2016 Ann Arbor Mile Dart for Art

back to results

Jul. 18, 2016

2016 Ann Arbor Mile Dart for Art
Provided by Race Timing Services



Ann Arbor Mile - Dart for Art
Elite Division
July 18, 2016
Results Provided by Race Timing Services http;//www.racetimeservices.com

Male Finishers

Place Name City Bib No Age Age Group Place Total Time
1 Connor Kamm Nashville TN 304 28 1 M 1-99 4:12.4
2 Zacchaeus Widner Lansing MI 317 25 2 M 1-99 4:14.9
3 Alex Russeau Lasallle MI 314 27 3 M 1-99 4:20.6
4 Bennett Prud'Homme 305 26 4 M 1-99 4:31.3
5 Ian Hancke Ypsilanti MI 311 25 5 M 1-99 4:34.7




Ann Arbor Mile - Dart for Art
Elite Division
July 18, 2016
Results Provided by Race Timing Services http;//www.racetimeservices.com

Female Finishers
Place Name City Bib No Age Age Group Place Total Time
1 Shannon Osika 326 23 1 F 1-99 4:40.8
2 Sarah Boyle Brighton MI 322 30 2 F 1-99 4:45.5
3 Dot McMahan Oakland Township MI 325 39 3 F 1-99 4:57.7
4 Jennifer Blindert Whitmore Lake MI 327 30 4 F 1-99 5:02.8
5 Anna Pasternak 323 23 5 F 1-99 5:05.2
6 Brooke Tullis 320 24 6 F 1-99 5:08.5
7 Mackenzie Chojnacky Jerome ID 321 23 7 F 1-99 5:12.6



Ann Arbor Mile - Dart for Art
Community Run
July 18, 2016
Results Provided by Race Timing Services http;//www.racetimeservices.com

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Michael Katsefaras Ann Arbor MI 26 1 4:30.2 4:30/M

Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ashley Hamilton Charlotte MI 24 32 5:20.1 5:20/M

Male Masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Steve Menovcik Grand Ledge MI 47 14 5:05.3 5:05/M

Female Masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Erin Larusso Ypsilanti MI 46 57 5:49.3 5:49/M

Male 10 and Under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Carter Pelletier Saline MI 10 124 7:16.4 7:16/M
2 Cole Heys Ann Arbor MI 7 145 7:44.1 7:44/M
3 Morgan Lyle Ann Arbor MI 10 151 7:55.0 7:55/M
4 Garrett Comer Ann Arbor 7 152 7:55.8 7:55/M
5 Aidan Drain Ann Arbor MI 9 155 8:00.3 8:00/M
6 Theo Sacks-Thomas Ann Arbor MI 8 156 8:00.5 8:00/M
7 Robert Pandolfi Ann Arbor MI 9 157 8:01.1 8:01/M
8 Gabe Sanborn Ann Arbor MI 9 159 8:07.6 8:07/M
9 Michael Duckworth Saline MI 5 175 8:33.4 8:33/M
10 Caleb Ellies Ann Arbor MI 6 182 8:46.0 8:46/M
11 Noah Garfield Ann Arbor MI 9 188 8:50.7 8:50/M
12 James Milanovich Ann Arbor MI 8 194 9:00.4 9:00/M
13 Reo Nishimura Ann Arbor MI 5 200 9:14.5 9:14/M
14 Oliver Berger Ann Arbor MI 9 207 9:21.4 9:21/M
15 Andrew Hadley Ann Arbor MI 7 226 9:38.9 9:38/M
16 Calder Hadley Ann Arbor 6 238 9:51.4 9:51/M
17 Kyle Heys Ann Arbor MI 5 243 10:00.3 10:00/M
18 Cranston Cederlind Canton MI 7 252 10:15.2 10:15/M
19 Quinn Barnes Ann Arbor MI 5 256 10:18.0 10:18/M
20 Edward Harris I I Canton MI 8 259 10:25.5 10:25/M
21 Lucas Thacher Ann Arbor MI 8 262 10:35.6 10:35/M
22 Maximiliano Wiideman Tipton MI 7 271 10:47.1 10:47/M
23 Oliver Hiltz-Perron Ann Arbor MI 10 282 11:06.3 11:06/M
24 Elijah Berkley Ann Arbor MI 7 288 11:31.4 11:31/M
25 Maxim Baker Ann Arbor MI 9 293 11:57.8 11:57/M
26 Cameron Wehrman Pinckney MI 5 305 12:54.1 12:54/M
27 Henry Sacks-Thomas Ann Arbor MI 4 309 13:13.3 13:13/M
28 Patrick Dockham Brighton MI 4 321 16:35.2 16:35/M
29 Henry Martin Ann Arbor MI 4 328 16:56.4 16:56/M
30 Grayson Gessert Ann Arbor MI 5 332 18:20.2 18:20/M

