2016 Crystal Run the Lake

back to results

Aug. 6, 2016

2016 Crystal Run the Lake
Crystal, MI
Provided by Michigan Running Foundation



Crystal Run the Lake 3 Mile 3 Mile Run/Walk
Age Group Results
August 06, 2016
Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Milka Welder 41 2 20:31.2 6:50/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Derek Dexter 47 1 17:20.0 5:47/M

Female 14 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Paige Ewalt 12 23 27:40.9 9:13/M
2 Aubree Hessbrook 11 26 28:27.6 9:29/M
3 Malia Lenneman 10 31 29:35.7 9:52/M
4 Ava Watson 12 39 31:29.7 10:30/M
5 Bailey Morgan 10 40 31:58.8 10:39/M
6 Hayden Brown 9 41 32:02.9 10:41/M
7 Olivia Brown 6 44 32:05.1 10:42/M
8 Katie Seiter 12 52 35:34.4 11:51/M
9 Elizabeth Seiter 10 53 35:35.8 11:52/M

Female 15 to 18

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Alexys Roundtree 17 24 27:45.3 9:15/M

Female 19 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Emily Kramer 19 4 21:26.6 7:09/M
2 Liberty Glaser 24 18 26:27.8 8:49/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Joyce Feldpausch 29 5 22:14.4 7:25/M
2 Mary-Ellen Hemming 29 46 32:30.9 10:50/M
3 Jennifer Schrader 28 60 40:39.7 13:33/M
4 Hannah Clark 27 66 49:02.5 16:21/M
5 Megan Goetz 27 68 50:22.0 16:47/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Leslie Swergert 30 22 27:16.3 9:05/M
2 Jessica McCallister 30 27 28:33.4 9:31/M
3 Alissa Shepard 33 48 33:39.3 11:13/M
4 Ashley Wallis 31 49 33:39.7 11:13/M
5 Leigha Inbody 34 56 37:52.6 12:37/M
6 Kendra Martin 32 62 40:43.0 13:34/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Brian Farr 32 8 22:53.2 7:38/M
2 Ray McCallister 33 59 40:38.9 13:33/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Ewalt 36 45 32:12.6 10:44/M
2 Jeanette DePue 38 57 38:30.2 12:50/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Laura Sheets 41 6 22:21.2 7:27/M
2 Krista Seiter 40 7 22:21.6 7:27/M
3 Kim Silvernail 44 29 29:24.5 9:48/M
4 Amy Shinabarger 44 30 29:30.1 9:50/M
5 Heather Becker 43 33 30:07.5 10:02/M
6 Lisa Brown 40 42 32:03.9 10:41/M
7 Sivilay Souriyasak 43 54 36:21.8 12:07/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Gus Salto 41 10 23:34.4 7:51/M
2 Allen Seiter 43 12 24:08.9 8:03/M
3 Nathan Miller 42 19 26:31.9 8:50/M
4 Damon Brown 44 43 32:04.7 10:41/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Farley 46 11 23:58.7 7:59/M
2 Jennifer Watson 45 21 27:14.4 9:05/M
3 Sue Shulick 48 25 27:52.4 9:17/M
4 Tami Condon 47 65 49:01.5 16:20/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jerry Heimbecker 49 9 23:11.7 7:44/M
2 Mikey Getter 48 20 27:04.5 9:01/M
3 Mark Hansen 45 34 30:08.9 10:03/M
4 Mike Schmitz 47 50 34:31.7 11:30/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Penny Dora 50 14 24:43.6 8:14/M
2 Rodys Dancer 53 28 28:39.1 9:33/M
3 Cindy Barker 53 47 33:26.5 11:09/M
4 Cherrie Gladding 52 61 40:42.2 13:34/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tom Thelen 53 38 30:55.6 10:18/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kim Sweet 57 32 30:02.4 10:01/M
2 Laura Smith 57 63 48:26.6 16:09/M
3 Colleen Widrick 56 67 49:44.2 16:35/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tom Schafer 55 13 24:17.7 8:06/M
2 Dan Sweet 58 15 24:57.6 8:19/M
3 Gail Goetz 59 16 25:06.7 8:22/M

Female 60 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Linda McConnell 67 35 30:13.0 10:04/M
2 Jacalyn Black 62 36 30:14.7 10:05/M
3 Debbie Hettler 60 64 48:44.1 16:15/M
4 Judy Plumer 67 69 50:38.5 16:53/M

