2016 Coopersville Tri-Level Meet

back to results

Apr. 16, 2016

2016 Coopersville Tri-Level Meet
Coopersville, MI
Provided by Michiana Timing


Licensed to Michiana Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 4/16/2016 03:37 PM
Coopersville Girls Classic Tri-Level Invite - 4/18/2015
Coopersville High School
Results

Event 1 Boys 4x800 Meter Relay MS
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Cedar Springs 9:39.15 10
1) Schmid, Zak 8 2) Sargent, Dilan 8
3) Carlson, Brendon 8 4) Pigorsh, Michael 8
2 Allendale 10:13.39 8
1) Fordney, Joe 8 2) Perez, Cristian 7
3) Riemersma, Dakota 8 4) Walta, Austin 7
3 Sparta 10:17.24 6
1) Wilson, Chase 8 2) Volkers, Brendan 8
3) Deback, Noah 8 4) Cook, Hayden 7
4 Coopersville 10:27.70 4
1) Glass, Max 8 2) James-Heer, Kyle 7
3) Siler, Luke 7 4) VanDyke, Brody 7
5 Allegan 12:26.34 2
1) Katsma, Nick 1 2) Raymond, Anthony 8
3) Scofield, Riley 7 4) Thoroe, Trevor 8

Event 2 Boys 4x800 Meter Relay 9-10
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Coopersville 9:25.61 10
1) Bradley, Jacob 10 2) Hilton, Connor 10
3) Jenkins, Lukas 9 4) Vankempen, Chase 10
2 Allegan 9:31.67 8
1) Smith, Adam 9 2) Loftus, Thomas 10
3) Barnes, Anthony 9 4) Havinga-Hamilton, Dontae 10
3 Cedar Springs 10:38.87 6
1) Graham, Josh 10 2) Ream, Evan 10
3) Ream, Ethan 10 4) Sawade, Brandon 10
4 Sparta 'B' 10:39.07 3
1) Roberts, Nick 9 2) Sokolowski, Kyle 9
3) Oudbier, Ethan 9 4) Ravell, Henry 9
4 Hamilton 10:39.07 3
1) Berens, Caleb 10 2) Dozeman, Mitch 9
3) Kuhn, Tyler 9 4) VanHuis, Ben 10

Event 3 Boys 4x800 Meter Relay 11-12
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Sparta 8:29.87 10
1) Smith, Tommee 9 2) Smith, Trent 11
3) Thome, Chris 12 4) Thome, Andrew 12
2 Coopersville 8:33.79 8
1) Meyer, Andy 12 2) Smith, Josh 12
3) Stuecken, Kurt 12 4) Syrek, Brandon 12
3 Hamilton 8:45.64 6
1) Freyhof, Mark 12 2) Field, Matt 12
3) Klanderman, Caden 10 4) Topp, Caleb 11
4 Allendale 8:46.31 4
1) Aguilar, Engelber 11 2) Kelly, Markus 12
3) MacGeorge, Keegan 10 4) Walser, Xavier
5 Cedar Springs 9:12.11 2
1) Mora, Dallas 10 2) Marvel, Brayden 9
3) Baker, Ethan 9 4) Harthorn, Brandon 12

Event 4 Boys 55 Meter Hurdles MS
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Larsen, Justice 8 Cedar Spring 9.40 2 10
2 Ginn, Carter 8 Allendale 9.81 2 8
3 Johnston, Trevor 8 Cedar Spring 9.81 2 6
4 Williams, Darrell 8 Allegan 10.14 1 4
5 Syrek, Owen 8 Coopersville 10.46 2 2
6 Johnson, Blane 7 Allegan 10.57 1 1
7 Peak, Sawyer 8 Sparta 10.63 2
8 Hubert, Will 7 Sparta 11.21 2
9 Webster, Dylan 7 Allendale 11.41 2
10 Keefe, Joe 8 Coopersville 11.96 1

Event 5 Boys 110 Meter Hurdles 9-10
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Sagodic, Nic 10 Allegan 17.25 2 10
2 Blood, Trevor 10 Hamilton 18.68 1 8
3 Outwin, Jacob 10 Cedar Spring 18.75 2 6
4 Vandyke, Wyatt 10 Coopersville 18.78 2 4
5 Cataldo, Braiden 10 Allendale 19.02 2 2
6 Mast, Josh 9 Coopersville 19.25 2 1
7 Dams, Jordan 10 Hamilton 20.64 2
8 Sokolowski, Kyle 9 Sparta 20.99 2
9 Mielke, Landon 10 Allegan 22.50 1
10 DeJong, Colton 9 Sparta 22.91 1

Event 6 Boys 110 Meter Hurdles 11-12
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Couturier, Drew 11 Allendale 15.92 2 10
2 Douglas, Alex 11 Cedar Spring 16.29 2 8
3 Devos, Kevin 12 Allendale 16.36 2 6
4 Sturman, Jacob 11 Allegan 16.75 2 4
5 Stephens, Rob 11 Sparta 16.90 2 2
6 Gunhus, Jared 12 Sparta 17.19 2 1
7 DeJonge, Nolan 11 Hamilton 17.84 2
8 Fritz, Austin 11 Coopersville 18.40 2
9 Meinders, Brandon 11 Coopersville 18.93 1
10 Geurink, Tyler 11 Hamilton 19.73 1
11 Luna, Wesley 12 Wyoming Kell 20.04 1
-- Dams, Jordan 10 Hamilton X20.64 1

