2016 Outrun Hunger

back to results

Nov. 12, 2016

2016 Outrun Hunger
Commerce Township, MI
Provided by Michigan Running Foundation



Outrun Hunger 5k Run/Walk
Age Group Results
November 12, 2016
Results by: Michigan Running Foundation

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Bennett Prudhamme 27 1 16:46.4 5:25/M

Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Clarissa Delamielleure 23 8 18:55.0 6:06/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ovidiu Olteanli 46 4 17:48.1 5:45/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Denisa Costescy 40 18 20:53.9 6:44/M

Male Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Greg Janicki 52 21 21:11.3 6:50/M

Female Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jane Sanders 60 76 26:33.4 8:34/M

Male 9 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Yaseen Elewa 5 198 35:00.7 11:17/M
2 Griffin Teems 8 243 39:07.3 12:37/M
3 Mohamed Elewa 8 244 39:17.5 12:40/M
4 Max Rochowiak 8 314 54:23.2 17:33/M

Female 9 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Elise Curry 9 36 23:25.7 7:33/M
2 Dayahme Ball 9 37 23:28.0 7:34/M
3 Emily Massat 9 126 29:48.9 9:37/M
4 Olivia Wrijil 3 211 35:40.2 11:30/M
5 Piper Davis 9 214 36:25.6 11:45/M

Male 10 to 14

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Kachnowski 14 6 18:13.1 5:53/M
2 Max Kelley 13 26 22:09.1 7:09/M
3 Jt Groves 12 29 22:26.2 7:14/M
4 Justin Hill 14 33 22:57.6 7:24/M
5 Aidan Brzezinski 12 39 23:38.2 7:37/M
6 Johnny Crissman 11 52 24:46.2 7:59/M
7 Ben Rosenfield 11 54 24:49.2 8:00/M
8 Jack Teachman 12 56 25:08.0 8:06/M
9 Jonasen Doran 13 57 25:08.2 8:06/M
10 Andrew Dunn 14 66 25:41.4 8:17/M
11 Isaiah Bentley 12 68 25:56.6 8:22/M
12 Andrew Mercier 10 71 26:08.5 8:26/M
13 Michael Kreps 10 72 26:10.8 8:26/M
14 Devin Casey 12 78 26:39.2 8:36/M
15 Connor Parliament 13 84 27:23.4 8:50/M
16 Tyler Nazak 11 93 27:35.8 8:54/M
17 Simon Griemert 12 100 28:08.9 9:05/M
18 Dominic Sprague 12 103 28:15.8 9:07/M
19 Luke Dittman 13 105 28:28.6 9:11/M
20 Zach Baur 12 154 31:53.1 10:17/M
21 Austin Dunn 10 160 32:17.5 10:25/M
22 Gabe Barber 10 166 32:41.0 10:33/M
23 Jayden Main 11 169 32:45.6 10:34/M
24 Sam Rochowiak 10 213 36:10.4 11:40/M
25 Zachary Massant 14 220 36:47.9 11:52/M
26 David Sebesta 12 238 38:48.9 12:31/M
27 Jacob Vega 13 246 39:38.5 12:47/M
28 Levi Gray 10 257 42:05.4 13:35/M
29 Luke Parliament 11 265 42:20.6 13:39/M
30 Sam Taylor 14 302 52:13.4 16:51/M

Female 10 to 14

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Makayla Ray 14 32 22:57.2 7:24/M
2 Olivia Bednarz 11 43 23:53.1 7:42/M
3 Regan Cotter 14 94 27:42.8 8:56/M
4 Ava Cotter 13 97 27:46.7 8:57/M
5 Chloe Cotter 11 111 28:59.6 9:21/M
6 Aubrey Gibbs 13 114 29:18.0 9:27/M
7 Ashley Gibbs 13 128 30:02.3 9:41/M
8 Julia Pedersen 11 131 30:13.7 9:45/M
9 Emilee Plays 14 157 32:05.0 10:21/M
10 Reece McNutt 10 164 32:35.2 10:31/M
11 Mira Drongowski 11 199 35:02.9 11:18/M
12 Gracie Gomez 10 284 46:27.2 14:59/M
13 Genesis Margiawicz 10 285 46:29.3 15:00/M
14 Eliza Jefferson-Swint 13 296 49:21.4 15:55/M
15 Madi Julka 10 318 55:16.5 17:50/M

