2016 McLaren Lets Move Festival of Races

back to results

Apr. 30, 2016

2016 McLaren Lets Move Festival of Races
Mt. Clemens, MI
Provided by Eastside Racing Company


5k Run/Walk

Female Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gracie Youngblood Ray MI 1517 9 23 22:23.5 7:13/M

Male Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Zechaorah Jean 1516 18 1 17:26.0 5:37/M

Female Master Winners
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Adriana Pantaleo Utica MI 1189 40 32 23:26.4 7:34/M

Male Master Winners
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tim Kovacs Sterling Heights MI 1018 42 6 19:25.3 6:16/M

Female Grand Master Winners
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Diane Delf Sterling Heights MI 829 62 93 26:59.5 8:42/M

Male Grand Master Winners
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ric Wellman Fair Haven MI 1385 62 13 21:35.9 6:58/M

Female 12 and Under
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Shannon Schulte Royal Oak MI 1278 12 43 24:25.0 7:53/M
2 Carmela Shorkey Macomb MI 1289 12 78 26:26.4 8:32/M
3 Alana Lundgaard New Baltimore MI 1060 11 134 28:15.5 9:07/M
4 Linnea Lundgaard New Baltimore MI 1061 9 139 28:32.8 9:12/M
5 Carly Sumner Utica MI 1331 9 216 30:59.7 10:00/M
6 Kaitlyn Baurhenn New Baltimore MI 738 7 273 32:54.0 10:37/M
7 Marissa Riviera Macomb MI 1251 11 279 33:12.7 10:43/M
8 Carina Maguire Clinton Township MI 1081 12 299 34:03.8 10:59/M
9 Charlotte Perry Macomb MI 1208 10 309 34:19.4 11:04/M
10 Julia Webber Mount Clemens MI 1382 9 310 34:19.9 11:04/M
11 Brooklynn Grzelak Macomb MI 923 10 350 35:46.9 11:32/M
12 Shelby Lafferty Clinton Township MI 1449 11 376 36:30.2 11:46/M
13 Valerie Vinson Sterling Heights MI 1542 8 378 36:39.8 11:49/M
14 Olivia Stubbs New Baltimore MI 1323 12 396 37:18.1 12:02/M
15 Sophia Parisek Ypsilanti MI 1474 10 421 38:14.2 12:20/M
16 Ella Stubbs New Baltimore MI 1324 7 425 38:36.6 12:27/M
17 Marlee Adams Clinton Township MI 704 10 525 46:36.6 15:02/M
18 Sidnee Puffpaff Macomb MI 1228 10 526 46:38.0 15:03/M
19 Ji Luth Utica MI 1066 12 545 48:21.0 15:36/M
20 Rachel Rachel 1549 12 621 54:33.7 17:36/M
21 Addilyn Yakimovich Clinton Township MI 1412 8 706 59:11.2 19:05/M
22 Alyssa Guarino Mount Clemens MI 925 6 709 59:17.7 19:07/M

Male 12 and Under
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Luke Sumner Utica MI 1332 12 37 23:51.2 7:42/M
2 Bradley Petron Macomb MI 1212 12 68 25:54.6 8:21/M
3 Jake Crist Rochester MI 815 10 70 25:57.1 8:22/M
4 Alex Allard 1551 12 83 26:41.2 8:36/M
5 Joe Maiuri Smiths Creek MI 1083 11 150 28:47.4 9:17/M
6 Evan Penick Macomb MI 1205 11 161 29:13.6 9:25/M
7 Ethan Gehrke Clinton Township MI 895 12 192 30:23.0 9:48/M
8 Isaiah Gehrke Clinton Township MI 896 9 221 31:08.0 10:03/M
9 Seth Gehrke Clinton Township MI 897 6 222 31:08.5 10:03/M
10 Tyler Penick Macomb MI 1204 12 272 32:53.9 10:36/M
11 Liam Quinn Warren MI 1229 10 281 33:17.0 10:44/M
12 Ian Frederiksen Clinton Township MI 880 12 357 35:58.9 11:36/M
13 Carson Coles Clinton Township MI 804 8 371 36:19.0 11:43/M
14 Eden Bosca Harrison Township MI 767 12 374 36:25.3 11:45/M
15 Harrison Arnold Utica MI 715 11 399 37:32.2 12:06/M
16 Ben Viviano Macomb MI 1369 11 405 37:50.5 12:12/M
17 Anthony Badia Warren MI 724 9 417 38:06.2 12:17/M
18 Nitin Niranjan Troy MI 1476 11 510 44:43.0 14:25/M
19 Mason Gilbert Macomb MI 904 11 547 48:21.6 15:36/M
20 Chan Luth Utica MI 1067 11 548 48:22.7 15:36/M
21 Jonah Warbington New Baltimore MI 1378 12 577 51:11.4 16:31/M
22 Drew Maes Madison Heights MI 1076 11 634 54:56.9 17:43/M
23 Kyle Zaremba Warren MI 1416 12 636 55:27.3 17:53/M
24 Evan Beran Clinton Township MI 746 10 681 57:50.7 18:39/M

Female 13 to 19
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Martha Benjaminsen Rochester MI 1429 19 65 25:44.2 8:18/M
2 Caroline Richurg Oakland MI 1523 19 96 27:04.7 8:44/M
3 Madison Gall Grosse Pointe MI 888 19 142 28:37.5 9:14/M
4 Claire Murphy Rochester MI 1158 13 144 28:38.7 9:14/M
5 Marina Warbington New Baltimore MI 1377 15 243 31:57.6 10:18/M
6 Sydney Rekar New Baltimore MI 1238 19 264 32:45.2 10:34/M
7 Leah Spern Royal Oak MI 1308 18 269 32:49.5 10:35/M
8 Lauren Jurczyszyn Sterling Heights MI 981 19 311 34:20.1 11:05/M
9 Abby Brower New Baltimore MI 1503 18 345 35:35.8 11:29/M
10 Mikaela Sturm Macomb MI 1328 13 384 36:46.5 11:52/M
11 Corinne Perry Macomb MI 1207 13 424 38:33.0 12:26/M
12 Sarah Head Clarkston MI 1444 18 436 39:03.3 12:36/M
13 Courtney Clark Utica MI 797 19 446 40:08.9 12:57/M
14 Alyssa Binson Center Line MI 752 14 537 47:41.0 15:23/M
15 Kimberly Williams Sterling Heights MI 1396 16 690 58:15.9 18:47/M
16 Lily Maes Madison Heights MI 1075 16 715 1:03:09.4 20:22/M

Male 13 to 19
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tj Martin Center Line MI 1505 19 2 18:04.3 5:50/M
2 Nicholas Actis New Baltimore MI 1506 18 5 19:06.9 6:10/M
3 Matthew Miller Clinton Township MI 1132 15 25 22:34.0 7:17/M
4 Samuel Hiestand Mount Clemens MI 1445 19 40 24:06.1 7:46/M
5 Anthony Petron Macomb MI 1211 14 46 24:32.9 7:55/M
6 Chris her Shorkey Macomb MI 1288 14 53 24:54.3 8:02/M
7 Brandon Siedlik Center Line MI 1292 15 56 25:04.2 8:05/M
8 Patrick Thombs Sterling Heights MI 1344 17 103 27:17.3 8:48/M
9 Nicholas Selzer New Baltimore MI 1283 15 118 27:49.0 8:58/M
10 Alex Kovacs Sterling Heights MI 1020 13 133 28:13.1 9:06/M
11 Ryan Keena Macomb MI 994 19 167 29:30.7 9:31/M
12 Dylan Gray Clarkston MI 918 17 184 30:00.1 9:41/M
13 Cody Wolfgarth New Baltimore MI 1408 17 251 32:24.9 10:27/M
14 Max Kruk Macomb MI 1030 13 286 33:33.6 10:49/M
15 Nick Herod Mount Clemens MI 940 15 330 34:47.7 11:13/M
16 Nathan Williams Sterling Heights MI 1397 16 418 38:06.9 12:17/M
17 Alex Beran Clinton Township MI 744 13 675 57:46.8 18:38/M

Female 20 to 24
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Megan Matzke New Baltimore MI 1101 21 104 27:18.1 8:48/M
2 Samantha Matzke New Baltimore MI 1100 23 105 27:19.2 8:49/M
3 Alex Mailat Macomb MI 1507 24 163 29:19.2 9:27/M
4 Katheryn Seal Grand Blanc MI 1470 20 169 29:35.0 9:33/M
5 Stefanie Ertzbischoff Clinton Township MI 867 24 187 30:06.6 9:43/M
6 Hannah Ratliff 1546 22 223 31:10.1 10:03/M
7 Kristy Keeley Linden MI 992 20 249 32:22.4 10:26/M
8 Lori Erwin Utica MI 1439 24 255 32:30.9 10:29/M
9 Shanel Mansour Macomb MI 1087 24 262 32:43.3 10:33/M
10 Olivia Nicholas New Baltimore MI 1163 24 265 32:45.4 10:34/M
11 Sara Gentile Sterling Heights MI 898 23 301 34:07.6 11:00/M
12 Kelly Babbitt Clinton Township MI 722 24 360 36:03.8 11:38/M
13 Katelyn Tinkler Clinton Township MI 1347 24 368 36:15.4 11:42/M
14 Kelsey Oleskie Utica MI 1172 20 400 37:33.0 12:07/M
15 Dema Iskander Clinton Township MI 1446 22 470 41:48.3 13:29/M
16 Erin Williams Sterling Heights MI 1395 23 534 47:31.2 15:20/M
17 Alyssa Sayles Waterford MI 1267 22 550 48:57.8 15:47/M
18 Tiffany Arnold Fraser MI 717 22 552 48:59.5 15:48/M
19 Jessie Villarreal Gaines MI 1366 23 560 49:25.9 15:56/M
20 Monica Arpino Oakland MI 718 22 597 52:30.0 16:56/M

Male 20 to 24
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brandon Boswell 1550 24 9 20:26.6 6:35/M
2 David Petty Macomb MI 1215 20 14 21:36.7 6:58/M
3 Junguang Chen Auburn Hills MI 1432 23 91 26:58.2 8:42/M
4 Austin Gourlay Utica MI 911 21 124 27:57.4 9:01/M
5 Eric Kausch Macomb MI 987 21 189 30:06.8 9:43/M
6 Filmore Walker Battle Creek MI 1374 22 194 30:27.5 9:49/M
7 Adam Done Sterling Heights MI 845 23 259 32:41.6 10:33/M
8 Brandon Rice Harrison Township MI 1246 21 306 34:11.7 11:02/M
9 Josh Szypa Sterling Heights MI 1338 23 367 36:15.4 11:42/M
10 Aaron Levos Clinton Township MI 1478 21 494 43:33.6 14:03/M
11 George Ellison Clinton Township MI 1438 24 625 54:39.9 17:38/M

Female 25 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brittany Venglarcik Mount Clemens MI 1362 26 66 25:44.6 8:18/M
2 Erica Chirco Clinton Township MI 794 25 89 26:57.8 8:42/M
3 Janelle Payne Clinton Township MI 1197 28 129 28:08.7 9:05/M
4 Megan Mulder Fenton MI 1154 27 138 28:25.5 9:10/M
5 Kelly Owens Clinton Township MI 1184 27 157 29:04.6 9:23/M
6 Amber Miller Battle Creek MI 1129 28 158 29:06.0 9:23/M
7 Brittany Edgerton Clinton Township MI 1436 26 178 29:49.0 9:37/M
8 Caitlin Ann Demsky Royal Oak MI 1435 27 193 30:23.3 9:48/M
9 Jamie Valente Royal Oak MI 1358 29 197 30:29.7 9:50/M
10 Taylor Kempisty Clinton Township MI 999 25 200 30:30.6 9:50/M
11 Sarah Roberts New Baltimore MI 1253 27 206 30:33.6 9:51/M
12 Mary McGinnis 1537 28 211 30:46.1 9:55/M
13 Stephanie Bamford New Baltimore MI 730 25 232 31:30.4 10:10/M
14 Amber Dubay Macomb MI 852 27 239 31:50.1 10:16/M
15 Chelsea Totten Royal Oak MI 1352 25 241 31:51.2 10:16/M
16 Christina Stachowiak Warren MI 1311 29 245 32:14.3 10:24/M
17 Julie Dedene Sterling Heights MI 827 27 256 32:35.6 10:31/M
18 Lichelle Lenk Casco MI 1050 29 261 32:42.9 10:33/M
19 Shannon Finkbeiner Armada MI 873 25 298 33:53.9 10:56/M
20 Mary Joseph Harper Woods MI 1447 27 320 34:30.3 11:08/M
21 Melissa McAlister Clinton Township MI 1106 28 326 34:44.7 11:12/M
22 Kristin McGrail Sterling Heights MI 1110 29 336 35:10.8 11:21/M
23 Carlee Malevitis Mount Clemens MI 1085 28 343 35:33.1 11:28/M
24 Megan Keller Troy MI 998 27 352 35:49.9 11:33/M
25 Andrea Ivkov Macomb MI 964 26 412 38:03.7 12:16/M
26 Heather Baskin New Baltimore MI 733 29 452 40:19.3 13:00/M
27 Sarah Copp New Baltimore MI 811 28 455 40:23.4 13:02/M
28 Ashley Lowell Mount Clemens MI 1056 26 462 41:06.6 13:15/M
29 Gina Locke Clinton Township MI 1451 25 541 48:10.1 15:32/M
30 Jessica Radziewicz Eastpointe MI 1233 28 564 50:00.7 16:08/M
31 Bethany Koss New Baltimore MI 1017 25 592 52:11.9 16:50/M
32 Emma Orczykowski New Baltimore MI 1177 26 631 54:51.0 17:42/M
33 Amber Rodriguez Mount Clemens MI 1255 27 666 57:29.0 18:33/M
34 Sarah Edwards Harrison Township MI 860 29 695 58:29.9 18:52/M
35 Melissa White Westland MI 1388 28 714 1:03:01.0 20:20/M

Male 25 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dan Stjarnstrom Royal Oak MI 1528 27 3 18:19.5 5:55/M
2 Steven Pham Bloomfield Hills MI 1518 26 10 21:01.6 6:47/M
3 Michael Apel Warren MI 1525 28 11 21:16.2 6:52/M
4 Noah Nelson 1547 26 24 22:25.1 7:14/M
5 Peter Romnek Troy MI 1463 29 29 23:11.7 7:29/M
6 Mathew Walczowski Mount Clemens MI 1372 27 81 26:35.4 8:35/M
7 Chris Gerhardt Sterling Heights MI 900 25 86 26:54.9 8:41/M
8 Sean Neumann Clinton Township MI 1162 25 94 27:03.3 8:44/M
9 Sean Dwornick Flat Rock MI 856 29 172 29:38.7 9:34/M
10 David Jones Macomb MI 975 29 236 31:40.9 10:13/M
11 James Gentile Sterling Heights MI 899 25 289 33:37.1 10:51/M
12 Richard Fernandez Smiths Creek MI 871 27 338 35:13.5 11:22/M
13 Frederick Tinkler Mount Clemens MI 1348 29 403 37:45.7 12:11/M
14 Jesse Baskin New Baltimore MI 734 29 451 40:19.3 13:00/M
15 Adam Gwizdak Macomb MI 929 26 504 44:28.3 14:21/M
16 Andrew Edgerton Clinton Township MI 1437 26 623 54:37.1 17:37/M

Female 30 to 34
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Beth Pretzer Clinton Township MI 1224 34 48 24:40.1 7:57/M
2 Karyn Wakely Macomb MI 1371 34 51 24:48.4 8:00/M
3 Katie Holdwick New Baltimore MI 950 32 64 25:33.3 8:15/M
4 Lauren Rademacher Grand Rapids MI 1232 32 79 26:31.0 8:33/M
5 Nina Degelman Rochester MI 828 31 102 27:16.8 8:48/M
6 Samantha MacKenzie Parsippany NJ 1070 34 154 29:00.5 9:21/M
7 Amanda Campbell Utica MI 783 30 188 30:06.7 9:43/M
8 Andrea Lanivich Macomb MI 1039 34 212 30:49.2 9:56/M
9 Andrea Hoyumpa Saint Clair Shores MI 955 33 253 32:26.7 10:28/M
10 Jacqueline Sosin New Baltimore MI 1302 33 260 32:42.7 10:33/M
11 Nicole Wargo New Baltimore MI 1379 31 266 32:47.1 10:35/M
12 Faith Miller Sterling Heights MI 1126 34 268 32:47.5 10:35/M
13 Dayna Taylor New Haven MI 1480 34 274 32:54.5 10:37/M
14 Emily Akinfenwa Sterling Heights MI 1475 30 282 33:20.4 10:45/M
15 Catherine Miller Warren MI 1131 32 284 33:28.5 10:48/M
16 Modestina Fernandez Smiths Creek MI 870 31 327 34:45.1 11:13/M
17 Merushjola Adkins New Baltimore MI 705 33 354 35:57.1 11:36/M
18 Katy Gozalk Harrison Township MI 913 30 358 36:01.8 11:37/M
19 Nichole Pardo Mount Clemens MI 1193 33 391 37:05.6 11:58/M
20 Amanda Marshall Southfield MI 1093 32 397 37:21.1 12:03/M
21 Keeley Bubnes Oxford MI 778 33 407 37:56.1 12:14/M
22 Mary Reda Sterling Heights MI 1236 33 409 37:58.4 12:15/M
23 Blair Clark Saint Clair Shores MI 796 31 410 38:00.8 12:15/M
24 Katie McCoury Rochester MI 1108 34 413 38:03.7 12:16/M
25 Aimee Kane Clinton Township MI 983 34 428 38:44.6 12:30/M
26 Rose Hacker Belleville MI 932 33 429 38:45.7 12:30/M
27 Meghan Schwab New Haven MI 1279 30 478 42:40.6 13:46/M
28 Nicole Gabriel Saint Clair Shores MI 885 34 491 43:26.4 14:01/M
29 Christie Jenuwine 1486 32 495 43:36.1 14:04/M
30 Lauren Angel Royal Oak MI 712 30 542 48:12.7 15:33/M
31 Rebecca Johnson Fraser MI 969 30 567 50:13.7 16:12/M
32 Karen Wickline Royal Oak MI 1391 33 579 51:20.9 16:34/M
33 Rachel Force New Baltimore MI 875 30 591 52:10.5 16:50/M
34 Marie Thomason Warren MI 1519 31 594 52:19.7 16:53/M
35 Nicole Munson Clinton Township MI 1156 31 617 53:48.3 17:21/M
36 Lisa Hohf Mount Clemens MI 948 34 653 56:17.6 18:09/M
37 Therese Sevener Mount Clemens MI 1286 30 667 57:29.1 18:33/M
38 Lauren Ivanye New Baltimore MI 963 31 686 58:07.3 18:45/M
39 Jennifer Guarino Mount Clemens MI 924 34 708 59:16.4 19:07/M
40 Crystal Mitter Clarkston MI 1137 32 724 1:04:58.9 20:57/M

