2016 Forest Hills Northern @ Forest Hills Eastern

back to results

Apr. 26, 2016

2016 Forest Hills Northern @ Forest Hills Eastern
Forest Hills, MI
Provided by Michiana Timing


Licensed to Michiana Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 4/26/2016 08:21 PM
FHN @ FHE
4/26/2016
Results

Event 1 Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 FH Northern 'A' 8:39.44 5
1) Schafer, Jonathan 2) Legault, Nathan
3) Ahmed, Honi 4) Purdue, Owen
2 FH Eastern 'A' 9:02.36
1) Grubb, Jakob 2) Johnson, Quentin
3) Karston, Daniel 4) Thieme, Cooper

Event 2 Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 FH Eastern 'A' 9:56.69 5
1) VanBoxtel, Rachel 2) Miller, Olivia
3) Pullen, Madison 4) Reed, Jami
2 FH Northern 'A' 10:10.94
1) Cornell, Rachel 2) Shaw, Ada
3) Myers, Maddie 4) Bohatch, Katya

Event 3 Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Anastasiu, Marc FH Northern NT 5
2 Fadda, Hyan FH Eastern NT 3
3 Gawel, Wes FH Eastern NT 1
4 Calderon, Lucas FH Northern NT

Event 4 Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Westrick, Rachel FH Eastern 16.90 1 5
2 Farmer, Carly FH Eastern 17.64 1 3
3 Barrett, Kristy FH Northern 18.66 1 1
4 Pappenheimer, Olivia FH Northern 20.61 1
5 Grispo, Abby FH Eastern 20.80 1
6 Ackerman, Grace FH Eastern 20.93 1
7 Martin, Karah FH Eastern 22.58 2
-- Harvey, Adrian FH Eastern DQ 2

Event 5 Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Hayes, Davion FH Northern 11.54 1 5
2 St. Jean, Davidson FH Eastern 11.70 1 3
3 Reid, William FH Northern 12.03 1 1
4 Kelso, brayton FH Eastern 12.12 1
5 Bynum, Aaron FH Northern 12.32 2
6 Van Nortwick, Evan FH Northern 12.37 2
7 Evans, Amajha FH Northern 12.41 2
8 Smith, Wylliam FH Northern 12.45 1
9 Howard, Erik FH Northern 12.69 3
10 Ragster, Markez FH Northern 12.85 3
11 Gendler, Justin FH Northern 13.04 3
12 Arellano, Diego FH Northern 13.31 3
13 Omran, Qusay FH Northern 13.33 3
14 Hight, Ashton FH Eastern 13.51 2
15 Beeler, Ryan FH Eastern 13.59 1
16 Kurylo, Daniel FH Eastern 13.85 2
17 Moore, Andrew FH Northern 13.93 4
18 Hu, Howard FH Northern 14.23 4
19 Weaver, Lawson FH Northern 14.35 2
20 Guillen, Adrian FH Eastern 14.62 2
21 Abdalla, David FH Northern 14.63 4
22 Hamilton, Jacob FH Eastern 17.73 2
23 Howling, matthew FH Eastern 17.88 3

Event 6 Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Booker, Jada FH Eastern 13.36 1 5
2 James, Jayda FH Northern 14.12 1 3
3 Jeffries, Geonna FH Eastern 14.19 1 1
4 Chadwick, Rachel FH Northern 14.21 1
5 Hill, Alexis FH Northern 14.23 1
6 Morrissey, Audrea FH Northern 14.34 2
7 Vitale, Gabriella FH Northern 14.39 2
8 Smith, Aerianna FH Eastern 14.45 1
9 Healey, Audra FH Northern 14.59 2
10 James, Asia FH Northern 14.60 1
11 Hill, Kelsey FH Eastern 14.63 1
12 Nelson, Remy FH Eastern 14.75 2
13 Chopra, Reet FH Eastern 14.97 2
14 Burdo, Isabella FH Northern 15.03 4
15 Matthews, Madison FH Northern 15.26 3
16 Potter, Taylor FH Eastern 15.26 2
17 O'Neal, Anandi FH Northern 15.36 3
18 Birchmeier, Callyn FH Northern 15.59 3
19 Swanson, Hope FH Eastern 15.72 2
20 Yonas, Danait FH Northern 16.17 3
21 Sayers, Ali FH Northern 16.31 3
22 Harmon, Morgan FH Northern 16.33 3
23 Ravikumar, Bharathi FH Northern 16.55 3
24 Jamula, Sophia FH Northern 16.86 4
25 Goebel, Abby FH Northern 17.49 4
26 Chuol, Mary FH Northern 17.84 4

