2017 SEC Championship - White Division

back to results

May. 12, 2017

2017 SEC Championship - White Division
Ypsilanti Community HS, MI
Provided by A2 Race Management


White Divisional Championship - 5/12/2017
Southeastern Conference
Shadford Field
Results

Event 2 Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Chelsea 'A' 8:17.29 10
1) Gilbreath, Connor 11 2) Heaney, Liam 12
3) Rabbitt, Carson 10 4) Oates, Tom 11
2 Adrian 'A' 8:25.32 8
1) Stintzi, Gavin 10 2) Schafer, Jack 12
3) Force, Lawrence 10 4) Edwards, Dontae 11
3 Tecumseh 'A' 8:40.02 6
1) Denison, Jacob 10 2) Hedrick, Parker 10
3) Ries, Eric 10 4) Crots, Noah 11
4 Dexter 'A' 8:59.38 4
1) Wood, Tyrus 12 2) Beckman, Ben 11
3) Ockerman, Seth 10 4) Hein, Anton 12
5 Ypsilanti Lincoln 'A' 9:10.72 2
1) Straub, Nick 11 2) Raines, Spencer 10
3) Goerlitz, Fenrik 9 4) Caine, Peter 9

Event 4 Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Sullivan, Zach 9 Dexter 19.92
2 Parrish, Elijah 9 Ypsilanti Li 20.30
3 Hargrave, Nygel 9 Ypsilanti Li 20.82
Section 2
1 Anderson, Steven 12 Ypsilanti Co 14.73 10
2 Norkey, Payton 11 Tecumseh 15.69 8
3 Edwards, Robon 11 Adrian 17.36 6
4 Rutledge, Nick 12 Tecumseh 17.90 5
5 Verges, Josh 12 Ypsilanti Li 18.26 4
6 Greenfield, Seth 12 Dexter 18.42 3
7 Vaughn, Evan 10 Chelsea 18.72 2
8 Toner, Spencer 9 Adrian 18.74 1

Event 6 Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Wilson, Emerson 10 Ypsilanti Co x12.14
2 Cannarella, Justin 12 Dexter 13.03
Section 2
1 Warren, James 10 Ypsilanti Co 11.89 1
2 Caldwell, Johnny 11 Ypsilanti Co 11.91
3 Johansen, Eirik 12 Adrian 11.95
4 Strang, Alex 12 Dexter 11.97
5 Locke, Malachi 9 Ypsilanti Li 12.28
6 Grossheim, Taylor 10 Tecumseh 12.31
7 Dong, Dingchen 11 Adrian 12.33
Section 3
1 Moorer, Matthew 11 Ypsilanti Li 10.84 10
2 Cunningham, Cortez 11 Ypsilanti Co 11.07 8
3 Cannon, Rodney 11 Ypsilanti Co 11.17 6
4 Cooper, Cam 12 Chelsea 11.33 5
5 Buckley, Lawrence 12 Chelsea 11.38 4
6 Johnson, Perry 11 Adrian 11.50 3
8 Roberts, Ryan 11 Tecumseh 11.62 2
8 Koopmann, Jan 10 Ypsilanti Li 12.65

Event 8 Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Chelsea 'A' 1:33.36 10
1) Dahlgren, Charles 10 2) Bontai, Nate 9
3) Black, Mitchell 9 4) White, Hunter 11
2 Ypsilanti Lincoln 'A' 1:34.97 8
1) Locke, Malachi 9 2) Moorer, Matthew 11
3) Parrish, Micah 10 4) Roberson, Fernando 9
3 Adrian 'A' 1:36.74 6
1) Lewis, Nate 12 2) Edwards, Robon 11
3) Bauschka, Noah 12 4) DeForest, Eddie 11
-- Tecumseh 'A' DQ 1st exchange back
1) Bechtol, Gabe 11 2) Morales, Alan 10
3) Sanford, Zach 11 4) Litogot, Mike 12
-- Dexter 'A' DQ 1st exchange back
1) Strang, Alex 12 2) Treemore, Wesley 12
3) Baird, Liam 9 4) Gehrt, Joao 12

