NCAA Div II Outdoor Track & Field Championships

back to results

May. 26, 2007

NCAA Div II Outdoor Track & Field Championships
Johnson C. Smith University - Charlotte, NC


Link to Results

Men 100 Meter Dash Preliminaries
1, 272 Kendall Stevens, St Augustine's, 10.37Q, w:0.4. 2, 286 Calvin Graham,
Tarleton St, 10.46Q, w:-0.3. 3, 42 Rodney Coley, Albany State, 10.48Q, w:1.0.
4, 128 Xavier Hair, Fort Valley St, 10.47q, w:0.4. 5, 270 Sharif Nash, St
Augustine's, 10.50q, w:1.0. 6, 264 Philippe DeRosier, St Augustine's, 10.51q,
w:-0.3. 7, 196 Marquis Horn, Morehouse, 10.54q, w:-0.3. 8, 19 Sylvester
Williamson, Abilene Chrstn, 10.56q, w:0.4. 9, 129 Steven Jackson, Fort Valley
St, 10.61, w:0.4. 10, 13 Mark Paige, Abilene Chrstn, 10.64, w:-0.3. 11, 2
Marvin Bien-Aime, Abilene Chrstn, 10.66, w:1.0. 12, 168 Decosma Wright,
Lincoln, 10.67, w:1.0. 13, 71 Jonathan Williams, Cal Poly Pomona, 10.67,
w:0.4. 14, 62 Joshua Williams, Benedict, 10.68, w:0.4. 15, 223 Darrin Tape,
Northwood, 10.70, w:1.0. 16, 107 Kawaskii Bacon, Concordia, 10.71, w:1.0. 17,
30 Corey Lenaris, Adams State, 10.72, w:0.4. 18, 141 Jaquon Morrison, Grand
Valley St, 10.75, w:1.0. 19, 45 Garrion Martin, Albany State, 10.78, w:1.0.
20, 90 Eric Moore, Central Missouri, 11.86, w:-0.3. 21, 177 Robert Haynes,
Michigan Tech, 12.00, w:-0.3. --, 207 Brian Hope, NC Central, FS, w:-0.3. --,
284 Brian Witherspoon, Stillman, DNS, w:-0.3.
Men 100 Meter Dash Finals
(w: -0.8) 1, 272 Kendall Stevens, St Augustine's, 10.31. 2, 264 Philippe
DeRosier, St Augustine's, 10.43. 3, 196 Marquis Horn, Morehouse, 10.45. 4, 286
Calvin Graham, Tarleton St, 10.48. 5, 42 Rodney Coley, Albany State, 10.51. 6,
19 Sylvester Williamson, Abilene Chrstn, 10.54. 7, 128 Xavier Hair, Fort
Valley St, 10.54. 8, 270 Sharif Nash, St Augustine's, 10.56.
Men 200 Meter Dash Preliminaries
1, 2 Marvin Bien-Aime, Abilene Chrstn, 20.79Q, w:0.9. 2, 264 Philippe
DeRosier, St Augustine's, 21.00Q, w:0.4. 3, 286 Calvin Graham, Tarleton St,
21.03Q, w:-0.5. 4, 42 Rodney Coley, Albany State, 21.05q, w:0.9. 5, 272
Kendall Stevens, St Augustine's, 21.07q, w:-0.5. 6, 196 Marquis Horn,
Morehouse, 21.10q, w:-0.5. 7, 209 Hakeem Mohammad, NC Central, 21.10q, w:-0.5.
8, 206 Maurice Gailey, NC Central, 21.18q, w:0.9. 9, 62 Joshua Williams,
Benedict, 21.23, w:0.9. 10, 13 Mark Paige, Abilene Chrstn, 21.23, w:-0.5. 11,
84 Joel Stallworth, CS Stanislaus, 21.30, w:0.4. 12, 227 Adalberto Amador, PR
Rio Piedras, 21.46, w:0.4. 13, 45 Garrion Martin, Albany State, 21.47, w:0.4.
14, 56 Brian Ryman, Ashland, 21.51, w:0.9. 15, 165 Pete Smith, Lincoln, 21.53,
w:0.9. 16, 231 Yavid Zackey, PR Rio Piedras, 21.54, w:0.9. 17, 223 Darrin
Tape, Northwood, 21.60, w:0.9. 18, 107 Kawaskii Bacon, Concordia, 21.70,
w:0.4. 19, 83 Lamar Taylor, Cal St LA, 21.73, w:-0.5. 20, 64 Hafiz Greigre,
Bryant, 21.75, w:0.4. 21, 71 Jonathan Williams, Cal Poly Pomona, 22.30, w:0.4.
22, 177 Robert Haynes, Michigan Tech, 22.83, w:0.4. --, 284 Brian Witherspoon,
Stillman, DNS, w:-0.5.
Men 200 Meter Dash Finals
(w: -0.6) 1, 264 Philippe DeRosier, St Augustine's, 20.71. 2, 2 Marvin
Bien-Aime, Abilene Chrstn, 20.77. 3, 196 Marquis Horn, Morehouse, 20.80. 4,
286 Calvin Graham, Tarleton St, 20.89. 5, 42 Rodney Coley, Albany State,
20.99. 6, 206 Maurice Gailey, NC Central, 21.04. 7, 272 Kendall Stevens, St
Augustine's, 21.13. --, 209 Hakeem Mohammad, NC Central, DNF.
Men 400 Meter Dash Preliminaries
1, 209 Hakeem Mohammad, NC Central, 46.08Q. 2, 214 Karjaun Williams, NC
Central, 46.37Q. 3, 84 Joel Stallworth, CS Stanislaus, 46.40Q. 4, 7 Johnny
Jacob, Abilene Chrstn, 46.13q. 5, 255 Kyle Rose, Southern Ill-Edw, 46.81q. 6,
172 Doug Caves, Mass - Lowell, 46.82q. 7, 175 Andrew Grange, Mass - Lowell,
46.87q. 8, 47 Antoine Thomas, Albany State, 47.16q. 9, 101 Eric Simmons,
Clayton State, 47.25. 10, 56 Brian Ryman, Ashland, 47.35. 11, 64 Hafiz
Greigre, Bryant, 47.37. 12, 164 Raymond Richards, Lincoln, 47.39. 13, 195
Brandon Hartley, Morehouse, 47.63. 14, 41 Olaidipo Adeshina, Albany State,
47.97. 15, 160 Adam Smith, Lake Superior St, 48.06. 16, 249 Jonathan
Bannister, Southern Ill-Edw, 48.07. 17, 273 Andre Thompson, St Augustine's,
48.55. 18, 243 Tyler Logan, Southern Ark, 48.86. 19, 158 Anthony Flournoy,
Indianapolis, 48.91. 20, 207 Brian Hope, NC Central, 51.15. --, 227 Adalberto
Amador, PR Rio Piedras, DNS.
Men 400 Meter Dash Finals
1, 209 Hakeem Mohammad, NC Central, 45.37. 2, 84 Joel Stallworth, CS
Stanislaus, 45.40. 3, 7 Johnny Jacob, Abilene Chrstn, 46.08. 4, 214 Karjaun
Williams, NC Central, 46.24. 5, 255 Kyle Rose, Southern Ill-Edw, 46.32. 6, 172
Doug Caves, Mass - Lowell, 46.49. 7, 175 Andrew Grange, Mass - Lowell, 46.97.
8, 47 Antoine Thomas, Albany State, 47.29.
Men 800 Meter Run Preliminaries
1, 214 Karjaun Williams, NC Central, 1:48.81Q. 2, 12 Julius Nyango, Abilene
Chrstn, 1:49.85Q. 3, 29 Nick Lara, Adams State, 1:50.10Q. 4, 208 Brandon
Jones, NC Central, 1:49.16Q. 5, 156 Sean Strauman, Indiana Univ/Pa, 1:50.03Q.
6, 186 Marcus Walton, MO Southern, 1:50.37Q. 7, 120 Kendell Simon, Findlay,
1:50.33q. 8, 88 Kyle Brown, Central Missouri, 1:50.57q. 9, 232 Eddie
Strickler, Seattle Pacific, 1:50.59. 10, 78 Michael Wickman, Chico St,
1:50.62. 11, 31 Aucencio Martinez, Adams State, 1:51.03. 12, 239 Scott
Hargens, South Dakota, 1:51.20. 13, 162 Adrian Myers, Lewis, 1:51.58. 14, 221
Eric Isley, NW Missouri St, 1:52.45. 15, 261 Edgar Bermudez, St Augustine's,
1:52.63. 16, 26 Adam Glenn, Adams State, 1:53.10. 17, 125 Dan Yoder, Fort Hays
St, 1:53.62. 18, 104 Mark Husted, Colorado/Mines, 1:53.89.
Men 800 Meter Run Finals
1, 12 Julius Nyango, Abilene Chrstn, 1:49.05. 2, 29 Nick Lara, Adams State,
1:49.76. 3, 186 Marcus Walton, MO Southern, 1:50.04. 4, 156 Sean Strauman,
Indiana Univ/Pa, 1:50.68. 5, 120 Kendell Simon, Findlay, 1:50.82. 6, 88 Kyle
Brown, Central Missouri, 1:52.29. 7, 208 Brandon Jones, NC Central, 1:53.31.
8, 214 Karjaun Williams, NC Central, 2:08.21.
Men 1500 Meter Run Preliminaries
1, 31 Aucencio Martinez, Adams State, 3:50.36Q. 2, 78 Michael Wickman, Chico
St, 3:55.59Q. 3, 300 Kris Berry, Western St, 3:50.63Q. 4, 20 Aaron Braun,
Adams State, 3:56.02Q. 5, 12 Julius Nyango, Abilene Chrstn, 3:50.70Q. 6, 52
Max Hiltner, Ashland, 3:56.16Q. 7, 307 Anthony Tomsich, Western Wash,
3:50.83Q. 8, 105 Larry McDaris, Colorado/Mines, 3:56.18Q. 9, 244 Mike Cebula,
So Connecticut, 3:51.05q. 10, 242 Tyler Wetering, South Dakota, 3:51.52q. 11,
171 Cory Spidell, Lock Haven, 3:52.30q. 12, 254 Blake Marcum, Southern
Ill-Edw, 3:52.40q. 13, 38 Derek Yorek, Adams State, 3:53.49. 14, 109 Iuri
Pinto, East Stroudsburg, 3:56.58. 15, 117 Jared Kelsh, Ferris State, 3:57.08.
16, 70 Gerardo Rabelo, Cal Poly Pomona, 3:57.18. 17, 303 Scott Dahlberg,
Western St, 3:57.58. 18, 288 Rey Hinojosa, Tarleton St, 4:02.31.