Male 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Chris Davis 16 3 17:44.2 5:43/M
2 Jason Delamielleure 15 9 19:00.3 6:08/M
3 Brandon Murray 17 10 19:01.9 6:08/M
4 Tyler Baur 15 19 21:02.6 6:47/M
5 Evan McDonald 17 46 24:00.8 7:45/M
6 Josh Luketic 17 49 24:12.4 7:48/M
7 Jacob Kletzka 15 75 26:23.1 8:31/M
8 Luc Gault 15 146 31:11.4 10:04/M
9 Andrew Schneider 16 147 31:11.4 10:04/M
10 Zachary Jackson 16 300 52:08.1 16:49/M
11 Ben Taylor 16 307 52:50.8 17:03/M

Female 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sophia Griemert 16 59 25:20.0 8:10/M
2 Kristen Marani 16 82 27:19.6 8:49/M
3 Katy Kuriwchak 15 158 32:06.3 10:21/M
4 Ellie Bednarz 15 165 32:35.4 10:31/M
5 Haley Williams 15 224 37:05.7 11:58/M
6 Skyler McNutt 15 225 37:05.9 11:58/M
7 Hannah Schneider 17 303 52:16.2 16:52/M
8 Clare Maranto 15 311 53:10.9 17:09/M
9 Sierra Leipold 17 339 58:14.8 18:47/M
10 Rachel Wixson 19 342 59:03.7 19:03/M
11 Samantha Herriman 19 363 1:04:24.7 20:46/M

Male 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Owen Smith 20 2 16:48.9 5:25/M
2 Conor Kennedy 23 15 19:41.3 6:21/M
3 Jack Kew 20 17 20:52.0 6:44/M
4 Michael Howell 23 95 27:43.2 8:56/M
5 Bradley Conner 23 101 28:10.5 9:05/M
6 Joseph Willett 23 210 35:39.8 11:30/M