Male 30 to 34
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Scott Moore Royal Oak MI 1527 32 4 18:31.8 5:58/M
2 Bryan Campbell Oxford MI 784 32 19 21:54.1 7:04/M
3 Leonardo Hernandez 1529 34 22 22:19.3 7:12/M
4 Bryan Payne Clinton Township MI 1198 30 31 23:26.1 7:34/M
5 Chris her Schimers Saint Clair Shores MI 1273 33 36 23:48.3 7:41/M
6 Eric Miller Pontiac MI 1127 32 123 27:56.0 9:01/M
7 Mel Koch Macomb MI 1011 30 135 28:17.4 9:07/M
8 Shane Bole Sterling Heights MI 760 31 244 32:14.3 10:24/M
9 Timothy Marshall Royal Oak MI 1092 34 285 33:29.9 10:48/M
10 Derek Miller Warren MI 1130 32 287 33:35.0 10:50/M
11 Adam Blumenschein Clinton Township MI 759 32 363 36:12.8 11:41/M
12 David Anklam Sterling Heights MI 713 34 370 36:18.8 11:43/M
13 Joseph Borowicz Macomb MI 766 32 457 40:33.0 13:05/M
14 Paul Joseph Harper Woods MI 977 33 458 40:35.4 13:05/M
15 Michael Pemberton Maysville KY 1202 33 521 45:58.5 14:50/M
16 Jonathan Oaks Roseville MI 1170 31 729 1:13:13.0 23:37/M

Female 35 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Janet Beardslee Utica MI 739 38 50 24:46.5 7:59/M
2 Karen Dilaura New Baltimore MI 840 38 75 26:10.9 8:26/M
3 Lori Imboden Romeo MI 959 39 82 26:37.9 8:35/M
4 Megan Kipp Lapeer MI 1004 36 113 27:38.7 8:55/M
5 Heidi Densmore Sterling Heights MI 834 38 116 27:43.4 8:56/M
6 Kristi Baurhenn New Baltimore MI 737 36 119 27:50.1 8:59/M
7 Katie Stenger Sterling Heights MI 1317 35 125 28:00.0 9:02/M
8 Nicole Juliano Washington MI 979 37 126 28:01.2 9:02/M
9 Laurie Hilligoss Washington MI 943 38 143 28:38.1 9:14/M
10 Leiann Day New Baltimore MI 825 35 149 28:41.3 9:15/M
11 Valerie Brumm Sterling Heights MI 773 36 166 29:29.1 9:31/M
12 Jennifer Lung New Baltimore MI 1063 38 181 29:53.0 9:38/M
13 Jessie Cowells Washington MI 814 37 190 30:10.6 9:44/M
14 Tara Revyn Sterling Heights MI 1241 36 198 30:29.8 9:50/M
15 Justine Kozak New Baltimore MI 1023 35 205 30:33.1 9:51/M
16 Karen Pfeil Clinton Township MI 1216 38 208 30:37.7 9:53/M
17 Christina Farrah Clinton Township MI 869 35 219 31:06.2 10:02/M
18 Heather Robinsonmoore Smiths Creek MI 1254 37 231 31:27.9 10:09/M
19 Jennifer Taylor Harrison Township MI 1481 36 237 31:42.0 10:14/M
20 Jennifer Slade Troy MI 1296 38 238 31:48.6 10:15/M
21 Rebecca Avers Fair Haven MI 720 39 247 32:21.0 10:26/M
22 Melissa Schuch Eastpointe MI 1276 38 267 32:47.2 10:35/M
23 Tiffany McNair New Baltimore MI 1117 39 270 32:51.7 10:36/M
24 Andrea Dickson-Rekasi Saint Clair Shores MI 839 36 277 33:05.5 10:40/M
25 Jennifer Layne Rochester MI 1046 38 283 33:21.4 10:45/M
26 Gyulia Melihoff Detroit MI 1121 37 294 33:46.7 10:54/M
27 Julie Martel New Baltimore MI 1094 36 321 34:33.5 11:09/M
28 Hilary Dubay Harrison Township MI 853 38 325 34:43.1 11:12/M
29 Nicole Pazzi 1487 37 331 34:48.8 11:14/M
30 Lisa Hardoin Clinton Township MI 933 39 340 35:19.2 11:24/M
31 Rachel Whitsett New Haven MI 1390 37 341 35:22.2 11:25/M
32 Laura Daniels Fraser MI 820 35 342 35:24.1 11:25/M
33 Marian Ridriguez Clinton Township MI 1248 37 344 35:34.6 11:28/M
34 Stefanie Krause New Baltimore MI 1026 39 356 35:58.2 11:36/M
35 Jennifer Krynski Clinton Township MI 1031 38 361 36:06.9 11:39/M
36 Jill Alberty Grosse Pointe MI 707 37 362 36:11.9 11:40/M
37 Angela Christou Royal Oak MI 795 36 364 36:13.3 11:41/M
38 Jill Gehrke Clinton Township MI 894 39 381 36:44.0 11:51/M
39 Julie Galbraith Clarkston MI 617 36 385 36:50.7 11:53/M
40 Melissa Lapham Algonac MI 1040 36 387 36:59.1 11:56/M
41 Samantha Webber Mount Clemens MI 1383 36 388 37:00.0 11:56/M
42 Stephanie Conant Mount Clemens MI 807 39 402 37:43.8 12:10/M
43 Andrea Osterholm New Haven MI 1181 39 430 38:47.0 12:31/M
44 Christine Abuan New Baltimore MI 701 38 432 38:53.5 12:33/M
45 Kristin Olgiati Clinton Township MI 1176 35 440 39:24.1 12:43/M
46 Aimee Sturm Clinton Township MI 1327 36 443 39:42.4 12:48/M
47 Kelly Draveski Macomb MI 850 35 449 40:15.9 12:59/M
48 Teri Priebe Harrison Township MI 1226 39 450 40:17.0 13:00/M
49 Natalie Settimo Sterling Heights MI 1285 37 464 41:12.2 13:17/M
50 Christina Finnigan Mount Clemens MI 874 35 467 41:29.9 13:23/M
51 Marsha Burns New Baltimore MI 782 38 469 41:47.9 13:29/M
52 Amy Dreffs Lapeer MI 851 37 473 42:01.0 13:33/M
53 Stacy Skaltsounis Warren MI 1295 38 483 43:10.2 13:55/M
54 Cheri Jamieson Rochester MI 1489 38 487 43:20.8 13:59/M
55 Lindsay Arnold Utica MI 714 37 492 43:27.5 14:01/M
56 Aniela Bosca Harrison Township MI 1431 38 507 44:33.6 14:22/M
57 Pennie Wysocki-Dubay New Baltimore MI 1410 38 528 46:41.1 15:04/M
58 Erin Fortuna Mount Clemens MI 877 38 536 47:39.6 15:22/M
59 Abirami Krishnamurthy Troy MI 1028 36 581 51:23.4 16:35/M
60 Kendra Zoia Casco MI 1424 37 587 51:56.4 16:45/M
61 Sarah Poling Clinton Township MI 1223 38 590 52:10.4 16:50/M
62 Donna Rubano Macomb MI 1259 39 611 53:38.6 17:18/M
63 Margaret Walsh Saint Clair Shores MI 1375 38 615 53:43.6 17:20/M
64 Dawn Jankowski New Baltimore MI 967 38 620 54:33.5 17:36/M
65 Rebecca Rice Harrison Township MI 1245 38 624 54:37.3 17:37/M
66 Stacey Houghtaling Macomb MI 954 36 626 54:41.8 17:38/M
67 Kelly Zaremba Warren MI 1415 37 637 55:31.7 17:55/M
68 Natalie Vervaecke Sterling Heights MI 1364 35 646 55:54.6 18:02/M
69 Karen Mondejar Parsippany NJ 1138 38 661 57:00.8 18:23/M
70 Jaime Yakimovich Clinton Township MI 1411 35 707 59:14.7 19:06/M
71 Michelle Adams Clinton Township MI 703 35 728 1:12:12.4 23:17/M
72 Odette Philor Saint Clair Shores MI 1217 38 730 1:13:20.3 23:39/M

Male 35 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Yu Liu Auburn Hills MI 1450 38 12 21:27.8 6:55/M
2 Steve Davenport East China MI 822 38 27 22:51.8 7:22/M
3 Kevin Chandler New Haven MI 788 38 28 23:02.1 7:26/M
4 Jim Androl Harrison Township MI 711 36 35 23:43.3 7:39/M
5 Jeff Kandler Fair Haven MI 982 39 44 24:27.4 7:53/M
6 Chris Beardslee Utica MI 740 35 57 25:04.4 8:05/M
7 Jeff Pike Algonac MI 1221 39 61 25:13.2 8:08/M
8 Ryan Lake Harrison Township MI 1035 35 72 26:03.0 8:24/M
9 Brian Brumm Sterling Heights MI 772 37 109 27:33.7 8:53/M
10 Daniel Eaddy Harper Woods MI 858 37 114 27:39.3 8:55/M
11 Jamie Mouton Warren MI 1150 39 153 28:59.3 9:21/M
12 James Lung New Baltimore MI 1064 39 170 29:37.4 9:33/M
13 Nick Champagne 1553 36 177 29:47.1 9:36/M
14 Jim Winegardner Rochester MI 1401 39 179 29:51.6 9:38/M
15 Robert Brinkman Utica MI 768 37 332 34:53.1 11:15/M
16 Brad Brumm Sterling Heights MI 774 36 351 35:49.4 11:33/M
17 Joseph Price New Baltimore MI 1225 37 426 38:43.5 12:29/M
18 Jason Ulenhake 1490 36 482 43:09.9 13:55/M
19 Chris her Ozog Warren MI 1185 37 516 45:21.3 14:38/M
20 Andrew Wright Clinton Township MI 1409 38 517 45:28.8 14:40/M
21 Michael Orourke Roseville MI 1179 37 600 53:10.8 17:09/M

Female 40 to 44
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Susan Lesner Utica MI 1051 40 39 23:59.7 7:44/M
2 Annmarie Swain Rochester MI 1536 41 41 24:12.9 7:48/M
3 Saleta McMurray Macomb MI 1116 42 60 25:11.6 8:07/M
4 Marchel Staley Harper Woods MI 1089 44 67 25:52.9 8:21/M
5 Amy Kovacs Sterling Heights MI 1019 42 146 28:39.0 9:15/M
6 Sheri Thomas New Haven MI 1342 42 155 29:02.0 9:22/M
7 Terri Gruca Auburn Hills MI 922 42 176 29:46.8 9:36/M
8 Amy Baumann Sterling Heights MI 736 42 195 30:28.7 9:50/M
9 Diana Pack Macomb MI 1186 44 196 30:28.8 9:50/M
10 Shannon Stein New Baltimore MI 1315 40 201 30:30.6 9:50/M
11 Tracy Meli Rochester MI 1120 41 214 30:52.1 9:57/M
12 Pam Whipple Clinton Township MI 1387 40 220 31:07.0 10:02/M
13 Tara Sumner Utica MI 1330 43 230 31:22.8 10:07/M
14 Tricia McKinnon Lake Orion MI 1114 41 276 33:00.5 10:39/M
15 Nadia Maguire Clinton Township MI 1080 42 300 34:05.9 11:00/M
16 Pamela Shorkey Macomb MI 1535 42 305 34:10.6 11:01/M
17 Barb Eskuri Roseville MI 1533 42 313 34:21.7 11:05/M
18 Bethany Gadd Algonac MI 886 40 314 34:23.0 11:05/M
19 Amy Moore Mount Clemens MI 1456 42 316 34:25.9 11:06/M
20 Constance Koch Harrison Township MI 1012 44 337 35:11.9 11:21/M
21 Denise Johnsun Clinton Township MI 972 44 359 36:03.0 11:38/M
22 Anita McKinney Clinton Township MI 1113 44 365 36:14.2 11:41/M
23 Beth Young Harrison Township MI 1414 44 366 36:14.5 11:41/M
24 Jennifer Pierce Harrison Township MI 1220 44 392 37:07.0 11:58/M
25 Hope Scruggs Macomb MI 1280 43 393 37:15.5 12:01/M
26 Wendy Kohlmann Clinton Township MI 1013 42 394 37:16.1 12:01/M
27 Loan Coles Clinton Township MI 803 43 401 37:41.8 12:09/M
28 Missy Collins Clinton Township MI 805 43 433 38:55.3 12:33/M
29 Deana Grazia Avoca MI 919 41 434 39:01.3 12:35/M
30 Terri Weston New Baltimore MI 1386 42 438 39:12.5 12:39/M
31 Trish Haas Grosse Pointe MI 1511 44 459 40:48.0 13:10/M
32 Stephanie Stanton Utica MI 1312 41 463 41:11.6 13:17/M
33 Christina Frenczli Warren MI 881 41 466 41:25.2 13:22/M
34 Kim Moses New Baltimore MI 1148 43 471 41:48.7 13:29/M
35 Christina Swoffer Fort Gratiot MI 1337 42 486 43:18.6 13:58/M
36 Kim Viviano Macomb MI 1368 40 490 43:25.9 14:00/M
37 Susan Bates Mount Clemens MI 735 40 493 43:30.0 14:02/M
38 Brittany Gynowa Washington MI 1544 41 502 44:19.8 14:18/M
39 Shelley Bjorkstrand Sterling Heights MI 754 44 509 44:35.9 14:23/M
40 Kimberly Salyers Clinton Township MI 1265 42 522 46:10.0 14:54/M
41 Kirsten Gilbert Macomb MI 905 41 566 50:10.8 16:11/M
42 Stacy Maiuri Smiths Creek MI 1082 41 570 50:31.2 16:18/M
43 Nithya Niranjan Troy MI 1477 43 580 51:23.3 16:35/M
44 Theresa Willis Marlette MI 1399 43 582 51:26.4 16:35/M
45 Melanie Reyes-Mudd Warren MI 1242 42 586 51:52.9 16:44/M
46 Lydia Moore Troy MI 1142 43 609 53:32.5 17:16/M
47 Julie Baker Utica MI 725 43 610 53:36.2 17:17/M
48 Kelly Labudde Clinton Township MI 1034 41 613 53:42.2 17:19/M
49 Chery Bollinger Sterling Heights MI 762 40 614 53:43.5 17:20/M
50 Hollie Nunn Clinton Township MI 1168 43 641 55:48.3 18:00/M
51 Tanya Blatz Clinton Township MI 755 42 705 58:54.6 19:00/M
52 Paula Demchak New Baltimore MI 831 44 716 1:03:41.3 20:33/M
53 Jevona Maniex Madison Heights MI 1086 40 721 1:04:39.1 20:51/M