Men 1500 Meter Run Finals
1, 20 Aaron Braun, Adams State, 3:47.49. 2, 31 Aucencio Martinez, Adams State,
3:47.50. 3, 105 Larry McDaris, Colorado/Mines, 3:48.58. 4, 307 Anthony
Tomsich, Western Wash, 3:48.72. 5, 12 Julius Nyango, Abilene Chrstn, 3:49.11.
6, 300 Kris Berry, Western St, 3:49.22. 7, 78 Michael Wickman, Chico St,
3:49.27. 8, 244 Mike Cebula, So Connecticut, 3:49.82. 9, 242 Tyler Wetering,
South Dakota, 3:50.12. 10, 254 Blake Marcum, Southern Ill-Edw, 3:50.20. 11,
171 Cory Spidell, Lock Haven, 3:50.59. 12, 52 Max Hiltner, Ashland, 4:09.85.
Men 5000 Meter Run Preliminaries
1, 143 Nate Peck, Grand Valley St, 14:42.06Q. 2, 72 Scott Bauhs, Chico St,
14:42.35Q. 3, 257 Paul Jellema, So Indiana, 14:42.13Q. 4, 148 Julius Kosgei,
Harding, 14:42.42Q. 5, 301 Oliver Bodor, Western St, 14:42.28Q. 6, 76 Charlie
Serrano, Chico St, 14:42.51Q. 7, 106 Greg Reindl, Colorado/Mines, 14:42.64Q.
8, 236 Pat Reagan, Slippery Rock, 14:43.75Q. 9, 176 Todd Tolentino, Metro
St/Den, 14:44.36q. 10, 103 Joel Hamilton, Colorado/Mines, 14:46.10q. 11, 147
Artur Kern, Harding, 14:47.99q. 12, 85 Chris Clark, Calif. U-Pa, 14:51.49q.
13, 74 Angel Marquez, Chico St, 14:57.15. 14, 131 Grant Fall, Grand Valley St,
15:00.11. 15, 35 Jesus Solis, Adams State, 15:01.82. 16, 135 Ryan Holm, Grand
Valley St, 15:07.12. 17, 39 David Kiplagat, Alaska Anchorage, 15:13.29. --, 33
Brian Medigovich, Adams State, DNS.
Men 5000 Meter Run Finals
1, 76 Charlie Serrano, Chico St, 14:08.12. 2, 72 Scott Bauhs, Chico St,
14:08.32. 3, 147 Artur Kern, Harding, 14:12.54. 4, 257 Paul Jellema, So
Indiana, 14:14.96. 5, 301 Oliver Bodor, Western St, 14:25.82. 6, 148 Julius
Kosgei, Harding, 14:26.60. 7, 143 Nate Peck, Grand Valley St, 14:26.92. 8, 176
Todd Tolentino, Metro St/Den, 14:27.63. 9, 106 Greg Reindl, Colorado/Mines,
14:29.79. 10, 85 Chris Clark, Calif. U-Pa, 14:32.13. 11, 103 Joel Hamilton,
Colorado/Mines, 14:47.10. 12, 236 Pat Reagan, Slippery Rock, 14:51.36.
Men 10000 Meter Run
1, 72 Scott Bauhs, Chico St, 29:31.93. 2, 814 Nicodemus Naimadu, Abilene
Chrstn, 29:32.18. 3, 148 Julius Kosgei, Harding, 30:00.12. 4, 238 Jeff Weiss,
Slippery Rock, 30:01.36. 5, 301 Oliver Bodor, Western St, 30:04.56. 6, 103
Joel Hamilton, Colorado/Mines, 30:05.26. 7, 257 Paul Jellema, So Indiana,
30:08.28. 8, 85 Chris Clark, Calif. U-Pa, 30:21.71. 9, 302 Aaron Clark,
Western St, 30:50.04. 10, 135 Ryan Holm, Grand Valley St, 31:09.02. 11, 133
James Gale, Grand Valley St, 31:12.58. 12, 241 Tony Turgeon, South Dakota,
31:19.39. 13, 66 Mark Batres, Cal Poly Pomona, 31:50.23. 14, 35 Jesus Solis,
Adams State, 32:05.54. --, 5 Serge Gasore, Abilene Chrstn, DNF. --, 33 Brian
Medigovich, Adams State, DNF. --, 11 Laurent Ngirakamaro, Abilene Chrstn, DNS.
Men 110 Meter Hurdles Preliminaries
1, 168 Decosma Wright, Lincoln, 13.85Q, w:-0.2. 2, 268 Dior Lowy, St
Augustine's, 14.05Q, w:-0.3. 3, 9 Andrew McDowell, Abilene Chrstn, 14.53Q,
w:-0.7. 4, 165 Pete Smith, Lincoln, 14.12q, w:-0.3. 5, 240 Terry Liggins,
South Dakota, 14.23q, w:-0.3. 6, 49 Ryan McWilliams, Angelo State, 14.39q,
w:-0.3. 7, 227 Adalberto Amador, PR Rio Piedras, 14.39q, w:-0.2. 8, 129 Steven
Jackson, Fort Valley St, 14.40q, w:-0.2. 9, 226 Jeremy Jackson, Pittsburg St,
14.43, w:-0.3. 10, 816 Matt Pugh, Abilene Chrstn, 14.45, w:-0.2. 11, 138
Garron Lucius, Grand Valley St, 14.50, w:-0.2. 12, 61 David Wheeler, Benedict,
14.55, w:-0.7. 13, 136 Joe Lefevre, Grand Valley St, 14.55, w:-0.2. 14, 260
Jermaine Baker, St Augustine's, 14.56, w:-0.7. 15, 290 Garrett Thomas,
Tarleton St, 14.77, w:-0.7. 16, 46 Ronnie McGirt, Albany State, 14.85, w:-0.7.
17, 234 Bernie Richards, Shippensburg, 14.95, w:-0.3. 18, 278 Eric Kramer, St
Joseph's, 14.98, w:-0.7. 19, 211 Carrington Queen, NC Central, 19.99, w:-0.2.
--, 79 Keinan Briggs, Cal St LA, FS, w:-0.7.
Men 110 Meter Hurdles Finals
(w: -0.5) 1, 168 Decosma Wright, Lincoln, 13.74. 2, 165 Pete Smith, Lincoln,
13.93. 3, 268 Dior Lowy, St Augustine's, 14.04. 4, 240 Terry Liggins, South
Dakota, 14.29. 5, 227 Adalberto Amador, PR Rio Piedras, 14.30. 6, 49 Ryan
McWilliams, Angelo State, 14.47. 7, 129 Steven Jackson, Fort Valley St, 14.64.
8, 9 Andrew McDowell, Abilene Chrstn, 14.70.
Men 400 Meter Hurdles Preliminaries
1, 199 Damian Prince, Morehouse, 50.53Q. 2, 294 Sean Bergstedt, Truman State,
51.14Q. 3, 34 Chris Moulinet, Adams State, 51.80Q. 4, 48 Justin Boyd, Angelo
State, 51.21q. 5, 269 Alvin Miles, St Augustine's, 51.28q. 6, 217 Jake Hamik,
Northern State, 51.84q. 7, 69 Adam Moore, Cal Poly Pomona, 51.90q. 8, 260
Jermaine Baker, St Augustine's, 52.17q. 9, 36 Josh Streeter, Adams State,
52.19. 10, 309 Daniel Greaves, Wheeling Jesuit, 52.25. 11, 249 Jonathan
Bannister, Southern Ill-Edw, 52.29. 12, 271 Tim Riley, St Augustine's, 52.32.
13, 119 Dixley Simms, Findlay, 52.53. 14, 275 Jared Lazer, St Cloud St, 52.53.
15, 234 Bernie Richards, Shippensburg, 52.56. 16, 289 Justin Hobbs, Tarleton
St, 52.65. 17, 245 McNeil Johnson, So Connecticut, 52.73. 18, 157 Dan Asher,
Indianapolis, 52.76. 19, 210 Shareef Muhammad, NC Central, 52.82. 20, 73
Patrick Domek, Chico St, 54.19.
Men 400 Meter Hurdles Finals
1, 199 Damian Prince, Morehouse, 49.21. 2, 294 Sean Bergstedt, Truman State,
50.18. 3, 48 Justin Boyd, Angelo State, 50.83. 4, 217 Jake Hamik, Northern
State, 50.92. 5, 69 Adam Moore, Cal Poly Pomona, 51.40. 6, 34 Chris Moulinet,
Adams State, 51.94. 7, 269 Alvin Miles, St Augustine's, 52.25. 8, 260 Jermaine
Baker, St Augustine's, 53.54.
Men 3000 Meter Steeplechase Preliminaries
1, 305 Kim Hogarth, Western St, 9:11.61Q. 2, 814 Nicodemus Naimadu, Abilene
Chrstn, 9:12.71Q. 3, 146 Robbie Young, Grand Valley St, 9:14.27Q. 4, 77 Tim
Tollefson, Chico St, 9:16.99Q. 5, 170 Chris Robson, Lock Haven, 9:14.49Q. 6,
66 Mark Batres, Cal Poly Pomona, 9:17.00Q. 7, 149 Peter Sercer, Hillsdale,
9:14.50Q. 8, 248 Justin Wood, So Connecticut, 9:17.83Q. 9, 259 T. Jay
Sanderson, SW Baptist, 9:15.23q. 10, 134 Chris Hammer, Grand Valley St,
9:19.51q. 11, 222 Andy Peters, NW Nazarene, 9:20.37q. 12, 258 Tim Sirbek, So
Indiana, 9:22.40q. 13, 87 Adam Akers, Central Missouri, 9:23.64. 14, 153
Jasper Peach, Humboldt State, 9:31.88. 15, 251 Kyle Cameron, Southern Ill-Edw,
9:34.18. 16, 102 Sean Cusick, Colorado/Mines, 9:37.98. 17, 306 Sam Brancheau,
Western Wash, 9:46.01.
Men 3000 Meter Steeplechase Finals
1, 814 Nicodemus Naimadu, Abilene Chrstn, 8:36.84#. 2, 305 Kim Hogarth,
Western St, 8:44.97. 3, 258 Tim Sirbek, So Indiana, 9:01.42. 4, 146 Robbie
Young, Grand Valley St, 9:04.65. 5, 66 Mark Batres, Cal Poly Pomona, 9:05.22.
6, 134 Chris Hammer, Grand Valley St, 9:05.67. 7, 149 Peter Sercer, Hillsdale,
9:05.87. 8, 170 Chris Robson, Lock Haven, 9:06.87. 9, 77 Tim Tollefson, Chico
St, 9:11.00. 10, 248 Justin Wood, So Connecticut, 9:13.47. 11, 222 Andy
Peters, NW Nazarene, 9:24.87. 12, 259 T. Jay Sanderson, SW Baptist, 9:36.40.