Event 7 Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 FH Northern 'A' 1:47.94 5
1) Groce, Niles 2) Van Nortwick, Evan
3) Smith, Wylliam 4) Hayes, Davion

Event 8 Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 FH Eastern 'A' 1:53.30 5
1) Jeffries, Geonna 2) Booker, Jada
3) Benedict, Claire 4) Nelson, Camron
2 FH Northern 'A' 1:54.35
1) Turke, Elise 2) Moore, Shade
3) Bouma, Lydia 4) Khawaja, Mariam

Event 9 Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ahmed, Abdi FH Northern 4:38.69 5
2 Grayeb, Ethan FH Northern 4:58.93 3
3 Kabera, John FH Northern 5:01.47 1
4 Jamet, David FH Northern 5:04.60
5 Ahmed, Honi FH Northern 5:04.79
6 Streng, Conor FH Northern 5:06.37
7 VanderKlipp, Mason FH Northern 5:18.11
8 Hebreard, Patrick FH Northern 5:26.67
9 Ro, Jin-Hwan FH Northern 5:29.10
10 Anthony, Nathan FH Northern 5:31.28
11 Mullins, Carter FH Eastern 5:32.38
12 Wagaman, Alden FH Eastern 5:47.84
13 Ro, Charlie FH Northern 5:48.22
14 VerStrate, Garrett FH Eastern 6:34.23
15 Frezghi, Medhanie FH Eastern 6:35.24

Event 10 Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Taylor, Gabriella FH Northern 5:56.63 5
2 Shaw, Ada FH Northern 5:58.19 3
3 DeWaard, Nellie FH Northern 6:26.10 1
4 LeVasseur, Kathryn FH Northern 6:27.59
5 Garwood, Joie FH Northern 6:37.54
6 Belfer, Jenny FH Northern 6:52.58
7 Grubb, Tyler FH Eastern 7:04.15
8 Patel, Priya FH Eastern 8:34.77

Event 11 Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 FH Northern 'A' 48.23 5
1) Groce, Niles 2) Reid, William
3) Smith, Wylliam 4) Hayes, Davion
2 FH Northern 'B' x48.87
1) Howard, Erik 2) Evans, Amajha
3) Van Nortwick, Evan 4) Gendler, Justin
3 FH Northern 'C' x55.50
1) Hu, Howard 2) Weaver, Lawson
3) Moore, Andrew 4) Arellano, Diego

Event 12 Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 FH Eastern 'A' 53.89 5
1) Jeffries, Geonna 2) Nelson, Camron
3) Booker, Jada 4) Hill, Kelsey
2 FH Northern 'A' 53.95
1) Turke, Elise 2) Moore, Shade
3) Chadwick, Rachel 4) Khawaja, Mariam
3 FH Eastern 'B' x57.56
1) Nelson, Remy 2) Smith, Aerianna
3) Grispo, Abby 4) Chopra, Reet

Event 13 Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Prisichenko, Mykola FH Northern 54.44 5
2 Kelso, brayton FH Eastern 54.52 3
3 Bynum, Aaron FH Northern 56.35 1
4 Strobel, Hayden FH Northern 58.05
5 Koops, Alex FH Northern 58.85
6 Nelson, James FH Northern 1:02.13
7 Sharp, Jacob FH Northern 1:03.82

