2017 OAA-Gold Championship Meet

back to results

May. 11, 2017

2017 OAA-Gold Championship Meet
Oak Park HS, MI
Provided by A2 Race Management


Gold Division Championship - 5/11/2017
Oakland Activities Association
Knights Stadium
Results

Event 2 Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Oak Park 'A' 7:58.33 10
1) Hawthorne, Dewan 12 2) Kirksey, Javonne 10
3) Campbell, Michael 12 4) Cooper, Cameron 12
2 Royal Oak 'A' 8:21.97 8
1) Adesanya, Tommy 12 2) Fegan, Patrick 12
3) Dwyer, Robert 11 4) Jackson, Marcus 11
3 Ferndale 'A' 8:28.43 6
1) Funk, Jeremy 11 2) Funk, Zach 11
3) Cochran, Jemone 11 4) McGhee, Ronnell 12
4 Berkley 'A' 8:31.26 5
1) Abdi, Mohammed 11 2) LaFramboise, Nathan 11
3) Smith, Zack 12 4) McKelvey, Rory 12
5 Southfield Arts & Tech 'A' 9:12.76 4
1) Samuel, Saahir 10 2) Knight, Tyler 10
3) Morrison, Dennis 10 4) Hardy, Teri 12
6 Hazel Park 'A' 10:09.01 3
1) Bridges, Ryan 10 2) Johnson, Stephen 10
3) Sheckles, Jevon 12 4) Mason, D'Artagnan 12

Event 4 Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Borski, Christian 12 Royal Oak 16.24 10
2 Smith, Daniel 12 Southfield A 17.19 8
3 Dixon, Kyle Oak Park 18.34 6
4 Johns, Dee 10 Hazel Park 18.37 5
5 Hedge, Nicholas 10 Royal Oak 18.79 4
6 Wynns, Justin 10 Southfield A 20.35 3
7 Davis, Victor 9 Royal Oak 21.39 2

Event 6 Boys 100 Meter Dash
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Tesho, Patrick 11 Royal Oak 11.09q
2 Mack, Colby Oak Park 11.52q
3 Smith, Keshawn 10 Ferndale 11.97
4 McEwan, Thomas 10 Royal Oak 12.36
5 Welch, Patrick 9 Berkley 12.51
6 Crawford, Dennis 9 Ferndale 12.82
Heat 2 Preliminaries
1 Bentley, Kendal 12 Southfield A 11.44q
2 Barbin, Don 12 Oak Park 11.47q
3 Williams, Michael 11 Southfield A 11.51q
4 Foulkes, Arron 9 Southfield A 11.90
5 Coles, Aurelius 11 Berkley 12.29
Heat 3 Preliminaries
1 Davis, Jerimiah 12 Oak Park 11.20q
2 Adams, John 12 Ferndale 11.33q
3 Burnside, Jason 12 Berkley 11.67q
4 Johns, Dee 10 Hazel Park 11.87
5 Baker, Daniel 11 Royal Oak 12.00
6 Gray, Charles 11 Hazel Park 13.13

Event 6 Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1 Finals
1 Davis, Jerimiah 12 Oak Park 10.96 10
2 Tesho, Patrick 11 Royal Oak 11.12 8
3 Adams, John 12 Ferndale 11.17 6
4 Bentley, Kendal 12 Southfield A 11.49 5
5 Barbin, Don 12 Oak Park 11.57 4
6 Mack, Colby Oak Park 11.60 3
7 Williams, Michael 11 Southfield A 11.68 2
8 Burnside, Jason 12 Berkley 11.70 1

Event 8 Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Oak Park 'A' 1:27.85 10
1) James, Donnie 11 2) Clark, Keveon 12
3) Pickett, Bryce 12 4) Smith Jr., Dwight 11
2 Southfield Arts & Tech 'A' 1:31.68 8
1) Bentley, Kendal 12 2) Rogers, Emerson 11
3) Crawford, Jordan 10 4) Williams, Jimmie 12
3 Berkley 'A' 1:33.98 6
1) Harris, Justin 11 2) Dong-Dobson, Joe 12
3) Fondren, Isaiah 12 4) Burnside, Jason 12
4 Royal Oak 'A' 1:35.75 5
1) Baker, Daniel 11 2) Fields, Junior 9
3) Borski, Christian 12 4) Tesho, Patrick 11
5 Ferndale 'A' 1:36.43 4
1) Hayes, Harrison 10 2) Moss, Jalyne 12
3) Crawford, Dennis 9 4) Smith, Keshawn 10
6 Hazel Park 'A' 1:43.41 3
1) Hamilton-Mathy, Logan 10 2) Brown, Styles 9
3) Allen-Johnson, Malik 11 4) Williams, Sean 10

