2016 Striders 5K and 10 Miler

back to results

Apr. 23, 2016

2016 Striders 5K and 10 Miler
Grand Rapids, MI
Provided by Michiana Timing


Striders 10 Miler and 5K

Age Group Results

April 23, 2016

Results by Michiana Timing www.michianatiming.com

5K Men: Top Finishers 1-12 20-24 25-29 30-34 35-39 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74 75-79
5K Women: Top Finishers 13-15 16-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
10M Men: Top Finishers 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 75-79
10M Women: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

5K

Top
Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Dood Grand Rapids 204 51 7 20:18.0 4:04/K
Top
Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jill Evers-Bowers Kent City 206 49 12 22:32.2 4:30/K
Top
Female 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sophie Barkel Byron Center 241 13 35 30:16.1 6:03/K
Top
Female 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rachel Gohn Allendale 210 18 8 20:27.2 4:05/K
Top
Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melissa Kacos Grand Rapids 214 27 25 26:39.5 5:20/K
2 Rose Colucci Livonia 203 27 33 29:59.3 6:00/K
3 Sarah Rosema Wyoming 248 29 40 33:12.8 6:38/K
4 Julia Key Holland 217 28 45 35:29.9 7:06/K
5 Ashley Vandyken Wyoming 238 27 49 37:16.9 7:27/K
Top
Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Danielle Nye Ada 225 30 11 21:08.9 4:14/K
2 Shay Luptowski Comstock Park 220 30 36 30:24.3 6:05/K
3 Jenny Steffens Comstock Park 245 33 37 30:46.2 6:09/K
4 Kacie Burns Grandville 202 30 42 33:30.4 6:42/K
Top
Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Roxane Kippen Grand Rapids MI 219 39 15 24:05.7 4:49/K
Top
Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kendra Townsend Grandville 246 43 21 25:28.0 5:06/K
2 Holly Visser Hudsonville MI 243 42 22 26:26.3 5:17/K
3 Jodie Barkel Byron Center 242 43 31 29:31.9 5:54/K
Top
Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Janice Grammatico Grandville 211 48 28 27:43.9 5:33/K
Top
Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carol Kasprowicz Wyoming MI 216 54 23 26:38.8 5:20/K
2 Nancy Nahikian Allegan 224 53 44 34:05.6 6:49/K
Top
Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carol Griffin Grand Rapids 212 57 16 25:09.7 5:02/K
2 Jan TenKate S 236 55 26 27:23.8 5:29/K
3 Denise Stebbins S 234 58 29 27:53.0 5:35/K
4 Sandra Kacos Grandville 215 58 43 33:30.8 6:42/K
Top
Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tamara Steil Grandville MI 235 61 27 27:24.2 5:29/K
Top
Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carla Schut XS MI 232 67 50 46:19.0 9:16/K
Top
Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Zachariah Vruwink Hudsonville 239 23 1 17:35.6 3:31/K
Top
Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brian Fahey XL MI 208 47 3 18:33.9 3:43/K
Top
Male 7 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alex Fahey L 207 12 10 20:44.9 4:09/K
2 Anthony Palmer Grand Rapids 226 11 32 29:32.4 5:54/K
Top
Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brad Mueller Allendale 222 21 5 19:40.9 3:56/K
2 Blake DeBoer Hudsonville 244 24 9 20:38.9 4:08/K
Top
Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Key Holland 218 28 46 35:30.2 7:06/K
Top
Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andy Roersma East Grand Rapids 229 30 4 18:45.7 3:45/K
2 John Pauley Grand Rapids MI 227 30 6 19:44.8 3:57/K
3 Christopher Harris Hudsonville 213 34 20 25:22.4 5:04/K
4 Nicholas Brady Grand Rapids 200 31 39 31:57.6 6:23/K
5 Chris Rosema Wyoming 249 32 41 33:12.9 6:38/K
Top
Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ben Foreman Kentwood MI 247 37 2 17:52.0 3:34/K
Top
Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Greg Erny Grand Rapids 205 46 14 23:46.9 4:45/K
Top
Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike Gillman Grand Rapids 209 53 30 28:46.9 5:45/K
2 Mike Salmon XXL MI 230 51 34 30:03.0 6:01/K
Top
Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paul Raynes Richland 228 58 13 23:07.3 4:37/K
2 Bob Schultz Grand Rapids 231 59 18 25:12.2 5:02/K
3 William McInnis XL 221 59 19 25:16.8 5:03/K
4 Mike Townsend Holland 237 55 24 26:39.0 5:20/K
Top
Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bob Shaffer E Grand Rapids 233 63 17 25:11.0 5:02/K
Top
Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matt Britton Rothbury MI 201 71 38 30:49.1 6:10/K
2 Jim Johnson Grand Rapids 250 70 47 35:32.0 7:06/K
Top
Male 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Roger Mulder Holland MI 223 76 48 36:38.5 7:20/K