Event 14 Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Nelson, Camron FH Eastern 1:03.90 1 5
2 Myers, Maddie FH Northern 1:04.32 1 3
3 Benedict, Claire FH Eastern 1:04.95 1 1
4 Galdes, Claire FH Northern 1:08.22 1
5 Morrissey, Audrea FH Northern 1:08.51 1
6 Vitale, Gabriella FH Northern 1:09.19 1
7 Healey, Audra FH Northern 1:09.66 2
8 Burdo, Isabella FH Northern 1:10.16 2
9 Ravikumar, Bharathi FH Northern 1:19.64 2
10 Harmon, Morgan FH Northern 1:20.98 2

Event 15 Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Fadda, Hyan FH Eastern 44.77 5
2 Anastasiu, Marc FH Northern 45.57 3
3 Gawel, Wes FH Eastern 45.93 1
4 Calderon, Lucas FH Northern 45.96

Event 16 Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Healey, Addison FH Northern 51.11 5
2 Farmer, Carly FH Eastern 52.48 3
3 Smith, Alexa FH Northern 54.89 1
4 Barrett, Kristy FH Northern 57.01
5 Ackerman, Grace FH Eastern 1:00.27
6 Harvey, Adrian FH Eastern 1:01.40
7 Martin, Karah FH Eastern 1:05.02

Event 17 Boys 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ahmed, Abdi FH Northern 2:02.07 5
2 Atem, John FH Northern 2:05.60 3
3 Thieme, Cooper FH Eastern 2:07.68 1
4 Schafer, Jonathan FH Northern 2:08.82
5 Jamet, David FH Northern 2:11.44
6 Grayeb, Ethan FH Northern 2:11.68
7 Legault, Nathan FH Northern 2:13.94
8 Callahan, Jack FH Northern 2:14.92
9 Grubb, Jakob FH Eastern 2:15.90
10 VanderKlipp, Mason FH Northern 2:25.40
11 Karston, Daniel FH Eastern 2:29.15
12 Mullins, Carter FH Eastern 2:36.60
13 VerStrate, Garrett FH Eastern 2:49.51
14 Wagaman, Alden FH Eastern 2:50.14
15 Frezghi, Medhanie FH Eastern 2:53.82

Event 18 Girls 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Bohatch, Katya FH Northern 2:24.68 5
2 VanBoxtel, Rachel FH Eastern 2:26.45 3
3 Cornell, Rachel FH Northern 2:28.63 1
4 Miller, Olivia FH Eastern 2:30.40
5 Pullen, Madison FH Eastern 2:31.98
6 Taylor, Gabriella FH Northern 2:48.32
7 LeVasseur, Kathryn FH Northern 2:56.89
8 Grubb, Tyler FH Eastern 2:57.17
9 Garwood, Joie FH Northern 3:02.42
10 Coyle, Grace FH Eastern 3:06.13
11 Ennis, Megan FH Northern 3:11.34

Event 19 Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Hayes, Davion FH Northern 23.45 1 5
2 Evans, Amajha FH Northern 24.92 1 3
3 St. Jean, Davidson FH Eastern 25.15 1 1
4 Smith, Wylliam FH Northern 25.17 2
5 Van Nortwick, Evan FH Northern 25.33 1
6 Howard, Erik FH Northern 25.64 2
7 Groce, Niles FH Northern 25.87 1
8 Kelso, brayton FH Eastern 26.07 1
9 Gendler, Justin FH Northern 26.69 3
10 Reid, William FH Northern 26.74 2
11 Omran, Qusay FH Northern 26.83 3
12 Ragster, Markez FH Northern 27.04 2
13 Arellano, Diego FH Northern 27.60 3
14 Beeler, Ryan FH Eastern 27.85 1
15 Hight, Ashton FH Eastern 28.47 1
16 Sharp, Jacob FH Northern 28.73 3
17 Abdalla, David FH Northern 29.25 4
18 Landman, Will FH Northern 30.30 4
19 Hu, Howard FH Northern 30.78 4
20 Weaver, Lawson FH Northern 30.84 4
21 Guillen, Adrian FH Eastern 33.01 2
22 Hamilton, Jacob FH Eastern 34.19 2
23 Howling, matthew FH Eastern 37.77 2