Event 10 Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Cooper, Cameron 12 Oak Park 4:20.45 10
2 Jackson, Marcus 11 Royal Oak 4:41.28 8
3 Kirksey, Javonne 10 Oak Park 4:42.90 6
4 Major, Nick 12 Ferndale 4:47.09 5
5 LaFramboise, Nathan 11 Berkley 4:53.00 4
6 Palmer, Salomon 10 Ferndale 4:54.18 3
7 Hardy, Teri 12 Southfield A 4:54.98 2
8 Smith, Zack 12 Berkley 4:55.73 1
9 Winkler, Kemp 9 Royal Oak 4:59.22
10 Cross, Tyler 10 Royal Oak 4:59.85
11 Murray, Nick 10 Berkley 5:01.13
12 Campbell, Michael 12 Oak Park 5:03.32
13 Raus, Will 11 Ferndale 5:06.41
14 Sheckles, Jevon 12 Hazel Park 5:07.29
15 Morrison, Dennis 10 Southfield A 5:28.85

Event 12 Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Oak Park 'A' 42.91 10
1) Clark, Keveon 12 2) James, Donnie 11
3) Smith Jr., Dwight 11 4) Davis, Jerimiah 12
2 Southfield Arts & Tech 'A' 44.76 8
1) Foulkes, Arron 9 2) Gilbert, Matthew 12
3) Greene, Kaelon 9 4) Bentley, Kendal 12
3 Berkley 'A' 46.26 6
1) Harris, Justin 11 2) Dong-Dobson, Joe 12
3) Long, David 11 4) Burnside, Jason 12
4 Royal Oak 'A' 48.60 5
1) Baker, Daniel 11 2) Dawson, Aaron 9
3) McEwan, Thomas 10 4) Fields, Junior 9
5 Hazel Park 'A' 51.72 4
1) Hamilton-Mathy, Logan 10 2) Brown, Styles 9
3) Johns, Dee 10 4) Harris, Malik 12
-- Ferndale 'A' DQ @ Finish Line
1) Adams, John 12 2) Cochran, Jemone 11
3) Little, Zoser 11 4) Smith, Keshawn 10

Event 14 Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Fondren, Isaiah 12 Berkley 53.77 3
2 McGibbons, Tristan 11 Berkley 53.92 1
3 Allen-Johnson, Malik 11 Hazel Park 54.01
4 Watkins, Kyle 12 Royal Oak 54.89
5 Ellison, Chris 12 Royal Oak 57.26
Section 2
1 Williams, Jimmie 12 Southfield A 48.79 10
2 James, Donnie 11 Oak Park 48.85 8
3 Rogers, Emerson 11 Southfield A 50.66 6
4 Kidd, Ahmarri 12 Oak Park 51.74 5
5 McKelvey, Rory 12 Berkley 53.26 4
6 Adesanya, Tommy 12 Royal Oak 53.79 2
7 Robinson, Darnell 12 Southfield A 54.59

Event 16 Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Jones, Julian Hazel Park 47.66 2
2 Franklin, Leon 10 Southfield A 48.15
3 Rush, Christian 12 Southfield A 48.54
4 Hughes, Jack 10 Royal Oak 49.89
5 Mason, D'Artagnan 12 Hazel Park 52.07
Section 2
1 Hawthorne, Dewan 12 Oak Park 40.19 10
2 Borski, Christian 12 Royal Oak 41.98 8
3 Long, David 11 Berkley 42.35 6
4 Cochran, Jemone 11 Ferndale 43.41 5
5 Chandler, Matthew Oak Park 44.33 4
6 Knight, Tyler 10 Southfield A 44.89 3
7 Hedge, Nicholas 10 Royal Oak 47.77 1