10M

Top
Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Laura Cooper Kent City 17 55 19 1:06:39.5 6:40/M
2 Elaine Sheikh East Lansing MI 94 22 20 1:07:12.2 6:43/M
3 Lindsey Lilley Grand Rapids 63 29 23 1:08:27.1 6:51/M
Top
Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nancy Kocsis 58 50 34 1:14:15.4 7:26/M
2 Heidi Drallos Commerce 126 53 35 1:14:32.6 7:27/M
3 Sharon Carr 14 52 64 1:24:46.3 8:29/M
Top
Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 KENDRA SMITH Grand Rapids 127 23 50 1:20:31.4 8:03/M
2 Camille Isenga 49 23 75 1:28:46.5 8:53/M
3 Abby Carlson S 12 23 85 1:31:26.6 9:09/M
4 Emily Hubbard Grand Rapids 46 24 91 1:33:51.5 9:23/M
Top
Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Meghan Peters 77 28 43 1:17:26.8 7:45/M
2 Jessica Pawloski Byron Center 76 28 44 1:17:39.0 7:46/M
3 Hilary Lapham Rockford 62 28 47 1:19:41.5 7:58/M
4 Courtney Babcock Byron Center 1 25 53 1:21:19.9 8:08/M
5 Mallory Buth Grand Rapids 10 26 81 1:30:28.8 9:03/M
6 Amber Kaminsky Walker 53 26 120 1:46:36.5 10:40/M
7 Ashley Gist Holland 35 27 131 2:03:30.1 12:21/M
Top
Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Danielle Eerdmans Grandville 114 30 57 1:22:02.1 8:12/M
2 Erin Miller Grand Rapids 69 32 61 1:23:25.1 8:21/M
3 Lisa Vandermolen Wyoming 105 33 62 1:23:40.3 8:22/M
4 Sheri Camp Holland 11 34 76 1:29:27.5 8:57/M
5 LeAnn Madden 64 34 89 1:33:03.5 9:18/M
6 Tasha Michalak Marne 68 34 102 1:36:58.2 9:42/M
7 Susan Kloosterhouse Ravenna 57 32 103 1:36:58.5 9:42/M
8 Linda Quist Wyoming 79 34 109 1:42:23.8 10:14/M
9 Aleya Raterman Grandville 80 34 110 1:42:24.2 10:14/M
10 Katie Fox Jenison 29 30 116 1:45:29.9 10:33/M
11 Michelle Schmitt Grand Rapids 91 34 121 1:48:34.4 10:51/M
Top
Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Susanna Johnston Grand Rapids 51 37 87 1:32:56.4 9:18/M
2 Kari Stuart Grand Rapids 100 38 88 1:32:56.4 9:18/M
Top
Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Heather Ott Grandville 73 40 69 1:26:29.2 8:39/M
2 Toni Dixon Cutlerville 138 44 95 1:34:36.5 9:28/M
3 Amanda Forrest Grand Rapids 28 43 111 1:42:45.6 10:17/M
Top
Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brooke Breeding Grand Rapids 132 46 90 1:33:28.6 9:21/M
2 Lisa Dupuis Alto 25 47 99 1:35:13.1 9:31/M
3 Patty Horvath Jenison 120 46 107 1:40:46.0 10:05/M
4 Wendy Burns-ardolino Walker 9 48 119 1:46:30.6 10:39/M
5 Janet Dekkinga Hudsonville 20 46 125 1:51:25.5 11:09/M
6 Mary Holwerda Grandville 45 48 126 1:54:13.6 11:25/M
Top
Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Margaret Fredrick Holland 30 53 78 1:29:37.0 8:58/M
2 Evie Powers Grand Rapids MI 78 52 92 1:33:59.2 9:24/M
3 Marianne Maxim Grand Rapids 66 52 106 1:40:45.9 10:05/M
4 Darlene Reimann Troy 81 52 114 1:44:09.7 10:25/M
