2016 Sparta Tri Level Meet

back to results

Apr. 16, 2016

2016 Sparta Tri Level Meet
Sparta, MI
Provided by Michiana Timing


Licensed to Michiana Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 4/16/2016 03:54 PM
Sparta Girls Classic Tri-Level Invite - 4/19/2014
Sparta High School
Results

Event 1 Girls 4x800 Meter Relay MS
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Cedar Springs 12:20.00 11:31.91 10
1) Fettig, Larissa 8 2) Detweiler, Jillian 8
3) Morris, Madisen 8 4) Smith, Chloe 8
2 Coopersville 11:52.89 8
1) Burk, Jacie 8 2) Gilbert, Bailey 8
3) Greer, Kaitlyn 7 4) Huckleberry, Haley 7
3 Sparta 13:45.00 12:06.90 6
1) Bjorkman, Rylie 7 2) Bennett, Madison 7
3) Paige, Kendall 8 4) Hosmer, Bridget 7
4 Allegan 13:49.59 4
1) Childs, Alivia 8 2) Zoch, Ameilia 8
3) Mills, Sasha 8 4) Price, Taylor 8

Event 2 Girls 4x800 Meter Relay 9-10
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Sparta 11:05.00 11:38.80 10
1) Beck, AJ 9 2) Bolton, Rachelle 10
3) Proctor, Kendall 9 4) Searl, Madison 9
2 Coopersville 12:00.00 11:40.88 8
1) Wallinga, Megan 10 2) Rykse, Makayla 10
3) Schuiling, Emma 9 4) Serba, Andrea 9
3 Hamilton 11:55.00 11:54.26 6
1) Sikkema, Kimberly 10 2) Tomsa, Shyla 9
3) Turner, Grace 9 4) Gault, Pauline 10
4 Allegan 11:55.00 12:25.34 4
1) Schierbeck, Jasmine 9 2) Bowden, Allison 9
3) Garcia, Alesandra 9 4) Waite, Maddie 9

Event 3 Girls 4x800 Meter Relay 11-12
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Sparta 10:55.00 10:29.13 10
1) Andrews, Carley 12 2) Heimbaugh, Lexi 12
3) Monterusso, Sarah 12 4) Sousa, Ava 10
2 Hamilton 10:46.53 10:34.11 8
1) Freyhof, Erika 11 2) Freyhof, Audrey 10
3) Haverdink, Shea 9 4) Zahl, Sheryl-lyn 10
3 Allendale 10:30.00 10:58.56 6
1) Suits, Sevia 10 2) Vanderhelm, Bekah 11
3) Berna, Christina 10 4) Mango, Amber 10
4 Allegan 11:50.00 12:21.74 4
1) Storey, Beth 12 2) Dame, Gabbie 12
3) Perrigo, Sarah 11 4) Sullivan, Emma 12

Event 4 Girls 55 Meter Hurdles MS
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Zurek, Grace 8 Sparta 11.24 10.51 2 10
2 Klaver, Alivia 8 Cedar Spring 11.24 11.14 2 8
3 Bates, Aubrey 8 Coopersville 11.22 2 6
4 Patterson, Kya 8 Sparta 11.24 11.30 2 4
5 Pierson, Paige 8 Cedar Spring 11.24 11.36 2 2
6 Boelens, Shelby 7 Allendale 12.00 2 1
7 Allen, Anna 8 Allegan 12.05 2
8 Cervantes, Christina 8 Allegan 12.09 1
9 Allers, Saphy 7 Allendale 12.34 2
10 Delpiere, Lauren 8 Allegan 12.97 1
11 Zoch, Ameilia 8 Allegan 14.22 1
12 Mendell, Eda 8 Allegan 14.82 1
13 Herrera, Samantha 7 Coopersville 15.92 1

Event 5 Girls 100 Meter Hurdles 9-10
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Hancock, Autumn 10 Hamilton 17.80 17.47 2 10
2 Stephens, Lexi 10 Sparta 17.73 17.62 2 8
3 Lake, Peyton 10 Allegan 17.14 17.84 2 6
4 Boodt, Brooke 10 Allegan 18.31 18.58 2 4
5 Harper, Caitlin 10 Hamilton 18.12 18.62 2 2
6 Fritz, Sydney 10 Coopersville 18.62 18.72 2 1
7 Jewell, Brittany 9 Sparta 19.11 18.74 2
8 Shepard, Shauna 10 Allendale 20.45 20.56 1
9 Meinders, Whitney 9 Coopersville 20.91 21.91 1

Event 6 Girls 100 Meter Hurdles 11-12
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Tepin, Tara 11 Cedar Spring 17.31 16.76 2 10
2 Isola, Erin 12 Allegan 17.57 17.02 2 8
3 Schaffer, Jennica 11 Hamilton 17.15 17.15 2 6
4 Helsen, Lauren 12 Coopersville 17.71 17.29 2 4
5 Marvel, Allyson 12 Cedar Spring 18.24 18.00 1 2
6 Price, Brianna 12 Allegan 18.44 2 1
7 Johnston, Vanessa 11 Allendale 17.62 18.54 2
8 Kolenda, Haleigh 11 Allendale 18.64 19.21 1
9 LaVoie, Brittany 11 Sparta 19.91 19.74 1