Male 40 to 44
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jordan Vassallo Mount Clemens MI 1521 40 30 23:19.3 7:31/M
2 Eric Bates Macomb MI 866 42 47 24:34.5 7:55/M
3 Jason Crist Parsippany NJ 816 41 74 26:05.2 8:25/M
4 Sam Petty New Baltimore MI 1214 43 76 26:14.0 8:28/M
5 John Shoemaker New Baltimore MI 1496 43 95 27:03.4 8:44/M
6 Jeff Klayo Mount Clemens MI 1009 43 98 27:10.9 8:46/M
7 Todd Pack Macomb MI 1187 44 106 27:20.9 8:49/M
8 Richard Gilbert Macomb MI 906 42 111 27:34.8 8:54/M
9 Tom Casaceli Harrison Township MI 785 43 145 28:38.7 9:14/M
10 Shawn Gregory Macomb MI 920 43 151 28:55.0 9:20/M
11 Daniel Paradowski Utica MI 1192 40 199 30:30.2 9:50/M
12 James Perry Macomb MI 1206 41 217 31:00.1 10:00/M
13 Jeffrey Basas Mount Clemens MI 732 41 227 31:17.6 10:05/M
14 Craig Hemtschel Macomb MI 1495 42 292 33:43.1 10:53/M
15 Brian Gehrke Clinton Township MI 893 43 293 33:46.4 10:54/M
16 Steve Kruk Macomb MI 1029 44 303 34:08.9 11:01/M
17 Alan May Columbus MI 1103 44 324 34:43.0 11:12/M
18 Scott Muck Warren MI 1153 40 348 35:42.2 11:31/M
19 Michael Daniels Fraser MI 821 44 349 35:44.0 11:32/M
20 William Frederiksen Clinton Township MI 879 43 369 36:17.0 11:42/M
21 John Roth Warren MI 1258 42 379 36:40.5 11:50/M
22 Matt Coles Clinton Township MI 802 42 383 36:44.3 11:51/M
23 Mike Kirsten New Baltimore MI 1008 44 406 37:52.7 12:13/M
24 Arthur Lattanzi Clinton Township MI 1043 44 465 41:16.7 13:19/M
25 William Stefaniak Macomb MI 1543 44 472 42:00.8 13:33/M
26 Tom Tabacchi Sterling Heights MI 1339 44 481 43:08.3 13:55/M
27 Timothy Tonak Westland MI 1351 44 500 44:13.9 14:16/M
28 Sundar Kannan Troy MI 984 41 511 45:02.2 14:32/M
29 John Belcher New Baltimore MI 742 44 563 49:59.7 16:07/M
30 Richard Luth Utica MI 1065 42 571 50:46.8 16:23/M
31 David Vervaecke Sterling Heights MI 1363 44 647 55:55.1 18:02/M
32 Chris her Kipp Mount Clemens MI 1005 44 665 57:27.0 18:32/M
33 Thomas Baker Utica MI 727 44 698 58:35.7 18:54/M

Female 45 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Denise Dembeck Clinton Township MI 830 45 33 23:40.3 7:38/M
2 Marialee Richburg Oakland MI 1524 45 45 24:28.7 7:54/M
3 Laura Meyer Oxford MI 421 45 62 25:22.1 8:11/M
4 Kim Albrecht Allenton MI 708 45 73 26:04.9 8:25/M
5 Maria Moore Waterford MI 1143 48 80 26:32.0 8:34/M
6 Lisa Papas Macomb MI 1190 45 90 26:58.0 8:42/M
7 Jamie Markiewicz Armada MI 1091 45 107 27:24.3 8:50/M
8 Holly Schuler Clinton Township MI 1277 47 108 27:28.7 8:52/M
9 Debi Raab Clinton Township MI 1230 47 115 27:40.0 8:55/M
10 Hope Kirsch Casco MI 1006 46 130 28:10.4 9:05/M
11 Sandy Lundgaard New Baltimore MI 1062 45 147 28:41.1 9:15/M
12 Julie Kausch Macomb MI 988 48 152 28:58.8 9:21/M
13 Janice Czarnecki Harrison Township MI 1512 47 160 29:08.6 9:24/M
14 Wendy Amoe Harrison Township MI 709 45 165 29:28.7 9:30/M
15 Debbie MacIolek Macomb MI 1069 46 174 29:43.7 9:35/M
16 Michele Caich 1552 48 183 29:59.3 9:40/M
17 Jeanette Menig Macomb MI 1122 45 218 31:01.0 10:00/M
18 Andrea McVicar Pontiac MI 1118 47 224 31:14.4 10:05/M
19 Kim Guerrero Mount Clemens MI 926 46 226 31:17.0 10:05/M
20 Kathy Brower New Baltimore MI 770 45 228 31:19.1 10:06/M
21 Cindy Husk Macomb MI 957 48 229 31:22.7 10:07/M
22 Mary Sturza Harrison Township MI 1329 48 254 32:28.0 10:28/M
23 Karen Chimenti Roseville MI 792 48 258 32:40.7 10:32/M
24 Susan Murphy Roseville MI 1159 46 295 33:48.7 10:54/M
25 Nicole Perttunen Macomb MI 1210 48 304 34:09.2 11:01/M
26 Mary Clark Warren MI 798 47 317 34:26.1 11:06/M
27 Julie Gola Harrison Township MI 909 48 322 34:41.8 11:11/M
28 Mary MacUga Ray MI 1072 45 373 36:21.1 11:44/M
29 Dayna Koons Harrison Township MI 1016 47 375 36:27.8 11:45/M
30 Kathryn Ratliff Macomb MI 1234 48 390 37:03.4 11:57/M
31 Michelle Schimelfening Sterling Heights MI 1271 49 395 37:17.6 12:02/M
32 Catherine Jurczyszyn Sterling Heights MI 980 48 398 37:29.7 12:05/M
33 Kathleen Serra Sterling Heights MI 1284 46 404 37:47.9 12:11/M
34 Tammy Oleskie Utica MI 1173 45 414 38:04.0 12:17/M
35 Ellen Morgan New Baltimore MI 1147 49 423 38:24.3 12:23/M
36 Beth Stubbs New Baltimore MI 1322 46 435 39:03.0 12:36/M
37 Melissa Cunningham Mount Clemens MI 818 46 437 39:07.0 12:37/M
38 Bernadette Penick Macomb MI 1203 45 441 39:34.7 12:46/M
39 Susan Brunsden New Baltimore MI 776 45 445 39:58.6 12:54/M
40 Kathy Lattanzi Clinton Township MI 1044 49 454 40:23.2 13:02/M
41 Anita Hiltz Mount Clemens MI 946 49 460 41:00.8 13:14/M
42 Brenda Stella New Baltimore MI 1316 49 476 42:20.3 13:39/M
43 Kimberly Parisek Ypsilanti MI 1472 45 477 42:21.7 13:40/M
44 Karen Kowalczyk Macomb MI 1022 47 484 43:10.9 13:55/M
45 Krystal Jackson Harrison Township MI 965 45 496 43:57.7 14:11/M
46 Mary Kingsley Fraser MI 1003 48 497 43:58.1 14:11/M
47 Lisa Biondo Washington MI 753 48 501 44:14.4 14:16/M
48 Lisa Zarzycki Clinton Township MI 1417 49 514 45:10.3 14:34/M
49 Christa Filbeck New Baltimore MI 872 47 529 47:01.4 15:10/M
50 Corina Vadio Macomb MI 1357 48 540 48:09.5 15:32/M
51 Patti Magnes Macomb MI 1079 49 543 48:13.8 15:33/M
52 Patricia Arnold Fraser MI 716 47 551 48:59.3 15:48/M
53 Rachel Zmija Macomb MI 1423 46 557 49:15.7 15:53/M
54 Sarah Badia Dewitt KY 723 47 583 51:26.6 16:35/M
55 Susan Tomenello Harrison Township MI 1350 49 598 52:41.1 17:00/M
56 Nicolette Tosto Warren MI 1520 49 599 52:53.4 17:04/M
57 Karen Cicerone Harrison Township MI 1473 48 601 53:11.8 17:09/M
58 Michelle Shekoski New Baltimore MI 1287 47 605 53:23.4 17:13/M
59 Lisa Edwards Algonac MI 861 48 629 54:48.8 17:41/M
60 Kim White Algonac MI 1389 49 630 54:49.6 17:41/M
61 Wendy Jones Fraser MI 973 48 640 55:47.6 18:00/M
62 Jennifer Kennedy Warren MI 1001 47 643 55:51.9 18:01/M
63 Mary McInnes Mount Clemens MI 1112 47 645 55:52.4 18:01/M
64 Jami Moore Harrison Township MI 1145 46 655 56:34.1 18:15/M
65 Elka Gavrilovic Parsippany NJ 891 48 656 56:45.0 18:18/M
66 Robbyn Martin Center Line MI 1095 47 660 56:59.7 18:23/M
67 Janet Holzinger Utica MI 953 45 663 57:23.9 18:31/M
68 Karen Kelenski Madison Heights MI 995 49 671 57:37.9 18:35/M
69 Vicki Beran Clinton Township MI 745 46 676 57:47.1 18:38/M
70 Julie Denz Harrison Township MI 836 45 684 58:05.0 18:44/M
71 Mary Medley Sterling Heights MI 1119 46 685 58:06.4 18:45/M
72 Gabrielle Diss Fair Haven MI 842 47 687 58:09.3 18:45/M
73 Deane Belding Oakland MI 743 48 710 59:35.3 19:13/M
74 Amy Kolbus Saint Clair Shores MI 1014 48 711 59:36.0 19:14/M
75 Gina Smith Fraser MI 1297 46 712 1:00:05.4 19:23/M
76 Kathy Ritz New Baltimore MI 1250 45 717 1:03:42.3 20:33/M
77 Michelle Merriwether New Baltimore MI 1123 46 726 1:10:04.9 22:36/M
78 Charlotte Downing New Baltimore MI 849 47 727 1:10:47.8 22:50/M

Male 45 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rick Thomas 1540 47 8 20:09.8 6:30/M
2 Don Zuccaro Macomb MI 1427 49 21 22:16.7 7:11/M
3 John Ruzza Macomb MI 1261 49 26 22:46.6 7:21/M
4 Bill McMurray Macomb MI 1115 46 34 23:41.1 7:38/M
5 Terry Zdanio Macomb MI 1418 46 49 24:44.4 7:59/M
6 Dewey Johnston Marlette MI 970 46 54 24:57.0 8:03/M
7 Tim Willey Romeo MI 1392 49 59 25:08.1 8:06/M
8 Michael Balsamo Utica MI 728 49 88 26:57.4 8:42/M
9 Piotr Kasprzyk Clinton Township MI 986 45 92 26:59.0 8:42/M
10 Duane Wolfgarth New Baltimore MI 1407 47 132 28:13.0 9:06/M
11 Tom Williams New Baltimore MI 1398 47 136 28:17.4 9:07/M
12 Michael Zoskey Macomb MI 1426 46 162 29:15.8 9:26/M
13 Michael Stabnick New Baltimore MI 1309 48 164 29:25.2 9:29/M
14 Mike McDonald Macomb MI 1109 47 175 29:44.3 9:35/M
15 Scott Richburg Oakland MI 1522 46 185 30:01.1 9:41/M
16 Douglas Reichle Mount Clemens MI 1461 47 315 34:25.7 11:06/M
17 Patrick Mach Fraser MI 1068 49 328 34:46.1 11:13/M
18 Johnny Lucaora Clinton Township MI 1453 49 346 35:38.3 11:30/M
19 Mark Thombs Sterling Heights MI 1343 46 347 35:40.3 11:30/M
20 Timothy Hilligoss Washington MI 944 48 444 39:57.9 12:53/M
21 John Uochuan Harrison Township MI 1500 45 588 52:04.9 16:48/M
22 Gessler Walker New Baltimore MI 1373 47 633 54:56.1 17:43/M
23 Don Pidsosny Utica MI 1219 47 713 1:01:40.4 19:54/M
24 Scott Loranger Saint Clair Shores MI 1499 47 722 1:04:54.4 20:56/M

Female 50 to 54
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelly Swanson Macomb MI 1335 51 71 25:58.6 8:23/M
2 Tammy Murray Royal Oak MI 1502 52 168 29:33.2 9:32/M
3 Laurie Ireland Rochester MI 960 54 191 30:17.1 9:46/M
4 Jo Hatfield Roseville MI 936 54 209 30:43.9 9:55/M
5 Judith Hurt Clinton Township MI 956 51 210 30:44.7 9:55/M
6 Sherri Doherty New Baltimore MI 843 50 234 31:34.6 10:11/M
7 Diana MacKmin Clinton Township MI 1071 54 263 32:45.1 10:34/M
8 Julie Kozikowski Sterling Heights MI 1025 54 288 33:36.2 10:50/M
9 Deborah Colombo Clinton Township MI 806 54 308 34:17.1 11:04/M
10 Stephanie Witkowski New Baltimore MI 1404 52 318 34:28.0 11:07/M
11 Kimiko Shuck Mount Clemens MI 1290 54 329 34:46.8 11:13/M
12 Abigail Gibson New Baltimore MI 902 51 333 35:03.0 11:18/M
13 Michelle Blum Clinton Township MI 758 53 334 35:05.2 11:19/M
14 Laura Render Macomb MI 1239 52 353 35:52.5 11:34/M
15 Kathl Cook Oxford MI 808 50 355 35:58.0 11:36/M
16 Wendy Reynolds New Baltimore MI 1243 51 386 36:55.5 11:55/M
17 Michelle Johnson Clinton Township MI 968 52 415 38:04.0 12:17/M
18 Belinda Smith Clinton Township MI 1299 50 416 38:05.4 12:17/M
19 Tammy Battista Clinton Township MI 1340 52 427 38:44.5 12:30/M
20 Snezana Herbert Macomb MI 939 52 439 39:20.1 12:41/M
21 Diane Dubetz Sterling Heights MI 854 54 442 39:35.4 12:46/M
22 Susan Lukan Apex NC 1057 54 447 40:12.4 12:58/M
23 Ronda Leideker Utica MI 1048 52 448 40:15.0 12:59/M
24 Lisa Keena Macomb MI 993 51 456 40:28.1 13:03/M
25 Pamela Rinke Smiths Creek MI 1249 50 480 43:01.4 13:53/M
26 Pamela Peacock Clinton Township MI 1199 50 498 43:58.4 14:11/M
27 Laura Treanor Marysville MI 1355 52 520 45:52.8 14:48/M
28 Olga Zizelman Utica MI 1422 52 523 46:13.3 14:55/M
29 Renee Bleakley Macomb MI 756 51 533 47:07.8 15:12/M
30 Denise Zielinski Macomb MI 1420 53 539 48:04.4 15:30/M
31 Iris Lane Macomb MI 1037 54 544 48:20.8 15:35/M
32 Lisa Lane Sterling Heights MI 1036 51 553 49:01.2 15:49/M
33 Michele Froehlich Oakland MI 883 52 555 49:12.2 15:52/M
34 Debb Ross White Lake MI 1257 53 558 49:23.1 15:56/M
35 Michele Zerafa Romeo MI 1419 50 569 50:20.7 16:14/M
36 Susan Eckert Macomb MI 859 52 572 50:48.8 16:23/M
37 Sue Prusik Mount Clemens MI 1227 52 574 51:06.6 16:29/M
38 Deborah Scully New Baltimore MI 1281 53 576 51:07.1 16:29/M
39 Nikki Elert Berkley MI 863 52 593 52:12.4 16:50/M
40 Delphine Warbington New Baltimore MI 1376 54 595 52:23.1 16:54/M
41 Elizabeth Ray Mount Clemens MI 1235 54 602 53:20.3 17:12/M
42 Theresa Pearl New Baltimore MI 1200 54 603 53:22.6 17:13/M
43 Pamela Schilbe New Baltimore MI 1270 53 604 53:22.7 17:13/M
44 Christine Sass Eastpointe MI 1266 52 606 53:24.7 17:14/M
45 Nancy Gourlay Utica MI 912 54 607 53:29.9 17:15/M
46 Julie Garmo Waterford MI 890 50 612 53:40.6 17:19/M
47 Amy Jo Johnston New Baltimore MI 971 50 618 54:02.7 17:26/M
48 Barbara McGuire Roseville MI 1111 54 664 57:26.0 18:32/M
49 Julie Desrosiers New Haven MI 838 54 669 57:35.9 18:35/M
50 Lori Denton Macomb MI 835 54 692 58:24.9 18:50/M
51 Laura Mertens Fraser MI 1124 50 693 58:25.1 18:51/M
52 Sharon Kowal Clinton Township MI 1021 52 696 58:31.2 18:53/M
53 Karin Cushard 1548 50 699 58:35.9 18:54/M
54 Cathy Gray Clarkston MI 917 50 723 1:04:56.6 20:57/M

Male 50 to 54
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joe Turrini Fraser MI 1526 51 7 19:53.4 6:25/M
2 Mark Hackel Macomb MI 931 53 17 21:49.2 7:02/M
3 Vince Viviano Macomb MI 1370 54 18 21:51.2 7:03/M
4 Jerry Schimelfening Sterling Heights MI 1272 53 20 22:11.3 7:09/M
5 Jeff Paul Macomb MI 1196 53 38 23:57.6 7:44/M
6 Eric Gray Clarkston MI 916 52 55 24:58.7 8:03/M
7 Tim O' Connor Utica MI 1169 50 69 25:55.0 8:22/M
8 Stephen Kempisty Clinton Township MI 1000 54 84 26:45.4 8:38/M
9 Nate Morgan Utica MI 1146 53 85 26:51.4 8:40/M
10 Rick Pallante Saint Clair Shores MI 1482 51 97 27:07.4 8:45/M
11 Pat McGinnis 1539 53 100 27:13.1 8:47/M
12 Bob Brunsden New Baltimore MI 775 51 101 27:15.7 8:47/M
13 Tom Mager Harrison Township MI 1077 52 110 27:34.2 8:54/M
14 John Siedlik Center Line MI 1291 50 112 27:37.3 8:55/M
15 Jim Couture Washington MI 813 53 120 27:50.3 8:59/M
16 Dan Leib Clinton Township MI 1047 54 122 27:51.5 8:59/M
17 Jim Selzer New Baltimore MI 1282 52 127 28:04.8 9:03/M
18 Dave Anderson Macomb MI 710 53 156 29:02.1 9:22/M
19 John Warren Utica MI 1381 53 186 30:01.5 9:41/M
20 Steve Overholt Rocky River OH 1532 54 202 30:31.2 9:51/M
21 Robert Haskin New Baltimore MI 935 50 213 30:50.6 9:57/M
22 Thomas Magnes Macomb MI 1078 53 233 31:32.1 10:10/M
23 Mark Nelson Armada MI 1161 54 246 32:19.0 10:25/M
24 Brian Jorah New Baltimore MI 976 52 252 32:25.9 10:27/M
25 William Vancoillie Mount Clemens MI 1360 52 257 32:36.0 10:31/M
26 Mark Muschong Rochester MI 1160 53 307 34:14.3 11:03/M
27 Dean Olgiati Clinton Township MI 1175 52 382 36:44.0 11:51/M
28 Timothy Pierce Mount Clemens MI 1514 54 419 38:08.5 12:18/M
29 Robert Binson Center Line MI 751 53 468 41:37.5 13:25/M
30 Paul Strickland Sterling Heights MI 1321 51 474 42:07.0 13:35/M
31 Perry Hiltz Mount Clemens MI 945 50 524 46:25.4 14:58/M
32 Holger Ekanger Marysville MI 862 52 559 49:23.4 15:56/M
33 David Beran Clinton Township MI 747 50 703 58:46.5 18:57/M

