MHSAA LP REGION 25-3

back to results

Oct. 28, 2007

MHSAA LP REGION 25-3
Whitmore Lake, MI
Provided by MHSAA
10/27/07 MEN'S CROSS COUNTRY

L.P. DIV. 3 REG. 25 AT WHITMORE LAKE 10/27/07

Men's Division 3 - Regional 25

MEN'S 5K RUN (Team Results) -- Monroe St. Marys Catholic 72; Whitmore Lake 101; Ann Arbor Gabriel Richard 113; Stockbridge 133; Ida 165; Napoleon 191; Leslie 197; Michigan Center 253; Erie-Mason 261; Onsted 278; Dundee 278; East Jackson 282; South Lyon East 285; Manchester 288; Blissfield 333.

MEN'S 5K RUN (Individuals) -- 1. James Hughes, Manchester, 15:59.7; 2. Zach Carpenter, Whitmore Lake, 16:10.1; 3. Josh Brent, Monroe St. Marys Catholic, 16:34.2; 4. Justin Bateson, Blissfield, 16:38.5; 5. Philip Theisen, Monroe St. Marys Catholic, 16:46.1; 6. Mark Taylor, Michigan Center, 16:48.4; 7. Nick Smith, Ida, 16:50.4; 8. Josh Slabinski, East Jackson, 16:55.5; 9. Thomas Lovachis, Stockbridge, 17:00.5; 10. Alex LaSerra, Napoleon, 17:05.3; 11. Mike Falvey, Ann Arbor Gabriel Richard, 17:11.7; 12. Carl Wharam, Manchester, 17:11.8; 13. Joey Rizzolo, Stockbridge, 17:15.9; 14. Chris Farr, Dundee, 17:16.6; 15. Gareth Gose, Leslie, 17:16.8; 16. Matt Regal, Whitmore Lake, 17:18.6; 17. Mike Berns, Monroe St. Marys Catholic, 17:18.8; 18. Daniel Lyons, Ann Arbor Gabriel Richard, 17:23.0; 19. Drew Ward, Whitmore Lake, 17:27.1; 20. Andrew Libs, Ann Arbor Gabriel Richard, 17:27.6; 21. Joe Bauters, Ann Arbor Gabriel Richard, 17:30.1; 22. Tyler Graustein, Stockbridge, 17:30.4; 23. Patrick Burkardt, Monroe St. Marys Catholic, 17:31.1; 24. Alex Johnson, Monroe St. Marys Catholic, 17:34.9; 25. Aaron Adams, Napoleon, 17:44.5; 26. Nathaniel Theobald, Monroe St. Marys Catholic, 17:50.8; 27. Travis Fish, Ida, 17:51.3; 28. Jake Parker, Ida, 17:52.0; 29. Chris Heid, Erie-Mason, 17:54.3; 30. Zack Blystone, Onsted, 17:56.8; 31. Anthony Runkle, Whitmore Lake, 17:57.3; 32. Kyle Corts, Leslie, 17:59.4; 33. Colton Judge, Whitmore Lake, 18:01.1; 34. Andy Raymond, Erie-Mason, 18:02.2; 35. Spencer Layson, South Lyon East, 18:04.4; 36. Randy Gee, Dundee, 18:05.2; 37. Patrik Mainez, Whitmore Lake, 18:06.0; 38. Ross John, Michigan Center, 18:06.5; 39. Nolan Quinn, Whitmore Lake, 18:06.7; 40. Todd Draffen, Napoleon, 18:07.8; 41. Adam Klavon, East Jackson, 18:10.6; 42. Christian Hauenstein, Leslie, 18:11.5; 43. Mark Grum, Ann Arbor Gabriel Richard, 18:14.9; 44. Mason Cutler, Stockbridge, 18:18.9; 45. Zach Platte, Stockbridge, 18:21.0; 46. Chad Snyder, Stockbridge, 18:22.2; 47. Clinton James, Dundee, 18:22.4; 48. David Hansen, South Lyon East, 18:23.5; 49. Daniel Cerevolo, Ida, 18:24.9; 50. Mike Pastula, Napoleon, 18:28.2.