Event 7 Boys 100 Meter Dash MS
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Burk, Owen 8 Allendale 12.23 2 10
2 Shaw, Ben 8 Cedar Spring 12.81 2 8
3 Garza, Brandon 8 Sparta 13.62 2 6
4 Walcott, Tyler 8 Sparta 13.99 2 4
5 Fechner, Ryan 8 Allendale 14.00 2 2
6 VanderHeide, Timothy 8 Coopersville 14.89 1 1
7 Kammeraad, Dakota 8 Allegan 15.40 1
8 Scofield, Riley 7 Allegan 16.90 1
9 Katsma, Nick 1 Allegan x18.12 1
-- Bray, Spencer 7 Cedar Spring DNF 2

Event 8 Boys 100 Meter Dash 9-10
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Jackson, Jaevon 10 Allendale 11.82 2 10
2 Barrett, C.J. 10 Sparta 11.83 2 8
3 Dekkinga, John 10 Hamilton 11.96 2 6
4 Wright, Brendan 10 Coopersville 12.16 2 4
5 Schneider, Cayden 9 Coopersville 12.22 2 2
6 Lane, Trenton 10 Hamilton 12.28 2 1
7 Nguyen, Nhat 10 Wyoming Kell 12.58 1
8 Nesbitt, Chris 9 Wyoming Kell 12.66 1
9 Wedge, Damyon 10 Allegan 12.71 2
10 Swank, Kolby 9 Cedar Spring 12.89 2
11 West, Ethan 9 Cedar Spring 12.94 1
12 Langschied, Andrew 9 Allegan 12.94 1
13 Thielen, Heath 10 Allendale 13.20 1
14 Hulet, Josh 9 Sparta 14.13 1

Event 9 Boys 100 Meter Dash 11-12
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 McCullough, Brandon 12 Allendale 11.66 2 10
2 Gualitieri, Anthony 12 Allendale 11.76 2 8
3 Panetta, Logan 12 Coopersville 11.83 2 6
4 Rodriguez, Franklin 12 Sparta 11.92 2 4
5 Keomoungkhoune, Quine 12 Hamilton 12.09 2 2
6 Simmons, Raymond 12 Wyoming Kell 12.12 1 1
7 Garcia, Phillip 12 Sparta 12.13 2
8 Grotenrath, Jake 12 Coopersville 12.35 1
9 Ellison, Patrick 10 Cedar Spring 12.37 2
10 Everse, Adam 12 Hamilton 12.39 1
11 Osburn, Yednay 11 Allegan 12.60 1
12 Hicks, Alex 12 Allegan 12.61 2
13 Stockreef, Austin 11 Cedar Spring 12.89 1

Event 10 Boys 4x200 Meter Relay MS
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Cedar Springs 1:44.21 10
1) Totten, Landon 7 2) VanDusen, Ben 8
3) Barnett, Da'Monte 7 4) Liggett, Kaden 8
2 Allendale 1:46.13 8
1) Burk, Owen 8 2) Ginn, Carter 8
3) Waller, Jamaria 7 4) Wells, Sabastian 7
3 Coopersville 2:00.35 6
1) Dyke, Lucas 8 2) Keefe, Joe 8
3) Pluskhat, Stephan 8 4) Schmidt, Tanner 8
4 Allegan 2:11.09 4
1) Katsma, Nick 1 2) Raymond, Anthony 8
3) Donley, Josh 8 4) Thoroe, Trevor 8
-- Sparta DQ
1) Dame, Nicholas 8 2) Garza, Brandon 8
3) Summers, Jordan 8 4) Walcott, Tyler 8

Event 11 Boys 4x200 Meter Relay 9-10
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Allegan 1:40.35 10
1) Sagodic, Nic 10 2) Ohst, Chris 9
3) Curtis, Joshaua 10 4) Hitchcock, Chris 10
2 Coopersville 1:40.43 8
1) Hilton, Connor 10 2) Nikodemski, Anthony 10
3) Schneider, Cayden 9 4) Smith, Devin 10
3 Sparta 'B' 1:41.01 6
1) Padilla, Nathan 9 2) Troeger, Bailey 9
3) Klein, Austin 9 4) Barrett, C.J. 10
4 Hamilton 1:42.54 4
1) Taylor, Dylan 9 2) Doeden, Jack 9
3) Essink, Kaleb 9 4) Shelton, Jacob 10
5 Allendale 'B' 1:44.25 2
1) Cowling, Eli 9 2) Belke, Sean 10
3) Jackson, Jaevon 10 4) Thielen, Heath 10
6 Cedar Springs 'B' 1:48.34 1
1) Gardner, Gage 9 2) Brew, Anthony 9
3) West, Ethan 9 4) Swank, Kolby 9

Event 12 Boys 4x200 Meter Relay 11-12
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Hamilton 1:33.02 10
1) DeKam, Jeramiah 12 2) Dekkinga, John 10
3) Doeden, Charlie 12 4) Field, Matt 12
2 Sparta 1:37.69 8
1) Berdan, Jesse 12 2) Compton, Chris 12
3) Stephens, Rob 11 4) Rodriguez, Franklin 12
3 Cedar Springs 1:38.18 6
1) Ellison, Patrick 10 2) Basso, Austin 11
3) Mead, Paul 11 4) Todd, John 10
4 Wyoming Kelloggsville 1:40.78 4
1) Nguyen, Nhat 10 2) Simmons, Raymond 12
3) Troung, Micheal 12 4) Willis, Javian 10
5 Coopersville 1:41.16 2
1) Belanger, Connor 12 2) Dean, Tim 11
3) Martinez, Juan 12 4) Royce, Jordan 12
6 Allegan 1:45.26 1
1) Krug, Jared 12 2) Caldarona, Jeffery 11
3) Schafer, Tyler 11 4) Davidovic, Branko 12