Female 55 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Patricia Gullett Clinton Township MI 927 55 141 28:35.8 9:13/M
2 Christine Clark New Baltimore MI 799 58 203 30:31.2 9:51/M
3 Anita Rich New Baltimore MI 1247 55 204 30:31.5 9:51/M
4 Ann Chirco Clinton Township MI 793 59 207 30:36.3 9:52/M
5 Gornall Susan New Baltimore MI 1333 57 225 31:16.0 10:05/M
6 Gail Gabriel Clinton Township MI 884 59 250 32:24.7 10:27/M
7 Laurie Lewis Armada MI 1052 58 278 33:08.0 10:41/M
8 Michel Weiss Macomb MI 1384 57 290 33:38.9 10:51/M
9 Joanne Kong West Babylon NY 1015 58 291 33:42.6 10:52/M
10 Joanne Tocco Macomb MI 1349 57 297 33:53.3 10:56/M
11 Mary Goodin Sterling Heights MI 910 58 302 34:08.0 11:01/M
12 Martha Vanblerk Oxford MI 1359 55 335 35:08.7 11:20/M
13 Barbara Warren Utica MI 1380 55 339 35:14.7 11:22/M
14 Marie Mrock Port Huron MI 1151 58 380 36:42.7 11:50/M
15 Betty Langell Harrison Township MI 1038 58 389 37:02.1 11:57/M
16 Kim Kennedy Macomb MI 1002 55 422 38:23.0 12:23/M
17 Wendy Arthur Waterford MI 719 56 431 38:48.1 12:31/M
18 Loretta Palecki Clinton Township MI 1188 57 479 42:41.2 13:46/M
19 Lori Wingert Clinton Township MI 1402 56 485 43:14.0 13:57/M
20 Laura Perry Clinton Township MI 1209 55 488 43:22.6 13:59/M
21 Kim Davies Macomb MI 824 59 489 43:25.5 14:00/M
22 Lorraine Owczarek New Baltimore MI 1182 58 503 44:25.0 14:20/M
23 Sheila Gwizdak Macomb MI 928 56 506 44:31.1 14:22/M
24 Jacqueline Laboda Macomb MI 1033 55 508 44:34.3 14:23/M
25 Margaret Ackerman Saint Clair Shores MI 702 55 535 47:38.3 15:22/M
26 Norma Joshua Harrison Township MI 978 57 538 47:44.6 15:24/M
27 Rebecca Williams Sterling Heights MI 1393 55 549 48:32.4 15:39/M
28 Julie Mullaly Almont MI 1155 57 556 49:12.4 15:52/M
29 Brigid McCabe Clinton Township MI 1107 57 565 50:05.2 16:09/M
30 Susan Lietaert Mount Clemens MI 1053 59 575 51:06.8 16:29/M
31 Debra Cassandria Harbor Beach MI 787 59 585 51:38.0 16:39/M
32 Karen Keller Troy MI 997 59 608 53:32.5 17:16/M
33 Tammy Munson Macomb MI 1157 58 616 53:48.0 17:21/M
34 Donna Bruno Clinton Township MI 1530 57 622 54:35.9 17:36/M
35 Lori Sparagowski Mount Clemens MI 1304 55 628 54:43.8 17:39/M
36 Andrea Asano Macomb MI 1510 55 642 55:51.4 18:01/M
37 Kathy Tinkler Clinton Township MI 1346 58 654 56:18.8 18:10/M
38 Lauren Bosley Center Line MI 1483 56 658 56:57.7 18:22/M
39 Russanne Bucci Harrison Township MI 779 59 672 57:38.3 18:35/M
40 Karen Stachkunis New Haven MI 1310 55 673 57:43.0 18:37/M
41 Jeanne Nowak Ray MI 1167 58 674 57:43.0 18:37/M
42 Tammy Marcoux Saint Clair Shores MI 1090 56 677 57:48.6 18:39/M
43 Diane Tracy Fraser MI 1354 58 694 58:27.8 18:51/M
44 Janet Saari Macomb MI 1263 55 700 58:35.9 18:54/M
45 Paula Gervasi Southfield MI 901 56 701 58:40.7 18:55/M
46 Nancy Mitchell Mount Clemens MI 1135 58 704 58:52.4 18:59/M

Male 55 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Gibson New Baltimore MI 903 56 15 21:42.1 7:00/M
2 Doug Petron Macomb MI 1213 55 16 21:44.4 7:01/M
3 Richard Odendahl Harrison Township MI 1459 55 42 24:19.4 7:51/M
4 Daniel Sutton Madison Heights MI 1334 55 63 25:31.5 8:14/M
5 Lenny Russo Sterling Heights MI 1260 59 99 27:11.2 8:46/M
6 John Kinch Armada MI 1497 59 137 28:22.6 9:09/M
7 Tony Spern Royal Oak MI 1307 57 140 28:35.5 9:13/M
8 Blair Simmons New Baltimore MI 1293 59 159 29:08.2 9:24/M
9 Donald Pedde Warren MI 1201 56 180 29:52.5 9:38/M
10 Richard Gadd Algonac MI 887 59 182 29:58.7 9:40/M
11 Kenneth Doherty New Baltimore MI 844 59 235 31:35.7 10:11/M
12 Mark Hendrickson Warren MI 1504 57 242 31:54.9 10:17/M
13 Thomas Zwolinski Macomb MI 1428 59 280 33:16.3 10:44/M
14 John Saari Macomb MI 1262 57 323 34:42.0 11:12/M
15 Randy Pariseau Sterling Heights MI 1513 56 377 36:32.9 11:47/M
16 David Smith Clinton Township MI 1300 58 461 41:01.0 13:14/M
17 Beth Northman Mount Clemens MI 1166 58 499 44:05.1 14:13/M
18 Wilfred H Scharoll Clinton Township MI 1269 59 513 45:07.9 14:33/M
19 Ronald Kelenski Madison Heights MI 996 55 670 57:35.9 18:35/M

Female 60 to 64
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paula Long Fraser MI 1055 62 319 34:29.6 11:07/M
2 Theresa Dorchak Saint Clair Shores MI 846 60 411 38:02.2 12:16/M
3 Kay Danforth Clinton Township MI 819 60 453 40:21.7 13:01/M
4 Herta Coffman Washington MI 801 62 505 44:29.1 14:21/M
5 Linda Schmidt Macomb MI 1274 61 515 45:20.8 14:37/M
6 Marilyn Myrna Harrison Township MI 1457 64 519 45:49.0 14:47/M
7 Cheryl Kawa White Lake MI 990 63 531 47:06.9 15:12/M
8 Susan Glover Clinton Township MI 907 60 546 48:21.1 15:36/M
9 Marily E Mount Clemens MI 857 60 568 50:16.5 16:13/M
10 Josephine Ireson Warren MI 961 60 584 51:37.3 16:39/M
11 Theresa Moore New Baltimore MI 1141 62 596 52:24.3 16:54/M
12 Therese Orczykowski New Baltimore MI 1178 60 632 54:51.5 17:42/M
13 Diana Hudson Sterling Heights MI 1531 60 635 55:18.9 17:50/M
14 Nancy Obrien Romeo MI 1171 64 639 55:47.1 18:00/M
15 Paula Owen Harrison Township MI 1183 64 651 56:12.4 18:08/M
16 Linda Hohf Mount Clemens MI 949 64 652 56:16.8 18:09/M
17 Kathy Casanova Utica MI 786 62 657 56:54.2 18:21/M
18 Pamela Jones New Haven MI 974 63 668 57:34.1 18:34/M
19 Christine Ivanye New Baltimore MI 962 64 678 57:48.8 18:39/M
20 Rose Stepnitz Utica MI 1318 63 682 57:53.6 18:40/M
21 Mary Cueny Fraser MI 817 62 689 58:14.6 18:47/M
22 Christine Mason Utica MI 1098 64 691 58:18.8 18:48/M
23 Christine Heltsley Eastpointe MI 937 60 702 58:41.0 18:56/M
24 Leslie Dorman Clinton Township MI 848 64 719 1:04:03.7 20:40/M
25 Marian Farlow Oak Park MI 868 61 725 1:06:55.9 21:35/M

Male 60 to 64
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike McGinnis 1538 62 58 25:07.0 8:06/M
2 Bill Picken Harrison Township MI 1218 64 131 28:12.5 9:06/M
3 Archie Coffman Washington MI 800 63 173 29:38.8 9:34/M
4 John Grande New Baltimore MI 914 61 215 30:52.1 9:57/M
5 James Robelli Macomb MI 1252 61 248 32:22.1 10:26/M
6 Steve Urbanec New Baltimore MI 1356 63 275 32:55.9 10:37/M
7 Edwin Paul Steigerwald West Babylon NY 1314 60 296 33:51.5 10:55/M
8 Michael Lock Clinton Township MI 1054 63 312 34:21.0 11:05/M
9 Donald Deneau Eastpointe MI 832 64 475 42:07.6 13:35/M
10 Michael Kawa White Lake MI 989 64 532 47:07.8 15:12/M
11 Brent Avey Clinton Township MI 1508 61 562 49:47.8 16:04/M
12 Gary Sparagowski Mount Clemens MI 1305 62 627 54:42.9 17:39/M
13 Bruce Williams Sterling Heights MI 1394 60 697 58:34.6 18:54/M
14 Steven Berman Rochester MI 1515 62 718 1:04:00.0 20:39/M
15 Philip Dorman Clinton Township MI 847 63 720 1:04:05.0 20:40/M

Female 65 to 69
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paula Monkevich Macomb MI 1139 68 128 28:07.0 9:04/M
2 Nancy Woodall Harrison Township MI 1468 65 271 32:53.7 10:36/M
3 Gail Starzynski Eastpointe MI 1471 68 372 36:19.1 11:43/M
4 Sally Goike New Baltimore MI 908 65 530 47:04.0 15:11/M
5 Ready Habooba Macomb MI 930 66 554 49:11.9 15:52/M
6 Jolanta Maj Sterling Heights MI 1084 65 573 51:03.5 16:28/M
7 Mary Jackson Mount Clemens MI 966 67 638 55:45.9 17:59/M
8 Leslie Holmes Saint Clair MI 952 68 644 55:52.1 18:01/M
9 Janice Kay Fair Haven MI 991 68 648 55:55.6 18:02/M
10 Pam Binson Center Line MI 750 65 659 56:57.7 18:22/M
11 Jackie Wisswell Mount Clemens MI 1403 65 662 57:11.5 18:27/M
12 Betsy Karmeisool Clinton Township MI 985 67 679 57:48.8 18:39/M
13 Riens Thompson New Baltimore MI 1345 68 683 57:53.7 18:40/M
14 Maureen Rabine New Baltimore MI 1231 65 688 58:11.7 18:46/M

Male 65 to 69
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Craig Mirkin Fort Gratiot MI 1534 67 87 26:57.0 8:42/M
2 Hal Briand New Baltimore MI 1545 69 117 27:47.2 8:58/M
3 Michael Smith Franklin MI 1301 68 121 27:50.6 8:59/M
4 Davis Sabo Saint Clair Shores MI 1264 66 148 28:41.2 9:15/M
5 Daniel Stultz Sterling Heights MI 1325 67 420 38:14.0 12:20/M

Female 70 to 74
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barbara Deschner Clinton Township MI 837 72 518 45:35.6 14:42/M
2 Mary Lou David Sterling Heights MI 823 71 578 51:15.8 16:32/M
3 Judith Chapman Clinton Township MI 789 70 650 56:11.3 18:07/M
4 Karen Gooley Harrison Township MI 1442 74 680 57:49.6 18:39/M
5 Gladys Buck Sterling Heights MI 780 74 731 1:14:10.5 23:55/M

Male 70 to 74
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Monte Piliawsky Southfield MI 1460 72 52 24:49.9 8:00/M
2 Michael Yates Leonard MI 1413 71 77 26:16.6 8:28/M
3 Wallace Zoskey Macomb MI 1425 70 171 29:38.3 9:34/M
4 Robert Millikin West Branch MI 1133 74 240 31:50.5 10:16/M
5 Jim Jacobs Warren MI 1484 72 408 37:58.2 12:15/M
6 Robert Hogan Clinton Township MI 947 71 512 45:06.3 14:33/M
7 Douglas Sims Macomb MI 1294 73 527 46:40.8 15:03/M
8 Tom Lauchuan Clinton Township MI 1501 70 589 52:05.4 16:48/M

Female 75 to 79
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathy Bednarski Chesterfield MI 741 76 561 49:35.8 16:00/M

Male 75 to 79
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Warren Hemstschel Rochester MI 1494 75 619 54:20.6 17:32/M

Female 80 and Over
Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nancy Streit Mount Clemens MI 1320 86 649 55:55.9 18:02/M



Half Marathon

Female Open Winners
Overall ------------ 1st Half ------------ ------------ 2nd Half ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 6 Heather Lewandowski 381 41 1 43:06.8 6:54/M 1 47:04.2 6:52/M 1:30:11.0


Male Open Winners
Overall ------------ 1st Half ------------ ------------ 2nd Half ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 Jordan Eccleston 288 25 1 36:14.0 5:48/M 1 38:51.2 5:40/M 1:15:05.3


Female Master Winners
Overall ------------ 1st Half ------------ ------------ 2nd Half ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 22 Kim Sanner 495 48 1 47:34.6 7:37/M 1 53:41.3 7:50/M 1:41:15.9


Male Master Winners
Overall ------------ 1st Half ------------ ------------ 2nd Half ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 3 Anthony Ponton 467 41 1 39:58.8 6:24/M 1 44:30.1 6:30/M 1:24:28.9


Female Grand Master Winners
Overall ------------ 1st Half ------------ ------------ 2nd Half ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 111 Marie Rivard 484 60 1 54:16.8 8:41/M 1 1:01:16.1 8:57/M 1:55:33.0


Male Grand Master Winners
Overall ------------ 1st Half ------------ ------------ 2nd Half ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 54 Tony Chevalier 256 63 1 52:00.0 8:19/M 1 56:44.1 8:17/M 1:48:44.2


Female 19 and Under
Overall ------------ 1st Half ------------ ------------ 2nd Half ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 55 Morgan Baron 222 17 1 50:17.0 8:03/M 1 58:29.1 8:32/M 1:48:46.1


Male 19 and Under
Overall ------------ 1st Half ------------ ------------ 2nd Half ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 2 Aaron Greb 313 19 1 37:46.3 6:03/M 1 41:39.9 6:05/M 1:19:26.3
2 16 Nickolas Deneau 278 19 3 47:18.9 7:34/M 2 51:11.8 7:28/M 1:38:30.7
3 20 Alexander Rizer 486 15 2 45:24.8 7:16/M 3 54:12.3 7:55/M 1:39:37.1
4 147 Garrett Deasy 274 14 4 55:32.3 8:53/M 4 1:04:12.7 9:22/M 1:59:45.0


Female 20 to 24
Overall ------------ 1st Half ------------ ------------ 2nd Half ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 30 Nicole Hranchook 607 22 1 47:43.0 7:38/M 1 54:53.2 8:01/M 1:42:36.3
2 94 Jackie Seal 506 24 2 54:19.0 8:41/M 2 59:48.1 8:44/M 1:54:07.1
3 137 Rose Starceski 520 21 3 55:25.5 8:52/M 3 1:02:58.8 9:12/M 1:58:24.3
4 179 Krystina Hollowell 333 24 4 1:00:27.5 9:40/M 4 1:04:13.2 9:22/M 2:04:40.8
5 202 Ashley Decook 276 22 5 1:00:51.9 9:44/M 5 1:07:50.5 9:54/M 2:08:42.4
6 219 Sue S 628 21 6 1:00:52.9 9:44/M 6 1:09:04.1 10:05/M 2:09:57.0
7 266 Laura G 633 21 12 1:06:15.6 10:36/M 7 1:13:53.9 10:47/M 2:20:09.6
8 267 Stephanie Ferrante 297 24 7 1:02:38.9 10:01/M 11 1:17:58.0 11:23/M 2:20:37.0
9 268 Tina Gastmeier 306 24 8 1:02:39.0 10:01/M 10 1:17:58.0 11:23/M 2:20:37.1
10 274 Nicole Broderson 580 21 10 1:04:09.4 10:16/M 9 1:17:37.7 11:20/M 2:21:47.1
11 278 Amy Wise 564 24 11 1:05:55.4 10:33/M 8 1:16:30.0 11:10/M 2:22:25.4
12 310 Roxanne R 634 21 13 1:10:57.3 11:21/M 12 1:18:38.0 11:29/M 2:29:35.3
13 325 Melissa Ciraiz 647 24 9 1:02:41.0 10:02/M 14 1:31:13.1 13:19/M 2:33:54.1
14 346 Coreen M 637 21 14 1:18:22.2 12:32/M 13 1:25:51.5 12:32/M 2:44:13.7
15 395 Rosemarie Michalak 423 24 15 1:43:24.6 16:33/M 15 2:06:49.2 18:31/M 3:50:13.9
16 401 Simona Trpevska 541 23 16 10:37:22.0 48:39/M 10:37:22.0


