2016 46th Annual Orthopaedic Rehab Specialists, P.C. Rose Run

back to results

Jul. 16, 2016

2016 46th Annual Orthopaedic Rehab Specialists, P.C. Rose Run
Jackson, MI
Provided by Michigan Running Foundation



Rose Run 5k Walk
Age Group Results
July 16, 2016
Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Janet Scott 52 1 32:45.2 10:34/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Curtis Fater 60 7 37:50.9 12:12/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Robin Brigham 60 2 34:55.9 11:16/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Dave Kloack 57 8 38:53.7 12:33/M

Female Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Carol Selden 58 3 35:01.9 11:18/M

Male Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 John Lane 67 10 39:19.1 12:41/M

Female 20 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Holly Bastien 25 23 56:25.6 18:12/M

Female 30 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jill Arcaro 37 16 42:28.9 13:42/M
2 Valerie Huscio 32 18 44:34.0 14:23/M
3 Lindsey Crouch 34 22 56:25.5 18:12/M

Female 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Carol Wierenga 46 9 39:19.0 12:41/M
2 Laurie Smith 49 14 40:43.8 13:08/M

Male 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lamar Hershberger 40 21 54:59.7 17:44/M

Female 50 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Janet Fater 54 6 37:50.1 12:12/M
2 Karen Hocter 54 13 40:30.3 13:04/M
3 Mary E Jimenez 59 17 43:37.5 14:04/M

Female 60 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Linda Rowley 65 4 35:16.3 11:23/M
2 Patty Pelton 68 5 37:20.0 12:03/M
3 Mary Konkol 61 19 47:48.7 15:25/M

Male 60 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Charles Dawson 64 12 40:29.8 13:04/M
2 Don Pelton 69 15 40:52.0 13:11/M
3 Jim Matthews 60 20 54:56.0 17:43/M

Male 70 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 David Delaet 71 11 40:20.2 13:01/M




Rose Run 5k Run
Age Group Results
July 16, 2016
Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Amanda Weaver 25 5 18:23.8 5:56/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Roman Blackwell 19 1 17:04.3 5:30/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Christine Vincent 52 11 20:10.8 6:30/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mark Good 43 2 17:37.6 5:41/M

Female Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Darla Brown 52 31 26:17.0 8:29/M

Male Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Paul Bapst 60 6 19:23.5 6:15/M

Male 14 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Hugo Gamez 13 16 22:32.6 7:16/M
2 Tyler Harris 6 37 29:02.1 9:22/M
3 Tucker Wiginton 7 41 30:46.4 9:55/M

Female 15 to 17

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Grace Klemmer 15 14 21:45.4 7:01/M
2 Noel Nagy 17 17 22:36.9 7:17/M

Male 15 to 17

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Devin Gibbs 16 3 17:57.1 5:47/M
2 Ryan Howland 17 18 22:55.3 7:24/M

Male 18 to 20

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jack Bess 18 7 19:24.4 6:15/M

Male 21 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Joe Hoggard 22 27 24:23.6 7:52/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jenna Youngs 26 22 23:53.7 7:42/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Daniel Terhaar 25 30 25:59.4 8:23/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lindsey Thomas 36 29 25:47.2 8:19/M
2 Aimee Snyder 35 36 28:57.9 9:20/M
3 Michelle Poerfler 38 48 34:58.0 11:17/M
4 Frances Shadley 39 54 41:44.5 13:28/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Randy Andrews 37 4 18:03.8 5:49/M
2 Denis Thomas 38 24 24:01.2 7:45/M
3 Matthew Badtke 35 26 24:21.6 7:51/M
4 Corey Slater 38 38 29:59.7 9:40/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Amy Gilpin 40 39 30:40.9 9:54/M
2 Michelle Perdue 42 49 35:19.6 11:24/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jason Winchell 42 8 19:30.8 6:17/M
2 Daykon Hiram 44 28 24:31.3 7:55/M
3 Robert Harris 41 42 30:52.2 9:57/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Eileen Shaw 46 50 35:21.9 11:24/M
2 Jennifer Baird 45 53 41:41.0 13:27/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Joshua Donnelly 45 9 19:36.5 6:19/M
2 David Hovarter 47 13 21:21.1 6:53/M
3 Bob Hottenstein 46 25 24:17.6 7:50/M
4 Rich Kuhn 49 40 30:44.6 9:55/M
5 Kevin Cunningham 49 52 40:18.4 13:00/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mary Sparkes 50 35 28:52.3 9:19/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Virginio Martinez 55 10 19:55.5 6:25/M
2 Paul Hocter 56 12 20:28.7 6:36/M
3 Mark Bush 57 19 23:17.1 7:31/M
4 Jeffery Heatn 55 21 23:30.6 7:35/M
5 Michael Scott 56 23 23:58.3 7:44/M