Event 10 Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Oates, Tom 11 Chelsea 4:24.41 10
2 Shelley, Jack 12 Dexter 4:28.00 8
3 Schafer, Jack 12 Adrian 4:32.92 6
4 Heaney, Liam 12 Chelsea 4:43.36 5
5 Gilbreath, Connor 11 Chelsea 4:43.58 4
6 Rabbitt, Carson 10 Chelsea 4:43.79 3
7 Dougherty, Sean 11 Ypsilanti Li 4:44.53 2
8 Holm, Jensen 10 Chelsea x4:45.83
9 Thomsen, Ian 11 Tecumseh 4:47.21 1
10 Lammers, Alex 11 Tecumseh 4:47.66
11 Eakin, Chris 12 Dexter 4:48.69
12 Larson, Nathan 9 Dexter 4:54.13
13 Lacasse, Jack 12 Tecumseh 4:54.19
14 Short, Brendan 12 Adrian 4:56.49
15 Marshall, Justin 11 Ypsilanti Li 5:01.58
16 Caine, Peter 9 Ypsilanti Li 5:01.92
17 Spagnoli, Ethan 10 Adrian 5:28.06

Event 12 Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Ypsilanti Community 'A' 44.77 10
1) Anderson, Steven 12 2) Cunningham, Cortez 11
3) Cannon, Rodney 11 4) Grimes, Kory 10
2 Tecumseh 'A' 45.24 8
1) Roberts, Ryan 11 2) Bechtol, Gabe 11
3) Norkey, Payton 11 4) Litogot, Mike 12
3 Adrian 'A' 45.57 6
1) Bauschka, Noah 12 2) Edwards, Robon 11
3) Lewis, Nate 12 4) Johnson, Perry 11
4 Ypsilanti Lincoln 'A' 47.64 4
1) Koopmann, Jan 10 2) Locke, Malachi 9
3) Roberson, Fernando 9 4) Wheeler, Brian 12
5 Dexter 'A' 47.94 2
1) Larson, Matt 12 2) Treemore, Wesley 12
3) Wallace, Stone 12 4) Strang, Alex 12
-- Chelsea 'A' DQ Finish in wrong lane
1) Cooper, Cam 12 2) White, Hunter 11
3) Fannin, Niko 9 4) Pustay, Kollin 11

Event 14 Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Spaulding, Simeon 12 Ypsilanti Co 58.96
2 Dasanayaka, Gihan 10 Ypsilanti Li 59.03
3 Wilkerson, Josh 12 Chelsea 1:06.91
Section 2
1 Vigo, Ray 12 Tecumseh 55.53 1
2 McGee, Treyveon 9 Ypsilanti Co 55.63
3 Williams, Taye 10 Ypsilanti Li 56.70
4 Milliner, Russell 12 Dexter 56.74
5 Aldridge, Jalen 10 Ypsilanti Co 56.92
6 Steinert, Sam 11 Adrian 57.21
7 Sievert, Dillon 11 Tecumseh 57.24
8 Dunham, Jayden 9 Dexter 57.32
Section 3
1 Moorer, Matthew 11 Ypsilanti Li 48.15 10
2 Edwards, Dontae 11 Adrian 50.71 8
3 Roush, Chris 12 Chelsea 51.07 6
4 Buckley, Lawrence 12 Chelsea 51.26 5
5 Baird, Liam 9 Dexter 52.77 4
6 Denison, Jacob 10 Tecumseh 53.44 3
7 Stintzi, Cameron 12 Adrian 54.49 2
8 Parrish, Micah 10 Ypsilanti Li 56.61

Event 16 Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 James, Casey 9 Adrian 46.50 2
2 Verges, Josh 12 Ypsilanti Li 47.15 1
3 Flynn, Arlo 11 Dexter 48.28
4 Kleinhenz, Max 12 Dexter 49.09
5 Hayter, Noah 10 Dexter 49.23
6 Parrish, Elijah 9 Ypsilanti Li 49.31
7 Knorr, Mike 10 Adrian 49.93
8 Hargrave, Nygel 9 Ypsilanti Li 53.37
Section 2
1 Anderson, Steven 12 Ypsilanti Co 40.89 10
2 Norkey, Payton 11 Tecumseh 43.81 8
3 Greenfield, Seth 12 Dexter 44.42 6
4 Edwards, Robon 11 Adrian 44.45 5
5 Roberson, Fernando 9 Ypsilanti Li 45.56 4
6 Rutledge, Nick 12 Tecumseh 46.05 3
7 Vaughn, Evan 10 Chelsea 47.53
8 White, Hunter 11 Chelsea 49.34