Event 18 Boys 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Cooper, Cameron 12 Oak Park 1:56.14 10
2 Kirksey, Javonne 10 Oak Park 2:03.39 8
3 Abdi, Mohammed 11 Berkley 2:03.61 6
4 Burton, Lemayne 11 Oak Park 2:04.95 5
5 Fegan, Patrick 12 Royal Oak 2:05.27 4
6 Dwyer, Robert 11 Royal Oak 2:06.08 3
7 Hardy, Teri 12 Southfield A 2:09.74 2
8 Rubio, Alex 12 Royal Oak 2:10.03 1
9 Major, Nick 12 Ferndale 2:11.50
10 Schildcrout, Andrew 11 Berkley 2:12.64
11 Smith, Zack 12 Berkley 2:12.88
12 Jones, Julian 12 Ferndale 2:24.29
13 Johnson, Stephen 10 Hazel Park 2:28.15
14 Keener, Jacob 11 Ferndale 2:30.97

Event 20 Boys 200 Meter Dash
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Tesho, Patrick 11 Royal Oak 22.40q
2 Richardson, Torriono 10 Oak Park 23.72
3 Fields, Junior 9 Royal Oak 23.97
4 Saunders, Carter 10 Southfield A 24.36
5 Allen-Johnson, Malik 11 Hazel Park 25.24
6 Crawford, Dennis 9 Ferndale 25.72
7 Brown, Styles 9 Hazel Park 28.24
Heat 2 Preliminaries
1 Smith Jr., Dwight 11 Oak Park 22.74q
2 Bentley, Kendal 12 Southfield A 22.87q
3 Williams, Michael 11 Southfield A 23.42q
4 Dong-Dobson, Joe 12 Berkley 24.04
5 McPherson, Cole 10 Royal Oak 26.69
Heat 3 Preliminaries
1 Clark, Keveon 12 Oak Park 22.11q
2 Crawford, Jordan 10 Southfield A 23.32q
3 Burnside, Jason 12 Berkley 23.40q
4 Harris, Justin 11 Berkley 23.52q

Event 20 Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1 Finals
1 Clark, Keveon 12 Oak Park 22.22 10
2 Bentley, Kendal 12 Southfield A 22.69 8
3 Tesho, Patrick 11 Royal Oak 22.94 6
4 Williams, Michael 11 Southfield A 23.32 5
5 Smith Jr., Dwight 11 Oak Park 23.36 4
6 Burnside, Jason 12 Berkley 23.66 3
7 Crawford, Jordan 10 Southfield A 23.83 2
8 Harris, Justin 11 Berkley 23.86 1

Event 22 Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 McElgunn, Will 12 Ferndale 10:16.80 10
2 LaFramboise, Nathan 11 Berkley 10:21.68 8
3 Hill, Adam 9 Royal Oak 10:24.96 6
4 Baker, Dane 11 Royal Oak 10:36.80 5
5 Robertson, Henry 12 Berkley 10:45.75 4
6 Murray, Nick 10 Berkley 10:46.98 3
7 Rickle, Jack 9 Royal Oak 10:55.78 2
8 Jones, Javonne 11 Oak Park 11:55.05 1

Event 24 Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Oak Park 'A' 3:22.25 10
1) Hawthorne, Dewan 12 2) Pickett, Bryce 12
3) Kidd, Ahmarri 12 4) Cooper, Cameron 12
2 Southfield Arts & Tech 'A' 3:29.21 8
1) Crawford, Jordan 10 2) Rogers, Emerson 11
3) Robinson, Darnell 12 4) Williams, Jimmie 12
3 Royal Oak 'A' 3:31.26 6
1) Adesanya, Tommy 12 2) Fegan, Patrick 12
3) Dwyer, Robert 11 4) Jackson, Marcus 11
4 Berkley 'A' 3:35.86 5
1) Abdi, Mohammed 11 2) McKelvey, Rory 12
3) Fondren, Isaiah 12 4) McGibbons, Tristan 11
5 Ferndale 'A' 3:49.18 4
1) Cochran, Jemone 11 2) Funk, Jeremy 11
3) Funk, Zach 11 4) McGhee, Ronnell 12

