAIG JOHNSON 47 MOUNT MORRIS 39:32 7:57
15 627 JORDAN MILLER 49 ROCHESTER 41:02 8:16
16 664 GEORG SCHULTE 47 WHITMORE LAKE 43:58 8:51
17 711 KEITH JOSEP KEELER 49 LENNON 45:55 9:15
18 972 DAVID NEWMANN 46 HOLLY 48:27 9:45
19 636 ROBERT OAKES, JR 46 FLINT 50:50 10:14

FEMALE AGE GROUP: 45-49
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 465 RUTH LARA 46 GRAND BLANC 36:44 7:24
2 934 SANDRA CARLSON 47 FENTON 38:57 7:51
3 703 DEBBIE ANGELL 46 OXFORD 41:27 8:21
4 985 SARA FIGUEROA 47 FRASER 42:24 8:32
5 667 JANET LYNN SOLLER 48 AUBURN HILLS 42:58 8:39
6 927 ROBIN A WAGNER 45 SAINT JOHNS 43:26 8:45
7 978 SHEILA ALLEN 45 DAVISON 43:39 8:47
8 548 JANET DOHR 48 ROCHESTER 45:26 9:09
9 586 ANN HURRISH 45 OXFORD 46:04 9:16
10 697 WANDA YENKEL 46 COMMERCE TOWNSHIP 46:24 9:20
11 635 SHARON OAKES 49 FLINT 47:22 9:32
12 566 BEVERLY GILMORE 47 KINGSTON 48:03 9:40
13 575 MARY HAMELIN 46 CLARKSTON 48:07 9:41
14 654 PATRICIA REGULSKI 45 WARREN 48:52 9:50
15 562 KAREN FULKERSON 47 ORTONVILLE 49:36 9:59
16 532 KIMBERLY CROSS 46 WATERFORD 53:09 10:42
17 519 DANA BUXTON 47 UTICA 55:19 11:08
18 634 CONNIE MARI O'BRIEN 46 FLINT 1:26:09 17:20

MALE AGE GROUP: 50-54
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 919 RICK DUHAIME 53 HOLLY 32:16 6:30
2 510 RICHARD S. BAZZY 52 NORTHVILLE 35:36 7:10
3 980 RON CARMEAN 53 ORTONVILLE 36:08 7:16
4 609 PAUL JOHN LEVENGOOD 50 NEW BALTIMORE 38:07 7:41
5 528 RICK CLARK 52 CLARKSTON 38:19 7:43
6 716 JOHN METEVIA 50 MIDLAND 39:33 7:58
7 642 ROBIN PEARCE 54 NEW HUDSON 39:45 8:00
8 535 RANDOLPH FE CULLEN 52 TROY 40:12 8:06
9 929 TOM WRIGHT 50 LINDEN 40:25 8:08
10 983 ROBERT MAKSYMOWSKI 53 FENTON 40:28 8:09
11 736 GREG NEED 53 CLARKSTON 40:45 8:12
12 588 KEN JACKSON 53 FLINT 41:29 8:21
13 598 DAN KATARSKY 53 DEARBORN 41:42 8:24
14 668 STEVE SPALDING 52 WATERFORD 41:43 8:24
15 926 STANLEY PTAK 53 SWARTZ CREEK 45:55 9:15
16 506 GREGORY ASSENMACHER 52 WHITE LAKE 46:57 9:27
17 984 DANIEL REINHART 51 CLIO 47:28 9:33
18 520 RICHARD MAR CAMP 51 WHITE LAKE 47:51 9:38
19 659 STEPHEN ROSENTHAL 53 HOWELL 50:49 10:14
20 594 MICHAEL JOHNSON 51 TROY 58:27 11:46

FEMALE AGE GROUP: 50-54
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 935 WANDA HANDLIN 50 FLINT 40:07 8:05
2 616 PATRICIA MARCHAND 52 GROSSE POINTE 40:42 8:12
3 512 DEBBIE BEASON 52 FLUSHING 41:33 8:22
4 554 SUE EVANS 54 ROCHESTER 41:43 8:24
5 986 KATHLEEN CLARK 50 FRASER 42:29 8:33
6 523 DENISE CHARLES 52 FLUSHING 42:41 8:36
7 521 GLENDA CARD 52 OAK PARK 44:00 8:51
8 509 GAIL BAZZY 51 NORTHVILLE 46:35 9:23
9 657 JOANNE RICHARDSON 50 CARO 46:42 9:24
10 706 JUDY DOMERESE 50 FLINT 47:00 9:28
11 971 DIANE ROSSO 52 MILFORD 47:08 9:29
12 555 AMY FEDOR 50 DAVISBURG 47:41 9:36
13 558 YVONNE FLYNN 53 NEW LOTHROP 51:39 10:24
14 470 COLLEEN HAMES 50 METAMORA 52:05 10:29
15 931 THERESA WALL 50 FLUSHING 52:07 10:29
16 666 RITA SMITH 54 DAVISBURG 53:03 10:41
17 574 KATHY HALLOWELL 51 HOLLY 54:36 10:59
18 572 YVONNE S GRIDER 53 WATERS 57:05 11:29
19 587 CATHERINE A JACKSON 53 CLARKSTON 59:38 12:00
20 913 ELIZABETH DYHOUSE 51 FLUSHING 1:04:38 13:01
21 543 DALE DECKER 52 CLARKSTON 1:05:42 13:13
22 712 SANDY LAWRENCE 54 GRAND BLANC 1:14:02 14:54
23 452 CHRISTINA CAMELL 51 FLUSHING 1:25:38 17:14
24 723 KATHY RUGGINELLO 52 FENTON 1:26:09 17:20

MALE AGE GROUP: 55-59
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 630 DAVE MINIER 58 WYOMING 32:57 6:38
2 695 GARY WILKINSON 55 ROCHESTER 33:28 6:44
3 907 JAMES O'BRIEN 55 BLOOMFIELD HILLS 35:15 7:06
4 932 BOB KOSEN 58 UTICA 36:10 7:17
5 526 THOMAS T CLAFLIN 59 BRIGHTON 38:19 7:43
6 914 ROBERT DYHOUSE 56 FLUSHING 40:47 8:13
7 553 JOEL EVANS 55 ROCHESTER 41:44 8:24
8 591 FRANK JOBE 58 FENTON 41:53 8:26
9 511 BILL BEACH 59 MACOMB 44:04 8:52
10 9002 MARK VICK 56 SAINT HELEN 58:47 11:50
11 571 MAX B GRIDER 56 WATERS 59:27 11:58