5 Garnet Lewis Saugatuck 130 54 124 1:49:13.3 10:55/M
6 Lecia Selzer Lowell 92 52 128 1:59:33.1 11:57/M
Top
Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kindy Segovia Spring Lake 123 56 82 1:31:02.9 9:06/M
2 Martha Irwin Grand Rapids 48 56 86 1:32:05.7 9:13/M
3 Jean Farrell Wayland 118 56 130 2:03:00.0 12:18/M
4 Nancy Sutterfield Ravenna 101 58 132 2:03:30.9 12:21/M
Top
Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paula Bont M 4 61 105 1:40:06.6 10:01/M
2 Joan Darrell Kalamazoo 41 63 127 1:56:12.2 11:37/M
Top
Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathy Keller 56 69 101 1:35:58.5 9:36/M
2 Suzanne Kozloski Grand Rapids 60 66 108 1:41:25.2 10:09/M
3 Susan Merizon Grand Rapids 67 67 129 1:59:33.3 11:57/M
Top
Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nicholas Stanko Ann Arbor 99 35 1 51:45.5 5:11/M
2 Ian Hancke Holt 40 25 2 54:24.3 5:26/M
3 Josh Miller 70 32 3 57:49.8 5:47/M
Top
Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 J Lindsey Dood Grand Rapids 23 51 5 59:03.0 5:54/M
2 Matt Smith Zeeland 129 41 7 1:00:54.4 6:05/M
3 Jon Luurtsema Alto MI 133 50 14 1:05:11.7 6:31/M
Top
Male 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kirk Dickson Rockford 21 19 4 58:33.7 5:51/M
2 Phillip Dommisse Byron Center 22 17 13 1:04:18.9 6:26/M
Top
Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Grant Cook 16 22 11 1:02:55.1 6:18/M
2 Brad Heintzelman Grand Rapids MI 43 20 30 1:10:49.8 7:05/M
3 Brice Freeman Grandville 31 24 41 1:16:29.7 7:39/M
4 William Ellermets 26 21 97 1:34:36.9 9:28/M
Top
Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 DAVID TAYLOR Wyoming 125 29 24 1:08:50.6 6:53/M
2 Jason Townsend Kentwood 103 28 29 1:10:30.1 7:03/M
3 Rocky Babcock Byron Center 2 28 52 1:20:38.2 8:04/M
4 David Vankampen Grand Rapids 106 28 72 1:27:12.3 8:43/M
Top
Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tim Kragt Hudsonville 61 31 9 1:01:29.8 6:09/M
2 Adam Ringnalda Caledonia 83 31 16 1:05:52.4 6:35/M
3 Robert Roper Grand Rapids 87 32 28 1:09:38.5 6:58/M
4 Marcus Ringnalda Caledonia 131 33 31 1:12:15.5 7:14/M
5 Matt Lapham Rockford 113 30 45 1:18:34.3 7:51/M
6 Adam Russo M 89 31 59 1:22:30.0 8:15/M
7 Jeffrey Ballard 3 33 60 1:22:45.8 8:17/M
8 Mark Tenhaken Holland 102 34 93 1:34:35.7 9:28/M
9 Chuck Commeret Zeeland 15 33 94 1:34:35.8 9:28/M
10 Chris Kaminsky Walker 54 30 113 1:43:12.6 10:19/M
Top
Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Aaron Zuelke Nunica 111 39 6 1:00:49.2 6:05/M
2 Greg Rotman Hudsonville 88 37 8 1:01:04.0 6:06/M
3 Matt Sicilia Gr MI 95 37 10 1:02:30.8 6:15/M
4 James Grosse Zeeland 39 36 12 1:03:06.8 6:19/M
5 Eric Ringnalda Rockford 84 35 17 1:05:57.3 6:36/M
6 Dan Aupperlee Grand Rapids 121 39 25 1:08:58.7 6:54/M
7 Matt Vanwyhe Grandville 107 37 39 1:15:17.1 7:32/M
