2016 Wildebeast Races

back to results

Apr. 30, 2016

2016 Wildebeast Races
Flushing, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.



Run Like a Wildebeest
Age Group Results
April 30, 2016
Results By Rotpac Racing Rotpac Racing http://www.rotpac.com

5K Run
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jessi Lindstrom Flushing MI 17 18 20:57.9 6:44/M

Female Masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Colleen Kearney Flushing MI 47 40 24:22.0 7:50/M

Female 12 and under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Anna Alexander Swartz Creek MI 12 56 25:56.8 8:20/M
2 Reagan McBride Flushing MI 10 114 31:10.8 10:01/M
3 Kyleen Bradow Flushing MI 9 115 31:11.4 10:02/M
4 Alexis Waring Flint MI 10 130 32:59.9 10:36/M
5 Lindsay Krampe Flushing MI 9 137 33:22.5 10:44/M
6 Brianna Krampe Flushing MI 10 138 33:23.0 10:44/M
7 Tatum Galbavi Flushing MI 12 158 35:26.5 11:24/M
8 Ava Facundo Mount Morris MI 10 167 36:56.9 11:53/M
9 Taylor Fleury Flushing MI 12 182 39:02.5 12:33/M
10 Sloan Matthews Flushing MI 11 184 39:24.5 12:40/M

Female 13 to 15

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Pendell Linden MI 13 20 21:44.9 6:59/M
2 Paige Allard Flushing MI 13 44 24:55.0 8:01/M
3 Presley Wood Flushing MI 13 73 27:37.2 8:53/M
4 Rebecca Kiser Birch Run MI 14 84 28:55.6 9:18/M
5 Mary Hartmann Flint MI 15 112 31:06.8 10:00/M
6 Makayla Allard Flushing MI 13 122 32:23.3 10:25/M
7 Sutton Bate Flushing MI 14 134 33:09.6 10:40/M
8 Anna Damm Flushing MI 13 204 41:55.2 13:29/M

Female 16 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Alexis Draheim Flushing MI 17 28 22:49.9 7:20/M
2 Piper Wood Flushing MI 16 35 23:51.9 7:40/M
3 Safa Shukairy Flint MI 18 133 33:08.7 10:39/M
4 Annalisa Kiser Birch Run MI 19 150 34:19.8 11:02/M
5 Malinda Saucier Flushing MI 16 221 48:14.8 15:31/M

Female 20 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Taylor Salmon Flushing MI 21 21 21:59.2 7:04/M
2 Paris Wood Flushing MI 23 48 25:19.6 8:08/M
3 Alicia Mattiuzzo Flint MI 21 63 26:39.7 8:34/M
4 Lindsay Bitterman Flushing MI 24 99 30:16.9 9:44/M
5 Olivia Rosencrantz Flushing MI 20 152 34:35.9 11:07/M
6 Kalie Mendrek Auburn Hills MI 24 169 37:21.1 12:01/M
7 Lauren Van Buskirk Flint MI 24 170 37:22.5 12:01/M
8 Alyssa Spangler Flushing MI 23 176 38:04.9 12:14/M
9 Sidney Kiser Birch Run MI 21 179 38:22.6 12:20/M

Female 25 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ashley Mattiuzzo Cadillac MI 29 149 34:14.1 11:00/M
2 Shona Powell Flushing MI 29 161 35:42.3 11:29/M
3 Mallorie Schisler Columbiaville MI 28 171 37:39.1 12:06/M
4 Kylie Krason Flushing MI 26 218 46:34.4 14:58/M
5 Adrienne Roberts Davison MI 28 229 52:19.0 16:49/M

Female 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Cassie Williams Caro MI 30 24 22:08.1 7:07/M
2 Amber Myers Lansing MI 30 36 24:09.1 7:46/M
3 Marie Miarka Flushing MI 33 109 30:45.9 9:53/M
4 Marissa Misura Flint MI 30 110 30:48.2 9:54/M
5 Rachel Warby Fenton MI 32 116 31:13.3 10:02/M
6 Allison Lehr Swartz Creek MI 30 153 34:39.5 11:08/M
7 Hope Block Davison MI 34 154 34:44.6 11:10/M
8 Blair Collins Flushing MI 34 175 37:58.7 12:12/M
9 Leah Morse Flushing MI 32 192 40:45.6 13:06/M
10 Amy Dowd Montrose MI 34 195 41:19.8 13:17/M
11 Kristina Rutkoski Reese MI 32 200 41:33.0 13:22/M
12 Cindie Dulaney Reese MI 34 201 41:33.8 13:22/M

Female 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kelli Perrin Chesaning MI 39 96 29:56.7 9:37/M
2 Jami Fisher Flushing MI 37 100 30:32.8 9:49/M
3 Amber Sammons Flushing MI 39 107 30:40.6 9:52/M
4 Staria Palso Davison MI 37 132 33:05.8 10:38/M
5 Annette Matthews Flushing MI 38 140 33:42.0 10:50/M
6 Lesley Brieger Durand MI 36 157 35:09.8 11:18/M
7 Jeana Brokoff Fenton MI 37 197 41:26.1 13:19/M
8 Tara Sposeto Montrose MI 36 198 41:26.8 13:19/M
9 Tracey Whittey Flushing MI 38 199 41:28.8 13:20/M
10 Amanda Meckstroth Grand Blanc MI 39 205 41:55.9 13:29/M
11 Christina Robbins Flushing MI 38 226 52:05.1 16:45/M
12 Natalie Money Davison MI 36 230 52:20.5 16:50/M

