2016 St. Joe Comet Crusade

back to results

Nov. 5, 2016

2016 St. Joe Comet Crusade
St. Johns MI
Provided by Michigan Running Foundation



St. Joe Comet Crusade 5k Run/Walk
Age Group Results

Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Amy Epkey 38 5 22:20.3 7:12/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Brian Smith 38 1 20:33.1 6:38/M

Female 10 and Under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ella Schafer 10 12 24:05.4 7:46/M
2 Annaliza McCann 9 66 33:16.5 10:44/M
3 Briana Wilson 9 78 40:05.8 12:56/M
4 Brenda McCann 9 79 40:06.4 12:56/M
5 Abby Thelen 10 80 40:39.0 13:07/M
6 Jocelyn Kotowicz 09 81 40:51.1 13:11/M
7 Cassidy Payment 10 84 41:06.1 13:15/M
8 Olivia Parker 9 93 46:48.8 15:06/M

Male 10 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Hunter Kinkema 08 24 26:47.4 8:38/M
2 David Thelen 8 36 28:08.7 9:05/M
3 Brett Palmer 09 53 30:59.8 10:00/M
4 Matthew Schrauben 10 59 32:19.7 10:25/M
5 Jordan Huhn 10 62 32:39.6 10:32/M
6 Grant Rustad 10 65 33:14.6 10:43/M
7 Cody Carn 7 88 44:08.2 14:14/M
8 Jacob Carn 10 90 44:30.6 14:21/M

Female 11 to 12

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kendal Wilson 11 18 25:35.1 8:15/M
2 Katie Rozen 11 61 32:35.4 10:31/M
3 Natalie Ensign 11 71 34:31.2 11:08/M
4 Charley Russell 11 87 43:15.3 13:57/M

Male 11 to 12

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Luke Schafer 12 2 21:26.9 6:55/M
2 Victor Payment 12 15 24:38.3 7:57/M
3 Scott McCann 11 16 24:41.1 7:58/M
4 Justin Thelen 12 17 24:44.6 7:59/M
5 Chris Stewart 11 34 28:03.6 9:03/M
6 Christopher Karasek 11 58 32:05.7 10:21/M
7 Mark Bendele 11 60 32:22.6 10:26/M
8 John Kinkema 12 67 33:23.8 10:46/M

Female 13 to 14

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rachel Rozen 13 9 23:10.4 7:28/M
2 Emily Voisinet 14 20 25:44.0 8:18/M
3 Alyssa Benit 13 21 25:44.6 8:18/M
4 Rachel Rustad 13 45 29:08.8 9:24/M
5 Kendall Gunther 13 86 41:58.4 13:32/M

Female 20 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rebecca Strzalkowski 29 25 27:15.3 8:47/M
2 Laura Blemoster 25 83 41:06.0 13:15/M

Male 20 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Nick Perkins 27 48 30:03.6 9:42/M

Female 30 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Melissa Becker 31 14 24:33.6 7:55/M
2 Amanda Parker 33 19 25:38.2 8:16/M
3 Ashley Murray 32 23 26:12.5 8:27/M
4 Allison Keskimaki 33 28 27:39.1 8:55/M
5 Molly Koyl 34 29 27:42.2 8:56/M
6 Veronica Thelen 34 33 28:00.0 9:02/M
7 Amy Brewbaker 34 49 30:30.3 9:50/M
8 Erin Koenigsknecht 33 55 31:18.8 10:06/M
9 Anne Gruber 36 70 34:30.1 11:08/M
10 Amber Carn 35 91 44:31.6 14:22/M

Male 30 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Taylor Thelen 32 3 22:08.2 7:08/M
2 Neil Dreffs 36 22 26:10.7 8:26/M
3 Ryan Austin 35 27 27:27.2 8:51/M
4 Christopher Brewbaker 35 32 27:53.3 9:00/M
5 Kelly Parker 36 44 29:08.6 9:24/M
6 Douglas Witt 32 73 35:52.5 11:34/M
7 Caleb Carn 39 89 44:21.2 14:18/M
8 Tony Parker 34 94 46:49.7 15:06/M

Female 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Karla Palmer 41 8 22:47.5 7:21/M
2 Kari Simon-Pieters 46 11 23:55.3 7:43/M
3 Trina Sims 45 30 27:47.3 8:58/M
4 Lori Pung 46 35 28:08.2 9:05/M
5 Tracie Davis 43 39 28:49.7 9:18/M
6 Sandy Stewart 49 40 29:00.5 9:21/M
7 Bridgette Voisinet 44 42 29:06.7 9:23/M
8 Tammie Chaffee 44 47 29:52.3 9:38/M
9 Amy Wadell 43 54 31:02.3 10:01/M
10 Sarah Ensign 41 57 31:44.0 10:14/M
11 Jennifer Brewbaker 43 63 32:56.9 10:37/M
12 Kathy Heystek 43 75 39:05.6 12:36/M

Male 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Brandon Pattison 42 6 22:42.0 7:19/M
2 Jason Marchant 45 7 22:43.2 7:20/M
3 Rick Pieters 48 13 24:14.1 7:49/M
4 Ronald Drumheller Jr 49 51 30:42.6 9:54/M
5 John Kinkema 46 68 33:42.0 10:52/M
6 John Rustad 42 72 35:16.1 11:23/M
7 Tim Epkey 41 74 36:31.4 11:47/M
8 Jim Kotowicz 44 82 40:51.4 13:11/M

Female 50 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kathy George 50 37 28:16.8 9:07/M
2 Jean Ruestman 51 50 30:30.9 9:50/M
3 Mary Hecksel-Perkins 52 85 41:35.5 13:25/M

Male 50 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ed Thelen 57 4 22:20.3 7:12/M
2 Mark Bush 58 10 23:14.9 7:30/M
3 Steven Schneider 53 26 27:23.0 8:50/M

Female 60 and over

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jean Bolley 64 38 28:21.0 9:09/M
2 Bernice Wagner 62 43 29:08.1 9:24/M
3 Diane Simon 62 46 29:23.0 9:29/M
4 Ruth Thelen 60 64 33:13.4 10:43/M
5 Judith Tuthill 69 69 34:20.1 11:05/M
6 Joyce Dryer 71 77 39:58.2 12:54/M
7 Carole Haley 73 95 48:44.5 15:43/M
8 Kate Mullen 66 96 50:01.1 16:08/M

Male 60 and over

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Roger Thelen 61 31 27:50.1 8:59/M
2 Michael Mullen 67 41 29:02.6 9:22/M
3 Gordon Tuthill 70 52 30:59.5 10:00/M
4 Jim Gunther 62 56 31:35.2 10:11/M
5 Dave Thurston 68 76 39:23.4 12:42/M
6 Ronald Drumheller Sr. 70 92 46:32.7 15:01/M