FEMALE AGE GROUP: 55-59
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 925 MAGGY ZIDAR 57 PONTIAC 36:56 7:26
2 962 DONNA OLSON 57 CANTON 38:08 7:41
3 645 JACKIE PEEK 56 FLINT 53:59 10:52
4 936 ANN STOLZ 59 DAVISON 54:35 10:59
5 653 GLORIA RAUPP 56 WHITE LAKE 56:29 11:22
6 715 SHERRILL MARTIN 59 FENTON 1:25:31 17:13
7 708 LYNN ELLIOTT 58 GRAND BLANC 1:25:36 17:14

MALE AGE GROUP: 60-64
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 705 DASWELL CAMPBELL 62 WARREN 34:34 6:58
2 534 MARK PAUL CRYDERMAN 61 HOWELL 35:03 7:03
3 693 MICHAEL G WERNER 61 NORTH STREET 36:43 7:24
4 629 JERRY MITTMAN 63 NORTHVILLE 38:54 7:50
5 918 JAMES LAWSON 62 CLARKSTON 39:19 7:55
6 941 RICHARD JONES 64 HIGHLAND 43:26 8:45
7 933 DAN DEWEY 61 LAKE ORION 45:13 9:06

FEMALE AGE GROUP: 60-64
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 665 BARB SCROGHAM 61 FORT WAYNE 45:34 9:10
2 607 SHIRLEY LARSEN 64 GRAND BLANC 50:50 10:14
3 672 MARY STEINHAUSER 63 LA SALLE 52:51 10:38
4 582 JEWELL HELQUIST 63 FENTON 1:06:29 13:23

MALE AGE GROUP: 65-69
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 923 NORMAN HART 65 DAVISON 39:57 8:03
2 671 CYRIL STEINHAUSER 66 LA SALLE 55:27 11:10

FEMALE AGE GROUP: 65-69
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 685 JAN WALLEN 66 FLUSHING 46:55 9:27

MALE AGE GROUP: 70-74
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 969 MARVIN STEVENSON 73 ROCHESTER 48:52 9:50

FEMALE AGE GROUP: 70-74
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====

MALE AGE GROUP: 75-99
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 595 HAROLD JONES 76 DAVISON 53:42 10:49

FEMALE AGE GROUP: 75-99
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====

8K HEAVYWEIGHT 220+
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 922 STEVE SCHNEIDER 44 SAINT JOHNS 34:37 6:58
2 981 RONALD MAKSYMOWSKI 52 FLINT 40:24 8:08
3 730 BRYAN WALLACE 42 FENTON 40:58 8:15
4 725 MIKE STERLING 35 LINDEN 42:48 8:37
5 910 GERALD WICHMAN 51 OXFORD 45:30 9:10
6 517 STUART SCHISLER 33 GRAND BLANC 47:28 9:33
7 722 ERIC ROSS 42 WARREN 47:45 9:37
8 726 SEAN STERLING 37 FENTON 49:54 10:03
9 704 DANA BUDD 53 CHURUBUSCO 50:40 10:12
10 713 STEVEN MAHLBURG 38 TAWAS CITY 52:42 10:36
11 963 JOSE MELERO 37 HOLLY 53:40 10:48
Timing and results by Race Services Company



5K Run-Age Group Results

MALE OVERALL
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 26 RICH BRINKER 31 CLARKSTON 15:48 5:06

FEMALE OVERALL
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 25 MOLLY BRINKER 31 CLARKSTON 19:35 6:19

MALE MASTERS
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 468 DAVE WOLBERT 48 FLINT 18:22 5:55

FEMALE MASTERS
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 444 TRACEY SAHOURI 41 GAINES 22:04 7:06

MALE AGE GROUP: 1-10
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 223 MARK REIMANN 10 TROY 23:18 7:30
2 258 JEFFREY WAL STUHRBERG 10 LINDEN 25:13 8:07
3 301 SIMON ALBAUGH 10 26:58 8:41
4 300 SAMUAL ALBAUGH 10 26:58 8:41
5 61 BRADY DICKENS 7 CLARKSTON 27:34 8:53
6 22 KEVIN BRADSHER 10 HIGHLAND 28:48 9:17
7 355 WILLIAM WOLF 9 ANN ARBOR 31:02 10:00
8 119 TRENT HILLGER 8 HOLLY 32:39 10:31
9 257 JONATHON TY STRONG 10 FLINT 32:50 10:34
10 271 GARRETT VANGILDER 6 DAVISBURG 35:26 11:25
11 250 TJ STACHOWSKI 6 LACHINE 41:30 13:22
12 489 DILON LEMOND 9 DAVISBURG 44:05 14:12
13 319 SETH EDWARDS 9 LINDEN 49:50 16:03

FEMALE AGE GROUP: 1-10
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 9 CASSIDY BASYDLO 10 HIGHLAND 26:18 8:28
2 265 RACHELLE TOPOLEWSKI 10 WATERFORD 27:08 8:44
3 448 ALI GUNDRY 9 FENTON 29:59 9:39
4 458 VICTORIA STACHOWSKI 9 WATERFORD 30:47 9:55
5 90 DEVON A GALE 10 WINDSOR 34:12 11:01
6 165 AUTUMN MAHLBURG 8 TAWAS CITY 45:50 14:46
7 211 MADELINE PIONTEK 10 REDFORD 53:06 17:06
8 210 BROOKE PIONTEK 10 REDFORD 54:24 17:31

MALE AGE GROUP: 11-12
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 94 PATRICK GAVITT 11 HARTLAND 21:02 6:47
2 455 REX MILLEUR 12 WHITE LAKE 30:31 9:50
3 440 NICK MYERS 12 HOLLY 31:16 10:04
4 30 HANNAH JEFFREY 11 HIGHLAND 37:48 12:10

FEMALE AGE GROUP: 11-12
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 374 DENISE CARLSON 12 FENTON 22:17 7:11
2 97 AMANDA R GEORGE 11 DAVISON 25:17 8:09
3 31 ASHLEY BURR 12 OXFORD 25:22 8:10
4 2 ERIKA ALLEN 11 WIXOM 27:34 8:53
5 965 KATIE COBB 11 OWOSSO 27:49 8:58
6 185 ALLISON MOORE 11 GRAND BLANC 29:24 9:28
7 285 SHANNON WESTFALL 12 HOLLY 31:12 10:03
8 203 KATIE ORDIWAY 11 HOLLY 31:29 10:08