Female 10 and Under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Elia Marchetti Ann Arbor MI 8 147 7:51.0 7:51/M
2 Lydia Duckworth Saline MI 10 153 7:56.1 7:56/M
3 Maya Comer Ann Arbor MI 10 168 8:22.9 8:22/M
4 Tia Barnes Ann Arbor MI 10 172 8:26.7 8:26/M
5 Rinka Nishimura Ann Arbor MI 10 179 8:43.5 8:43/M
6 Audrey Duckworth Saline MI 7 180 8:45.1 8:45/M
7 Kyra Zumbrunnen Ann Arbor MI 8 199 9:11.7 9:11/M
8 Lainey Nickodemus Ann Arbor MI 10 209 9:25.8 9:25/M
9 Sophie Dockham Brighton MI 6 212 9:27.0 9:27/M
10 Claire Stanko Ann Arbor MI 10 217 9:33.7 9:33/M
11 Stephanie Hadley Ann Arbor MI 10 219 9:35.6 9:35/M
12 Ayla Dockham Brighton MI 6 225 9:38.2 9:38/M
13 Caroline Yeh Ann Arbor MI 8 246 10:07.4 10:07/M
14 Claudia Robichaud Ann Arbor MI 6 257 10:18.2 10:18/M
15 Meg Nickodemus Ann Arbor MI 8 263 10:36.2 10:36/M
16 Ellie Robison Ann Arbor MI 5 267 10:39.8 10:39/M
17 Chloe Barnes Ann Arbor MI 9 268 10:45.4 10:45/M
18 Aureliana Basso-Wiideman Tipton MI 8 270 10:46.7 10:46/M
19 Victoria Strube Canton MI 6 276 10:57.7 10:57/M
20 Olivia Strube Canton MI 6 278 10:58.2 10:58/M
21 Eva Hiltz-Perron Ann Arbor MI 6 284 11:13.4 11:13/M
22 Madison Wehrman Pinckney MI 7 285 11:17.7 11:17/M
23 Anna Straka Ann Arbor MI 5 289 11:35.1 11:35/M
24 Mary Cate Baker Ann Arbor MI 7 302 12:28.2 12:28/M
25 Sophia McAllister Ann Arbor MI 5 324 16:38.2 16:38/M
26 Maya Straka Ann Arbor MI 3 329 16:57.2 16:57/M

Male 11 to 14

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Noah Pelletier Saline MI 13 55 5:47.3 5:47/M
2 Jack Turner Zionsville IN 12 68 6:01.7 6:01/M
3 Max Klarman Ann Arbor MI 13 77 6:09.9 6:09/M
4 George Reynolds Pinckney MI 14 85 6:22.6 6:22/M
5 Ben Nickodemus Ann Arbor MI 12 111 6:56.6 6:56/M
6 Akhil Nair Canton MI 13 131 7:23.5 7:23/M
7 Matthew Yeh Ann Arbor MI 13 134 7:24.7 7:24/M
8 Forrest Hadley Ann Arbor MI 13 149 7:54.9 7:54/M
9 Milo Spieth Ann Arbor MI 11 164 8:15.3 8:15/M
10 Nathan Lyle Livonia MI 13 279 10:59.2 10:59/M

Female 11 to 14

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Lydia Valtadoros Ann Arbor MI 14 70 6:05.0 6:05/M
2 Carina Sanborn Ann Arbor MI 14 72 6:06.4 6:06/M
3 Sierra Lubetkin Ann Arbor MI 13 136 7:27.2 7:27/M
4 Quinn Hilla Dexter MI 11 139 7:30.6 7:30/M
5 Aly Pacifico Ann Arbor MI 12 143 7:42.1 7:42/M
6 Stephanine Smith Ann Arbor MI 13 170 8:26.3 8:26/M
7 Mischa Lyle Livonia MI 11 184 8:46.2 8:46/M
8 Gabby Pacifico Ann Arbor MI 12 251 10:13.7 10:13/M

Male 15 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Adam Audet Lambertville MI 18 6 4:49.0 4:49/M
2 Zac Williston Ann Arbor 15 8 4:53.4 4:53/M
3 Philip Valtadoros Ann Arbor MI 16 11 4:55.5 4:55/M
4 Daniel Schorin Ann Arbor MI 19 37 5:27.8 5:27/M
5 Brian Diefenbach Ann Arbor MI 19 45 5:38.2 5:38/M
6 Alex Baetz Northville MI 16 64 5:56.5 5:56/M

Female 15 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Courtney Smith Ann Arbor MI 15 142 7:38.5 7:38/M
2 Laurel Schmidt Saline MI 15 187 8:50.3 8:50/M
3 Aubrey Harju Ypsilanti MI 17 208 9:24.9 9:24/M
4 Sully Brow Saline MI 18 307 13:08.4 13:08/M

