2016 Storm Runners Race

back to results

Sep. 10, 2016

2016 Storm Runners Race
Brighton, MI
Provided by Michigan Running Foundation



Storm Runners Race 5k Run/Walk
Age Group Results

Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ashlyn Tait 15 6 30:00.5 9:39/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Konrad Lautenschlager 15 1 22:34.6 7:16/M

Female 14 and Under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Payton Vandeven 11 10 31:36.0 10:11/M
2 Natalie Danko 11 12 31:39.0 10:12/M
3 Karlie Beaton 11 16 32:56.8 10:36/M
4 Mallory McCall 9 19 33:47.6 10:53/M
5 Glory Davis 13 25 35:33.5 11:25/M
6 Samantha Vogel 9 36 38:52.6 12:31/M
7 Mikaela King 11 40 40:20.4 13:00/M
8 Abigail Kraft 11 43 40:32.9 13:04/M

Male 14 and Under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Cameron Borich 8 2 26:43.9 8:37/M
2 Hunter Yeakey 13 4 28:33.9 9:12/M
3 Evan Borich 10 5 29:21.1 9:27/M
4 Caleb Etheridge 13 7 30:02.0 9:41/M
5 Louis Kraft 13 8 30:30.3 9:50/M
6 Mitchell McCall 13 9 31:19.5 10:05/M
7 Logan Betke 13 15 32:10.5 10:21/M
8 Lucas Gaertner 11 18 33:40.9 10:50/M
9 Samuel Muck 9 20 33:49.7 10:53/M
10 William Carstens 11 24 35:13.9 11:19/M
11 Carter Burnett 12 28 35:42.6 11:30/M
12 Nathan Horst 10 30 36:27.6 11:45/M
13 Max Lautenschlager 12 39 39:26.4 12:43/M
14 Nathaniel King 13 45 41:35.8 13:24/M
15 Nick Farney 6 46 41:47.1 13:26/M
16 Moe Metz 7 51 46:30.2 14:59/M

Female 15 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Madelyn Tatara 15 14 31:58.4 10:17/M
2 Mackenzie Johnson 23 22 34:49.7 11:11/M
3 Lynn Childers 21 35 37:29.2 12:01/M

Male 15 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Logan Robenault 15 33 36:56.9 11:53/M

Female 25 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Amy Betke 38 23 35:03.2 11:15/M
2 Melissa Carstens 42 27 35:38.4 11:26/M
3 Rebecca Driscoll 34 29 35:58.4 11:35/M
4 Rachel Moore 34 32 36:36.0 11:47/M
5 Meghan Vogel 34 37 39:06.8 12:34/M
6 Kristin Belmas 47 38 39:06.8 12:35/M
7 Katie Heintz 33 42 40:21.5 12:58/M
8 Sally Bos 25 49 42:26.3 13:38/M
9 Alison Hardies 36 50 45:34.9 14:37/M
10 Kathee Metz 42 55 1:01:54.9 19:53/M
11 Heather Ferpes 31 59 1:21:17.6 26:08/M

Male 25 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Brett McCall 43 3 27:58.4 8:58/M
2 Eric Danko 37 11 31:36.2 10:10/M
3 Scott Bos 28 13 31:40.4 10:09/M
4 Rod Betke 44 17 32:57.3 10:35/M
5 Greg Tatara 46 21 34:27.8 11:05/M
6 Joe Davis 37 26 35:35.7 11:26/M
7 Nick Heintz 37 41 40:21.3 12:58/M
8 Matthew Farney 41 47 41:49.1 13:27/M
9 Josh Hardies 41 48 42:10.4 13:31/M

Female 50 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lori Childers 52 34 37:28.0 12:01/M
2 Cynthia Holman 62 53 48:33.9 15:36/M
3 Jan Biancalana 64 54 51:54.1 16:42/M
4 Julie Stange 52 57 1:05:10.2 21:01/M
5 Kris Blackwell 51 60 1:21:20.4 26:09/M