MALE AGE GROUP: 13-15
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 9005 DRAKE CARR 14 GRAND BLANC 18:30 5:58
2 192 CAMERON MOUSSAVI 15 HOLLY 18:47 6:03
3 93 BRENDAN GAVITT 13 HARTLAND 19:11 6:11
4 240 LUKE SCHWERIN 14 HOLLY 19:18 6:13
5 89 BRIAN STOHLMAN 15 HOLLY 19:22 6:14
6 328 NICK JONES 13 FENTON 20:51 6:43
7 311 EVAN CARTER 13 SOUTHFIELD 21:35 6:57
8 472 NOAH STRAYER 13 FENTON 22:18 7:11
9 437 HUNTER HOOPER 13 FLINT 22:28 7:14
10 202 BLAKE ORDIWAY 14 HOLLY 22:48 7:21
11 123 GREGORY HOOPER 13 HOLLY 23:01 7:25
12 47 BRADAN CUMMINGS 14 OAKLAND 23:19 7:31
13 140 CORY KELLEY 14 GRAND RAPIDS 23:29 7:34
14 443 GYDEON BURGESS 15 HOLLY 23:53 7:41
15 145 TRAVIS KERTON 15 HOLLY 24:25 7:52
16 182 ALEC DAVID MILLER 13 DAVISBURG 25:04 8:04
17 351 MITCH TOLLY 13 ANN ARBOR 25:54 8:21
18 248 ALEXANDER J STACHOWSKI 15 LACHINE 26:30 8:32
19 342 DAVIS NIXON 14 DAVISBURG 26:48 8:38
20 65 KYLE DOTSON 14 HOLLY 27:09 8:45
21 456 LUKE EJAK 15 HOLLY 30:31 9:50
22 184 RYAN MOONEY 15 LAKE ORION 34:38 11:09
23 207 MITCHELL PALERMO 14 OXFORD 36:00 11:35

FEMALE AGE GROUP: 13-15
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 264 MEGHAN TOPOLEWSKI 14 WATERFORD 20:57 6:45
2 307 CAMILLE BOVA 13 LAKE ORION 23:35 7:36
3 439 LAUREN POWELL 15 HOLLY 23:58 7:43
4 73 ABBEY ERNATT 13 LAKE ORION 24:48 7:59
5 266 SAMANTHA TOPOLEWSKI 15 WATERFORD 24:50 8:00
6 133 HALLIE JORDAN 14 GRAND BLANC 25:17 8:09
7 38 VALERIE CLANTON 15 DAVISBURG 26:23 8:30
8 276 ELIZABETH WALLACE 13 FENTON 26:25 8:31
9 129 CHELSEY PEARSALL 15 HIGHLAND 26:34 8:33
10 453 ALEXA MASON 14 DRYDEN 26:43 8:36
11 256 PAIGE STEPHENS 14 LAKE ORION 27:04 8:43
12 147 MACKENZIE M KOHLER 15 HOLLY 27:07 8:44
13 52 LINDSEY DEHNBOSTEL 14 WHITE LAKE 27:35 8:53
14 340 JENNA CHRIS MITCHELL 14 HOLLY 28:08 9:04
15 454 MADDY COUCH 14 DRYDEN 28:54 9:19
16 218 ALEXANDRA PROULX 15 HOLLY 29:12 9:24
17 369 BECCA HARRISON 14 DAVISBURG 29:19 9:27
18 921 MERISSA MOORHEAD 14 HOLLY 29:19 9:27
19 230 HEATHER RUSSIK 15 WHITE LAKE 29:27 9:29
20 234 KARLEY MARG SAUDER 13 MARLETTE 29:34 9:31
21 54 ALI DEIGHTON 15 29:47 9:35
22 291 JESSICA WOJCIECHOWSKI 14 ORTONVILLE 29:47 9:36
23 13 JENNIFER BECKNER 13 WHITE LAKE 31:41 10:12
24 229 NICOLE ROMBACH 14 DAVISBURG 32:19 10:24
25 201 LAUREN O'LEARY 14 DAVISBURG 32:19 10:25
26 320 SYLVAN EDWARDS 15 LINDEN 49:51 16:03

MALE AGE GROUP: 16-19
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 463 JOSHUA GODWIN 18 CANTON 18:35 5:59
2 154 IAN LANG 17 HOLLY 18:48 6:03
3 29 ETHAN BUERGER 16 HOLLY 19:05 6:09
4 180 MIKEY MICHAYLUK 17 DAVISBURG 20:35 6:38
5 349 ALEX TOLLY 18 ANN ARBOR 21:14 6:51
6 57 MATT DEIGHTON 17 OXFORD 21:39 6:58
7 112 BRIAN HAMELIN 17 CLARKSTON 22:48 7:21
8 72 NICK EJAK 17 HOLLY 22:52 7:22
9 178 ROBERT MERRYWEATHER 16 HOLLY 23:39 7:37
10 238 JOSHUA SCHIEFER 17 NEW LOTHROP 24:18 7:50
11 450 PATRICK SCHNELL 16 NEW LOTHROP 24:19 7:50
12 330 MATTHEW KAST 16 DAVISBURG 25:39 8:16
13 71 MATT EJAK 19 WHITE LAKE 29:18 9:26
14 189 AARON MOREHEAD 16 WHITE LAKE 29:19 9:26
15 66 NICHOLAS DOTSON 16 HOLLY 29:41 9:33

FEMALE AGE GROUP: 16-19
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 139 SAMANTHA KAUFMAN 16 LAKE ORION 21:00 6:46
2 390 LINDSEY HEALY 17 TROY 21:45 7:00
3 312 RACHEL CARTER 16 SOUTHFIELD 22:25 7:13
4 279 CLARISSA WELLMAN 16 WHITE LAKE 24:01 7:44
5 40 MARJORIE COFFEY 16 HOLLY 24:04 7:45
6 235 KASEY ANN SAUDER 16 MARLETTE 24:04 7:45
7 144 AMELIA KERTON 16 HOLLY 26:12 8:26
8 302 BETHAN ANGELL 16 OXFORD 28:23 9:08
9 215 TINA POLICK 16 HOLLY 28:39 9:13
10 381 LAUREN SERRA 18 HOLLY 28:46 9:16
11 287 AVERY WILLIAMS 16 HOLLY 28:52 9:18
12 124 KAITLYN HOOPER 16 HOLLY 29:02 9:21
13 333 SHANNON MAHER 16 HOLLY 29:03 9:21
14 614 JENELL MACKENZIE 16 WHITE LAKE 29:12 9:24
15 198 AMANDA MYERS 16 DAVISBURG 29:14 9:25
16 314 ALEX COPLEY 16 HOLLY 30:22 9:47
17 286 ALEXIS WILLIAMS 16 HOLLY 30:29 9:49
18 205 ALIVIA PALERMO 17 OXFORD 43:28 14:00
19 14 SAMANTHA BUTLER 18 HOLLY 49:21 15:53