Event 13 Boys 1600 Meter Run MS
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 James-Heer, Kyle 7 Coopersville 5:07.16 10
2 Moleski, Jaydon 8 Cedar Spring 5:08.99 8
3 Bowers, Corey 7 Cedar Spring 5:18.17 6
4 Fordney, Joe 8 Allendale 5:34.60 4
5 Johnson, Blane 7 Allegan 5:37.08 2
6 Glass, Max 8 Coopersville 5:40.72 1
7 Vanputten, Gabriel 7 Sparta 6:13.85
8 Wooten, Ethan 8 Sparta 6:16.18

Event 14 Boys 1600 Meter Run 9-10
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Koopman, Luke 10 Hamilton 4:51.35 10
2 Johnson, Isaiah 10 Sparta 4:54.66 8
3 Sprague, Ryan 9 Coopersville 5:05.09 6
4 Mendham, Chase 9 Coopersville 5:05.97 4
5 Roberts, Nick 9 Sparta 5:18.13 2
6 Marvel, Brayden 9 Cedar Spring 5:19.06 1
7 Spencer, Josiah 10 Wyoming Kell 5:19.68
8 Smith, Adam 9 Allegan 5:27.50
9 Berens, Caleb 10 Hamilton 5:32.87
10 Sakshaug, Grady 10 Wyoming Kell 5:33.20
11 Ream, Evan 10 Cedar Spring 5:42.62
12 Isenga, Jason 10 Allendale 5:45.00
13 Harrington, Kody 9 Allegan 6:09.68

Event 15 Boys 1600 Meter Run 11-12
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Freyhof, Mark 12 Hamilton 4:36.91 10
2 Harthorn, Brandon 12 Cedar Spring 4:52.34 8
3 Passorelli, Nate 11 Allegan 4:56.38 6
4 Topp, Caleb 11 Hamilton 4:56.53 4
5 Hotelling, Josh 11 Wyoming Kell 5:01.71 2
6 Thome, Chris 12 Sparta 5:03.89 1
7 Grotenrath, Ryan 11 Coopersville 5:11.57
8 Stuecken, Kurt 12 Coopersville 5:16.35
9 Hirdes, Alan 11 Allendale 5:16.36
10 Lovell, Tyler 11 Cedar Spring 5:22.09
11 Thome, Andrew 12 Sparta 5:29.81
12 Borst, Colton 11 Allegan 5:45.60
13 Merdzinski, Anthony 12 Wyoming Kell 6:04.11

Event 16 Boys 400 Meter Dash MS
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Idema, Mitch 8 Cedar Spring 57.62 2 10
2 Wilson, Chase 8 Sparta 1:01.50 2 8
3 Fritz, Dylan 8 Coopersville 1:01.63 2 6
4 Volkers, Brendan 8 Sparta 1:02.11 2 4
5 Bray, Spencer 7 Cedar Spring 1:02.46 2 2
6 Johnson, Conner 7 Coopersville 1:02.50 1 1
7 Fess, Cameron 8 Allendale 1:04.20 2
8 Johnson, Blane 7 Allegan 1:07.33 1
9 Crawley, Cameron 7 Allendale 1:12.01 2

Event 17 Boys 400 Meter Dash 9-10
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Smith, Tommee 9 Sparta 54.45 2 10
2 Nikodemski, Anthony 10 Coopersville 58.28 2 8
3 Spratling, Kaleb 10 Wyoming Kell 58.32 2 6
4 Mast, Josh 9 Coopersville 58.49 1 4
5 Willis, Javion 9 Wyoming Kell 1:00.02 2 2
6 Hitchcock, Chris 10 Allegan 1:00.13 2 1
7 Peters, Austin 10 Hamilton 1:00.14 1
8 Taylor, Dylan 9 Hamilton 1:00.73 2
9 Jones, Alex 9 Cedar Spring 1:00.86 1
10 Ambrose, Luke 10 Allendale 1:01.16 1
11 Ohst, Chris 9 Allegan 1:03.11 2
12 Aungst, Finn 10 Allendale 1:03.65 1
13 Entrican, Hunter 9 Sparta 1:03.93 1

Event 18 Boys 400 Meter Dash 11-12
==========================================================================
MITCA D3: R 43.60 2006 Williamston, Williamston
R. Boog, J DELOS REYES, A PALMER, A SIMINSKI
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Doeden, Charlie 12 Hamilton 50.88 2 10
2 Meyer, Andy 12 Coopersville 51.78 2 8
3 Peters, Trenton 11 Hamilton 52.98 2 6
4 Huff, Malakhai 11 Allendale 53.58 2 4
5 Sawade, Remington 12 Cedar Spring 53.59 2 2
6 Perez, Angel 11 Allendale 54.13 2 1
7 Barscewski, Conor 12 Sparta 55.27 2
8 Compton, Chris 12 Sparta 56.05 2
9 Martinez, Juan 12 Coopersville 57.18 1
10 Krug, Jared 12 Allegan 58.42 1
11 Sakshung, Cole 12 Wyoming Kell 58.87 1
12 Schafer, Tyler 11 Allegan 59.66 1
13 Thompson, Robby 12 Wyoming Kell 1:05.70 1