Male 20 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Alex Russeau Dundee MI 27 2 4:36.6 4:36/M
2 Cameron Trinh Ypsilanti MI 22 3 4:38.5 4:38/M
3 Nick Katsefaras Brighton MI 29 4 4:41.1 4:41/M
4 Jalen Weaver Ferndale MI 23 5 4:48.0 4:48/M
5 Terrell McGee Ypsilanti MI 23 7 4:50.9 4:50/M
6 Sergei Anderson Ypsilanti MI 27 10 4:54.0 4:54/M
7 Owen Smith Flint MI 20 12 4:55.8 4:55/M
8 Syed Hussain Katy TX 20 13 4:58.0 4:58/M
9 Hiroki Ogasawara Ann Arbor MI 27 18 5:07.7 5:07/M
10 Brian Hunscher Ann Arbor MI 27 19 5:08.1 5:08/M
11 Justin Bateson Ypsilanti MI 24 22 5:10.2 5:10/M
12 Daniel Koenig Ann Arbor MI 29 26 5:14.1 5:14/M
13 Robert Schultz Woodhaven MI 21 27 5:14.2 5:14/M
14 Umakanthan Kavin Okemos MI 23 29 5:17.2 5:17/M
15 Case Kittel Ann Arbor MI 21 30 5:19.0 5:19/M
16 Keita Uchida Ann Arbor MI 27 31 5:19.9 5:19/M
17 Brian Stout Ypsilanti MI 20 33 5:24.6 5:24/M
18 James Edwards Ypsilanti MI 27 36 5:27.3 5:27/M
19 Christopher Kelley Ann Arbor MI 25 41 5:31.7 5:31/M
20 Matthew Mleczko Ann Arbor MI 23 46 5:38.4 5:38/M
21 Dan Kimball Ann Arbor MI 29 47 5:39.4 5:39/M
22 Gordon Hagen Ann Arbor MI 25 48 5:42.4 5:42/M
23 Scott Geverink Ann Arbor MI 25 59 5:51.5 5:51/M
24 Tyler Baker Ann Arbor MI 24 76 6:07.7 6:07/M
25 Andy Jeglic Lansing MI 26 90 6:27.4 6:27/M
26 Turner Solterman Plymouth MI 21 97 6:37.5 6:37/M
27 Nathaniel Franklin Ann Arbor MI 26 100 6:41.2 6:41/M
28 Daniel Ziemba Ann Arbor MI 25 112 6:59.7 6:59/M
29 Andrew Curtin Ann Arbor MI 26 123 7:15.0 7:15/M

Female 20 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Amanda Leone Ann Arbor MI 24 43 5:37.1 5:37/M
2 Jen Fuller Ann Arbor MI 25 58 5:50.8 5:50/M
3 Gabriella Ring Oak Park MI 23 86 6:23.7 6:23/M
4 Andrea Velosa Ann Arbor MI 23 94 6:35.8 6:35/M
5 Destiny Moore Ann Arbor MI 25 101 6:42.1 6:42/M
6 Gesine Veits Ann Arbor MI 29 105 6:48.2 6:48/M
7 Alexa Dorsey Ann Arbor MI 29 109 6:54.5 6:54/M
8 Kate Waggoner Toledo OH 25 115 7:01.4 7:01/M
9 Audrey Baetz Northville MI 20 116 7:01.5 7:01/M
10 Alyssa Owen Ann Arbor MI 24 125 7:17.6 7:17/M
11 Taylor Hulyk Ann Arbor MI 29 130 7:22.3 7:22/M
12 Devika Bagchi Ann Arbor MI 25 144 7:42.2 7:42/M
13 Devin Cordray San Antonio TX 25 154 7:58.0 7:58/M
14 Phoebe Hazelbaker Ypsilanti MI 26 161 8:08.7 8:08/M
15 Elizabeth Martinez Ann Arbor MI 24 165 8:17.4 8:17/M
16 Rosie Morrison Ann Arbor MI 28 167 8:20.9 8:20/M
17 Kaiyan Shi Northville MI 25 177 8:38.4 8:38/M
18 Beth Murray Dearborn Heights MI 26 186 8:48.8 8:48/M
19 Katerina Mendel 21 196 9:05.3 9:05/M
20 Clarice Weiseman Saline MI 21 204 9:17.9 9:17/M
21 Danielle Winalis 24 221 9:36.5 9:36/M
22 Sophia Roth 24 222 9:37.7 9:37/M
23 Christa Craddick Britton MI 29 231 9:43.9 9:43/M
24 Elizabeth Ronan Ann Arbor MI 27 254 10:15.9 10:15/M
25 Kimberly Conn Ann Arbor MI 26 277 10:58.1 10:58/M
26 Alexandra Cara Harper Woods MI 26 281 11:02.8 11:02/M
27 Christiane Evaskis-Garrett Jackson MI 29 299 12:18.1 12:18/M
28 Madison Brow Saline MI 21 308 13:09.4 13:09/M
29 Katelyn Zak Ypsilanti MI 28 314 13:33.8 13:33/M
30 Xi Huang Ann Arbor MI 27 333 20:27.8 20:27/M

Male 30 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Mitchell Gerczak Ann Arbor MI 34 9 4:53.8 4:53/M
2 Jason Smoot Ann Arbor MI 33 15 5:05.7 5:05/M
3 Hayato Shimizu Ann Arbor MI 33 16 5:06.0 5:06/M
4 Michael Johnson Ann Arbor MI 35 21 5:09.3 5:09/M
5 Christopher Ridgard Ann Arbor MI 33 23 5:11.5 5:11/M
6 Mark Reynolds Ann Arbor MI 34 28 5:14.7 5:14/M
7 Patrick Wehrman Pinckney MI 35 35 5:25.5 5:25/M
8 Ghyath Abazeed Dearborn MI 38 39 5:28.8 5:28/M
9 Jason Habeger Ann Arbor MI 33 42 5:35.4 5:35/M
10 Benjamin Nabozny Whitmore Lake MI 32 50 5:43.5 5:43/M
11 Matthew Esper Ann Arbor MI 31 51 5:43.7 5:43/M
12 Kevin Ake New Hudson MI 32 61 5:53.2 5:53/M
13 Matt Schofield Ann Arbor MI 34 67 5:58.5 5:58/M
14 Clay Hillenburg Ann Arbor MI 38 78 6:10.7 6:10/M
15 Joe Ceccoli Ann Arbor MI 38 84 6:22.1 6:22/M
16 Bryan Martyn Ann Arbor MI 35 95 6:36.5 6:36/M
17 Ryan Donovan Ann Arbor MI 32 106 6:49.0 6:49/M
18 Nicholas Palmer Belleville MI 36 119 7:04.6 7:04/M
19 Justin Nichols Ann Arbor MI 35 135 7:26.4 7:26/M
20 Paul Schmalenberg Ann Arbor MI 32 178 8:40.6 8:40/M
21 Daniel Duckworth Saline MI 35 183 8:46.1 8:46/M
22 Benjamin Schleis Westland MI 36 195 9:04.9 9:04/M
23 Geoff Dockham Brighton MI 39 224 9:38.2 9:38/M
24 Sean Clyne Grosse Pointe Farms MI 31 244 10:02.9 10:02/M
25 Alexander Baker Ann Arbor MI 39 301 12:27.6 12:27/M
26 Kevin Jones Ann Arbor MI 33 315 13:41.4 13:41/M
27 Andrew Gessert Ann Arbor MI 31 330 18:19.3 18:19/M