MALE AGE GROUP: 20-24
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 87 RICHARD HALLOWELL 20 HOLLY 19:25 6:15
2 445 DANIEL NEWPORT 21 WILLIAMSTON 21:11 6:49
3 485 HARLAN MCCAFFERY 22 HOLLY 22:09 7:08
4 21 JONATHAN BOYLAN 22 FLINT 22:28 7:14
5 179 JAMES MASON 23 HOWELL 25:35 8:14
6 332 JARON KILBURY 20 FLINT 26:29 8:32

FEMALE AGE GROUP: 20-24
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 261 JENNIFER G. TAYLOR 23 ROYAL OAK 21:27 6:55
2 6 JENNIFER BAIBAK 22 CLARKSTON 25:18 8:09
3 304 DANA BEHREND 22 HOLLY 25:54 8:20
4 383 ELIZABETH PTAK 21 SWARTZ CREEK 26:07 8:25
5 678 EMILIE TULLIS 23 TYRONE 26:47 8:38
6 77 NICHOLE M FABISIAK 21 FENTON 26:48 8:38
7 358 CHELSEA PHILLIPS 23 FLINT 28:27 9:10
8 95 MIRANDA GELENGER 20 ROYAL OAK 29:54 9:38
9 360 PARIS SMILEY 21 THOMPSONS STATION 40:23 13:00

MALE AGE GROUP: 25-29
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 246 MATTHEW GUTTERIDGE 25 FENTON 19:54 6:25
2 378 CRAIG ASHMORE 26 LIVONIA 21:18 6:52
3 460 BRUCE MAYRAND 28 BRIGHTON 21:26 6:54
4 308 BILL BROADWAY 29 CLARKSTON 22:46 7:20
5 394 ADAM SUDIA 26 DAVISON 23:23 7:32
6 4 DAN ARMSTRONG 28 LAPEER 23:29 7:34
7 273 TIM VILLEGAS 25 SAINT CLAIR SHORES 27:03 8:43
8 476 CHAS CLARK 28 CLARKSTON 27:09 8:45
9 131 NICHOLAS JARRETT 26 MOUNT PLEASANT 27:10 8:45
10 149 ADAM KORRICK 26 GRAND BLANC 27:11 8:45
11 241 JARROD SHORT 27 LINDEN 29:43 9:34
12 109 DAN HAINES 27 ROCHESTER 30:51 9:56
13 120 DAN PAUL HOFFMAN 26 LINDEN 30:53 9:57
14 162 CASEY LOMBARD 26 WATERFORD 31:07 10:01
15 86 JOSHUA PERKEY 26 WESTLAND 32:12 10:22

FEMALE AGE GROUP: 25-29
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 387 RACHEL POST 27 PLYMOUTH 20:33 6:37
2 137 STEPHANIE KAPANOWSKI 29 SOUTHGATE 25:53 8:20
3 159 LAUREN LIEBOWITZ 25 WINTER PARK 26:01 8:23
4 313 ANDREA CATALINA 25 GRAND BLANC 26:04 8:24
5 236 EMILY JANE SAWYER 26 ROCHESTER 27:08 8:44
6 209 CARRIE PELLETIER 29 BAY CITY 28:39 9:14
7 505 JULIE ARNOLD 25 WALLED LAKE 29:21 9:27
8 110 SARAH HAINES 26 ROCHESTER 30:51 9:56
9 19 BRIDGET CAR BOLTERSTEIN 25 LINDEN 30:54 9:57
10 233 KIMBERLY A SARBO 26 LAKE ORION 31:17 10:04
11 560 CHERYL FUDGE 29 ROYAL OAK 31:48 10:14
12 471 DARCY GLASSTETTER 29 HOLLY 34:29 11:06

MALE AGE GROUP: 30-34
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 371 SHANE LEHNST 31 CLINTON TOWNSHIP 18:59 6:07
2 293 BRYAN P. WOLFF 31 ROYAL OAK 20:58 6:45
3 45 KEVIN CREECH 33 LAKE ORION 22:28 7:14
4 263 JIM THANE 34 FENTON 22:41 7:18
5 274 JEFFREY VOLKENANT 32 TROY 24:58 8:03
6 337 MICHAEL MCLANE 34 MACOMB 25:01 8:04
7 80 ANDREW FEDEWA 30 LAKE ORION 25:43 8:17
8 278 JAYSTON WEITZEL 33 MADISON HEIGHTS 26:29 8:32
9 68 TOM DOYON 32 27:13 8:46
10 1 STEVEN ALDRICH 33 GRAND BLANC 27:42 8:55
11 101 MICHAEL GODOSHIAN 31 HOLLY 28:12 9:05
12 232 ERIC S SAMSON 34 FARMINGTON 29:16 9:26
13 225 DEREK RICHARDS 34 HOLLY 30:13 9:44

FEMALE AGE GROUP: 30-34
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 467 JESSICA MCKEE 32 FREELAND 23:20 7:31
2 199 MARTHA MYERS 33 OXFORD 24:47 7:59
3 121 CATHY HOLLOPETER 30 GRAND BLANC 26:31 8:33
4 290 JENA WINDIATE 30 AUBURN 26:55 8:40
5 288 RACHAEL LEI WILLIAMS 34 LINDEN 28:12 9:05
6 462 NOELLE GRIGNANI 30 METAMORA 29:23 9:28
7 348 HALEY STREET 30 CLARKSTON 30:24 9:47
8 214 MARY POINTEK 34 REDFORD 30:36 9:51
9 338 NICOLE MCVEY 30 FENTON 30:37 9:52
10 44 KRISTINA COSTIGAN 34 DAVISBURG 30:38 9:52
11 262 BRENDA THANE 31 FENTON 31:40 10:12
12 100 KRISTIN GODOSHIAN 34 HOLLY 32:01 10:19
13 388 JENNIFER WILDS 33 FENTON 32:03 10:19
14 397 BETHANN ST GERMAIN 32 34:11 11:01
15 195 MARY KAY MURPHY 33 GRANDVILLE 34:37 11:09
16 226 TONYA RICHARDS 32 HOLLY 36:32 11:46
17 27 DEANNA MARI BROWNFIELD 30 LAPEER 36:42 11:49
18 442 MAIME CLARK 31 FLINT 37:40 12:08
19 146 CHRISTINE KING 33 FENTON 41:32 13:22

