2016 Milford Memories Run

back to results

Aug. 14, 2016

2016 Milford Memories Run
Milford, MI
Provided by Everal Race Management



Milford Memories Run 5k Run
Age Group Results
August 14, 2016
Results Provided by Race Timing Services http;//www.racetimeservices.com

Female Overall Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Olivia Clumer White Lake MI 16 13 21:14 6:51/M
2 Andrea Moss Berkley MI 36 15 21:36 6:58/M
3 Elizabeth Brent Brighton MI 15 22 22:34 7:17/M

Male Overall Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Lucas Peterson Waterford MI 19 1 15:43 5:04/M
2 Ryan Hofses Milford MI 23 2 15:50 5:06/M
3 Scott Smith Milford MI 18 3 16:24 5:17/M

No age provided

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Abby Mroz Fenton MI 177 48:42 15:43/M
2 Paula Semple Fenton MI 178 48:42 15:43/M

Female 10 & under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kennedy Mey Hesperia MI 9 60 27:51 8:59/M
2 Avery Schodowski Mildord MI 9 137 35:57 11:36/M
3 Emily Cryderman Fenton MI 10 145 37:25 12:04/M
4 Romy Gutierrez 7 183 52:47 17:02/M

Male 10 & under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kaiden Rose Waterford MI 10 53 27:12 8:46/M
2 Ian Waldman Milford MI 8 61 27:54 9:00/M
3 Bastien Beaubien Milford MI 8 79 29:41 9:35/M
4 Elliott Smith Highland MI 10 93 31:48 10:15/M
5 Ian MacKinnon W Bloomfield MI 10 96 32:01 10:20/M
6 Damien Guss Holly MI 7 170 44:56 14:30/M
7 Enzo Gutierrez 5 173 47:08 15:12/M
8 Gavin Rose Waterford MI 8 181 51:54 16:45/M

Female 11 to 14

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Lynsey Fowler Allen Park MI 14 29 24:03 7:45/M
2 Hailey Dollaway Milford MI 11 37 24:46 7:59/M
3 Lena Zielke Canton MI 13 41 25:23 8:11/M
4 Brooklyn Wolcott Milford MI 11 47 26:22 8:30/M
5 Abbie Kozel Milford MI 13 49 26:55 8:41/M
6 Shantal Servello Milford MI 13 68 28:58 9:21/M
7 Caterina Servello Milford MI 12 69 28:59 9:21/M
8 Ainsley Rahm Highland MI 12 100 32:17 10:25/M
9 Mary Sieja Holly MI 13 140 36:38 11:49/M

Male 11 to 14

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kazuma Bowring Milford MI 13 7 20:19 6:33/M
2 Brenden Cwiek White Lake MI 13 14 21:16 6:52/M
3 Atticus Gondoly Milford MI 12 30 24:08 7:47/M
4 Caiden Carlson Commerce Township MI 12 31 24:16 7:50/M
5 Matthew Atkinson White Lake MI 12 39 24:58 8:03/M
6 Kaz Sieja Rose Twp MI 12 51 27:08 8:45/M
7 Danny Sternberg Highland MI 11 57 27:33 8:53/M
8 Easton Williams Milford MI 12 59 27:50 8:59/M
9 London Pavlak Milford MI 11 85 30:51 9:57/M
10 Noah Kersten Sullivan IL 14 109 32:44 10:34/M
11 Jack Kozel Milford MI 12 151 37:54 12:14/M

Female 15 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Lilly Clumer White Lake MI 15 42 25:31 8:14/M
2 Claire Sjogren Milford MI 18 67 28:52 9:19/M
3 Audrey Parks East Tawas MI 19 112 32:46 10:34/M
4 Rachel Wyborski Saline MI 17 122 33:09 10:42/M
5 Kathleen Sanders Fenton MI 18 160 40:19 13:00/M
6 Kelly Weeks Wixom MI 16 162 41:47 13:29/M

Male 15 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jacob Broman White Lake MI 18 5 19:10 6:11/M
2 Zack Jones Milford MI 17 36 24:41 7:58/M
3 Benjamin Evans Milford MI 19 78 29:40 9:34/M
4 Jacob Jones Milford MI 18 104 32:27 10:28/M