Event 18 Boys 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Oates, Tom 11 Chelsea 1:59.26 10
2 Shelley, Jack 12 Dexter 2:00.87 8
3 Hedrick, Parker 10 Tecumseh 2:01.38 6
4 Stintzi, Gavin 10 Adrian 2:01.89 5
5 Gilbreath, Connor 11 Chelsea 2:03.68 4
6 Heaney, Liam 12 Chelsea 2:05.14 3
7 Wood, Tyrus 12 Dexter 2:07.78 2
8 Rabbitt, Carson 10 Chelsea 2:08.36 1
9 Dougherty, Sean 11 Ypsilanti Li 2:08.67
10 Crots, Noah 11 Tecumseh 2:12.54
11 Lane, Sage 12 Adrian 2:12.91
12 Letson, Nathen 9 Adrian 2:13.21
13 Hein, Anton 12 Dexter 2:14.14
14 Marshall, Justin 11 Ypsilanti Li 2:14.51
15 Ries, Eric 10 Tecumseh 2:15.32
16 Straub, Nick 11 Ypsilanti Li 2:15.85
17 Caine, Miles 12 Ypsilanti Li 2:15.99

Event 20 Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Powell, Jacob 10 Adrian 25.39
2 Gehrt, Joao 12 Dexter 25.81
Section 2
1 Cannon, Rodney 11 Ypsilanti Co 23.75 2
2 Strang, Alex 12 Dexter 24.16 1
3 Litogot, Mike 12 Tecumseh 24.30
4 Sanford, Zach 11 Tecumseh 24.36
5 Warren, James 10 Ypsilanti Co 24.60
6 Dancy, Adam 12 Tecumseh 25.08
7 Caldwell, Johnny 11 Ypsilanti Co 25.18
Section 3
1 Moorer, Matthew 11 Ypsilanti Li 21.52 10
2 Cunningham, Cortez 11 Ypsilanti Co 22.51 8
3 Cooper, Cam 12 Chelsea 22.98 6
4 Buckley, Lawrence 12 Chelsea 22.99 5
5 Roush, Chris 12 Chelsea 23.44 4
6 Johnson, Perry 11 Adrian 23.66 3
7 Roberts, Ryan 11 Tecumseh 24.72

Event 22 Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Oates, Tom 11 Chelsea 9:31.58 10
2 Kanipe, Miles 12 Dexter 9:41.35 8
3 Holm, Jensen 10 Chelsea 10:15.66 6
4 Thorburn, Foster 10 Chelsea 10:20.54 5
5 Heaney, Liam 12 Chelsea 10:22.74 4
6 Thomsen, Ian 11 Tecumseh 10:25.94 3
7 Force, Lawrence 10 Adrian 10:32.34 2
8 Northrop, Jeremy 11 Chelsea x10:35.03
9 Kothari, Rishabh 10 Dexter 10:37.66 1
10 Betzoldt, Lucas 10 Dexter 10:39.16
11 Lammers, Alex 11 Tecumseh 10:52.60
12 Lacasse, Jack 12 Tecumseh 11:12.28
13 Short, Brendan 12 Adrian 11:30.91

Event 24 Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Adrian 'A' 3:31.82 10
1) DeForest, Eddie 11 2) Stintzi, Cameron 12
3) James, Casey 9 4) Stintzi, Gavin 10
2 Dexter 'A' 3:32.56 8
1) Baird, Liam 9 2) Greenfield, Seth 12
3) Kanipe, Miles 12 4) Shelley, Jack 12
3 Tecumseh 'A' 3:32.97 6
1) Norkey, Payton 11 2) Ries, Eric 10
3) Denison, Jacob 10 4) Hedrick, Parker 10
4 Chelsea 'A' 3:42.51 4
1) Gilbreath, Connor 11 2) Tarasow, Michael 10
3) Fannin, Niko 9 4) White, Hunter 11
5 Ypsilanti Community 'A' 3:45.15 2
1) Aldridge, Jalen 10 2) Spaulding, Simeon 12
3) Clark, Ardale 12 4) McGee, Treyveon 9
6 Ypsilanti Lincoln 'A' 3:48.85
1) Parrish, Micah 10 2) Dougherty, Sean 11
3) Roberson, Fernando 9 4) Williams, Taye 10

Event 26 Boys Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Flight 1
1 Trevino, Payton 11 Adrian 132-04 10
2 Mida, James 11 Chelsea 130-10.50 8
3 Brenen, Noah 11 Adrian 123-02 6
4 Reyes, Rafael 11 Chelsea 117-01.50 5
5 McDowell, Alex 12 Tecumseh 113-11 4
6 Davis, Logan 11 Adrian 110-06 3
7 Williams, Caleb 11 Dexter 108-00 2
8 Vigil, DeCarlos 12 Ypsilanti Li 102-11 1
9 Padilla, Matt 12 Adrian 102-02
10 Bellas, Matthew 11 Dexter 101-01
11 Riddick, Chris 9 Adrian x99-07
12 O'Day, Cameron 10 Dexter 95-06
13 Pearse, Anthony 10 Chelsea 85-06.50
14 Serafin, Joey 12 Tecumseh 83-04
15 Smith, Lenard 12 Ypsilanti Li 80-09
16 Danley, Jackson 11 Tecumseh 79-08
17 Blankenship, James 10 Dexter 67-10
-- Williams, Hahmad 10 Ypsilanti Co ND
-- Verges, Josh 12 Ypsilanti Li ND
-- Jenson, Amari 12 Ypsilanti Co ND
-- Bevier, Markus 10 Ypsilanti Co ND