Female 30 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jackie Goodrich Ann Arbor MI 31 52 5:44.3 5:44/M
2 Tamara Stevenson Ann Arbor MI 31 54 5:47.0 5:47/M
3 Erica Solway Ann Arbor MI 35 65 5:56.5 5:56/M
4 Heather Shoecraft Ypsilanti MI 30 75 6:07.7 6:07/M
5 Erica Marchetti Ann Arbor MI 34 81 6:15.0 6:15/M
6 Jennifer Wolff Ann Arbor MI 31 89 6:27.1 6:27/M
7 Alison Roth Ann Arbor MI 36 91 6:31.0 6:31/M
8 Lark Haunert Canton MI 35 92 6:31.2 6:31/M
9 Lauren Ludlam Livonia MI 33 93 6:32.9 6:32/M
10 Tracy Berman Ann Arbor MI 33 98 6:38.4 6:38/M
11 Marit Ruitenberg Ann Arbor MI 31 121 7:07.0 7:07/M
12 Cassie Brabbs Ann Arbor MI 37 126 7:19.2 7:19/M
13 Noelle Carlozzi Ann Arbor MI 38 127 7:20.7 7:20/M
14 Elizabeth Bollinger Ann Arbor MI 33 133 7:24.1 7:24/M
15 Amanda Nichols Ann Arbor MI 34 150 7:55.0 7:55/M
16 Nicole Porter Ypsilanti MI 37 160 8:07.7 8:07/M
17 Kristy Laverty Dexter MI 39 190 8:52.6 8:52/M
18 Katherine Heys Ann Arbor MI 33 198 9:10.4 9:10/M
19 Yumiko Nishimura Ann Arbor MI 36 201 9:14.7 9:14/M
20 Leah Kishman Ann Arbor 32 233 9:46.9 9:46/M
21 Brooke Lites 34 234 9:47.4 9:47/M
22 Christine Stanik Ann Arbor MI 34 235 9:48.5 9:48/M
23 Sarah Joustra Elgin IL 36 240 9:55.9 9:55/M
24 Lisa Heys Ann Arbor MI 36 241 9:59.9 9:59/M
25 Brooke Parrish Ann Arbor MI 38 249 10:10.4 10:10/M
26 Katelyn Schaible Ann Arbor MI 35 260 10:34.6 10:34/M
27 Gloria Jones Ann Arbor MI 32 261 10:35.5 10:35/M
28 Ann Marie Weitzel Ann Arbor MI 39 266 10:39.6 10:39/M
29 Sarah Russell Ann Arbor MI 32 290 11:37.1 11:37/M
30 Angie Berkley Ann Arbor MI 38 292 11:39.7 11:39/M
31 Kristin Baker Ann Arbor MI 39 295 11:58.6 11:58/M
32 Jessica Chavez Ann Arbor MI 34 298 12:14.3 12:14/M
33 Stacy Henson Ypsilanti MI 32 311 13:14.7 13:14/M
34 Erin Bembeneck Chelsea MI 34 313 13:16.5 13:16/M
35 Bonnie Dockham Brighton MI 37 320 16:34.9 16:34/M
36 Jennifer Siemiesz Ann Arbor MI 31 325 16:42.8 16:42/M
37 Cassie Thompson Dexter MI 32 327 16:51.2 16:51/M
38 Tami Howard Ann Arbor MI 36 331 18:19.8 18:19/M