Event 26 Boys Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Flight 1
1 Edwards, Jalen 11 Southfield A 154-05 10
2 Lynch, Ryan 12 Oak Park 145-10 8
3 Williams, Dominick 12 Oak Park 124-03 6
4 Barnett, Jaelyn 9 Oak Park 104-00 5
5 Belton, Toreek 12 Ferndale 102-08 4
6 Chamberlin, Chandler 12 Royal Oak 99-03.50 3
7 Gibson, Grant 11 Royal Oak 96-04.50 2
8 Edwards, Javen 11 Southfield A 94-11 1
9 Major, Hunter 11 Royal Oak 93-10.50
10 Smyk, Sean 9 Berkley 91-07
11 Walker, Keon 11 Southfield A 88-07.50
12 Torian, Belton 10 Ferndale 86-03.50
13 Hesterman, Simon 12 Berkley 84-00.75
14 Falls, Kobe 12 Ferndale 67-08

Event 28 Boys Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Lynch, Ryan 12 Oak Park 46-10.00 10
2 Edwards, Jalen 11 Southfield A 46-08.00 8
3 Barnett, Jaelyn 9 Oak Park 44-06.00 6
4 Walker, Keon 11 Southfield A 42-10.00 5
5 Edwards, Javen 11 Southfield A 41-04.00 4
6 Williams, Dominick 12 Oak Park 39-05.00 3
7 Chamberlin, Chandler 12 Royal Oak 37-07.00 2
8 Torian, Belton 10 Ferndale 36-03.00 1
9 Gibson, Grant 11 Royal Oak 35-06.00
10 Major, Hunter 11 Royal Oak 35-02.00
11 Falls, Kobe 12 Ferndale 31-09.00
12 Belton, Toreek 12 Ferndale 31-00.50
13 Smyk, Sean 9 Berkley 30-02.00
14 Awades, Julian 10 Hazel Park 28-02.00
15 Cochran, Damion 9 Hazel Park 23-06.00

Event 30 Boys Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Davis, Jerimiah 12 Oak Park 20-02.50 10
2 Carter, Saunders 10 Southfield A 18-10.00 8
3 Gilbert, Matthew 12 Southfield A 18-05.00 6
4 Harris, Justin 11 Berkley 18-01.00 5
5 Dong-Dobson, Joe 12 Berkley 17-09.25 4
6 Olorunsola, Ibukun 11 Southfield A 17-09.00 3
7 Jones, Julian Hazel Park 17-04.00 2
8 Hesterman, Simon 12 Berkley 17-00.00 1
9 Adams, John 12 Ferndale 16-09.50
10 Bell, Shane 9 Ferndale 16-03.00
11 Nowakowski, Ethan 9 Royal Oak 16-01.00
12 Smiljanovski, Josh 10 Royal Oak 14-07.50

Event 32 Boys High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Gilbert, Matthew 12 Southfield A 6-02.00 10
2 Breen, Alex 10 Royal Oak 6-00.00 7
2 Zanders, Robert 12 Oak Park 6-00.00 7
4 Carter, Saunders 10 Southfield A 5-08.00 5
5 Olorunsola, Ibukun 11 Southfield A 5-06.00 4
6 Hesterman, Simon 12 Berkley 5-04.00 3

Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) Oak Park 189 2) Royal Oak 173
3) Southfield Arts & Tech 86 4) Berkley 78
5) Ferndale 35 6) Hazel Park 10

Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) Oak Park 199 2) Southfield Arts & Tech 148
3) Royal Oak 108 4) Berkley 80
5) Ferndale 48 6) Hazel Park 19




Gold Division Championship - 5/11/2017
Oakland Activities Association
Knights Stadium
Results

Event 1 Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Oak Park 'A' 9:37.33 10
1) Jones, Jayla 9 2) Gates, Makayla 11
3) Coleman, Dorriann 11 4) Archibald, Mariyah 11
2 Berkley 'A' 10:53.07 8
1) Murray, Emma 10 2) Hoppe, Lena 11
3) Childress, Kenna 10 4) Feber, Gabrielle 11
3 Royal Oak 'A' 11:16.42 6
1) Fall, Ava 11 2) Stapelman, Kelly 11
3) Liu, Christina 11 4) Pyykkonen, Sarah 12
4 Southfield Arts & Tech 'A' 11:30.49 5
1) Allen, Mariah 11 2) Davis, Keturah 11
3) Smith, Alexandria 9 4) Wahhab, Takiyah 11