MALE AGE GROUP: 35-39
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 125 JOEL HOOSE 39 FENTON 18:47 6:03
2 379 MATT CHOJNACKI 38 LAKE ORION 19:48 6:23
3 469 DUANE MACHESNEY 39 GRAND BLANC 20:13 6:31
4 88 TROY FULLER 37 CERESCO 20:27 6:35
5 49 DOUG DAWE 36 21:39 6:58
6 478 MARC ROBINSON 39 CANTON 21:59 7:05
7 111 DAVID HALL 39 HOLLY 22:13 7:09
8 200 PETE MYERS 39 OXFORD 22:31 7:15
9 217 NORMAN PRANGE 39 ROCHESTER 23:18 7:30
10 132 BRYAN JENDRETZKE 35 MILFORD 24:36 7:55
11 41 KEITH ANDRE CONWAY 39 LAKE ANN 25:40 8:16
12 466 GREG PFEIFFER 39 DURAND 26:09 8:25
13 62 DAVE DICKENS 35 CLARKSTON 27:34 8:53
14 24 RODNEY BRADSHER 39 HIGHLAND 27:40 8:55
15 108 ERIC HAEGE 36 OXFORD 27:49 8:57
16 43 JAMES COSTIGAN 35 DAVISBURG 28:42 9:14
17 84 CARL FORD 37 HIGHLAND 28:43 9:15
18 475 MARC MCMAKEN 38 RICHMOND 29:22 9:27
19 213 DAVID POINTEK 36 REDFORD 29:27 9:29
20 167 MARIO MAIORANA 38 DAVISBURG 29:33 9:31
21 249 TIMOTHY J STACHOWSKI 39 LACHINE 31:59 10:18
22 480 ANDREW JOSEPH 36 MILFORD 35:59 11:35

FEMALE AGE GROUP: 35-39
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 15 RITA BENTLEY 36 WHITE LAKE 22:56 7:23
2 9008 JODY ARISS 38 GRAND BLANC 23:40 7:37
3 219 TOREE SHANN RANDALL 37 BLOOMFIELD HILLS 24:20 7:50
4 197 SHARI LYNN MUXLOW 36 MARLETTE 25:25 8:11
5 244 ANDREA SIMON 38 DEXTER 25:51 8:20
6 187 DEBORAH MOORE 38 COMMERCE TOWNSHIP 25:57 8:21
7 484 MARCI COLYER 39 FLINT 26:36 8:34
8 318 KATHY EDWARDS 38 LINDEN 27:02 8:42
9 479 KATHRYN JOSEPH 39 MILFORD 28:06 9:03
10 51 JENNIFER DAWE 36 28:11 9:05
11 259 JENNIFER SWIERKOS 37 HARTLAND 28:19 9:07
12 23 KRISTIN BRADSHER 35 HIGHLAND 28:55 9:19
13 447 HEATHER GUNDRY 39 FENTON 30:01 9:40
14 396 JENNIFER STANLEY 38 CLARKSTON 30:04 9:41
15 299 RACHEL ALBAUGH 37 30:14 9:44
16 166 CHRISTINE MAIORANA 38 DAVISBURG 30:38 9:52
17 372 LEISSA STANLEY 35 ROCHESTER 30:42 9:53
18 33 RENEE GINGELL 38 OXFORD 31:22 10:06
19 8 PENELOPE AN BARKER 36 STERLING HEIGHTS 31:24 10:07
20 216 AMY PRANGE 38 ROCHESTER 31:47 10:14
21 136 KELLY KANE 36 LINDEN 32:43 10:32
22 116 MARGO HELLEM 35 TRAVERSE CITY 32:44 10:32
23 268 JILL TWEHUES 39 DEARBORN 33:44 10:52
24 224 JOAN REMSKI 39 DEARBORN 33:45 10:52
25 91 TONYA L GALE 37 WINDSOR 34:11 11:01
26 34 SALLY CALLAGHAN 35 FENTON 34:22 11:04
27 221 JODI REETZ 37 LAKE ORION 34:39 11:09
28 280 KATHRYN WELLS 37 MILFORD 35:51 11:33
29 169 GEORGINA MANDAS 37 ROYAL OAK 35:54 11:33
30 114 PATRICIA K HARRIS 39 WATERFORD 37:04 11:56
31 247 KRIS SOUDERS 37 DAVISON 37:33 12:06
32 153 JENNIFER LADD 35 CLARKSTON 37:59 12:14
33 359 JACQUELINE SMILEY 39 GRAND BLANC 40:23 13:00
34 115 AMANDA HATFIELD 35 SOUTH LYON 41:30 13:22
35 490 DEANNA LEMOND 36 DAVISBURG 44:05 14:12
36 134 HEATHER ANN JOY 37 OXFORD 46:49 15:04

MALE AGE GROUP: 40-44
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 10 ROB BASYDLO 41 HIGHLAND 18:40 6:01
2 76 MARK ERNATT 44 LAKE ORION 19:27 6:16
3 392 DON JACOT 43 BURTON 19:44 6:21
4 70 GREGORY DYER 40 LAKE ORION 21:19 6:52
5 32 SCOTT BURR 41 OXFORD 24:03 7:45
6 39 JOHN CLIFFORD 43 DEARBORN 25:00 8:03
7 55 KJ DEIGHTON 44 OXFORD 25:06 8:05
8 103 TIM GREGOR 41 LAKE ORION 26:11 8:26
9 117 CHRIS HENNING 42 TROY 26:19 8:28
10 9007 DAVID HARRIS 40 HOLLY 27:40 8:54
11 85 PATRICK FOSS 40 HOLLY 27:40 8:55
12 269 CRAIG VANDERVER 40 DAVISBURG 28:13 9:05
13 188 PATRICK MOORE 41 GRAND BLANC 29:25 9:28
14 128 JOSEPH HUTCHINS 43 FLINT 29:48 9:36
15 457 JAMES STACHOWSKI 40 WATERFORD 30:48 9:55
16 272 TODD VANGILDER 43 DAVISBURG 35:26 11:25
17 961 DAVID SIEGEL 43 WEST BLOOMFIELD 41:03 13:13