Male 50 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Matt Carstens 51 31 36:32.9 11:44/M
2 Keith Dwyer 60 52 47:05.5 15:08/M
3 Doug Hewitt 59 56 1:02:01.9 19:55/M
4 David Stange 57 58 1:05:10.9 21:01/M

Male no age

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Craig McCall 99 44 41:17.1 13:15/M



Storm Runners Race 10k Run
Age Group Results

Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rebecca Wilkin 21 3 57:20.1 9:15/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Daniel Carstens 13 1 52:34.3 8:28/M

Female

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Leslie Shosey 29 10 1:30:32.9 14:35/M

Male

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ben Vogel 36 2 55:48.7 9:00/M
2 Evan Gaertner 41 4 57:58.3 9:20/M
3 Jordan Glamann 34 5 1:00:13.7 9:42/M
4 William Wilkin 57 6 1:00:30.2 9:45/M
5 Drew Gruenhagen 41 7 1:06:34.6 10:43/M
6 Mark Milatz 40 8 1:14:35.0 12:01/M
7 Matthew Shosey 33 9 1:15:48.8 12:13/M




Storm Runners Mile 1 Mile Fun Run
Age Group Results

Female 5 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rian Chewning 5 38 10:23.0 10:11/M
2 Emmaline Garrison 4 41 10:32.8 10:26/M
3 Brielle Welzel 5 71 13:54.4 13:43/M
4 Aislynn Hubert 3 79 14:50.1 14:32/M
5 Melanie Novelli 5 95 17:01.9 16:48/M
6 Elsa Gray 3 96 17:23.1 17:16/M

Female 6 to 8

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Peyton Day 8 8 9:07.1 9:05/M
2 Elizabeth Petrosky 7 9 9:07.4 9:05/M
3 Leah Milatz 8 14 9:19.7 9:16/M
4 Colbie Chewning 8 19 9:36.8 9:34/M
5 Samantha Lee 6 21 9:42.2 9:39/M
6 Hannah Garrison 6 25 9:51.7 9:47/M
7 Milly Day 6 32 9:56.6 9:44/M
8 Kelsie Croucher 8 47 11:09.5 11:08/M
9 Alexandra White 6 64 13:11.8 13:01/M
10 Ellie Joy Davis 7 80 14:53.1 14:38/M

Female 9 to 12

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Noelle Ebel 10 1 7:11.5 7:09/M
2 Grace Miles 12 15 9:26.5 9:22/M
3 Lauren Hardies 12 30 9:54.5 9:43/M
4 Natalie Ryszka 10 34 10:00.3 9:58/M
5 Isabella Meier 9 55 12:02.6 11:53/M
6 Lucy Burnett 10 74 14:12.9 14:07/M
7 Lily Ryszka 12 77 14:34.3 14:11/M

Female 13 and over

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jaime Chewning 37 37 10:22.2 10:10/M
2 Linde Guenther 35 40 10:25.6 10:17/M
3 Elizabeth Clement 36 46 11:05.5 10:56/M
4 Carrie Boyer 40 57 12:25.0 12:05/M
5 Staci Jones 50 58 12:28.2 12:17/M
6 Lindsey Jones 20 60 12:56.3 12:45/M
7 Lauren Jones 22 61 12:56.5 12:45/M
8 Lacey Reedy 33 67 13:39.4 13:29/M
9 Rebecca Halliburton 34 73 14:02.1 13:47/M
10 Annette Burnett 41 75 14:28.5 14:22/M
11 Heather Hubert 41 78 14:49.5 14:32/M
12 Laura Davis 37 81 14:54.8 14:41/M
13 Karen Roedel 59 82 15:28.4 15:12/M
14 Hillary Farney 39 84 15:32.6 15:23/M
15 Vanessa Smith 33 85 15:33.6 15:26/M
16 Stacy Davis 35 86 15:41.8 15:33/M
17 Jennifer Glamann 34 89 15:44.3 15:28/M
18 Donna Weisend 63 92 15:54.4 15:40/M
19 Michelle Annas 53 93 16:37.1 16:21/M
20 Keri Novelli 36 94 17:01.3 16:44/M
21 Kimberly Cooper 46 99 22:20.7 22:06/M
22 Sarah Copi 38 102 23:57.6 23:37/M