Female 20 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jessica Lupi Madison Heights MI 29 26 23:29 7:35/M
2 Breeanna Streber Shelby Township MI 26 65 28:50 9:18/M
3 Allison Janicki West Bloomfield MI 21 70 29:02 9:22/M
4 Claire Herting Milford MI 25 74 29:22 9:28/M
5 Erin Kaltz Plymouth MI 27 76 29:39 9:34/M
6 Diana Olarte Brighton MI 25 81 29:42 9:35/M
7 Caitlin Erickson Milford MI 29 97 32:09 10:22/M
8 Kirsten Smith Dearborn MI 20 108 32:43 10:33/M
9 Amy Laser White Lake MI 29 116 32:51 10:36/M
10 Maxi Lane Rochester Hills MI 29 125 33:47 10:54/M
11 Alli Thompson Milford MI 28 129 34:18 11:04/M
12 Emily Schmid Ypsilanti MI 28 135 35:07 11:20/M
13 Sarah Hwozdik Holly MI 25 143 36:49 11:53/M
14 Courtney McCauley Brighton MI 26 152 38:07 12:18/M

Male 20 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Brandon Wallace Highland MI 22 4 18:11 5:52/M
2 Adam Janicki West Bloomfield MI 23 8 20:23 6:35/M
3 Jacob Wyborski Saline MI 20 12 21:01 6:47/M
4 Brandon Christie Wixom MI 20 17 22:02 7:06/M
5 Mike Andersen Brighton MI 29 23 22:38 7:18/M
6 Mitchell Leber Dimondale MI 22 24 22:44 7:20/M
7 Trevor Fayer Milford MI 28 44 25:35 8:15/M
8 Kamal Yechoor Novi MI 26 50 27:08 8:45/M
9 Patrick Kochyan Novi MI 27 56 27:29 8:52/M
10 Neal Johnson Pontiac MI 27 75 29:37 9:33/M
11 Mabruk Imtiaz Warren MI 25 134 35:02 11:18/M
12 Mason Bykowski Highland MI 22 179 49:24 15:56/M

Female 30 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Andrea Blatter Commerce MI 36 86 30:56 9:59/M
2 Tracie Smith Highland MI 38 94 31:50 10:16/M
3 Jessica Beaubien Milford MI 39 95 31:58 10:19/M
4 Jude Longneil Portland OR 39 105 32:31 10:29/M
5 Jennifer Ledbetter West Bloomfield MI 34 110 32:45 10:34/M
6 Tiffany Parks Milford MI 34 111 32:46 10:34/M
7 Rina Takeda Farmington Hills MI 30 126 34:00 10:58/M
8 Jennifer Marrocco West Bloomfield MI 38 130 34:20 11:05/M
9 Stephanie Buway Royal Oak MI 32 131 34:22 11:05/M
10 Alyssa Shappee Milford MI 33 136 35:48 11:33/M
11 Lindsay Lochner Milford MI 34 139 36:15 11:42/M
12 Sandra Ferris Commerce Twp MI 38 141 36:39 11:49/M
13 Kelly Link Novi MI 38 142 36:39 11:49/M
14 Ashley Mullins Milford MI 32 144 36:59 11:56/M
15 Laurel McLeod Brighton MI 30 158 39:56 12:53/M
16 Sarah Cotton Highland MI 37 164 42:08 13:35/M

Male 30 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 James Rutherford Milford MI 35 6 20:15 6:32/M
2 Jason Miller Highland MI 31 9 20:28 6:36/M
3 Trevor Terpstra Belleville MI 30 18 22:05 7:07/M
4 Jason Rutherford Rochester Hills MI 33 19 22:07 7:08/M
5 Mike Williams Milford MI 39 34 24:30 7:54/M
6 Jason Laws Milford MI 39 54 27:26 8:51/M
7 Mike Zahler Brighton MI 30 114 32:47 10:35/M
8 Greg Hidinger Commerce MI 33 124 33:46 10:54/M
9 Jeff Schodowski Milford MI 39 138 35:58 11:36/M