Event 3 Girls 100 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Rucker, Taylor 11 Berkley 15.01q
2 Laurencin, Aasia 9 Oak Park 16.12q
3 Toombs, Cardina 11 Southfield A 18.15q
4 Godfrey, Kirsten 9 Southfield A 18.29q
5 Schafer, Shannon 12 Royal Oak 18.84q
6 Banks, Camryn 10 Southfield A 20.69
Heat 2 Preliminaries
1 Taylor, Carlita 12 Oak Park 15.21q
2 Lee, Megan 12 Royal Oak 18.66q
3 White, Yazmine Hazel Park 18.81q
4 Little, Rakiya 11 Ferndale 19.66
5 Lemme, Allycia 11 Royal Oak 19.88

Event 3 Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1 Finals
1 Taylor, Carlita 12 Oak Park 14.49 10
2 Rucker, Taylor 11 Berkley 15.03 8
3 Laurencin, Aasia 9 Oak Park 15.51 6
4 Toombs, Cardina 11 Southfield A 17.74 5
5 Godfrey, Kirsten 9 Southfield A 17.84 4
6 Lee, Megan 12 Royal Oak 18.60 3
7 Schafer, Shannon 12 Royal Oak 18.65 2
8 White, Yazmine Hazel Park 19.05 1

Event 5 Girls 100 Meter Dash
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Barksdale, Janae 10 Oak Park 12.36q
2 Sharp, Aliyah 11 Oak Park 13.25q
3 Decker, Olivia 12 Royal Oak 13.36q
4 James, Jacquelyn Fr Ferndale 13.49
5 Williams, Kahlia So Ferndale 15.03
Heat 2 Preliminaries
1 McKelvy, Tamea 12 Oak Park 12.12q
2 Buford, Alicia 12 Southfield A 12.74q
3 Lambert, Natalie 9 Royal Oak 13.12q
4 Manneh, Ramata 9 Royal Oak 13.35q
5 Thomas, Lauryn 9 Berkley 13.37q
6 Morrow, Amaya 11 Southfield A 13.52

Event 5 Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1 Finals
1 McKelvy, Tamea 12 Oak Park 11.82 10
2 Barksdale, Janae 10 Oak Park 12.02 8
3 Buford, Alicia 12 Southfield A 12.87 6
4 Lambert, Natalie 9 Royal Oak 13.12 5
5 Sharp, Aliyah 11 Oak Park 13.19 4
6 Decker, Olivia 12 Royal Oak 13.27 3
7 Thomas, Lauryn 9 Berkley 13.39 2
8 Manneh, Ramata 9 Royal Oak 13.50 1

Event 7 Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Oak Park 'A' 1:42.43 10
1) Barksdale, Janae 10 2) McKelvy, Tamea 12
3) Brooks, Miyah 11 4) Laurencin, Aasia 9
2 Royal Oak 'A' 1:49.37 8
1) Lambert, Natalie 9 2) Potter, Samantha 10
3) Gazda, Krista 12 4) Cross, Kaitlin 12
3 Southfield Arts & Tech 'A' 1:51.20 6
1) Sanders, Mya 12 2) Wilcher, Kiersten 12
3) Toombs, Cardina 11 4) Buford, Alicia 12
4 Ferndale 'A' 2:01.05 5
1) Williams, Kahlia So 2) Brantley, Tamya 11
3) Jones, Colleen So 4) Vaughn, Erica Fr
5 Hazel Park 'A' 2:09.78 4
1) Clark, Canela 11 2) Fortress, Olivia
3) Hudson, Donna 4) Green, Imani 11

Event 9 Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Forsyth, Katherine 11 Royal Oak 5:20.43 10
2 Feber, Gabrielle 11 Berkley 5:32.14 8
3 Archibald, Mariyah 11 Oak Park 5:38.16 6
4 Crayton, Aniela 12 Berkley 5:44.36 5
5 Wojtylo, Malina 10 Royal Oak 5:54.55 4
6 Ferrero, Danielle 12 Royal Oak 6:02.72 3
7 McElgunn, Cassidy Fr Ferndale 6:41.66 2
8 Wahhab, Takiyah 11 Southfield A 6:50.80 1