Event 7 Girls 100 Meter Dash MS
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Hill, Jayden 7 Coopersville 14.26 1 10
2 Vandyke, Lauren 8 Sparta 14.24 14.30 2 8
3 Mead, Valerie 8 Cedar Spring 14.14 14.54 2 6
4 Fritz, Katelynn 8 Coopersville 14.73 2 4
5 Armock, Kensey 7 Sparta 15.74 14.92 2 2
6 Bont, Lauren 7 Allendale 14.95 1 1
7 Mosher, Baylee 7 Cedar Spring 14.94 15.10 2
8 Reeder, Rosemy 8 Allendale 16.04 2
9 Zoch, Ameilia 8 Allegan 18.39 2
10 Bashir, Frehiwot 8 Allegan 19.67 1
11 Bashir, Neima 8 Allegan 20.73 1

Event 8 Girls 100 Meter Dash 9-10
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Jackson, Juila 9 Cedar Spring 13.29 13.22 2 10
2 Bastien, Brenna 10 Allendale 13.80 13.87 2 8
3 Poel, Sophie 9 Hamilton 13.92 1 6
4 Johnson, Larina 10 Allegan 13.44 13.95 2 4
5 Freeman, Naomi 10 Coopersville 14.64 14.45 2 2
6 DeVrou, Tressa 10 Allendale 15.24 14.61 2 1
7 Pike, Marissa 9 Coopersville 15.14 15.01 2
8 McGee, Monique 9 Allegan 15.18 15.05 2
9 Male, Elayna 9 Cedar Spring 15.09 15.08 2
10 Smith, Hunter 9 Sparta 15.85 15.14 1
11 Burgess, Olivia 9 Sparta 16.06 15.44 1

Event 9 Girls 100 Meter Dash 11-12
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Miller, Gabbie Wyoming Kell 13.79 13.37 2 10
2 Tepin, Tara 11 Cedar Spring 13.84 13.67 2 8
3 Bond, Shelby 12 Allendale 13.16 13.72 2 6
4 Helsen, Lauren 12 Coopersville 13.70 14.15 2 4
5 Gilligan, Katie 11 Allegan 14.84 14.52 1 2
6 Domanski, Jodi 12 Coopersville 14.10 14.55 2 1
7 Popma, Makayla 12 Sparta 14.84 15.16 2
8 Crane, Kaylee 12 Sparta 15.21 15.44 1
9 Longo, Becca 11 Allendale 15.24 15.82 1
10 Robinson, Franesha 11 Hamilton 13.49 15.86 2

Event 10 Girls 4x200 Meter Relay MS
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Cedar Springs 2:05.00 2:02.02 10
1) Shears, Angel 8 2) Danielson, Julia 8
3) Mead, Valerie 8 4) Shaffer, Cory 8
2 Sparta 2:00.00 2:04.67 8
1) Yost, Sophia 8 2) Sousa, April 7
3) McCallum, Lyuba 8 4) Barr, Kaeleigh 8
3 Allendale 2:10.32 6
1) Bingle, Ella 8 2) Dudka, Jade 7
3) Kooistra, Maddie 7 4) Malott, Emily 7
4 Allegan 2:39.73 4
1) Cervantes, Christina 8 2) Childs, Alivia 8
3) Kabizna, Olivia 8 4) Mendell, Eda 8
-- Coopersville DQ
1) Hill, Jayden 7 2) Pembrook, Samantha 7
3) Polak, Kaila 8 4) Wiersma, Mackenzie 8

Event 11 Girls 4x200 Meter Relay 9-10
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Cedar Springs 1:58.00 1:55.34 10
1) Rugg, Mackenzie 10 2) Hamilton, Natallie 9
3) Vandyke, Baylie 9 4) Jackson, Juila 9
2 Allegan 1:54.00 2:05.02 8
1) Lake, Peyton 10 2) Boodt, Brooke 10
3) Johnson, Larina 10 4) Schafer, Beth 10
3 Sparta 2:39.80 2:05.59 6
1) Stephens, Lexi 10 2) Houle, Atya 10
3) Jewell, Brittany 9 4) Smith, Hunter 9
4 Hamilton 2:12.00 2:08.43 4
1) Sikkema, Kimberly 10 2) Gault, Phebe 10
3) Gault, Pauline 10 4) Tomsa, Shyla 9
5 Coopersville 2:05.00 2:11.69 2
1) Barral, Sofia 10 2) Czajkowski, Kaitlyn 9
3) Freeman, Naomi 10 4) Pike, Marissa 9