51. Kevin Swastek, Ann Arbor Gabriel Richard, 18:30.4; 52. Jeff Back, Leslie, 18:31.2; 53. Joey Weishaar, Ann Arbor Gabriel Richard, 18:35.0; 54. Austin Vankirk, Ida, 18:35.2; 55. Josh Luellen, Onsted, 18:37.5; 56. Travis Cruth, Leslie, 18:42.2; 57. Matt Darr, South Lyon East, 18:43.3; 58. Chris Wolf, Onsted, 18:46.5; 59. Ryan Forche, Blissfield, 18:47.4; 60. Dan Harras, Monroe St. Marys Catholic, 18:47.7; 61. Pratt Marcus, Michigan Center, 18:48.0; 62. Scott Woodfill, Ida, 18:53.2; 63. Brennen Werr, Erie-Mason, 18:58.7; 64. Tyler Foley, South Lyon East, 19:01.2; 65. Aniello Bacareela, Erie-Mason, 19:03.0; 66. Blake Garver, Napoleon, 19:03.3; 67. Michael Blystone, Onsted, 19:04.7; 68. Russell Millett, Onsted, 19:12.3; 69. Tyler LaSerra, Napoleon, 19:13.1; 70. Jesse Henkel, Erie-Mason, 19:15.7; 71. Mike Merfert, Onsted, 19:15.9; 72. Harvey Brock, Michigan Center, 19:16.4; 73. Tyler Minnick, Napoleon, 19:25.6; 74. Tom Case, East Jackson, 19:30.3; 75. Doug Hulbert, Ida, 19:31.1; 76. Merkel Justin, Michigan Center, 19:32.3; 77. Myers Jeff, Onsted, 19:33.1; 78. Chase Tropf, Leslie, 19:37.5; 79. Brian Marentay, East Jackson, 19:39.5; 80. Chad Talmage, East Jackson, 19:41.1; 81. Derrick Popp, South Lyon East, 19:44.9; 82. Jacob Schneider, South Lyon East, 19:47.3; 83. Eric Dippolitti, South Lyon East, 19:50.3; 84. Austin Greer, Erie-Mason, 19:57.1; 85. Philip Voegeding, Manchester, 19:58.8; 86. Dylan Knierim, Blissfield, 19:59.8; 87. Austin Bruck, Dundee, 20:02.6; 88. Travis Snyder, East Jackson, 20:05.4; 89. Jimmy Kimmelman, Blissfield, 20:13.0; 90. Sean Rumler, Leslie, 20:18.8; 91. Dan Clemons, Michigan Center, 20:31.9; 92. Brennan Furman, Michigan Center, 20:34.2; 93. Matt Johnson, Manchester, 20:43.2; 94. Corey Stull, Dundee, 20:45.7; 95. Brock Koppelman, Blissfield, 20:46.6; 96. Tony Brehmer, Dundee, 20:47.2; 97. William Heslip, Manchester, 20:58.8; 98. Austin Leader, Blissfield, 21:00.1; 99. Travis Pagareski, Erie-Mason, 21:07.4; 100. James Heslip, Manchester, 21:20.8.

101. Brian Fargher, Manchester, 21:34.2; 102. Derrick Bolster, Dundee, 21:39.8.

10/27/07 WOMEN'S CROSS COUNTRY

L.P. DIV. 3 REG. 25 AT WHITMORE LAKE 10/27/07

Women's Division 3 - Regional 25

WOMEN'S 5K RUN (Team Results) -- Ida 54; Monroe St. Marys Catholic 73; Leslie 86; Whitmore Lake 97; Erie-Mason 152; Stockbridge 163; Blissfield 164; Napoleon 216; Ann Arbor Gabriel Richard 240; South Lyon East 283; Dundee 294; Michigan Center 337; Onsted 351.