Female 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Suzi Scott Flushing MI 43 41 24:23.2 7:50/M
2 Kelly Craine Davison MI 40 49 25:20.2 8:09/M
3 Tricra Bicego Grand Blanc MI 44 53 25:39.7 8:15/M
4 Cynthia Murphy Flushing MI 43 136 33:18.8 10:42/M
5 Torie Sedlarik Mount Morris MI 41 145 34:02.0 10:57/M
6 Kari Burba Flushing MI 41 168 37:15.3 11:59/M
7 Tara Malin Flint MI 40 172 37:40.2 12:07/M
8 Jessica Fleury Flushing MI 42 183 39:04.9 12:34/M
9 Pat Lindstrom Flushing MI 42 191 40:45.6 13:06/M
10 Dawn Dennis Durand MI 44 209 42:47.0 13:45/M
11 Royann Dunn Swartz Creek MI 40 222 49:09.4 15:48/M

Female 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Leslie Sedlarik Flushing MI 46 65 26:48.3 8:37/M
2 Kathleen Beaubien Flint MI 49 76 28:00.6 9:00/M
3 Tammie Wolf Flushing MI 47 85 29:05.0 9:21/M
4 Natalie Howard Fenton MI 49 86 29:07.3 9:22/M
5 Kathy Edwards Walled Lake MI 47 93 29:39.8 9:32/M
6 Laura Molyneox Flushing MI 46 101 30:34.1 9:50/M
7 Dana House Montrose MI 48 106 30:38.9 9:51/M
8 Lisa Cappelletty Lambertville MI 48 113 31:07.1 10:00/M
9 Jennifer Miller Montrose MI 45 127 32:45.6 10:32/M
10 Lynne Gold Montrose MI 47 128 32:47.7 10:32/M
11 Tammy Kalisek Flint MI 46 135 33:18.6 10:42/M
12 Tammy Bate Flushing MI 45 139 33:40.2 10:50/M
13 Lisa James Genesee MI 45 186 40:29.2 13:01/M
14 Susie Vergos Flushing MI 49 193 40:56.1 13:10/M
15 Maria Feest Grand Blanc MI 49 219 46:42.4 15:01/M
16 Rachael Allen Swartz Creek MI 47 227 52:07.9 16:45/M
17 Teresa Boike Flushing MI 49 231 52:34.8 16:54/M

Female 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Margaret O'Riley Fenton MI 53 78 28:16.4 9:05/M
2 Dawn Swain Davison MI 52 82 28:45.3 9:15/M
3 Michele Detman Flint MI 50 92 29:36.9 9:31/M
4 Jackie Filtz Holly MI 51 103 30:36.5 9:50/M
5 Angela Moore Fenton MI 50 111 30:58.2 9:57/M
6 Kim Pierson Standish MI 50 120 32:01.9 10:18/M
7 Cheryl Pierson Otisville MI 51 124 32:34.2 10:28/M
8 Carol Halligan Davison MI 53 141 33:42.6 10:50/M
9 Lanean Adams Flint MI 51 147 34:08.9 10:59/M
10 Juli Garcia Genesee MI 53 190 40:45.0 13:06/M
11 Rachelle Mausolf Harbor Beach MI 54 207 42:32.3 13:41/M
12 Patricia Vaughn Bay City MI 53 211 44:33.5 14:19/M
13 Nancy Klee Mount Morris MI 51 212 44:34.9 14:20/M
14 Maureen Krason Flushing MI 54 220 46:49.8 15:03/M
15 Tracy McGregor Flushing MI 51 228 52:13.4 16:47/M

Female 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Wanda Handlin Flushing MI 59 50 25:24.7 8:10/M
2 Debi Warby Otisville MI 59 117 31:16.3 10:03/M
3 Ruth Lara Burton MI 55 119 31:26.3 10:06/M
4 Kasey Cronin Flushing MI 56 121 32:11.9 10:21/M
5 Karen Chapman Atlanta MI 55 156 34:49.7 11:12/M
6 Melody Henry Mount Morris MI 57 166 36:52.3 11:51/M
7 Mary Jane Leidal Utica MI 57 188 40:36.2 13:03/M
8 Linda Ewell Montrose MI 55 216 45:26.5 14:37/M

Female 60 to 64

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Dvorak Burton MI 62 55 25:51.9 8:19/M
2 Eva Sanmartini Montrose MI 61 97 29:58.3 9:38/M
3 Victoria Salvador Flint MI 63 105 30:37.7 9:51/M
4 Eve Flynn Mount Morris MI 62 174 37:55.5 12:12/M
5 Diane Ruddy Clio MI 61 196 41:25.7 13:19/M

Female 65 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Janeen Dvorak Corunna MI 65 94 29:54.8 9:37/M
2 Donna Goodroe Flushing MI 65 165 36:51.9 11:51/M
3 Suzanne Karschnick Webberville MI 68 181 38:40.3 12:26/M
4 Sheila Ely Flushing MI 67 210 43:29.0 13:59/M

Female 70 to 74

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jane Frasier Grand Blanc MI 70 160 35:39.6 11:28/M
2 Marilyn Brown Davison MI 73 173 37:44.9 12:08/M
3 Nancy Teel Flint MI 73 232 52:37.6 16:55/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kenny Wall Flushing MI 26 1 17:37.5 5:40/M