Male 20 to 24
Overall ------------ 1st Half ------------ ------------ 2nd Half ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 18 Jeff W 624 21 1 47:13.1 7:33/M 1 52:11.1 7:37/M 1:39:24.3
2 19 Joel S 625 21 2 47:13.2 7:33/M 2 52:11.9 7:37/M 1:39:25.2
3 36 Maxwell Wettlaufer 558 22 3 49:51.8 7:59/M 3 53:42.1 7:50/M 1:43:33.9
4 67 Miles Mianecki 659 23 4 50:20.5 8:03/M 6 59:12.6 8:39/M 1:49:33.2
5 69 Bruce M 626 21 5 52:03.0 8:20/M 5 57:31.8 8:24/M 1:49:34.8
6 108 Mike S 629 21 8 57:52.8 9:16/M 4 57:31.3 8:24/M 1:55:24.2
7 153 Matt S 630 21 7 57:08.0 9:08/M 7 1:02:49.6 9:10/M 1:59:57.7
8 154 Argenta L 627 21 6 57:07.1 9:08/M 8 1:02:50.6 9:10/M 1:59:57.7
9 172 Kevin Treier 540 23 10 1:00:51.0 9:44/M 9 1:03:03.0 9:12/M 2:03:54.0
10 218 Divesh M 635 21 11 1:00:52.2 9:44/M 10 1:09:04.5 10:05/M 2:09:56.8
11 265 Joe T 632 21 15 1:06:16.9 10:36/M 11 1:13:50.6 10:47/M 2:20:07.5
12 271 Joseph Bommarito 236 20 12 1:03:32.8 10:10/M 13 1:17:43.8 11:21/M 2:21:16.6
13 283 Jordan Fetko 298 23 14 1:06:12.1 10:36/M 12 1:17:06.3 11:15/M 2:23:18.5
14 311 Matt K 631 21 16 1:10:57.1 11:21/M 14 1:18:38.3 11:29/M 2:29:35.4
15 321 Joey Gardell 305 20 13 1:05:56.3 10:33/M 16 1:26:24.4 12:37/M 2:32:20.8
16 327 Jacob Zarzycki 574 22 9 59:51.0 9:35/M 17 1:35:17.8 13:55/M 2:35:08.9
17 347 Jim L 636 21 17 1:18:18.3 12:32/M 15 1:25:55.5 12:33/M 2:44:13.9
18 387 Joseph Winters 597 24 18 1:39:09.6 15:52/M 18 1:51:00.1 16:12/M 3:30:09.7


Female 25 to 29
Overall ------------ 1st Half ------------ ------------ 2nd Half ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 11 Elizabeth Jones 356 27 2 45:18.4 7:15/M 1 48:04.8 7:01/M 1:33:23.3
2 28 Aileen Mayack 410 26 1 43:24.5 6:57/M 4 58:34.7 8:33/M 1:41:59.2
3 34 Lillian Steuben 523 29 4 49:50.4 7:58/M 2 53:37.0 7:50/M 1:43:27.5
4 93 Alison Mroz 434 27 5 54:21.8 8:42/M 5 59:09.7 8:38/M 1:53:31.5
5 132 Sarah Cash 253 25 15 1:03:49.9 10:13/M 3 54:16.5 7:55/M 1:58:06.4
6 134 Brittany Quayle 472 28 6 56:15.9 9:00/M 6 1:01:55.7 9:02/M 1:58:11.6
7 145 Nicole Hopkins 338 27 7 56:51.7 9:06/M 7 1:02:44.3 9:09/M 1:59:36.1
8 165 Stephanie Murdock 639 29 8 57:30.7 9:12/M 8 1:04:21.6 9:24/M 2:01:52.3
9 196 Amanda Neislar 438 27 9 58:47.2 9:24/M 9 1:09:36.5 10:10/M 2:08:23.7
10 236 Christina Ban 218 29 12 1:01:49.6 9:53/M 10 1:12:25.7 10:34/M 2:14:15.4
11 250 Whitney Fron 301 29 11 1:01:46.8 9:53/M 11 1:14:01.8 10:48/M 2:15:48.6
12 257 Laura Brown 242 25 13 1:02:40.1 10:02/M 12 1:14:33.9 10:53/M 2:17:14.0
13 280 Amanda Hussey 345 29 16 1:03:52.9 10:13/M 13 1:19:05.3 11:33/M 2:22:58.3
14 289 Kimberly Bonk 237 29 17 1:05:27.5 10:28/M 14 1:19:44.0 11:38/M 2:25:11.6
15 293 Stephanie Alspach 206 27 10 1:01:00.0 9:46/M 17 1:24:31.8 12:20/M 2:25:31.9
16 296 Ashley Manning 403 29 14 1:03:18.6 10:08/M 16 1:22:39.3 12:04/M 2:25:57.9
17 301 Dana Gingrich 613 29 18 1:06:12.9 10:36/M 15 1:21:06.8 11:50/M 2:27:19.8
18 370 Jacqlyn Hewell 329 29 19 1:28:29.7 14:09/M 18 1:39:31.5 14:32/M 3:08:01.3
19 383 Ashley Parrinello 456 28 21 1:33:17.4 14:56/M 19 1:44:54.8 15:19/M 3:18:12.2
20 384 Katherine McGerty 414 29 20 1:33:16.0 14:55/M 20 1:44:56.4 15:19/M 3:18:12.5
21 391 Emily Decker 275 25 22 1:45:48.9 16:56/M 22 2:02:21.6 17:52/M 3:48:10.6
22 393 Laura Hooven 336 28 23 1:45:49.6 16:56/M 21 2:02:21.2 17:52/M 3:48:10.8


Male 25 to 29
Overall ------------ 1st Half ------------ ------------ 2nd Half ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 9 James Ciennik 259 27 1 45:18.0 7:15/M 1 47:51.0 6:59/M 1:33:09.0
2 17 Alex Cicerone 258 28 2 46:56.9 7:31/M 2 51:33.8 7:32/M 1:38:30.7
3 86 Jack Hansen 321 29 3 52:16.8 8:22/M 3 1:00:22.0 8:49/M 1:52:38.9
4 143 Chris Brigolin 645 26 4 56:51.5 9:06/M 4 1:02:32.2 9:08/M 1:59:23.7
5 194 Anthony James Coleman 585 25 6 59:53.9 9:35/M 5 1:08:10.5 9:57/M 2:08:04.4
6 255 Kyle Apfel 209 25 5 58:48.5 9:24/M 6 1:18:09.6 11:25/M 2:16:58.2


Female 30 to 34
Overall ------------ 1st Half ------------ ------------ 2nd Half ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 31 Emilianne Dougall 599 34 1 48:48.9 7:48/M 2 53:52.5 7:52/M 1:42:41.4
2 32 Jaclyn Magnotte 399 32 3 49:32.4 7:56/M 1 53:11.0 7:46/M 1:42:43.5
3 38 Christina Wolgast 568 34 2 49:30.1 7:55/M 3 54:31.6 7:58/M 1:44:01.7
4 84 Nikki Romano 488 30 4 51:39.5 8:16/M 5 1:00:45.1 8:52/M 1:52:24.7
5 88 Nicole Cholette 505 30 5 52:11.8 8:21/M 4 1:00:31.4 8:50/M 1:52:43.2
6 119 Julie Lambert 371 34 6 53:36.8 8:35/M 7 1:02:45.1 9:10/M 1:56:21.9
7 124 Kerri Morrell 431 32 8 55:07.2 8:49/M 6 1:02:04.3 9:04/M 1:57:11.5
8 130 Dayna Hottle 342 33 7 54:28.1 8:43/M 8 1:03:24.3 9:15/M 1:57:52.5
9 158 Emily Doerr 282 31 26 2:00:38.8 9:13/M 2:00:38.8
10 162 Melissa Stefanic 521 33 9 56:16.2 9:00/M 9 1:05:01.6 9:29/M 2:01:17.8
11 180 Denise Heigl 327 31 10 57:30.0 9:12/M 10 1:07:13.7 9:49/M 2:04:43.7
12 200 Jennifer Miller 426 30 12 58:52.7 9:25/M 15 1:09:47.7 10:11/M 2:08:40.5
13 203 Morgan Derouin 279 34 13 1:00:46.1 9:43/M 12 1:07:57.4 9:55/M 2:08:43.5
14 204 Danielle Reinbold 480 32 15 1:00:52.0 9:44/M 11 1:07:52.4 9:54/M 2:08:44.5
15 206 Amber Bartoli 223 32 16 1:00:57.7 9:45/M 13 1:08:02.4 9:56/M 2:09:00.2
16 217 Anne Latarte 372 34 11 58:39.5 9:23/M 16 1:11:12.0 10:24/M 2:09:51.6
17 235 Erin Dunbar 285 34 17 1:04:53.9 10:23/M 14 1:09:06.6 10:05/M 2:14:00.5
18 245 Rose Atwood 214 33 14 1:00:51.1 9:44/M 17 1:14:35.8 10:53/M 2:15:26.9
19 288 Mattie Taylor 533 30 21 1:09:44.8 11:09/M 18 1:15:17.3 10:59/M 2:25:02.1
20 291 Lauren McAlpine 411 33 18 1:07:09.9 10:45/M 21 1:18:16.6 11:26/M 2:25:26.6
21 297 Sherry Tsai 543 31 20 1:07:50.8 10:51/M 19 1:18:14.8 11:25/M 2:26:05.6
22 298 Nellie Tsai 542 34 19 1:07:50.7 10:51/M 20 1:18:15.8 11:25/M 2:26:06.5
23 329 Nicole Himmel 332 30 22 1:09:44.8 11:09/M 22 1:26:03.4 12:34/M 2:35:48.2
24 334 Pamela Caramagno 251 34 23 1:10:29.1 11:17/M 23 1:26:44.8 12:40/M 2:37:14.0
25 350 Angela Steiner 522 32 25 1:17:36.2 12:25/M 24 1:31:46.9 13:24/M 2:49:23.1
26 355 Rebecca Groth 316 31 24 1:16:33.3 12:15/M 25 1:38:46.1 14:25/M 2:55:19.5


Male 30 to 34
Overall ------------ 1st Half ------------ ------------ 2nd Half ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 10 Andrew Przybylak 643 30 1 45:20.2 7:15/M 1 47:49.8 6:59/M 1:33:10.1
2 13 Derek Brown 646 32 2 45:26.5 7:16/M 2 49:08.2 7:10/M 1:34:34.7
3 29 Andrew Crump 269 32 4 50:07.8 8:01/M 3 52:26.8 7:39/M 1:42:34.6
4 39 Nathan Peshl 598 30 3 49:19.6 7:53/M 6 55:33.6 8:07/M 1:44:53.2
5 43 John Paul Clark 260 34 6 51:51.4 8:18/M 4 54:02.4 7:53/M 1:45:53.9
6 45 David Affeldt 203 33 5 50:51.7 8:08/M 5 55:25.7 8:05/M 1:46:17.4
7 104 Kevin Weathers 611 32 19 1:55:08.2 8:47/M 1:55:08.2
8 106 Brandon Bruce 244 33 7 53:20.8 8:32/M 9 1:01:56.3 9:02/M 1:55:17.1
9 129 Nick Callis 250 33 10 56:26.3 9:02/M 7 1:01:24.0 8:58/M 1:57:50.3
10 135 Mark Weiss 553 30 9 56:25.9 9:02/M 8 1:01:48.8 9:01/M 1:58:14.7
11 164 Mike Gribbin 315 30 8 55:53.4 8:56/M 11 1:05:37.9 9:35/M 2:01:31.4
12 173 Matthew Campbell 657 30 15 59:35.3 9:32/M 10 1:04:27.4 9:25/M 2:04:02.8
13 183 Jon Magnotte 400 34 11 56:42.9 9:04/M 13 1:09:03.2 10:05/M 2:05:46.1
14 186 Jon Lauda 373 34 14 59:26.2 9:31/M 12 1:06:44.8 9:45/M 2:06:11.0
15 205 Jeff Liebzeit 383 34 12 56:50.8 9:06/M 15 1:12:07.8 10:32/M 2:08:58.6
16 221 Michael Demaggio 277 34 13 59:25.5 9:30/M 14 1:10:54.3 10:21/M 2:10:19.8
17 294 Lee Johnson 385 32 16 1:04:27.8 10:19/M 16 1:21:10.8 11:51/M 2:25:38.6
18 328 Anthony Meehan 416 32 17 1:09:44.1 11:09/M 17 1:26:03.6 12:34/M 2:35:47.7
19 376 Drue Manning 404 33 18 1:25:11.7 13:38/M 18 1:46:42.9 15:35/M 3:11:54.7


Female 35 to 39
Overall ------------ 1st Half ------------ ------------ 2nd Half ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 23 Sue Muraszewski 437 37 1 47:39.0 7:37/M 1 53:50.6 7:52/M 1:41:29.6
2 51 Lori Gulecki 318 35 4 52:02.5 8:20/M 4 56:22.5 8:14/M 1:48:25.0
3 66 Cindy Baca 216 39 2 51:11.6 8:11/M 7 58:18.3 8:31/M 1:49:29.9
4 71 Melissa Mulka 592 36 7 53:11.5 8:31/M 5 56:36.6 8:16/M 1:49:48.2
5 73 Leslie Mundt 435 36 12 54:44.3 8:45/M 3 55:57.8 8:10/M 1:50:42.1
6 74 Jennifer Pacyga 448 36 5 52:05.4 8:20/M 8 58:45.5 8:35/M 1:50:51.0
7 78 Mary Melton 419 38 6 52:57.8 8:28/M 6 58:14.0 8:30/M 1:51:11.8
8 81 Christine Shigley 509 38 3 51:58.4 8:19/M 9 1:00:12.7 8:47/M 1:52:11.2
9 100 Nicole Rice 483 37 8 53:16.4 8:31/M 11 1:01:24.3 8:58/M 1:54:40.7
10 102 Nicole Kaseta 359 39 11 54:33.6 8:44/M 10 1:00:20.0 8:48/M 1:54:53.6
11 107 Shannon Howard 343 36 9 53:16.6 8:31/M 14 1:02:02.5 9:03/M 1:55:19.2
12 113 Julie Miller 425 38 10 54:00.5 8:38/M 12 1:01:34.1 8:59/M 1:55:34.7
13 126 Erin Madak 398 38 13 55:29.3 8:53/M 13 1:02:01.9 9:03/M 1:57:31.3
14 141 Melissa Collins 262 37 15 56:58.9 9:07/M 15 1:02:22.7 9:06/M 1:59:21.7
15 171 Jaclyn Keller 362 38 31 1:08:45.2 11:00/M 2 55:05.3 8:02/M 2:03:50.6
16 181 Rebecca Ulenhake 620 36 14 56:56.9 9:07/M 19 1:08:22.5 9:59/M 2:05:19.5
17 184 Victoria Christiansen 257 37 16 58:36.5 9:23/M 17 1:07:12.9 9:49/M 2:05:49.4
18 191 Suzanne Olsen 444 36 17 58:45.6 9:24/M 22 1:09:02.6 10:05/M 2:07:48.2
19 193 Melissa Munson 436 35 19 59:32.9 9:32/M 20 1:08:31.1 10:00/M 2:08:04.1
20 199 Jennifer Lichocki 382 36 24 1:04:06.5 10:15/M 16 1:04:33.3 9:25/M 2:08:39.9
21 201 Joanne Weiskirch 552 37 18 58:52.7 9:25/M 23 1:09:48.9 10:11/M 2:08:41.6
22 207 Annie Durkin 287 39 22 1:00:51.2 9:44/M 18 1:08:13.0 9:58/M 2:09:04.2
23 215 Katie Erkkinen 292 38 23 1:01:02.7 9:46/M 21 1:08:41.7 10:02/M 2:09:44.5
24 237 Kristi Hopper 339 36 20 59:59.3 9:36/M 26 1:14:18.7 10:51/M 2:14:18.0
25 259 Serena Mann 402 38 27 1:06:23.6 10:37/M 24 1:12:05.5 10:31/M 2:18:29.2
26 262 Charisse Stokes 525 39 25 1:05:55.7 10:33/M 25 1:13:45.5 10:46/M 2:19:41.3
27 276 Kristine Boettge 235 37 29 1:07:50.8 10:51/M 27 1:14:27.5 10:52/M 2:22:18.3
28 282 Sherelle Oconnell 441 38 21 1:00:21.5 9:39/M 33 1:22:49.9 12:05/M 2:23:11.4
29 284 Diana Ashley 211 37 28 1:06:34.6 10:39/M 28 1:17:25.2 11:18/M 2:23:59.8
30 290 Kristina Tranchemontagne 539 36 26 1:06:10.3 10:35/M 30 1:19:04.2 11:33/M 2:25:14.6
31 303 Janelle Lusky 393 37 30 1:08:38.4 10:59/M 32 1:19:49.3 11:39/M 2:28:27.7
32 304 Nicole Hey 330 37 32 1:09:08.2 11:04/M 31 1:19:34.0 11:37/M 2:28:42.3
33 306 Jeneve Blevins 230 39 33 1:10:12.8 11:14/M 29 1:18:41.2 11:29/M 2:28:54.1
34 330 Rachael Ayotte 215 39 34 1:12:50.6 11:39/M 34 1:23:08.0 12:08/M 2:35:58.7
35 348 Kristie Stocker 524 39 35 1:13:12.9 11:43/M 35 1:31:14.2 13:19/M 2:44:27.2
36 353 Amy Luce 391 37 38 1:18:23.3 12:32/M 36 1:33:30.4 13:39/M 2:51:53.8
37 354 Colleen Goodreau 309 38 36 1:17:35.5 12:25/M 37 1:34:31.0 13:48/M 2:52:06.6
38 359 Meg Berger 228 36 37 1:18:20.9 12:32/M 38 1:38:46.6 14:25/M 2:57:07.5
39 371 Kari Melkonian 418 37 39 1:21:00.2 12:58/M 39 1:48:15.9 15:48/M 3:09:16.1
40 380 Heather Peralta 459 39 40 1:24:58.4 13:36/M 40 1:51:00.5 16:12/M 3:15:58.9
41 392 Amy Shaw 508 36 41 1:45:49.9 16:56/M 41 2:02:20.8 17:52/M 3:48:10.8