WOMEN'S 5K RUN (Individuals) -- 1. Anna Rudd, Leslie, 19:29.5; 2. Jaimie Sawasky, Ida, 19:55.7; 3. Brandi Hall, Dundee, 20:00.1; 4. Chelsea Savage, Monroe St. Marys Catholic, 20:02.5; 5. Sarena Anderson, Ida, 20:03.6; 6. Melanie Iacoangeli, Ida, 20:11.9; 7. Shannon Monnette, Monroe St. Marys Catholic, 20:14.1; 8. Megan Hoorn, South Lyon East, 20:17.0; 9. Emily Wonser, Erie-Mason, 20:19.2; 10. Keralyn Totten, Whitmore Lake, 20:19.9; 11. Kaylin Belair, Erie-Mason, 20:23.1; 12. Calie Cutler, Stockbridge, 20:25.3; 13. Jessica Cattley, Whitmore Lake, 20:29.2; 14. Amanda Dheel, Blissfield, 20:32.4; 15. Ashley Steers, Leslie, 20:32.9; 16. Margaret Gruber, Ida, 20:35.9; 17. Jenna Stumpmier, Monroe St. Marys Catholic, 20:39.8; 18. Nicolle Smid, Whitmore Lake, 20:44.4; 19. Kayla Smith, Leslie, 20:44.8; 20. Sydney Tremaine, Leslie, 20:46.0; 21. Olivia Smid, Whitmore Lake, 20:46.4; 22. Emily DeSana, Monroe St. Marys Catholic, 20:54.9; 23. Meg Bellino, Monroe St. Marys Catholic, 20:55.1; 24. Rachel Kurkowski, Stockbridge, 20:55.4; 25. Jaclyn Sawasky, Ida, 20:59.0; 26. Katie Weishaar, Ann Arbor Gabriel Richard, 21:01.3; 27. Brooke Fuller, Manchester, 21:03.5; 28. Kara Masserant, Monroe St. Marys Catholic, 21:06.5; 29. Sam Hein, Napoleon, 21:07.8; 30. Elizabeth Timoszyk, Manchester, 21:16.6; 31. Meagan Sawasky, Erie-Mason, 21:20.6; 32. Julia Shah, Monroe St. Marys Catholic, 21:22.5; 33. Marila Grunwald, Leslie, 21:25.0; 34. Brittany Holdridge, Blissfield, 21:25.9; 35. Kayla Miles, East Jackson, 21:29.7; 36. Jenna Brackett, Napoleon, 21:36.1; 37. Stephanie Holdridge, Blissfield, 21:40.4; 38. Anna Leonard, Whitmore Lake, 21:41.4; 39. Rachele Hayes, Leslie, 21:45.0; 40. Lindsay Smith, Stockbridge, 21:52.7; 41. Katelyn Boulton, Ida, 21:56.8; 42. Kate Hankins, Napoleon, 21:57.1; 43. Samantha Brown, Whitmore Lake, 22:02.1; 44. Shelbie Palmer, Blissfield, 22:03.7; 45. Katie Salow, Stockbridge, 22:07.7; 46. Lauren Yates, Blissfield, 22:13.0; 47. Haley Neri, Blissfield, 22:13.3; 48. Sarah Sherman, South Lyon East, 22:14.2; 49. Arlee Coakley, Blissfield, 22:23.2; 50. Paige Adair, Erie-Mason, 22:29.9.

51. Emily TenEyck, Stockbridge, 22:34.7; 52. Lauren Ross, Michigan Center, 22:41.0; 53. Maddie Wright, Ann Arbor Gabriel Richard, 22:45.0; 54. Jennifer Fickel, Ida, 22:45.9; 55. Danielle Colliau, Michigan Center, 22:48.6; 56. Adrienne Bortell, Ann Arbor Gabriel Richard, 22:52.6; 57. Shannon Kelly, Ann Arbor Gabriel Richard, 22:54.7; 58. Jessica Steers, Napoleon, 22:59.5; 59. Courtney Hibbs, Erie-Mason, 23:03.3; 60. Maddy LaFave, Ann Arbor Gabriel Richard, 23:04.4; 61. Nicole Hayes, Leslie, 23:06.9; 62. Ashley Zamer, East Jackson, 23:10.5; 63. Casey Raymond, Erie-Mason, 23:11.5; 64. Marcella Adair, Onsted, 23:12.6; 65. Eden Jehnzen, Napoleon, 23:19.6; 66. Becky Wagner, Ann Arbor Gabriel Richard, 23:20.0; 67. Whitney Williams, Stockbridge, 23:23.5; 68. Clare Mengebier, Ann Arbor Gabriel Richard, 23:29.0; 69. Lauren Ringbloom, Dundee, 23:29.8; 70. Sonja DeLong, Michigan Center, 23:30.0; 71. Chrissie Jacobs, Dundee, 23:30.3; 72. Kristen Previch, Onsted, 23:30.5; 73. Jordan Hofer, Napoleon, 23:34.5; 74. Lauren Putnam, Whitmore Lake, 23:34.9; 75. Callie Olsen, South Lyon East, 24:05.7; 76. Julie Mazur, Erie-Mason, 24:07.0; 77. Samantha Stewart, Onsted, 24:25.2; 78. Morgan Olson, Onsted, 24:37.2; 79. Alecia Klann, Stockbridge, 24:37.4; 80. Nicole Sweet, Onsted, 24:48.4; 81. Charlotte James, Dundee, 24:51.7; 82. Kassidy Watkins, Onsted, 25:03.5; 83. Sarah Byrnes, South Lyon East, 25:04.4; 84. Shannon Hillyard, South Lyon East, 25:26.2; 85. Lauren McKown, Onsted, 25:29.5; 86. Catrina Stoner, Dundee, 26:15.7; 87. Lindsey Lemieux, Dundee, 27:28.6; 88. Beverly Fish, Michigan Center, 29:42.8; 89. Kira Roth, Manchester, 31:00.0; 90. Chelsea Stockman, South Lyon East, 31:60.0; 91. Brooke Ostaszewski, Michigan Center, 35:00.0.

Whitmore Lake, MI
Provided by MHSAA