Event 20 Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Nelson, Camron FH Eastern 28.25 1 5
2 Rozell, Allison FH Northern 28.91 1 3
3 Bouma, Lydia FH Northern 29.53 1 1
4 Chadwick, Rachel FH Northern 29.68 1
5 Vitale, Gabriella FH Northern 29.92 2
6 Nelson, Remy FH Eastern 30.73 2
7 Healey, Audra FH Northern 30.74 2
8 Westrick, Rachel FH Eastern 31.08 3
9 Chopra, Reet FH Eastern 31.25 2
10 Swanson, Hope FH Eastern 31.71 3
11 James, Jayda FH Northern 31.97 3
12 James, Asia FH Northern 32.00 2
13 Potter, Taylor FH Eastern 32.92 3
14 Yonas, Danait FH Northern 33.48 3
15 Ravikumar, Bharathi FH Northern 33.84 4
16 Sayers, Ali FH Northern 34.24 4
17 Harmon, Morgan FH Northern 36.08 4
18 Chuol, Mary FH Northern 36.88 4
19 Mason, Jeana FH Northern 37.49 3
20 Thomas, Jada FH Northern 38.66 4

Event 21 Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ahmed, Abdi FH Northern 10:35.04 5
2 Purdue, Owen FH Northern 10:37.01 3
3 Streng, Conor FH Northern 10:56.62 1
4 Grayeb, Ethan FH Northern 11:07.62
5 Johnson, Quentin FH Eastern 11:08.71

Event 22 Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Reed, Jami FH Eastern 11:51.14 5

Event 23 Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 FH Northern 'A' 3:52.27 5
1) Ahmed, Honi 2) Bynum, Aaron
3) Koops, Alex 4) Nelson, James
2 FH Eastern 'A' 3:54.84
1) Fadda, Hyan 2) Gawel, Wes
3) Grubb, Jakob 4) Thieme, Cooper

Event 24 Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 FH Northern 'A' 4:28.32 5
1) Morrissey, Audrea 2) Galdes, Claire
3) Healey, Addison 4) Myers, Maddie
2 FH Eastern 'A' 4:38.44
1) Farmer, Carly 2) Miller, Olivia
3) Hawkins - Day, Marcia 4) Benedict, Claire
3 FH Northern 'B' x5:17.19
1) Barrett, Kristy 2) Bouma, Claudia
3) Ennis, Megan 4) Thomas, Jada

Event 25 Boys High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hugh-Plott, Alex FH Northern 5-10.00 5
2 Clay, Austin FH Northern 5-06.00 3
3 Ragster, Markez FH Northern 5-04.00 1
4 Juth, Logan FH Northern 5-02.00

Event 26 Girls High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Krznaric, Yasmina FH Northern 4-08.00 5
2 Hill, Alexis FH Northern 4-06.00 1
3 Ackerman, Grace FH Eastern J4-06.00 1
3 Birchmeier, Callyn FH Northern J4-06.00 1
5 Farmer, Carly FH Eastern J4-06.00 1
-- Pappenheimer, Olivia FH Northern NH
-- Barrett, Kristy FH Northern NH

Event 27 Girls Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Swanson, Hope FH Eastern 8-00.00 5
2 Turke, Elise FH Northern J8-00.00 3
3 Smith, Aerianna FH Eastern 7-06.00 1
4 Hebert, Abby FH Eastern 6-00.00
4 Potter, Taylor FH Eastern 6-00.00
6 Ackerman, Grace FH Eastern J6-00.00
6 Smith, Alexa FH Northern J6-00.00
8 Stasiulewicz, Monica FH Eastern 4-00.00
-- Patel, Priya FH Eastern NH