Male Masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Dave Leder Lansing MI 40 4 18:29.6 5:57/M

Male 12 and under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Stan Vancamp Swartz Creek MI 17 20:57.7 6:44/M
2 Braeden Tunnicliff Flushing MI 12 23 22:03.0 7:05/M
3 Noah Murphy Flushing MI 12 26 22:31.3 7:14/M
4 Isaiah Rutkoski Reese MI 12 52 25:39.3 8:15/M
5 Anthony Liguori Flushing MI 10 58 25:57.5 8:21/M
6 Michael Cassady Flushing MI 8 126 32:35.3 10:29/M
7 Jason Waring Flint MI 8 131 33:01.2 10:37/M
8 Grant Sedlarik Flushing MI 10 142 33:48.6 10:52/M
9 Elijah Flint Flushing MI 9 148 34:11.8 10:59/M
10 Aj Brieger Durand MI 8 155 34:47.7 11:11/M
11 Declan Matthews Flushing MI 9 185 39:36.1 12:44/M
12 Drew Whittey Flushing MI 9 194 41:13.2 13:15/M
13 Davin Meckstroth Grand Blanc MI 9 206 42:19.0 13:36/M
14 Ck Venkateswaran Flint MI 234 1:05:22.1 21:01/M

Male 13 to 15

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Carter Johnson Flushing MI 14 9 20:04.2 6:27/M
2 Owen Gross Flushing MI 13 12 20:17.6 6:31/M
3 Kaz Goldyn Flushing MI 15 14 20:39.2 6:38/M
4 Nicholas Haley Flushing MI 15 30 23:32.3 7:34/M
5 David Sackrider Clio MI 15 34 23:42.3 7:37/M
6 Jack Ferweda Clio MI 14 37 24:14.4 7:48/M
7 Jacob Kletzka Fenton MI 14 60 26:23.8 8:29/M
8 Brady Miller Montrose MI 13 71 27:26.0 8:49/M
9 Andrew Veith Flushing MI 15 79 28:21.2 9:07/M
10 Tony Stocker Flushing MI 15 118 31:26.1 10:06/M
11 Keegan Maguffee Flint MI 14 123 32:26.9 10:26/M
12 Evan Sayers Flushing MI 14 180 38:31.1 12:23/M
13 Scout Rice Flushing MI 15 217 46:02.4 14:48/M
14 Connor Davenport Flushing MI 13 225 51:49.7 16:40/M

Male 16 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ian Fox Clio MI 18 5 18:48.5 6:03/M
2 Hunter Meinburg Flushing MI 17 10 20:10.3 6:29/M
3 Max Brown Grand Blanc MI 17 11 20:13.0 6:30/M
4 Thomas Beaubien 17 15 20:44.1 6:40/M
5 Spencer Morris Flint MI 17 19 21:31.5 6:55/M
6 Cole Strobel Flushing MI 17 22 22:01.4 7:05/M
7 Nolan Martin Flushing MI 18 29 22:58.3 7:23/M
8 Camerin Miller Montrose MI 16 31 23:32.6 7:34/M
9 Corbin Bate Flushing MI 17 32 23:34.8 7:35/M
10 Loci Stocker Flushing MI 18 42 24:27.4 7:52/M
11 Rene Bernal Flushing MI 19 95 29:56.2 9:37/M
12 David Burkhardt Flushing MI 18 143 33:51.6 10:53/M
13 Brian Spangler Flushing MI 18 177 38:05.6 12:15/M
14 Kyle Schwieman Flushing MI 17 215 45:26.3 14:37/M

Male 20 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Connor Doyle East Lansing MI 22 2 18:09.5 5:50/M
2 Tyler Stawasz Flushing MI 20 81 28:40.9 9:13/M

Male 25 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Patrick Cassady Waterford MI 25 7 19:27.0 6:15/M
2 Sean Pimentel Flushing MI 27 8 19:35.1 6:18/M
3 Andrew Langdon Frankenmuth MI 25 67 27:04.9 8:42/M

Male 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Alex Williams Caro MI 31 3 18:21.6 5:54/M
2 Jonathon Hurst Flushing MI 31 43 24:51.5 7:59/M
3 Juan Vizcarra Flushing MI 31 59 26:03.0 8:23/M
4 Jeremy Powell Flushing MI 30 89 29:29.4 9:29/M
5 Clayton Strobridge Flushing MI 33 159 35:26.7 11:24/M
6 James Young Mount Morris MI 34 224 50:39.5 16:17/M

Male 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Brently Collins Flushing MI 37 16 20:49.4 6:42/M
2 Doug Dunn Swartz Creek MI 39 45 25:06.8 8:04/M
3 Barry Bush Flushing MI 36 57 25:56.9 8:20/M
4 Kurt Ludwig Holly MI 35 62 26:35.1 8:33/M
5 John Gibbons Mount Morris MI 38 77 28:07.0 9:02/M
6 Kevin Waring Flint MI 38 146 34:08.0 10:59/M
7 Salvadoe Barbat Flushing MI 38 213 44:35.5 14:20/M
8 Todd Somers Burt MI 39 223 50:39.4 16:17/M

Male 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 David Manges Flushing MI 44 6 18:54.7 6:05/M
2 Jim Charbauski Grand Rapids MI 40 13 20:22.0 6:33/M
3 Chris Mott Flushing MI 42 27 22:48.6 7:20/M
4 Robert Lane Bloomfield Hills MI 40 33 23:37.3 7:36/M
5 Jason Bradow Flushing MI 40 178 38:17.4 12:19/M