Event 12 Girls 4x200 Meter Relay 11-12
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Hamilton 1:55.00 1:52.87 10
1) Hancock, Autumn 10 2) Woodke, Emily 11
3) Poel, Sophie 9 4) Schaffer, Jennica 11
2 Sparta 1:54.90 1:55.23 8
1) Sousa, Ava 10 2) Heimbaugh, Lexi 12
3) Monterusso, Sarah 12 4) Powers, Hayleigh 10
3 Allendale 1:58.00 1:59.69 6
1) Becerra, Mireya 11 2) Kolenda, Haleigh 11
3) Coffey, Allison 11 4) Rotman, Lydia 11
4 Allegan 1:56.00 2:03.66 4
1) Isola, Erin 12 2) Price, Brianna 12
3) Schuehle, Makenzie 12 4) Whitlock, Livia 11

Event 13 Girls 1600 Meter Run MS
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Smith, Chloe 8 Cedar Spring 6:00.00 6:08.69 10
2 Huckleberry, Haley 7 Coopersville 6:19.53 8
3 Bredeweg, Bree 8 Allendale 6:20.28 6
4 Price, Taylor 8 Allegan 6:41.54 4
5 Bjorkman, Rylie 7 Sparta 6:40.00 6:53.32 2
6 Sova, Grace 7 Cedar Spring 6:45.00 6:54.72 1
7 Lednicky, Olivia 8 Allendale 7:11.55
8 Dykstra, Hannah 7 Sparta 7:00.00 7:14.28
9 Morton, Baillie 8 Allegan 7:40.74

Event 14 Girls 1600 Meter Run 9-10
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Freyhof, Audrey 10 Hamilton 5:44.38 5:42.79 10
2 Schuiling, Emma 9 Coopersville 6:07.32 6:05.89 8
3 Zahl, Sheryl-lyn 10 Hamilton 6:08.93 6:11.82 6
4 Bolton, Rachelle 10 Sparta 6:21.16 4
5 Wallinga, Megan 10 Coopersville 6:37.63 6:37.11 2
6 Merlington, Carolanne 9 Cedar Spring 6:35.78 6:52.65 1
7 Parker, Emily 9 Allendale 6:50.00 6:57.84
8 Thompson, Cassandra 9 Allendale 6:50.00 6:58.48
9 Schierbeck, Jasmine 9 Allegan 7:16.12
10 Waite, Maddie 9 Allegan 7:32.76
11 Nguyen, Thy Wyoming Kell 7:34.22 7:39.43

Event 15 Girls 1600 Meter Run 11-12
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Freyhof, Erika 11 Hamilton 5:22.99 5:11.94 10
2 Helsen, Peyton 12 Coopersville 5:48.26 5:45.09 8
3 Heintzelman, Hannah 11 Cedar Spring 5:51.94 5:55.88 6
4 Hubert, Vanessa 11 Sparta 6:04.14 4
5 Ovokaitys, Ellie 12 Cedar Spring 6:10.19 6:16.60 2
6 Baas, Rachel 11 Hamilton 6:55.00 6:49.42 1
7 Sullivan, Emma 12 Allegan 7:18.63
8 Kappenhofer, Desiree Wyoming Kell 7:18.72 7:22.12
9 Bollinger, Emma 12 Coopersville 7:46.04 7:32.43
10 Fugitt, Renee 11 Wyoming Kell 8:02.23
11 Rudin, Caroline 12 Allendale 9:00.00 8:23.94
12 Abdimalikova, Diana 12 Allendale 9:00.00 8:28.33

Event 16 Girls 400 Meter Dash MS
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Vallone, Olivia 7 Sparta 1:11.14 1:07.25 2 10
2 Wilcox, Grace 8 Cedar Spring 1:12.14 1:10.41 2 8
3 Mills, Sasha 8 Allegan 1:13.57 2 6
4 Barnes, Kaylee 7 Allendale 1:14.53 2 4
5 Wiersma, Mackenzie 8 Coopersville 1:15.87 1 2
6 Mast, Hannah 7 Coopersville 1:19.55 1 1
7 Lednicky, Olivia 8 Allendale 1:22.09 1
8 Begeman, Hailey 7 Cedar Spring 1:18.14 1:26.54 2
9 Childs, Alivia 8 Allegan 1:44.44 2

Event 17 Girls 400 Meter Dash 9-10
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Sousa, Ava 10 Sparta 1:06.07 1:05.58 2 10
2 Rugg, Mackenzie 10 Cedar Spring 1:08.54 1:08.00 2 8
3 Vandyke, Baylie 9 Cedar Spring 1:07.98 1:08.13 2 6
4 Haverdink, Shea 9 Hamilton 1:08.00 1:09.42 2 4
5 Driesenga, Brittany 9 Hamilton 1:09.00 1:10.16 2 2
6 Hough, Kylee 10 Allegan 1:16.80 1:12.19 1 1
7 Garcia, Alesandra 9 Allegan 1:13.24 1:12.72 2
8 Pike, Marissa 9 Coopersville 1:20.14 1:22.65 1
9 Barral, Sofia 10 Coopersville 1:20.32 1:22.74 1