FEMALE AGE GROUP: 40-44
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 161 ELIZABETH LOFTON 42 WIXOM 22:36 7:17
2 343 ANNE PERIGO 40 ANN ARBOR 24:04 7:45
3 361 KELLY HOOTON 42 CLARKSTON 25:11 8:07
4 75 JEANNE ERNATT 43 LAKE ORION 26:11 8:26
5 98 VICKI R GEORGE 43 DAVISON 27:10 8:45
6 69 BETH ANN DUVAL 40 GOODRICH 27:42 8:55
7 346 SHELLI SESOCK 41 GOODRICH 28:28 9:10
8 352 LISA VERHELLE 40 CLARKSTON 28:53 9:18
9 183 KRISTINE MOONEY 42 LAKE ORION 29:20 9:27
10 441 STACEY HERRON 42 LAKE ORION 29:43 9:34
11 321 JACQUELINE FLUTZ 42 HOLLY 29:47 9:36
12 357 JILL PHILLIPS 44 FLINT 29:50 9:37
13 382 SHORI BLOOMFIELD 42 LINDEN 29:56 9:38
14 243 JULIE SIMMONDS 43 DAVISON 30:37 9:52
15 377 LAURIE ARGEROS 41 ROCHESTER 31:04 10:00
16 438 CAROLINE DETTLOFF 42 WESTLAND 32:11 10:22
17 395 KIM ZITNY 42 OXFORD 33:24 10:45
18 449 DAYNA LIEDER 44 CLARKSTON 35:14 11:21
19 158 ANGELA LEMKE 41 HOLLY 36:07 11:38
20 298 SUE ZIESKE 40 LINDEN 37:25 12:03
21 284 REGINA WESTFALL 43 HOLLY 41:21 13:19
22 206 MELANE PALERMO 40 OXFORD 44:37 14:22
23 912 TAMRA LIVINGSTON 40 FLUSHING 1:04:39 20:49

MALE AGE GROUP: 45-49
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 63 JAY OWENS 45 FENTON 18:54 6:05
2 141 JAMES KELLEY 45 GRAND RAPIDS 19:11 6:11
3 461 MICHAEL SUSKI 46 GRAND BLANC 19:13 6:11
4 326 GERARDO DEM GRABOWSKI 47 BEAR LAKE 19:23 6:15
5 393 RON PAPKE 48 UTICA 19:24 6:15
6 350 DAN TOLLY 47 ANN ARBOR 22:51 7:22
7 459 DERRICK HASSELL 48 CLIO 23:56 7:43
8 385 KEVIN HARDY 45 WHITE LAKE 24:27 7:53
9 253 STEVEN STANLEY 45 MIDLAND 25:19 8:09
10 220 KERTON RAY 48 HOLLY 26:09 8:25
11 331 ANTHONY KILBURY 45 FLINT 26:29 8:32
12 105 ANDREW GRIFFIN 49 FLINT 26:37 8:34
13 53 STEVEN DEHNBOSTEL 45 WHITE LAKE 27:37 8:54
14 92 DAVID GARCIA 48 ROCHESTER 28:36 9:13
15 289 STEVE WILLIAMS 48 HOLLY 29:20 9:27
16 292 JOSEPH HENR WOJCIECHOWSKI 45 ORTONVILLE 31:51 10:15

FEMALE AGE GROUP: 45-49
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 329 ROCHELLE JONES 45 FENTON 23:25 7:33
2 67 KAREN DOWNS 46 FLINT 26:17 8:28
3 297 LISA LITINAS 47 ROCHESTER 29:09 9:23
4 260 BRENDA L TALLY 45 FLAT ROCK 29:27 9:29
5 391 DONNA HEALY 48 TROY 29:29 9:30
6 164 ELLEN LOUNDS 46 GRAND BLANC 30:00 9:40
7 281 NOREEN WELSBY 49 FLUSHING 31:00 9:59
8 156 LINDA KATHL LAW 48 MILFORD 31:49 10:15
9 231 LEONA RUSSIK 48 WHITE LAKE 32:46 10:33
10 255 JULI STEPHENS 46 LAKE ORION 32:53 10:35
11 82 LAURIE FERRIS 45 HOLLY 36:36 11:47
12 60 LAURA DEVAULT 45 HOLLY 39:52 12:50
13 473 MARY GRUNOW 45 SWARTZ CREEK 46:42 15:02
14 122 TRACY HONEYCOMBE 47 HOLLY 52:37 16:56

MALE AGE GROUP: 50-54
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 483 LEONARD BROUSSEOU 50 BYRON 19:43 6:21
2 242 CARL R SHUBITOWSKI 50 CLARKSTON 23:38 7:37
3 267 RONALD BOWERS 51 GRAND BLANC 25:32 8:13
4 551 STEVEN EDWARDS 53 DUNDEE 25:54 8:21
5 143 MICHAEL WIL KENERSON 53 CLARKSTON 26:59 8:41
6 175 KEVIN MICHA MCCRAITH 51 BRIGHTON 29:26 9:29
7 306 JOHN RICHAR BLACK 54 SAINT JOHNS 32:32 10:29

FEMALE AGE GROUP: 50-54
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 5 LAURA LEA BACCARINI 50 ROCHESTER 26:38 8:35
2 239 DENISE K SCHROEDER 52 ANN ARBOR 28:34 9:12
3 83 TERESA FITZPATRICK 53 HOWELL 29:01 9:21
4 11 MARYANN BAXTER 51 SAINT JOHNS 30:04 9:41
5 305 JACALYN SUE BLACK 53 SAINT JOHNS 32:56 10:36
6 474 KATHY WILSON 51 BURTON 35:24 11:24
7 296 BARBARA ZEILE 52 DETROIT 35:50 11:32
8 142 MARY ANNE KENERSON 53 CLARKSTON 36:53 11:53
9 488 BARBARA THIBODEAU 53 LINDEN 37:23 12:02
10 157 GERRIANNE E LEITNER 54 WHITE LAKE 37:23 12:02
11 252 JILL STANLEY 54 DAVISON 37:36 12:06
12 176 HOPE MCLINCHA 54 CLIO 38:15 12:19
13 344 NANCY PROFFER 50 FLINT 38:36 12:26
14 228 KATE ROESCH 51 ANN ARBOR 39:13 12:38