Event 19 Boys 4x100 Meter Relay MS
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Cedar Springs 50.92 10
1) Totten, Landon 7 2) VanDusen, Ben 8
3) Barnett, Da'Monte 7 4) Liggett, Kaden 8
2 Sparta 54.50 8
1) Dame, Nicholas 8 2) Garza, Brandon 8
3) Summers, Jordan 8 4) Walcott, Tyler 8
3 Allendale 54.94 6
1) Douglas, Jack 8 2) Fechner, Ryan 8
3) Hobbins, Nick 8 4) Millard, Sam 8
4 Coopersville 57.53 4
1) Dyke, Lucas 8 2) Keefe, Joe 8
3) Pluskhat, Stephan 8 4) Schmidt, Tanner 8
5 Allegan 59.17 2
1) Donley, Josh 8 2) Raymond, Anthony 8
3) Kammeraad, Dakota 8 4) Williams, Darrell 8

Event 20 Boys 4x100 Meter Relay 9-10
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Coopersville 48.21 10
1) Czajkowski, Andrew 9 2) Lemieux, Nate 10
3) Schneider, Cayden 9 4) Vandyke, Wyatt 10
2 Allendale 49.19 8
1) Belke, Sean 10 2) Cataldo, Braiden 10
3) Jackson, Jaevon 10 4) Thielen, Heath 10
3 Sparta 'B' 49.89 6
1) Padilla, Nathan 9 2) Klein, Austin 9
3) Sokolowski, Kyle 9 4)
4 Hamilton 50.03 4
1) Doeden, Jack 9 2) Essink, Kaleb 9
3) Shelton, Jacob 10 4) Taylor, Dylan 9

Event 21 Boys 4x100 Meter Relay 11-12
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Allendale 45.16 10
1) Gualitieri, Anthony 12 2) Couturier, Drew 11
3) Dunn, Jordan 12 4) McCullough, Brandon 12
2 Coopersville 45.42 8
1) Grotenrath, Jake 12 2) Meyer, Andy 12
3) Panetta, Logan 12 4) Wright, Brendan 10
3 Hamilton 45.93 6
1) Keomoungkhoune, Quine 12 2) DeKam, Jeramiah 12
3) Dekkinga, John 10 4) Lane, Trenton 10
4 Sparta 46.39 4
1) Berdan, Jesse 12 2) Barrett, C.J. 10
3) Garcia, Phillip 12 4) Rodriguez, Franklin 12
5 Cedar Springs 48.02 2
1) Ellison, Patrick 10 2) Ostrom-Howell, Dylan 11
3) Basso, Austin 11 4) Mead, Paul 11
6 Wyoming Kelloggsville 48.27 1
1) Nesbitt, Chris 9 2) Simmons, Raymond 12
3) Troung, Micheal 12 4) Willis, Javian 10
7 Allegan 48.83
1) Hicks, Alex 12 2) Fabijancic, Zachary 11
3) Wedge, Damyon 10 4) Osburn, Yednay 11

Event 22 Boys 200 Meter Hurdles MS
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Ginn, Carter 8 Allendale 29.52 2 10
2 Cummings, Nick 8 Cedar Spring 30.16 2 8
3 Williams, Darrell 8 Allegan 31.40 1 6
4 Larsen, Justice 8 Cedar Spring 31.55 2 4
5 Hubert, Will 7 Sparta 34.17 2 2
6 Fritz, Dylan 8 Coopersville 34.48 1 1
7 Webster, Dylan 7 Allendale 34.71 2
8 VanderHeide, Timothy 8 Coopersville 37.13 1

Event 23 Boys 300 Meter Hurdles 9-10
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Sagodic, Nic 10 Allegan 44.94 2 10
2 Blood, Trevor 10 Hamilton 45.77 1 8
3 Willis, Javian 10 Wyoming Kell 45.78 1 6
4 Cataldo, Braiden 10 Allendale 47.04 2 4
5 Troeger, Bailey 9 Sparta 48.07 2 2
6 Vandyke, Wyatt 10 Coopersville 48.65 2 1
7 Mielke, Landon 10 Allegan 48.79 2
8 Soerens, Wyatt 9 Hamilton 49.23 1
9 Padilla, Nathan 9 Sparta 49.67 2
10 Outwin, Jacob 10 Cedar Spring 50.08 2

Event 24 Boys 300 Meter Hurdles 11-12
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Dean, Tim 11 Coopersville 43.58 1 10
2 Couturier, Drew 11 Allendale 43.76 2 8
3 Stephens, Rob 11 Sparta 43.82 2 6
4 DeJonge, Nolan 11 Hamilton 44.33 1 4
5 Devos, Kevin 12 Allendale 44.73 2 2
6 Gunhus, Jared 12 Sparta 45.02 2 1
7 Sturman, Jacob 11 Allegan 45.07 2
8 Douglas, Alex 11 Cedar Spring 45.62 2
9 Lemieux, Andrew 12 Coopersville 48.24 2
10 Geurink, Tyler 11 Hamilton 49.06 1
11 Davidovic, Branko 12 Allegan 49.13 1
12 Luna, Wesley 12 Wyoming Kell 50.06 2

Event 25 Boys 800 Meter Run MS
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Moleski, Jaydon 8 Cedar Spring 2:27.37 10
2 Schmid, Zak 8 Cedar Spring 2:27.87 8
3 Volkers, Brendan 8 Sparta 2:28.60 6
4 Perez, Cristian 7 Allendale 2:37.49 4
5 Glass, Max 8 Coopersville 2:39.28 2
6 Cook, Hayden 7 Sparta 2:40.43 1
7 Thoroe, Trevor 8 Allegan 2:46.67
8 Meyer, TJ 7 Allendale 3:04.38
9 VanDyke, Brody 7 Coopersville 3:16.69
10 Scofield, Riley 7 Allegan 3:28.59