Men 4x100 Meter Relay Preliminaries
1, St Augustine's (262 Dennis Boone So, 264 Philippe DeRosier Sr, 273 Andre
Thompson Sr, 272 Kendall Stevens Sr), 39.73Q. 2, Fort Valley State (129 Steven
Jackson Jr, 128 Xavier Hair Jr, 126 Marquis Andrews So, 130 Jeffery Mosley
So), 40.38Q. 3, North Carolina Central (204 Chris Davis So, 207 Brian Hope Sr,
209 Hakeem Mohammad Sr, 206 Maurice Gailey Jr), 40.12q. 4, Puerto Rico Rio
Piedras (228 Carlos Bonano Jr, 227 Adalberto Amador Sr, 231 Yavid Zackey Fr,
229 Fabian Martinez Sr), 40.31q. 5, Morehouse (198 Brandon Morgan Jr, 199
Damian Prince Jr, 195 Brandon Hartley Sr, 196 Marquis Horn Sr), 40.32q. 6,
Lincoln (163 Franklyn Mitchell Jr, 168 Decosma Wright Sr, 164 Raymond Richards
So, 165 Pete Smith Sr), 40.51q. 7, Central Missouri (86 Dannon Abney Jr, 810
Bruce Williams Sr, 90 Eric Moore So, Seth Mason Fr), 40.62q. 8, Abilene
Christian (9 Andrew McDowell Fr, 13 Mark Paige Jr, 2 Marvin Bien-Aime Sr, 19
Sylvester Williamson Jr), 40.81q. 9, Adams State (21 James Douglas Fr, 28
Taurean Jones Jr, 27 James Hajek Sr, 30 Corey Lenaris Jr), 41.00. --, Albany
State (42 Rodney Coley Jr, 46 Ronnie McGirt Fr, 41 Olaidipo Adeshina So, 45
Garrion Martin Jr), DNF. --, Cal Poly Pomona (68 Nate Gilkes Sr, 67 Daryl
Eaton Sr, 69 Adam Moore Sr, 71 Jonathan Williams Fr), DQ. --, Stillman (283
Quinn Porter So, 281 Kenneth Brown So, 282 Denatay Heard Jr, 284 Brian
Witherspoon Jr), DQ.
Men 4x100 Meter Relay Finals
1, St Augustine's (262 Dennis Boone So, 264 Philippe DeRosier Sr, 270 Sharif
Nash So, 272 Kendall Stevens Sr), 39.34. 2, Fort Valley State (129 Steven
Jackson Jr, 128 Xavier Hair Jr, 126 Marquis Andrews So, 130 Jeffery Mosley
So), 39.99. 3, North Carolina Central (204 Chris Davis So, 209 Hakeem Mohammad
Sr, 804 Rigdon Whitfield , 206 Maurice Gailey Jr), 40.05. 4, Abilene Christian
(9 Andrew McDowell Fr, 2 Marvin Bien-Aime Sr, 13 Mark Paige Jr, 19 Sylvester
Williamson Jr), 40.07. 5, Morehouse (198 Brandon Morgan Jr, 199 Damian Prince
Jr, 195 Brandon Hartley Sr, 196 Marquis Horn Sr), 40.43. 6, Puerto Rico Rio
Piedras (228 Carlos Bonano Jr, 227 Adalberto Amador Sr, 231 Yavid Zackey Fr,
229 Fabian Martinez Sr), 40.48. 7, Central Missouri (86 Dannon Abney Jr, 810
Bruce Williams Sr, 89 Ryan Irvin Sr, 93 Kai Roper Fr), 40.83. 8, Lincoln (163
Franklyn Mitchell Jr, 168 Decosma Wright Sr, 164 Raymond Richards So, 165 Pete
Smith Sr), 40.83.
Men 4x400 Meter Relay Preliminaries
1, Morehouse (195 Brandon Hartley Sr, 196 Marquis Horn Sr, 192 Curtis Dayson
Jr, 199 Damian Prince Jr), 3:07.70Q. 2, Southern Illinois- Edwardsvill (253
Chris Littleton So, 255 Kyle Rose Jr, 807 Chris Wright Jr, 249 Jonathan
Bannister Sr), 3:08.14Q. 3, Central Missouri (86 Dannon Abney Jr, 89 Ryan
Irvin Sr, 810 Bruce Williams Sr, 93 Kai Roper Fr), 3:08.07Q. 4, Albany State
(41 Olaidipo Adeshina So, 43 Nattaki Dasent Sr, 47 Antoine Thomas So, 44
Michael Donald Fr), 3:08.81Q. 5, North Carolina Central (214 Karjaun Williams
Fr, 208 Brandon Jones So, 210 Shareef Muhammad Sr, 209 Hakeem Mohammad Sr),
3:08.26q. 6, St Augustine's (273 Andre Thompson Sr, 271 Tim Riley Sr, 270
Sharif Nash So, 265 Bedawi Gomez Jr), 3:08.60q. 7, Massachusetts - Lowell (175
Andrew Grange So, 174 Clint Cooper Sr, 173 Erick Colon Sr, 172 Doug Caves Fr),
3:08.82q. 8, Abilene Christian (2 Marvin Bien-Aime Sr, 18 Jehrome White Jr, 9
Andrew McDowell Fr, 7 Johnny Jacob Sr), 3:10.40q. 9, Puerto Rico Rio Piedras
(229 Fabian Martinez Sr, 231 Yavid Zackey Fr, 228 Carlos Bonano Jr, 227
Adalberto Amador Sr), 3:10.84. 10, Missouri Southern (184 Ryan McPeak So, 182
Tyler Chiartano Fr, 181 T.J. Britton Jr, 186 Marcus Walton Sr), 3:11.80.
Men 4x400 Meter Relay Finals
1, Morehouse (196 Marquis Horn Sr, 195 Brandon Hartley Sr, 192 Curtis Dayson
Jr, 199 Damian Prince Jr), 3:06.18. 2, Central Missouri (86 Dannon Abney Jr,
89 Ryan Irvin Sr, 810 Bruce Williams Sr, 93 Kai Roper Fr), 3:06.42. 3, Albany
State (41 Olaidipo Adeshina So, 42 Rodney Coley Jr, 47 Antoine Thomas So, 44
Michael Donald Fr), 3:07.73. 4, St Augustine's (273 Andre Thompson Sr, 271 Tim
Riley Sr, 270 Sharif Nash So, 265 Bedawi Gomez Jr), 3:07.90. 5, North Carolina
Central (214 Karjaun Williams Fr, 207 Brian Hope Sr, 210 Shareef Muhammad Sr,
208 Brandon Jones So), 3:07.96. 6, Southern Illinois- Edwardsvill (255 Kyle
Rose Jr, 253 Chris Littleton So, 807 Chris Wright Jr, 249 Jonathan Bannister
Sr), 3:08.62. 7, Massachusetts - Lowell (175 Andrew Grange So, 174 Clint
Cooper Sr, 173 Erick Colon Sr, 172 Doug Caves Fr), 3:10.99. 8, Abilene
Christian (2 Marvin Bien-Aime Sr, 18 Jehrome White Jr, 13 Mark Paige Jr, 7
Johnny Jacob Sr), 3:12.98.
Men High Jump
1, 178 Jim Dilling, Minn St- Mankato, 2.27m, (7-05.25). 2, 197 Keith Moffatt,
Morehouse, 2.21m, (7-03). 3, 218 Bayo Adio, NW Missouri St, 2.18m, (7-01.75).
4, 267 Joseph Kindred, St Augustine's, 2.18m, (7-01.75). 5, 193 Evan Flax,
Morehouse, 2.15m, (7-00.50). 6, 169 Jim Dempsey, Lock Haven, 2.15m, (7-00.50).
7, 266 Michael Jackson, St Augustine's, 2.10m, (6-10.75). 8, 295 Eric
Broadbent, West Chester, 2.10m, (6-10.75). 9, 205 Mark Davis, NC Central,
2.05m, (6-08.75). 10, 185 Corey Reynolds, MO Southern, 2.05m, (6-08.75). 11,
80 Desi Burt, Cal St LA, 2.05m, (6-08.75). 12, 225 Greg Clawson, Pittsburg St,
2.05m, (6-08.75). 12, 118 Lee Roberts, Findlay, 2.05m, (6-08.75). 14, 140 Nate
Miller, Grand Valley St, 2.05m, (6-08.75). 15, 115 Craig Saalfield, Emporia
State, 2.00m, (6-06.75). 15, 63 Aaron Johnson, Bowie State, 2.00m, (6-06.75).
--, 99 Jack Sides, Chadron State, NH.
Men Pole Vault
1, 145 Bryant Wilson, Grand Valley St, 5.25m, (17-02.75). 2, 3 Kyle Dennis,
Abilene Chrstn, 5.25m, (17-02.75). 3, 187 Jacob Williams, MO Southern, 5.15m,
(16-10.75). 4, 57 Dan Tierney, Ashland, 5.05m, (16-06.75). 5, 299 Zeb Udell,
Western Oregon, 4.95m, (16-02.75). 6, 4 Landon Ehlers, Abilene Chrstn, 4.95m,
(16-02.75). 7, 155 Troy Litten, Indiana Univ/Pa, 4.85m, (15-11). 7, 23 Matt
Felton, Adams State, 4.85m, (15-11). 9, 1 Cory Altenberg, Abilene Chrstn,
4.85m, (15-11). 10, 183 Russell Ellis, MO Southern, 4.85m, (15-11). 10, 180
Derik Brugger, Minn St-Moorhead, 4.85m, (15-11). 12, 256 Anthony Weber,
Southern Ill-Edw, 4.70m, (15-05). 13, 137 Scott Levering, Grand Valley St,
4.70m, (15-05). 14, 247 Sutton Underwood, So Connecticut, 4.70m, (15-05). --,
150 Evan Steward, Hillsdale, NH. --, 190 Peter Hollenbeck, Missouri-Rolla, NH.
--, 188 Seager Wilson, MO Southern, NH.
Men Long Jump
1, 194 Randall Flimmons, Morehouse, 7.88m, w:3.2 (25-10.25). 2, 82 Kevin
Finney, Cal St LA, 7.48m, w:2.3 (24-06.50). 3, 17 David Walker, Abilene
Chrstn, 7.32m, w:1.3 (24-00.25). 4, 295 Eric Broadbent, West Chester, 7.31m,
w:1.1 (23-11.75). 5, 6 Vladyslav Gorbenko, Abilene Chrstn, 7.23m, w:1.0
(23-08.75). 6, 193 Evan Flax, Morehouse, 7.20m, w:-0.3 (23-07.50). 7, 25 Josh
Gibson, Adams State, 7.12m, w:0.1 (23-04.50). 8, 277 Grant Dean, St Joseph's,
7.11m, w:0.7 (23-04). 9, 65 Juniad Hamin Gilliam, C.W. Post, 7.09m, w:-1.1
(23-03.25). 10, 161 Lamont Savage, Lenoir-Rhyne, 7.07m, w:1.4 (23-02.50). 11,
267 Joseph Kindred, St Augustine's, 7.04m, w:0.1 (23-01.25). 12, 40 David
Registe, Alaska Anchorage, 7.03m, w:-0.9 (23-00.75). 13, 21 James Douglas,
Adams State, 7.02m, w:0.9 (23-00.50). 14, 167 Wilbert Walker, Lincoln, 7.01m,
w:-0.4 (23-00). 15, 266 Michael Jackson, St Augustine's, 7.00m, w:0.4
(22-11.75). 16, 205 Mark Davis, NC Central, 6.96m, w:2.4 (22-10). 17, 127
Pierre Brown, Fort Valley St, 6.62m, w:4.0 (21-08.75).