Event 11 Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Oak Park 'A' 48.42 10
1) Barksdale, Janae 10 2) Laurencin, Aasia 9
3) Taylor, Carlita 12 4) McKelvy, Tamea 12
2 Southfield Arts & Tech 'A' 51.27 8
1) Toombs, Cardina 11 2) Culp, Amonie 12
3) Buford, Alicia 12 4) Wilcher, Kiersten 12
3 Royal Oak 'A' 53.10 6
1) Harris, Kira 12 2) Kochanski, Clare 11
3) Decker, Olivia 12 4) Coney, Nila 10
4 Hazel Park 'A' 1:05.63 5
1) Clark, Canela 11 2) Fortress, Olivia
3) Hudson, Donna 4) Green, Imani 11
-- Ferndale 'A' DQ Early Zone1
1) Little, Rakiyma 9 2) Little, Rakiya 11
3) Moore, Trayveana 11 4) James, Jacquelyn Fr

Event 13 Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Harrington, Jasmine 9 Oak Park 1:07.74 2
2 Koenigsknecht, Ava 9 Royal Oak 1:07.83 1
3 Wofford, Shalyla 11 Southfield A 1:11.36
Section 2
1 Barksdale, Janae 10 Oak Park 58.72 10
2 Brooks, Miyah 11 Oak Park 1:00.43 8
3 Cross, Kaitlin 12 Royal Oak 1:01.62 6
4 Potter, Samantha 10 Royal Oak 1:03.84 5
5 Smith, JaVaye 11 Berkley 1:05.92 4
6 Duncan, Dae'Jhonae 11 Southfield A 1:05.96 3
7 Clowney, Kayla 10 Southfield A 1:09.12

Event 15 Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Schafer, Shannon 12 Royal Oak 52.21 2
2 White, Yazmine Hazel Park 54.41
3 Godfrey, Kirsten 9 Southfield A 57.49
4 Moore, Payton 10 Southfield A 58.89
Section 2
1 Taylor, Carlita 12 Oak Park 45.18 10
2 Coleman, Drew 12 Oak Park 46.47 8
3 Rucker, Taylor 11 Berkley 47.47 6
4 Gazda, Krista 12 Royal Oak 48.32 5
5 Moore, Trayveana 11 Ferndale 49.78 4
6 Little, Rakiyma 9 Ferndale 51.32 3
7 Toombs, Cardina 11 Southfield A 52.36 1

Event 17 Girls 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Coleman, Dorriann 11 Oak Park 2:16.86 10
2 Jones, Jayla 9 Oak Park 2:17.23 8
3 Gates, Makayla 11 Oak Park 2:22.91 6
4 Forsyth, Katherine 11 Royal Oak 2:30.82 5
5 Murray, Emma 10 Berkley 2:36.91 4
6 Crayton, Aniela 12 Berkley 2:37.04 3
7 Pyykkonen, Sarah 12 Royal Oak 2:39.96 2
8 Ferrero, Danielle 12 Royal Oak 2:40.30 1
9 Hoppe, Lena 11 Berkley 2:44.11
10 Sanders, Amari 9 Ferndale 3:00.32
11 Wahhab, Takiyah 11 Southfield A 3:01.46
12 McElgunn, Cassidy Fr Ferndale 3:06.92
13 Benner, Avery 9 Ferndale 3:09.97

Event 19 Girls 200 Meter Dash
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Laurencin, Aasia 9 Oak Park 25.17q
2 Tate, Kirin 12 Oak Park 26.74q
3 Lambert, Natalie 9 Royal Oak 26.81q
4 Jones, Colleen So Ferndale 27.55q
5 Thomas, Lauryn 9 Berkley 28.10q
6 Culp, Amonie 12 Southfield A 28.97
7 Clark, Canela 11 Hazel Park 31.58
Heat 2 Preliminaries
1 McKelvy, Tamea 12 Oak Park 25.00q
2 Buford, Alicia 12 Southfield A 26.47q
3 Manneh, Ramata 9 Royal Oak 27.21q
4 Harris, Kira 12 Royal Oak 29.12
5 Fortress, Olivia Hazel Park 29.87
6 Rice, Charlisa 9 Berkley 29.93

Event 19 Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1 Finals
1 Laurencin, Aasia 9 Oak Park 25.63 10
2 Tate, Kirin 12 Oak Park 26.22 8
3 Buford, Alicia 12 Southfield A 26.79 6
4 Lambert, Natalie 9 Royal Oak 27.23 5
5 Thomas, Lauryn 9 Berkley 28.09 4
6 Manneh, Ramata 9 Royal Oak 28.33 3