Male 35 to 39
Overall ------------ 1st Half ------------ ------------ 2nd Half ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 57 Aaron Erkkinen 293 38 1 50:13.0 8:02/M 2 58:38.5 8:34/M 1:48:51.5
2 72 Michael Syska 531 37 3 53:20.0 8:32/M 1 57:03.0 8:20/M 1:50:23.0
3 90 Ray Vansteenkiste 649 35 5 53:49.9 8:37/M 3 58:58.9 8:36/M 1:52:48.8
4 97 Jeremy Barge 221 39 7 54:29.1 8:43/M 4 1:00:02.8 8:46/M 1:54:32.0
5 115 Victor Stockton 602 38 2 52:17.7 8:22/M 10 1:03:47.3 9:19/M 1:56:05.1
6 116 Jason Jones 355 38 4 53:48.4 8:36/M 6 1:02:18.8 9:06/M 1:56:07.2
7 127 Matthew Boedeker 233 38 6 54:09.4 8:40/M 9 1:03:27.9 9:16/M 1:57:37.3
8 140 Ryan MacIk 397 36 10 56:28.5 9:02/M 7 1:02:43.4 9:09/M 1:59:12.0
9 151 Jeremy Webber 619 36 9 55:23.7 8:52/M 11 1:04:32.0 9:25/M 1:59:55.8
10 163 Nick Whitaker 644 38 12 59:22.0 9:30/M 5 1:01:56.2 9:02/M 2:01:18.3
11 167 Tim Edwards 289 38 13 59:22.7 9:30/M 8 1:03:05.5 9:13/M 2:02:28.3
12 169 Jeff MacBane 395 38 8 54:57.5 8:48/M 13 1:08:06.9 9:56/M 2:03:04.4
13 188 Gary Haxer 325 39 15 1:00:39.7 9:42/M 12 1:06:14.7 9:40/M 2:06:54.4
14 229 Kevin Schornack 500 36 14 59:29.6 9:31/M 14 1:13:07.1 10:40/M 2:12:36.7
15 234 Anthony Mulka 591 36 11 56:40.2 9:04/M 15 1:17:06.5 11:15/M 2:13:46.7
16 320 Jason Mitchell 430 38 16 1:07:45.4 10:50/M 17 1:24:30.8 12:20/M 2:32:16.2
17 338 Eric Brownrigg 243 39 17 1:10:09.4 11:13/M 18 1:28:42.2 12:57/M 2:38:51.6
18 339 Aaron Smith 517 36 18 1:16:33.3 12:15/M 16 1:23:04.4 12:08/M 2:39:37.7


Female 40 to 44
Overall ------------ 1st Half ------------ ------------ 2nd Half ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 35 Darcy Sieber 512 40 1 49:52.0 7:59/M 1 53:41.8 7:50/M 1:43:33.9
2 58 Linda Park 452 40 2 51:29.9 8:14/M 2 57:23.3 8:23/M 1:48:53.3
3 91 Lisa Luth 394 42 9 54:53.3 8:47/M 3 58:10.0 8:29/M 1:53:03.3
4 92 Sarah Leblanc 377 41 6 54:24.5 8:42/M 4 58:57.4 8:36/M 1:53:22.0
5 96 Krissy Procissi 469 40 4 52:45.8 8:26/M 7 1:01:29.9 8:59/M 1:54:15.7
6 112 Mary Ann Johnston 354 44 8 54:44.6 8:45/M 5 1:00:48.9 8:53/M 1:55:33.5
7 122 Johanna Byrd 247 40 5 52:49.8 8:27/M 9 1:03:59.8 9:20/M 1:56:49.6
8 131 Liana Giovanatto 308 43 3 52:37.5 8:25/M 13 1:05:19.5 9:32/M 1:57:57.0
9 133 Marisa Massaria 408 43 12 56:43.6 9:04/M 6 1:01:24.9 8:58/M 1:58:08.5
10 148 Rene Welch 554 44 11 55:31.4 8:53/M 11 1:04:14.1 9:23/M 1:59:45.5
11 155 Debra Behring 225 42 14 57:06.6 9:08/M 8 1:02:52.7 9:11/M 1:59:59.3
12 160 Erin Byrge 248 40 13 56:58.0 9:07/M 10 1:04:08.8 9:22/M 2:01:06.9
13 175 Melissa Kripl 367 44 19 59:28.0 9:31/M 12 1:04:41.4 9:27/M 2:04:09.5
14 176 Holly Olin 443 42 15 57:13.3 9:09/M 14 1:07:04.5 9:47/M 2:04:17.8
15 177 Melissa Marsh 407 42 7 54:34.8 8:44/M 18 1:09:55.5 10:12/M 2:04:30.3
16 185 Ericka Lambert 370 40 10 55:16.8 8:51/M 21 1:10:47.8 10:20/M 2:06:04.7
17 190 Amanda Lacharite 369 40 18 59:27.1 9:31/M 15 1:08:12.5 9:57/M 2:07:39.6
18 198 Jennifer Paris 451 44 16 57:44.0 9:14/M 22 1:10:53.2 10:21/M 2:08:37.2
19 209 Maureen Brooks 623 41 23 1:00:46.7 9:43/M 16 1:08:32.2 10:00/M 2:09:18.9
20 210 Danielle Arnott 210 41 22 1:00:44.4 9:43/M 17 1:08:34.5 10:01/M 2:09:18.9
21 211 Karen Turner 544 43 20 59:35.2 9:32/M 19 1:09:55.7 10:12/M 2:09:30.9
22 220 Christine Hilton 648 41 21 1:00:13.8 9:38/M 20 1:10:00.7 10:13/M 2:10:14.5
23 225 Patti Pertile 595 42 17 59:12.7 9:28/M 23 1:12:09.7 10:32/M 2:11:22.5
24 247 Pam Parlow 454 44 25 1:03:12.9 10:07/M 24 1:12:31.1 10:35/M 2:15:44.1
25 252 Rachel Abraham 621 41 24 1:02:44.2 10:02/M 25 1:13:36.7 10:45/M 2:16:20.9
26 258 Chrissie Pohlman 466 40 26 1:04:07.1 10:16/M 26 1:13:40.1 10:45/M 2:17:47.2
27 281 Renee Lafferty 589 42 27 1:06:16.3 10:36/M 27 1:16:48.4 11:13/M 2:23:04.8
28 307 Jennifer Cox 268 41 31 1:09:03.3 11:03/M 28 1:20:03.9 11:41/M 2:29:07.3
29 312 Sandra Scarcella 497 43 29 1:06:17.3 10:36/M 31 1:23:36.4 12:12/M 2:29:53.7
30 313 Stefanie Smith 516 40 28 1:06:16.9 10:36/M 32 1:23:36.9 12:12/M 2:29:53.8
31 324 Sujisha Pillai 463 40 33 1:11:12.2 11:24/M 29 1:22:13.5 12:00/M 2:33:25.8
32 331 Alison Scrase 503 40 34 1:12:50.5 11:39/M 30 1:23:12.5 12:09/M 2:36:03.0
33 335 Melody Read 476 42 32 1:10:36.7 11:18/M 34 1:27:14.6 12:44/M 2:37:51.4
34 336 Martha Shue 510 41 35 1:13:31.2 11:46/M 33 1:24:22.1 12:19/M 2:37:53.4
35 341 Stacie Perry 460 41 36 1:13:55.9 11:50/M 35 1:27:23.1 12:45/M 2:41:19.1
36 352 Erin Smitka 604 40 37 1:15:56.8 12:09/M 36 1:35:14.8 13:54/M 2:51:11.6
37 360 Cherry Reggio 478 43 38 1:19:48.8 12:46/M 37 1:40:14.6 14:38/M 3:00:03.5
38 362 Dawn Raska 474 40 42 3:01:53.2 13:53/M 3:01:53.2
39 366 Laura May 409 43 39 1:22:36.0 13:13/M 38 1:43:30.3 15:07/M 3:06:06.3
40 379 Karin Hopper 340 41 40 1:30:16.5 14:27/M 39 1:44:17.8 15:13/M 3:14:34.3
41 382 Olivia Parks 453 43 41 1:31:13.3 14:36/M 40 1:44:57.3 15:19/M 3:16:10.6
42 397 Tracy Goralczyk 310 43 42 1:42:39.5 16:25/M 41 2:09:11.3 18:52/M 3:51:50.8


Male 40 to 44
Overall ------------ 1st Half ------------ ------------ 2nd Half ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 8 Jim Lewandowski 380 41 3 43:55.2 7:02/M 1 48:16.3 7:03/M 1:32:11.6
2 12 Joe Lombardo 390 42 2 43:24.1 6:57/M 2 50:21.8 7:21/M 1:33:46.0
3 14 Brian Catlin 254 43 1 43:20.7 6:56/M 3 51:41.8 7:33/M 1:35:02.5
4 21 Christian Hauser 324 43 4 46:35.2 7:27/M 5 54:12.1 7:55/M 1:40:47.4
5 24 Jeremy Pohlman 465 40 6 47:13.3 7:33/M 6 54:24.7 7:56/M 1:41:38.1
6 26 Eric Le Roux 375 44 8 48:51.5 7:49/M 4 53:01.8 7:44/M 1:41:53.3
7 27 Keith Kaulsky 361 42 5 47:02.3 7:32/M 8 54:55.7 8:01/M 1:41:58.0
8 37 Jack Pertile 594 44 7 47:21.2 7:35/M 12 56:40.1 8:16/M 1:44:01.3
9 47 Aaron Bard 219 41 9 50:38.9 8:06/M 9 55:49.5 8:09/M 1:46:28.4
10 48 Mike Procissi 470 40 10 50:44.6 8:07/M 10 56:26.4 8:14/M 1:47:11.1
11 53 David Szczepanski 641 41 16 52:08.3 8:20/M 11 56:32.8 8:15/M 1:48:41.2
12 59 David Baier 217 44 13 52:00.1 8:19/M 13 56:55.5 8:19/M 1:48:55.6
13 62 Zsolt Sarkozi 496 42 12 51:40.8 8:16/M 16 57:29.0 8:24/M 1:49:09.9
14 63 James Leineweber 378 40 14 52:02.4 8:20/M 14 57:14.2 8:21/M 1:49:16.7
15 68 Paul Binelli 229 41 15 52:05.9 8:20/M 15 57:28.2 8:23/M 1:49:34.1
16 75 Mark Lusky 392 42 11 51:19.1 8:13/M 18 59:34.0 8:42/M 1:50:53.1
17 95 John Thero 536 40 17 53:54.9 8:37/M 19 1:00:20.4 8:48/M 1:54:15.4
18 103 Robert Read 477 44 18 54:34.1 8:44/M 20 1:00:32.1 8:50/M 1:55:06.2
19 118 Andrew Skaltsounis 514 41 22 57:30.9 9:12/M 17 58:45.4 8:35/M 1:56:16.3
20 142 Linda Joudi 642 42 20 55:41.9 8:55/M 21 1:03:40.4 9:18/M 1:59:22.4
21 157 Michael Connors 265 41 27 2:00:37.7 9:12/M 2:00:37.7
22 168 Timothy Jorgensen 358 44 19 54:53.2 8:47/M 23 1:07:39.7 9:53/M 2:02:33.0
23 170 Alexander Parr 455 40 21 56:42.3 9:04/M 22 1:06:22.4 9:41/M 2:03:04.8
24 248 Young Joo 357 40 24 1:04:55.4 10:23/M 24 1:10:49.2 10:20/M 2:15:44.6
25 253 Steve Engelman 609 43 23 1:01:59.2 9:55/M 25 1:14:28.4 10:52/M 2:16:27.6
26 385 Khris her Wells 555 40 25 1:23:15.9 13:19/M 26 1:58:16.5 17:16/M 3:21:32.4
27 396 Mark Goralczyk 311 43 26 1:42:39.6 16:25/M 28 2:09:06.8 18:51/M 3:51:46.5
28 402 James Leblanc 376 40 27 10:24:57.4 **:00/M 7 54:25.7 7:57/M 11:19:23.1


Female 45 to 49
Overall ------------ 1st Half ------------ ------------ 2nd Half ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 42 Michelle Sebaly 507 49 1 49:56.6 7:59/M 1 55:08.3 8:03/M 1:45:04.9
2 44 Dawn Patterson 457 46 2 49:57.1 8:00/M 2 56:09.6 8:12/M 1:46:06.8
3 65 Michelle Randazzo 651 49 3 51:37.9 8:16/M 3 57:44.1 8:26/M 1:49:22.1
4 121 Lisa Drake 284 45 4 52:47.7 8:27/M 8 1:04:00.9 9:21/M 1:56:48.7
5 138 Jodie Galbraith 601 45 5 56:09.2 8:59/M 5 1:02:25.4 9:07/M 1:58:34.6
6 139 Heather Lochner 388 46 8 57:12.9 9:09/M 4 1:01:42.4 9:00/M 1:58:55.4
7 144 Kristen Danek 272 49 7 57:07.2 9:08/M 6 1:02:27.7 9:07/M 1:59:35.0
8 161 Roseann Schihl 499 49 6 57:06.3 9:08/M 7 1:04:00.8 9:21/M 2:01:07.1
9 178 Lori Jackson 348 45 9 1:00:27.7 9:40/M 9 1:04:12.8 9:22/M 2:04:40.6
10 192 Nicole Wilson 561 46 12 1:00:51.9 9:44/M 11 1:07:07.5 9:48/M 2:07:59.5
11 212 Cindi Hammer 320 46 15 1:02:53.4 10:04/M 10 1:06:38.2 9:44/M 2:09:31.7
12 222 Tricia Wiley 560 49 10 1:00:30.6 9:41/M 12 1:10:02.1 10:13/M 2:10:32.8
13 239 Cindy Schultz 501 48 11 1:00:43.7 9:43/M 14 1:13:47.6 10:46/M 2:14:31.3
14 254 Cindy Moro 384 47 13 1:02:27.8 10:00/M 15 1:14:08.2 10:49/M 2:16:36.1
15 260 Andrea Herron 328 46 16 1:03:06.3 10:06/M 17 1:16:02.4 11:06/M 2:19:08.7
16 263 Mirai Strzalkowski 527 47 19 1:06:23.5 10:37/M 13 1:13:20.5 10:42/M 2:19:44.1
17 270 Deborah Linley 387 46 14 1:02:46.9 10:03/M 19 1:17:54.9 11:22/M 2:20:41.9
18 275 Stacy Clark 261 46 17 1:04:09.3 10:16/M 18 1:17:38.8 11:20/M 2:21:48.1
19 279 Dawn Wawrzyniak 548 46 21 1:07:46.3 10:51/M 16 1:14:59.0 10:57/M 2:22:45.3
20 302 Deanna Zanolli 572 47 20 1:07:28.5 10:48/M 20 1:20:16.7 11:43/M 2:27:45.2
21 316 Joyce Bock 231 49 18 1:05:40.9 10:30/M 24 1:24:59.2 12:24/M 2:30:40.2
22 319 Lisa Wright 570 47 22 1:08:22.1 10:56/M 22 1:23:51.5 12:14/M 2:32:13.7
23 323 Kimberly Jeszke 351 48 23 1:10:18.9 11:15/M 21 1:22:29.1 12:02/M 2:32:48.1
24 337 Colleen Vogler 546 49 24 1:13:41.1 11:47/M 23 1:24:21.9 12:19/M 2:38:03.0
25 381 Christine Bruce 245 49 25 1:31:14.2 14:36/M 25 1:44:45.2 15:18/M 3:15:59.4
26 389 Abi Palani 450 47 26 1:40:05.9 16:01/M 26 1:59:03.6 17:23/M 3:39:09.5
27 394 Natalie Rea 475 49 27 1:43:52.9 16:37/M 27 2:06:19.6 18:26/M 3:50:12.6
28 403 Cyndi Disser 280 49 28 11:43:21.0 53:41/M 11:43:21.0