Men Triple Jump
1, 8 Davy Manga, Abilene Chrstn, 16.36m, w:1.7 (53-08.25). 2, 6 Vladyslav
Gorbenko, Abilene Chrstn, 15.96m, w:+0.0 (52-04.50). 3, 274 Andre Tillman, St
Augustine's, 15.55m, w:1.3 (51-00.25). 4, 263 Jamal Cumberbatch, St
Augustine's, 15.42m, w:0.7 (50-07.25). 5, 194 Randall Flimmons, Morehouse,
15.31m, w:1.9 (50-02.75). 6, 193 Evan Flax, Morehouse, 15.30m, w:1.8
(50-02.50). 7, 82 Kevin Finney, Cal St LA, 15.24m, w:0.3 (50-00). 8, 219
Diezeas Calbert, NW Missouri St, 15.21m, w:1.3 (49-11). 9, 212 Will Scott, NC
Central, 15.21m, w:0.9 (49-11). 10, 295 Eric Broadbent, West Chester, 14.85m,
w:1.3 (48-08.75). 11, 166 Wasim Walker, Lincoln, 14.73m, w:1.9 (48-04). 12,
293 Ikenna Obonna, Tiffin, 14.72m, w:3.2 (48-03.50). 13, 191 Barry Batson,
Morehouse, 14.66m, w:1.8 (48-01.25). 14, 813 Marcus Carroll, Cal St LA,
14.50m, w:-0.4 (47-07). 15, 246 Robert Keizer, So Connecticut, 14.04m, w:-0.8
(46-00.75). 16, 111 Kyle Harris, E. New Mexico, 13.73m, w:0.8 (45-00.50).
Men Shot Put
1, 58 Bryan Vickers, Ashland, 19.09m, (62-07.75). 2, 201 Lance Pfeiffer,
Neb-Kearney, 18.30m, (60-00.50). 3, 202 Dane Tobey, Neb-Kearney, 17.94m,
(58-10.25). 4, 37 John Ybarra, Adams State, 17.59m, (57-08.50). 5, 224 Brian
Allen, Pittsburg St, 17.31m, (56-09.50). 6, 60 Joe Remitz, Bemidji State,
17.30m, (56-09.25). 7, 297 Tyler Blatchley, WV Wesleyan, 17.07m, (56-00). 8,
123 Brady Maska, Fort Hays St, 16.68m, (54-08.75). 9, 96 Cameron Neel, Central
Wash., 16.64m, (54-07.25). 10, 91 Jaban Moore, Central Missouri, 16.32m,
(53-06.50). 11, 159 Steve Tyson, Kutztown, 16.20m, (53-01.75). 12, 213 Eric
Smalls, NC Central, 16.02m, (52-06.75). 13, 142 Nick Natale, Grand Valley St,
15.94m, (52-03.75). 14, 113 Damon Birk, Emporia State, 15.88m, (52-01.25). 15,
51 Spencer Tyler, Angelo State, 15.84m, (51-11.75). 16, 230 Jose Rodriguez, PR
Rio Piedras, 15.72m, (51-07). 17, 114 Trenton Olivier, Emporia State, 15.53m,
(50-11.50). 18, 250 Scott Block, Southern Ill-Edw, 15.39m, (50-06). 19, 24
Matt Gersick, Adams State, 15.30m, (50-02.50). 20, 189 Chris Carsten,
Missouri-Rolla, 15.16m, (49-09). 21, 287 Pablo Gutierrez, Tarleton St, 13.41m,
(44-00).
Men Discus Throw
1, 53 Kibwe Johnson, Ashland, 57.54m, (188-09). 2, 123 Brady Maska, Fort Hays
St, 54.43m, (178-07). 3, 51 Spencer Tyler, Angelo State, 51.46m, (168-10). 4,
202 Dane Tobey, Neb-Kearney, 51.12m, (167-08). 5, 292 Darren Sheppard, TX A&M
Commerce, 51.12m, (167-08). 6, 58 Bryan Vickers, Ashland, 50.61m, (166-00). 7,
250 Scott Block, Southern Ill-Edw, 50.31m, (165-01). 8, 114 Trenton Olivier,
Emporia State, 50.18m, (164-07). 9, 96 Cameron Neel, Central Wash., 49.67m,
(162-11). 10, 297 Tyler Blatchley, WV Wesleyan, 48.82m, (160-02). 11, 139
Ahmad Mahr, Grand Valley St, 48.70m, (159-09). 12, 124 Kyle Reed, Fort Hays
St, 48.09m, (157-09). 13, 280 Aaron Ruter, St Joseph's, 46.66m, (153-01). 14,
50 Chad Schaertl, Angelo State, 46.52m, (152-07). 15, 291 Larry Gilbert, TX
A&M Commerce, 46.49m, (152-06). 16, 55 Blaine Maag, Ashland, 46.04m, (151-00).
17, 59 Justin Cox, Bemidji State, 45.53m, (149-04). 18, 213 Eric Smalls, NC
Central, 44.85m, (147-02). 19, 113 Damon Birk, Emporia State, 44.84m,
(147-01). 20, 24 Matt Gersick, Adams State, 43.43m, (142-06). 21, 224 Brian
Allen, Pittsburg St, 42.29m, (138-09).
Men Hammer Throw
1, 53 Kibwe Johnson, Ashland, 67.86m#, (222-08). 2, 92 Dan Raithel, Central
Missouri, 63.78m, (209-03). 3, 304 Michael Gusbeth, Western St, 60.31m,
(197-10). 4, 151 Jason Stomps, Hillsdale, 58.83m, (193-00). 5, 54 Robert
Klenk, Ashland, 58.70m, (192-07). 6, 132 Casey Fechter, Grand Valley St,
58.62m, (192-04). 7, 142 Nick Natale, Grand Valley St, 57.19m, (187-07). 8, 97
Evan Ruud, Central Wash., 56.39m, (185-00). 9, 298 Anthony Marin, Western
Oregon, 56.20m, (184-04). 10, 24 Matt Gersick, Adams State, 54.56m, (179-00).
11, 123 Brady Maska, Fort Hays St, 54.35m, (178-04). 12, 144 Charles Smith,
Grand Valley St, 53.69m, (176-02). 13, 203 Steven Jussaume, New Haven, 53.38m,
(175-01). 14, 224 Brian Allen, Pittsburg St, 53.30m, (174-10). 15, 94 Tyler
Fischer, Central Wash., 51.37m, (168-06). 16, 280 Aaron Ruter, St Joseph's,
50.48m, (165-07). 17, 279 Kyle Lawson, St Joseph's, 50.40m, (165-04). 18, 189
Chris Carsten, Missouri-Rolla, 44.96m, (147-06). --, 114 Trenton Olivier,
Emporia State, FOUL.
Men Javelin Throw
1, 233 Nate Reider, Shippensburg, 66.19m, (217-02). 2, 112 Tyson Allen,
Emporia State, 66.12m, (216-11). 3, 296 Shane Neal, West Chester, 64.61m,
(212-00). 4, 116 Andrew Vogelsberg, Emporia State, 64.02m, (210-00). 5, 152
Nicholas Bawden, Humboldt State, 62.16m, (203-11). 6, 216 Matt Litzinger,
North Dakota, 61.99m, (203-04). 7, 75 Jon Rozborski, Chico St, 61.87m,
(203-00). 8, 215 Matt Fick, North Dakota, 60.53m, (198-07). 9, 122 Kyle Jilka,
Fort Hays St, 59.85m, (196-04). 10, 308 Michael Estes, Wheeling Jesuit,
59.22m, (194-03). 11, 95 Michael Ingman, Central Wash., 58.79m, (192-10). 12,
154 Rob Conrad, Indiana Univ/Pa, 58.75m, (192-09). 13, 285 Stephen Dombroski,
Tarleton St, 58.14m, (190-09). 14, 108 Ken Cardullo, East Stroudsburg, 57.51m,
(188-08). 15, 235 Nate Hardic, Slippery Rock, 56.91m, (186-08). 16, 110 Zach
Gerleve, E. New Mexico, 56.47m, (185-03). 17, 98 Ian Wells, Central Wash.,
55.96m, (183-07). 18, 121 Garret Edgar, Fort Hays St, 54.57m, (179-00).
Men Decathlon
1, 16 Camille Vandendreissche, Abilene Chrstn, 7335. 2, 276 R.J. McGinnis, St
Cloud St, 6968. 3, 49 Ryan McWilliams, Angelo State, 6920. 4, 310 Aaron
Rosier, Wheeling Jesuit, 6864. 5, 100 Dan Patton, Clarion, 6828. 6, 32 Michael
Mays, Adams State, 6710. 7, 127 Pierre Brown, Fort Valley St, 6654. 8, 14
Chris Pounds, Abilene Chrstn, 6529. 8, 220 Courtland Ingram, NW Missouri St,
6529. 10, 22 Wayne Durham, Adams State, 6522. 11, 237 Paul Schwab, Slippery
Rock, 6306. 12, 179 Josh Rasmussen, Minn St- Mankato, 6304.



NCAA Div II Outdoor Track & Field
Johnson C. Smith University - Charlotte, NC - 5/24/2007 to 5/26/2007
Women 100 Meter Dash Preliminaries
1, 660 Barbara Pierre, St Augustine's, 11.42Q, w:-0.5. 2, 408 Sasharine
McLarty, Abilene Chrstn, 11.72Q, w:-0.8. 3, 591 Molly Belling, Neb - Omaha,
11.82Q, w:-0.3. 4, 436 Estella Moore, Albany State, 11.75q, w:-0.5. 5, 563
Nandelle Cameron, Lincoln, 11.75q, w:-0.5. 6, 569 Karen Robinson, Lincoln,
11.79q, w:-0.8. 7, 438 Jasmine Peck, Albany State, 11.83q, w:-0.3. 8, 658
Camile Gray, St Augustine's, 11.84q, w:-0.5. 9, 499 Elise Johnson, Central
Missouri, 11.87, w:-0.3. 10, 567 Jody-Ann Powell, Lincoln, 11.94, w:-0.3. 11,
615 Jennifer Gutierrez, PR Rio Piedras, 12.06, w:-0.8. 12, 411 Kim Prather,
Abilene Chrstn, 12.08, w:-0.8. 13, 627 Nyema Sims, Seattle Pacific, 12.09,
w:-0.8. 14, 582 Brittany Henderson, Minn St- Mankato, 12.11, w:-0.3. 15, 485
Grace Fitchett, CS Dominguez, 12.20, w:-0.3. 16, 671 Danielle Youngblood,
Tarleton St, 12.26, w:-0.3. 17, 474 DaMara Parrish, Bowie State, 12.28,
w:-0.8. 18, 588 Danielle Oliver, MO Southern, 12.33, w:-0.5. --, 460 Denasha
Mondy, Bellarmine, FS, w:-0.5.