Male 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Sedlarik Flushing MI 46 39 24:15.4 7:48/M
2 Jim Wood Flushing MI 45 46 25:09.9 8:05/M
3 Carmi Edwards Walled Lake MI 48 64 26:43.4 8:35/M
4 Mark Alexander Swartz Creek MI 47 66 26:59.6 8:41/M
5 Glen Chipman Flushing MI 48 72 27:33.8 8:52/M
6 John Sayers Flushing MI 49 87 29:11.1 9:23/M
7 Chuck Warren Linden MI 49 91 29:35.6 9:31/M
8 Doug Maguffee Flint MI 47 129 32:48.8 10:33/M
9 Michael Arceo Flushing MI 47 163 36:14.2 11:39/M
10 Chris Cook Flint MI 48 187 40:32.2 13:02/M

Male 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jeffry Callard Fenton MI 52 25 22:27.3 7:13/M
2 James Swain Davison MI 54 38 24:15.1 7:48/M
3 Michael Burkley Flint MI 54 47 25:14.6 8:07/M
4 Patrick Wooley Grand Blanc MI 50 51 25:35.7 8:14/M
5 Ron White Flushing MI 51 61 26:25.7 8:30/M
6 Rob Buti Plymouth MI 52 68 27:18.1 8:47/M
7 Robert Vogt Grand Blanc MI 53 74 27:37.3 8:53/M
8 Jim Allen Swartz Creek MI 51 108 30:43.6 9:53/M
9 James Pierson Otisville MI 53 125 32:34.3 10:28/M
10 Tracy Lawrence Davison MI 54 144 33:55.3 10:54/M
11 Peter Vergos Flushing MI 52 189 40:42.5 13:05/M
12 William Hawkins Davison MI 51 208 42:34.3 13:41/M
13 Fred Thompson Flushing MI 54 235 1:05:49.1 21:10/M

Male 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Bo Krason Flushing MI 58 75 27:56.2 8:59/M
2 Andrew Griffin Flint MI 57 88 29:16.1 9:25/M
3 Matt Clevenger Flushing MI 56 90 29:35.1 9:31/M
4 Andy Cronin Flushing MI 56 164 36:33.3 11:45/M
5 Sam Crawford Genesee MI 57 233 1:02:56.9 20:14/M

Male 60 to 64

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Steve Medemar Flint MI 62 54 25:46.2 8:17/M
2 Michael Ribaut Flushing MI 61 69 27:18.8 8:47/M
3 Lonnie Rich Clio MI 62 70 27:20.7 8:47/M
4 Thomas Williams Flushing MI 64 83 28:52.2 9:17/M
5 Paul Thompson Flushing MI 60 162 35:42.7 11:29/M
6 Ed Ely Flushing MI 60 202 41:35.4 13:22/M

Male 65 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Larry Derossett Otisville MI 65 104 30:37.7 9:51/M

Male 70 to 74

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 John Carlisle Mount Morris MI 74 80 28:35.3 9:11/M
2 Paul F Martin Flushing MI 70 98 30:03.7 9:40/M

Male 75 to 79

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Richard Wallen Flushing MI 76 102 30:34.5 9:50/M

Male 80 and over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 John Eychleshymer Montrose MI 80 151 34:22.3 11:03/M
2 William Rude Lansing MI 82 203 41:54.9 13:28/M
3 Harrison D. Hensley Pinckney MI 83 214 45:02.7 14:29/M

5K Walk
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Callie Strobel Flushing MI 17 2 31:34.3 10:09/M

Female Masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Deb Topham Mayville MI 63 3 31:36.8 10:10/M

Female 19 and Under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Emma Priem Saginaw MI 18 45 49:13.4 15:50/M
2 Alyssa Holloway Flushing MI 14 79 58:14.4 18:43/M

Female 20 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Cena Dixon Burt MI 29 26 43:45.2 14:04/M
2 Amanda Warson Howell MI 27 57 52:34.2 16:54/M
3 Ashley Rowe Mount Morris MI 23 92 1:00:28.0 19:27/M

Female 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Mary Ludwig Holly MI 34 29 44:26.9 14:17/M

Female 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jessica Malone Swartz Creek MI 38 52 52:02.4 16:44/M
2 Leslie Stevens Flushing MI 38 69 55:24.9 17:49/M
3 Megan Prater Davison MI 37 76 56:43.1 18:14/M
4 Kelly Holloway Flushing MI 35 80 58:15.1 18:44/M
5 Jenelle Vanarsdale Flushing MI 37 96 1:01:36.4 19:48/M
6 Michelle Glick Flint MI 38 98 1:04:46.3 20:50/M

Female 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Melinda Branham Clio MI 44 8 37:28.2 12:03/M
2 Laura Hughes Flint MI 40 19 41:41.8 13:24/M
3 Kari Harber Montrose MI 40 58 52:44.0 16:57/M
4 Sheryl Czerwinski Lapeer MI 43 66 54:13.6 17:26/M
5 Sheryl Ray Otisville MI 44 88 58:54.9 18:56/M
6 Pamelyn Drubin Flushing MI 43 89 58:55.3 18:57/M
7 Sarah Kletzka Fenton MI 40 91 1:00:07.3 19:20/M
8 Amy Schneirla Birch Run MI 43 104 1:11:03.1 22:51/M
9 Dawn Edenburn Burt MI 43 106 1:11:04.4 22:51/M