Event 18 Girls 400 Meter Dash 11-12
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Monterusso, Sarah 12 Sparta 1:08.78 1:05.08 10
2 Woodke, Emily 11 Hamilton 1:06.00 1:06.20 8
3 Becerra, Mireya 11 Allendale 1:04.17 1:06.51 6
4 Smoes, Ashlynd 12 Coopersville 1:10.14 1:07.05 4
5 Kelly, Dimond 11 Wyoming Kell 1:11.13 1:10.91 2
6 Madigan, Molly 12 Hamilton 1:10.00 1:13.43 1

Event 19 Girls 4x100 Meter Relay MS
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Sparta 58.14 58.22 10
1) McCallum, Lyuba 8 2) Yost, Sophia 8
3) Barr, Kaeleigh 8 4) Armock, Kensey 7
2 Cedar Springs 1:03.14 59.43 8
1) Bauer, Ana 7 2) Danielson, Julia 8
3) Wight, Jade 7 4) Esquivel, Olivia 8
3 Allendale 1:00.43 6
1) Allers, Saphy 7 2) Boelens, Shelby 7
3) Hovingh, Maddie 8 4) Kafila, Jenna 8
4 Coopersville 1:00.69 4
1) DeRoos, Jillian 8 2) Pembrook, Samantha 7
3) Polak, Kaila 8 4) Rozema, Mallory 7

Event 20 Girls 4x100 Meter Relay 9-10
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Cedar Springs 56.14 55.75 10
1) Crystal, Rachel 10 2) Hamilton, Natallie 9
3) Male, Elayna 9 4) Jackson, Juila 9
2 Hamilton 55.00 57.72 8
1) Kolean, Madison 10 2) Haverdink, Shea 9
3) Peters, Sidney 9 4) Harper, Caitlin 10
3 Allegan 58.14 57.87 6
1) Johnson, Larina 10 2) Clement, Ashlyn 9
3) McGee, Monique 9 4) Schafer, Beth 10
4 Coopersville 58.14 59.77 4
1) Czajkowski, Kaitlyn 9 2) Fritz, Sydney 10
3) Meinders, Whitney 9 4) Heibel, Rachel 10
5 Sparta 58.94 1:00.08 2
1) Burgess, Olivia 9 2) Houle, Atya 10
3) Smith, Hunter 9 4) Walle, Dayla 10
6 Allendale 1:07.14 1:00.37 1
1) Shepard, Shauna 10 2) Taylor, Emily 10
3) Agnew, Jordan 10 4) Rickard, Chaney 9

Event 21 Girls 4x100 Meter Relay 11-12
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Allendale 57.14 56.13 10
1) Bastien, Brenna 10 2) DeVrou, Tressa 10
3) Longo, Becca 11 4) Bond, Shelby 12
2 Sparta 56.14 57.61 8
1) Crane, Kaylee 12 2) Hubert, Clarisa 11
3) Popma, Makayla 12 4) Powers, Hayleigh 10
-- Hamilton 53.00 DNF
1) Hancock, Autumn 10 2) Woodke, Emily 11
3) Poel, Sophie 9 4) Robinson, Franesha 11

Event 22 Girls 200 Meter Hurdles MS
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Vallone, Olivia 7 Sparta 34.74 34.31 2 10
2 Kruithoff, Aubrey 7 Coopersville 36.73 2 8
3 Patterson, Kya 8 Sparta 36.74 37.01 2 6
4 Allen, Anna 8 Allegan 37.12 1 4
5 Steele, Anna 7 Allendale 37.46 1 2
6 Tepin, Tonya 8 Cedar Spring 39.24 39.18 2 1
7 Reeder, Rosemy 8 Allendale 42.81 1
8 Delpiere, Lauren 8 Allegan 43.71 1
9 Herrera, Samantha 7 Coopersville 1:13.08 2

Event 23 Girls 300 Meter Hurdles 9-10
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Fritz, Sydney 10 Coopersville 52.17 52.51 2 10
2 Harper, Caitlin 10 Hamilton 53.90 53.07 2 8
3 Jewell, Brittany 9 Sparta 55.39 54.63 2 6
4 Hirdes, Megan 9 Allendale 57.14 54.90 1 4
5 Boodt, Brooke 10 Allegan 59.14 56.27 1 2
6 Poel, Sophie 9 Hamilton 52.80 56.96 2 1
7 Stephens, Lexi 10 Sparta 56.48 57.63 2
8 Shepard, Shauna 10 Allendale 1:00.08 1
9 Lake, Peyton 10 Allegan 53.44 1:00.17 2
10 Meinders, Whitney 9 Coopersville 59.13 1:01.50 1

Event 24 Girls 300 Meter Hurdles 11-12
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Heimbaugh, Lexi 12 Sparta 53.64 48.40 2 10
2 Tepin, Tara 11 Cedar Spring 51.66 49.90 2 8
3 Helsen, Lauren 12 Coopersville 51.70 50.55 2 6
4 Marvel, Allyson 12 Cedar Spring 54.53 54.79 2 4
5 Isola, Erin 12 Allegan 55.56 57.03 2 2
6 Price, Brianna 12 Allegan 57.74 58.62 1 1
7 Kolenda, Haleigh 11 Allendale 53.49 59.87 2
8 LaVoie, Brittany 11 Sparta 57.59 1:00.11 1