Top
Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Scott Belland Grand Rapids 117 42 15 1:05:22.6 6:32/M
2 Ken Sremba Grand Rapids 98 41 36 1:14:34.9 7:27/M
3 Steve Roach Jenison 86 42 38 1:15:09.2 7:31/M
4 Brandon Marihugh Wayland MI 65 42 65 1:24:59.4 8:30/M
5 David Saintandre Wyoming MI 90 41 66 1:25:06.3 8:31/M
6 Thomas Vanbennekom Grand Rapids 104 43 67 1:25:09.3 8:31/M
7 Daniel Graeber Grand Rapids 36 42 68 1:25:58.0 8:36/M
8 Trevor Gildersleeve Hudsonville MI 115 42 70 1:26:29.5 8:39/M
9 Michael Westerlund Muskegon MI 116 40 84 1:31:26.5 9:09/M
10 Mark Walraven Zeeland 108 41 98 1:34:48.9 9:29/M
Top
Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike Haverclink Hudsonville 112 49 22 1:08:23.9 6:50/M
2 Jeff Johnson Caledonia 50 45 26 1:09:05.6 6:55/M
3 Jeff Hartford Byron Center 42 47 32 1:14:07.8 7:25/M
4 Pete Haverkamp Hudsonville MI 122 45 33 1:14:11.9 7:25/M
5 Brian Groendyk L 38 49 63 1:24:01.8 8:24/M
Top
Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dennis Squibb M 97 50 18 1:06:10.3 6:37/M
2 John Judnich Belmont 52 51 21 1:07:45.3 6:47/M
3 Joe Hulsebus Kalamazoo 47 52 27 1:09:36.7 6:58/M
4 Ed Bowen Alto 6 51 49 1:19:58.5 8:00/M
5 Todd Brown Alto 7 51 54 1:21:21.1 8:08/M
6 Matthew Reimann Troy 82 53 56 1:21:49.8 8:11/M
7 Dave Oosterman Grandville MI 72 53 77 1:29:27.8 8:57/M
8 Brian Carlson L 13 54 96 1:34:36.9 9:28/M
9 Mike Gapp Allegan 32 54 100 1:35:47.6 9:35/M
10 Alejandro Ramos Rockford MI 136 51 123 1:49:06.5 10:55/M
Top
Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wayne Wilson Ada 124 55 37 1:15:00.8 7:30/M
2 Thomas Geelhoed Grand Rapids 34 58 40 1:15:36.5 7:34/M
3 John Imu 135 59 42 1:16:41.2 7:40/M
4 Ed Spier Norton Shores 96 56 55 1:21:29.4 8:09/M
5 Steven Waring Big Rapids 109 57 58 1:22:05.1 8:13/M
6 JAMES SMITH Grand Rapids 128 59 73 1:28:26.3 8:51/M
7 Michael Sheehan Hudsonville 93 58 74 1:28:34.0 8:51/M
8 Thomas Kohl Caledonia 59 59 117 1:45:42.2 10:34/M
9 Don Kern Grand Rapids 134 59 122 1:49:00.4 10:54/M
Top
Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ken Deback Grand Rapids 19 64 48 1:19:46.8 7:59/M
2 Ronald Finkler 27 60 51 1:20:33.0 8:03/M
3 Lester Ott Grandville 74 63 71 1:26:31.0 8:39/M
Top
Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Garry Ringnalda Alto 85 65 46 1:18:52.9 7:53/M
2 Allen Karsten XL 55 66 79 1:29:51.4 8:59/M
3 Tom Henson Zeeland 44 66 80 1:29:51.9 8:59/M
4 Bill Garrity Glenn 33 67 83 1:31:14.4 9:07/M
5 Jim Brorrhof Grand Rapids 119 66 104 1:37:45.8 9:47/M
6 William Bont L 5 69 115 1:44:49.7 10:29/M
7 Duane Droge 24 67 118 1:46:09.6 10:37/M
8 Bill Manning Rockford 137 66 133 2:08:24.2 12:50/M
Top
Male 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paul Greshaw Grandville MI 37 75 112 1:43:01.2 10:18/M