Event 26 Boys 800 Meter Run 9-10
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Smith, Tommee 9 Sparta 2:11.24 10
2 Walser, Xavier Allendale 2:12.52 8
3 Vankempen, Chase 10 Coopersville 2:13.78 6
4 MacGeorge, Keegan 10 Allendale 2:15.82 4
5 Hilton, Connor 10 Coopersville 2:16.89 2
6 Klanderman, Caden 10 Hamilton 2:17.56 1
7 Havinga-Hamilton, Dontae 10 Allegan 2:21.67
8 Spencer, Josiah 10 Wyoming Kell 2:25.83
9 Sawade, Brandon 10 Cedar Spring 2:31.15
10 Smith, Adam 9 Allegan 2:35.01
11 Sprik, Sam 9 Hamilton 2:35.29
12 Oudbier, Ethan 9 Sparta 2:42.98
13 Ream, Ethan 10 Cedar Spring 2:48.99
14 Tran, Tommy 10 Wyoming Kell 2:51.01

Event 27 Boys 800 Meter Run 11-12
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Field, Matt 12 Hamilton 2:06.14 10
2 Smith, Trent 11 Sparta 2:07.83 8
3 Syrek, Brandon 12 Coopersville 2:08.92 6
4 Smith, Josh 12 Coopersville 2:11.94 4
5 Aguilar, Engelber 11 Allendale 2:13.18 2
6 Thome, Andrew 12 Sparta 2:13.71 1
7 Stiegler, Jimmy 12 Allegan 2:17.16
8 Stafford, Drew 12 Hamilton 2:17.42
9 Perez, Angel 11 Allendale 2:25.41
10 Merdzinski, Anthony 12 Wyoming Kell 2:53.80

Event 28 Boys 200 Meter Dash MS
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Shaw, Ben 8 Cedar Spring 26.07 2 10
2 Liggett, Kaden 8 Cedar Spring 26.11 2 8
3 Wells, Sabastian 7 Allendale 26.29 2 6
4 Johnson, Conner 7 Coopersville 27.67 1 4
5 Verdugo, Nico 8 Sparta 27.93 2 2
6 Waller, Jamaria 7 Allendale 28.11 2 1
7 Dame, Nicholas 8 Sparta 28.90 2
8 Engweiler, Ian 8 Coopersville 31.11 1
9 Donley, Josh 8 Allegan 32.82 1

Event 29 Boys 200 Meter Dash 9-10
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Todd, John 10 Cedar Spring 23.71 2 10
2 Jackson, Jaevon 10 Allendale 23.97 2 8
3 Barrett, C.J. 10 Sparta 24.17 2 6
4 Wright, Brendan 10 Coopersville 24.60 2 4
5 Lane, Trenton 10 Hamilton 24.98 2 2
6 Stephens, Dakota 9 Sparta 25.04 2 1
7 Schneider, Cayden 9 Coopersville 25.52 1
8 Curtis, Joshaua 10 Allegan 25.78 1
9 Shelton, Jacob 10 Hamilton 25.94 1
10 Swank, Kolby 9 Cedar Spring 26.60 1
11 Willis, Javion 9 Wyoming Kell 26.70 1
12 Thielen, Heath 10 Allendale 26.77 2
13 Wedge, Damyon 10 Allegan 27.41 2

Event 30 Boys 200 Meter Dash 11-12
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Doeden, Charlie 12 Hamilton 23.34 2 10
2 Gualitieri, Anthony 12 Allendale 23.43 2 8
3 Compton, Chris 12 Sparta 23.63 2 6
4 Panetta, Logan 12 Coopersville 23.75 2 4
5 Dunn, Jordan 12 Allendale 23.80 2 2
6 DeKam, Jeramiah 12 Hamilton 23.87 2 1
7 Ostrom-Howell, Dylan 11 Cedar Spring 24.87 1
8 Grotenrath, Jake 12 Coopersville 24.87 1
9 Basso, Austin 11 Cedar Spring 25.24 1
10 Rodriguez, Franklin 12 Sparta 25.40 2
11 Osburn, Yednay 11 Allegan 25.66 2
12 Fabijancic, Zachary 11 Allegan 25.79 1
13 Simmons, Raymond 12 Wyoming Kell 26.46 1
14 Butts, Jacob 12 Wyoming Kell 27.03 1

Event 31 Boys 3200 Meter Run MS
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 James-Heer, Kyle 7 Coopersville 11:23.20 10
2 Bowers, Corey 7 Cedar Spring 11:41.95 8
3 Wilson, Chase 8 Sparta 11:41.98 6
4 Braciak, Gavin 8 Cedar Spring 12:13.01 4
5 Siler, Luke 7 Coopersville 12:40.93 2
6 Striplin, Randon 7 Sparta 12:49.24 1
7 Thoroe, Trevor 8 Allegan 14:05.58
8 Rosser, Logan 7 Allendale 14:26.17
9 Walta, Austin 7 Allendale 15:21.09