Event 28 Boys Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Mida, James 11 Chelsea 41-00.00 10
2 Bevier, Markus 10 Ypsilanti Co 40-08.50 8
3 Brenen, Noah 11 Adrian 40-08.00 6
4 Padilla, Matt 12 Adrian 40-06.00 5
5 Trevino, Payton 11 Adrian 38-10.00 4
6 Vigil, DeCarlos 12 Ypsilanti Li 38-00.00 3
7 McDowell, Alex 12 Tecumseh 37-08.00 2
8 Davis, Logan 11 Adrian 37-06.00 1
9 Williams, Caleb 11 Dexter 37-04.00
10 Wallace, Stone 12 Dexter 34-06.00
11 Foss, Alex 11 Tecumseh 34-05.00
12 Curley, Donavan 12 Tecumseh 34-03.00
13 Pearse, Anthony 10 Chelsea 34-02.00
14 Blankenship, James 10 Dexter 34-01.00
15 Williams, Hahmad 10 Ypsilanti Co 33-08.00
16 Smith, Lenard 12 Ypsilanti Li 33-04.00
-- Jenson, Amari 12 Ypsilanti Co ND
-- Reyes, Rafael 11 Chelsea ND
-- Verges, Josh 12 Ypsilanti Li ND

Event 30 Boys Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Wilson, Emerson 10 Ypsilanti Co 19-02.00 10
2 Harmon, Matthew 11 Ypsilanti Co J18-09.00 6
2 Bechtol, Gabe 11 Tecumseh 18-09.00 8
4 Bradley, Jamal 12 Adrian 18-00.50 5
5 Treemore, Wesley 12 Dexter 18-00.00 4
6 Wheeler, Brian 12 Ypsilanti Li 17-11.00 3
7 Pustay, Kollin 11 Chelsea 17-10.00 2
8 Brenen, Noah 11 Adrian 17-09.00 1
9 Mathis, Gerald 9 Adrian 17-08.50
10 Brooks, Jordan 9 Ypsilanti Li 17-08.00
11 O'Day, Cameron 10 Dexter 17-05.00
11 Litogot, Mike 12 Tecumseh J17-05.00
13 Parra, JaKwan 9 Adrian 16-08.75
14 Blair, Trevor 11 Tecumseh 16-07.00
15 Hadden, Kamal 10 Ypsilanti Co 15-07.00
16 Flynn, Arlo 11 Dexter 15-06.00
-- Buckley, Lawrence 12 Chelsea ND
-- Cooper, Cam 12 Chelsea ND
-- Spaulding, Simeon 12 Ypsilanti Co DQ Per Jury of Appeals

Event 32 Boys High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 McGee, Treyveon 9 Ypsilanti Co 5-10.00 10
2 Mathis, Gerald 9 Adrian J5-07.00 4.50
2 Koopmann, Jan 10 Ypsilanti Li J5-07.00 4.50
2 Grimes, Kory 10 Ypsilanti Co 5-07.00 8
2 Roush, Chris 12 Chelsea J5-07.00 3
2 Harmon, Matthew 11 Ypsilanti Co J5-07.00 6
7 Treemore, Wesley 12 Dexter J5-05.00
7 Spaulding, Simeon 12 Ypsilanti Co 5-05.00 1.50
7 Hochrein, Brennan 12 Dexter J5-05.00
7 Simmerman, Kyle 11 Chelsea 5-05.00 1.50
11 Bradley, Jamal 12 Adrian J5-03.00
11 Lipnichan, Jarred 11 Tecumseh 5-03.00
-- Larson, Matt 12 Dexter NH
-- Blair, Trevor 11 Tecumseh NH
-- Dasanayaka, Gihan 10 Ypsilanti Li NH
-- Parra, JaKwan 9 Adrian NH
-- Greene, Andrew 11 Tecumseh NH