Male 5 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Chase Desilets 4 12 9:18.4 9:14/M
2 Sam Farney 5 43 10:39.4 10:36/M
3 Bryan Komaromi 5 48 11:13.1 10:59/M
4 Finn Hubert 5 51 11:21.2 11:03/M
5 Jonah Vogel 4 53 11:30.8 11:20/M
6 Karston Jones 3 63 12:57.5 12:51/M
7 Gavin McCracken 4 65 13:23.8 13:19/M
8 Brayden Reedy 4 68 13:40.3 13:29/M
9 Bryce Reedy 2 69 13:43.0 13:31/M
10 Jacob Halliburton 4 72 14:01.3 13:46/M
11 Luke Milatz 4 76 14:33.8 14:25/M
12 Brady Komaromi 4 83 15:31.9 15:19/M
13 Noah Davis 4 87 15:42.3 15:34/M
14 Grady Glamann 4 88 15:44.2 15:28/M
15 Spencer Betke 3 97 18:31.0 18:24/M
16 Daniel Cooper 5 100 22:21.1 22:06/M
17 Felix Copi 3 101 23:56.7 23:35/M

Male 6 to 8

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ben Fluhart 7 2 7:22.7 7:18/M
2 Ben Zweng 08 5 8:40.1 8:37/M
3 Ezra Trim 6 7 9:06.2 9:03/M
4 Jacob Hardies 8 10 9:07.6 8:58/M
5 Isaiah Vogel 6 11 9:15.4 9:12/M
6 Donald Smith 6 13 9:19.3 9:16/M
7 Jonah Moore 7 16 9:29.2 9:12/M
8 Connor McCracken 8 18 9:34.6 9:33/M
9 Landen Clement 7 22 9:42.7 9:40/M
10 William Clement 7 23 9:44.5 9:40/M
11 Chase Welzel 7 24 9:48.5 9:44/M
12 Austin Guenther 6 36 10:21.2 10:18/M
13 Josh Novelli 8 44 11:03.1 11:01/M
14 Blake Davis 6 45 11:04.0 10:59/M
15 Devyn Darnell 7 52 11:23.0 11:03/M
16 Andrew Boyer 7 54 11:31.2 11:11/M

Male 9 to 12

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Brandon Zimbelman 11 3 7:48.6 7:47/M
2 Christopher Boyer 9 4 8:31.9 8:28/M
3 Nathan Betke 10 6 8:44.0 8:39/M
4 Joey Miles 10 17 9:32.0 9:28/M
5 Aidan Weaver 12 27 9:52.3 9:41/M
6 Rory Weaver 12 28 9:52.5 9:42/M
7 Carlos Davis 10 35 10:08.0 9:55/M
8 Isaac Trim 10 42 10:38.1 10:34/M
9 Jonas Copi 10 90 15:45.1 15:24/M
10 Derek McCracken 12 98 18:50.8 18:48/M

Male 13 and over

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Daniel Chewning 37 20 9:37.8 9:26/M
2 Brian Clement 40 26 9:52.2 9:42/M
3 Todd Boyer 41 29 9:54.2 9:33/M
4 Justyn Day 34 31 9:56.6 9:45/M
5 James Lee 34 33 9:58.6 9:50/M
6 Ryan Guenther 38 39 10:24.3 10:15/M
7 Rodney Komaromi 38 49 11:13.3 10:59/M
8 Steve Hubert 40 50 11:21.2 11:03/M
9 Scott Meier 51 56 12:03.5 11:56/M
10 Austin Jones 17 59 12:28.2 12:17/M
11 John T. Jones 50 62 12:57.1 12:51/M
12 Chris Reedy 33 66 13:38.5 13:27/M
13 Jon Welzel 30 70 13:53.6 13:43/M
14 Douglas Copi 41 91 15:45.1 15:23/M

Brighton, MI
Provided by Michigan Running Foundation