Female 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kathenne Murphy 24 62 25:33.2 8:15/M
2 Allison Jennens 23 63 25:34.4 8:15/M
3 Rachel Mundy 24 116 29:20.4 9:28/M
4 Kelsee Steele 21 137 30:17.5 9:46/M
5 Julianna Zuccato 24 185 34:20.2 11:05/M
6 Hannah Wilkins 21 212 35:40.3 11:30/M
7 Ashlyn Polk 23 221 36:48.0 11:52/M
8 Katrina Kennedy 23 226 37:45.3 12:11/M
9 Victoria Buda 24 276 43:09.9 13:55/M
10 Emily Dawoodjee 20 291 48:17.2 15:35/M
11 Alyssa Gietl 24 330 56:50.7 18:20/M
12 Chelsea Flanigan 24 333 56:57.9 18:22/M
13 Rebecca Stickley 22 364 1:04:27.7 20:47/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mark Bottenhorn 27 5 17:59.4 5:48/M
2 Ed Pena 27 7 18:40.4 6:01/M
3 Michael Kearney 28 27 22:14.8 7:10/M
4 Andrew Crimmins 25 55 25:00.1 8:04/M
5 Corey Davis 26 83 27:22.7 8:50/M
6 Jacob Noell 25 107 28:40.8 9:15/M
7 Carlo Zoccoli 28 113 29:09.6 9:24/M
8 Ethan Depuydt 26 175 33:09.9 10:42/M
9 Simon Girial 29 196 34:55.0 11:16/M
10 Michael Terryn 26 207 35:32.5 11:28/M
11 Ross Taylor 25 219 36:36.1 11:48/M
12 Zach Mundy 25 249 39:59.6 12:54/M
13 George Zaharopoulos 27 278 44:01.0 14:12/M
14 Jeff Tremblay 27 328 56:33.5 18:15/M
15 Ben Sowles 25 367 1:07:42.6 21:50/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Brittany Bottenhorn 25 24 21:55.7 7:04/M
2 Aimee Ferenc 29 31 22:47.0 7:21/M
3 Rebecca Davis 25 91 27:35.1 8:54/M
4 Melanie Witz 26 99 28:08.7 9:05/M
5 Liz Devine 28 121 29:31.6 9:31/M
6 Kristen Kindevater 25 122 29:32.4 9:32/M
7 Sarah Hwozdik 25 162 32:25.8 10:27/M
8 Jessica Andrews 25 174 33:04.9 10:40/M
9 Renee Gantt 28 180 33:45.2 10:53/M
10 Maren Gosman 27 222 36:48.5 11:52/M
11 Laurie Petrimoulx 28 236 38:41.3 12:29/M
12 Ashley Meklis 28 248 39:55.7 12:53/M
13 Candice Ebenhoeh 27 272 42:46.5 13:48/M
14 Lena Zoccoli 27 273 42:47.4 13:48/M
15 Angela D'Andrea 25 275 43:09.7 13:55/M
16 Erica Brousseau 28 294 48:55.6 15:47/M
17 Nikki Johnson 25 298 50:48.6 16:23/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Erich Watry 30 11 19:19.1 6:14/M
2 Rick Reske 33 14 19:35.8 6:19/M
3 Brandon Gugala 31 40 23:45.3 7:40/M
4 Michael Rapach 33 51 24:35.4 7:56/M
5 Pete Chagnon 31 53 24:47.1 8:00/M
6 Reg Ratliff 30 58 25:11.1 8:07/M
7 Adam Lesner 31 67 25:48.0 8:19/M
8 Derek Smith 33 79 27:07.8 8:45/M
9 Frank Wozny 31 80 27:10.1 8:46/M
10 Chris Rapach 31 102 28:12.9 9:06/M
11 Trent Thiry 34 142 30:44.4 9:55/M
12 Marco Ruccolo 31 178 33:32.4 10:49/M
13 Todd Gregory 32 347 1:00:45.0 19:36/M
14 Nate Beck 34 348 1:00:50.4 19:37/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Alise Nilsson 30 35 23:16.3 7:30/M
2 Rachel Pulis 30 44 23:54.6 7:43/M
3 Michelle D'Orazio 30 69 25:58.2 8:23/M
4 Kathrin White 30 109 28:54.9 9:19/M
5 Ashlei Siwka 31 115 29:19.5 9:27/M
6 Katie Copus 33 133 30:14.7 9:45/M
7 Kelly Thompson 30 134 30:15.1 9:45/M
8 Sarah Vano 32 145 31:10.4 10:03/M
9 Ashley Mullins 32 163 32:26.4 10:28/M
10 Megan Wilhely 32 177 33:26.7 10:47/M
11 Shyamla Choudhary 32 183 33:54.3 10:56/M
12 Heidi Harlan 31 188 34:29.2 11:07/M
13 Kim Griswold 33 194 34:42.9 11:12/M
14 Meghan Caswell-Pohl 34 197 34:57.0 11:16/M
15 Sam Flees 34 223 36:50.0 11:53/M
16 Rachel Grabowski 33 228 38:08.4 12:18/M
17 Jessica Brar 32 230 38:17.6 12:21/M
18 Laura Robert 31 258 42:06.4 13:35/M
19 Kristen Thiry 32 261 42:13.2 13:37/M
20 Teri Wozny 32 266 42:30.0 13:43/M
21 Jaclyn Reske 31 267 42:38.3 13:45/M
22 Stacey Maffeo 31 268 42:38.8 13:45/M
23 Jenna Lesner 30 270 42:39.7 13:45/M
24 Amber Gannon 31 299 51:33.2 16:38/M
25 Jenna Garcia 32 301 52:10.6 16:50/M