Event 34 Boys Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Bishop, Oliver 10 Dexter 13-06.00 10
2 Bechtol, Gabe 11 Tecumseh 13-00.00 8
3 Bauschka, Noah 12 Adrian 12-06.00 6
4 Sheldon, Henry 9 Dexter J11-06.00 3
4 Vigo, Ray 12 Tecumseh J11-06.00 4
4 Wilkerson, Josh 12 Chelsea 11-06.00 5
7 Rutledge, Nick 12 Tecumseh 11-01.00 2
8 Dunn, Ethan 10 Dexter 10-07.00 1
9 Tarasow, Michael 10 Chelsea 10-01.00
-- Munson, Corbyn 11 Chelsea NH

Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Dexter 144 2) Chelsea 130
3) Ypsilanti Lincoln 122 4) Tecumseh 112
5) Adrian 90 6) Ypsilanti Community 27

Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Chelsea 160.50 2) Adrian 124.50
3) Ypsilanti Community 106.50 4) Tecumseh 88
5) Dexter 75 6) Ypsilanti Lincoln 66.50




White Divisional Championship - 5/12/2017
Southeastern Conference
Shadford Field
Results

Event 1 Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Tecumseh 'A' 10:07.29 10
1) Sawyer, Christina 12 2) Stockford, Rachel 10
3) Alderman, Emily 12 4) Selenko, Katie 10
2 Adrian 'A' 10:13.46 8
1) Coyne, Caila 12 2) Zick, Riley 11
3) Raab, Maggie 9 4) Simmons, Rebekah 12
3 Chelsea 'A' 10:17.81 6
1) Hughes, Allison 10 2) Matusik, Sydney 11
3) Hause, Allison 10 4) Jacobusse, Jesse 12
4 Dexter 'A' 10:44.31 4
1) Varitek, Anna 10 2) McLean, Abby 10
3) McGinnis, Jordan 12 4) Read, Sarah 11
5 Ypsilanti Lincoln 'A' 11:28.38 2
1) Drew, Devon 11 2) Dougherty, Erin 9
3) Dotson, Olivia 12 4) Scharlach, Rylie 9

Event 3 Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Roback, Maggie 12 Adrian 19.12 2
2 Bazick, Lauren 10 Dexter 19.40 1
3 Baldwin, Erin 9 Dexter 21.52
4 Gurica, Maddy 10 Tecumseh 25.27
Section 2
1 Darkins, Breann 12 Ypsilanti Li 15.74 10
2 Almhiemid, Hannah 12 Chelsea 16.39 8
3 Bow, Nicole 10 Dexter 16.73 6
4 Johnson, Ashton 11 Adrian 18.19 5
5 Keck, Maddie 11 Adrian 18.28 4
6 Westlake, Karisa 9 Adrian 18.67 3
7 Mejia, Genecis 11 Ypsilanti Co 20.33
8 Merrill, Abby 10 Chelsea 20.54

Event 5 Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Korte, Sydney 12 Dexter 13.80
2 Naomi, Joyner 9 Adrian 14.00
3 Chizek, Emily 9 Chelsea 14.18
4 Barber, Miranda 12 Adrian 14.38
5 Higgins, Elizabeth 12 Chelsea 15.24
Section 2
1 Hall, Emma 10 Dexter 13.49 5
2 Smith, Cherice 9 Ypsilanti Co 13.59 2
3 Hugan, Amaria 9 Ypsilanti Co 13.73
4 Rutledge, Erin 10 Tecumseh 13.82
Section 3
1 Varner, Serena 11 Ypsilanti Li 12.76 10
2 Cadmus, Morgan 11 Tecumseh 13.19 8
3 Smith, Cherell 11 Ypsilanti Co 13.21 6
4 Williams, Aarielle 9 Ypsilanti Li 13.51 4
5 Fugate, Tyler 10 Tecumseh 13.54 3
6 Enciso, Alyssa 12 Dexter 13.64 1
7 Purnell, Kigiana Ypsilanti Co 13.73
8 Neal, Hailey 9 Chelsea 14.10

Event 7 Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Ypsilanti Lincoln 'A' 1:46.18 10
1) Darkins, Breann 12 2) Varner, Serena 11
3) Heard, Shanaya 10 4) Worford, Ashley 12
2 Adrian 'A' 1:48.97 8
1) Buie, Keyara 11 2) Jacobs, Ryleigh 12
3) Elam, Sydnee 11 4)
3 Ypsilanti Community 'A' 1:52.34 6
1) Thomas, La'Daija 11 2) Patterson, Tierra 11
3) Purnell, Kigiana 4) Hugan, Amaria 9
4 Chelsea 'A' 1:54.16 4
1) Manly, Kaehla 11 2) Almhiemid, Hannah 12
3) Montoye, Myranda 9 4) McElrath, Natasha 12
5 Dexter 'A' 1:55.07 2
1) Baldwin, Erin 9 2) Korte, Sydney 12
3) Larkin, Amy 11 4) Bazick, Lauren 10
6 Tecumseh 'A' 1:57.63
1) Brigman, Isabelle 9 2) Whitehead, Harley 12
3) Tinsley, Victoria 12 4) Ringman, Gabriela 11