Female 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Tamitha Taylor Flint MI 48 18 41:35.6 13:22/M
2 Kristin Hayes Flushing MI 45 22 43:09.4 13:52/M
3 Stephanie Rosencrantz Flushing MI 47 23 43:09.4 13:52/M
4 Sheila Smith Otisville MI 48 33 45:25.2 14:36/M
5 Colleen Bueche Orland Park IL 47 42 49:12.1 15:49/M
6 Darcy Bueche Flushing MI 48 44 49:12.8 15:49/M
7 Candice Sheehan Flushing MI 49 48 50:02.0 16:05/M
8 Shelly Miller Flint MI 47 49 50:03.7 16:06/M
9 Shelly Lowery Elmira MI 48 59 52:53.6 17:00/M
10 Colleen Sayers Flushing MI 49 75 56:07.0 18:03/M
11 Kelly Reed Birch Run MI 47 105 1:11:03.8 22:51/M

Female 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Maria Czyzio Flushing MI 50 5 36:22.4 11:42/M
2 Kathryn Sutherland Flint MI 54 20 42:34.7 13:41/M
3 Linda Gilliand Valparaiso IN 53 41 49:02.8 15:46/M
4 Selina Laszlo Howell MI 50 50 50:51.4 16:21/M
5 Jane Starzyk Grand Blanc MI 51 51 51:52.2 16:41/M
6 Jill Jackson Flushing MI 51 54 52:19.0 16:49/M
7 Elizabeth Brooks Swartz Creek MI 54 56 52:27.8 16:52/M
8 Shannon Page 52 63 53:42.7 17:16/M
9 Joanne Krampe Flushing MI 51 67 54:32.6 17:32/M
10 Anita Lattimore Flint MI 54 90 58:55.4 18:57/M
11 Angie Marks Flushing MI 53 97 1:02:58.4 20:15/M
12 Sharyn Thompson Flushing MI 53 101 1:05:49.1 21:10/M

Female 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Sharon Hladik Flushing MI 55 35 46:14.4 14:52/M
2 Lisa Pyne Flushing MI 57 47 49:43.7 15:59/M
3 Cheryl McLeod Flint MI 57 61 53:20.5 17:09/M
4 Lois Carlson Muskegon MI 59 71 55:42.0 17:55/M
5 Connie Wargy Mount Morris MI 58 77 56:43.6 18:14/M
6 Becky Mills Flint MI 58 81 58:32.9 18:49/M
7 Rozanna Pavia Flushing MI 59 82 58:33.0 18:50/M
8 Shannon Murchie Flint MI 58 83 58:34.1 18:50/M
9 Kim Howell Flint MI 57 84 58:39.1 18:52/M
10 Dot Hilla Byron MI 59 94 1:01:11.4 19:40/M

Female 60 to 64

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Diane Jerichow Flushing MI 63 10 38:42.8 12:27/M
2 Marge McLaughlin Flushing MI 61 36 46:59.0 15:06/M
3 Nellie Detwiler Chesaning MI 61 55 52:27.4 16:52/M
4 Sally Stepulkoski Oakley MI 63 64 53:56.2 17:21/M
5 Nancy Gonyea Flushing MI 60 72 55:56.0 17:59/M
6 Sandra Edenburn Clio MI 63 103 1:10:33.2 22:41/M

Female 65 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Rosemary Harrow Flushing MI 66 31 45:17.7 14:34/M
2 Mary Turner Fenton MI 68 37 48:31.3 15:36/M
3 Joretta Roy Flushing MI 66 38 48:31.5 15:36/M
4 Maxine Whitfield Davisburg MI 67 70 55:41.5 17:54/M

Female 70 to 74

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Catherine Rutledge Gladwin MI 70 21 43:03.9 13:51/M
2 Judy Fonger Elmira MI 73 60 52:53.8 17:00/M
3 Carolyn Shumpert Flint MI 74 73 55:59.2 18:00/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jay Marks Mount Pleasant TN 14 1 26:29.6 8:31/M

Male Masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 David Pieper Flushing MI 64 4 35:43.0 11:29/M

Male 19 and Under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Logan Stevens Flushing MI 12 86 58:54.5 18:56/M
2 Andrew Stevens Flushing MI 14 87 58:54.7 18:56/M
3 Alex Damm Flushing MI 15 100 1:05:46.7 21:09/M

Male 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kurt Crittenden Montrose MI 30 27 43:46.2 14:04/M

Male 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Christopher Liberty Mount Morris MI 38 93 1:00:28.2 19:27/M

Male 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Sean Blasius North Branch MI 44 6 36:46.0 11:49/M
2 Steve Branham Clio MI 44 7 36:55.4 11:52/M
3 Robert Drubin Clio MI 44 85 58:54.5 18:56/M

Male 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ken Schneirla Birch Run MI 45 102 1:09:45.0 22:26/M

Male 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jeffery Rumsey Flushing MI 53 24 43:14.5 13:54/M
2 Timothy Elleman Davisburg MI 53 34 45:49.0 14:44/M
3 Brian Gilliand Valparaiso IN 51 40 49:02.3 15:46/M
4 David Jackson Flushing MI 51 53 52:18.2 16:49/M
5 Terry Marks Montrose MI 53 95 1:01:20.3 19:43/M