Male 40 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Akira Nishimura Ann Arbor MI 40 17 5:06.4 5:06/M
2 Jason Hall Ann Arbor MI 41 20 5:09.1 5:09/M
3 Yoshiki Ishikawa Ann Arbor MI 42 24 5:11.9 5:11/M
4 Paul Maywe Ann Arbor MI 49 25 5:12.4 5:12/M
5 Nessan Kerrigan Livonia MI 41 34 5:25.5 5:25/M
6 John Spieth Ann Arbor MI 46 53 5:44.7 5:44/M
7 Paul Wisniewski Ann Arbor MI 42 60 5:52.2 5:52/M
8 James Winquist Ypsilanti MI 41 63 5:56.5 5:56/M
9 Andrew Caird Ann Arbor MI 45 73 6:06.9 6:06/M
10 Haiyong Liu Ann Arbor MI 44 74 6:07.5 6:07/M
11 Robert Trustman Ann Arbor MI 45 83 6:18.0 6:18/M
12 Chad Fife Romulus MI 47 87 6:23.9 6:23/M
13 Adrian Carnie Ann Arbor MI 45 99 6:40.9 6:40/M
14 Claude Thomas II Lansing MI 48 103 6:44.0 6:44/M
15 Steve Delfuoco Ann Arbor MI 45 107 6:51.8 6:51/M
16 Jordan Lubetkin Ann Arbor MI 45 108 6:54.3 6:54/M
17 Anil Nair Canton MI 43 118 7:03.9 7:03/M
18 David Howard Whitmore Lake MI 43 128 7:21.3 7:21/M
19 Robert Barnes Ann Arbor MI 46 171 8:26.6 8:26/M
20 Joerg Berger Ann Arbor MI 45 210 9:26.3 9:26/M
21 Matthew Hadley Ann Arbor MI 40 223 9:38.1 9:38/M
22 Jae Hotaling Chelsea MI 45 228 9:40.5 9:40/M
23 Mark Lyle Livonia MI 44 258 10:23.4 10:23/M
24 Braden Robison Ann Arbor MI 41 264 10:37.7 10:37/M
25 P Nickodemus Ann Arbor MI 44 265 10:37.7 10:37/M
26 Steve Jordan Northville MI 48 273 10:50.9 10:50/M
27 Randy Strube Canton MI 44 274 10:56.8 10:56/M

Female 40 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Nancy Fulcher Ann Arbor MI 47 66 5:56.8 5:56/M
2 Jennifer Fike Ann Arbor MI 48 104 6:45.0 6:45/M
3 Alicia Comer Ann Arbor MI 43 122 7:10.7 7:10/M
4 Maria Bastida Chelsea MI 41 137 7:28.1 7:28/M
5 Elizabeth Remke Ann Arbor MI 45 140 7:35.7 7:35/M
6 Andrea Lubetkin Ann Arbor MI 45 141 7:37.5 7:37/M
7 Siobhan Norman Ann Arbor MI 40 148 7:54.2 7:54/M
8 Heidi Haite Ann Arbor MI 47 162 8:10.0 8:10/M
9 Denise Dashner Temperance MI 46 166 8:18.1 8:18/M
10 Trisha Pyzik Tecumseh MI 44 173 8:27.1 8:27/M
11 Tiffany Lyle Livonia MI 43 181 8:45.2 8:45/M
12 Sarah Smalheer Chelsea MI 42 202 9:15.8 9:15/M
13 Frances Yeh Ann Arbor MI 42 205 9:18.4 9:18/M
14 Ann Putvin Ann Arbor MI 40 211 9:26.7 9:26/M
15 Holly Laclair-Bogedain Milan MI 41 215 9:30.7 9:30/M
16 Stacey Melcher Ypsilanti MI 45 216 9:31.1 9:31/M
17 Kelly Weiseman Saline MI 45 229 9:40.5 9:40/M
18 Debra Mason Holly MI 47 230 9:41.0 9:41/M
19 Diana Hadley Ann Arbor MI 40 236 9:50.1 9:50/M
20 Janet McDuffey Lansing MI 48 237 9:51.3 9:51/M
21 Monica Reich Ann Arbor MI 41 239 9:55.7 9:55/M
22 Mary Culbertson Ann Arbor MI 41 242 10:00.2 10:00/M
23 Anjanette Bunce Ann Arbor MI 40 245 10:06.7 10:06/M
24 Lia Benn South Lyon MI 40 253 10:15.4 10:15/M
25 Serena Barnes Ann Arbor MI 47 255 10:17.6 10:17/M
26 Jill Thacher Ann Arbor MI 49 272 10:47.6 10:47/M
27 Denise Strube Canton MI 42 275 10:57.7 10:57/M
28 Barb Hiltz Ann Arbor MI 41 283 11:12.8 11:12/M
29 Robyn Schmidt Saline MI 44 286 11:28.6 11:28/M
30 Linda Spence Northville MI 49 296 12:09.5 12:09/M
31 Anna Roush Ann Arbor MI 41 300 12:18.5 12:18/M
32 Janet Ingram Saline MI 48 304 12:53.5 12:53/M
33 Kim Thomas Ann Arbor MI 44 310 13:13.4 13:13/M
34 Liz Spelchts Chelsea MI 47 319 15:58.4 15:58/M
35 Michelle McAllister Ann Arbor MI 42 326 16:48.5 16:48/M
36 Danielle Closs Canton MI 40 334 20:28.7 20:28/M