Male 45 to 49
Overall ------------ 1st Half ------------ ------------ 2nd Half ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 4 Mark Walsh 547 46 1 40:39.8 6:30/M 1 43:55.0 6:25/M 1:24:34.9
2 5 Scott Grebb 653 47 2 41:24.9 6:37/M 2 45:00.4 6:34/M 1:26:25.4
3 15 Jim Oleksinski 593 48 3 47:15.1 7:34/M 3 50:56.3 7:26/M 1:38:11.4
4 33 Keith Thomas 537 48 5 50:21.0 8:03/M 4 52:30.1 7:40/M 1:42:51.1
5 40 William Green 314 46 4 50:11.9 8:02/M 5 54:44.8 7:59/M 1:44:56.7
6 46 Darrin Adamczak 201 49 6 50:27.1 8:04/M 6 55:52.6 8:09/M 1:46:19.8
7 70 Jeff Wojtalewicz 566 47 7 51:51.3 8:18/M 7 57:46.5 8:26/M 1:49:37.9
8 83 Andy Johnston 353 46 9 52:10.2 8:21/M 8 1:00:12.7 8:47/M 1:52:23.0
9 99 James Rizer 485 48 8 52:02.6 8:20/M 9 1:02:37.1 9:08/M 1:54:39.7
10 128 Wacaw Ozga 658 46 11 53:04.6 8:29/M 11 1:04:37.9 9:26/M 1:57:42.5
11 150 Charles Miller 424 49 10 52:53.6 8:28/M 12 1:06:54.1 9:46/M 1:59:47.7
12 152 Kenneth Hecht 326 46 12 55:21.7 8:51/M 10 1:04:34.5 9:26/M 1:59:56.3
13 231 Peter Williams 652 47 14 1:00:25.9 9:40/M 13 1:12:24.6 10:34/M 2:12:50.5
14 238 Matthew Harbron 323 46 13 1:00:00.0 9:36/M 15 1:14:18.2 10:51/M 2:14:18.3
15 273 Boch Suson 529 47 18 1:07:10.7 10:45/M 14 1:14:18.1 10:51/M 2:21:28.8
16 285 Baron Davis 273 45 15 1:01:52.5 9:54/M 18 1:22:18.4 12:01/M 2:24:11.0
17 299 Yeoungweon Kim 656 46 17 1:04:28.4 10:19/M 19 1:22:22.9 12:01/M 2:26:51.4
18 308 Richard Wright 571 49 20 1:11:56.2 11:31/M 16 1:17:30.6 11:19/M 2:29:26.8
19 318 Nick Shue 511 49 21 1:13:30.5 11:46/M 17 1:18:25.1 11:27/M 2:31:55.7
20 333 Stephen Bida 600 46 16 1:02:04.6 9:56/M 20 1:34:08.8 13:45/M 2:36:13.5
21 345 Charles Estep 294 45 22 2:44:13.5 12:32/M 2:44:13.5
22 364 Craig Zurcher 578 48 19 1:11:46.9 11:29/M 21 1:51:11.0 16:14/M 3:02:58.0


Female 50 to 54
Overall ------------ 1st Half ------------ ------------ 2nd Half ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 123 Annette Wilson 562 53 1 55:29.4 8:53/M 1 1:01:21.6 8:57/M 1:56:51.1
2 136 Cathy Seago 504 52 2 56:58.4 9:07/M 2 1:01:23.5 8:58/M 1:58:22.0
3 174 Rita Telegadas 534 50 3 58:21.4 9:20/M 3 1:05:42.3 9:35/M 2:04:03.7
4 195 Karen Thompson 538 50 4 1:00:26.8 9:40/M 5 1:07:55.8 9:55/M 2:08:22.7
5 197 Kathleen Reiber 479 51 5 1:01:27.4 9:50/M 4 1:07:01.3 9:47/M 2:08:28.7
6 216 Laura Spern 519 54 6 1:01:46.0 9:53/M 6 1:07:59.5 9:55/M 2:09:45.5
7 226 Shelley Anzalone 207 53 10 1:02:49.3 10:03/M 7 1:09:04.9 10:05/M 2:11:54.2
8 232 Carol Weber 551 50 11 1:03:23.6 10:08/M 8 1:10:08.2 10:14/M 2:13:31.8
9 244 Jennifer Faunce 296 51 8 1:02:01.5 9:55/M 9 1:13:24.8 10:43/M 2:15:26.3
10 249 Sandy Czech 271 52 7 1:01:46.3 9:53/M 10 1:14:01.9 10:48/M 2:15:48.2
11 269 Linda Fabrizio-Corn 62 53 9 1:02:47.0 10:03/M 12 1:17:53.3 11:22/M 2:20:40.3
12 277 Lynda Charow 255 50 12 1:06:07.7 10:35/M 11 1:16:11.5 11:07/M 2:22:19.2
13 314 Kathy Elias 290 54 14 1:08:35.9 10:58/M 13 1:21:20.2 11:52/M 2:29:56.2
14 317 Sue Wojciechowski 565 54 15 1:08:49.3 11:01/M 15 1:22:42.7 12:04/M 2:31:32.0
15 332 Arlene Boelstler 234 50 18 1:14:41.4 11:57/M 14 1:21:23.2 11:53/M 2:36:04.7
16 342 Rima Aljundi 205 51 16 1:12:44.9 11:38/M 16 1:29:43.3 13:06/M 2:42:28.2
17 358 Carolyn Plunkett 464 52 17 1:12:51.6 11:39/M 17 1:43:30.1 15:07/M 2:56:21.8
18 374 Susan Dupont 286 52 19 1:24:56.3 13:35/M 19 1:45:26.2 15:24/M 3:10:22.6
19 377 Carla Frost 302 53 20 1:25:52.6 13:44/M 20 1:46:10.0 15:30/M 3:12:02.7
20 378 Rebecca Messerli 420 50 21 1:30:09.7 14:25/M 18 1:44:16.9 15:13/M 3:14:26.6
21 398 Kris Bullock 246 54 21 3:52:52.4 17:47/M 3:52:52.4


Male 50 to 54
Overall ------------ 1st Half ------------ ------------ 2nd Half ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 7 Dean Pelletier 458 54 1 43:37.0 6:59/M 1 48:19.8 7:03/M 1:31:56.8
2 25 Greg Mills 428 54 2 47:10.4 7:33/M 2 54:27.6 7:57/M 1:41:38.1
3 41 Paul Elwart 291 52 3 49:52.1 7:59/M 3 55:05.6 8:02/M 1:44:57.7
4 49 Thomas Thivierge 608 52 6 52:03.2 8:20/M 4 55:36.1 8:07/M 1:47:39.3
5 52 Robert Slis 515 50 4 50:21.2 8:03/M 6 58:05.1 8:29/M 1:48:26.4
6 56 Ronald Hiestand 586 52 5 51:51.3 8:18/M 5 56:57.9 8:19/M 1:48:49.3
7 76 Eric Swanson 530 52 9 52:42.6 8:26/M 8 58:12.3 8:30/M 1:50:55.0
8 82 Randall Loken 389 52 11 54:07.8 8:40/M 7 58:11.9 8:30/M 1:52:19.7
9 85 Todd Granger 312 53 7 52:12.8 8:21/M 12 1:00:19.9 8:48/M 1:52:32.8
10 87 Chip Hansen 322 53 8 52:17.0 8:22/M 13 1:00:22.2 8:49/M 1:52:39.3
11 101 Russ Cuthrell 270 52 10 53:22.1 8:32/M 15 1:01:31.2 8:59/M 1:54:53.3
12 105 Mark Reynolds 482 53 13 54:34.0 8:44/M 14 1:00:38.5 8:51/M 1:55:12.6
13 109 Eric Old 442 53 17 56:52.8 9:06/M 9 58:38.4 8:34/M 1:55:31.2
14 117 William Ashwell 212 51 15 56:21.5 9:01/M 10 59:46.5 8:44/M 1:56:08.1
15 120 Brent Levasseur 379 52 14 56:15.9 9:00/M 11 1:00:10.1 8:47/M 1:56:26.0
16 156 Kenneth Missig 429 50 18 57:06.8 9:08/M 16 1:03:02.5 9:12/M 2:00:09.3
17 159 Ken Render 481 51 12 54:19.1 8:41/M 18 1:06:42.4 9:44/M 2:01:01.5
18 187 Dave Calleja 249 51 21 59:41.1 9:33/M 17 1:06:29.9 9:42/M 2:06:11.1
19 189 Ken Pachla 447 51 16 56:26.0 9:02/M 20 1:10:45.8 10:20/M 2:07:11.9
20 228 Daniel Compton 263 54 25 1:02:57.0 10:04/M 19 1:09:34.7 10:09/M 2:12:31.7
21 240 Scott Stratton 526 54 19 57:10.4 9:09/M 24 1:17:27.1 11:18/M 2:14:37.5
22 241 Gerald Broderson 579 54 23 1:02:50.2 10:03/M 22 1:11:48.5 10:29/M 2:14:38.7
23 242 Veronica Malia 401 50 27 1:03:35.1 10:10/M 21 1:11:14.6 10:24/M 2:14:49.7
24 243 Jim Zittel 577 52 26 1:03:04.3 10:05/M 23 1:12:20.5 10:34/M 2:15:24.8
25 256 David Apfel 208 50 20 58:47.8 9:24/M 25 1:18:10.7 11:25/M 2:16:58.6
26 272 Kevin O'Mara 445 51 22 1:00:20.0 9:39/M 26 1:21:01.9 11:50/M 2:21:21.9
27 305 Dave Jaworski 349 50 24 1:02:52.6 10:04/M 27 1:25:58.4 12:33/M 2:28:51.1
28 363 Tim Marasco 405 50 28 1:11:47.1 11:29/M 30 1:50:37.1 16:09/M 3:02:24.2
29 365 David Ruckle 491 54 29 1:28:20.7 14:08/M 28 1:37:11.3 14:11/M 3:05:32.1
30 369 Charles Beck Jr 224 53 30 1:28:29.0 14:09/M 29 1:39:20.6 14:30/M 3:07:49.7
31 388 Ram Palani 449 50 31 1:40:07.6 16:01/M 31 1:58:25.9 17:17/M 3:38:33.6


Female 55 to 59
Overall ------------ 1st Half ------------ ------------ 2nd Half ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 50 Jackie Russo 650 56 1 51:40.5 8:16/M 1 56:12.0 8:12/M 1:47:52.6
2 89 Kathleen Clark 584 59 2 54:00.4 8:38/M 2 58:46.7 8:35/M 1:52:47.2
3 208 Jackie Ramsey 473 58 3 59:19.2 9:29/M 3 1:09:56.7 10:13/M 2:09:16.0
4 230 Brigid Hranchook 344 56 13 2:12:42.8 10:08/M 2:12:42.8
5 300 Jean Evans 295 59 5 1:10:03.0 11:12/M 4 1:16:48.5 11:13/M 2:26:51.5
6 315 Kathy Preisel 468 55 4 1:07:23.0 10:47/M 6 1:22:50.0 12:06/M 2:30:13.0
7 322 Maria Davison 616 58 7 1:11:57.1 11:31/M 5 1:20:48.3 11:48/M 2:32:45.5
8 340 Mercedes Zepp 575 56 6 1:11:07.7 11:23/M 9 1:29:55.7 13:08/M 2:41:03.5
9 343 Linda Quail 471 56 8 1:14:04.8 11:51/M 8 1:29:37.8 13:05/M 2:43:42.6
10 344 Talei Berger 227 55 9 1:14:44.3 11:57/M 7 1:29:12.3 13:01/M 2:43:56.7
11 372 Seema Doshi 283 56 10 1:28:27.1 14:09/M 11 1:41:54.1 14:53/M 3:10:21.2
12 373 Cindy Simmons 513 59 11 1:28:33.2 14:10/M 10 1:41:48.6 14:52/M 3:10:21.9
13 386 Beth Jachman 347 55 12 1:38:10.8 15:42/M 12 1:50:37.3 16:09/M 3:28:48.1


Male 55 to 59
Overall ------------ 1st Half ------------ ------------ 2nd Half ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 60 Marvin Guitar 317 59 2 50:37.5 8:06/M 1 58:18.8 8:31/M 1:48:56.3
2 61 Tom Woznicki 569 59 1 50:16.4 8:03/M 5 58:50.8 8:35/M 1:49:07.3
3 64 Chuck Strybis 640 57 3 50:49.9 8:08/M 3 58:32.1 8:33/M 1:49:22.1
4 77 Steve Shablin 596 59 5 52:37.2 8:25/M 2 58:21.4 8:31/M 1:50:58.7
5 79 Daniel Ouellette 446 59 6 52:52.9 8:28/M 4 58:48.0 8:35/M 1:51:40.9
6 110 Eric Kozlowski 615 58 4 52:01.8 8:19/M 9 1:03:30.7 9:16/M 1:55:32.6
7 114 Timothy Cardy 252 58 8 56:36.1 9:03/M 6 59:13.7 8:39/M 1:55:49.8
8 125 Michael Affeldt 204 55 7 56:14.8 9:00/M 7 1:01:02.1 8:55/M 1:57:17.0
9 149 John Ireland 346 55 9 56:52.8 9:06/M 8 1:02:54.5 9:11/M 1:59:47.3
10 166 Timothy Parkin 638 56 10 57:30.3 9:12/M 10 1:04:37.4 9:26/M 2:02:07.8
11 182 Jeff Kendall 363 59 12 59:55.4 9:35/M 11 1:05:43.4 9:36/M 2:05:38.9
12 213 Kenneth Hollowell 334 55 14 1:00:28.1 9:40/M 12 1:09:08.7 10:06/M 2:09:36.8
13 223 Gregory Carl Chmielewski 583 56 15 1:01:26.2 9:50/M 13 1:09:20.3 10:07/M 2:10:46.5
14 227 James Perry 461 59 11 59:29.5 9:31/M 14 1:12:53.8 10:38/M 2:12:23.3
15 233 Brian Johnson 352 56 13 1:00:15.1 9:38/M 15 1:13:20.7 10:42/M 2:13:35.8
16 261 Chris her Sciotti 502 59 16 1:02:26.1 9:59/M 17 1:17:09.7 11:16/M 2:19:35.8
17 264 James Thorne 618 59 18 1:06:03.9 10:34/M 16 1:13:48.7 10:46/M 2:19:52.6
18 292 Dale Zarzycki 573 59 17 1:03:37.3 10:11/M 18 1:21:50.0 11:57/M 2:25:27.4
19 349 Henry Miller 427 58 19 1:12:51.6 11:39/M 19 1:33:34.1 13:40/M 2:46:25.8
20 367 Gerald Scensny 498 57 20 1:16:13.7 12:12/M 20 1:49:57.1 16:03/M 3:06:10.9


Female 60 to 64
Overall ------------ 1st Half ------------ ------------ 2nd Half ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 146 Joan McDonald 413 62 1 56:35.0 9:03/M 1 1:03:09.4 9:13/M 1:59:44.5
2 357 Sue Mott 433 63 2 1:12:50.8 11:39/M 2 1:43:30.2 15:07/M 2:56:21.0
3 375 Deborah Kassak 360 61 3 1:25:42.7 13:43/M 3 1:45:31.3 15:24/M 3:11:14.1
4 390 Jackie Sage-Phillips 493 60 4 1:43:23.4 16:32/M 4 1:56:35.8 17:01/M 3:39:59.2
5 399 Katherine Boyle 654 60 5 1:51:26.1 17:50/M 5 2:07:28.1 18:36/M 3:58:54.2


Male 60 to 64
Overall ------------ 1st Half ------------ ------------ 2nd Half ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 80 Michael Markie 406 61 2 53:55.6 8:38/M 1 58:04.1 8:29/M 1:51:59.8
2 98 Andrew Neuwirth 439 64 1 52:07.7 8:20/M 2 1:02:30.7 9:07/M 1:54:38.5
3 214 Peter Mianecki 422 61 4 1:01:41.7 9:52/M 3 1:07:55.2 9:55/M 2:09:37.0
4 251 Gary Marshall 590 60 3 1:01:05.0 9:46/M 4 1:15:06.6 10:58/M 2:16:11.7
5 286 Gordon Wesley 557 61 7 1:06:16.5 10:36/M 5 1:18:13.9 11:25/M 2:24:30.4
6 287 Eugene Hom 335 64 5 1:04:06.9 10:15/M 6 1:20:40.4 11:47/M 2:24:47.3
7 295 Frederick Wolak 567 62 6 1:04:32.3 10:20/M 7 1:21:10.8 11:51/M 2:25:43.1
8 326 Leonard Constantine 267 63 8 1:10:19.1 11:15/M 8 1:23:51.0 12:14/M 2:34:10.2
9 351 Randall Gilbert 307 63 9 1:12:47.5 11:39/M 9 1:37:25.5 14:13/M 2:50:13.1
10 400 John Wenzel 556 61 10 1:51:25.6 17:50/M 10 2:07:29.9 18:37/M 3:58:55.5