Striders 10 Miler and 5K

Overall Finish List

April 23, 2016

Results by Michiana Timing www.michianatiming.com
10M
5K

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Zachariah Vruwink Hudsonville 239 23 M 1 Top Fin 17:35.6 3:31/K
2 Ben Foreman Kentwood MI 247 37 M 1 35-39 17:52.0 3:34/K
3 Brian Fahey XL MI 208 47 M 1 Top Fin 18:33.9 3:43/K
4 Andy Roersma East Grand Rapids 229 30 M 1 30-34 18:45.7 3:45/K
5 Brad Mueller Allendale 222 21 M 1 20-24 19:40.9 3:56/K
6 John Pauley Grand Rapids MI 227 30 M 2 30-34 19:44.8 3:57/K
7 Lisa Dood Grand Rapids 204 51 F 1 Top Fin 20:18.0 4:04/K
8 Rachel Gohn Allendale 210 18 F 1 16-19 20:27.2 4:05/K
9 Blake DeBoer Hudsonville 244 24 M 2 20-24 20:38.9 4:08/K
10 Alex Fahey L 207 12 M 1 1-12 20:44.9 4:09/K
11 Danielle Nye Ada 225 30 F 1 30-34 21:08.9 4:14/K
12 Jill Evers-Bowers Kent City 206 49 F 1 Top Fin 22:32.2 4:30/K
13 Paul Raynes Richland 228 58 M 1 55-59 23:07.3 4:37/K
14 Greg Erny Grand Rapids 205 46 M 1 45-49 23:46.9 4:45/K
15 Roxane Kippen Grand Rapids MI 219 39 F 1 35-39 24:05.7 4:49/K
16 Carol Griffin Grand Rapids 212 57 F 1 55-59 25:09.7 5:02/K
17 Bob Shaffer E Grand Rapids 233 63 M 1 60-64 25:11.0 5:02/K
18 Bob Schultz Grand Rapids 231 59 M 2 55-59 25:12.2 5:02/K
19 William McInnis XL 221 59 M 3 55-59 25:16.8 5:03/K
20 Christopher Harris Hudsonville 213 34 M 3 30-34 25:22.4 5:04/K
21 Kendra Townsend Grandville 246 43 F 1 40-44 25:28.0 5:06/K
22 Holly Visser Hudsonville MI 243 42 F 2 40-44 26:26.3 5:17/K
23 Carol Kasprowicz Wyoming MI 216 54 F 1 50-54 26:38.8 5:20/K
24 Mike Townsend Holland 237 55 M 4 55-59 26:39.0 5:20/K
25 Melissa Kacos Grand Rapids 214 27 F 1 25-29 26:39.5 5:20/K
26 Jan TenKate S 236 55 F 2 55-59 27:23.8 5:29/K
27 Tamara Steil Grandville MI 235 61 F 1 60-64 27:24.2 5:29/K
28 Janice Grammatico Grandville 211 48 F 1 45-49 27:43.9 5:33/K
29 Denise Stebbins S 234 58 F 3 55-59 27:53.0 5:35/K
30 Mike Gillman Grand Rapids 209 53 M 1 50-54 28:46.9 5:45/K
31 Jodie Barkel Byron Center 242 43 F 3 40-44 29:31.9 5:54/K
32 Anthony Palmer Grand Rapids 226 11 M 2 1-12 29:32.4 5:54/K
33 Rose Colucci Livonia 203 27 F 2 25-29 29:59.3 6:00/K
34 Mike Salmon XXL MI 230 51 M 2 50-54 30:03.0 6:01/K
35 Sophie Barkel Byron Center 241 13 F 1 13-15 30:16.1 6:03/K
36 Shay Luptowski Comstock Park 220 30 F 2 30-34 30:24.3 6:05/K
37 Jenny Steffens Comstock Park 245 33 F 3 30-34 30:46.2 6:09/K
38 Matt Britton Rothbury MI 201 71 M 1 70-74 30:49.1 6:10/K
39 Nicholas Brady Grand Rapids 200 31 M 4 30-34 31:57.6 6:23/K
40 Sarah Rosema Wyoming 248 29 F 3 25-29 33:12.8 6:38/K
41 Chris Rosema Wyoming 249 32 M 5 30-34 33:12.9 6:38/K
42 Kacie Burns Grandville 202 30 F 4 30-34 33:30.4 6:42/K
43 Sandra Kacos Grandville 215 58 F 4 55-59 33:30.8 6:42/K
44 Nancy Nahikian Allegan 224 53 F 2 50-54 34:05.6 6:49/K
45 Julia Key Holland 217 28 F 4 25-29 35:29.9 7:06/K
46 Kevin Key Holland 218 28 M 1 25-29 35:30.2 7:06/K
47 Jim Johnson Grand Rapids 250 70 M 2 70-74 35:32.0 7:06/K
48 Roger Mulder Holland MI 223 76 M 1 75-79 36:38.5 7:20/K
49 Ashley Vandyken Wyoming 238 27 F 5 25-29 37:16.9 7:27/K
50 Carla Schut XS MI 232 67 F 1 65-69 46:19.0 9:16/K
Top
10M