Female 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Patty Cosgrove 61 46 34:31.9 11:08/M

Male 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rick Hills 60 15 21:53.8 7:04/M
2 Bob Sonsara 64 32 27:43.1 8:56/M
3 Randy Fielder 64 34 28:29.4 9:11/M
4 Joe Evans 62 43 30:54.5 9:58/M
5 Ed Konrad 62 45 32:52.7 10:36/M

Male 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Bruce Andrews 68 20 23:21.6 7:32/M
2 Donald Baker 67 33 28:27.8 9:11/M
3 Terry Gawell 66 44 31:47.6 10:15/M

Female 70 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Patricia Holmes 73 51 36:52.6 11:54/M

Male 70 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 James Bastian 70 47 34:32.5 11:08/M




Rose Run 10k Run
Age Group Results
July 16, 2016
Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Banoa Meyers 30 6 40:51.1 6:35/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Taylor Heatn 23 1 35:17.3 5:41/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Crissy Dochoda 42 22 48:01.5 7:45/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Robert Cook 54 9 42:59.6 6:56/M

Female Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sheri Bush 56 30 52:33.3 8:29/M

Male Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 David Harbaugh 51 19 47:13.4 7:37/M

Male 18 to 20

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Isaac Westgate 19 4 39:03.9 6:18/M

Female 21 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jill McEldowney 23 12 45:32.4 7:21/M
2 Mary Lehman 23 17 46:48.3 7:33/M
3 Katelyn Harmon 24 18 46:58.3 7:35/M
4 Alley Comden 23 33 54:54.8 8:51/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Beth Jimenez 26 10 44:18.5 7:09/M
2 Rebecca Dorian 28 32 54:36.9 8:48/M
3 Bethany Cuatt 28 44 1:04:37.6 10:25/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jordan Marchewka 26 3 38:46.8 6:15/M
2 Joel Medina 25 5 39:29.6 6:22/M
3 Martin Minteer 25 21 47:59.8 7:44/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kellie Gritzmaker 31 26 50:34.0 8:09/M
2 Natalie Graiver 31 31 53:09.8 8:34/M
3 Jodie Shuberg 33 40 59:41.0 9:38/M
4 Emily Oneil 33 42 1:01:36.3 9:56/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Joe Zessin 33 2 37:12.4 6:00/M
2 Stephen Castle 33 13 45:56.8 7:25/M
3 Michael Baldwin 33 28 51:46.2 8:21/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Carol Hudecek 37 25 50:10.9 8:05/M
2 Ann Marie Russell 37 35 55:04.6 8:53/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ben Gilpin 38 7 41:28.9 6:41/M
2 Thomas Huscio 36 8 41:32.0 6:42/M
3 Shawn Patterson 39 11 44:29.8 7:10/M
4 Matthew Miller 38 39 59:35.5 9:37/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kelly Kazup 43 36 57:03.5 9:12/M
2 Aimee Gibson 43 47 1:12:39.9 11:43/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Nathan Worthig 42 16 46:38.1 7:31/M
2 Robert Wright 40 23 49:20.8 7:57/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Katherine Hibbs 49 24 49:39.4 8:00/M
2 Ellen Westgate 45 45 1:09:03.8 11:08/M
3 Karla Reid 46 48 1:14:16.6 11:59/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Joel Miller 45 14 45:56.9 7:25/M
2 John Hibbs 46 15 46:21.9 7:29/M
3 Daniel Pierce 48 20 47:47.8 7:42/M
4 Ron Luce 47 29 52:08.7 8:25/M
5 Edward Reid 45 37 57:57.6 9:21/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Anne Osborn 51 43 1:03:05.1 10:10/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Christopher Merrill 50 27 50:51.4 8:12/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kathy Arnold 57 46 1:11:42.0 11:34/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Wolfgang O'Connor 55 34 55:01.3 8:52/M

Female 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Vicki Huscio 60 38 58:32.6 9:26/M
2 Ruth Ann Hershberger 63 41 59:45.2 9:38/M
3 Jeanne Laimon 64 49 1:17:40.6 12:32/M

Jackson, MI
Provided by Michigan Running Foundation