Event 25 Girls 800 Meter Run MS
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Baumann, Kori 8 Allendale 2:43.90 10
2 Lett, Lauren 7 Cedar Spring 2:50.00 2:46.09 8
3 Scheid, Leah 8 Sparta 3:54.00 2:48.84 6
4 Detweiler, Jillian 8 Cedar Spring 2:59.00 2:51.83 4
5 Wilson, Paige 7 Sparta 3:56.00 2:55.35 2
6 Ziebarth, Andrea 8 Coopersville 2:58.10 1
7 Blackman, Makennah 8 Allendale 3:12.38
8 Mast, Hannah 7 Coopersville 3:15.15
9 Morton, Baillie 8 Allegan 3:28.92

Event 26 Girls 800 Meter Run 9-10
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Mango, Amber 10 Allendale 2:28.88 2:33.23 10
2 Berna, Christina 10 Allendale 2:35.00 2:36.07 8
3 Freyhof, Audrey 10 Hamilton 2:38.00 2:38.80 6
4 Proctor, Kendall 9 Sparta 3:05.67 2:59.39 4
5 Wallinga, Megan 10 Coopersville 3:07.71 3:00.91 2
6 Merlington, Carolanne 9 Cedar Spring 3:06.00 3:00.97 1
7 Turner, Grace 9 Hamilton 3:00.21 3:01.73
8 Schierbeck, Jasmine 9 Allegan 3:11.40 3:03.36
9 Serba, Andrea 9 Coopersville 3:00.08 3:06.37
10 Searl, Madison 9 Sparta 3:10.00 3:08.27
11 Nguyen, Thy Wyoming Kell 3:27.59 3:31.61

Event 27 Girls 800 Meter Run 11-12
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Freyhof, Erika 11 Hamilton 2:29.54 2:30.63 10
2 Helsen, Peyton 12 Coopersville 2:28.87 2:32.74 8
3 Heintzelman, Hannah 11 Cedar Spring 2:44.34 2:41.19 6
4 Ovokaitys, Ellie 12 Cedar Spring 2:52.46 2:54.68 4
5 Storey, Beth 12 Allegan 2:55.62 3:03.83 2
6 Sullivan, Emma 12 Allegan 3:13.21 3:15.47 1
7 Kappenhofer, Desiree Wyoming Kell 3:17.45
8 Bollinger, Emma 12 Coopersville 3:27.97 3:25.09
9 Fugitt, Renee 11 Wyoming Kell 3:46.15

Event 28 Girls 200 Meter Dash MS
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Vandyke, Lauren 8 Sparta 29.24 29.65 2 10
2 Hill, Jayden 7 Coopersville 29.80 2 8
3 Mead, Valerie 8 Cedar Spring 30.14 29.95 2 6
4 Wilcox, Grace 8 Cedar Spring 30.14 30.61 2 4
5 Sousa, April 7 Sparta 31.74 32.00 2 2
6 Malott, Emily 7 Allendale 33.72 2 1
7 DeRoos, Jillian 8 Coopersville 34.20 1
8 Dudka, Jade 7 Allendale 34.52 2
9 Clark, Lily 8 Allegan 37.43 1
10 Ellis, Alexis 8 Allegan 42.68 1

Event 29 Girls 200 Meter Dash 9-10
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Jackson, Juila 9 Cedar Spring 28.15 28.10 2 10
2 Hancock, Autumn 10 Hamilton 28.00 28.74 2 8
3 Powers, Hayleigh 10 Sparta 30.04 29.85 2 6
4 Freeman, Naomi 10 Coopersville 32.01 30.44 1 4
5 Driesenga, Brittany 9 Hamilton 29.80 30.89 2 2
6 Houle, Atya 10 Sparta 31.74 31.47 2 1
7 Heibel, Rachel 10 Coopersville 32.93 31.48 1
8 Rickard, Chaney 9 Allendale 33.24 32.16 1
9 Hamilton, Natallie 9 Cedar Spring 31.48 32.47 2
10 Johnson, Larina 10 Allegan 30.44 34.17 2

Event 30 Girls 200 Meter Dash 11-12
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Miller, Gabbie Wyoming Kell 27.96 29.41 2 10
2 Woodke, Emily 11 Hamilton 28.10 29.71 2 8
3 Helsen, Peyton 12 Coopersville 29.50 30.32 2 6
4 Popma, Makayla 12 Sparta 31.34 30.96 1 4
5 Domanski, Jodi 12 Coopersville 31.10 31.06 2 2
6 Coffey, Allison 11 Allendale 31.22 31.97 2 1
7 Deemter, Brooklyn 11 Allendale 31.87 32.10 1

Event 31 Girls 3200 Meter Run MS
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Burk, Jacie 8 Coopersville 13:28.39 10
2 Baumann, Kori 8 Allendale 13:51.33 8
3 Bennett, Madison 7 Sparta 14:30.00 14:42.87 6
4 Paige, Kendall 8 Sparta 14:21.00 14:45.22 4
5 Marsman, Paige 7 Cedar Spring 14:30.00 14:50.32 2
6 Gilbert, Bailey 8 Coopersville 14:53.29 1
7 Johnson, Sierra 7 Cedar Spring 14:00.00 15:30.94