Event 32 Boys 3200 Meter Run 9-10
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Mora, Dallas 10 Cedar Spring 10:28.33 10
2 Koopman, Luke 10 Hamilton 10:30.55 8
3 Havinga-Hamilton, Dontae 10 Allegan 10:52.03 6
4 Mendham, Chase 9 Coopersville 11:18.32 4
5 Sprague, Ryan 9 Coopersville 11:18.42 2
6 Roberts, Nick 9 Sparta 11:50.45 1
7 Loftus, Thomas 10 Allegan 11:52.46
8 Sakshaug, Grady 10 Wyoming Kell 13:09.14
9 Huyn, Michae 10 Wyoming Kell 14:08.75

Event 33 Boys 3200 Meter Run 11-12
=======================================================================
MITCA D3: R 9:30.13 2003 David Bills, Williamston
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Freyhof, Mark 12 Hamilton 9:43.58 10
2 Harthorn, Brandon 12 Cedar Spring 10:48.63 8
3 Topp, Caleb 11 Hamilton 11:03.10 6
4 Passorelli, Nate 11 Allegan 11:06.24 4
5 Grotenrath, Ryan 11 Coopersville 11:17.90 2
6 Hotelling, Josh 11 Wyoming Kell 11:39.35 1
7 Lovell, Tyler 11 Cedar Spring 11:49.45
8 Kelly, Markus 12 Allendale 11:51.12
9 Galbraith, John 11 Sparta 11:51.15
10 Hirdes, Alan 11 Allendale 11:52.46
11 Stuecken, Kurt 12 Coopersville 11:55.63
12 Borst, Colton 11 Allegan 12:44.22
13 Tran, Loc 12 Wyoming Kell 13:59.26

Event 34 Boys 4x400 Meter Relay MS
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Cedar Springs 4:10.33 10
1) Idema, Mitch 8 2) Schmid, Zak 8
3) Carlson, Brendon 8 4) Moleski, Jaydon 8
2 Allendale 4:31.67 8
1) Fordney, Joe 8 2) Engbers, Matt 8
3) Fess, Cameron 8 4) Perez, Cristian 7
3 Coopersville 4:32.65 6
1) Fritz, Dylan 8 2) Johnson, Conner 7
3) Syrek, Owen 8 4) VanDyke, Brody 7
4 Sparta 4:39.87 4
1) Deback, Noah 8 2) Hubert, Will 7
3) Vanputten, Gabriel 7 4) Verdugo, Nico 8

Event 35 Boys 4x400 Meter Relay 9-10
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Hamilton 3:49.40 10
1) Taylor, Dylan 9 2) Dekkinga, John 10
3) Klanderman, Caden 10 4) Lane, Trenton 10
2 Coopersville 3:55.40 8
1) Hilton, Connor 10 2) Mast, Josh 9
3) Nikodemski, Anthony 10 4) Vankempen, Chase 10
3 Allendale 3:55.94 6
1) Waller, Sincere 9 2) Ambrose, Luke 10
3) MacGeorge, Keegan 10 4) Walser, Xavier
4 Sparta 'B' 3:57.41 4
1) Stephens, Dakota 9 2) Padilla, Nathan 9
3) Klein, Austin 9 4) Sokolowski, Kyle 9
5 Allegan 4:00.83 2
1) Hitchcock, Chris 10 2) Barnes, Anthony 9
3) Langschied, Andrew 9 4) Ohst, Chris 9

Event 36 Boys 4x400 Meter Relay 11-12
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Hamilton 3:29.27 10
1) Doeden, Charlie 12 2) Everse, Adam 12
3) Field, Matt 12 4) Peters, Trenton 11
2 Coopersville 3:34.10 8
1) Meyer, Andy 12 2) Panetta, Logan 12
3) Smith, Josh 12 4) Syrek, Brandon 12
3 Sparta 3:42.01 6
1) Thome, Andrew 12 2) Barscewski, Conor 12
3) Compton, Chris 12 4) Stephens, Rob 11
4 Allendale 3:43.89 4
1) Devos, Kevin 12 2) Dunn, Jordan 12
3) Huff, Malakhai 11 4) Perez, Angel 11
5 Cedar Springs 3:46.11 2
1) Sawade, Remington 12 2) Basso, Austin 11
3) Harthorn, Brandon 12 4) Todd, John 10
6 Wyoming Kelloggsville 3:59.66 1
1) Luna, Wesley 12 2) Sakshung, Cole 12
3) Spencer, Josiah 10 4) Spratling, Kaleb 10
7 Allegan 4:04.42
1) Stiegler, Jimmy 12 2) Davidovic, Branko 12
3) Schafer, Tyler 11 4) Hicks, Alex 12

Event 40 Boys High Jump MS
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Larsen, Justice 8 Cedar Spring 5-02.00 10
2 Dyke, Lucas 8 Coopersville 4-10.00 8
3 Shaw, Ben 8 Cedar Spring J4-10.00 6
4 Syrek, Owen 8 Coopersville 4-08.00 4
5 Donley, Josh 8 Allegan 4-06.00 1.50
5 Fess, Cameron 8 Allendale 4-06.00 1.50
-- Vandyke, Brandon 7 Sparta NH
-- Houle, Gage 7 Sparta NH
-- Waller, Jamaria 7 Allendale NH
-- Kammeraad, Dakota 8 Allegan NH

Event 41 Boys High Jump 9-10
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Vankempen, Chase 10 Coopersville 5-10.00 9
1 Smith, Tommee 9 Sparta 5-10.00 9
3 Todd, John 10 Cedar Spring 5-08.00 6
4 Mielke, Landon 10 Allegan 5-06.00 4
5 Cataldo, Braiden 10 Allendale J5-06.00 2
6 Renshaw, Spencer 9 Allendale 5-04.00 1
-- Willis, Javian 10 Wyoming Kell NH
-- DeJong, Colton 9 Sparta NH
-- Williams, George 9 Hamilton NH