Women 100 Meter Dash Finals
(w: 0.9) 1, 660 Barbara Pierre, St Augustine's, 11.30. 2, 438 Jasmine Peck,
Albany State, 11.60. 3, 563 Nandelle Cameron, Lincoln, 11.61. 4, 569 Karen
Robinson, Lincoln, 11.62. 5, 436 Estella Moore, Albany State, 11.62. 6, 591
Molly Belling, Neb - Omaha, 11.62. 7, 408 Sasharine McLarty, Abilene Chrstn,
11.66. 8, 658 Camile Gray, St Augustine's, 11.78.
Women 200 Meter Dash Preliminaries
1, 568 Davita Prendergast, Lincoln, 23.54Q, w:-0.8. 2, 408 Sasharine McLarty,
Abilene Chrstn, 23.56Q, w:0.1. 3, 591 Molly Belling, Neb - Omaha, 23.64Q,
w:-0.3. 4, 438 Jasmine Peck, Albany State, 23.89q, w:-0.8. 5, 659 Johnsie
Liles, St Augustine's, 24.04q, w:0.1. 6, 660 Barbara Pierre, St Augustine's,
24.05q, w:0.1. 7, 473 Jennifer Geter, Bowie State, 24.08q, w:-0.3. 8, 563
Nandelle Cameron, Lincoln, 24.09q, w:-0.3. 9, 436 Estella Moore, Albany State,
24.27, w:-0.3. 10, 411 Kim Prather, Abilene Chrstn, 24.31, w:-0.3. 11, 658
Camile Gray, St Augustine's, 24.32, w:0.1. 12, 648 Tairisha Sawyer, Southern
Ill-Edw, 24.40, w:-0.8. 13, 435 Roxanne Griffin, Albany State, 24.41, w:-0.3.
14, 595 Laverne Monger, Neb - Omaha, 24.41, w:-0.3. 15, 615 Jennifer
Gutierrez, PR Rio Piedras, 24.47, w:0.1. 16, 571 Monique Robinson, Lincoln,
24.49, w:0.1. 17, 405 Jessica Hunt, Abilene Chrstn, 24.50, w:0.1. 18, 485
Grace Fitchett, CS Dominguez, 24.61, w:-0.8. 19, 523 Pamela Bullock, Findlay,
24.77, w:-0.3. 20, 627 Nyema Sims, Seattle Pacific, 24.86, w:-0.8. 21, 567
Jody-Ann Powell, Lincoln, 24.90, w:-0.8. 22, 483 Deborah Bowser, CS Dominguez,
25.05, w:-0.8. 23, 702 Kayla Johnson, Wheeling Jesuit, 25.14, w:0.1. --, 569
Karen Robinson, Lincoln, FS, w:-0.8.
Women 200 Meter Dash Finals
(w: -0.3) 1, 568 Davita Prendergast, Lincoln, 23.34. 2, 438 Jasmine Peck,
Albany State, 23.55. 3, 591 Molly Belling, Neb - Omaha, 23.65. 4, 408
Sasharine McLarty, Abilene Chrstn, 23.74. 5, 563 Nandelle Cameron, Lincoln,
23.83. 6, 660 Barbara Pierre, St Augustine's, 23.98. 7, 659 Johnsie Liles, St
Augustine's, 24.21. 8, 473 Jennifer Geter, Bowie State, 24.28.
Women 400 Meter Dash Preliminaries
1, 568 Davita Prendergast, Lincoln, 51.87Q. 2, 415 Keva Wilkins, Abilene
Chrstn, 53.07Q. 3, 659 Johnsie Liles, St Augustine's, 53.39Q. 4, 432 Mary
Pearce, Alaska Anchorage, 53.88q. 5, 412 Azraa Rounds, Abilene Chrstn, 53.98q.
6, 662 Erica Young, St Augustine's, 54.03q. 7, 642 Deserea Brown, Southern
Ill-Edw, 54.26q. 8, 571 Monique Robinson, Lincoln, 54.28q. 9, 648 Tairisha
Sawyer, Southern Ill-Edw, 54.40. 10, 473 Jennifer Geter, Bowie State, 54.50.
11, 641 Juliet Alrich, Southern Ill-Edw, 54.65. 12, 647 Angel Royston,
Southern Ill-Edw, 54.99. 13, 521 Jaclyn Sill, Emporia State, 55.70. 14, 487
April Panteau, CS Dominguez, 55.78. 15, 595 Laverne Monger, Neb - Omaha,
55.88. 16, 497 Charissa Spears, CS Stanislaus, 56.22. 17, 518 Kara Euler,
Emporia State, 56.43. 18, 628 Lacey Cochran, Slippery Rock, 56.76. 19, 551
Jazmin Williams, Hillsdale, 56.91. --, 598 Pinar Saka, Neb - Omaha, DNF.
Women 400 Meter Dash Finals
1, 568 Davita Prendergast, Lincoln, 51.31. 2, 659 Johnsie Liles, St
Augustine's, 52.69. 3, 415 Keva Wilkins, Abilene Chrstn, 52.78. 4, 432 Mary
Pearce, Alaska Anchorage, 53.56. 5, 662 Erica Young, St Augustine's, 53.82. 6,
412 Azraa Rounds, Abilene Chrstn, 53.87. 7, 642 Deserea Brown, Southern
Ill-Edw, 54.15. 8, 571 Monique Robinson, Lincoln, 54.47.
Women 800 Meter Run Preliminaries
1, 625 Jessica Pixler, Seattle Pacific, 2:07.44Q. 2, 608 Venessa Lee,
Pittsburg St, 2:09.09Q. 3, 572 Meleshia Spencer, Lincoln, 2:10.98Q. 4, 414
Venessa Whittle, Abilene Chrstn, 2:07.76Q. 5, 528 Abbie Shook, Findlay,
2:09.69Q. 6, 410 Mary Mwangi, Abilene Chrstn, 2:11.23Q. 7, 708 Jessica Lamp,
Wisc-Parkside, 2:08.88q. 8, 545 Katherine McCarthy, Grand Valley St, 2:10.20q.
9, 587 Liz Palkie, Minn-Duluth, 2:11.68. 10, 696 Sarah Howell, Western Oregon,
2:11.71. 11, 527 Alana Margraf, Findlay, 2:11.94. 12, 409 Denise Morgan,
Abilene Chrstn, 2:12.20. 13, 566 Nessa Paul, Lincoln, 2:12.84. 14, 710 Megan
Ballock, Pittsburg St, 2:13.03. 15, 421 Sofia Monroe, Adams State, 2:13.42.
16, 564 Kaydian Howell, Lincoln, 2:13.63. 17, 420 Laura Knapp, Adams State,
2:14.02. 18, 653 Sharona Brown, St Augustine's, 2:14.21. 19, 548 Gosia
Drazkowska, Harding, 2:18.40.
Women 800 Meter Run Finals
1, 608 Venessa Lee, Pittsburg St, 2:07.08. 2, 625 Jessica Pixler, Seattle
Pacific, 2:07.90. 3, 410 Mary Mwangi, Abilene Chrstn, 2:08.11. 4, 572 Meleshia
Spencer, Lincoln, 2:08.76. 5, 708 Jessica Lamp, Wisc-Parkside, 2:08.91. 6, 414
Venessa Whittle, Abilene Chrstn, 2:11.31. 7, 528 Abbie Shook, Findlay,
2:13.77. 8, 545 Katherine McCarthy, Grand Valley St, 2:16.68.
Women 1500 Meter Run Preliminaries
1, 625 Jessica Pixler, Seattle Pacific, 4:27.30Q. 2, 445 Trista McIntyre,
Angelo State, 4:33.46Q. 3, 418 Tanya Gaurmer, Adams State, 4:27.53Q. 4, 606
Ashley Puga, NW Nazarene, 4:34.70Q. 5, 603 Heidi Evans, North Dakota,
4:29.64Q. 6, 706 Naomi Fulton, Wisc-Parkside, 4:35.92Q. 7, 519 Jonel Rossbach,
Emporia State, 4:34.57Q. 8, 550 Alissa Hall, Hillsdale, 4:36.01Q. 9, 542 Kelly
Gibbons, Grand Valley St, 4:37.35q. 10, 665 Dana DeIngenis, Stonehill,
4:37.56q. 11, 580 Priscilla Jennings, Millersville, 4:38.61q. 12, 602 Renee
Aune, North Dakota, 4:39.61q. 13, 429 Erin Zellers, Al- Huntsville, 4:39.91.
14, 554 Maureen Newell, Indiana Univ/Pa, 4:44.32. 15, 577 Nicole Dann,
Mansfield, 4:49.29. 16, 538 Lori Burgess, Grand Valley St, 5:00.35.
Women 1500 Meter Run Finals
1, 625 Jessica Pixler, Seattle Pacific, 4:22.23. 2, 418 Tanya Gaurmer, Adams
State, 4:24.10. 3, 445 Trista McIntyre, Angelo State, 4:24.31. 4, 603 Heidi
Evans, North Dakota, 4:25.89. 5, 706 Naomi Fulton, Wisc-Parkside, 4:31.81. 6,
606 Ashley Puga, NW Nazarene, 4:32.22. 7, 550 Alissa Hall, Hillsdale, 4:32.94.
8, 519 Jonel Rossbach, Emporia State, 4:33.00. 9, 580 Priscilla Jennings,
Millersville, 4:34.15. 10, 665 Dana DeIngenis, Stonehill, 4:37.60. 11, 542
Kelly Gibbons, Grand Valley St, 4:42.38. 12, 602 Renee Aune, North Dakota,
4:43.96.
Women 3000 Meter Run Preliminaries
1, 547 Mandi Zemba, Grand Valley St, 10:01.92Q. 2, 480 Mary Torres, Chico St,
10:03.20Q. 3, 478 Sarah Montez, Chico St, 10:02.16Q. 4, 709 Jill Winkler,
Wisc-Parkside, 10:03.21Q. 5, 556 Karen Bower, Indianapolis, 10:02.60Q. 6, 666
Paige Williams, Tampa, 10:03.30Q. 7, 620 Becca Rudey, Saginaw Valley,
10:03.07Q. 8, 680 Diane Dunn, UC San Diego, 10:03.44Q. 9, 516 Shannon Payne,
Colorado Springs, 10:04.01q. 10, 504 Katie Hummel, Central Wash., 10:06.39q.