Event 32 Girls 3200 Meter Run 9-10
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Freyhof, Audrey 10 Hamilton 12:25.35 12:35.18 10
2 Schuiling, Emma 9 Coopersville 13:50.70 13:25.72 8
3 Zahl, Sheryl-lyn 10 Hamilton 12:58.77 14:07.13 6
4 Amon, Ana 9 Coopersville 14:15.09 14:10.30 4
5 Bolton, Rachelle 10 Sparta 13:10.00 14:12.62 2
6 Nguyen, Kathy Wyoming Kell 14:49.68 14:24.33 1
7 Waite, Maddie 9 Allegan 13:59.49 17:02.00

Event 33 Girls 3200 Meter Run 11-12
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Freyhof, Erika 11 Hamilton 11:12.19 11:24.31 10
2 Vanderhelm, Bekah 11 Allendale 12:30.00 12:56.38 8
3 Hubert, Vanessa 11 Sparta 13:00.00 13:31.58 6
4 Hirsch, Lisa 12 Allendale 14:30.00 14:21.24 4
5 Pokornowski, Rachel 11 Allegan 16:38.00 16:59.75 2
-- Sakshaug, Mackenzie Wyoming Kell DNF

Event 34 Girls 4x400 Meter Relay MS
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Coopersville 4:45.00 4:50.81 10
1) Bates, Aubrey 8 2) Burk, Jacie 8
3) Fritz, Katelynn 8 4) Ziebarth, Andrea 8
2 Sparta 5:00.00 4:52.03 8
1) Scheid, Leah 8 2) Wilson, Paige 7
3) Zurek, Grace 8 4) Vallone, Olivia 7
3 Cedar Springs 5:05.00 4:59.92 6
1) Wilcox, Grace 8 2) Fettig, Elizabeth 7
3) Zachmann, Rachel 8 4) Kren, Layla 8
4 Allendale 5:33.11 4
1) Barnes, Kaylee 7 2) Bingle, Ella 8
3) Blackman, Makennah 8 4) Steele, Anna 7
5 Allegan 5:51.58 2
1) Cervantes, Christina 8 2) Childs, Alivia 8
3) Clark, Lily 8 4) Allen, Anna 8

Event 35 Girls 4x400 Meter Relay 9-10
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Sparta 4:30.00 5:00.54 10
1) Stephens, Lexi 10 2) Beck, AJ 9
3) Jewell, Brittany 9 4) Proctor, Kendall 9
2 Allegan 5:03.00 5:08.84 8
1) Garcia, Alesandra 9 2) Bowden, Allison 9
3) Clement, Ashlyn 9 4) Schierbeck, Jasmine 9
3 Hamilton 5:00.00 5:29.40 6
1) Sikkema, Kimberly 10 2) Gault, Pauline 10
3) Gault, Phebe 10 4) Allred, Madison 9
4 Coopersville 5:30.00 5:35.22 4
1) Barral, Sofia 10 2) Rykse, Makayla 10
3) Serba, Andrea 9 4) Wallinga, Megan 10

Event 36 Girls 4x400 Meter Relay 11-12
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Sparta 4:24.50 4:25.58 10
1) Sousa, Ava 10 2) Andrews, Carley 12
3) Heimbaugh, Lexi 12 4) Monterusso, Sarah 12
2 Coopersville 4:35.00 4:29.48 8
1) Smoes, Ashlynd 12 2) Fritz, Sydney 10
3) Helsen, Lauren 12 4) Helsen, Peyton 12
3 Allendale 4:30.00 4:31.72 6
1) Bond, Shelby 12 2) Berna, Christina 10
3) Mango, Amber 10 4) Becerra, Mireya 11
4 Cedar Springs 4:45.00 4:38.50 4
1) Rugg, Mackenzie 10 2) Heintzelman, Hannah 11
3) Vandyke, Baylie 9 4) Tepin, Tara 11
5 Hamilton 4:40.00 4:51.35 2
1) Harper, Caitlin 10 2) Driesenga, Brittany 9
3) Haverdink, Shea 9 4) Madigan, Molly 12

Event 40 Girls High Jump MS
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Detweiler, Jillian 8 Cedar Spring 3-10.00 4-04.00 10
2 Baker, Nicole 7 Cedar Spring 3-08.00 4-02.00 6
2 Kooistra, Maddie 7 Allendale 4-02.00 6
2 Scheid, Leah 8 Sparta 4-04.00 4-02.00 6
3 Wiersma, Mackenzie 8 Coopersville J4-02.00 2
4 Polak, Kaila 8 Coopersville J4-02.00 0.50
4 Patterson, Kya 8 Sparta 4-04.00 J4-02.00 0.50
5 Blackman, Makennah 8 Allendale J4-00.00