MALE AGE GROUP: 55-59
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 294 MICHAEL K WOZNIAK 55 DAVISBURG 20:31 6:37
2 380 MICHAEL HEBERLING 56 GRAND BLANC 21:37 6:58
3 373 AULO GONANO 55 WYANDOTTE 22:12 7:09
4 477 MARK VANNETTEN 55 SOUTH LYON 22:23 7:13
5 172 GREGORY MAXFIELD 57 OXFORD 23:14 7:29
6 174 LARRY MC CASKEY 58 HOLT 23:50 7:41
7 277 LLOYD KERNEN 58 HOLLY 27:30 8:52
8 386 TOM PETERSON 55 FENTON 28:09 9:04
9 451 GILBERTO MARTINEZ 56 FARMINGTON 29:10 9:24
10 96 STEPHEN GELENGER 55 ROYAL OAK 34:03 10:58
11 12 MIKE BEARDSLEE 55 HOWELL 34:05 10:58
12 130 PATRICK JANISSE 55 WOODSON TERRACE 34:07 10:59

FEMALE AGE GROUP: 55-59
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 173 MELODIE MAXFIELD 59 OXFORD 26:35 8:34
2 168 CHRIS MAJOR-TALLEY 57 FENTON 29:46 9:35
3 163 WENDY LOMBARD 56 ITHACA 32:08 10:21
4 275 KATHY WAGNER 59 CLIO 33:26 10:46
5 48 PATRICIA SMITH 58 FENTON 34:45 11:11
6 46 LESLIE CRUIKSHANK 55 CLARKSTON 34:57 11:15
7 190 SUSAN MORRISON 55 ANN ARBOR 38:23 12:22
8 7 PATRICIA BARKER 58 CLARKSTON 42:01 13:32
9 376 PAT MIMS 57 SWARTZ CREEK 46:41 15:02

MALE AGE GROUP: 60-64
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 375 JAMES CARLTON 64 WHITE LAKE 20:47 6:42
2 251 FREDDY STANDAERT 64 DETROIT 23:23 7:32
3 193 GARY KENNET MUNDY 62 GAINES 26:50 8:39
4 191 LARRY MORSE 61 LINDEN 28:36 9:13
5 50 FRANK A DAWE 64 SAGINAW 33:09 10:40

FEMALE AGE GROUP: 60-64
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 126 JUDY HORNING 60 DAVISON 30:42 9:53
2 127 LEE HUSEMANN 62 FLINT 38:33 12:25

MALE AGE GROUP: 65-69
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 18 JOHN BIRMINGHAM 67 LAKE ORION 26:29 8:32
2 204 PETER OSTRANDER 66 HOWELL 28:58 9:20
3 370 GERALD DARBY 69 FLINT 38:33 12:25

FEMALE AGE GROUP: 65-69
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 341 LINDA NELSON 65 ORTONVILLE 33:37 10:50
2 334 RITA MARKS 69 FENTON 35:27 11:25
3 482 MAUREEN SCHISLER 65 GAINES 36:49 11:51
4 237 KAREN LEE SCANLON 66 BRIGHTON 37:14 11:59
5 295 JANE ZBINDEN 65 TOLEDO 41:27 13:21

MALE AGE GROUP: 70-74
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 446 RONALD GILL 71 PLEASANT LAKE 31:04 10:00

FEMALE AGE GROUP: 70-74
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====

MALE AGE GROUP: 75-99
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 155 GLEN LARSEN 75 GRAND BLANC 28:08 9:04
2 118 HARRISON HENSLEY 75 PINCKNEY 31:12 10:03

FEMALE AGE GROUP: 75-99
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====

5K HEAVYWEIGHT 220+
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 171 TRAVIS CONVERSE 17 HOLLY 21:14 6:50
2 316 ERIC CURL 29 HOLLY 21:52 7:03
3 317 CHAD DOORLAG 34 HARTLAND 24:06 7:46
4 325 KENNETH JAM GIEGLER 40 LAKE ORION 24:16 7:49
5 324 KENNETH KAR GAIDA 41 STERLING HEIGHTS 25:00 8:03
6 335 MARK MATTINGLY 45 HOLLY 25:22 8:10
7 303 ANDY BEHM 40 WHITE LAKE 26:38 8:35
8 347 RYAN SNODSMITH 34 HOLLY 26:45 8:37
9 309 JOE BURNS 49 STERLING HEIGHTS 26:46 8:37
10 356 JACOB ZEILE 17 DETROIT 28:44 9:15
11 323 MARK E FRAZIER 49 CLINTON TOWNSHIP 29:02 9:21
12 345 MATT WEBER 17 HOLLY 29:09 9:23
13 310 NATHAN CALLAGHAN 36 FENTON 30:36 9:51
14 327 DENNIS ISHULSEN 50 GRAND BLANC 30:45 9:54
15 339 MICHAEL MICHAYLUK 51 DAVISBURG 31:31 10:09

Timing and results by Race Services Company



5K Walk-Age Group Results

MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 1383 JOHN THOMAS 51 LINDEN 29:19 9:26

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 1445 SUSAN MORA FASSETT 44 FENTON 30:19 9:46

MALE AGE GROUP: 1-29
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 1380 JAKE ZORN 11 LINDEN 41:28 13:21

FEMALE AGE GROUP: 1-29
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 1351 HEATHER RICKSGERS 16 HOLLY 48:23 15:35
2 1454 KARLIE BUNTING 11 ORTONVILLE 48:47 15:42
3 1375 HOLLY KARL 16 HOLLY 49:22 15:54
4 1307 REBECCA BRADSHER 7 HIGHLAND 51:13 16:29

MALE AGE GROUP: 30-34
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 30-34
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 1354 ELLEN RUDDOCK 34 FLINT 45:05 14:31
2 1387 LYNDIA DEROMEDI 34 LINDEN 45:06 14:31
3 1310 NICOLE CAIRNS 31 MADISON HEIGHTS 46:55 15:07

MALE AGE GROUP: 35-39
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 1339 DAVID MARTIN 38 HOLLY 46:54 15:06