26 Penny Beck 33 349 1:00:56.1 19:39/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Czinder 36 41 23:49.4 7:41/M
2 Jerry Karpiuk 39 48 24:11.4 7:48/M
3 Jared Doyle 39 65 25:41.1 8:17/M
4 Matt Berg 38 74 26:13.2 8:27/M
5 Mark Brightman 39 88 27:32.1 8:53/M
6 Jeff Jarrell 36 120 29:27.5 9:30/M
7 Eric Grajek 39 125 29:42.6 9:35/M
8 James Nazak 39 130 30:03.0 9:42/M
9 Christopher Burns 35 139 30:19.4 9:47/M
10 Eric Griffon 36 155 31:57.5 10:18/M
11 Jeremy Main 39 173 32:54.0 10:37/M
12 Tony Maffeo 36 184 33:59.7 10:58/M
13 Hatim Elewa 38 200 35:04.8 11:19/M
14 Chad Hawley 39 217 36:27.5 11:45/M
15 Jasper Yung 38 229 38:16.8 12:21/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kristina Suchyta 35 81 27:19.5 8:49/M
2 Elizabeth Vachon 35 92 27:35.2 8:54/M
3 Amanda Morris 35 127 29:59.8 9:40/M
4 Rachel Karpiuk 39 132 30:14.0 9:45/M
5 Jennifer Swns 35 138 30:18.0 9:46/M
6 Christina Ray 36 140 30:26.2 9:49/M
7 Andrea Snyder 35 144 31:07.9 10:02/M
8 Christine Griffon 35 156 31:58.5 10:19/M
9 Tonya Gray 38 274 43:06.6 13:54/M
10 Tashena Gonzales 37 288 47:06.7 15:12/M
11 Erin Leipold 37 341 58:17.5 18:48/M
12 Jennah Elewa 37 344 59:52.4 19:19/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Clint Murray 41 12 19:28.5 6:17/M
2 Jamie Groves 42 13 19:32.5 6:18/M
3 Edward Brzezinski 44 22 21:13.4 6:51/M
4 Todd Gaynor 42 34 23:03.4 7:26/M
5 Danny Baur 41 124 29:37.9 9:33/M
6 Thomas Bissett 41 151 31:44.6 10:14/M
7 Scott Sprague 41 172 32:53.5 10:36/M
8 Tom Drongowski 43 240 39:00.9 12:35/M
9 Kevin Leton 43 269 42:39.0 13:45/M
10 Dave Pearce 43 283 45:40.0 14:44/M
11 Steve Julka 40 308 52:52.7 17:03/M
12 Chris Voakes 40 351 1:01:00.7 19:41/M
13 Dave Kennedy 43 353 1:01:04.9 19:42/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tina Applegate 42 87 27:30.8 8:52/M
2 Chrissy Vega 40 108 28:51.8 9:18/M
3 Christine Bromm 44 110 28:56.6 9:20/M
4 Deena Brightman 43 141 30:36.1 9:52/M
5 Erika Groves 43 152 31:47.7 10:15/M
6 Tia Kreps 41 167 32:41.5 10:33/M
7 Bynae Turner 44 187 34:29.2 11:07/M
8 Sandy Bailey 41 201 35:06.9 11:19/M
9 Shannon Davis 40 215 36:25.8 11:45/M
10 Amy Drongowski 41 289 47:37.9 15:22/M
11 Melissa Baur 43 305 52:44.4 17:01/M
12 Jodi Rochowiak 42 315 54:25.4 17:33/M
13 Samantha Hamilton 42 320 55:19.3 17:51/M
14 Dianna Julka 44 321 55:23.1 17:52/M
15 Angela Bajramaj 42 345 1:00:33.7 19:32/M
16 Gina Hofmann 41 352 1:01:04.0 19:42/M
17 Angie Jennett 42 362 1:04:22.0 20:46/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 John Kachnowski 46 16 20:43.1 6:41/M
2 Rich Benson 47 20 21:05.1 6:48/M
3 Roger Willams 47 28 22:16.4 7:11/M
4 Jeffrey Fedewa 45 30 22:32.6 7:16/M
5 Mark McCaslin 47 42 23:52.2 7:42/M
6 Rustyn Robinson 48 47 24:05.6 7:46/M
7 Jeff True 46 50 24:14.3 7:49/M
8 Marty Temple 47 143 31:01.1 10:00/M
9 Michael McNutt 47 168 32:43.9 10:33/M
10 Matthew Cotter 45 171 32:52.9 10:36/M
11 Mike O'Connor 46 195 34:46.0 11:13/M
12 Matthew Malone 45 235 38:33.7 12:26/M
13 Mark Sebesta 47 237 38:47.4 12:31/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Shirley Kolakovich 45 61 25:28.7 8:13/M
2 Nikki Horn 45 70 26:01.8 8:24/M
3 Lisa Massat 46 85 27:25.4 8:51/M
4 Ann Raske 49 90 27:34.7 8:54/M
5 Shelly Karbowski 46 118 29:25.5 9:29/M
6 Ann Marie Kelley 46 170 32:50.0 10:35/M
7 Linda McKenzie 45 190 34:37.8 11:10/M
8 Shannon Ethridge 48 203 35:07.4 11:20/M
9 Noelle Cotter 46 205 35:22.6 11:25/M
10 Lisa Hall 47 206 35:28.9 11:26/M
11 Sara Hazen 49 216 36:26.7 11:45/M
12 Amy Luketic 49 218 36:34.2 11:48/M
13 Laurie Malone 46 232 38:32.7 12:26/M