Male 50 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ben Waggoner Maumee OH 53 38 5:28.4 5:28/M
2 Michael Young Orchard Lake MI 59 40 5:30.4 5:30/M
3 Joe Turrini Grosse Pointe Woods MI 52 44 5:37.7 5:37/M
4 Doug Ogden Chelsea MI 53 49 5:42.7 5:42/M
5 Tassos Valtadoros Ann Arbor MI 50 62 5:56.1 5:56/M
6 Anthony Targan West Bloomfield MI 54 79 6:11.4 6:11/M
7 Ward Freeman Ypsilanti MI 59 80 6:13.9 6:13/M
8 Paul Darling Ann Arbor MI 53 82 6:17.1 6:17/M
9 Lester Wyborny Ann Arbor MI 58 88 6:25.9 6:25/M
10 George Reynolds Pinckney MI 59 96 6:37.4 6:37/M
11 Sam Brow Saline MI 50 102 6:43.4 6:43/M
12 Tony Skehan Riverview MI 51 110 6:56.0 6:56/M
13 Andrew Banka Ann Arbor MI 53 113 7:00.0 7:00/M
14 Alan Stout Ypsilanti MI 51 117 7:02.0 7:02/M
15 James Lee Ann Arbor MI 50 120 7:05.3 7:05/M
16 Domingo Valadez Temperance MI 57 189 8:50.9 8:50/M
17 Michael Garfield Ann Arbor MI 56 192 8:57.4 8:57/M
18 Jim Zittel Waterford MI 53 193 8:59.8 8:59/M
19 Kevin Laetsch Grass Lake MI 59 197 9:10.3 9:10/M
20 Mark Smith Ann Arbor MI 52 214 9:29.8 9:29/M
21 Joel Hofman Whitmore Lake MI 53 218 9:35.1 9:35/M
22 Bob Gansen Ann Arborann Arbor MI 58 247 10:09.0 10:09/M
23 Sam Ritter Ypsilanti MI 53 280 10:59.9 10:59/M
24 Fredric Schmidt Saline MI 50 323 16:38.1 16:38/M

Female 50 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Carmen Green-Lee Ann Arbor MI 51 114 7:01.1 7:01/M
2 Wanda Gunderson Whitmore Lake MI 57 146 7:47.4 7:47/M
3 Veronica Jackson Lansing MI 57 158 8:01.2 8:01/M
4 Carolyn Gansen Ann Arborann Arbor MI 54 169 8:23.3 8:23/M
5 Sue Walton Saline MI 57 174 8:30.6 8:30/M
6 Ana Hotaling Chelsea MI 50 176 8:37.6 8:37/M
7 Cheryl Strange-Laetsch Grass Lake MI 57 185 8:47.1 8:47/M
8 Linda Smith Ann Arbor MI 51 213 9:29.0 9:29/M
9 Nancy Hoffman Whitmore Lake MI 53 220 9:35.7 9:35/M
10 Theresa Stanko Ann Arbor MI 54 227 9:39.8 9:39/M
11 Rhoda Miel Ann Arbor MI 53 232 9:44.4 9:44/M
12 Annie Ritter Ypsilanti MI 57 248 10:10.4 10:10/M
13 Susan Wagner Ann Arbor MI 53 269 10:46.2 10:46/M
14 Stacey Rall Canton MI 50 287 11:28.8 11:28/M
15 Cheryl Sugernan Ann Arbor MI 56 291 11:38.1 11:38/M
16 Linda Murray Dearborn Heights MI 54 294 11:58.6 11:58/M
17 Nancy Vermeulen Ann Arbor MI 56 297 12:14.2 12:14/M
18 Lauren Works Ann Arbor MI 53 303 12:53.1 12:53/M
19 Deb Brow Saline MI 53 312 13:15.4 13:15/M
20 Rebecca Franklin Waterford MI 53 322 16:38.1 16:38/M

Male 60 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 John Tarkowski Northville MI 63 56 5:48.5 5:48/M
2 Eduardo Matsuo Ann Arbor MI 63 69 6:03.3 6:03/M
3 Wally Hayes Ann Arbor MI 64 71 6:05.2 6:05/M
4 Ken Monash Saline MI 66 129 7:21.9 7:21/M
5 Mitchell Garner Ann Arbor MI 66 132 7:23.8 7:23/M
6 Richard Mahn Ann Arbor MI 66 250 10:13.1 10:13/M
7 Chris Brooks Ann Arbor MI 66 316 14:48.5 14:48/M

Female 60 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Linda Harju Ypsilanti MI 63 206 9:19.2 9:19/M
2 Susan Urba 64 306 12:55.6 12:55/M
3 Carey Jernigan Ann Arbor MI 64 317 15:39.0 15:39/M
4 Mary McAllister Jacksonville FL 64 318 15:46.4 15:46/M

Male 70 to 79

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 David Cohen Ann Arbor MI 73 138 7:29.1 7:29/M
2 Bill Grams Ann Arbor MI 71 163 8:13.2 8:13/M
3 David Dugger Howell MI 77 191 8:54.1 8:54/M

Male 80 and Over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jon Desenberg Ann Arbor MI 82 203 9:17.8 9:17/M



Ann Arbor Mile - Dart for Art
Final Team Results
July 18, 2016
Results Provided by Race Timing Services http;//www.racetimeservices.com

Corporate Results
Corporate Team Challenge
Team - Ypsilanti Running Co.Finish Position - 1
Team Score (places): 32 Team Score (times): 19:19.3
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 627 Cameron Trinh Ypsilanti, MI 3 3 4:38.5 4:38.5
2 709 Terrell McGee Ypsilanti, MI 7 10 4:50.9 9:29.5
3 264 Sergei Anderson Ypsilanti, MI 10 20 4:54.0 14:23.5
4 263 Owen Smith Flint, MI 12 32 4:55.8 19:19.3
5 629 Daniel Koenig Ann Arbor, MI 26 58 5:14.1 24:33.5
6 625 Patrick Wehrman Pinckney, MI 35 93 5:25.5 29:59.1
7 624 Ward Freeman Ypsilanti, MI 80 173 6:13.9 36:13.1
8 628 Adrian Carnie Ann Arbor, MI 99 272 6:40.9 42:54.0