Event 41 Girls High Jump 9-10
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Vandyke, Baylie 9 Cedar Spring 4-08.00 4-08.00 10
2 Hirdes, Megan 9 Allendale 4-08.00 4-06.00 8
3 Male, Elayna 9 Cedar Spring 4-02.00 4-04.00 6
4 Patel, Nidhi 10 Coopersville 4-04.00 J4-04.00 4
5 Beck, AJ 9 Sparta 4-03.00 J4-04.00 2
-- Green, McKenzie 10 Allegan NH
-- Houle, Atya 10 Sparta NH
-- Lake, Peyton 10 Allegan 4-08.00 NH
-- Turner, Grace 9 Hamilton 4-00.00 NH

Event 42 Girls High Jump 11-12
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Nienhuis, Haley 10 Hamilton 4-10.00 4-10.00 10
2 Andrews, Carley 12 Sparta 4-09.00 4-06.00 7
2 Schuehle, Makenzie 12 Allegan 4-10.00 4-06.00 7
4 DeFouw, Catherine 11 Hamilton 4-04.00 4-04.00 4
-- Rotman, Lydia 11 Allendale 4-08.00 NH

Event 43 Girls Pole Vault MS
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Bredeweg, Bree 8 Allendale 7-06.00 10
2 Kinzinger, Rylee 8 Cedar Spring 6-06.00 8
3 Wilson, Paige 7 Sparta 5-00.00 5-06.00 6
4 Bates, Aubrey 8 Coopersville J5-06.00 4
5 Zurek, Grace 8 Sparta 5-06.00 J5-06.00 2
6 Gilbert, Bailey 8 Coopersville J5-06.00 1
7 Bont, Lauren 7 Allendale 5-00.00
-- Alvarez, Gloria 7 Cedar Spring 5-06.00 NH

Event 44 Girls Pole Vault 9-10
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Heibel, Rachel 10 Coopersville 9-06.00 9-00.00 10
2 Edsall, Alex 10 Hamilton 7-00.00 6-06.00 8
-- Hoogerhyde, Larkin 9 Allendale NH
-- Higbly, Nicole 9 Sparta NH

Event 45 Girls Pole Vault 11-12
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kane, Olivia 12 Sparta 8-00.00 10-00.00 10
2 Schaffer, Jennica 11 Hamilton 10-00.00 9-06.00 8
3 Isola, Erin 12 Allegan 9-06.00 J9-06.00 6
4 Price, Brianna 12 Allegan 8-00.00 8-06.00 4
5 Marvel, Allyson 12 Cedar Spring 8-00.00 J8-06.00 2
-- Schoenborn, Gabby 12 Allendale NH
-- Mulvihill, Mallorey 11 Hamilton 7-06.00 NH

Event 46 Girls Long Jump MS
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 McCallum, Lyuba 8 Sparta 14-09.00 14-03.25 10
2 Morris, Madisen 8 Cedar Spring 12-07.00 13-05.50 8
3 Fritz, Katelynn 8 Coopersville 12-09.00 6
4 Shears, Angel 8 Cedar Spring 12-07.00 12-05.75 4
5 Hovingh, Maddie 8 Allendale 12-03.00 2
6 Barr, Kaeleigh 8 Sparta 13-00.00 12-02.50 1
7 Mast, Hannah 7 Coopersville 11-11.00
8 Mills, Sasha 8 Allegan 11-04.50
9 Kafila, Jenna 8 Allendale 10-07.00
10 Kabizna, Olivia 8 Allegan 9-01.75

Event 47 Girls Long Jump 9-10
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Driesenga, Brittany 9 Hamilton 13-10.00 13-04.50 10
2 Freeman, Naomi 10 Coopersville 13-11.00 13-03.50 8
3 Walle, Dayla 10 Sparta 13-06.00 12-10.75 6
4 Boodt, Brooke 10 Allegan 13-11.00 12-07.50 4
5 Groters, Sonja 10 Sparta 12-04.00 12-06.00 1.50
5 Bowers, Rachel 10 Cedar Spring 13-06.00 12-06.00 1.50
7 Czajkowski, Kaitlyn 9 Coopersville 13-04.00 11-07.75
8 Crystal, Rachel 10 Cedar Spring 12-11.00 11-06.25
9 Hamlin, Autumn Allendale 11-00.75
10 Allred, Madison 9 Hamilton 10-10.50 10-11.25
11 Taylor, Emily 10 Allendale 10-01.00 10-06.75

Event 48 Girls Long Jump 11-12
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Bond, Shelby 12 Allendale 15-07.00 15-06.00 10
2 Miller, Gabbie Wyoming Kell 16-00.50 15-00.25 8
3 Robinson, Franesha 11 Hamilton 14-09.75 14-06.25 6
4 Hausig, Aubrey 11 Coopersville 14-06.00 14-04.25 4
5 Domanski, Jodi 12 Coopersville 15-00.50 13-10.75 2
6 Andrews, Carley 12 Sparta 14-11.25 13-09.50 1
7 Crane, Kaylee 12 Sparta 13-09.50 13-05.00
8 Thielen, Becca 12 Allendale 11-10.00 13-00.75
9 Kelly, Dimond 11 Wyoming Kell 11-10.00 11-01.25