Male 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 John Baca South Lyon MI 55 25 43:28.0 13:59/M
2 Patrick Hladik Flushing MI 58 30 44:51.0 14:25/M
3 Bruce Gunther Bay City MI 55 39 48:38.6 15:38/M
4 Mark Doerr Flushing MI 59 46 49:42.4 15:59/M
5 Jim Stepulkoski Oakley MI 58 65 54:03.7 17:23/M

Male 60 to 64

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 William Butters Flint MI 62 12 39:18.2 12:38/M
2 Johnny Olsey Clio MI 62 16 40:19.9 12:58/M
3 Joseph Langdon Flushing MI 62 28 44:13.9 14:13/M
4 Norm McLeod Flint MI 61 62 53:20.9 17:09/M
5 Sherwood Warby Mount Morris MI 62 78 56:46.2 18:15/M

Male 65 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Dave Thurston Fowler MI 68 13 39:27.3 12:41/M
2 John Kreutzfeldt Flushing MI 68 14 39:32.5 12:43/M
3 Steven Bnanoslki 66 15 39:40.7 12:45/M
4 Thomas Salvador Flint MI 66 17 41:24.0 13:19/M
5 Marty Jones Swartz Creek MI 67 32 45:20.0 14:35/M
6 Bob Leder Lansing MI 69 68 54:43.5 17:36/M
7 Lakshmi Venkateswaran Flint MI 67 99 1:05:20.6 21:00/M

Male 70 to 74

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Rick McGaw Freeland MI 71 9 37:45.5 12:08/M
2 Robert Davies Flushing MI 73 74 55:59.9 18:00/M

Male 75 to 79

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Wesley Shumpert Flint MI 75 11 38:59.3 12:32/M

Male 80 and over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Wally McLaughlin Flushing MI 83 43 49:12.1 15:49/M

10K
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Alex Dutcher Flint MI 24 4 40:06.1 6:27/M

Female Masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Davis Leach Lapeer MI 52 12 45:02.3 7:14/M

Female 13 to 15

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Shelby Shaughnessy Flushing MI 15 24 49:56.0 8:02/M
2 Megan Jacobs Flushing MI 15 43 55:06.9 8:52/M
3 Madison Haskins Davison MI 14 106 1:11:13.1 11:27/M

Female 16 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Caroline Hunt Flushing MI 17 27 51:07.3 8:13/M
2 Aranda Jabiro Swartz Creek MI 17 76 1:00:54.1 9:47/M

Female 20 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ashley Dupuis Plymouth MI 24 78 1:02:33.2 10:03/M
2 Madison Abeare Flint MI 21 86 1:04:48.1 10:25/M

Female 25 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Janice Matlon Burton MI 26 13 45:37.2 7:20/M
2 Christina Carlson New York NY 27 15 45:58.4 7:23/M
3 Brittany Pimentel Hamtramck MI 29 17 48:13.5 7:45/M
4 Audie Rssian Flushing MI 28 48 56:02.6 9:01/M
5 Rachel Zimmerman Clio MI 28 59 57:54.7 9:19/M
6 Rachel Desimpelare Columbiaville MI 25 83 1:04:14.2 10:20/M

Female 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Stephanie Boggs Bay City MI 32 28 51:21.7 8:15/M
2 Kate Partlow Clio MI 30 30 51:47.1 8:20/M
3 Katherine Kinney Swartz Creek MI 33 44 55:21.6 8:54/M
4 Andrea Alvarez Clio MI 34 56 57:34.1 9:15/M
5 Lauren Rogers Flushing MI 30 63 58:12.1 9:21/M
6 Amy Wendling Swartz Creek MI 34 79 1:02:33.5 10:03/M
7 Jayne West Grand Blanc MI 30 88 1:05:25.5 10:31/M
8 Naycie Linn Grand Blanc MI 33 89 1:05:26.8 10:31/M
9 Nicole Wing Flushing MI 32 102 1:08:53.0 11:04/M

Female 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Springer Swartz Creek MI 38 18 48:37.4 7:49/M
2 Jeannine Sweers Flushing MI 36 21 49:15.2 7:55/M
3 Hillary Trotter Clio MI 37 26 50:30.6 8:07/M
4 Heather Notter Bay City MI 39 38 53:46.2 8:39/M
5 Michelle Falardeau Clio MI 37 46 55:35.9 8:56/M
6 Jennifer Bluhm Flint MI 36 50 56:06.1 9:01/M
7 Kelli Shaver Grand Blanc MI 38 73 1:00:33.3 9:44/M
8 Kimberly Weingartz Fenton MI 35 81 1:03:43.0 10:15/M
9 Shannon White Bay City MI 38 92 1:06:23.9 10:40/M
10 Deanna Ziots Lake Orion MI 36 93 1:06:41.0 10:43/M
11 Nicole Allard Flushing MI 37 104 1:10:15.0 11:18/M
12 Brenda Angliss Flint MI 37 108 1:11:49.6 11:33/M

Female 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kris Barton Flushing MI 44 22 49:27.5 7:57/M
2 Celeste Pettey Howell MI 43 66 58:48.2 9:27/M
3 Erricka Martin Flushing MI 42 72 1:00:13.6 9:41/M
4 Christy White Flushing MI 43 82 1:03:54.4 10:16/M
5 Carol Smiley Grand Blanc MI 41 96 1:07:50.9 10:54/M
6 Christy Aue Flushing MI 40 100 1:08:35.0 11:02/M