14 Sherry Sebesta 47 241 39:04.3 12:36/M
15 Barb Edwards 49 242 39:05.1 12:36/M
16 Nadeue Dodley 47 252 40:10.1 12:57/M
17 Amy Smith 45 253 40:10.6 12:57/M
18 Sherry Nichols 46 271 42:40.0 13:46/M
19 Monica Finocehiaro 47 277 43:17.4 13:58/M
20 Kathryn Schneider 45 313 54:12.7 17:29/M
21 Anja Eblen 47 319 55:18.9 17:50/M
22 Erica Flanigan 46 332 56:56.4 18:22/M
23 Jennifer Lesnek 45 335 57:50.6 18:39/M
24 Brenda Latimer 49 340 58:15.0 18:47/M
25 Mia Shiiba 46 346 1:00:34.4 19:32/M
26 Karen Goodburn 47 350 1:00:59.9 19:40/M
27 Michelle Wixson 47 361 1:03:50.9 20:35/M
28 Irene Christy 45 365 1:04:30.0 20:48/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Craig Mulhinch 54 23 21:27.9 6:55/M
2 Paul Clover 51 25 22:07.2 7:08/M
3 Ron Karbowski 50 60 25:24.4 8:12/M
4 Simon Kew 51 86 27:26.2 8:51/M
5 Stephen Marani 52 98 28:00.4 9:02/M
6 Chris Fowler 53 104 28:21.2 9:09/M
7 Rob Murphy 54 148 31:34.2 10:11/M
8 Thomas Brice 53 149 31:39.5 10:13/M
9 Jim Zittel 53 150 31:40.0 10:13/M
10 Mark Partogian 51 159 32:12.9 10:23/M
11 Kyle Raske 51 176 33:16.0 10:44/M
12 Matt Miller 53 179 33:34.4 10:50/M
13 Blaine Cressman 54 202 35:07.4 11:20/M
14 John Babcock 52 208 35:34.1 11:28/M
15 Glenn Visbeck 52 239 39:00.6 12:35/M
16 Doug Ratliffe 52 245 39:31.8 12:45/M
17 Mike Kramer 54 254 40:13.4 12:58/M
18 Jon Goodburn 50 354 1:01:07.5 19:43/M
19 Doug Ratliff 54 355 1:01:08.4 19:43/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Melissa Gallmeier 54 89 27:32.7 8:53/M
2 Carolyn Kew 52 96 27:45.0 8:57/M
3 Kim Crawford 52 117 29:24.2 9:29/M
4 Margie Schuldinger 54 119 29:25.8 9:29/M
5 D'Ann Zacharias 51 161 32:23.6 10:27/M
6 Karen Kogelschatz 52 181 33:47.6 10:54/M
7 Roslynn Standriff 50 182 33:48.4 10:54/M
8 Julie Acosta 50 186 34:28.7 11:07/M
9 Kimberly Borts 53 189 34:36.4 11:10/M
10 Tammy Liptak 54 204 35:20.0 11:24/M
11 Linda Babcock 53 209 35:34.4 11:28/M
12 Ellen Marani 51 247 39:53.0 12:52/M
13 Selina Laszlo 50 251 40:06.9 12:56/M
14 Carolyn Upton 54 263 42:15.3 13:38/M
15 Sandy Horton 51 281 44:56.1 14:30/M
16 Susan Winslow 50 282 44:56.3 14:30/M
17 Donna Reid 53 293 48:54.5 15:46/M
18 Sandi Ratliff 54 295 49:16.0 15:54/M
19 Lori Anderson 54 309 52:54.5 17:04/M
20 Debra Taylor 52 312 54:12.3 17:29/M
21 Deborah Kiesling 50 334 57:50.5 18:39/M
22 Lori Pfannes 51 336 57:51.0 18:40/M
23 Roslynn Standriff 50 337 57:52.4 18:40/M
24 Cindy Bauman 53 338 58:14.1 18:47/M
25 Margaret Debler 51 343 59:46.8 19:17/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tom Kinney 55 45 24:00.0 7:45/M
2 Vijay A. George 57 77 26:37.7 8:35/M
3 Kenneth Clees 58 106 28:40.6 9:15/M
4 Mark Pedersen 55 135 30:16.0 9:46/M
5 Patrick Furlong 56 136 30:16.7 9:46/M
6 Rick Franczak 59 191 34:38.1 11:10/M
7 Richard Borts 57 193 34:38.7 11:10/M
8 Marc Tahnoose 56 292 48:46.6 15:44/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Wanda Feick-Chall 56 112 29:05.6 9:23/M
2 Linda Vangordon 55 192 34:38.1 11:10/M
3 Joan Janks 58 231 38:27.5 12:24/M
4 Carol Wilson 57 233 38:33.1 12:26/M
5 Diane Mitchell 58 256 41:46.3 13:28/M
6 Deb Deren 57 259 42:07.6 13:35/M
7 Lori Hulyk 57 262 42:14.5 13:37/M
8 Eve Milligan 55 264 42:17.7 13:38/M
9 Terri Tahnoose 55 290 48:16.0 15:34/M
10 Karen Allen 57 304 52:42.0 17:00/M
11 Diane Kindevater 58 310 53:04.4 17:07/M
12 Donna Pylar 57 316 54:29.0 17:35/M
13 Jan Allen 57 322 55:26.4 17:53/M
14 Mary Anne Sulkey 58 324 55:45.0 17:59/M
15 Dorothy Tremblay 57 329 56:36.6 18:15/M
16 Kathy Gietl 55 331 56:51.1 18:20/M
17 Sharon Furlong 55 360 1:02:47.0 20:15/M