11, 623 Jane Larson, Seattle Pacific, 10:07.86q. 12, 542 Kelly Gibbons, Grand
Valley St, 10:13.73q. 13, 636 Amy Lindner, South Dakota, 10:25.29. 14, 456
Molly Clark, Augustana, 10:32.33. 15, 607 Kylen Cieslak, Northwood, 10:34.65.
16, 667 Laura Woznicki, Tampa, 10:39.26.
Women 3000 Meter Run Finals
1, 547 Mandi Zemba, Grand Valley St, 9:09.40#. 2, 709 Jill Winkler,
Wisc-Parkside, 9:51.80. 3, 680 Diane Dunn, UC San Diego, 9:56.02. 4, 504 Katie
Hummel, Central Wash., 9:56.24. 5, 478 Sarah Montez, Chico St, 9:56.52. 6, 480
Mary Torres, Chico St, 9:57.32. 7, 516 Shannon Payne, Colorado Springs,
9:58.08. 8, 620 Becca Rudey, Saginaw Valley, 9:59.89. 9, 542 Kelly Gibbons,
Grand Valley St, 10:01.55. 10, 556 Karen Bower, Indianapolis, 10:09.04. 11,
666 Paige Williams, Tampa, 10:11.11. 12, 623 Jane Larson, Seattle Pacific,
10:11.62.
Women 5000 Meter Run Preliminaries
1, 491 Maija Rohde, Cal St LA, 17:21.63Q. 2, 514 Allison Kreutzer, Clayton
State, 17:41.29Q. 3, 579 Nicole Plante, Mass - Lowell, 17:34.45Q. 4, 547 Mandi
Zemba, Grand Valley St, 17:41.59Q. 5, 544 Stacey Kandas, Grand Valley St,
17:34.61Q. 6, 423 Lavenna Mullenbach, Adams State, 17:41.75Q. 7, 511 Erin
Richard, Clarion, 17:34.79Q. 8, 427 Heather Wood, Adams State, 17:41.96Q. 9,
652 Allie Shafer, So Indiana, 17:39.58q. 10, 480 Mary Torres, Chico St,
17:39.99q. 11, 685 Emily McGregor, UC San Diego, 17:43.97q. 12, 516 Shannon
Payne, Colorado Springs, 17:48.07q. 13, 562 Stephanie Williams, Kutztown,
17:50.42. 14, 635 Holly Whoolery, Slippery Rock, 17:56.16. 15, 430 Laura Carr,
Alaska Anchorage, 17:57.62. 16, 428 Caitlin Heider, Al- Huntsville, 18:02.66.
17, 525 Emily Gauger, Findlay, 18:10.34. 18, 556 Karen Bower, Indianapolis,
18:14.83. 19, 630 Jen Harpp, Slippery Rock, 18:15.94. 20, 478 Sarah Montez,
Chico St, 18:18.43. 21, 467 Amber Hackenberg, Bloomsburg, 18:21.47.
Women 5000 Meter Run Finals
1, 547 Mandi Zemba, Grand Valley St, 16:08.80. 2, 579 Nicole Plante, Mass -
Lowell, 16:56.36. 3, 511 Erin Richard, Clarion, 17:06.08. 4, 514 Allison
Kreutzer, Clayton State, 17:17.45. 5, 544 Stacey Kandas, Grand Valley St,
17:17.62. 6, 480 Mary Torres, Chico St, 17:17.99. 7, 685 Emily McGregor, UC
San Diego, 17:18.72. 8, 491 Maija Rohde, Cal St LA, 17:24.25. 9, 427 Heather
Wood, Adams State, 17:25.37. 10, 516 Shannon Payne, Colorado Springs,
17:27.61. 11, 423 Lavenna Mullenbach, Adams State, 17:35.55. 12, 652 Allie
Shafer, So Indiana, 18:26.06.
Women 10000 Meter Run
1, 579 Nicole Plante, Mass - Lowell, 35:23.49. 2, 544 Stacey Kandas, Grand
Valley St, 35:54.17. 3, 514 Allison Kreutzer, Clayton State, 36:07.28. 4, 511
Erin Richard, Clarion, 36:09.64. 5, 652 Allie Shafer, So Indiana, 36:20.46. 6,
513 Angela Cobb, Clayton State, 36:21.97. 7, 423 Lavenna Mullenbach, Adams
State, 36:25.85. 8, 427 Heather Wood, Adams State, 36:26.43. 9, 491 Maija
Rohde, Cal St LA, 36:31.87. 10, 479 Lindsay Nelson, Chico St, 37:23.00. 11,
697 Shannon Filar, Western St, 37:30.55. 12, 712 Natalie Provost, Western St,
37:52.51. 13, 707 Valerie Kelly, Wisc-Parkside, 37:57.12. 14, 428 Caitlin
Heider, Al- Huntsville, 38:07.04. 15, 677 Jacquie Faust, Truman State,
38:09.20. 16, 530 Brittaney Zellner, Findlay, 38:22.06. --, 425 Ashley
Quintana, Adams State, DNF.
Women 100 Meter Hurdles Preliminaries
1, 573 Carla Thomas, Lincoln, 13.66Q, w:0.5. 2, 614 Zolymar Febles, PR Rio
Piedras, 13.70Q, w:-0.1. 3, 654 Marquita Davis, St Augustine's, 13.78Q,
w:-0.7. 4, 485 Grace Fitchett, CS Dominguez, 13.74q, w:-0.1. 5, 462 Lindsay
Colclough, Benedict, 13.84q, w:-0.7. 6, 632 Andi Rose, Slippery Rock, 13.89q,
w:-0.7. 7, 413 Shawna-Kaye Thompson, Abilene Chrstn, 13.90q, w:0.5. 8, 679
Laiah Blue, UC San Diego, 13.95q, w:-0.1. 9, 500 Chelsea Luck, Central
Missouri, 14.06, w:0.5. 10, 669 Kandis Brooks, Tarleton St, 14.15, w:0.5. 11,
482 Alexandria Anderson, CS Dominguez, 14.32, w:-0.1. 12, 433 Shaneka
Birdsong, Albany State, 14.36, w:-0.1. 13, 611 Sara Thurber, Pittsburg St,
14.44, w:-0.7. 14, 692 Rachel Roebke, Wayne State, 14.51, w:0.5. 15, 452 Amber
Miller, Ashland, 14.55, w:-0.7. 16, 649 Valerie Simmons, Southern Ill-Edw,
14.63, w:-0.1. 17, 639 Kiki Smith, South Dakota, 14.90, w:-0.7.
Women 100 Meter Hurdles Finals
(w: -0.1) 1, 614 Zolymar Febles, PR Rio Piedras, 13.54. 2, 573 Carla Thomas,
Lincoln, 13.61. 3, 679 Laiah Blue, UC San Diego, 13.66. 4, 654 Marquita Davis,
St Augustine's, 13.78. 5, 462 Lindsay Colclough, Benedict, 13.81. 6, 632 Andi
Rose, Slippery Rock, 13.84. 7, 413 Shawna-Kaye Thompson, Abilene Chrstn,
13.98. 8, 485 Grace Fitchett, CS Dominguez, 14.33.
Women 400 Meter Hurdles Preliminaries
1, 573 Carla Thomas, Lincoln, 57.72Q. 2, 642 Deserea Brown, Southern Ill-Edw,
59.83Q. 3, 632 Andi Rose, Slippery Rock, 1:00.21Q. 4, 679 Laiah Blue, UC San
Diego, 1:00.05q. 5, 413 Shawna-Kaye Thompson, Abilene Chrstn, 1:00.16q. 6, 450
Daniela Swearingen, Angelo State, 1:00.29q. 7, 526 Danielle Grochowalski,
Findlay, 1:00.39q. 8, 619 Mandie Gallier, Saginaw Valley, 1:00.82q. 9, 447
Ashley Painter, Angelo State, 1:00.86. 10, 634 Melissa Sopher, Slippery Rock,
1:00.97. 11, 649 Valerie Simmons, Southern Ill-Edw, 1:00.97. 12, 686 Christine
Merrill, UC San Diego, 1:01.97. 13, 639 Kiki Smith, South Dakota, 1:02.19. 14,
711 Shelby Hougen, Bemidji State, 1:02.42. 15, 674 Chelsea Shelnick, Tiffin,
1:02.70. 16, 700 Heidi Dimmitt, Western Wash, 1:03.95. 17, 596 Magda
Orzylowski, Neb - Omaha, 1:03.99. 18, 657 Aisha George, St Augustine's,
1:05.41.
Women 400 Meter Hurdles Finals
1, 573 Carla Thomas, Lincoln, 57.45. 2, 413 Shawna-Kaye Thompson, Abilene
Chrstn, 59.09. 3, 642 Deserea Brown, Southern Ill-Edw, 59.14. 4, 450 Daniela
Swearingen, Angelo State, 59.91. 5, 619 Mandie Gallier, Saginaw Valley, 59.91.
6, 632 Andi Rose, Slippery Rock, 1:00.16. 7, 679 Laiah Blue, UC San Diego,
1:00.18. 8, 526 Danielle Grochowalski, Findlay, 1:01.76.
Women 3000 Meter Steeplechase Preliminaries
1, 407 Olha Kryv'yak, Abilene Chrstn, 10:53.18Q. 2, 488 Karla Alburez, Cal St
LA, 11:03.64Q. 3, 457 Mairead Kelly, Augustana, 10:55.11Q. 4, 459 Rachel
Stangler, Augustana, 11:03.75Q. 5, 560 Desiree Bower, Kutztown, 10:55.36Q. 6,
426 Brittany Somers, Adams State, 11:04.63Q. 7, 650 Missy Burgin, So Indiana,
10:55.62Q. 8, 403 Loice Cheboi, Abilene Chrstn, 11:06.54Q. 9, 558 LeAnn Sarka,
Indianapolis, 11:02.82q. 10, 610 Erica Ogle, Pittsburg St, 11:06.55q. 11, 529
Kirstin Weible, Findlay, 11:10.32q. 12, 678 Danna Kelly, Truman State,
11:13.99q. 13, 512 Tasha Wheatley, Clarion, 11:15.06. 14, 490 Shawna Burger,
Cal St LA, 11:20.14. 15, 503 Sarah Benson, Central Wash., 11:22.63. 16, 626
Karin Rohde, Seattle Pacific, 11:27.34. 17, 695 Jessica Harper, Western
Oregon, 11:32.46. 18, 651 Carrie Leimberger, So Indiana, 11:48.34.