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Nicholas Stanko Ann Arbor 99 35 M 1 Top Fin 51:45.5 5:11/M
2 Ian Hancke Holt 40 25 M 2 Top Fin 54:24.3 5:26/M
3 Josh Miller 70 32 M 3 Top Fin 57:49.8 5:47/M
4 Kirk Dickson Rockford 21 19 M 1 16-19 58:33.7 5:51/M
5 J Lindsey Dood Grand Rapids 23 51 M 1 Top Fin 59:03.0 5:54/M
6 Aaron Zuelke Nunica 111 39 M 1 35-39 1:00:49.2 6:05/M
7 Matt Smith Zeeland 129 41 M 2 Top Fin 1:00:54.4 6:05/M
8 Greg Rotman Hudsonville 88 37 M 2 35-39 1:01:04.0 6:06/M
9 Tim Kragt Hudsonville 61 31 M 1 30-34 1:01:29.8 6:09/M
10 Matt Sicilia Gr MI 95 37 M 3 35-39 1:02:30.8 6:15/M
11 Grant Cook 16 22 M 1 20-24 1:02:55.1 6:18/M
12 James Grosse Zeeland 39 36 M 4 35-39 1:03:06.8 6:19/M
13 Phillip Dommisse Byron Center 22 17 M 2 16-19 1:04:18.9 6:26/M
14 Jon Luurtsema Alto MI 133 50 M 3 Top Fin 1:05:11.7 6:31/M
15 Scott Belland Grand Rapids 117 42 M 1 40-44 1:05:22.6 6:32/M
16 Adam Ringnalda Caledonia 83 31 M 2 30-34 1:05:52.4 6:35/M
17 Eric Ringnalda Rockford 84 35 M 5 35-39 1:05:57.3 6:36/M
18 Dennis Squibb M 97 50 M 1 50-54 1:06:10.3 6:37/M
19 Laura Cooper Kent City 17 55 F 1 Top Fin 1:06:39.5 6:40/M
20 Elaine Sheikh East Lansing MI 94 22 F 2 Top Fin 1:07:12.2 6:43/M
21 John Judnich Belmont 52 51 M 2 50-54 1:07:45.3 6:47/M
22 Mike Haverclink Hudsonville 112 49 M 1 45-49 1:08:23.9 6:50/M
23 Lindsey Lilley Grand Rapids 63 29 F 3 Top Fin 1:08:27.1 6:51/M
24 DAVID TAYLOR Wyoming 125 29 M 1 25-29 1:08:50.6 6:53/M
25 Dan Aupperlee Grand Rapids 121 39 M 6 35-39 1:08:58.7 6:54/M
26 Jeff Johnson Caledonia 50 45 M 2 45-49 1:09:05.6 6:55/M
27 Joe Hulsebus Kalamazoo 47 52 M 3 50-54 1:09:36.7 6:58/M
28 Robert Roper Grand Rapids 87 32 M 3 30-34 1:09:38.5 6:58/M
29 Jason Townsend Kentwood 103 28 M 2 25-29 1:10:30.1 7:03/M
30 Brad Heintzelman Grand Rapids MI 43 20 M 2 20-24 1:10:49.8 7:05/M
31 Marcus Ringnalda Caledonia 131 33 M 4 30-34 1:12:15.5 7:14/M
32 Jeff Hartford Byron Center 42 47 M 3 45-49 1:14:07.8 7:25/M
33 Pete Haverkamp Hudsonville MI 122 45 M 4 45-49 1:14:11.9 7:25/M
34 Nancy Kocsis 58 50 F 1 Top Fin 1:14:15.4 7:26/M
35 Heidi Drallos Commerce 126 53 F 2 Top Fin 1:14:32.6 7:27/M
36 Ken Sremba Grand Rapids 98 41 M 2 40-44 1:14:34.9 7:27/M
37 Wayne Wilson Ada 124 55 M 1 55-59 1:15:00.8 7:30/M
38 Steve Roach Jenison 86 42 M 3 40-44 1:15:09.2 7:31/M
39 Matt Vanwyhe Grandville 107 37 M 7 35-39 1:15:17.1 7:32/M
40 Thomas Geelhoed Grand Rapids 34 58 M 2 55-59 1:15:36.5 7:34/M
41 Brice Freeman Grandville 31 24 M 3 20-24 1:16:29.7 7:39/M
42 John Imu 135 59 M 3 55-59 1:16:41.2 7:40/M
43 Meghan Peters 77 28 F 1 25-29 1:17:26.8 7:45/M
44 Jessica Pawloski Byron Center 76 28 F 2 25-29 1:17:39.0 7:46/M
45 Matt Lapham Rockford 113 30 M 5 30-34 1:18:34.3 7:51/M
46 Garry Ringnalda Alto 85 65 M 1 65-69 1:18:52.9 7:53/M
47 Hilary Lapham Rockford 62 28 F 3 25-29 1:19:41.5 7:58/M
48 Ken Deback Grand Rapids 19 64 M 1 60-64 1:19:46.8 7:59/M
49 Ed Bowen Alto 6 51 M 4 50-54 1:19:58.5 8:00/M
50 KENDRA SMITH Grand Rapids 127 23 F 1 20-24 1:20:31.4 8:03/M