Event 21 Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Kendell, Claire 12 Berkley 11:36.44 10
2 Feber, Gabrielle 11 Berkley 12:21.55 8
3 Liu, Christina 11 Royal Oak 12:43.44 6
4 Wojtylo, Malina 10 Royal Oak 13:04.56 5
5 Krysiak, Christina 10 Berkley 13:10.77 4
6 Archibald, Mariyah 11 Oak Park 13:14.17 3
7 Berryman, Carolyn So Ferndale 15:22.89 2

Event 23 Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Oak Park 'A' 4:02.22 10
1) Taylor, Carlita 12 2) Gates, Makayla 11
3) Jones, Jayla 9 4) Coleman, Drew 12
2 Royal Oak 'A' 4:12.89 8
1) Forsyth, Katherine 11 2) Potter, Samantha 10
3) Gazda, Krista 12 4) Cross, Kaitlin 12
-- Southfield Arts & Tech 'A' DQ cut in early
1) Wofford, Shalyla 11 2) Clowney, Kayla 10
3) Duncan, Dae'Jhonae 11 4) Smith, Alexandria 9

Event 25 Girls Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Flight 1
1 Potter, Samantha 10 Royal Oak 87-04 10
2 Jones, Angelique 10 Ferndale 83-00.25 8
3 Harp, Ashley 12 Southfield A 79-02 6
4 Morrow, Taryn 10 Royal Oak 73-06.50 5
5 Wiggins, Alaris 11 Southfield A 65-08 4
6 St. Onge, Dallas 11 Royal Oak 61-09 3
7 Allen, Janisse 11 Southfield A 52-11 2

Event 27 Girls Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Williams, Cantara 12 Southfield A 33-02.00 10
2 White, Lauren 9 Royal Oak 32-03.50 8
3 Morrow, Taryn 10 Royal Oak 27-07.75 6
4 Jones, Angelique 10 Ferndale 27-05.50 5
5 Larson, Sara 11 Royal Oak 26-06.00 4
6 Person, Kierra 10 Oak Park 26-02.00 3
7 Rice, Charlisa 9 Berkley 23-08.00 2
8 Williams, Alexis 12 Southfield A 23-00.00 1
9 Wiggins, Alaris 11 Southfield A 21-06.00
10 Lux, Genevieve 10 Berkley 19-11.00
11 Singleton, Karly 9 Berkley 17-03.00
12 Rivers, Jakeriaya Hazel Park 15-08.50

Event 29 Girls Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Tate, Kirin 12 Oak Park 16-00.50 10
2 Decker, Olivia 12 Royal Oak 15-07.50 8
3 James, Jacquelyn Fr Ferndale 15-03.00 6
4 Duncan, Dae'Jhonae 11 Southfield A 14-01.00 5
5 Gailliard, Blair 11 Southfield A 13-11.00 4
6 Tillander, Elizabeth 12 Royal Oak 13-10.50 3
7 Murray, Emma 10 Berkley 13-08.00 2
8 McCutchen, Elise 11 Royal Oak 13-04.00 1
9 Spradley, Tachiana 9 Berkley 13-01.00
10 Sherman, Brooke 9 Berkley 12-07.50
11 Banks, Taylor 12 Southfield A 12-04.00
12 White, Yazmine Hazel Park 11-06.00

Event 31 Girls High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Lemme, Allycia 11 Royal Oak 5-02.00 9
1 Coleman, Drew 12 Oak Park 5-02.00 9
3 Kochanski, Clare 11 Royal Oak 5-02.00 6
4 Lee, Megan 12 Royal Oak 5-02.00 5
5 Banks, Taylor 12 Southfield A 4-08.00 3.50
5 Wofford, Shalyla 11 Southfield A 4-08.00 3.50
7 Clowney, Kayla 10 Southfield A 4-08.00 2

Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) Oak Park 189 2) Royal Oak 173
3) Southfield Arts & Tech 86 4) Berkley 78
5) Ferndale 35 6) Hazel Park 10

Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) Oak Park 199 2) Southfield Arts & Tech 148
3) Royal Oak 108 4) Berkley 80
5) Ferndale 48 6) Hazel Park 19