Male 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Fred Nemenski 61 129 30:02.3 9:41/M
2 Allan Kalmus 61 153 31:50.3 10:16/M
3 John Johnston 60 227 38:00.3 12:15/M
4 Bill Wilson 61 234 38:33.6 12:26/M
5 Tom Jennens 62 255 41:38.7 13:26/M

Female 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sara Garavoghi 64 123 29:34.9 9:32/M
2 Therese Menko 60 260 42:08.0 13:35/M
3 Cathy Barlow 64 279 44:46.9 14:26/M
4 Georgina Gaber 60 280 44:51.2 14:28/M
5 Joanne Altenburg 64 286 46:36.2 15:02/M
6 Ann Fraser 64 317 55:01.9 17:45/M
7 Kathryn Gross 61 323 55:43.4 17:58/M
8 Julie Cohen 61 325 56:21.2 18:11/M
9 Betsy Campbell 63 326 56:22.7 18:11/M
10 Yvette Hamilton 63 358 1:01:14.8 19:45/M
11 Lesley Stickley 62 366 1:04:30.6 20:48/M

Male 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Reed Altenburg 69 287 46:42.5 15:04/M
2 Tim Delaney 65 359 1:02:16.5 20:05/M
3 Joe Hutson 65 368 1:07:42.9 21:50/M