Female 40 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Amanda Fowler Allen Park MI 47 40 25:16 8:09/M
2 Janet Sneckenberger White Lake MI 43 45 26:00 8:23/M
3 Sandra Sneckenberger Vero Beach FL 42 72 29:05 9:23/M
4 Carolyn Christie Wixom MI 47 80 29:42 9:35/M
5 Barbara Roethler Milford MI 45 91 31:44 10:14/M
6 Aimee Verellen White Lake MI 41 101 32:19 10:25/M
7 Amy Raedel Brighton MI 43 102 32:21 10:26/M
8 Samreet Pavlak Milford MI 40 103 32:26 10:28/M
9 Veana Carpenter Bronson MI 42 118 33:06 10:41/M
10 Benita Lewis Sturgis MI 41 119 33:06 10:41/M
11 Jen Van Dam Brighton MI 44 120 33:07 10:41/M
12 Jamie Wyborski Saline MI 49 121 33:08 10:41/M
13 Heather Robertson Milford MI 46 123 33:40 10:52/M
14 Caroline Wright Wolverine Lake MI 42 128 34:17 11:04/M
15 Erin Feichtner Davisburg MI 41 132 34:31 11:08/M
16 Linda Velandra Commerce Twp MI 48 133 34:33 11:09/M
17 Raquel Worrell Milford MI 43 161 41:02 13:14/M
18 Renee Roemmele White Lake MI 49 165 44:01 14:12/M
19 Wendy Greene White Lake MI 45 168 44:32 14:22/M
20 Rita Lauer Holly MI 46 169 44:54 14:29/M
21 Stacy Mykolaitis Milford MI 43 175 47:18 15:15/M
22 Sara Bykowski Highland MI 47 180 49:24 15:56/M
23 Kim Gutierrez 41 184 52:48 17:02/M

Male 40 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Rich Benson Howell MI 47 10 20:40 6:40/M
2 Jeffrey Eisenhart Waterford MI 40 21 22:15 7:11/M
3 Steve Doane Milford MI 44 25 22:57 7:24/M
4 Brian Servello Milford MI 45 27 23:48 7:41/M
5 Jason Ryska Milford MI 45 28 23:53 7:42/M
6 Frederic Hannert Milford MI 46 38 24:48 8:00/M
7 Bert Tsunezawa Ann Arbor MI 45 46 26:18 8:29/M
8 Michael Perovich South Lyon MI 46 48 26:35 8:35/M
9 Brett Rose Waterford MI 47 52 27:12 8:46/M
10 Sean Carlson Commerce Township MI 47 55 27:27 8:51/M
11 Ken Kettenbeil Milford MI 47 62 28:11 9:05/M
12 Richard Roethler Milford MI 46 64 28:34 9:13/M
13 Kris Gibson Waterford MI 42 73 29:11 9:25/M
14 Nathanael Evans Milford MI 46 77 29:40 9:34/M
15 Joel Krupski Milford MI 43 90 31:27 10:09/M
16 T.j. Gurski Commerce MI 49 99 32:15 10:24/M
17 John Smith Dearbon MI 45 106 32:43 10:33/M
18 John Richardson Bloomfield Hills MI 40 107 32:43 10:33/M
19 Kevin Johnson Hartland MI 44 113 32:46 10:34/M
20 Keith Verellen White Lake MI 43 115 32:47 10:35/M
21 Jason Snider Commerce MI 40 117 33:01 10:39/M
22 Iain Read Warren MI 42 163 42:01 13:33/M
23 Scott Roemmele White Lake MI 49 166 44:07 14:14/M
24 Bryan Gutierrez 46 174 47:09 15:13/M
25 Brad Rose Farmington Hills MI 45 182 52:00 16:46/M

Female 50 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Renee' Youngs Highland MI 51 147 37:47 12:11/M
2 Charlene Odom New Hudson MI 59 148 37:48 12:12/M
3 Jane Jones Warren MI 55 154 39:04 12:36/M
4 Janet Smith Milford MI 58 159 39:59 12:54/M
5 Dorothy Cornell West Bloomfield MI 54 171 46:49 15:06/M
6 Jane Miller Madison Heights MI 56 176 48:13 15:33/M
7 Michele McLeod Brighton MI 56 185 57:53 18:40/M

Male 50 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Greg Janicki West Bloomfield MI 51 11 20:45 6:42/M
2 Scott Swain New Hudson MI 55 16 21:51 7:03/M
3 Mark Gatesman Highland MI 53 20 22:11 7:09/M
4 Steven Dollaway Milford MI 56 32 24:18 7:50/M
5 John Weber Fenton MI 59 33 24:21 7:51/M
6 Roy Pearsall Highland MI 55 35 24:32 7:55/M
7 Steve Wright Wolverine Lake MI 53 58 27:37 8:55/M
8 Bruce Aittama Highland MI 56 63 28:16 9:07/M
9 Sigurd Sjogren Milford MI 53 71 29:05 9:23/M
10 Mark Partogian Walled Lake MI 50 82 29:43 9:35/M
11 Shawn Jones Highland MI 52 87 31:17 10:05/M
12 Jim Wallace Highland MI 57 89 31:24 10:08/M
13 James Nordin Milford MI 57 98 32:11 10:23/M
14 Glenn Visbeck Walled Lake MI 52 149 37:48 12:12/M
15 Joseph Youngs Highland MI 56 150 37:48 12:12/M
16 Robert J Kersten White Lake MI 53 155 39:07 12:37/M
17 Scott Cornell West Bloomfield MI 54 172 47:00 15:10/M