Event 42 Boys High Jump 11-12
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 McMahon, Teghan 11 Hamilton 6-00.00 10
2 Ebeling, George 12 Allendale 5-08.00 8
3 Mead, Paul 11 Cedar Spring J5-08.00 6
4 McMahon, Sawyer 11 Hamilton 5-06.00 4
5 Thome, Chris 12 Sparta 5-04.00 2
6 Sturman, Jacob 11 Allegan J5-04.00 0.50
6 Simpson, Jamir 12 Wyoming Kell J5-04.00 0.50
-- Lastacy, Hunter 12 Allendale NH
-- Barscewski, Conor 12 Sparta NH

Event 43 Boys Pole Vault MS
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Campione, Jeremy 7 Cedar Spring 7-00.00 10
2 Metiva, Joseph 8 Cedar Spring 6-06.00 8
3 Hobbins, Nick 8 Allendale 6-00.00 5
3 Rossman, Stuart 7 Coopersville 6-00.00 5
-- Barker, Hayden 7 Allendale NH
-- Siler, Luke 7 Coopersville NH

Event 44 Boys Pole Vault 9-10
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Sawade, Brandon 10 Cedar Spring 11-06.00 10
2 Nguyen, Brandon 10 Wyoming Kell 10-00.00 8
3 Blood, Trevor 10 Hamilton J10-00.00 6
4 Troeger, Bailey 9 Sparta J10-00.00 4
5 Ambrose, Luke 10 Allendale 9-06.00 2
6 Brew, Anthony 9 Cedar Spring 9-00.00 1
7 Watson, Reese 10 Coopersville 8-06.00
8 Czajkowski, Andrew 9 Coopersville J8-06.00
9 Spratling, Kaleb 10 Wyoming Kell J8-06.00
10 Leinbach, Caleb 10 Hamilton 8-00.00
-- Walters, TJ 9 Allendale NH
-- Ravell, Henry 9 Sparta NH
-- Hitchcock, Chris 10 Allegan NH

Event 45 Boys Pole Vault 11-12
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Sawade, Remington 12 Cedar Spring 13-06.00 10
8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 12-00 12-06 13-00 13-06
P P P P P P P O XXO XO XXO O
2 Bont, Remington 11 Allendale 13-00.00 8
8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 12-00 12-06 13-00 13-06
P P P P O O O O O O XXO XXX
3 Tolsma, Ryan 12 Hamilton 12-00.00 6
8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 12-00 12-06
P P P P P O O O XO XXX
4 Troung, Micheal 12 Wyoming Kell 12-00.00 4
8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 12-00 12-06
P P P P O O XO O XO XXX
5 McMahon, Sawyer 11 Hamilton 12-00.00 2
8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 12-00 12-06
P P P P P O XO O XXO XXX
6 Forner, Dawson 11 Allendale 11-06.00 1
8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 12-00
P P P P XO XO O O XXX
7 Royce, Jordan 12 Coopersville 11-00.00
8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06
P P P P O O O XXX
8 Matthews, Trent 11 Coopersville 10-06.00
8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00
P P P P O XO XXX
9 Krug, Jared 12 Allegan 9-06.00
8-00 8-06 9-00 9-06 10-00
XO O O O XXX
10 Tran, Sang 12 Wyoming Kell 9-00.00
8-00 8-06 9-00 9-06
O O O XXX
11 Barscewski, Conor 12 Sparta 9-00.00
8-00 8-06 9-00 9-06
XO O O XXX
12 Garcia, Phillip 12 Sparta 9-00.00
8-00 8-06 9-00 9-06
O O XO XXX

Event 46 Boys Long Jump MS
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Burk, Owen 8 Allendale 18-09.00 10
2 Wells, Sabastian 7 Allendale 17-03.00 8
3 Cummings, Nick 8 Cedar Spring 15-07.00 6
4 Pluskhat, Stephan 8 Coopersville 15-05.00 4
5 Idema, Mitch 8 Cedar Spring 15-01.00 2
6 Raymond, Anthony 8 Allegan 14-00.00 1
7 Williams, Darrell 8 Allegan 13-04.00
7 Deback, Noah 8 Sparta 13-04.00
9 Howland, Kodey 7 Sparta 12-11.00
9 Schmidt, Tanner 8 Coopersville 12-11.00
11 Katsma, Nick 1 Allegan x10-07.00

Event 47 Boys Long Jump 9-10
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Cowling, Eli 9 Allendale 17-05.50 10
2 Bond, Peyton 9 Allendale 17-04.50 8
3 Lemieux, Nate 10 Coopersville 17-04.00 6
4 Williams, George 9 Hamilton 17-00.00 4
5 Klein, Austin 9 Sparta J17-00.00 2
6 Wright, Brendan 10 Coopersville 16-09.50 1
7 Rouwhorst, Dereck 9 Hamilton 16-07.50
8 Ellison, Patrick 10 Cedar Spring J16-07.50
9 Wedge, Damyon 10 Allegan 15-10.00
10 Thomas, Miles 9 Wyoming Kell 13-08.50
10 Langschied, Andrew 9 Allegan 13-08.50
12 Couturier, Jacob 9 Sparta 13-07.00