Female 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sue Karschnick 69 250 40:05.6 12:56/M
2 Theresa Parker 67 306 52:44.7 17:01/M
3 Sue Carlson 65 327 56:25.5 18:12/M
4 Susan Taylor 67 356 1:01:11.9 19:44/M
5 Shari Curran 67 357 1:01:14.4 19:45/M

Male 70 to 74

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mark Cryderman 70 38 23:37.2 7:37/M
2 James Carlton 73 64 25:40.5 8:17/M
3 Gary Mundy 71 73 26:13.1 8:27/M
4 Robert McNutt 73 297 50:48.0 16:23/M




Outrun Hunger 1 Mile Run
Age Group Results
November 12, 2016
Results by: Michigan Running Foundation

Male 1 Mile

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Bob Vogt 42 3 10:02.3 10:02/M
2 Mason Gray 9 6 13:01.1 13:01/M
3 Nolan Gray 6 7 13:15.9 13:15/M
4 Christopher Gray 39 8 13:18.6 13:18/M
5 Sean Kirksey 42 10 13:32.6 13:32/M
6 Zachary Kirksey 8 11 13:32.8 13:32/M
7 John D'Orazio 71 16 16:48.2 16:48/M
8 Ryan Dittman 30 17 19:10.6 19:10/M
9 Glen Milligan 58 20 20:48.2 20:48/M
10 Dennis Harlan 64 21 23:32.4 23:32/M
11 Bob Schacht 65 22 23:32.6 23:32/M
12 Sean Bause 10 23 24:15.1 24:15/M
13 Connor Bause 4 25 25:19.7 25:19/M
14 Mike Bause 40 26 25:22.0 25:22/M
15 Sean Whalen 78 29 25:59.2 25:59/M

Female 1 Mile

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Alisa Olteanu 10 1 8:48.6 8:48/M
2 Grace Vogt 9 2 10:01.6 10:01/M
3 Maya Griffin 8 4 10:50.3 10:50/M
4 Leah Stilman 25 5 11:05.3 11:05/M
5 Claire Lyons 10 9 13:23.0 13:23/M
6 Debi Disbron 63 12 14:14.7 14:14/M
7 Amelia Day 10 13 14:24.8 14:24/M
8 Cara Ball 7 14 16:10.5 16:10/M
9 Sidney Curry 7 15 16:10.6 16:10/M
10 Esther Robert 4 18 19:10.8 19:10/M
11 Karen Dittman 30 19 19:19.2 19:19/M
12 Lauryn Bause 8 24 24:16.7 24:16/M
13 Claudia Harlan 64 27 25:35.1 25:35/M
14 Charlene Temple 47 28 25:35.2 25:35/M
15 Susan Whalen 71 30 26:04.9 26:04/M
16 Malin Drongowski 8 31 38:31.2 38:31/M
17 Martha Rumschlag 49 32 40:13.4 40:13/M

Commerce Township, MI
Provided by Michigan Running Foundation