Female 60 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Janet Tiderington Highland MI 65 92 31:45 10:15/M
2 Sandra Freeman Highland MI 62 156 39:15 12:40/M
3 Margaret Loula White Lake MI 62 167 44:29 14:21/M

Male 60 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Phillip Leja Northville MI 64 43 25:34 8:15/M
2 Chris Kurowski Highland MI 66 66 28:50 9:18/M
3 Chuck Stewart Commerce Township MI 66 83 29:51 9:38/M
4 Marc Reinerth Ferndale MI 69 84 30:29 9:50/M
5 Gil Martinez Highland MI 64 88 31:19 10:06/M
6 Steven Lepsetz West Bloomfield MI 66 153 38:10 12:19/M

Male 70 & up

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ramon Del Busto Bloomfield Hills MI 70 127 34:17 11:04/M
2 Mark Cryderman Milford MI 70 146 37:26 12:05/M
3 Chris Brewer W Bloomfield MI 71 157 39:28 12:44/M




Milford Memories Run 10k Run
Age Group Results
August 14, 2016
Results Provided by Race Timing Services http;//www.racetimeservices.com

Female Overall Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Amber Dermyre Canton MI 26 2 40:07 6:28/M
2 Melissa Broyles Milford MI 38 3 40:40 6:34/M
3 Karen Perry Fenton MI 35 10 45:30 7:20/M

Male Overall Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Adam Fraeyman Romeo MI 18 1 35:13 5:41/M
2 Conor Kennedy Farmington Hills MI 23 4 42:46 6:54/M
3 Seth Byle Waterford MI 21 5 42:53 6:55/M

Male 11 to 14

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Joseph Antrim Milford MI 13 35 53:07 8:34/M

Male 15 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Nathan Topolewski Waterford MI 17 13 47:03 7:35/M
2 Merek Bykowski Highland MI 17 83 1:09:33 11:13/M

Female 20 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Megan Forgacs Wixom MI 20 18 48:18 7:47/M
2 Chelsea Stewart Howell MI 29 53 58:50 9:29/M
3 Missy Mocek Indianapolis IN 27 54 58:55 9:30/M
4 Gabriela Morales West Bloomfield MI 29 62 1:01:54 9:59/M
5 Jessica Walters Milford MI 24 70 1:03:54 10:18/M
6 Kelly Galpin Westland MI 27 72 1:04:11 10:21/M
7 Gabrielle Gehringer Milford MI 25 74 1:04:12 10:21/M
8 Regina Urrutia Royal Oak MI 25 81 1:07:45 10:56/M
9 Gabriella Wilke West Bloomfield MI 23 82 1:08:22 11:02/M
10 Brenda Cabrera Royal Oak MI 27 89 1:13:29 11:51/M
11 Madeline Murphy Canton MI 27 90 1:15:07 12:07/M
12 Katrina Kennedy Farmington Hills MI 23 91 1:16:51 12:24/M

Male 20 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Brendan Kirchner Fishers IN 26 7 44:12 7:08/M
2 James Fletcher Ypsilanti MI 25 9 44:49 7:14/M
3 Jordan Barrett Milford MI 22 23 50:26 8:08/M
4 Robert Allen Livonia MI 25 28 50:59 8:13/M
5 Samer Bawab Novi MI 28 46 56:30 9:07/M
6 Josh Gomez Brighton MI 28 52 58:47 9:29/M

Female 30 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Sara Hipple Milford MI 39 11 46:04 7:26/M
2 Mackenzie Contesti Commerce Twp. MI 37 22 50:12 8:06/M
3 Jessica Marek Grand Blanc MI 39 26 50:46 8:11/M
4 Jennifer Osterman Waterford MI 38 41 55:21 8:56/M
5 Wendy Bourgeois Romeo MI 39 42 55:26 8:56/M
6 Katie Flight Fishers IN 32 44 56:08 9:03/M
7 Renee Reynolds Livonia MI 38 49 56:40 9:08/M
8 April Trask Canton MI 35 59 1:00:45 9:48/M
9 Kimberly Kubicek Milford MI 33 63 1:01:58 10:00/M

Male 30 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jason Furr Howell MI 34 17 47:52 7:43/M
2 Daniel Gladys Milford MI 38 29 51:02 8:14/M
3 Jeff Jarrell Walled Lake MI 36 33 53:05 8:34/M
4 Peter Marsack Northville MI 39 50 56:41 9:09/M
5 Justin Girard Milford MI 32 73 1:04:11 10:21/M
6 Daniel Raymond Highland MI 36 93 1:17:35 12:31/M