FEMALE AGE GROUP: 35-39
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 1451 CHRISTA SCHUBERT 38 BAY CITY 41:48 13:28
2 1340 SARAH MARTIN 38 HOLLY 44:28 14:19
3 1334 TRACY KNAUFT 36 SWARTZ CREEK 45:10 14:33
4 1456 CINDY DICKENS 39 ORTONVILLE 48:49 15:43
5 1312 BERNADETTE CASTILLO 36 CLARKSTON 49:36 15:58
6 1338 SUSIE LOWE 39 HOLLY 50:25 16:14
7 1332 JENNIFER KITTLE 38 HOLLY 53:22 17:11


MALE AGE GROUP: 40-44
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 1311 TOM CARR 43 COLUMBIAVILLE 37:02 11:56
2 992 ANTHONY MAYHEW 43 HOLLY 46:51 15:05
3 1444 COLLEEN MITCHELL 41 NORTH BRANCH 1:26:10 27:45

FEMALE AGE GROUP: 40-44
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 1363 JANINE THOMAS 43 BAY CITY 41:48 13:28
2 1384 DENISE PHELPS 44 DAVISON 42:05 13:33
3 1374 DRALENE KARL 42 HOLLY 42:41 13:45
4 1389 PATTY BULLOCK 44 HOLLY 45:55 14:47
5 1352 SANDY ROMBACH 42 DAVISBURG 49:35 15:58
6 1318 SHERI LEE EDWARDS 41 WHITE LAKE 50:42 16:19
7 1365 KELLIE WIEGAND 41 ROCHESTER 54:45 17:38

MALE AGE GROUP: 45-49
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 1356 JOSEPH RUSSIK 47 WHITE LAKE 49:35 15:58

FEMALE AGE GROUP: 45-49
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 1327 JUDY JACKSON 49 FLINT 35:39 11:29
2 1328 CARMEN JOHNSON 49 43:50 14:07
3 1379 CHERI ZORN 46 LINDEN 45:10 14:33
4 1448 CATHY MEDICK 47 GROSSE ILE 45:54 14:47
5 1382 SALLY MORELLI 49 HOLLY 46:51 15:05
6 1359 MICHELLE SMILES 46 DAVISBURG 49:35 15:58
7 1373 LINDA HENSKI 47 HOLLY 50:25 16:14
8 1314 TERESA DEHART 49 COMMERCE TOWNSHIP 50:40 16:19
9 1343 JANE MCKENNEY 48 HOLLY 54:15 17:28

MALE AGE GROUP: 50-54
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 1308 LESTER BRADY 54 GRAND BLANC 32:15 10:23
2 1330 ROBERT JOHNSON 50 ROCHESTER 36:27 11:44
3 1324 ROD HANELINE 52 HOLLY 45:36 14:41
4 1381 JAMES MORELLI 50 HOLLY 46:56 15:07

FEMALE AGE GROUP: 50-54
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 1329 CAROLYN JOHNSON 53 ROCHESTER 39:38 12:46
2 1370 TERI CHAMBERS 50 FENTON 45:10 14:32
3 1302 CYNTHIA BENTLEY 51 HOLLY 45:51 14:46
4 1372 LAURIE ECKERT 50 FENTON 50:20 16:12
5 1309 NANCY BRIODY 52 COMMERCE TOWNSHIP 50:40 16:19
6 1353 JOAN E ROSENTHAL 52 HOWELL 51:06 16:27

MALE AGE GROUP: 55-59
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 1386 ROBERT ASPLUND 56 GRAND BLANC 32:56 10:36
2 1368 TOM BELFORD JR. 59 GRAND BLANC 33:07 10:40
3 1362 ED TALLEY 56 FENTON 39:37 12:45
4 1315 DANIEL JON DOBBERSTEIN 58 SAGINAW 40:24 13:01
5 1453 GREGG CHYNOWETH 58 HIGHLAND 50:06 16:08
6 1447 ROBERT COWARD 58 DAVISBURG 50:45 16:20

FEMALE AGE GROUP: 55-59
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 1345 BARBARA MINIER 57 WYOMING 36:42 11:49
2 1367 CAROL WILKINSON 56 ROCHESTER 37:18 12:01
3 1319 JANET ELLIS 56 FLUSHING 38:30 12:24
4 1305 KATHY BIRMINGHAM 58 LAKE ORION 43:09 13:54
5 1457 LOIS KORRICK 57 GRAND BLANC 45:54 14:47
6 1364 JILL VAN BUSKIRK 56 SOUTHFIELD 48:49 15:43
7 1446 MILLIE COWARD 57 DAVISBURG 49:21 15:54
8 1342 CONNIE MCCRAITH 56 BRIGHTON 51:06 16:27
9 1347 JUDY MOBERG 56 HOLLY 52:33 16:55
10 1452 PEGGY BRUNNER 59 FLINT 53:11 17:07
11 1333 KAREN KITTLE 57 HOLLY 53:18 17:10
12 1344 KATHRYN SUE MCKENNEY 57 DURAND 53:55 17:22

MALE AGE GROUP: 60-64
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 1346 CHARLES MOBERG 61 HOLLY 39:44 12:48
2 1321 DOUG FISHER 64 FLUSHING 42:31 13:41
3 1385 WILLIAM RUDDOCK 64 FLUSHING 53:12 17:08

FEMALE AGE GROUP: 60-64
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 1450 CHARLENE ALLEN 60 MT PLEASANT, SC 37:17 12:00
2 9009 JANE MATTHEWS 62 GRAND BLANC 39:52 12:50
3 1366 NANCY JANIS WIEGAND 60 UTICA 39:59 12:53
4 9011 KATHLEEN SPARLING 61 GRAND BLANC 43:55 14:09
5 1355 JUDITH RUDDOCK 60 FLUSHING 53:10 17:07

MALE AGE GROUP: 65-69
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 1441 BOBBY CARTER 66 LINDEN 40:31 13:03
2 1440 TIMOTHY COURTNEY 67 HOLLY 48:16 15:32

FEMALE AGE GROUP: 65-69
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====

MALE AGE GROUP: 70-74
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 70-74
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 1350 LOIS RICHARDSON 74 HOLLY 54:07 17:26

MALE AGE GROUP: 75-99
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 9010 AL DUCH 88 SWARTZ CREEK 45:30 14:39

FEMALE AGE GROUP: 75-99
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====

Timing and results by Race Services Company

Holly, Michigan
Results provided by Race Services Company