Event 50 Girls Discus Throw 9-10
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Peters, Sidney 9 Hamilton 81-08 79-03.50 10
2 Meintsma, Shelby 10 Coopersville 72-00 75-10.50 8
3 Kolean, Madison 10 Hamilton 65-06 64-09.50 6
4 Hartman, Mary 10 Allegan 65-09.75 63-04 4
5 Groters, Sonja 10 Sparta 55-11 60-02 2
6 Walle, Dayla 10 Sparta 50-09 59-00 1
7 Zachmann, Danielle 10 Cedar Spring 60-03 56-08.50
8 Clement, Ashlyn 9 Allegan 62-04 54-01.50
9 Bowers, Rachel 10 Cedar Spring 43-03.50 50-00
10 Zomberg, Amanda 10 Coopersville 53-04 42-10

Event 51 Girls Discus Throw 11-12
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Ediger, Abi 12 Hamilton 94-07 92-05 10
2 Smoes, Ashlynd 12 Coopersville 94-06 88-08 8
3 Madigan, Molly 12 Hamilton 84-06 88-02 6
4 Salmon, Kassi 12 Allendale 83-02 80-05.50 4
5 Douglas, Hannah 12 Allendale 78-07 77-11.50 2
6 Dame, Gabbie 12 Allegan 85-06 73-09.50 1
7 Hausig, Aubrey 11 Coopersville 78-00 63-04.50
8 Ring, Kelly 12 Sparta 55-03 56-06.50
9 Haines, Dacota 12 Allegan 55-00
10 Krum, Hollis 12 Sparta 56-01 48-10
11 Weber, Mackenzie 12 Cedar Spring 55-10 48-07.50

Event 52 Girls Shot Put MS
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Edwards, Jessalyn 8 Sparta 32-00.00 32-06.50 10
2 Meyers, Ariana 7 Cedar Spring 27-00.00 31-08.00 8
3 Anthony, Tess 7 Coopersville 30-05.50 6
4 Barber, Marissa 8 Sparta 28-06.00 27-10.00 4
5 Whilden, Emily 8 Cedar Spring 26-00.00 24-06.50 2
6 Wiltenburg, Emma 7 Coopersville 21-11.50 1
7 Steele, Anna 7 Allendale 20-05.00
8 Bruin, Emily 8 Allegan 20-01.00
9 Bingle, Ella 8 Allendale 18-02.50
10 Ellis, Alexis 8 Allegan 17-09.00

Event 53 Girls Shot Put 9-10
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kolean, Madison 10 Hamilton 28-04.50 28-11.00 10
2 Peters, Sidney 9 Hamilton 29-08.50 28-08.50 8
3 Meintsma, Shelby 10 Coopersville 28-05.00 27-11.00 6
4 Longmire, Dahja Wyoming Kell 22-05.00 23-06.50 4
5 Zachmann, Danielle 10 Cedar Spring 22-08.00 22-00.00 2
6 Hartman, Mary 10 Allegan 23-08.00 21-09.00 1
7 Zomberg, Amanda 10 Coopersville 22-01.00 21-08.50
8 Walle, Dayla 10 Sparta 18-06.50 21-01.50
9 Groters, Sonja 10 Sparta 20-06.00 21-01.00
10 Goudy, Hannah 10 Allegan 20-07.00 20-04.00

Event 54 Girls Shot Put 11-12
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Robinson, Franesha 11 Hamilton 37-02.00 37-04.00 10
2 Salmon, Kassi 12 Allendale 33-03.00 31-02.00 8
3 VandenBerg, Kelly 11 Hamilton 30-04.00 30-05.00 6
4 Daling, Brianna 11 Allendale 32-05.00 30-00.00 4
5 Smoes, Ashlynd 12 Coopersville 25-11.75 28-02.50 2
6 Dame, Gabbie 12 Allegan 22-02.00 23-06.50 1
7 Hausig, Aubrey 11 Coopersville 23-05.00 22-07.50
8 Marvel, Allyson 12 Cedar Spring 22-06.00
9 Shannon, Marissa 11 Wyoming Kell 20-01.00 21-03.50
9 Krum, Hollis 12 Sparta 21-06.00 21-03.50
11 Haines, Dacota 12 Allegan 20-04.00 21-03.00
12 Weber, Mackenzie 12 Cedar Spring 19-04.00 19-05.00
13 Ring, Kelly 12 Sparta 20-09.00 19-01.50
14 Banks, Alijah 12 Wyoming Kell 18-00.00

Women - 11-12 - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Hamilton 134 2) Sparta 88
3) Allendale 81 4) Coopersville 67
5) Cedar Springs 56 6) Allegan 46
7) Wyoming Kelloggsville 30

Women - 9-10 - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Hamilton 157 2) Coopersville 95
3) Sparta 81.50 4) Cedar Springs 75.50
5) Allegan 52 6) Allendale 40
7) Wyoming Kelloggsville 5

Women - MS - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) Sparta 153.50 2) Cedar Springs 140
3) Coopersville 101.50 4) Allendale 67
5) Allegan 24