Event 28 Boys Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Gawel, Wes FH Eastern 11-06.00 5
2 Juth, Logan FH Northern 9-00.00 3
3 Kurylo, Daniel FH Eastern 8-06.00 1
4 Agee, Truman FH Northern 8-00.00
5 Sharp, Jacob FH Northern 7-00.00
-- Landman, Will FH Northern NH
-- Wozniak, Ben FH Eastern NH

Event 29 Girls Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Benedict, Claire FH Eastern 15-06.00 5
2 Rozell, Allison FH Northern 15-01.25 3
3 Bouma, Lydia FH Northern 14-10.25 1
4 Hill, Alexis FH Northern 14-03.50
5 Smith, Aerianna FH Eastern 14-01.25
6 Potter, Taylor FH Eastern 13-03.75
7 Smelker, Jessica FH Northern 12-08.75
8 Stasiulewicz, Monica FH Eastern 11-02.75

Event 30 Boys Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ragster, Markez FH Northern 17-06.75 5
2 Hugh-Plott, Alex FH Northern 16-02.25 3
3 Arellano, Diego FH Northern 15-08.00 1
4 Wozniak, Ben FH Eastern 15-03.50
5 Abdalla, David FH Northern 13-11.25
6 Kurylo, Daniel FH Eastern 13-09.00
7 Moore, Andrew FH Northern 13-08.25
8 Hu, Howard FH Northern 12-03.00
9 Hamilton, Jacob FH Eastern 8-08.00
-- St. Jean, Davidson FH Eastern ND

Event 31 Girls Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Visser, Tanya FH Northern 105-08 5
2 Colbert, Nadia FH Northern 105-05.50 3
3 Breuker, Jenna FH Eastern 95-01 1
4 Bockheim, Anna FH Eastern 83-06.50
5 Beadles, Hope FH Eastern 71-04.25
6 O'Neal, Anandi FH Northern 62-04
7 Matthews, Madison FH Northern 59-09

Event 32 Boys Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Moore, Devin FH Northern 122-11.50 5
2 Golder, Keegan FH Eastern 121-07 3
3 Kigar, Noah FH Eastern 102-08 1
4 Ditzhazy, Erik FH Northern 100-06
5 Ottenwess, Sam FH Eastern 90-00
6 Bouwens, Eddie FH Northern 82-00
7 Potzinger, Dane FH Eastern 81-10
8 Hight, Ashton FH Eastern 73-11
9 Heiney, Willis FH Northern 65-02
10 Guillen, Adrian FH Eastern 61-09

Event 33 Boys Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Golder, Keegan FH Eastern 41-05.00 5
2 Kigar, Noah FH Eastern 41-04.00 3
3 Ottenwess, Sam FH Eastern 38-11.00 1
4 Ditzhazy, Erik FH Northern 38-06.25
5 Moore, Devin FH Northern 37-06.00
6 Bruinius, Connor FH Northern 36-10.50
7 Potzinger, Dane FH Eastern 32-06.00
8 Bouwens, Eddie FH Northern 30-04.00
9 Hight, Ashton FH Eastern 27-10.00
10 Guillen, Adrian FH Eastern 25-03.00
11 Heiney, Willis FH Northern 22-05.00

Event 34 Girls Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Breuker, Jenna FH Eastern 32-07.00 5
2 Colbert, Nadia FH Northern 31-01.50 3
3 Visser, Tanya FH Northern 31-00.50 1
4 O'Neal, Anandi FH Northern 30-09.50
5 Beadles, Hope FH Eastern 28-08.00
6 Hagan, Hollie FH Eastern 28-05.00
7 Mason, Jeana FH Northern 26-10.00
8 Bockheim, Anna FH Eastern 24-04.00
9 Matthews, Madison FH Northern 21-10.00

Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) FH Eastern 70 2) FH Northern 63

Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) FH Northern 100 2) FH Eastern 37

Combined Team Scores - 34 Events Scored
===============================================================================
1) FH Northern 163 2) FH Eastern 107