Event 9 Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Sawyer, Christina 12 Tecumseh 5:15.61 10
2 Raab, Maggie 9 Adrian 5:17.99 8
3 Bournival, Erika 12 Ypsilanti Li 5:41.54 6
4 Varitek, Anna 10 Dexter 5:43.14 5
5 Waidley, Dani 11 Dexter 5:44.04 4
6 McGinnis, Jordan 12 Dexter 5:45.94 3
7 Hause, Allison 10 Chelsea 5:47.10 2
8 Weatherford, Katie 11 Tecumseh 5:58.14 1
9 Allen, Madalyn 12 Chelsea 6:09.39
10 Brown, Kendall 11 Tecumseh 6:31.47

Event 11 Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Ypsilanti Lincoln 'A' 49.98 10
1) Darkins, Breann 12 2) Heard, Shanaya 10
3) Varner, Serena 11 4) Worford, Ashley 12
2 Tecumseh 'A' 52.55 8
1) Cadmus, Morgan 11 2) Fugate, Tyler 10
3) Rutledge, Erin 10 4) Tinsley, Victoria 12
3 Adrian 'A' 52.79 6
1) Buie, Keyara 11 2) Elam, Sydnee 11
3) Jacobs, Ryleigh 12 4) Barber, Miranda 12
4 Ypsilanti Community 'A' 52.97 4
1) Smith, Cherell 11 2) Thomas, La'Daija 11
3) Patterson, Tierra 11 4) Purnell, Kigiana
5 Dexter 'A' 53.18 2
1) Enciso, Alyssa 12 2) Wright, Madison 11
3) Korte, Sydney 12 4) Hall, Emma 10
6 Chelsea 'A' 56.25
1) Manly, Kaehla 11 2) Neal, Hailey 9
3) Chizek, Emily 9 4) McElrath, Natasha 12

Event 13 Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Joyce, Ailish 10 Chelsea 1:07.78 1
2 Whitehead, Hailey 12 Tecumseh 1:09.61
3 Brigman, Isabelle 9 Tecumseh 1:10.35
4 Dotson, Olivia 12 Ypsilanti Li 1:12.44
5 Ringman, Gabriela 11 Tecumseh 1:15.07
Section 2
1 Worford, Ashley 12 Ypsilanti Li 59.20 10
2 Matusik, Sydney 11 Chelsea 1:01.45 8
3 Scafasci, Megyn 10 Dexter 1:03.40 6
4 Montoye, Myranda 9 Chelsea 1:03.57 5
5 TerBush, Jacquelynn 9 Dexter 1:04.24 4
6 Francoeur, Lauren 12 Adrian 1:05.46 3
7 Millar, Kelly 11 Dexter 1:06.31 2

Event 15 Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Czachorski, Grace 11 Ypsilanti Li 54.52 1
2 Roback, Maggie 12 Adrian 55.77
3 Bazick, Lauren 10 Dexter 57.61
4 Dougherty, Erin 9 Ypsilanti Li 1:00.50
5 Gurica, Maddy 10 Tecumseh 1:03.49
Section 2
1 Darkins, Breann 12 Ypsilanti Li 47.87 10
2 Manly, Kaehla 11 Chelsea 49.23 8
3 Almhiemid, Hannah 12 Chelsea 49.37 6
4 Bow, Nicole 10 Dexter 49.51 5
5 Hayter, Lindsey 12 Dexter 51.00 4
6 Westlake, Karisa 9 Adrian 53.94 3
7 Rutledge, Erin 10 Tecumseh 54.13 2
8 Johnson, Ashton 11 Adrian 59.09