Male 60 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Gary Lipsey 60 37 30:18.8 10:06/M
2 Doug Smith 61 51 34:47.7 11:36/M
3 Dave Thurston 68 55 36:51.2 12:17/M

Female 70 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Joyce Dryer 71 58 38:41.2 12:54/M

Male 70 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Robert McConnell 70 3 20:59.9 7:00/M
2 Don Harp 70 17 26:17.6 8:46/M



5 Mile

Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Milka Welder 41 7 35:13.7 7:03/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Peter Pelon 18 1 30:59.7 6:12/M

Female 14 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Claire Akin 13 14 39:46.9 7:57/M
2 Alexis Dempsey 12 57 1:03:34.4 12:43/M

Male 14 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Chauncey Baldwin Jr 12 28 44:51.4 8:58/M

Female 19 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ashlee Davis 21 22 43:03.2 8:37/M
2 Monica Tabor 20 23 43:03.4 8:37/M
3 Kimberly Thelen 23 26 43:59.1 8:48/M

Male 19 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Chancelor Miller 19 2 31:25.3 6:17/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Katelyn Billings 29 18 40:48.4 8:10/M
2 Heather Hemming 28 34 46:36.7 9:19/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Heather Dempsey 33 36 46:46.4 9:21/M
2 Shannon Farr 33 37 47:03.1 9:25/M
3 Shannon Kooistra 34 40 49:02.6 9:48/M
4 Valarie Mester 31 50 52:17.5 10:27/M
5 Nicole Crandell 30 51 52:18.7 10:28/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Brian Farr 32 8 35:46.8 7:09/M
2 Matt Dempsey 31 46 50:23.7 10:05/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jamie Simmon 39 30 45:05.8 9:01/M
2 Sarah Stoots 35 58 1:03:35.6 12:43/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Chauncey Baldwin St 36 29 44:52.3 8:58/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Laura Sheets 41 10 36:18.6 7:16/M
2 Krista Seiter 40 24 43:45.8 8:45/M
3 Kimberly Ohare 42 38 48:31.6 9:42/M
4 Kathy Boak 44 39 48:32.5 9:42/M
5 K.C. Harkness 40 41 49:14.6 9:51/M
6 Heather Becker 43 48 51:01.4 10:12/M
7 Monica Brennan 43 52 52:40.4 10:32/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Damon Brown 44 3 32:27.3 6:29/M
2 Gus Salto 41 13 38:01.7 7:36/M
3 Allen Seiter 43 15 40:04.3 8:01/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Farley 46 21 42:15.6 8:27/M
2 Jennifer Watson 45 25 43:50.6 8:46/M
3 Sue Shulick 48 35 46:45.2 9:21/M
4 Christel Mars 45 55 57:33.6 11:31/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Paul Capen 47 4 34:44.4 6:57/M
2 Mike Kapustka 49 5 34:45.9 6:57/M
3 Jerry Heimbecker 49 17 40:30.8 8:06/M
4 Mikey Getter 48 19 40:49.4 8:10/M
5 Rob Bowers 49 42 49:22.8 9:52/M
6 Mike Schmitz 47 43 49:30.1 9:54/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Penny Dora 50 16 40:28.7 8:06/M
2 Linda Rose 53 31 46:05.1 9:13/M
3 Rodys Dancer 53 47 50:25.1 10:05/M
4 Cindy Barker 53 49 51:38.2 10:20/M
5 Kimberly Jensen 53 54 53:22.6 10:40/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Daniel Cook 54 44 49:59.1 10:00/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Terry Thelen 56 6 34:47.0 6:57/M
2 Glenn Mars 55 11 36:52.5 7:22/M
3 Tom Schafer 55 12 37:56.5 7:35/M
4 Gail Goetz 59 20 41:27.1 8:17/M
5 John Grzeck 58 32 46:05.9 9:13/M
6 Tim Donahue 59 33 46:11.9 9:14/M

Female 60 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Diane Simon 62 45 50:04.6 10:01/M
2 Karen Martin 61 53 52:45.8 10:33/M

Male 60 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Larry Donahue 63 59 1:06:39.1 13:20/M

Male 70 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Robert McConnell 70 9 35:53.7 7:11/M
2 Don Harp 70 27 44:45.1 8:57/M
3 Steve Strait 75 56 1:01:31.7 12:18/M
4 Ed Kimmel 88 60 1:17:41.0 15:32/M

Crystal, MI
Provided by Michigan Running Foundation