Women 3000 Meter Steeplechase Finals
1, 426 Brittany Somers, Adams State, 10:26.97. 2, 407 Olha Kryv'yak, Abilene
Chrstn, 10:39.16. 3, 650 Missy Burgin, So Indiana, 10:45.80. 4, 488 Karla
Alburez, Cal St LA, 10:46.66. 5, 459 Rachel Stangler, Augustana, 10:48.88. 6,
558 LeAnn Sarka, Indianapolis, 10:51.60. 7, 403 Loice Cheboi, Abilene Chrstn,
10:54.89. 8, 560 Desiree Bower, Kutztown, 10:56.19. 9, 457 Mairead Kelly,
Augustana, 11:07.30. 10, 610 Erica Ogle, Pittsburg St, 11:07.71. 11, 678 Danna
Kelly, Truman State, 11:13.49. 12, 529 Kirstin Weible, Findlay, 11:26.14.
Women 4x100 Meter Relay Preliminaries
1, St Augustine's (660 Barbara Pierre Fr, 659 Johnsie Liles Jr, 658 Camile
Gray Jr, 655 Kwonya Ferguson Sr), 44.85Q. 2, Abilene Christian (408 Sasharine
McLarty Jr, 412 Azraa Rounds So, 413 Shawna-Kaye Thompson Jr, 411 Kim Prather
So), 45.05Q. 3, Albany State (434 Candice Camp Jr, 435 Roxanne Griffin Jr, 436
Estella Moore Fr, 438 Jasmine Peck Sr), 45.11q. 4, Lincoln (569 Karen Robinson
Sr, 573 Carla Thomas Jr, 565 Paula Mullings Jr, 563 Nandelle Cameron So),
45.12q. 5, Nebraska - Omaha (592 Karin Clarkson Sr, 591 Molly Belling So, 598
Pinar Saka So, 595 Laverne Monger Sr), 45.42q. 6, Bowie State (472 Sarah Clay
Jr, 474 DaMara Parrish Jr, 473 Jennifer Geter Sr, 470 Brittany Brady Fr),
45.55q. 7, Southern Illinois- Edwardsvill (647 Angel Royston So, 641 Juliet
Alrich Fr, 642 Deserea Brown So, 648 Tairisha Sawyer Sr), 46.22q. 8, Tarleton
State (669 Kandis Brooks Fr, 670 Courtney Plesant Jr, 668 Chelsey Bradford So,
671 Danielle Youngblood Sr), 46.65q. 9, Cal St Dominguez Hills (484 Shammeer
Dawson Sr, 485 Grace Fitchett Jr, 486 Danielle Lewis Sr, 483 Deborah Bowser
Sr), 46.70. 10, Benedict (464 Marshay Moore Jr, 466 Sherly Sylvester Sr, 465
Phoenix Ruff Fr, 462 Lindsay Colclough Sr), 46.94. 11, UC San Diego (681 Amber
Green Jr, 688 Katie Skorupa So, 686 Christine Merrill Fr, 679 Laiah Blue Jr),
47.15. --, Puerto Rico Rio Piedras (616 Zulenid Hernaiz Sr, 615 Jennifer
Gutierrez So, 713 Joy Perez Fr, 614 Zolymar Febles Sr), DNF.
Women 4x100 Meter Relay Finals
1, St Augustine's (660 Barbara Pierre Fr, 659 Johnsie Liles Jr, 658 Camile
Gray Jr, 655 Kwonya Ferguson Sr), 44.57. 2, Lincoln (569 Karen Robinson Sr,
573 Carla Thomas Jr, 567 Jody-Ann Powell Jr, 563 Nandelle Cameron So), 44.59.
3, Abilene Christian (408 Sasharine McLarty Jr, 412 Azraa Rounds So, 413
Shawna-Kaye Thompson Jr, 411 Kim Prather So), 44.61. 4, Albany State (434
Candice Camp Jr, 435 Roxanne Griffin Jr, 436 Estella Moore Fr, 438 Jasmine
Peck Sr), 45.09. 5, Nebraska - Omaha (592 Karin Clarkson Sr, 591 Molly Belling
So, 598 Pinar Saka So, 595 Laverne Monger Sr), 45.24. 6, Bowie State (470
Brittany Brady Fr, 474 DaMara Parrish Jr, 473 Jennifer Geter Sr, 472 Sarah
Clay Jr), 45.51. 7, Southern Illinois- Edwardsvill (647 Angel Royston So, 649
Valerie Simmons Sr, 642 Deserea Brown So, 648 Tairisha Sawyer Sr), 46.30. 8,
Tarleton State (669 Kandis Brooks Fr, 670 Courtney Plesant Jr, 668 Chelsey
Bradford So, 671 Danielle Youngblood Sr), 46.49.
Women 4x400 Meter Relay Preliminaries
1, Lincoln (571 Monique Robinson Jr, 568 Davita Prendergast Jr, 572 Meleshia
Spencer Sr, 573 Carla Thomas Jr), 3:36.15Q. 2, Abilene Christian (414 Venessa
Whittle So, 411 Kim Prather So, 405 Jessica Hunt Sr, 412 Azraa Rounds So),
3:37.47Q. 3, Southern Illinois- Edwardsvill (641 Juliet Alrich Fr, 648
Tairisha Sawyer Sr, 649 Valerie Simmons Sr, 647 Angel Royston So), 3:40.92Q.
4, St Augustine's (662 Erica Young Jr, 657 Aisha George Fr, 661 Marsha Rowe
So, 659 Johnsie Liles Jr), 3:41.34Q. 5, Nebraska - Omaha (592 Karin Clarkson
Sr, 594 Angela Kampschnieder Sr, 597 Jessica Purdy Fr, 595 Laverne Monger Sr),
3:41.63q. 6, Findlay (526 Danielle Grochowalski Sr, 523 Pamela Bullock Jr, 524
Stephanie Charnigo Fr, 528 Abbie Shook Sr), 3:43.60q. 7, Bowie State (468
Ricci Alleyne Sr, 472 Sarah Clay Jr, 471 Phylicia Buie Jr, 473 Jennifer Geter
Sr), 3:44.27q. 8, UC San Diego (687 Corey Sheredy Jr, 684 Anna Lee McGregor
Fr, 686 Christine Merrill Fr, 681 Amber Green Jr), 3:44.45q. 9, Emporia State
(521 Jaclyn Sill Jr, 520 Danielle Sedivy Sr, 518 Kara Euler Sr, 519 Jonel
Rossbach Jr), 3:44.79. 10, Slippery Rock (633 Jessica Sackin Fr, 628 Lacey
Cochran So, 632 Andi Rose Sr, 634 Melissa Sopher Sr), 3:44.94. 11, Angelo
State (448 Ontoria Robinson Fr, 447 Ashley Painter So, 449 Crystal Ruiz Fr,
450 Daniela Swearingen Sr), 3:47.27.
Women 4x400 Meter Relay Finals
1, Lincoln (571 Monique Robinson Jr, 568 Davita Prendergast Jr, 572 Meleshia
Spencer Sr, 573 Carla Thomas Jr), 3:32.31#. 2, Abilene Christian (415 Keva
Wilkins Jr, 411 Kim Prather So, 409 Denise Morgan Sr, 412 Azraa Rounds So),
3:33.66. 3, Southern Illinois- Edwardsvill (641 Juliet Alrich Fr, 648 Tairisha
Sawyer Sr, 647 Angel Royston So, 642 Deserea Brown So), 3:38.94. 4, St
Augustine's (662 Erica Young Jr, 657 Aisha George Fr, 661 Marsha Rowe So, 659
Johnsie Liles Jr), 3:42.02. 5, Findlay (526 Danielle Grochowalski Sr, 523
Pamela Bullock Jr, 524 Stephanie Charnigo Fr, 528 Abbie Shook Sr), 3:43.23. 6,
UC San Diego (679 Laiah Blue Jr, 684 Anna Lee McGregor Fr, 686 Christine
Merrill Fr, 681 Amber Green Jr), 3:44.27. 7, Nebraska - Omaha (592 Karin
Clarkson Sr, 594 Angela Kampschnieder Sr, 597 Jessica Purdy Fr, 595 Laverne
Monger Sr), 3:45.41. 8, Bowie State (468 Ricci Alleyne Sr, 472 Sarah Clay Jr,
471 Phylicia Buie Jr, 473 Jennifer Geter Sr), 3:46.88.
Women High Jump
1, 624 Teona Perkins, Seattle Pacific, 1.78m, (5-10). 2, 575 Chelsea Morse,
Lock Haven, 1.75m, (5-08.75). 3, 534 Amanda Poore, Fort Hays St, 1.75m,
(5-08.75). 4, 574 Notoya Thompson, Lincoln, 1.75m, (5-08.75). 4, 559 Emily
Schaf, Indianapolis, 1.75m, (5-08.75). 6, 609 Kiley Lund, Pittsburg St, 1.75m,
(5-08.75). 7, 693 Tanna Walford, Wayne State, 1.75m, (5-08.75). 8, 508 Amanda
Owens, Chadron State, 1.70m, (5-07). 9, 656 Lakischa Fontenot, St Augustine's,
1.70m, (5-07). 9, 469 Timberly Bolden, Bowie State, 1.70m, (5-07). 11, 581
Kali Erlandson, Minn St- Mankato, 1.70m, (5-07). 11, 539 Maegan Doyen, Grand
Valley St, 1.70m, (5-07). 13, 507 Patrice Henson, Chadron State, 1.70m,
(5-07). 14, 517 Leslie Martin, East Stroudsburg, 1.65m, (5-05). 15, 698 Lisa
Holeman, Western St, 1.65m, (5-05). 15, 555 Casie Williams, Indiana Univ/Pa,
1.65m, (5-05). 17, 664 Allison Chappell, St Joseph's, 1.60m, (5-03). 18, 422
TiaNiecia Mosley, Adams State, 1.60m, (5-03). --, 655 Kwonya Ferguson, St
Augustine's, NH.
Women Pole Vault
1, 585 Jennifer Hensel, Minn St-Moorhead, 3.90m, (12-09.50). 2, 629 Jennifer
Hansen, Slippery Rock, 3.90m, (12-09.50). 3, 586 Brooke Wiedrich, Minn
St-Moorhead, 3.90m, (12-09.50). 4, 583 Katelin Rains, Minn St- Mankato, 3.80m,
(12-05.50). 5, 475 Lyric Teigen, Cal Poly Pomona, 3.80m, (12-05.50). 6, 453
Jenna Oard, Ashland, 3.80m, (12-05.50). 7, 494 Kirsten Loftin, CS Stanislaus,
3.70m, (12-01.50). 8, 540 Rachel Duthler, Grand Valley St, 3.70m, (12-01.50).
9, 440 Danielle Dorsey, Angelo State, 3.70m, (12-01.50). 10, 493 Rosemary
Feikert, CS Stanislaus, 3.55m, (11-07.75). 10, 496 Tamara Neely, CS
Stanislaus, 3.55m, (11-07.75). 12, 402 Elizabeth Buyse, Abilene Chrstn, 3.55m,
(11-07.75). 12, 543 Lindsey Jones, Grand Valley St, 3.55m, (11-07.75). --, 441
Kasey Gierke, Angelo State, NH. --, 495 Chaunte Mitchell, CS Stanislaus, NH.