Event 17 Girls 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Stockford, Rachel 10 Tecumseh 2:27.00 10
2 Raab, Maggie 9 Adrian 2:30.51 8
3 Selenko, Katie 10 Tecumseh 2:34.12 6
4 Hughes, Allison 10 Chelsea 2:35.64 5
5 Taylor, Jacqueline 10 Chelsea 2:39.13 4
6 McLean, Abby 10 Dexter 2:40.29 3
7 Simmons, Rebekah 12 Adrian 2:43.14 2
8 Read, Sarah 11 Dexter 2:45.85 1
9 Bragg, Kyle 10 Chelsea 2:47.11
10 Weatherford, Katie 11 Tecumseh 2:50.54
11 Schaffner, Rachel 12 Adrian 3:00.30
12 Guinn, Sam 10 Adrian 3:09.99
13 Palvahova, Merjen 11 Ypsilanti Co 3:55.76

Event 19 Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Heard, Shanaya 10 Ypsilanti Li 26.87 6
2 Fugate, Tyler 10 Tecumseh 27.84 3
3 Hughes, Nichole 9 Ypsilanti Li 28.57 2
4 Bazick, Lauren 10 Dexter 28.60 1
5 Korte, Sydney 12 Dexter 28.62
6 Joyce, Ailish 10 Chelsea 29.55
7 Naomi, Joyner 9 Adrian 30.07
8 Freyre, Taylor 12 Chelsea 31.09
Section 2
1 Worford, Ashley 12 Ypsilanti Li 25.53 10
2 Matusik, Sydney 11 Chelsea 26.81 8
3 Elam, Sydnee 11 Adrian 27.25 5
4 Cadmus, Morgan 11 Tecumseh 27.47 4
5 Whitehead, Harley 12 Tecumseh 29.15
6 Hugan, Amaria 9 Ypsilanti Co 30.13

Event 21 Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Sawyer, Christina 12 Tecumseh 11:26.86 10
2 Zick, Riley 11 Adrian 12:00.50 8
3 Scharlach, Rylie 9 Ypsilanti Li 12:02.24 6
4 Waidley, Dani 11 Dexter 12:09.84 5
5 Varitek, Anna 10 Dexter 12:25.88 4
6 Hughes, Allison 10 Chelsea 12:41.03 3
7 Alderman, Emily 12 Tecumseh 12:57.49 2
8 Selenko, Katie 10 Tecumseh 13:16.82 1
9 McLean, Abby 10 Dexter 13:20.81

Event 23 Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Chelsea 'A' 4:17.50 10
1) Manly, Kaehla 11 2) Matusik, Sydney 11
3) Montoye, Myranda 9 4) McElrath, Natasha 12
2 Dexter 'A' 4:26.73 8
1) Scafasci, Megyn 10 2) TerBush, Jacquelynn 9
3) Millar, Kelly 11 4) McGinnis, Jordan 12
3 Tecumseh 'A' 4:44.76 6
1) Brigman, Isabelle 9 2) Ringman, Gabriela 11
3) Whitehead, Hailey 12 4) Rutledge, Erin 10
4 Ypsilanti Lincoln 'A' 4:49.95 4
1) Hughes, Nichole 9 2) Robinson, Tara 10
3) Dotson, Olivia 12 4) Heard, Shanaya 10

Event 25 Girls Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Flight 1
1 Mammel, Rebecca 12 Tecumseh 130-09 10
2 Holton, Jordon 10 Chelsea 98-06 8
3 Francisco, Lily 12 Chelsea 94-01 6
4 Piloske, Anna 12 Chelsea 90-03 5
5 Vorias, Popi 11 Dexter 89-05.50 4
6 Gilbert, Amanda 11 Dexter 82-09 3
7 Izirein, Emijoy 12 Ypsilanti Co 81-05 2
8 Burlett, Madison 9 Chelsea 80-00 1
9 Lansky, Gwen 12 Chelsea x79-02
10 Cooper, Tianna 11 Adrian 77-00
11 Williams, Aarielle 9 Ypsilanti Li 76-05
12 King, Lauryn 9 Adrian 76-03
13 Vorias, Chloe 12 Dexter 75-08
14 Sanders, Rachel 12 Tecumseh 71-08
15 Mejia, Genecis 11 Ypsilanti Co 70-00
16 Clark, Trisha 11 Tecumseh 67-02
17 Edwards, Zariah 11 Ypsilanti Li 64-03
18 Huff, Keeli 10 Adrian 64-00
19 Guerrero, Breonna 11 Adrian 60-07.50
20 Chaney, Aryn 12 Ypsilanti Li 53-07
-- Graham, Najaa 11 Ypsilanti Co ND
-- Daggett, Elismar 10 Ypsilanti Li ND