Event 48 Boys Long Jump 11-12
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Couturier, Drew 11 Allendale 20-08.50 10
2 Mead, Paul 11 Cedar Spring 19-08.00 8
3 Garza, Michael 12 Sparta 18-09.00 6
4 Hill, Josh 11 Coopersville 18-06.50 4
5 Devos, Kevin 12 Allendale 18-06.00 2
6 Smith, Josh 12 Coopersville 18-05.50 1
7 Keomoungkhoune, Quine 12 Hamilton 18-05.00
8 McMahon, Teghan 11 Hamilton 18-00.00
9 Willis, Javion 9 Wyoming Kell 17-06.00
10 Patrick, Quinn 12 Sparta 17-03.00
11 Fabijancic, Zachary 11 Allegan 15-11.00
12 Thompson, Robby 12 Wyoming Kell 15-07.50

Event 50 Boys Discus Throw 9-10
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ginn, Adam 10 Allendale 115-05 10
2 Stephens, Dakota 9 Sparta 111-01 8
3 Aquirre, Vic 10 Coopersville 104-10.50 6
4 Simpson, Jamir 12 Wyoming Kell 96-11.50 4
5 Lyon, Jordon 10 Cedar Spring 94-01.50 2
6 Hodge, Kane 12 Wyoming Kell 93-11 1
7 Hardin, Jack 10 Coopersville 82-04
8 Marczynski, Dylan 9 Sparta 77-10
9 VandeVusse, Brandon 10 Hamilton 66-04
10 Smith, Turner 9 Allegan 65-07
11 Langschied, Andrew 9 Allegan 63-10.50
12 Miller, Logan 9 Allendale 62-11
13 Blanchard, Sam 9 Cedar Spring 42-09

Event 51 Boys Discus Throw 11-12
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Spencer, Jaron 11 Cedar Spring 132-11 10
2 Oswald, Chase 12 Allendale 126-01.50 8
3 Dodde, Spencer 12 Allendale 123-03 6
4 Tolsma, Ryan 12 Hamilton 118-07 4
5 Becerra, Mike 12 Coopersville 118-04 2
6 Graham, Noah 11 Sparta 111-05 1
7 Twichell, Christian 11 Cedar Spring 92-02
8 Wohlgemuth, Jacob 10 Wyoming Kell 90-02
9 Kahrs, Caleb 12 Coopersville 89-09.50
10 Buresh, Seth 11 Hamilton 86-02
11 Caldarona, Jeffery 11 Allegan 85-07
12 Garcia, Benjeman 10 Wyoming Kell 85-04.50
13 Perez, Alex A 12 Allegan 79-08
14 Berdan, Jesse 12 Sparta 68-06

Event 52 Boys Shot Put MS
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Totten, Landon 7 Cedar Spring 39-07.00 10
2 Tidey, Logan 8 Sparta 36-02.00 8
3 Jennings, Caleb 8 Cedar Spring 33-09.50 6
4 Douglas, Jack 8 Allendale 29-10.75 4
5 Summers, Jordan 8 Sparta 29-02.50 2
6 Bacon, Zach 8 Coopersville 26-11.75 1
7 Busman, Owen 8 Coopersville 24-01.25

Event 53 Boys Shot Put 9-10
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kless, Austin 9 Wyoming Kell 46-00.25 10
2 Stephens, Dakota 9 Sparta 38-09.00 8
3 Ginn, Adam 10 Allendale 37-09.00 6
4 Miller, Logan 9 Allendale 37-01.00 4
5 Garcia, Benjeman 10 Wyoming Kell 35-10.00 2
6 Lyon, Jordon 10 Cedar Spring 35-02.50 1
7 Lemieux, Nate 10 Coopersville 33-08.75
8 Aquirre, Vic 10 Coopersville 32-07.50
9 Gardner, Gage 9 Cedar Spring 30-06.00
10 Marczynski, Dylan 9 Sparta 25-10.75
11 Smith, Turner 9 Allegan 25-04.00
12 Kelly, CJ 9 Hamilton 22-11.25

Event 54 Boys Shot Put 11-12
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Tolsma, Ryan 12 Hamilton 46-06.25 10
2 Oswald, Chase 12 Allendale 46-03.00 8
3 Spencer, Jaron 11 Cedar Spring 39-10.50 6
4 Schoenborn, Kyle 12 Coopersville 39-07.00 4
5 Umlor, Nate 11 Allendale 38-06.00 2
6 Buresh, Seth 11 Hamilton 37-11.50 1
7 Caldarona, Jeffery 11 Allegan 36-07.75
8 Becerra, Mike 12 Coopersville 36-01.50
9 Simpson, Jamir 12 Wyoming Kell 35-07.00
10 Graham, Noah 11 Sparta 35-05.50
11 Swatzell, Chase 11 Cedar Spring 33-01.25
12 Perez, Alex A 12 Allegan 30-02.50
13 Berdan, Jesse 12 Sparta 29-02.00
14 Wohlgemuth, Jacob 10 Wyoming Kell 26-06.00

Men - 11-12 - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Hamilton 142 2) Allendale 132
3) Cedar Springs 78 4) Coopersville 77
5) Sparta 67 6) Allegan 15.50
7) Wyoming Kelloggsville 14.50

Men - 9-10 - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Coopersville 110 2) Sparta 98
3) Allendale 95 4) Hamilton 75
5) Cedar Springs 54 6) Allegan 51
7) Wyoming Kelloggsville 39

Men - MS - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) Cedar Springs 208 2) Allendale 103.50
3) Coopersville 82 4) Sparta 68
5) Allegan 23.50