Female 65 to 69
Overall ------------ 1st Half ------------ ------------ 2nd Half ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 361 Linda Jones 587 67 1 1:26:18.8 13:48/M 1 1:34:23.6 13:47/M 3:00:42.4


Male 65 to 69
Overall ------------ 1st Half ------------ ------------ 2nd Half ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 246 Stephen Gaarenstroom 303 65 1 1:00:56.0 9:45/M 1 1:14:39.5 10:54/M 2:15:35.6
2 309 John Kiley 364 65 2 1:11:56.9 11:31/M 2 1:17:31.2 11:19/M 2:29:28.1
3 368 Gary Foust 299 68 3 1:15:18.9 12:03/M 3 1:50:53.5 16:11/M 3:06:12.4


Male 70 to 74
Overall ------------ 1st Half ------------ ------------ 2nd Half ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 224 Jim Kruse 368 72 1 1:02:49.4 10:03/M 1 1:08:18.0 9:58/M 2:11:07.5


Male 75 to 79
Overall ------------ 1st Half ------------ ------------ 2nd Half ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 356 Norman Killop 365 77 1 1:20:01.8 12:48/M 1 1:35:47.5 13:59/M 2:55:49.3



Full Marathon

Female Open Winners
Overall ------------ 1st Split ------------ ------------ 2nd Split ------------ ------------ 3rd Split ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 6 Daneille Fowler Avoca MI 64 37 1 58:59.3 7:43/M 1 1:30:23.6 7:44/M 1 53:03.2 7:45/M 3:22:26.1


Male Open Winners
Overall ------------ 1st Split ------------ ------------ 2nd Split ------------ ------------ 3rd Split ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 Rich Power Rochester MI 84 52 1 49:20.4 6:27/M 1 1:17:43.3 6:39/M 1 45:27.7 6:38/M 2:52:31.5


Female Masters Winners
Overall ------------ 1st Split ------------ ------------ 2nd Split ------------ ------------ 3rd Split ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 14 Heather Adams Monroe NC 51 45 1 1:00:05.7 7:51/M 1 1:37:08.2 8:18/M 1 1:03:44.9 9:18/M 3:40:58.9


Male Masters Winners
Overall ------------ 1st Split ------------ ------------ 2nd Split ------------ ------------ 3rd Split ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 3 Brian Phipps Clarkston MI 87 40 1 52:20.7 6:50/M 1 1:24:03.4 7:11/M 1 53:03.6 7:45/M 3:09:27.9


Female Grand Master Winners
Overall ------------ 1st Split ------------ ------------ 2nd Split ------------ ------------ 3rd Split ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 41 Maggy Zidar Pontiac MI 98 66 1 1:24:21.8 11:02/M 1 2:21:43.8 12:07/M 1 1:17:59.1 11:23/M 5:04:04.8


Male Grand Master Winners
Overall ------------ 1st Split ------------ ------------ 2nd Split ------------ ------------ 3rd Split ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 37 James Prescott Troy MI 46 65 1 1:15:19.0 9:51/M 1 2:07:35.9 10:54/M 1 1:31:08.9 13:18/M 4:54:04.0


Female 20 to 29
Overall ------------ 1st Split ------------ ------------ 2nd Split ------------ ------------ 3rd Split ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 13 Haley Glass Jackson MI 66 26 1 59:08.2 7:44/M 1 1:34:57.9 8:07/M 1 1:01:02.8 8:55/M 3:35:09.0
2 21 Maggie Adams Notre Dame IN 50 21 2 1:04:44.0 8:28/M 2 1:41:40.5 8:41/M 2 1:08:52.9 10:03/M 3:55:17.5
3 30 Haley Hilliard Sterling Heights MI 71 22 3 1:13:53.4 9:39/M 3 2:00:45.7 10:19/M 3 1:19:13.3 11:34/M 4:33:52.5
4 38 Sara Hayes Grand Blanc MI 69 23 5 1:18:25.2 10:15/M 4 2:11:11.7 11:13/M 4 1:25:44.5 12:31/M 4:55:21.4
5 43 Kayla Sudlow Saint Clair Shores MI 49 25 4 1:17:35.0 10:08/M 5 2:25:57.4 12:28/M 5 1:37:02.8 14:10/M 5:20:35.3


Male 20 to 29
Overall ------------ 1st Split ------------ ------------ 2nd Split ------------ ------------ 3rd Split ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 4 Steve Moore Macomb MI 82 25 1 52:52.3 6:55/M 1 1:24:25.7 7:13/M 1 58:03.7 8:28/M 3:15:21.8
2 24 Patrick O'Brien Alexandria VA 85 24 3 1:09:52.6 9:08/M 2 1:45:42.7 9:02/M 2 1:08:06.4 9:56/M 4:03:41.8


Female 30 to 39
Overall ------------ 1st Split ------------ ------------ 2nd Split ------------ ------------ 3rd Split ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 9 Meredith Hackett Saint Clair Shores MI 68 32 2 59:07.9 7:44/M 1 1:34:57.6 8:07/M 1 52:25.5 7:39/M 3:26:31.1
2 18 Kelli Schoendorf Cuyahoga Falls OH 91 39 1 58:59.5 7:43/M 2 1:38:39.1 8:26/M 2 1:11:43.2 10:28/M 3:49:21.9
3 31 Krystal Zamesnik Macomb MI 97 32 3 1:13:53.5 9:39/M 3 2:00:46.7 10:19/M 3 1:19:12.6 11:34/M 4:33:52.9
4 40 Tia Sattler Macomb MI 90 36 6 1:21:42.4 10:41/M 4 2:11:09.2 11:13/M 4 1:27:19.3 12:45/M 5:00:10.9
5 44 Lori Zywiol Utica MI 99 31 5 1:21:24.3 10:38/M 5 2:29:52.1 12:49/M 7 1:35:27.1 13:56/M 5:26:43.6
6 45 Molly McCormick Macomb MI 79 30 4 1:21:05.1 10:36/M 8 2:36:29.1 13:22/M 6 1:33:04.1 13:35/M 5:30:38.4
7 46 Brooke Wagenknecht New Baltimore MI 95 32 7 1:24:47.7 11:05/M 7 2:34:09.7 13:11/M 5 1:32:27.3 13:30/M 5:31:24.8
8 48 Windy Mattson Swartz Creek MI 78 37 8 1:29:21.7 11:41/M 6 2:31:53.3 12:59/M 8 1:44:50.9 15:18/M 5:46:05.9


Male 30 to 39
Overall ------------ 1st Split ------------ ------------ 2nd Split ------------ ------------ 3rd Split ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 2 Thomas Matthews New Baltimore MI 86 31 1 49:28.4 6:28/M 1 1:17:44.3 6:39/M 1 52:05.2 7:36/M 2:59:17.9
2 8 Bradley Quinn Saint Clair Shores MI 89 33 2 56:51.3 7:26/M 2 1:29:59.8 7:41/M 2 58:42.8 8:34/M 3:25:34.0
3 17 Mike Nahmias Utica MI 83 36 4 59:58.8 7:50/M 3 1:38:00.1 8:23/M 4 1:10:44.7 10:20/M 3:48:43.7
4 20 Thomas Samataro Macomb MI 48 36 6 1:08:51.1 9:00/M 6 1:43:13.8 8:49/M 3 1:00:42.6 8:52/M 3:52:47.7
5 22 Stacy Vannorman Lansing MI 43 38 5 1:04:01.6 8:22/M 5 1:42:11.2 8:44/M 5 1:11:36.6 10:27/M 3:57:49.5
6 28 Christian Thompson Bowling Green OH 75 31 3 59:08.4 7:44/M 4 1:39:03.3 8:28/M 6 1:47:40.3 15:43/M 4:25:52.1
7 36 Sean Cumming Tecumseh MI 58 39 7 1:09:02.6 9:01/M 7 1:48:37.9 9:17/M 7 1:53:38.0 16:35/M 4:51:18.6


Female 40 to 49
Overall ------------ 1st Split ------------ ------------ 2nd Split ------------ ------------ 3rd Split ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 19 Michelle Underwood Albuquerque NM 94 48 2 1:10:27.4 9:13/M 3 2:42:09.6 8:44/M 3:52:37.0
2 25 Stephanie Burgess Utica MI 45 46 1 1:09:37.7 9:06/M 1 1:47:52.4 9:13/M 1 1:06:18.6 9:41/M 4:03:48.8
3 49 Jennifer Knightstep East China MI 74 43 3 1:22:32.4 10:47/M 2 2:36:21.6 13:22/M 2 1:49:52.9 16:02/M 5:48:47.0


Male 40 to 49
Overall ------------ 1st Split ------------ ------------ 2nd Split ------------ ------------ 3rd Split ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 7 Tim Eckel Toledo OH 3 47 1 55:53.7 7:18/M 1 1:28:46.7 7:35/M 1 57:56.0 8:27/M 3:22:36.5
2 12 Tracey Crane Rochester MI 57 43 2 1:00:01.6 7:51/M 2 1:35:11.9 8:08/M 2 59:30.9 8:41/M 3:34:44.6
3 15 Brian Brenner Grosse Pointe MI 53 41 3 1:01:02.5 7:59/M 3 1:37:52.4 8:22/M 3 1:04:28.0 9:25/M 3:43:23.1
4 33 Michael James Macomb MI 72 44 4 1:12:31.1 9:29/M 4 1:58:05.1 10:06/M 5 1:36:07.3 14:02/M 4:46:43.6
5 34 Marlon Glenn Taylor MI 67 45 6 1:18:35.4 10:16/M 5 2:06:19.9 10:48/M 4 1:25:03.4 12:25/M 4:49:58.8
6 42 Brad McDonald Almont MI 80 43 5 1:17:32.0 10:08/M 6 2:14:25.3 11:29/M 6 1:42:27.0 14:57/M 5:14:24.4


Female 50 to 59
Overall ------------ 1st Split ------------ ------------ 2nd Split ------------ ------------ 3rd Split ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 51 Ann Anstett Young America MN 52 52 1 9:21:04.9 73:21/M 1 2:00:29.1 10:18/M 1 1:11:48.7 10:29/M 12:33:22.9


Male 50 to 59
Overall ------------ 1st Split ------------ ------------ 2nd Split ------------ ------------ 3rd Split ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 5 David Ladouceur London ONT 42 51 2 57:00.5 7:27/M 1 1:27:00.3 7:26/M 1 52:33.2 7:40/M 3:16:34.1
2 10 David Dwornick Flat Rock MI 61 58 1 54:48.7 7:10/M 2 1:28:04.1 7:32/M 6 1:04:07.6 9:22/M 3:27:00.6
3 11 Dean Fuller Burton MI 65 52 3 1:00:04.7 7:51/M 3 1:33:40.5 8:00/M 2 58:55.5 8:36/M 3:32:40.8
4 16 Timothy Powell Akron OH 44 55 4 1:01:58.6 8:06/M 5 1:40:30.2 8:35/M 3 1:02:11.3 9:05/M 3:44:40.3
5 23 Kevin Bentley Farmington MI 47 51 5 1:07:38.3 8:50/M 6 1:47:47.4 9:13/M 5 1:04:06.2 9:21/M 3:59:32.1
6 26 Chuck Ponder Dearborn Heights MI 88 54 9 1:12:48.0 9:31/M 8 1:54:33.6 9:47/M 8 1:09:10.4 10:06/M 4:16:32.1
7 27 Michael Larson Macomb MI 76 52 10 1:19:06.6 10:20/M 11 1:59:10.3 10:11/M 7 1:05:25.0 9:33/M 4:23:42.0
8 29 Tien Chang Troy MI 55 59 6 1:08:46.9 8:59/M 9 1:57:36.5 10:03/M 9 1:23:33.5 12:12/M 4:29:57.0
9 32 Gary Scott New Baltimore MI 92 55 8 1:12:32.3 9:29/M 10 1:58:08.7 10:06/M 11 1:30:16.2 13:11/M 4:40:57.3
10 35 Eric Cumming Raleigh NC 59 59 7 1:09:02.5 9:01/M 7 1:48:40.1 9:17/M 12 1:53:35.7 16:35/M 4:51:18.5
11 39 David W Wong La Quinta CA 96 52 11 1:21:22.8 10:38/M 12 2:08:22.4 10:58/M 10 1:25:53.4 12:32/M 4:55:38.7
12 50 Brian Mason Matthews NC 77 52 12 9:03:16.9 71:01/M 4 1:37:15.7 8:19/M 4 1:03:44.3 9:18/M 11:44:17.0


Female 60 to 69
Overall ------------ 1st Split ------------ ------------ 2nd Split ------------ ------------ 3rd Split ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 47 Childs Martha 100 61 1 1:29:16.4 11:40/M 1 2:31:55.1 12:59/M 1 1:44:49.3 15:18/M 5:46:01.0



Half Marathon Relay Men's Teams
------------ 1st Leg ------------ ------------ 2nd Leg ------------ Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Pace
1 Team Ronaldo 159 46 M 1 46:38.6 7:28/M 1 53:07.1 7:45/M 1:39:45.8 7:37/M
2 Polish Pavement Pounders New Baltimore MI 119 40 M 2 48:52.8 7:49/M 2 57:18.6 8:22/M 1:46:11.5 8:06/M
3 Team Mouse Macomb MI 127 46 M 3 55:24.2 8:52/M 3 1:22:00.0 11:58/M 2:17:24.3 10:29/M
4 Axalta 1 Mount Clemens MI 125 28 M 4 1:04:28.7 10:19/M 4 1:36:29.0 14:05/M 2:40:57.7 12:17/M


Half Marathon Relay Women's Teams
------------ 1st Leg ------------ ------------ 2nd Leg ------------ Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Pace
1 Double Trouble Macomb MI 113 31 F 2 55:53.7 8:56/M 1 1:02:20.2 9:06/M 1:58:13.9 9:01/M
2 Call me a cab Sterling Heights MI 111 29 F 1 54:20.1 8:42/M 2 1:05:54.3 9:37/M 2:00:14.5 9:11/M
3 Graham Clinton Township MI 605 39 F 3 1:00:36.9 9:42/M 4 1:14:30.9 10:53/M 2:15:07.9 10:19/M
4 DNA Clinton Township MI 154 52 F 6 1:05:29.3 10:29/M 3 1:10:45.6 10:20/M 2:16:15.0 10:24/M
5 The Lorax Macomb MI 131 32 F 5 1:02:40.5 10:02/M 5 1:14:33.8 10:53/M 2:17:14.3 10:29/M
6 running brides Detroit MI 156 30 F 4 1:02:19.9 9:58/M 8 1:40:14.2 14:38/M 2:42:34.1 12:25/M
7 Girls With Goals Riverview MI 139 38 F 9 1:19:24.3 12:42/M 7 1:29:07.4 13:01/M 2:48:31.7 12:52/M
8 Axalta 2 Mount Clemens MI 145 41 F 10 10:52:37.8 **:25/M 6 1:27:38.7 12:48/M 12:20:16.6 56:31/M


Half Marathon Relay Co-Ed Teams
------------ 1st Leg ------------ ------------ 2nd Leg ------------ Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Pace
1 Team St. James Clinton Township MI 129 47 F 1 51:09.9 8:11/M 1 47:06.9 6:53/M 1:38:16.9 7:30/M
2 Fast Blast Clinton Township MI 115 43 F 3 54:15.7 8:41/M 2 52:03.6 7:36/M 1:46:19.4 8:07/M
3 Team Smolenski Macomb MI 135 35 F 4 55:07.4 8:49/M 4 56:53.1 8:18/M 1:52:00.6 8:33/M
4 Better Half Algonac MI 109 57 F 7 1:00:29.1 9:41/M 3 54:52.9 8:01/M 1:55:22.0 8:48/M
5 JJ Fit New Baltimore MI 107 40 F 2 53:58.9 8:38/M 8 1:05:30.1 9:34/M 1:59:29.0 9:07/M
6 Whiskey and Wine Rochester MI 101 41 F 8 1:04:33.1 10:20/M 5 1:02:05.9 9:04/M 2:06:39.0 9:40/M
7 Tay-Rock Port Huron MI 123 57 M 9 1:05:44.1 10:31/M 6 1:02:40.7 9:09/M 2:08:24.9 9:48/M
8 Half crazy Dearborn Heights MI 117 54 M 10 1:07:52.1 10:52/M 7 1:05:20.1 9:32/M 2:13:12.3 10:10/M
9 Porter Power Commerce Township MI 121 46 F 5 56:46.6 9:05/M 12 1:21:17.5 11:52/M 2:18:04.1 10:32/M
10 Minnjoe Runners Mount Clemens MI 105 42 M 6 1:00:12.2 9:38/M 13 1:21:59.1 11:58/M 2:22:11.3 10:51/M
11 Slow Motion Utica MI 143 37 F 13 1:11:29.0 11:26/M 9 1:13:51.6 10:47/M 2:25:20.7 11:06/M
12 Team Pergaine Warren MI 141 30 M 12 1:11:16.2 11:24/M 11 1:19:22.2 11:35/M 2:30:38.5 11:30/M
13 MOCC - OPS Mount Clemens MI 103 33 M 14 1:21:15.2 13:00/M 10 1:15:36.9 11:02/M 2:36:52.2 11:58/M

Mt. Clemens, MI
Provided by Eastside Racing Company

Check out our 2016 Let's Move Festival of Races - Mt. Clemens, Michigan Coverage Page