Team - Domino'sFinish Position - 2
Team Score (places): 79 Team Score (times): 20:02.6
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 568 Michael Katsefaras Ann Arbor, MI 1 1 4:30.2 4:30.2
2 565 Nick Katsefaras Brighton, MI 4 5 4:41.1 9:11.3
3 567 Syed Hussain Katy, TX 13 18 4:58.0 14:09.4
4 566 Kevin Ake New Hudson, MI 61 79 5:53.2 20:02.6

Team - Toyota Technical CenterFinish Position - 3
Team Score (places): 60 Team Score (times): 20:13.9
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 617 Mitchell Gerczak Ann Arbor, MI 9 9 4:53.8 4:53.8
2 616 Hayato Shimizu Ann Arbor, MI 16 25 5:06.0 9:59.8
3 621 Akira Nishimura Ann Arbor, MI 17 42 5:06.4 15:06.2
4 619 Hiroki Ogasawara Ann Arbor, MI 18 60 5:07.7 20:13.9
5 618 Yoshiki Ishikawa Ann Arbor, MI 24 84 5:11.9 25:25.8

Team - SmithGroupJJRFinish Position - 4
Team Score (places): 150 Team Score (times): 21:42.4
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 714 Alex Russeau Dundee, MI 2 2 4:36.6 4:36.6
2 279 Michael Johnson Ann Arbor, MI 21 23 5:09.3 9:45.9
3 613 Case Kittel Ann Arbor, MI 30 53 5:19.0 15:04.9
4 614 Turner Solterman Plymouth, MI 97 150 6:37.5 21:42.4

Team - Mathematica Policy ResearchFinish Position - 5
Team Score (places): 180 Team Score (times): 22:33.5
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 591 Jason Smoot Ann Arbor, MI 15 15 5:05.7 5:05.7
2 592 Brian Hunscher Ann Arbor, MI 19 34 5:08.1 10:13.9
3 589 Matthew Mleczko Ann Arbor, MI 46 80 5:38.4 15:52.3
4 590 Nathaniel Franklin Ann Arbor, MI 100 180 6:41.2 22:33.5

Team - Air PoliceFinish Position - 6
Team Score (places): 267 Team Score (times): 24:08.3
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 536 Brian Stout Ypsilanti, MI 33 33 5:24.6 5:24.6
2 537 John Spieth Ann Arbor, MI 53 86 5:44.7 11:09.4
3 266 Lester Wyborny Ann Arbor, MI 88 174 6:25.9 17:35.4
4 534 Lauren Ludlam Livonia, MI 93 267 6:32.9 24:08.3
5 535 Alan Stout Ypsilanti, MI 117 384 7:02.0 31:10.3

Team - Black & VeatchFinish Position - 7
Team Score (places): 272 Team Score (times): 24:18.5
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 553 Benjamin Nabozny Whitmore Lake, MI 50 50 5:43.5 5:43.5
2 552 Matthew Esper Ann Arbor, MI 51 101 5:43.7 11:27.3
3 550 Scott Geverink Ann Arbor, MI 59 160 5:51.5 17:18.8
4 551 Daniel Ziemba Ann Arbor, MI 112 272 6:59.7 24:18.5

Team - Applied Fitness SolutionsFinish Position - 8
Team Score (places): 304 Team Score (times): 24:54.5
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 542 Brian Diefenbach Ann Arbor, MI 45 45 5:38.2 5:38.2
2 539 Jen Fuller Ann Arbor, MI 58 103 5:50.8 11:29.1
3 540 Tyler Baker Ann Arbor, MI 76 179 6:07.7 17:36.8
4 538 Alyssa Owen Ann Arbor, MI 125 304 7:17.6 24:54.5

Team - ProQuestersFinish Position - 9
Team Score (places): 348 Team Score (times): 25:38.5
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 603 Paul Wisniewski Ann Arbor, MI 60 60 5:52.2 5:52.2
2 599 Anthony Targan West Bloomfield, MI 79 139 6:11.4 12:03.6
3 598 Alison Roth Ann Arbor, MI 91 230 6:31.0 18:34.6
4 597 Anil Nair Canton, MI 118 348 7:03.9 25:38.5
5 596 Nicole Porter Ypsilanti, MI 160 508 8:07.7 33:46.2
6 600 Sue Walton Saline, MI 174 682 8:30.6 42:16.8
7 602 Sarah Smalheer Chelsea, MI 202 884 9:15.8 51:32.7
8 601 Christiane Evaskis-Garrett Jackson, MI 299 1183 12:18.1 1:03:50.8

Team - Arbor NetworksFinish Position - 10
Team Score (places): 353 Team Score (times): 25:54.4
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 545 James Winquist Ypsilanti, MI 63 63 5:56.5 5:56.5
2 544 Andrew Caird Ann Arbor, MI 73 136 6:06.9 12:03.4
3 543 Andrea Velosa Ann Arbor, MI 94 230 6:35.8 18:39.3
4 548 Andrew Curtin Ann Arbor, MI 123 353 7:15.0 25:54.4
5 546 Benjamin Schleis Westland, MI 195 548 9:04.9 34:59.3
6 549 Xi Huang Ann Arbor, MI 333 881 20:27.8 55:27.1
7 547 Danielle Closs Canton, MI 334 1215 20:28.7 1:15:55.9

