2016 Josh Spalsbury Memorial Comet Chase

back to results

Jun. 18, 2016

2016 Josh Spalsbury Memorial Comet Chase
Grand Ledge, MI
Provided by Michigan Running Foundation



Josh Spalsbury Memorial Comet Chase 5K Run/Walk
Age Group Results
June 18, 2016
Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Allison Morgan 11 15 23:39.7 7:38/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Nicholas Thelen 25 1 16:33.0 5:20/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Susan Pifer 55 26 26:46.7 8:38/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tim Becker 45 4 19:03.7 6:09/M

Female Grand Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Judy O'Brien 50 37 28:31.5 9:12/M

Male Grand Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Scott Becker 51 14 23:31.4 7:35/M

Female 10 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Shelby Johnson 10 84 42:16.2 13:38/M

Female 11 to 13

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Melissa Bennett 13 95 51:53.7 16:44/M

Male 11 to 13

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jerry McClung 13 18 24:26.3 7:53/M
2 Colton Bennett 11 21 24:55.0 8:02/M
3 Tyrell Borgeson 13 48 29:47.9 9:36/M
4 Ben Sydlowski 11 51 31:11.9 10:04/M

Female 14 to 16

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Layna Buskirk 15 82 42:12.0 13:37/M

Male 14 to 16

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Braden King 15 7 20:23.2 6:35/M
2 David Pozega 16 12 22:54.1 7:23/M
3 Garrett Lockwood 14 13 23:25.1 7:33/M

Male 17 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Alex Pomaville 17 5 19:18.9 6:14/M
2 Logan Kroczaleski 17 6 19:44.3 6:22/M
3 Ben Smedley 19 8 21:29.1 6:56/M
4 Michael Glasgow 18 9 21:52.3 7:03/M
5 Aaron Hatter 17 23 26:20.6 8:30/M

Female 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rachel Dyer 22 25 26:37.5 8:35/M
2 Jess O'Brien 22 38 28:31.8 9:12/M
3 Kenzie Gatewood 24 50 30:53.1 9:58/M

Male 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Matt Davy 21 11 22:47.8 7:21/M
2 Anthony Huynh 22 54 31:45.6 10:15/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Erin Pawlak 27 33 27:53.2 9:00/M
2 Marcy Spalsbury 25 71 36:13.7 11:41/M
3 Elizabeth Kindinger 26 76 38:53.5 12:33/M
4 Mariah Cosper 28 87 43:02.6 13:53/M
5 Cody Scoggins 29 88 44:57.8 14:30/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Josh Karslake 26 2 18:12.7 5:52/M
2 John Pawlak III 27 3 18:53.1 6:05/M
3 Jay Paquette 29 20 24:50.9 8:01/M
4 Derek McKerr 29 44 29:09.3 9:24/M
5 Andy Tumosa 29 69 34:28.7 11:07/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Elyce Babcock 33 31 27:43.8 8:56/M
2 Jennifer Upton 33 56 32:24.8 10:27/M
3 Amanda Lopez 32 73 38:24.9 12:23/M
4 Meghan Joseph 33 80 41:45.1 13:28/M
5 Amanda Salmon 34 90 47:07.8 15:12/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jeremy Buskirk 33 41 28:47.2 9:17/M
2 Benny Lopez 31 75 38:25.5 12:24/M
3 Jarred Spalsbury 32 78 40:22.4 13:01/M
4 Matthew Salmon 34 91 47:10.7 15:13/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Anderson 35 32 27:46.9 8:57/M
2 Vicky McWilliams 37 35 28:19.7 9:08/M
3 Mari Croze 37 40 28:42.6 9:15/M
4 Amanda Hengesbach 36 42 28:58.1 9:21/M
5 Kelly Lusis 37 45 29:10.5 9:25/M
6 Beth Curran 37 59 32:44.5 10:34/M
7 Lori Schaefer 39 62 34:09.1 11:01/M
8 Hollie Tumosa 36 68 34:28.7 11:07/M
9 Joni Wygocki 37 86 42:49.5 13:49/M
10 Missy Kloeckner 35 94 51:35.5 16:38/M
11 Elissa McDaniels 37 100 1:03:37.9 20:31/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Robert Winstanley 36 10 22:26.0 7:14/M
2 Alex Rossman 37 30 27:34.2 8:54/M
3 Joe Wygocki 35 36 28:22.8 9:09/M
4 Patrick Helmic 38 43 29:07.5 9:24/M
5 Brad Borgeson 35 83 42:16.2 13:38/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Julie Melotti 41 61 33:31.7 10:49/M
2 Lori Snauko 44 63 34:12.9 11:02/M
3 Kim Freitag 43 66 34:20.3 11:05/M
4 Angela Bennett 44 96 51:55.1 16:45/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jamy Hengesbach 41 22 25:22.9 8:11/M
2 Joseph Beckler 43 28 27:17.4 8:48/M
3 Matt Sydlowski 42 52 31:12.0 10:04/M
4 Andrew Joseph 41 79 41:45.1 13:28/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Julie Pozega 48 27 27:16.1 8:48/M
2 Patty Tarr 49 58 32:39.6 10:32/M
3 Debi Cole 49 64 34:13.0 11:02/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Douglas Horne 45 65 34:20.0 11:05/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Michele Darling 50 67 34:25.4 11:06/M
2 Michelle Soulliere 53 70 34:51.7 11:15/M
3 Karin Mercieca 54 89 46:26.9 14:59/M
4 Ann Anderson 50 92 50:38.5 16:20/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 James Gatewood 52 17 24:15.3 7:49/M
2 Stephen Darling 54 60 32:48.9 10:35/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kerry Linder 58 39 28:36.5 9:14/M
2 Debra Andrews 55 47 29:16.2 9:26/M
3 Joan Magness 59 53 31:40.6 10:13/M
4 Deb Peake 58 74 38:25.2 12:24/M
5 Julie Templin 57 93 50:39.0 16:20/M
6 Bev Winstanley 59 98 53:54.2 17:23/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 John Pawlak II 56 19 24:34.8 7:55/M
2 Bruce Linder 58 24 26:37.2 8:35/M
3 Paul Pozega 56 34 27:56.8 9:01/M

Female 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Deb Marah 62 97 52:37.2 16:58/M
2 Debbie McDaniels 61 101 1:03:45.5 20:34/M

Male 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jim Shirey 61 29 27:22.1 8:50/M
2 David Langenberg 63 49 30:19.8 9:47/M
3 Phil Perkins 62 55 32:04.4 10:21/M
4 William Winstanley 64 72 37:00.0 11:56/M

Female 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Susan Sackett 66 81 42:03.6 13:34/M

Male 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Chuck Lawson 65 16 24:01.8 7:45/M
2 Dave Thurston 68 77 40:09.6 12:57/M
3 Jim Winstanley 69 99 53:55.8 17:24/M

Male 70 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jack Carlton 74 46 29:13.7 9:25/M
2 Jim Brandt 70 57 32:37.8 10:31/M
3 William Rude 82 85 42:36.0 13:45/M