51 Ronald Finkler 27 60 M 2 60-64 1:20:33.0 8:03/M
52 Rocky Babcock Byron Center 2 28 M 3 25-29 1:20:38.2 8:04/M
53 Courtney Babcock Byron Center 1 25 F 4 25-29 1:21:19.9 8:08/M
54 Todd Brown Alto 7 51 M 5 50-54 1:21:21.1 8:08/M
55 Ed Spier Norton Shores 96 56 M 4 55-59 1:21:29.4 8:09/M
56 Matthew Reimann Troy 82 53 M 6 50-54 1:21:49.8 8:11/M
57 Danielle Eerdmans Grandville 114 30 F 1 30-34 1:22:02.1 8:12/M
58 Steven Waring Big Rapids 109 57 M 5 55-59 1:22:05.1 8:13/M
59 Adam Russo M 89 31 M 6 30-34 1:22:30.0 8:15/M
60 Jeffrey Ballard 3 33 M 7 30-34 1:22:45.8 8:17/M
61 Erin Miller Grand Rapids 69 32 F 2 30-34 1:23:25.1 8:21/M
62 Lisa Vandermolen Wyoming 105 33 F 3 30-34 1:23:40.3 8:22/M
63 Brian Groendyk L 38 49 M 5 45-49 1:24:01.8 8:24/M
64 Sharon Carr 14 52 F 3 Top Fin 1:24:46.3 8:29/M
65 Brandon Marihugh Wayland MI 65 42 M 4 40-44 1:24:59.4 8:30/M
66 David Saintandre Wyoming MI 90 41 M 5 40-44 1:25:06.3 8:31/M
67 Thomas Vanbennekom Grand Rapids 104 43 M 6 40-44 1:25:09.3 8:31/M
68 Daniel Graeber Grand Rapids 36 42 M 7 40-44 1:25:58.0 8:36/M
69 Heather Ott Grandville 73 40 F 1 40-44 1:26:29.2 8:39/M
70 Trevor Gildersleeve Hudsonville MI 115 42 M 8 40-44 1:26:29.5 8:39/M
71 Lester Ott Grandville 74 63 M 3 60-64 1:26:31.0 8:39/M
72 David Vankampen Grand Rapids 106 28 M 4 25-29 1:27:12.3 8:43/M
73 JAMES SMITH Grand Rapids 128 59 M 6 55-59 1:28:26.3 8:51/M
74 Michael Sheehan Hudsonville 93 58 M 7 55-59 1:28:34.0 8:51/M
75 Camille Isenga 49 23 F 2 20-24 1:28:46.5 8:53/M
76 Sheri Camp Holland 11 34 F 4 30-34 1:29:27.5 8:57/M
77 Dave Oosterman Grandville MI 72 53 M 7 50-54 1:29:27.8 8:57/M
78 Margaret Fredrick Holland 30 53 F 1 50-54 1:29:37.0 8:58/M
79 Allen Karsten XL 55 66 M 2 65-69 1:29:51.4 8:59/M
80 Tom Henson Zeeland 44 66 M 3 65-69 1:29:51.9 8:59/M
81 Mallory Buth Grand Rapids 10 26 F 5 25-29 1:30:28.8 9:03/M
82 Kindy Segovia Spring Lake 123 56 F 1 55-59 1:31:02.9 9:06/M
83 Bill Garrity Glenn 33 67 M 4 65-69 1:31:14.4 9:07/M
84 Michael Westerlund Muskegon MI 116 40 M 9 40-44 1:31:26.5 9:09/M
85 Abby Carlson S 12 23 F 3 20-24 1:31:26.6 9:09/M
86 Martha Irwin Grand Rapids 48 56 F 2 55-59 1:32:05.7 9:13/M
87 Susanna Johnston Grand Rapids 51 37 F 1 35-39 1:32:56.4 9:18/M
88 Kari Stuart Grand Rapids 100 38 F 2 35-39 1:32:56.4 9:18/M
89 LeAnn Madden 64 34 F 5 30-34 1:33:03.5 9:18/M
90 Brooke Breeding Grand Rapids 132 46 F 1 45-49 1:33:28.6 9:21/M
91 Emily Hubbard Grand Rapids 46 24 F 4 20-24 1:33:51.5 9:23/M
92 Evie Powers Grand Rapids MI 78 52 F 2 50-54 1:33:59.2 9:24/M
93 Mark Tenhaken Holland 102 34 M 8 30-34 1:34:35.7 9:28/M
94 Chuck Commeret Zeeland 15 33 M 9 30-34 1:34:35.8 9:28/M
95 Toni Dixon Cutlerville 138 44 F 2 40-44 1:34:36.5 9:28/M
96 Brian Carlson L 13 54 M 8 50-54 1:34:36.9 9:28/M
97 William Ellermets 26 21 M 4 20-24 1:34:36.9 9:28/M
98 Mark Walraven Zeeland 108 41 M 10 40-44 1:34:48.9 9:29/M
99 Lisa Dupuis Alto 25 47 F 2 45-49 1:35:13.1 9:31/M
100 Mike Gapp Allegan 32 54 M 9 50-54 1:35:47.6 9:35/M