Female 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Lavanya Cherukuri Grand Blanc MI 45 36 53:29.3 8:36/M
2 Theresa Reischling Flushing MI 49 57 57:46.2 9:17/M
3 Tammy Stadler Flushing MI 48 65 58:34.3 9:25/M
4 Kim Garr Rochester MI 49 95 1:07:46.2 10:54/M
5 Kate Bailey Flushing MI 49 107 1:11:21.3 11:28/M

Female 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Patsy Phegley Linden MI 51 40 54:01.5 8:41/M
2 Robin Hoeffel Goodrich MI 52 42 54:55.3 8:50/M
3 Julie Gallagher Grand Blanc MI 52 64 58:22.2 9:23/M
4 Becky Benjamin 50 87 1:04:49.4 10:25/M
5 Wendy Dove Swartz Creek MI 51 91 1:06:13.0 10:39/M
6 Bridget Edwards Flint MI 54 105 1:11:03.4 11:25/M

Female 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Trudy Tabor Flint MI 55 58 57:52.9 9:18/M
2 Mary Jane Wrobel Lake Orion MI 58 60 58:02.5 9:20/M
3 Renee Kann Davison MI 57 98 1:08:06.7 10:57/M
4 Sue Boegner Mount Morris MI 58 111 1:36:20.9 15:29/M

Female 60 to 64

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Dona Derossett Otisville MI 64 68 59:48.5 9:37/M
2 Ellen Stewart-Miller Flushing MI 60 85 1:04:28.1 10:22/M
3 Nancy Abeare 61 90 1:06:05.3 10:37/M
4 Susan Scharrer Ruth MI 61 97 1:07:51.8 10:55/M

Female 65 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Marie Thompson Clio MI 66 75 1:00:41.3 9:45/M

Female 75 to 79

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Janet Wallen Flushing MI 75 109 1:14:09.6 11:55/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Bennett Prud'Homme Flint MI 26 1 35:09.1 5:39/M

Male Masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 John Niven Swartz Creek MI 52 5 40:49.2 6:34/M

Male 16 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Owen Smith Flint MI 19 2 36:09.8 5:49/M
2 Hunter Denicolo Flushing MI 17 10 44:44.2 7:12/M

Male 20 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Drew Baker Flushing MI 23 8 43:28.9 6:59/M
2 Joey Hladik Flushing MI 22 9 43:30.5 7:00/M

Male 25 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kyle Selvig Flint MI 29 16 45:58.8 7:23/M
2 Christopher Jones Flint MI 29 101 1:08:47.9 11:04/M

Male 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Christopher Jordan Flint MI 34 6 41:01.9 6:36/M
2 Jeremy Boggs Bay City MI 34 19 48:51.3 7:51/M
3 Nicholas Godlesky Flint MI 32 32 52:32.2 8:27/M
4 John Seibert Clio MI 30 34 53:02.0 8:32/M
5 Ryan Francis Grand Blanc MI 30 84 1:04:15.5 10:20/M

Male 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Springer Swartz Creek MI 35 3 39:33.6 6:22/M
2 Jarrod Miller Flint MI 38 7 43:26.3 6:59/M
3 Michael Hawkins Flushing MI 38 103 1:09:13.7 11:08/M

Male 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Erich Thiel Davison MI 44 20 48:51.7 7:51/M
2 Phil ""puma"" Mata Mount Pleasant MI 44 23 49:45.0 8:00/M
3 Mike Holmes Flushing MI 42 45 55:28.1 8:55/M
4 Jim Kiser Birch Run MI 44 54 56:35.7 9:06/M
5 Aaron Szukhent Flushing MI 44 94 1:07:44.0 10:53/M

Male 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Craig Williams Fenton MI 46 29 51:46.2 8:19/M
2 John Krist II Flint MI 49 31 52:16.3 8:24/M
3 Kevin Wood Flushing MI 49 33 52:39.1 8:28/M
4 Ralph Pettey Howell MI 46 35 53:25.3 8:35/M
5 Bruce Gross Chesaning MI 48 37 53:42.7 8:38/M
6 Everett Centerwall Flint MI 48 55 56:41.6 9:07/M
7 Marty Boike Flushing MI 49 69 1:00:07.8 9:40/M
8 John Walker III Flint MI 49 80 1:02:44.0 10:05/M

Male 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Tim Seeley Davison MI 50 14 45:40.5 7:21/M
2 Jeff Schlicker Standish MI 52 49 56:03.5 9:01/M
3 Paul Streby Flint MI 50 61 58:07.4 9:21/M
4 Bryon Matthews Grand Blanc MI 51 67 59:21.2 9:33/M
5 Michael Wallen Fenton MI 50 77 1:01:48.7 9:56/M

Male 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 David Smith Flushing MI 58 11 44:54.4 7:13/M
2 Richard Hilliard Grand Blanc MI 57 25 50:28.9 8:07/M
3 Joe Langston Flushing MI 59 47 55:39.1 8:57/M
4 Dave Wrobel Lake Orion MI 59 53 56:26.6 9:04/M
5 George Baker Flushing MI 55 62 58:09.7 9:21/M

Male 60 to 64

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Tom Rench Flushing MI 63 41 54:42.8 8:48/M
2 Darrell Mitzel Swartz Creek MI 63 52 56:23.7 9:04/M
3 Jeff Miller Flushing MI 60 70 1:00:08.3 9:40/M