Team - Masco CabinetryFinish Position - 11
Team Score (places): 360 Team Score (times): 25:54.6
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 586 Clay Hillenburg Ann Arbor, MI 78 78 6:10.7 6:10.7
2 583 Joe Ceccoli Ann Arbor, MI 84 162 6:22.1 12:32.8
3 584 Jennifer Wolff Ann Arbor, MI 89 251 6:27.1 19:00.0
4 585 Alexa Dorsey Ann Arbor, MI 109 360 6:54.5 25:54.6
5 588 Tony Skehan Riverview, MI 110 470 6:56.0 32:50.6

Team - National Wildlife FederationFinish Position - 12
Team Score (places): 409 Team Score (times): 26:58.5
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 729 Robert Trustman Ann Arbor, MI 83 83 6:18.0 6:18.0
2 593 Jennifer Fike Ann Arbor, MI 104 187 6:45.0 13:03.0
3 595 Jordan Lubetkin Ann Arbor, MI 108 295 6:54.3 19:57.4
4 594 Carmen Green-Lee Ann Arbor, MI 114 409 7:01.1 26:58.5

Team - Run PHIZZFinish Position - 13
Team Score (places): 483 Team Score (times): 29:05.2
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 611 Keita Uchida Ann Arbor, MI 31 31 5:19.9 5:19.9
2 608 Tamara Stevenson Ann Arbor, MI 54 85 5:47.0 11:07.0
3 609 Devika Bagchi Ann Arbor, MI 144 229 7:42.2 18:49.2
4 612 Elizabeth Ronan Ann Arbor, MI 254 483 10:15.9 29:05.2
5 610 Alexandra Cara Harper Woods, MI 281 764 11:02.8 40:08.0

Team - Blast & FriendsFinish Position - 14
Team Score (places): 505 Team Score (times): 29:20.8
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 554 Nancy Fulcher Ann Arbor, MI 66 66 5:56.8 5:56.8
2 556 Alicia Comer Ann Arbor, MI 122 188 7:10.7 13:07.5
3 555 Noelle Carlozzi Ann Arbor, MI 127 315 7:20.7 20:28.2
4 557 Kristy Laverty Dexter, MI 190 505 8:52.6 29:20.8

Team - Epic RacersFinish Position - 15
Team Score (places): 574 Team Score (times): 31:10.1
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 579 Daniel Schorin Ann Arbor, MI 37 37 5:27.8 5:27.8
2 582 Elizabeth Bollinger Ann Arbor, MI 133 170 7:24.1 12:51.9
3 575 Ana Hotaling Chelsea, MI 176 346 8:37.6 21:29.6
4 578 Jae Hotaling Chelsea, MI 228 574 9:40.5 31:10.1
5 571 Mary Culbertson Ann Arbor, MI 242 816 10:00.2 41:10.4
6 576 Richard Mahn Ann Arbor, MI 250 1066 10:13.1 51:23.5
7 572 Katelyn Schaible Ann Arbor, MI 260 1326 10:34.6 1:01:58.1
8 574 Sarah Russell Ann Arbor, MI 290 1616 11:37.1 1:13:35.2
9 570 Cheryl Sugernan Ann Arbor, MI 291 1907 11:38.1 1:25:13.3

Team - re:groupFinish Position - 16
Team Score (places): 584 Team Score (times): 35:08.3
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 632 Dan Kimball Ann Arbor, MI 47 47 5:39.4 5:39.4
2 633 Andy Jeglic Lansing, MI 90 137 6:27.4 12:06.9
3 631 Taylor Hulyk Ann Arbor, MI 130 267 7:22.3 19:29.3
4 630 Carey Jernigan Ann Arbor, MI 317 584 15:39.0 35:08.3

Team - Cancer Support CommunityFinish Position - 17
Team Score (places): 901 Team Score (times): 38:45.1
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 564 Rosie Morrison Ann Arbor, MI 167 167 8:20.9 8:20.9
2 562 Geoff Dockham Brighton, MI 224 391 9:38.2 17:59.1
3 560 Brooke Parrish Ann Arbor, MI 249 640 10:10.4 28:09.5
4 558 Gloria Jones Ann Arbor, MI 261 901 10:35.5 38:45.1
5 563 Erin Bembeneck Chelsea, MI 313 1214 13:16.5 52:01.7
6 559 Kevin Jones Ann Arbor, MI 315 1529 13:41.4 1:05:43.2
7 561 Bonnie Dockham Brighton, MI 320 1849 16:34.9 1:22:18.1

Team - ANN ARBOR TRI CLUBFinish Position - 18
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 533 Tracy Berman Ann Arbor, MI 98 98 6:38.4 6:38.4

Team - Truven LifeFinish Position - 18
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 622 Holly Laclair-Bogedain Milan, MI 215 215 9:30.7 9:30.7

Team - Ride ScoozyFinish Position - 18
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 607 Jason Habeger Ann Arbor, MI 42 42 5:35.4 5:35.4

Team - Red Cedar RunningFinish Position - 18
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 256 Robert Schultz Woodhaven, MI 27 27 5:14.2 5:14.2

Team - Rainbow RehabilitationFinish Position - 22
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 605 Chad Fife Romulus, MI 87 87 6:23.9 6:23.9
2 604 Christa Craddick Britton, MI 231 318 9:43.9 16:07.8
3 606 Stacy Henson Ypsilanti, MI 311 629 13:14.7 29:22.6