Female 40 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Sparks Farmington MI 45 45 56:16 9:05/M
2 Renee Pieti Northville MI 40 48 56:35 9:08/M
3 Monica Figueroa Milford MI 43 58 1:00:39 9:47/M
4 Dawn Burdine-Zupancic Milford MI 41 64 1:01:59 10:00/M
5 Amy Kersten Sullivan IL 42 65 1:02:27 10:04/M
6 Amy MacKinnon W Bloomfield MI 45 67 1:02:51 10:08/M
7 Kathleen Oakes Howell MI 44 77 1:06:16 10:41/M
8 Robin Timmerman Howell MI 44 78 1:06:16 10:41/M
9 Petra Boonstra Howell MI 47 79 1:06:19 10:42/M
10 Lynn Zusawski Commerce MI 44 84 1:09:37 11:14/M
11 Stephanie Linden Farmington MI 48 88 1:13:06 11:47/M
12 Andrea Myloyde Detroit MI 49 96 1:36:21 15:32/M

Male 40 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Patrick Krips Milford MI 43 6 43:04 6:57/M
2 John Kosidlo White Lake MI 46 8 44:44 7:13/M
3 Will Weston Commerce MI 41 14 47:28 7:39/M
4 Ted Mastrucci Howell MI 49 16 47:44 7:42/M
5 Ron Kuzdak Milford MI 47 19 48:59 7:54/M
6 Jason Barnhart New Hudson MI 41 27 50:47 8:11/M
7 Fidel Villasenor Milford MI 40 31 51:59 8:23/M
8 Jason Pavlak Milford MI 40 36 53:55 8:42/M
9 John Fonseca Ann Arbor MI 40 37 54:09 8:44/M
10 Scott Waldman Milford MI 43 38 54:26 8:47/M
11 Chris Bradford Commerce Township MI 44 43 55:55 9:01/M
12 David Hochrein Dexter MI 46 47 56:33 9:07/M
13 Chad Wilson Milford MI 47 51 57:46 9:19/M
14 Scott Bykowski Highland MI 47 85 1:11:19 11:30/M

Female 50 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Deb Deren White Lake MI 57 12 46:23 7:29/M
2 Dawn Forgacs Wixom MI 50 32 52:44 8:30/M
3 Lori Verbrugge Milford MI 51 61 1:01:36 9:56/M
4 Patricia Rathwell Commerce MI 51 66 1:02:39 10:06/M
5 Denise Costanzo Milford MI 52 68 1:02:59 10:10/M
6 Gloria Maki Flint MI 52 69 1:03:36 10:15/M
7 Kara White Chesterfield MI 51 71 1:03:59 10:19/M
8 Diane Mitchell Walled Lake MI 57 75 1:04:23 10:23/M
9 Sylvia Gorte Livonia MI 59 86 1:11:56 11:36/M
10 Therese Smith Commerce MI 50 92 1:17:08 12:26/M

Male 50 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Brion Waara Milford MI 57 15 47:30 7:40/M
2 Charles Smith Milford MI 59 20 49:17 7:57/M
3 Eric Barrett Milford MI 51 24 50:26 8:08/M
4 Bruce Berndt Farmington Hills MI 57 30 51:42 8:20/M
5 Jeff Drewno Milford MI 50 34 53:06 8:34/M
6 David Pfeifer Berkley MI 57 39 55:01 8:52/M
7 Jim Jenkins Oxford MI 50 40 55:03 8:53/M
8 Bill Hardiman Linden MI 52 55 59:38 9:37/M
9 Patrick Gilbert White Lake MI 51 56 1:00:06 9:42/M
10 Jim Zittel Waterford MI 53 57 1:00:12 9:43/M
11 J Hugh MacKellar Cape Coral FL 56 60 1:00:53 9:49/M
12 Ken Hartwig Ortonville MI 56 76 1:05:47 10:37/M
13 Larry Huston Farmington MI 54 87 1:13:06 11:47/M
14 Denny Behen White Lake MI 58 94 1:18:19 12:38/M

Female 60 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Geri Rauch Howell MI 62 95 1:24:50 13:41/M

Male 60 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Mike McGuire Plymouth MI 62 21 49:24 7:58/M
2 Leonard Constantine Chesterfield MI 63 80 1:07:12 10:50/M

Male 70 & up

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Maury Dean Commerce Township MI 73 25 50:44 8:11/M

Milford, MI
Provided by Everal Race Management