--, 535 Casey Wanger, Fort Hays St, NH. --, 400 Angie Aguilar, Abilene Chrstn,
NH. --, 705 Bria Magnuson, Winona St, NH.
Women Long Jump
1, 655 Kwonya Ferguson, St Augustine's, 6.03m, w:1.8 (19-09.50). 2, 614
Zolymar Febles, PR Rio Piedras, 5.98m, w:1.4 (19-07.50). 3, 683 Whitney
Johnson, UC San Diego, 5.87m, w:1.6 (19-03.25). 4, 460 Denasha Mondy,
Bellarmine, 5.74m, w:+0.0 (18-10). 5, 599 Kelli Dring, Neb-Kearney, 5.68m,
w:1.3 (18-07.75). 6, 437 Jana Mrozkova, Albany State, 5.66m, w:0.5 (18-07). 7,
553 Morgan Moszee, Incarnate Word, 5.56m, w:0.6 (18-03). 8, 442 Kyndel Howell,
Angelo State, 5.55m, w:0.8 (18-02.50). 9, 451 JoAnne Douglas, Ashland, 5.54m,
w:0.3 (18-02.25). 10, 536 Kristyn Crosson, Fort Valley St, 5.39m, w:1.1
(17-08.25). 11, 463 Petra McDonald, Benedict, 5.38m, w:1.7 (17-08). 12, 476
Jazmine Winn, Cal Poly Pomona, 5.36m, w:+0.0 (17-07). 13, 446 Andria Nussey,
Angelo State, 5.35m, w:+0.0 (17-06.75). 14, 631 Jenny Kirsch, Slippery Rock,
5.30m, w:-1.1 (17-04.75). 14, 474 DaMara Parrish, Bowie State, 5.30m, w:-1.2
(17-04.75). 16, 509 Emily Volkmer, Chadron State, 5.24m, w:-0.2 (17-02.25).
Women Triple Jump
1, 655 Kwonya Ferguson, St Augustine's, 13.21m, w:0.7 (43-04.25). 2, 601
Jessica Mills, NC Central, 12.74m, w:+0.0 (41-09.75). 3, 437 Jana Mrozkova,
Albany State, 12.67m, w:0.9 (41-07). 4, 683 Whitney Johnson, UC San Diego,
12.48m, w:+0.0 (40-11.50). 5, 489 Sierra Backus, Cal St LA, 12.16m, w:+0.0
(39-10.75). 6, 509 Emily Volkmer, Chadron State, 12.15m, w:1.2 (39-10.50). 7,
434 Candice Camp, Albany State, 12.10m, w:-0.1 (39-08.50). 8, 570 Kerry-Ann
Robinson, Lincoln, 12.08m, w:+0.0 (39-07.75). 9, 643 Christine Butler,
Southern Ill-Edw, 12.06m, w:+0.0 (39-07). 10, 691 Aishah Mujahid, Virginia
State, 11.91m, w:+0.0 (39-01). 11, 578 Toni-Marie Henry, Mass - Lowell,
11.71m, w:0.9 (38-05). 12, 501 Brittanie Roldan, Central Missouri, 11.66m,
w:-0.2 (38-03.25). 13, 672 Daniell Haynes, TX A&M Kingsvll, 11.56m, w:+0.0
(37-11.25). 14, 531 Crystal Harden, Fort Hays St, 11.39m, w:0.7 (37-04.50).
15, 474 DaMara Parrish, Bowie State, 11.39m, w:0.5 (37-04.50). 16, 401 Jessica
Blair, Abilene Chrstn, 11.31m, w:0.9 (37-01.25).
Women Shot Put
1, 461 Sheena Devine, Bemidji State, 15.43m, (50-07.50). 2, 443 Adree Lakey,
Angelo State, 15.37m, (50-05.25). 3, 663 Amanda Kunkel, St Cloud St, 14.78m,
(48-06). 4, 589 Jessica Selby, MO Southern, 14.61m, (47-11.25). 5, 454
Jennifer Tinney, Ashland, 14.57m, (47-09.75). 6, 675 Bridgette Carpenter,
Truman State, 14.45m, (47-05). 7, 673 Kendra Lilly, TX A&M Kingsvll, 14.31m,
(46-11.50). 8, 506 Krissy Tandle, Central Wash., 14.06m, (46-01.50). 9, 406
Liga Klavina, Abilene Chrstn, 13.98m, (45-10.50). 10, 522 Kamitra Carroll,
Ferris State, 13.88m, (45-06.50). 11, 600 Samantha Murphy, Neb-Kearney,
13.79m, (45-03). 12, 612 Traci Werner, Pittsburg St, 13.55m, (44-05.50). 13,
458 Lindsey Schultz, Augustana, 13.54m, (44-05.25). 14, 557 Andrea Horban,
Indianapolis, 13.52m, (44-04.25). 15, 618 Ashley Bishop, Saginaw Valley,
13.52m, (44-04.25). 16, 404 Kelli Clements, Abilene Chrstn, 13.50m,
(44-03.50). 17, 424 Michelle Nelson, Adams State, 13.37m, (43-10.50). 18, 492
Jamilah St.Cyr, Cal St LA, 13.27m, (43-06.50). 19, 431 Jessica Houston, Alaska
Anchorage, 13.08m, (42-11). 20, 439 Culley Dawson, Angelo State, 12.65m,
(41-06). 21, 637 Jasmine Mosley, South Dakota, 12.35m, (40-06.25).
Women Discus Throw
1, 699 Ashley Stephens, Western St, 49.85m, (163-06). 2, 439 Culley Dawson,
Angelo State, 48.30m, (158-05). 3, 424 Michelle Nelson, Adams State, 47.39m,
(155-06). 4, 584 Kami Sweet, Minn St- Mankato, 46.69m, (153-02). 5, 673 Kendra
Lilly, TX A&M Kingsvll, 45.60m, (149-07). 6, 444 Kandra Lakey, Angelo State,
44.88m, (147-03). 7, 510 Mary Wells, Chadron State, 44.32m, (145-05). 8, 454
Jennifer Tinney, Ashland, 44.27m, (145-03). 9, 689 Jillian Sola, UC San Diego,
43.22m, (141-09). 10, 644 Lindsey DeFevers, Southern Ill-Edw, 42.73m,
(140-02). 11, 549 Kristin Donovan, Hillsdale, 42.11m, (138-02). 12, 443 Adree
Lakey, Angelo State, 42.00m, (137-09). 13, 675 Bridgette Carpenter, Truman
State, 41.85m, (137-04). 14, 576 Ginger Williams, Lock Haven, 40.39m,
(132-06). 15, 682 Sarah Hendy, UC San Diego, 39.22m, (128-08). 16, 600
Samantha Murphy, Neb-Kearney, 38.70m, (127-00). 17, 646 Callie Glover,
Southern Ill-Edw, 34.88m, (114-05). --, 612 Traci Werner, Pittsburg St, FOUL.
Women Hammer Throw
1, 443 Adree Lakey, Angelo State, 56.18m, (184-04). 2, 552 Audrey Oswald,
Humboldt State, 55.69m, (182-08). 3, 541 Emily Fox, Grand Valley St, 54.79m,
(179-09). 4, 703 Emily King, Winona St, 54.74m, (179-07). 5, 454 Jennifer
Tinney, Ashland, 54.42m, (178-06). 6, 589 Jessica Selby, MO Southern, 54.15m,
(177-08). 7, 646 Callie Glover, Southern Ill-Edw, 52.86m, (173-05). 8, 612
Traci Werner, Pittsburg St, 51.81m, (170-00). 9, 557 Andrea Horban,
Indianapolis, 51.81m, (170-00). 10, 522 Kamitra Carroll, Ferris State, 50.98m,
(167-03). 11, 546 Kathie Posa, Grand Valley St, 50.83m, (166-09). 12, 618
Ashley Bishop, Saginaw Valley, 49.59m, (162-08). 13, 704 Nicole Lonning,
Winona St, 48.66m, (159-08). 14, 640 Katherine Reynolds, So Connecticut,
48.07m, (157-08). 15, 676 Ashley Colon, Truman State, 46.81m, (153-07). 16,
694 Sabrina Freed, Western Oregon, 46.79m, (153-06). 17, 699 Ashley Stephens,
Western St, 45.93m, (150-08).
Women Javelin Throw
1, 701 Monica Gruszecki, Western Wash, 44.40m, (145-08). 2, 532 Lindsay
McCormick, Fort Hays St, 44.15m, (144-10). 3, 444 Kandra Lakey, Angelo State,
43.25m, (141-11). 4, 443 Adree Lakey, Angelo State, 43.10m, (141-05). 5, 622
Brittany Bekins, Seattle Pacific, 42.10m, (138-01). 6, 505 Katie McMeel,
Central Wash., 42.09m, (138-01). 7, 549 Kristin Donovan, Hillsdale, 41.77m,
(137-00). 8, 533 Jayci Peters, Fort Hays St, 41.55m, (136-04). 9, 590 Rebecca
Kueny, Missouri-Rolla, 40.39m, (132-06). 10, 645 Alicia DeShasier, Southern
Ill-Edw, 39.14m, (128-05). 11, 481 Katie Wilson, Chico St, 38.83m, (127-05).
12, 604 Suzanne Homstad, North Dakota, 38.65m, (126-10). 13, 638 Shaneaka
Parkes, South Dakota, 38.31m, (125-08). 14, 455 Jen Buyske, Augustana, 37.99m,
(124-08). 15, 537 Mary Bogner, Grand Valley St, 37.71m, (123-09). 16, 417
Jessica Adams, Adams State, 37.21m, (122-01). 17, 621 Molly Barnes, Seattle
Pacific, 37.04m, (121-06). 18, 690 Torrey Trust, UC San Diego, 29.35m,
(96-03).
Women Heptathlon
1, 416 Jessica Withrow, Abilene Chrstn, 5041. 2, 642 Deserea Brown, Southern
Ill-Edw, 5028. 3, 477 Elle Cruikshank, Chico St, 4958. 4, 508 Amanda Owens,
Chadron State, 4926. 5, 502 Cody Varner, Central Missouri, 4863. 6, 605 Brandi
Honeywell, NW Missouri St, 4839. 7, 498 Anne Carlson, Central Missouri, 4806.
8, 517 Leslie Martin, East Stroudsburg, 4767. 9, 622 Brittany Bekins, Seattle
Pacific, 4747. 10, 698 Lisa Holeman, Western St, 4701. 11, 561 Renee Marchand,
Kutztown, 4669. 12, 419 Amanda Gylling, Adams State, 4615. 13, 401 Jessica
Blair, Abilene Chrstn, 4578. 14, 446 Andria Nussey, Angelo State, 4320.