Event 27 Girls Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Mammel, Rebecca 12 Tecumseh 38-09.00 10
2 Francisco, Lily 12 Chelsea 34-03.50 8
3 Vorias, Popi 11 Dexter 31-10.00 6
4 Holton, Jordon 10 Chelsea 30-04.00 5
5 Lansky, Gwen 12 Chelsea 29-07.00 4
6 Izirein, Emijoy 12 Ypsilanti Co 29-06.00 3
7 Jacobs, Ryleigh 12 Adrian 29-02.00 2
8 Swirple, Hannah 12 Tecumseh 28-03.00 1
9 Edwards, Zariah 11 Ypsilanti Li 26-10.00
10 Chaney, Aryn 12 Ypsilanti Li 26-08.00
11 King, Lauryn 9 Adrian 26-07.00
12 Sanders, Rachel 12 Tecumseh 26-04.00
12 Burlett, Madison 9 Chelsea 26-04.00
14 Gilbert, Amanda 11 Dexter 25-06.00
15 Cooper, Tianna 11 Adrian 25-02.50
16 Zahn, Maria 10 Dexter 24-11.00
17 Huff, Keeli 10 Adrian 23-11.00
18 Westlake, Karisa 9 Adrian x23-09.00
19 Vance, Tiffany 12 Ypsilanti Li 23-02.00

Event 29 Girls Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Varner, Serena 11 Ypsilanti Li 16-00.00 10
2 Bow, Nicole 10 Dexter 15-04.00 8
3 Hughes, Nichole 9 Ypsilanti Li 14-11.50 6
4 Buie, Keyara 11 Adrian 14-10.50 5
5 McElrath, Natasha 12 Chelsea J14-08.50 3
5 Smith, Cherell 11 Ypsilanti Co 14-08.50 4
7 Hall, Emma 10 Dexter 14-06.50 2
8 Wright, Madison 11 Dexter 14-06.00 1
9 Johnson, Ashton 11 Adrian 13-11.00
9 Neal, Hailey 9 Chelsea J13-11.00
11 Casarez, Erica 11 Adrian 13-01.50
12 Dennis, Megan 12 Tecumseh 13-00.00
13 Rosenblat, Sofia 9 Tecumseh 12-11.50
13 Gurica, Maddy 10 Tecumseh J12-11.50
15 Tinsley, Victoria 12 Tecumseh 12-09.50
16 Freyre, Taylor 12 Chelsea 11-11.00

Event 31 Girls High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Almhiemid, Hannah 12 Chelsea J4-10.00 7
1 Jacobs, Ryleigh 12 Adrian 4-10.00 10
1 Larkin, Amy 11 Dexter J4-10.00 7
4 Young, Emma 9 Dexter J4-09.00 4
4 Hughes, Nichole 9 Ypsilanti Li 4-09.00 5
6 Dennis, Megan 12 Tecumseh J4-07.00 2
6 Hall, Emma 10 Dexter 4-07.00 3
8 Keck, Maddie 11 Adrian J4-05.00
8 Webby, Mary 11 Dexter 4-05.00 1
10 Fannin, Jordan 11 Chelsea J4-03.00
10 Czachorski, Grace 11 Ypsilanti Li 4-03.00
-- Robinson, Tara 10 Ypsilanti Li NH
-- Rosenblat, Sofia 9 Tecumseh NH

Event 33 Girls Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Bow, Nicole 10 Dexter 11-09.00 10
2 Wright, Madison 11 Dexter 11-00.00 8
3 Enciso, Alyssa 12 Dexter J10-06.00 5
3 Vorias, Chloe 12 Dexter J10-06.00 6
3 Hayter, Lindsey 12 Dexter x10-06.00
6 Gileczek, Jenna 11 Chelsea J10-00.00 3
6 Holman, Teaghan 9 Dexter x10-00.00
6 Vorias, Popi 11 Dexter x10-00.00
6 Fugate, Tyler 10 Tecumseh J10-00.00 4
10 Read, Sarah 11 Dexter x9-00.00
11 Ringman, Gabriela 11 Tecumseh J8-06.00 1
11 Matusko, Sabrina 11 Chelsea 8-06.00 2
13 Janie, Schultz 10 Chelsea 8-01.00
13 Coyne, Caila 12 Adrian J8-01.00
-- Crim, Kaitlyn 9 Tecumseh NH
-- Doss, Reece 9 Chelsea NH

Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Dexter 144 2) Chelsea 130
3) Ypsilanti Lincoln 122 4) Tecumseh 112
5) Adrian 90 6) Ypsilanti Community 27

Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Chelsea 160.50 2) Adrian 124.50
3) Ypsilanti Community 106.50 4) Tecumseh 88
5) Dexter 75 6) Ypsilanti Lincoln 66.50