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
101 Kathy Keller 56 69 F 1 65-69 1:35:58.5 9:36/M
102 Tasha Michalak Marne 68 34 F 6 30-34 1:36:58.2 9:42/M
103 Susan Kloosterhouse Ravenna 57 32 F 7 30-34 1:36:58.5 9:42/M
104 Jim Brorrhof Grand Rapids 119 66 M 5 65-69 1:37:45.8 9:47/M
105 Paula Bont M 4 61 F 1 60-64 1:40:06.6 10:01/M
106 Marianne Maxim Grand Rapids 66 52 F 3 50-54 1:40:45.9 10:05/M
107 Patty Horvath Jenison 120 46 F 3 45-49 1:40:46.0 10:05/M
108 Suzanne Kozloski Grand Rapids 60 66 F 2 65-69 1:41:25.2 10:09/M
109 Linda Quist Wyoming 79 34 F 8 30-34 1:42:23.8 10:14/M
110 Aleya Raterman Grandville 80 34 F 9 30-34 1:42:24.2 10:14/M
111 Amanda Forrest Grand Rapids 28 43 F 3 40-44 1:42:45.6 10:17/M
112 Paul Greshaw Grandville MI 37 75 M 1 75-79 1:43:01.2 10:18/M
113 Chris Kaminsky Walker 54 30 M 10 30-34 1:43:12.6 10:19/M
114 Darlene Reimann Troy 81 52 F 4 50-54 1:44:09.7 10:25/M
115 William Bont L 5 69 M 6 65-69 1:44:49.7 10:29/M
116 Katie Fox Jenison 29 30 F 10 30-34 1:45:29.9 10:33/M
117 Thomas Kohl Caledonia 59 59 M 8 55-59 1:45:42.2 10:34/M
118 Duane Droge 24 67 M 7 65-69 1:46:09.6 10:37/M
119 Wendy Burns-ardolino Walker 9 48 F 4 45-49 1:46:30.6 10:39/M
120 Amber Kaminsky Walker 53 26 F 6 25-29 1:46:36.5 10:40/M
121 Michelle Schmitt Grand Rapids 91 34 F 11 30-34 1:48:34.4 10:51/M
122 Don Kern Grand Rapids 134 59 M 9 55-59 1:49:00.4 10:54/M
123 Alejandro Ramos Rockford MI 136 51 M 10 50-54 1:49:06.5 10:55/M
124 Garnet Lewis Saugatuck 130 54 F 5 50-54 1:49:13.3 10:55/M
125 Janet Dekkinga Hudsonville 20 46 F 5 45-49 1:51:25.5 11:09/M
126 Mary Holwerda Grandville 45 48 F 6 45-49 1:54:13.6 11:25/M
127 Joan Darrell Kalamazoo 41 63 F 2 60-64 1:56:12.2 11:37/M
128 Lecia Selzer Lowell 92 52 F 6 50-54 1:59:33.1 11:57/M
129 Susan Merizon Grand Rapids 67 67 F 3 65-69 1:59:33.3 11:57/M
130 Jean Farrell Wayland 118 56 F 3 55-59 2:03:00.0 12:18/M
131 Ashley Gist Holland 35 27 F 7 25-29 2:03:30.1 12:21/M
132 Nancy Sutterfield Ravenna 101 58 F 4 55-59 2:03:30.9 12:21/M
133 Bill Manning Rockford 137 66 M 8 65-69 2:08:24.2 12:50/M