Male 65 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Fred Smith Flint MI 68 39 53:48.0 8:39/M
2 James Partlow Flushing MI 66 71 1:00:10.6 9:40/M
3 Carl Thompson Clio MI 66 74 1:00:41.3 9:45/M

Male 70 to 74

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Tim Giles Flushing MI 71 99 1:08:28.5 11:00/M

Male 75 to 79

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 George Gawthrop Flushing MI 76 51 56:19.9 9:03/M
2 Robert Woolley Lapeer MI 78 110 1:16:02.9 12:13/M




Run Like a Wildebeest
Age Graded Results
April 30, 2016
Results By Rotpac Racing Rotpac Racing http://www.rotpac.com

5K Heavyweight 185-199
Place Name City Bib Age Gender Actual Time Handicap Net Time Percent
1 Larry Martin Flushing MI 2758 M 25:55.6 0.8265 21:25.7 0.6059
2 Dan Veith Flushing MI 4458 M 28:02.7 0.8265 23:10.7 0.5601
3 Anthony Ellis Flushing MI 1252 M 27:55.6 0.8667 24:12.2 0.5364
4 Chris Dicosla Fenton MI 5943 M 27:09.9 0.9270 25:10.9 0.5156
5 Andy House Montrose MI 1957 M 30:38.5 0.8332 25:31.8 0.5085
6 Patrick Murphy Flushing MI 3149 M 31:01.9 0.8868 27:31.1 0.4718
7 Tommy Fiest 5911 M 41:20.3 0.8702 35:58.3 0.3609
5K 200-219
Place Name City Bib Age Gender Actual Time Handicap Net Time Percent
1 Brian Buckley Owosso MI 552 M 23:38.7 0.8667 20:29.6 0.6335
2 Douglas Cash Ann Arbor MI 639 M 21:56.3 0.9538 20:55.5 0.6204
3 Donald Jacot Millington MI 5552 M 26:36.5 0.8667 23:03.7 0.5630
4 David McGregor Flushing MI 2833 M 28:08.2 0.9882 27:48.3 0.4669
5 Steven Kinney Swartz Creek MI 2237 M 32:52.6 0.9672 31:47.9 0.4083
6 Tracy Marks Mount Pleasant TN 2649 M 36:01.3 0.8868 31:56.6 0.4064
5k 220 and over
Place Name City Bib Age Gender Actual Time Handicap Net Time Percent
1 Jeff Heebsh Lambertville MI 1846 M 24:50.6 0.9069 22:31.8 0.5762
2 Theodore Kaloydis Fenton MI 2160 M 39:57.7 0.8131 32:29.6 0.3996
3 Jason Klein Grand Blanc MI 2240 M 35:14.7 0.9471 33:22.9 0.3889
4 Frank Bragg Sr. Hazel Park MI 442 M 35:46.8 0.9337 33:24.5 0.3886
5 Mike Koulchar Brighton MI 2231 M 33:50.2 0.9947 33:39.5 0.3857
6 Dan Allard Flushing MI 40 M 36:04.6 0.9471 34:10.1 0.3800
7 Paul Brieger Durand MI 436 M 35:09.5 0.9734 34:13.4 0.3794
8 Evan Carritti Burton MI 625 M 35:19.2 1.0000 35:19.2 0.3676
9 Derrick Hassell Clio MI 1757 M 46:24.3 0.8332 38:39.9 0.3358
10k 185-199
Place Name City Bib Age Gender Actual Time Handicap Net Time Percent
1 Michael Sack Linden MI 3646 M 45:45.2 0.9192 42:03.4 0.6352
2 Jason McBride Flushing MI 2838 M 48:52.7 0.9769 47:44.9 0.5595
3 Brian Bur Swartz Creek MI 559 M 1:10:12.4 0.8220 57:42.6 0.4629
4 Keith Grady 5253 M 1:09:12.5 0.8669 59:59.8 0.4453
10k 200-219
Place Name City Bib Age Gender Actual Time Handicap Net Time Percent
1 Steven Hackett Flint MI 5355 M 52:04.2 0.8519 44:21.5 0.6023
2 Jeremy Bissett Jenison MI 237 M 54:15.6 0.9822 53:17.7 0.5013
3 Keith Verellen White Lake MI 4443 M 1:06:24.1 0.9417 1:02:31.8 0.4273
4 Nathan Shue Flint MI 3848 M 1:12:17.8 0.9043 1:05:22.6 0.4086
10k 220 and Over
Place Name City Bib Age Gender Actual Time Handicap Net Time Percent
1 Terry Bate Flushing MI 244 M 56:02.9 0.9342 52:21.7 0.5102
2 Scott Eickholt Flushing MI 1239 M 54:18.5 0.9708 52:43.3 0.5067
3 Christopher Weingartz Fenton MI 4532 M 55:22.1 0.9984 55:16.8 0.4833
4 Stewart Miller Flint MI 3052 M 1:04:40.5 0.8743 56:32.7 0.4725
5 Mike O'Connor Waterford MI 3145 M 1:03:27.3 0.9267 58:48.2 0.4543
6 Drake Shaver Grand Blanc MI 3846 M 1:05:07.5 0.9192 59:51.8 0.4463
7 Chris Roney Flushing MI 3437 M 1:05:09.7 0.9822 1:04:00.1 0.4174
8 Scott Edmonds Grand Blanc MI 1143 M 1:10:43.4 0.9417 1:06:36.0 0.4011

Flushing, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.